ZÖID-HÜL ADVERTENTIES DE WEDUWE HANSEN. SAMOSWIJN. C. SMITS, TelephoonnetrGouda. BINNENLAND. Echtscheiding. Door hel land! Firma Herman Zoon. Schoenwerk. Buitenlandsch. Overzicht. VerspreideBerichten. Gemengde Berichten. VKRGMIKIUWi U\ l)K\ GliMEENTËlüi!) BOEKAANKONDIGINGEN. Groeft e Jaarlijksche Opruiming Wille Goederen. "Mamas iwiwwsv JOHANNA VAN HEEK, DE GOUDSBLOEM" Zaterdag 20 Februari 1909, in de Sociëteit „Ons Genoegen"' Slaaliiaaiiiiaclitnc. bö W. VERMEULEN, Dit is JE ALLE bovenbedoelden aanhanger van het „chris- i telijk" beginsel, die komt verklaren dat het hem voorkomt, „dat men het ge- zinshoofdenklesrecht met de aanvulling, waarover men met vrij wat kunst en vliegwerk in de coalitie min of meer tot eenheid is gekomen, flink met het ver grootglas moet bezien om het organische duidelijk in het oog te krijgen". Genoemde redacteur, de heer van de Laan, stelt nu het geval aldus„óf de hoogleeraar die het staatsrecht aan de Vrije-Universiteit (prof. Fabius) doceert, mist zelf op een hoofdpunt alle antirevo- lutionnaire inzicht, óf het gaat in ieder geval niet aan, deze voorgestelde rege ling van gezinshoofdenkiesrecht voor de coalitie-politiek van eenige beteekenis te achten. Wij zijn dan ook, zegt hij, zoo vrij tot het laatste te concludeeren." Het ware te wenschen, dat ter rech terzijde door nog meer onafhankelijke staatsrechtsgeleerden het gezinshoofden kiesrecht op zijn organisch gehalte nauw keurig werd onderzocht en dat Neder land op die wijze verlost werd van een uitvinding, die voor de voorstanders van definitieve oplossing van het kiesrecht- vraagstuk niet anders kan zijn dan een doekje voor het bloeden, dat bovendien nog hijzonder veel gevaar voor infectie met reactionnaire ziektekiemen oplevert. Het zal dan ook de plicht van alle voor uitstrevende vrijzinnigen zijn om zoo mo- I gelijk ook de rechtsche kiezers te door- j dringen van het denkbeeld, dat thans alleen in de invoering van algemeen kies recht de oplossing is te vinden. Belangrijk Nieuws. De échte Foster's Rugpijo Nieren Pillen geven de zieke nieren juist de hulp die ze noodig hebben, zjj voeren uit het lichaam alle vloeihare vergiften, die eiwitverlies, waterzucht, stoornissen van de urine, graveel, rhenmatiek, steen, heapjicht, zenuwachtigheid, slapeloosheid en neerslachtigheid teweeg brengen en zjj neutraliseeren de verkeerde uitwerking van thee, bier en spiritualiën. De Heer G. Feddema. wor.ende te Vinko- veen, deelt ons medeHet is thans reeds vier jaren dat ik aangedaan was met een nierkwaal, onophoudelijk had ik pijn in de zjjden en in den rog; menigmaal werd ik gekweld door steken. Mijn enkels en polsen waren dikwijls opgezwollen, ik had eveneens veel hinder van rheumatiek, 's nachts sliep ik onrustig en wanneer ik opstond, gevoelde ik mij meestal zeer afgemat en lusteloos. Het kwam menigmaal voor, dat de urine met een branderig gevoel kwam en deze was immer troebel. ïnsschenbelde werd mijn ziekte zoo erg, dat het mij niet mogeljjk was het minste werk te doen en ofschoon ik dikwijls hiervoor onder behandeling geweeBt was, ik kwam hiermede niets verdér. Het gebruik van Uw pillen bracht echter dadelijk een groote verandering in mijn toestand en na den* Vijfden dag bekwam ik veel verlichting; ik verloor voel zanderig bezinksel en thans gevoel ik mjj veel sterker en kan ik van de Pijn haast niets meer waarnemen. Uit erken telijkheid zal ik gaarne de eigenschappen van Uw geneesmiddel aan eventueels lijders kenbaar maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het publiek to maken op elko wijze die U goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Engpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn te Gouda verkrijgbaar bij da Hoeren Wollf Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 4 F 1.75 voor één of F 10.