HET DORPSKIND. 1HT Ho. 10849. Donderdag 21 Januari 1909. 47ste Jaargang ir Buitenlandse!: Overzicht. FEU1LLETO X. T. Meno- en Advertentieblad mor Gouda en Omstreken. 'o j van 1.25, franco per Kreta, XII. BANO Hans/ zei Ine». [NEMAN Zh (Wordt vervolgd.) Renter seint nit Messina, 19 Jan. Hedennacht brak een hevige brand ait in de vernielde woningen aan de haven, die begunstigd werd door een sterken wind. Troepen en de bemanning der schepen snel den onmiddellyk ter hulp, doch moesten na vergeefsche pogingen om den brand te blus- schen, zich bepalen tot het beperken ervan. Nadere telegrammen uit Messina bevesti gen, dat de brand zich uitbreidt. Er is gebrek aan water. toepassingen1 Por ti. Zy geven niet kunnen teen imitatie aantal onge- •p aanvraag. i Jfe Co. modellen te Roman van Giobö Hartwig. Uil het Dnitsch vertaald. hoedMNt* F. 10,000 Tha, Water of tu \g is, dat de maar dan zijn er nog zes Parlementsleden die niet zniver op de graat zyn. I.OI INIIL Uil IH\T. it de wonder- t het drinken absint enz.) detCOZA ■gemerkt en uister of dé et hem We en, en zonder t ooit behoeft ding te dan- seft het huisé- nen hersteld, nte en oneer levenslustige akthet heeft rechten weg naakt en het aar verlengd, ingeëvenaard ;ratis aan hen, én boek met er. Het poe- inen onscha- in alle talen oeder is ver in het vol- 'F Co. het attesten- er aanvraag ralis proeven, idt U direct leery Lane, 174 Engeland lige afdoende De Morning Post, een van de invloedrijk ste bladen der unionistische party in Enge land, dringt er weer op aan, dat de party by het naderbij komen van de algemeene verkiezing intijds uit haar gelederen verwy- dere, wie in de handelspolitiek niet volkomen met Balfour's Birminghamsch program mee gaan. Liever nog geen meerderheid by die verkiezing behaald, zégt de M. P., dan een meerderheid, waarin zeg zestien vryhande- laars, of althans tegenstanders van een be lasting op voedingswaren zyn, die bet de regeering konden beletten, het tarief te her vormen in den geest als Balfour heeft aan gegeven. Eerst moet de party tot een vast aaneengesloten geheel worden gemaakt, ook al moest de overwinning er een paar jaren door uitgesteld worden. Het blad noemt zes tien unionistische Parlementsleden op, van wie het meent te weten, dat zy geheel of gedeeltelyk Balfour’s program afkeuren. Lord Robert Cecil is er de bekendste van. Vyf van die zestien stellen zich niet herkiesbaar. Terwjjl de mogendheden doende waren, om een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije te voorkomen, is Turkije bezig geweest met pogingen om den algemeenen vrede op het Generaal Mazza heeft gisteren uit Messina aan Giolitti het volgende geseind De commissie van het ministerie van open bare werken, die de maatregelen bestudeeren zal om het bedryf in.,de haven te doen her vatten, is hier aangekomen. De bouw der barakken vordert goed en zal nog sneller in zyn werk gaan, zoodra de* 200 militaire timmerlieden zullen zyn aangekomen. Er is zeer veel hout noodig, zoowel voor barakken als voor den herbouw der stad. Het Portu- geesche schip Vasco de Gama is met mate riaal hier aangekomen. Ook het Dnitsche opleidingsschip Victoria Louise en de Illyria met de barakken van den Keizer zyn te Messina aangekomen. Er blaast te Messina een harde, scherpp wind en er valt sneeuw. Ook te Reggio is sneeuw gevallen. Poeder talen is. ij attent op ■schreven te het geson- dat ik nog volkomene het helpt, •zien Zwolle (i mijn man eer békend rs een doos Iers erg duur zij, als men ett, met geen i hartelijken g. Ik zal ze te Zwolle. waardige cis toege- 71) -Vaarwel zei hy langzaam en stond op. „Vaarwel, blyf je zelf getrouw en vergeet niet, dat je hier altyd een thuis hebt.