SCHOP HET DORPSKIND. Dinsdag 16 Februari 1909. 47ste Jaargatiii No. 10871. no9gw stzijn. Buitenlandsch Overzicht. ;Bank kM. FEUILLETON. lij óen. 'i st Pain uilsche iari 1209. KZELSCHAP rssloorcl iaarop. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken ,e Kioadrappels CENT EN. De ingediande interpellatie der Kadetlen za- ‘t Feestdagen. 1.25, franco pet bedryven. stuk ging Zon net uitmuntend ■I0ENEN IDERS ken, Rifat van buitenlandsche zaken en Nazim zou de portefeuille van oorlog blyven be houden. Met het oog op een en ander dringt de Pekingscbe Times-correspondent er op aan, dat onverwyld in Karbin een Brilsch consu laat worde gevestigd. N50clst75cls :n Drogisten TTERDAM. ER, Apotheker taven 198 en bij (telling iwburg. j, van Goudsche per jaar. den pachter der JURT Roman van G io r o Hartwig. Uit het Duitsch vertaald. mg 8 uur. untie I)aine.s en en Dame» en per persoon. GOUDSCHE COURANT ER IEK fttatoeB No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk, met uitzondering van Zon- en De prijs per drie maanden is |K>8t 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F lelrtooa Ae. 67 ADVERT EN TIEN worden gepl latst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel fneer 10 Centen. Groote letter» worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Olaf, ook in Greta's byzyn, zyn vrooljjken aard ruimer teugel gaf. Deze opgeruimdheid werkte zoo aanslekeljjk, dat, by bet gulle lachen der anderen, ook Greta niet geheel achter bleef. Dit was voor Olaf als een zonnestraal op de donkere aarde en maakte hem onuitspre kelijk gelukkig. Nog den volgenden morgen verheugde hy zich over Greta’s terugkee- rende opgewektheid en levenslust, haar hel deren lach. Deze gunstige wending in Greta’s geestentoestand bracht by Olaf een gevoel te weeg alsof een molensteen van zjjn hart gevallen en een vyandeljjke macht geweken was. Over de oorzaak van dit gevoel kon hy niet lang in ’t onzekere blyven, en toen by zich zelf geheel bewust werd, zyn ver* langen, zyn hoop, zyn vrees tot één grooten stroom te zamen vloeiden, welke over alle bedenkelykc klippen heen liep, alles over winnend, wat zyn loop vertragen kon, toen voelde hy zich bezield met hetzelfde innige verlangen, dat by vroeger in Klaussen afge keurd had, n.l. den vnrigen wensch, Greta voor allyd aan zich te binden. Gelykertyd evenwel schoot hem bet laatste gesprek met Greta, in ’t pension, in de ge dachten, waaruit by meende te kunnen op maken, dat baar liefde voor Klaussen wel diep ingeslnimerd, doch niet geheel gestorven was. lN GALEN, ir Boompjes aarin :bt worden, staat De Belgische correspondent van de Crcix beweert de voornaamste bepalingen te ken nen van het door geheraal fHellebaut in zake de militaire hervormingen opgemaakle ontwerp. De IndépendancH Beige leekenf hierbjj aan, dat natuurlyk eerst'na verwerping van het voorstel-Snoy, of voor bet geval de in te stellen speciale commissie zich verklaren zou voor een onmiddellyke reorganisatie van het leger, de Regeering den minister van oorlog zou opdragen een voorstel uit te werken. Onder dit voorbehoud geeft de Indépvn- dance dan de volgende jfunten weer, uit het in de Croix verschenen artikel. Loting en plaatsvervanging zonden wor den afgeschaft, zoodat telken jare over 65,000 Belgen van dienstplichtigen leeftyd zou kunnen worden beschikt. De vrijstel lingen op grond van physfeke ongeschikt heid, zouden op ruime schaal worden be rekend en gesteld op 30 pCt., zoodat van ge noemd aantal dadelyk reeds 20,000 zouden afvallendan zou gerekend Wurden op 12.000 man, die vrijgesteld werden wegens familie omstandigheden, zoodat de licbüug