— voor zes doezen. Het is bekend, dat keizer Wilhelm geen vriend is van den vorst van Lippa Detmold; reeds meermalen werden in Duitsche bladen voorvallen medegedeeld, die daarvan getui genis aflegden. Aan den vader van den tegenwoordigen vorst werd indertyd, toen «tó&erfopvolging.sqaaestie in Lippe nog niet ^|$pi»eld was bet bekende en veelbesproken telegram gezonden „Dero Regenten wass dem Regenten ge- bübrt. Weiter nichts". Sedert eenigen tyd scheen bet rustig te z\jn in het kleine vorstendom aan de Lippe. Maar thans is de strijd tusschen de vorste lijke en de Ryksregeering weer uitgebroken. De coramannunt van het te Detmold gar nizoen houdende 55e regiment, kolonel Von Hopfgarten, heelt een bevel uitgevaardigd, dat aan de meest ernstige dagen van den conflictstijd herinnert. Midden in bet speelseizoen beeft de kolo nel verboden, dat de kapel van het regiment bij de opvoeringen der hofopera medewerkt. De kennisgeving daarvan werd in de Det- molder bladen op tamelijk scherpe wijze door de directie der opera medegedeeld. Daar de hofopera den vorst toebehoort, en het speel plan met zijn goedvinden wordt vastgesteld ziet do bevolking in het optreden van den kolonel een directen aanval tegen den regee renden vorst. Die meening wordt nog versterkt door het foit, dat de kolonel ook de „promenade concerten" in het Slotpark verboden beeft en voor een aubade door de regiraents- kapel aan f'e vorstin gebracht, bij gelegen heid van baar verjaardag, een rekening liet sturen aan de liofkas. Deze maatregelen worden met elkaar in verband gebracht en beschouwd als onder deden van een geheele, onvriendelijke poli tiek tegen den vorst van Lippë. Vele republikeinen in Noorw^en hebben in 1905 met overtuiging voor het kóning- sch ip geijverd, omdat zij dat voor 's lands zelfstandig bestaan noodig achtten, maar het land zou een democratisch koningschap krij gen, en dat is het, schoon radicale bladen nog a! eens onthutst zijn over hoofscbe eti- kette, vrijwel geworden. Blijkt dat niet nit een hofbal, „"dezer dagen op het paleis te Kristiania gegeven, waarvan Verdens Gang verslag geeft Onder de 1200 gasten whren niet alleen regeering, Storting, diplomatie, de officieren en ambtenaren vertegenwoor digd, maar ook do handelsstand, het grond bezit, ingenieurs en waarlijk ook knu6t en letteren. De koning en de koningin dansten lustig mee, de koniug met de echtgenooteu van den minister-president Knudsen, den oud minister-president Micheisen en van den Duitschen en den Zweedschen gezant, ipaar ook met, de echtgeneoten vun mannen in eeuvoodiger positie. Vyf dahsen deed de koningin mede, o. a. met den Amerikaan- 8chen en den Engelschen gezant en, een wals, met den looneelspeler ingolf Sclmnche, die, ineenen wij, triomfen heeft gevierd in de mannelijke hoofdrol van de Lustige Wittwe. Iu de Russische Doema is gisteren het wetsontwerp behandeld tot toekenning van schadevergoeding aan personen, die door terroristische daden schade bobben geleden. In den loop der debatten werd de kadet RoditBjef door de^ voorzitter meermalen tot de orde geroepen wegens afdwaling van bet onderwerp. Dit gaf den kadet Wolkof aanleiding den voorzitter Chomjakof toe te roepen „ge verstaat niet de kunst de ver gadering te leiden". Op voorstel van den voorzitter wÖrd Wolkof daarop van de zit ting uitgesloten. De kadetten, de sociaal democraten en de arbeidersgroep, die in het optreden van Chomjakof tegen Roditsjef een aanranding van de rechten der minderheid zagen, verlieten daarop by wyze van batoo- ging de zaal en bleven gedurende het gau- sche verdere verloop der zitting we#?