ence bar iOON, No. 10891. SCHOP 'ijs! :hine, Donderdag 11 Maart 1909. 47ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ÓS ;aq Verspreide Berichten. ie, Gouda. FEUULETOK, 'LBW, elefoon 5268. aratmeiheloot ligbaden. lEMANi Bnitenlindsch Overzicht. LUCHTK ASTEELEN. talag’e. or verlicbtiog LAnbevelend. voorkeur de ALING. hoewel hy gedp. 1. by zich met zyne moeder alleen. Mevrouw Feuna herademde, bigde, dat bet tusschen vader en zoon naar omstandigheden nogal redelgk was afgeloopen. III. een 1 zich in oncnrreerende 1 toepassingen erde Por- rtt. Zjj geven s niet kunnen geen imitatie IT. n modellen te VEER j illandJ eid met da ion. Te koop bet 7) Juist het op j jaar garantie, Gouda, tgsveen. LEIDINGEN e op het ge- 0.60 per il. 0.64 t. ftOURSCUE (WANT. (Naar het Duitscb.) Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. PEN, ij Ematl- s artikelen. Nu men zoo langzamerhand er aan ge wend geraakt is, de advocatenbaret ook door vrouwen te zien dragen, heeft de weduwe Cighera een nieuwen werkkring voor haar sekse veroverd. De voorzitter van het Hof van Appèl te Parya heeft aan deze dame den titel ver leend van beëedigde translatrice by de rechtbank. Gedurende de tien jaren van haar wedu wenstaat heeft zy ieder jaar opnieuw het verzoek ingediend om benoemd te worden, steeds zonder succes, hoewel geen enkele verloor zjjn koelbloedigheid. De Koning gal bevel, oogenbiikkelyk tegen een moer aan te rijden aan den veiligen kant van den weg. De inzittenden werden uit den wagen ge slingerd, maar zy waren op den schok be dacht en geen had ernstig letsel bokakuen. Duitschlasd. F In het Rudolf Virchow-ziekenkais te Ber lijn zijn lal van verpleegsters, en verplegers men spreekt van een kjeiry^hoaderd ongesteld geworden, na betfjjen va» ge- bakt. De meesten konden h imdienst blgven verrichten. Verleden jaar September zyn er in het zelfde ziekenhuis ook een groot aantal ge vallen van vleeschvergiftiging voorgekomeq. Er is toen een streng onderzoek ingeeteld, waarby de paratyfus-bacil al» de oorzaak van de ziekte werd opgespoord. De zinde lijkheid in de keukens bleek zooveel te wenscben te laten, dat twee ambtena ren, die voor den toestand verantwoordelijk waren, bun ontslag kregen. Er is nu een nieuw onderzoek gelast. Engeland. Do eerlijkheid is de wereld nog niet uit. Dot is gisteren te Nottingham gebleken. Drie-en-twinlig jaar geleden ging daar zekere heer Morley failliet. Zyn scbuldeiscbers moesten zich met enkele procenten verge noegen. Maar sedert dien beeft de heer Morley weer sucoes in zyn zaken gehad en zoo kon hy gisteren by de rechtbank een bedrag deponeeren, voldoende om al zyn vroegere scbuldeiscbers de volledige schuld met nog vier proceot rente redert 1886 te voldoen. aantal onge- op aanvraag. &Jb Co. »Ja,“ bevestigde Rudolf. Toen baalde by diep adem. „Ik weet niet, vader, waarom u my dat vertelt. Wat beeft bet eigenlijk met de zaak te maken, of u juffrouw Her- besbof gezien beeft uf niet? Dat verandert nog geen woord van hetgeen u beweert heeft/ Mynheer Ysaak keerde zich verachtelijk van zyn zoon af. .Je bent niet te helpen Dat ,je mij niet gelooft, wil ik daarlaten maar bet is toch sledhtgètó' verstand öi dat op dit land, van en dat jjr standü frowfr Rudolf bad zich naar zyne kamer begeven, om daar het overige van den avond in wei nig verkwikkelijke beschouwingen door te brengen. Ysaak van der Bents’ woorden werkten na, boe weinig de jonkman zelf daaraan geloofde. Zyn vad Ar bad hem niets niett-ws gezegd overal bad by het voorval, dat de gezamenlijke bevolking der stad in beroering gebracht bad, hoofdschuddend hoo rei» bespreken, zoo al niet zelfs bard beoor- deelen, en was daarover zeer ontsticht ge weest. Eeo jong, schoon meisje, wier edele trekken een rein hart waarborgden, had een snel opkomende neiging van haar medelijdend hart gevolgd, toen zy zich het lot aantrok van een wanhopige vrouw, die op het punt stond zich met baar jong kind in de golven te storten. Dat men dit natuurlijk en volko men geloofwaardig voorval betwijfelde, vonty zjjn grond daarin, dat het niet genoeg opge zolderd scheenmaar meer nog, omdat ver- grgpelgk waren. Wat had Eleonore Herbeihof, den dag na toen ik op de Piepe was, sloeg het raadhuis vyf uur. Om vyf uur beweert ook die juffrouw Herbesbof op de zelfde plaats geweest te zijn. Als ik wilde, zou ik bet tegendeel kunnen bewijzen, maar ik wil my niet met de zaak bemoeien en bederf bet werk van den lieven God niet gaarne; die weet zyne Pappenheimers wel alleen te vinden. Eens komt bet toch aan den dag, daarvan kun je zeker zijn? Rudolf lat zwijgend en met