lol 33,000 zou zyn teruggebracht. Nog an dere vrijstellingen zouden de lichting verder terugbrengen tot 27,000 man. Wat laatstbedoelde vrijstellingen aangaat, valt op te merken, dat het in de bedoeling zou liggen bet personeel van de douanen en accijnsen en van de spoorwegen slechts voor korten tyd in te lyven, maar hunne diensten zouden in geval van mobilisatie op militairen voet worden ingericht. Men zou dus het ontwerp-Hellebaut, in dien van zulk een ontwerp sprake kan zijn, als volgt kunnen samentrekken Algemeene en persoonlijke dienstplicht; gr.oote lichtingen en korte oefeningsduur. De Temps maakt over de aangenomen amnestiewet dezelfde opmerkingen die wjj ook herhaaldelyk hebben geplaatst. Men noemt zulk een amnestiewet tegenwoordig in parlementaire taal een „uitnemenden maat regel van vrede", zegt bet blad, maar als bet waar was, dat amnestiewetten vrede brengen, dan zouden er in Frankrijk geen onlusten meer voorkomen, want er gaat tegen woordig geen jaar voorby of de burgerlijke vrede wordt met een amnestiewet verzeker^ Den zin voor orde en rust, dien men op dezfl bet instroomend licht hield Greta baar hand voor baar oogen. „Toch niet treurig P“ vroeg Olaf op haar toetredend. De ouders hadden het zoo druk met hun kind, dat zy op ’t oogenblik niet aan Greta dachten. De lichtjes van de kerstboom wierpen hunne schitterende stralen over de witge dekte tafel, die met verschillende geschenken bezet was. „Ik geloof, Greta," zei Olaf z icht, terwyl hij op een mandje met rozen wees, dat hier nw plaats is." Mevrouw Winter sloeg haar arm om Gre ta’s bals, drukte een kus op haar wang en zei„Die rozen je begrijpt en dit schil derijtje (Het stelde voorde engel, het doode kind ten hemel voerend.) Greta’s oogen bleven er lang op gevestigd, terwijl een paar tranen over baar wangen biggelden, maar die snijdende smart van voorbeen was ge weken De kleine Frans had intusschen al drie maal zyn hobbelpaard bestegen en was er even dikwijls afgevallen, waarbfc bij een boofdbnil opdeed, die by, zijn pijn verkrop pende, trotseb en heldhaftig aan iedereen liet zien. Het Kerstmaal en later de puucb, hadden de feeststemming zoodanig opgevoerd, dat Reuter seint uit Konstantinopel, d.d. 13 Febr. Hassan Fehmi, de president van den Staatsraad, nam zyn ontslag. De minister van financiën zal heden aftreden. Het tweede legercorps seinde aan den minister van oorlog: Wy hebben gezworen den minister van uorlog en de grondwet te zullen beschermen en verdedigen wy zullen dien eed bonden wy wenschen u geluk met uwe benoeming. In een officieele mededeeling van het Jong-Turkscbe Comité tvoor Eenheid, en Vooruitgang wordt beslist ontkend, dat eenige poging zou zyn gedaan om den Sultan te onttronen en hel ontslag van de ministers van oorlog en marine te verkrijgen. Het comité verbindt zich het leven en de rechten van den Sultan te beschermen, zoolang deze trouw blylt aan de constitutie. Kiamil-pasja besloot tot Maandag of Woens dag de beantwoording van de interpellation over de kabinetswijziging te verdagen. Een bataljon is naar Cesarea (in Klein- Azië) vertrokken, vermoedelyk om een op roerig bataljon te verwijderen. Er wordt verzekerd, dat Hiimi-pasja en Rifat pasja in den ministerraad, onmiddellyk na de wjjziging van bet ministerie, inlich tingen vroegen omtrent het ontslag van Riza pasja en Azif pasja. De grootvizier Kiamil pasja antwoordde, dal hy hen om staat kundige redenen had ontslagen. Toen bem daarop allerlei dringende vragen werden gesteld, voegde hy aan het tevoren gezegde toe „Ik heb de bewijzen in handen dat Riza pasja en Azif pasja met bet comité een complot op touw