* Het ontwerp werd ten slotte aangenomen. Op den 22eu Januari werd door alle groote Europeesche metereologiscbe waarnemings posten een'groote aardbeving gemeld, die iu den morgen van dien dag op een afstand van ongeveer 4000 K.M., in oostelijke richting, moest hebben plaats gehad. De opgave om trent richting eu afstand wezen een lyn aan, die loopen moest van Omsk in Siberië over Turkestan en Perzië, naar Bender Abbas aan de Perzische golf. Iets naders werd om trent die aardbeving niet vernomen, zoodat men moest aannemen, dat zij gewoed had in een der vele woestijnen of onbewoonde streken, die onder de genoemde lijn gelegen zijn. Dit wordt thans bevestigd. De „Frankf. Ztg." verneemt, dat het observatorium te Poelkowo, in de nabfjheid van Tsarsk-ge Selo, geconstateerd heeft, dat het middenpunt der aardbeving gelegen is op de plaats, waar de 36e graad N.B. samenkomt ujftt den 45en graad O.L. Dit is niet ver van Astrab*d in Perzië; de aangegèvèn plaats wordt OP de kaart als woestenij aangeduid, Wat ver klaart waarom er niet vroeger berichten over die aardbeving ontvangen zijn. Herbert Knox Smith, de chef van het bu reau voor de corporaties te Washington, heeft zijn jaarrapport gepubliceerd. Hetgeen in bedoeld rapport door Knox Smith wordt meegedeeld, vestigt den indruk dat de toe passing der anti-trustwat op mislukking is uitgeloopen, en dat het gedroomde toezicht van Bondswege op de trosts een doode letter is gebleven. De concentratie (bes; trust vorming) in de groote bedrijven is-—meent H. Knox Smith nu eenmaal niet te be letten. En al is bet ook wettelijk verboden die concentratie is toch reeds voor een groot deel tot stand gekomen. Voorts heeft de anti-trost wetgeving volgens Knox nog het groote nadeel, dat de wetten hard en onwrikbaar zijn tegen bedrijven, die moreel en economisch nattig zijo, terwijl andere lichamen, welker doe en re8nltaten in booge mate overdedigbaar zijn, steeds door de mazen der wet weten te glippen. De vèr-strekkende verbodsbepalingen, wel ke de anti-trustwet bevat, zijn dan ook schrijft Herbert Knox in de praktijk ab- soinnt onbevredigend gebleken. „Het resultaat is prachtig'". Hierbij deel ik U mede, dat de persoon in quaestie geheel van zijn kwaal genezen is. Ik heb nog een dooi Coza Poeder bij Uwen apotheker irekocht en heb rle uitwerking van Uw Poeder afgewacht, daar ik mij overtuigen wilde, of de genezing van blyven- den aard zou zijn. Ik moet zeggen„Het resultaat is prach'ig" Ik heb den betreffen- den persoon Uw Poeder zonder zijn mede weten toegediend. Hij was geen verslaafd drinker, maar had hy eenmaal den smaak van sterke dranken te pakken, dan wilde hij steeds meer drinken. Ik zal Uw Poeder overal aanbevelen. Hoogachtend, Mevr. WolfTram, te Arasterdam. Een monster van het merkwaardige Coza poeder wordt gratis toege zonden. Kan ingegeven worden in KoffieThee, MelkLikeurAbsintBierfrater of iu het voedsel zonder dat het noodig is, dat de dronkaard er ietvan aj weet Het COZA POEDER bezit de wonder bare eigenschap om tegenzin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZ A POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zondor zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te dan ken heeft. Het COZA POEDER heeft het huise- lijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte on oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der Mij. gemaakthet heeft menig jong persoon op den rechten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onscha delijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is ver krijgbaar in alle apotheken en in het vol gend dep6t, te GoudaWOLFF Co. Onze depöthouders reiken het attesten- boek gratia uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U direct naar Londen. Cn?A 6* Ch*ncery