* Het dienstpersoneel bad 's morgens de woning betrokken en wachtte, met den Orient- exprestrein uit Konstantinopel, bet in hof- en kunstenaarskringen welbekende echtpaar „KJanssen* thuis. Het was geen geheim meer, dat de kunst schilder, Hans 'Klaussen, zeer waarschynlyk in den adelstand verheven zon worden. De vrienden der voormalige markiezin de Beau- remoot, wier luimige keuze, wat haar twee den echtgenoot betreft, reeds lang vergeten was, hadden alle pogingen aangewend, om de schoone vrouw weer in hun kringen te ibn verschijnen. Naby de Brandenburgerpoort had lues zelf een woning gebuurd en naar haar eigen smaak en genoegen laten inriebten. Onder de lindenboomen, wier takken reeds bruine bladeren droegen, wierpen de booglampen hun blauwwit hebt over den weg met zyn voetgangers en rijtuigen, waarlangs de equi page, die Klaussen en zyn gemalin huis waarts voerde, heenrolde. Door de helder verlichte vestibule betrad het echtpaar hun woning en besteeg de met een zachten looper bekleede trap. Ines legde haar arm in dien van haar echtgenoot en vroeg, terwijl ze hem liefdevol aankeek „Ben je vermoeid, Hans P“ „Acb ja,* antwoordde hy lusteloos. „Ik dacht het welje hebt al tweemaal gegeeuwd,* zei zfj. Hy keek haar van ter zyde aan. Haar heerlyk profil werd door het zacht rood van den marmeren gang als albast gekleurd. Lachend zei hy „Wat je al niet opmerkt I Had ik jouw zenuwen maar 1 'k Heb in den trein, zelfs in den slaapwaggon, geen minuut geslapenik verlang naar rust.* Boven gekomen, waar Florence en een kamerdienaar hen in de gang opwachtten, liet Klaussen zyn mantel van zyn schouder glijden en wierp den dienaar zyn hoed toe. Ines hield haar hoedje nog op, sloeg haar voile terug on zei„Laat ons nu eerst onze Balkan-schiereiland te bewaren. Dat bleek ten zeerste uit de jongste ministerieele uit eenzetting in de Turkscbe Kamer, waarin gezegd werd dat het op den uitdrukkelyken raad van Turkye geweest is, dat Servië en Montenegro aan de Donau-monarchie den oorlog niet, of lievernog niet, verklaard hebben. Turkije gaf aan Servië en Montenegro den raad de conferentie ai te wachten. Op die conferentie hebben nu Servië en Monte negro bun hoop gevestigd. Zy verwachten, dat de mogendheden hun dan eindelijk de zoo lang begeerde territoriale schadeloos stellingen zullen toekennen. Mocht dat niet gebeuren, dan de Servische leidende staatslieden hebben bet nog pas opnieuw verzekerd dan zal liet zwaard worden getrokken. Maar ah nu de Wiener Allge- meine Zeitung goed ingelicbt is, dan doet Turkye nog voortdurend wat het kan om het uitbreken van een oorlog in het voorjaar te voorkomen. De Turkscbe regeering zou reeds van Montenegro de verzekering heb ben ontvangen, dat bet zich rustig zal hou den, en het zou in den jongsten tyd trachten ook van Servië een dergelyke toezegging te verkrygen. Van ambtswege is nu bekend gemaakt, dat koning Eduard en koningin Alexandra den 8sten Februari uit Londen zullen ver trekken en den 9den te Berljjn aankomen. Op den 12den gaan zy terug, omdat de Koning den volgenden dag voor de opening van het parlement weer te Londen moet zyo. Het koninklijk paar zal in het paleis te Berlijn zyn intrek nemen. Op den dag van de aankomst wordt er een gala-maal (gele genheid voor toasten!) aangericht, en verder staan een jachtpartij, een bezoek aan bet 1ste regiment garde-dragonders en aan de Blücher-huzaren te Stolpe, een gala-voor- stelling in de Opera, ontvangsten op het Berlynsche raadhuis en op bet Engelscbe gezantschap op bet program. Koning Eduard zal te Potsdam op het graf van keizer en keizerin Frederik een krans gaan neerleggen. Breedvoerig beoordeelt de