hadden gezet om sultan Abdoel Hamid te onttronen”. Kiamil pasja liet daarop den ministerraad copieën zien van telegrammen, waaruit bet bestaan van bet complot bleek. In de wandelgangen der Kamer riepen aanhangers van het comité uit: „Wy heb ben geen vertrouwen in Kiamil, wy weten, dat Nazim pasja een hoogst verdienstelijk generaal is, die de grondwet van harte is toegedaan. Wanneer Kiamil het recht heeft willekeurig ministers te ontslaan, dan heb ben wy niet de minste zekerheid, dat Nazim over acht dagen nog minister zal zyn”. In de wandelgangen blyft het gerucht aanhouden, dat er beden een wjjziging in het groot-viziraat zou plaats hebben. Hussein Hilmi zou president van den ministerraad worden en minister van binnenlandscbe za- wyi® meent te bereiken, treft men echter nog. gltjjd niet aan, integendeel. De Temps verheugt er zich over, dat het de regeering althans gelukt is, alle amende menten lot uitbreiding van bet amnestie- voorstel, af te slaan. Zoo blyft het kwaad beperkt tot de onlusten van Draveil., Amnestie, betoogt de Temps, moet zyn een pendant van gratie, en verleend worden by hoogs uitzondering. Zoo zou het zijn als parlement en regeering eerbied voelden voor de orde en voor de wet. Door gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel by de volksver tegenwoordigers en de zwakheid der opeen- wolgenüt regeeringen, is de amnestie in jFrankrjjk een artikel geworden van geregeld gebruik. De eerbied voor de wet wordt hierdoor ondermijnd. Wie de wet hinderlijk vindt, komt baar niet na; soldaten, die hel in de kazerne vervelend vinden, loopen weg, de grens over. De zeden der demokralie worden verslapt als de volksvertegenwoor diging het slechte voorbeeld geeft. De correspondent to Peking van de Lon- densche Times vesligt in een telegram van den lOen weer vens de aandacht op hel feit, dat het met de werkelyke macht en het prestige der Chineescbe regeering in Mants- joerjje treurig gesteld is. In het noorden bly- yen de Russen de feiteljjke machthebbers, in het zuiden zyn de Japanners nog de heerschers. Te Karbin is de Russische generaal Hor vat, die daar optreedt én als waarnemende Russische consul én als administrateur van de Russische spoorwegmaatsebappy, eigenlyk een dictator, die aan de Chineescbe be.- stuursambtenaren eenvoudig de wet stelt, en uit naam van de spoorwegmaatschappij belastingen uitsebryft en int, en de win kels van weigerachtige Chineescbe kooplie den eenvoudig sluit. .De Chineescbe regeering heeft daartegen geprotesteerd en is met generaal Horvat aan bet onderhandelen gegaan. Dat heeft wel iets geholpen, maar niet veel. Het eigenaardige van bet geval is, dat de Japansché consulgeneraal de aanspraken van Horvat en de Russische spoorwegmaatschappij ondersteunt. Daarby zal wel de bedoeling voorzitten, dat, mochten de leiders der Rus sische spoorwegmaatsebappy (d. i. de Russi sche regeering) er in slagen bun aanspraken erkend te zien, ook de Japanners in Zuid- Manlsjoerjje dezelfde politiek met vrucht zouden kunnen gaan toepassen. Het Cbi- neesebe gezag in Mantsjoerye zou daardoor nog meer, dan nu toch al het geval is, een doode letter worden. De Deensche minister van landsverdedi ging Neergard, beeft by hel Folketblng ver schillende wetsontwerpen ingediend betref fende' de reorganisatie van leger en vloot. In de eerste plaats stelt de minister een ontwerp voor op de legerorganisatie. waarby hy met enkele ondergeschikte wijzigingen de plannen volgt van de meerderheid van de commissie voor de landsverdediging, die een jaariyks recruien-contingenl van 12,000 man verlangt. De jaarlyksche uitgaven ten behoeve van bet