Lane, W0Z% iuswbttve, Londen 172 Engeland Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoende middel tegen dronkenschap. Duitsghlakd. Twee pantserschepeD, de „Wettin" en de „Kaiser Karl der Grosse", zoo wordt uit Kiel gemeld, zyn tegen elkaar op gUoopen. „Karei de Groote" kwam er goed af, doch het andere liep een gat aan bakboord op. Prins Eulenbarg is in den iaatsten tijd er weer erg aan to?. Engeland. De „Times" komt nu ook aan met het bericht, dat er in de Noordzee oen vloot gestationneerd zal worden, sterker dan eenige vloot ter wereld. Al de grootere schepen worden er by ingedeeld. De Daily Chronicle" meent te weten, dat koning EduArd na Paschen Messina en Reggio zal bezoeken: Belgis. De Kamer heeft het gevraagde crediet van 200.000 francs, om de slachtoffers van de aardbeving in Italië te steunen, met algemeens stemmen aangenomen. China. China telt 438.214.000 inwoners, onder wie slechts 69.852 vreemdelingen. Het aan tal bewoners der geheele aarde bedraagt anderhalf milliard ongeveer. Staten-Geiieraal. EERSTE KAMER. Vergadering vau Vrijdag 5 Febr. Hoofdstuk Justitie. De beer van den Biesen dringt er op aan, het wetsonswerp betreffende bet onderzoek naar bet vaderschap niet te handhaven. De heer Kist bestrijdt het handhaven van den fatalen leeftijd voor gedwongen ontslag voor rechterlijke ambten iren; de minister koppele maatregelen, om den achterstand by de rechtscolleges op te heffen, niet aan maatregelen, waarvan de totstandkoming hoogst onzeker is (de alleen rechtsprekende rechter en de penaioneering van rechterlyke ambtenaren) vast. De heer van der Does de Willebois dringt opnieuw aan op de opneming van de com missarissen van politie in hel Pensioenfonds van de Burgerlijke Ambtenaren. Verschillende sprekers komen nog met onderscheidene wenschen. De minister van Justitie erkent de nood- zakelgkheid van wyziging der echtscheidings procedure, echter allerminst in den zin van vergemakkelijking van de echtscheiding. De minister verdedigde handhaving van het ont werp betreffende het onderzoek naar het vaderschap. Uit 's ministers voornemen om het geven van gelegenheden tot bot plegen van ontucht niet alleen met minderjarigen, maar ook met meerderjarigen strafbaar te stellen, blykt voldoende zyn geneigd zyn tol een verbod I van bordeelen. Naar 's ministers overtuiging zal aan de 'gezinsverpleging (voor het Regeeringskind) behooren voo'raf te gaan de gestichtsverple- ging, ten-einde bet kind eerst te wenneu aan een gestrenge tucht, en eenige regelmaat in het gedrag te brengen. Spr. acht opneming van de commissarissen van politie in het Pensioenfonds voor Bur- gerlyke Ambtenaren billyk. Dienaangaande wordt al overleg gepleegd met den minister van Financiën, dat reeds tot eenig resultaat heef. geleid. De vergadering wordt verdaagd tot Maan dagmiddag 2 unr. Tijdens de vergadering der Eerste Kamer werd omstreeks drie uur gisternamiddag een groote stagnatie veroorzaakt, doordien ten gevolge van den hevigen 'Storm een der bovenroken werd ingedrukt en groote glasscherven naar het midden der Kamer werden gesliugerd. Verscheidene leden verlieten verschrikt hun plaatsen, en de minister var. justitie, die aan het woord ,was, moest zyn rode afbreken. Op de verslaggeverspiaatsen qjoeieu de pa pieren door den ontstanen tocht weg. De heer Laan werd door een dor scherven licht aan het hoofd verwond. Het werkloozencomité te Baarn, dat ge durende- den geheelen winter geen hulp be hoefde te verieeneu, heeft thans zyne werk zaamheden hervat door een dertigtal gezinnen te ondersteunen. Naar uit Salonika wordt gemeld, is des nachts te Prepadetsj een misdaad gepleegd. Door onbekenden, waarschynlyk Bulgaren, werden iu hun huis een Griek eu vyf leden van zyn gezin, met