Russische pers de overeenkomst tusschen Oostenrijk en Turkjje, en over het algemeen spreekt uit die oordeelvellingen een geest van ontevre denheid, over de bepalingen der overeen komst en over het bericht, dat Engeland en Rusland de aanneming ervan hebben aange- raden. Hierover wordt Iswolsky heftig aan gevallen, en tevens wordt beslist optreden van Rusland voor de „prijsgegeven Servische broeders” verlangd. Te Antwerpen, te Scbaerbeek en te Ueele zyn op het oogenblik de burgemeestersplaat sen vacant. Hoewel in deze drie gemeente raden de meerderheid anti-clericaal is, moet, volgens clericale bladen, de regeering voor nemens zyn, daar niettemin clericale bur gemeesters te benoemen, en wel ten einde daardoor in bet dagelijkscb bestuur der ge meente ook aan de minderheden een verte genwoordiging te geven. De „Petit Bleu” antwoordt op dit argu ment met scheldwoorden, en stelt tegenover den onwil van de vrijzinnige meerderheden in sommige gemeenteraden om in bet dage- lyksch bestuur ook een lid der minderheid te kiezen „de mismaakte evenredige ver tegenwoordiging, wtMjrfloor de landsregee- ring er in slaagt /iii kleine gemeenten de vrijzinnigen geheel/uit de gemeenteraden te houden”. 1 De Servische minister-crisis heeft alweder tot geen resultaat geleid. Het kabinet-Weli- mirowitsj, dat reeds eenige malen getoond heeft regeeringsmoede te zyn, buod Zaterdag den koning opnieuw otslag aan. De Skoepsj- tina verdaagde baar bijeenkomsten tot na de regeling der crisis, de koning ontbood de leiders der beide radicale groepen, en droeg hen de taak op, een kabinet te formeeren, dat binnen 24 uur gereed moest zyn. Maar het bleek al spoedig dat de ver standhouding tusseben jong-radicalen en oud- radicalen een gemeenschappelijke regeering bjjna onmogelijk maakt. De Jong-radicalen hebben zich reeds vroeger tegen een coalitie kabinet verklaard en stellen nu eischen betreffende de opneming van enkele persoon lijkheden uit de oud-radicale groep, die deze meende niet te kunnen inwilligen. Het ge volg daarvan was, dat de beide kabinets- formeerders gisteren verklaren moesten geen kans te zien, bet bevel van den koning uit te voeren, te meer daar Pasjitsj geen kabi netsformatie willen aanvaarden. De koning heeft ten gevolge daarvan bet gevraagde ontslag van het kabinet Welimi- roWitsj geweigerd, wyl het kabinet nog altijd bet vertrouwen geniet van den koning, zoo wel als van de volksvertegenwoordiging. wensch toegegeven, omdat je gei, hier wat te doen te hrtben. Dat is my goed, maar ik wil niet Koeten voor müu toegevendheid „Ik bid je,* lachte Klaussen ai we rend, „hoe kom ja aar. *t woord boeten P We wor den hier met open armen ontvangt». Op wekkingen, die ik lang ja dreig maar die ik lang ontbeerd heb, wachten me, en daar verhng ik naar. Ik ben geheel verweekt, ik heb frisschen wind, desnoods □ijdwind en andere lucht noodig. In éen woord ik weusch van harte, eens dit den gewonen sleur gerukt te worden.* „Daarvoor zal ik zorgen,* zei Ines, „als je wilt, dadelijk. Of zal ik eerst myn reis- costuum gaan verwisselen? Jjj zult je toch ook eerst wel verkleeden willen, alzoo tot straks, hier In jouw kamer.* Ze knikte hem toe en vertrok met Florence. Klaussen bad zich aiterltfk kalm getoond, maar zijn ongeduld steeg met iedere minuut. Hy wilde alleen zyn, wat hem, wien alles ten dienste stond, het minst bereikbaar was. Het wezen der liefde, die hem omvangen hield, die hartstochtelijke, hem steeds om- gevende gloed eener onverzadiglyke, ijver zuchtige liefde, pijnigde en martelde, of schoon ze hem soms uren lang gelukkig kon maken, zijn eiken dwang halenden geest. reletotn Na. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. woning bezien't nieuwe trekt altijd aan.* Weer legde ze baar hand op zyn arm en volgde met hem Florence, die hen voorging naar de schitterend verlichte vertrekken van bun nieuw huis. By bet openen vaneen der kamers riep Ines, terwijl ze Klaussen’s hand drukte „Deze is jouw kamer, Hans, ben je er m^ tevreden P Je moet bet zeg gen hoor, ik wil het weten.* Ofschoon hy reeds lang aan weelde ge woon was, keek hy toch verrast op. Dit vertrek voldeed ten volle zyn knnstzin, en opgetogen riep hij uit„Ines, je bent een toovergodin 1* „Die betoovering kennen we beiden,* fluisterde ze. Spoedig echter kreeg zyn vermoeidheid weer de overhand. „Nu moet je niet zoo slaperig k(jken, Hans,* zei Ines. „Kom, nu naar je atelier, daar stel ik mij ook veel van voor. Als bet zoo verrukkend is als te'Kaïro! Weetje nog hoe je me als Kleopatra nitdoschte P Hoe we beiden lachten? Och, welke kin deren waren we't Volgend jaar overwin teren we daar weer, hoor „Zigeunerin schertste hjj, „laat ons eerst hier eens thuis worden.* Haar neusvleugels trilden ongedaldig, ler- wyl ze zei: „Ik was er steeds op tegen, hier heen te gaan en heb alleeq aan jouw Telefoon Ne. ADVERTENTIE# worden gepliaNt 15 regels a 50 Centen; iedere regel tiitvt 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Aii ver ten tien tot. 1 uur des midd. De „Nowoje Wremya” wyst er op, dat Kiamil-pasja volgons zyn redevoering niet alleen de flnancieele schadeloosstelling eischte, maar ook waarborgen voor de religieuse en burgerlijke rechten den Bosnische bevolking. Het blad meent, dat om die waarborgen te verkrygen Tnrkye, in vereeniging met de vier groote mogendheden, voor de autonomie van Bosnië moet opkomen. De gedachte hieraan wordt in Engeland krachtig gekweekt vooral door toedoen der „Eastern Question Association”. Want Engeland is niet voornemens de Slaven in den Balkan bloot te stellen aan germaniseering, en zal met Fraftkrfik krach tig" opkomen voor de belangen en rechten der Bosniërs. In een ander artikel valt het blad Turkye heftig aan. Kiamil-pasja beeft Oostenrijk een gemakkelflke overwinning bezorgd, en tevens het nieuwe bewind in de oogen der bevolking en der gebeele wereld vernederd, daar de Turkscbe regeering bewezen heeft alleen aan de dringende behoeften te deuken en voor geld de waardigheid van den staat, bet welzijn der onderdanen en alle toekomst- idealen prys te geven. De gevolgen van den slag, dien Oostenrijk bet nieuwen bewind toebracht, zullen weldra blyken. Het blad vraagtof de regeering ook Kreta, en wellicht Konstantinopel te koop zal bieden Ook tegen Oostenrijk bevat het blad een heftigen uilval, maar de scherpste veroor- deeling spreekt het uit over de houding van Iswolsky. „SIouo” zegtde Oostenryksch Turfcsche overeenkomst heeft de moeil(jkste quaestie bygelegd. Turkije heeft zjjn rechten op Bosnië en Herzegowina voor gold laten afkoopen. In den muur der gemeenschappe lijke belangen van de Slavische staten en Turkije heeft Oostenryk een bres geschoten. Daardoor verliest de conferentie veel van haar beteekenis z(j wordt nu een bijeenkomst die moet goedkeuren wat de anderen hebben besloten. Het blad geeft daarvoor de schuld grootensdeels aan de Russische diplomatie, dia in de conferentie-quaestie een onbehoorlijke toegevendheid toonde, en daardoor Rutflauds zwakte voor aller oogen blootlegde. De nationale Russische zaak beeft in den Balkan een nieuwen, zwaren slag geleden. Zoo spreken de bladen meerendeels maar de regeering van Rusland is det voornemens dit land in een nieuw avontuur te Wikkelen, waarvan wel het begin, maar geenszins bet einde te overzien is.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1