leger met inbegrip van Dit deed hem besluiten, alles te vermeden, wat zyn neiging kon verraden, en Greta’s moeielyke gewonnen kalmte Vt rootrusteu zou kunnen. Zy mocht bet niet vermoeden dat de man, die baar gewoon als vriend behandelde en toesprak, een meer dan bar- teijjk gevoel voor haar koesterde en dal elke vriendelyke blik, ieder barteljjk woord, elke zachte handdruk, dit gevoel versterkte. Somtyds, als Greta’s aanwakkerende le venslust haar van harte deed deelnemen aan de huiselijke vrooljjkbeid, had Olaf moeite zjjn tong in loom te huuden, zyn i?cbt op dankbaarheid niet te laten gelden, en zyn barlewenscb kenbaar te maken. Een zekere schroom hield hem echter tegen. De knoppen der boomen begonnen te zwellen, de vogels waren aan 4t nestjes ma ken en de Maartscbe zon liet zich reeds voelen. De lente ving aan. Fransjes verjaardag viel in dezen tjjd en ofschoon geen minnaar van uitgaan zjjnde. gaf de heer Winter op dezen feestdag bereid willig aan den wensch zfjner vrouw gehoor om beden Is een circusvoorstelling by te wonen, waarvan Fransje zich >«lle toogeljjke en onmogelyke denkbeelden vormde. Greta ook geheel vreemd op dit gebied, durfde dé de uitnoodiging om mee te gaan niet iifwjjzen en volgde aan Olafs zjjde den kleinen stoet. (Wordt vervolgd.) 94) I En toen bjj later op bet tbee-uurtje weer by de familie Winter was, met den kleinen jongen paardje speelde en voor haar als le vende garenwinder diende, toen de gezag hebbende fabrikant in een bescheiden, een voudig man veranderd was, deed een wel dadig gevoel haar aan, en was zy bljj, ze wist zelf niet waarom, dat hy waszoo als bjj was. De verwachting van den kleinen Frans werd steeds meer gespannen. „Tante Greta, brengt bet christuskindje veel moois mee? Een hobbelpaard, tante Greta, een trommel en peperkoeken En „Alles, alles!" lachte de jonge vroow. „Laat ons het kerstlied eens zingen, mjjn jongen, dan zal je de schel wel gauw boo ten.* En samen zongen zy een oud lied. Onder ’t zingen klonk de dbbel en de vleu geldeuren werden geopend. Verblind door Vrydag zou de Russische Doema de regee ring interpelleeren over de zaak-Azef en de gebeele daarmede samenhangende politie- geschiedenh. Het breedvoerige rapport, dat namens de interpellatie cummissie door graaf Bobrinski is opgesteld, is Vrydag wei ont vangen, maar de interpellatie is ongesteld. Waarschijnlijk tot Woensdag. De oorzaak daarvan is, dat de Octobriston gezorgd bed den, dal de agenda zóó vol stond, dat er voor de aangekondigde interpellatie geen tyd overbleef. Het rapport van graaf Bobrinski, dat wei gepubliceerd werd, bestaat uit twee deelen. Hel zet uiteen, dal de commissie bet bewjjs voor de beschuldiging van provocatie tut bel verrichten van misdaden of aanslagen niet geleverd acht, en dat zy dus de ver* antwoordeljjkheid voor die beschuldiging aan de Kadetlen laat. Dit rapport beeft in groote mate den toorn der oppositie opgewekt. Ip het tweede gedeelte bespreekt de rap porteur Bobrinski de afgewezen interpella tie der sociaal democraten hy verklaart daarin alle in die interpellatie aangebaalde beweringen over de deelneming van Aze! aan eenige terroristische daad voor dwaas heid en verwyt de socialisten, dat hunne beweringen met elkander in onderliagen stryd zjjn. s luidt „Is den minister van binnenlandscbe ken de deelneming van tien agent der ge heime politie Azet aan de organisatie en de uitvoering van een reeks terroristische aanslagen bukend P „Zoo zulke gevallen den minister bekend zyn, wal denkt hy dan te doen om in de toekomst herhaling ervan onmogelyk te maken P”

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1