bijlslagen verinoord. De schrik, door deze gruweldaad teweeg gebracht, is groot. Vergiftiging. Te Winschoten is gister morgen zekere A. J. fi., van Sappemeer, gevankelyk binnengebracht en naar het huis van bewaring overgebracht, beschuldigd vau vergiftiging van tweo kinderen om daardoor een erfenis voor zich te verkrijgen. Een der kinderen overleed, het andere is ongesteld geweest, doch hersteld. Moord uit jaloesie. In de Wenastraat in het café van A. v. L te Rotterdam, heeft Donderdagavond halfell de 31-jarige smid J. C. J. de verlaten vroaw vanJ. T. K. met een aantal messteken om het leven gebracht. Hy stond reeds een aantal jaren in onge oorloofde betrekking met vrouw v. K. eu zij woonden beiden laatstelyk in de Bakel- straat, na vooraf ook gewoond te hebben te Antwerpen, Den Haag en Delft. Dezer da gen besloten zy den inboedel te] verkoopen en beiden naar bun geboorteplaats Delft terug te keeren. Vrouw v. K. gaf aan dit besluit geen gevolg, waarop de smid nif Delft overkwam om zyn vroegere beminde te halen. Hy trof haar aan iu bet café van L. in de Wenastraat, waar hy na een wei gerend antwoord van baar zyde, haar dadelijk een aantal messteken toebracht. De vrouw vluchtte de straat" opgevolgd door baar aanvaller, die haar toen nog meerdere steken toebracht, waaronder een doodelyke aan den hals. Naar het ziekenhuis gebracht, overleed de vrouw daar gisterennacht 2 uur zonder by kennis te zyn gekomen. De moordenaar bad de vlacht genomen, doch meldde zich daarna vry willig aan den politiepost Vyverhofstraat en legde voor den commissaris, den heer M. B. van der Hoeven, een volledige bekentenis af. Het mes waarmee de moord geschiedde, werd door een voorbyg&nger in de Wena straat teruggevonden. De uit Utrecht vermiste jongen Willem Frederik Borghardt, van wien wy gisteren melding maakten, is, volgen*, telegram van den Nederl. consul te Antwerpen, aldaar aangehouden en werd gistermiddag te 4 uur onder geleide aan het commissariaat van politie te Utrecht terugverwacht. 8 jonge menschen verdronken. Te Diemerbrug by Amsterdam heeft de storm gisterennamiddag een ontzettend on geluk veroorzaakt. Omstreeks half vyf ein digde het werk in de glasfabriek van de firma Délias. Dit gebouw is gelegen op de breede strook grond tusschen Maidervaart en Weespervaart, even voorby het kerkhof aan het Weesperzandpad. De vaart is vry breed en de verbinding met den vasten wal wordt onderhouden met een kettingpont. Het was hierop, dat zich een 25-tal arbeiders, waar onder vele jongens, inscheepten. De storm was toen op zyn hevigst. Bul derende windvlagen joegen over water en land, en juist toen de pont in het midden van de vaart was gekomen, werd zy over stelpt door een hoogen watergolf. Het vaar tuigje liep vol, zonk en allen geraakten te water. Toen moet er een tooneel van ontzetteuden jammer ontstaan zyn. De drenkelingen riepen wanhopig om hulp, maar aan het eenzame, buiten het dorp gelegen Zandpad, was nie mand, en van het fabrieksterrein af kon man hun geen handreiking verleunen. Toch slaag den de meesten er nog in, den oever te be reiken, dezen op eigen gelegenboid, genen geholpen door anderen. Een jouge man, ge naamd Scbolten, redde zichzelf en zijn drie broeders. Maar voor acht jongelieden, tusschen de 15 en 20 jaar oud, kwam de hulp te laat. Zy verdronken voor de oogan burner kame- radeo. Gisteravond nog werden hunne lyken boven water gebracht, om vervolgens te worden gebracht naar de woning van het gezin, waartoe zy behoorden. Verschrikkelyke toonoelen hebben zich daarby afgespeeld. De gele koorts in Suriname. Op de plantage Dordrecht is de ziekte geconstateerd by een Britsch-Indiëreen andere Britscü-Indiër is als verdacht afge zonderd. By een Europeesch werkman, die in een kamp by den Brownsweg was afge zonderd, heeft zich de zhkte omwikkeld. Iu het geheel zyn thans 30 personen aan getast, waarvan 7 overleden, 21 herstellenden en 2 nog onder behandeling zyn. In overeenstemming met de nieuwer* op vattingen omtrent de verspreiding van ziekten, door muskieten, is van gouvernementswege voorgeschreven, dut de hospitalen voor alle ondernemingen, die met immigranten werken, voorzien moeten zyn van muskietengaas. Te Emmerik heeft de grenspolitie gisteren in arrest genomen twee uit Holland gewezen personen, die ia het bezit bleken te zyn van een party valsche bankbiljetten van 100 mark tot een bedrag van 46,000 Mark. Het bleken personen te zyn die reeds vroeger wegens valsche muntery waren veroordeeld. Woinsdagmorgen, by het b'nnenkomin vau een goederentrein nit Dnitschland op het station te Venlo, kwam de locomotief van dezen trein in aanraking met Uvee wagens van- een rangeertrein, waardoor beide wagens uit de rails werden geworpen. Een wagen werd geheel versplinterd. Persoonlyke on gelukken kwamen niet voor. (L. K.) Nadat gisteren de krachtige Zuidwesten wind was overgegaan tot een zeer hevigen storm uit het Zuidwesten ten Noorden, leverde de zee vóór Scheveningen weer een grootsch schouwspel, vooral by het hoog water van gisterenmiddag. Toen kwam de zee over het nieuwe gedeelte van den strand- muur. De menschen konden op den strand- boulevard byna niet op de been blijven. Gisteren tegen den avond is de hevige stormwind naar bet noordwesten geschoten. Er kwamen veel menschen uit Den Haag naar Scheveningen. Voor hen die van uit de richting van het Staatsspoorstation langs het Palaoe-hotel het strand wilden bereiken, bleek dit schier onmogelyk Enkelen die het toch waagden, sloegen tegen den grond. Zy werden in het n&byzynd politiebureel gebracht, doch bleken gelukkig geen ver wondingen te hebben bekomen. Van vele gebouwen vielen stukken lood of zink of andere voorwerpen. Een aantal glasruiten werden verbryzeld. Men meldt uit Rotterdam In het Verkoop lokaal alhier werd gisterenmiddag een vergadering van werkloozeu gehouden, waar als sprekers optraden de heeren Domela Nieuwenhuis en v. d. Berg. Aangenomen werd een motie, waarin afkeuring werd uit gesproken over de houding van het gemeen tebestuur en den burgemeester iu zake de be8trydiug der werkloosheid. Na afloop der vergadering trok men in troepen door de stad. '•Eén troep, ongeveer 1000 man sterk, was onder leiding van den anarchistischen colporteur Bos, die in de Stadhuissteeg zoo veel drukte maakte, dat de politie, die met een 30 man den troep was gevolgd, hem wilde arrtsteeren. Daarop begon men steenen te werpen, waardoor twee agenten aan de bee- nen gewond werden, de politie verdreef deil troep met de sabel en bracht Bos naar het bureau. Inmiddels hield het steenenwerpen aan. By den pholograaf Mögle aan het Mo riaansplein, en 6y enkele huizen aan de Binnenrotte en aan het Groote Kerkplein moesten de ruiten het ontgelden. Op de Binnaprotte werd daartoe zelfs do straat op gebroken in bet magazyn van juwelier Boers werd een geëmployeerde door een steen aan het hoofd gewond. De politie slaagde er ten slotte in de orde te herstellen. Bos werd later in den avond weer in vryheid gesteld. Veel sensatie wekt te Rome een liefdes drama, waarin de bekende Italiaansche com ponist Puccini betrokken is. Op de villa van den maestro in Torre del Lago (Um- brië) diende als kamermeisje een beeldschoon meisje, dat de componist meer genegenheid schonk, dan zyn vronw lief was. Na een heftige scène verliet het meisje de villa en in de woning harer moeder vergiftigde zy zich. Stervende betuigde zy haar onschuld. Alle bewoners van bet dorp volgden de lyk- baar, om ban sympathie met de overledene te toonen. Maestro Paccini en zyn vrouw gingen op reis. De moeder van liet kamer meisje diende tegen Puccini's echtgenoote een aanklacht wegens laster in. VRIJDAG 29 JANUARI 1909. (Vervolg.) De heer IJsselstyn (3de maal): M.deV. Ik heb verklaard een voorstander te zyn van uitgifte van gemeentegrond in 6rfpacht maar ik heb er tevens aan toegevoegd, dat zich bijzondere gevallen kunnen voordoen als vil- labouw -e. d. en dat dan afwyking van het erfpachtstelsel gerechtvaardigd zou zyn. Er bestaat echter groot verschil tusschen den villaboaw van Rynland en deu viilabouw van Nederhorst. Rynland wilde beslist niet over gaan tot viilabouw byaldion hy den benoo- den grond niet in b-zit kreeg. Als het den grond in erfpacht moest nemen zou het niet tot dien bouw overgaan. De heer Nederhorst daarentegen neemt genoegen met erfpacht en dat is voor my voldoende om mede te gaan mot het voorstel van B en W. De heer Prince: M. do V.! Ik heb het amendement van den heer van Eyk alleen ondersteund teq einde h.et in behandeling te kunnen brengen, want ik kan my er niet mede vereenigen. Ik ben tegen verkoop van Gemeentegrond en daarom zal ik stemmen voor het voorstel van B. en W. De heer HermanIk begrijp niet geed den grooten tegenstand tegen bet amendement van den heer van Eyk. Ik ben er ook voor om zoo weinig mogelyk gemeentegrond te verkoopen, maar als mon dezon grond in erf pacht uitgeeft dan zal by toch nooit meer door de gemeente benut kannen worden. Ik kan my niet voorstellen dat de gemeente raad over 75 jaren zal zeggendie grond moet weder aan. de Gemeeüte terugkomen, die huizen moeten afgebroken worden. Door aanneming van het voorstel van den heer van Eyk verkrygt men.voor de Gemeente een gunstig financieel resultaat tarwyl men op de huizen daar niet die drukkende bepaling van den erfpacht legt. Ik zal dan ook voor het amendement stemmen. De heer van EykDoor den heer van Galen is gezegd dat alle huizen in het Plant soen staan op grond, die in erfpacht is uit gegeven. Is de heer van Galen daarvan zeker? Ik betwyfel het. De heer van Galen: Ik ben er zeker van. De Voorzitter: In de eerste plaats wensch ik een antwoord te geven op hetgeen de heer van Eyk gezegd heeft over het uitgeven van grond in erfpacht in het Plautsoen. De Gemeente heeft in het Regentesse- plantsoen steeds den grond in erfpacht uit gegeven. Op verzoek echter van den heer Nederhorst heeft plaats gevonden een ruiling. Id erfpacht gegeven strooken van 2 huizen zyn door den heer Nederhorst geruild met een strook voor een derde perceel, dat nu geheel op erfpaebtsgrond staat. Alb 3 de strooken zyn dus in erfpacht uitgegeven. Ook de heeren Breebaart en Bakker heb ben den grond in erfpacht gekregen. Daarom zie ik geen reden waarom de Raad hier een uitzondering moet maken. Waarom is de heer van Eyk niet met zyn voorstel geko men toen die heeren grond vroegen? (Wordt vervolgd.) Het 2e nummer ven de serie „Uit onzen Bloeitijd"., schetsen van het Leven onzer Vaderen in de 17e eenw, uitgave van de Hoiiandia Drukkerij te Baarn, behandelt „Spel en Spelen" door Dr. G. J. Dozy, Lee- raar H. B. S. met 3-jarigen cnrsns te 's Gra- venhage. Prjjs per nr. i 0.40, per serie van 10 nrs. bij inteekening I 3.—. OPGAVE OER PERSONEN, die uioh gedurende de week van 28 Ja nuari tot 5 Februari in de gemeente gevestigd ot deze verlaten habben. GEVESTIGD M. J. Spaanderman, Student, uit Utrecht, Gouwe 34 L. Signer eu gezin, Boekdrukker, uit Amsterdam, Nieuwsteeg 12a W. Venema, onderwyzer, uit Hazerswoude, IJssellaan 743 C. Geenen, Dienstbode, uit Rotterdam, Gouwe 15; W. F. Henkelraau, Oif. Leger des Heil», uit Utrtiht, Rozendaal 15; G. Ris en gezin, grondwerker, uit Weesp, Nieuwe Haven 55 A. van Ham en gezin, grondwerker, uit Waddinxveen, Wachtelstraat 202; J. P. H. Kieft, Chef Sigarenfabr., uit Apeldoorn, Fluweelensingel 652 A. Smit, Verpleegster, uit Amsterdam, Westhaven 197 H. S. M Althof, Verpleegster, uit Ara sterdam, Westhaven 197 J. van Walsem, Em. Predikant, uit Oss, Bleekerssingel 319; J. J. Krullaars, Brievenbesteller, uit Rhe- neo, Naaierstraat 20. VEUTROKKEN L. W. van Capelle, Pror. Opzichter, uit O 556 naar Amsterdam, Kronimewaal 37 J. A. van Putten, Dienstbode, uit A 170 naar Arnhem, Nieuweplein 40 •I. 'Arentz, uit B 43 naar Amsterdam, Dacostastraat 6* G. G. de Blauw, uit C 28 naar 's Gra- veuhage, Francois Valentynstraat 76 C. de Knoop, Wed. Broertjes, uit S 141 naar Rotterdam, Goudscbe Straat 58; A. Schoaten, goh. met vun G'orstauje, uit R 375 naar 's Gravenbage, Prinsengracht 76; A. M. Berkelaar» Wed. de Vroedt, uit R 194c naar Jutpliaas A. Gerritsen, uit 1 140 naar Schoonhoven, Kazerne. 7 van alle nog resteerende MANTELS, MANTEL-COSTUMES, BLOU- SEN, COSTUME ROKKEN en JAPON. STOFFEN tot uiternt lage prijzen. Tevens een zeer voordeelige aanbieding in Burgert ij ke Stand. GEBOREN3 Febr. Martinus Hendrikus en Hendrikus Martinus (tweel.) ouders J. van Adricbem en S. S. Verüart. 4. Antonius Albertus, ouders M. A. A. van Setten en M. M. Nederbof. Johanna Antüonia, ondors N. v. d. Zwan en S. Fennet. 5. Josina Francisca Cornelia, ouders J. M. Moons en A. M. P. de Wit. OVERLEDEN: 4 Febr. H. Vlag, 68 j.- 5. W. de Hoop, hnisvr. van J. Slappendel, 75 j K. van Vliet, 83 j. J. van Heek, laatst wed. v. H. Sliedrecht, 68 j. B. Koof), 70 j. 6. G. van Es, 63 j. ONDERTROUWD 4 Febr. D. Dikhooff en J. M. C. van den Heuvel. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behawd- en Grootmoeder Mejuffrouw Weduwe van den heer H. Suedkecht, in den underdom van 68 jaren. H. J. J. SLIEDRECHT. H. SLIEDRECHT. A. SLIEDRECHT- Ketel en Kinderen. Gouda, 5 Fetruari 1909. Aang-esloten onder Tel. nr. 175, Mevr. de Wed. G. J. STEENS ZIJNEN,- Oosthaven B 73. By vonnis der Arrondissements-Rechtbaok te '8-Gravenhage de dato 5 Januari 1909 is het huwelyk tusschen den Heer WILLEM DANIEL HÜBNER, chef van exploitatie en administratie der Westlandsche stoomtram- wegmaatschappy, wonende te 's-Gravenhage, en Mevrouw JULIANA JACQUELINE ELOUISE MARIE VERSTEGE, zonder beroep, wonende te 's-Gravenhngn, ontbow den door echtscheiding. J. M. VAN STIPRIAAN LUïSCIÜS, Advocaat procureur. Ter voldoening aan art. 38 Wetboek vau Koophandel, wordt bericht dal by akte op 23 December 1908 ten overstaan van den ondergeteekenden notaris te Gouda verleden, is OPGERICHT de naamlooze vennootschap l! R. K. Nieuwsen Advertentieblad voor Zuid'Holland gevestigd te OOUDA. Zyude de Koninklyke bewilliging verleend by besluit van 14 December 1908 no. 9, hetwelk met de akte van oprichting is ge plaatst in het bfjvoegsel tot de Nederiandsche Ötaatscouraut van 3 Febru.iri 1909 no. 28. Namens de vennooten, N. F. CAM BIER VAN NOOTEN, Notaris. TOONEELCLUB 2e uitvoering Seizoen 1908/9 avonds 8 aar. Klachtspel in 3 bedryven door MARTIN J. LIKET, Introdacties verkrygbaar il f 0.50 per persoon voor Heeren niet-stadgenooten eu dam**s, op aanvraag by ondergeteekende. B. D. GROOTENDORST, Secretaris. Door geheel bet land gaan ze voor 1 li gulden een piksplinter hagelnieuw hoognrm verbeterde Oadc machines worden ingeruild. Inrichting voor reparatie. MAGAZIJN OP TERMIJNBETALING. Hoogstraat 78, Rotterdam, Telefoon 5263. En bfj T. MAASLAND, Karnemelksloot 363 te Gouda. 05 cent per Jlt'Mch. Aanbevelend, SCHOENHANDEaj, KLEIWEG E 30, tegenover de Kleiwegsteog. adres voor SOORTEN DEGELIJK EN SOLIED Aanbevelend, (J, SMITS, (Alle reparatiën en aangemeten werk.)

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2