somber ge bat voer zich uit te staren. Zyn gezicht was donkerrood geworden en op het boven ste Manke gedeelte van zjjn voorhoofd wer den dikke blauwe aderen zichtbaar. .Kan er geen vergissing in den tijd zyn P* vroeg'* hg, slechts om de pöuljjke stilte af •WÜreken. .Daarvoor waren de verklaringen van die juffrouw Herbesbof te stellig, zou ik mee nen. Zjj is ook een kwartier later thuis gekomen." Gisterenavond is te Londen vanwege de Free Trade Union een groote meeting ge houden, waarin minister Asquith een pleidooi voor den vrijhandel heeft gehouden. Dat is natuurlijk niets bijzonders en zou geen ver melding verdienen, indien we niet in de aan kondiging, die de Engelsche bladen van deze bijeenkomst geven, eenige bijzonderheden vinden, die voor zulke Engelsche bijeen komsten toch wel teekenend ayu. Dat een parlementslid de vergadering met orgelspel zal openen, is voor Nederlanders misschien al merkwaardig genoeg, maar nog merk waardiger lykt bet ons, dat het bestuur van de Free Trade Union bekend maakte, nog eenige plaatsen in de stalles (de vergadering had plaats in Queens Hall) voor liefhebbers beschikbaar te hebben, voor den prys van 2 sb. 6 d. Een toegangsprijs van een rijks- daalder voor een politieke bijeenkomst wij betalen nauwelijks zooveel voor een model tooneel- of opera-voorstelling. Het is toch wel een bewjjs van opgewekt politiek leven. wetsbepaling voor de vervulling van deze betrekking ‘speciaal den man aanwijst. Tot eenigen tyd geleden bij een rechtzaak de onvolledigheid der vakkennis van sommige translateurs aan bet licht kwam, en de pre sident van het Hof van Appèl een examen voorschreef voor alle beöedigde vertalers. Van de 66 voldeden er slechts 22 By deze gelegenheid had mevrouw Cighera verzocht, zich ook aan het examen te mogen onderwerpen, hetgeen werd toegestaan. Zy slaagde op schitterende wijze. ji Maar vertelde zij bescheiden aan een redacteur van den .Matin”, het was voor my geen groote kunst, want ik ben van een polyglottische familie; myn vader, die En- gelsch consul geweest is, was drie talen machtig, myn moeder was een Duitsche van geboorte en kende er evenveel; ik ben ge huwd geweest met een Italiaansch beëedigd trapslateur; myn eene zuster is in Engeland gehuwd en een ander in Noorwegen en zelf ben ik een genaturaliseerde Framjaise Het Montenegrjjnscbe regeeringsblad wydt een bespreking aan het Turksch-Oostenryk- sche protocol. Het schrijft We laten aan de mogendheden het oor deel over, of het een mandataris geoorloofd is zicb hetgeen hem tydelyk toevertrouwd is toe te eigenen. De mogendheden hebben op het Berlynsche congres het beheer van Bosnië en Herzegowina aan Oostenryk-Hon- garye toevertrouwd op een tijdstip waarop deze gewesten een twistappel waren tus schen de Servische staten en Turkye Die stryd bleef dus toen onbeslist. Maar ook thans is die stryd nog niet uitgevochten. Krachtens de tusschen de Donau monarchie en Turkije tot stand gekomen overeenkomst is de Donau monarchie eenvoudig in de plaats gekomen van Turkije, en dat niet als eigenaar der provincies in kwestie maar als twistende party tegenover de Servische Staten. De Nieuwe Gazet, van Antwerpen, drukt een artikel af van het reglement eener Gentsche vereeniging van liefdadigheid, de .Maatschappij van den heiligen Vincentius- a Paulo”. Het artikel luidt „By iedere aanneming van een nieuw huisgezin, onderzoekt men zorgvuldig welk ocderwys de kinderen krijgen. Gaan zy naar die scholen welke ons geloof ons verplicht te bestrijden, dan tracht de armenbezoeker de ouders te overtuigen dat de ziel hunner kinderen er gevaar loopt en dat zy ten allen pryze aan dien verderfelyken invloed moeten onttrokken worden. Somtijds zelfs, tegenover Frankrijk. In Bretagne bestaat het eigenaardige ge bruik, dat bij een Wgfoving de jongeman aan het meisje een soijtt^etje geeft 50 tot 500 francs, naar zyn wfijfcieele omstandig heden by wyze van waarborgsom. Raakt de verloving af door de schuld van bet meisje, dan geeft zy het geld terug; maar maakt de jongeman bet uit, dan boudt het meisje bet geld, als schadeloosstelling voor de teleur stelling. Van deze zede heelt een meisje te Pont- l’Abbé misbruik gemaakt. Niet ton onrechte noemde men baar .de eeuwige verloofde*. Zy is niet minder dan zevenmaal verloofd geweest, en telkens speelde zy 't klaar, by haar verloofden zooveel wantrouwen in hun toekomstige huwelijksgeluk aan baar zyde te wekken, dat zij hun woord terugnamen en haar de waarborgsom lieten. Zoo had zy al een aardig sommetje bijeengegaard. Maar na de zevende maal was bet mis; de jon gelui uit den omtrek hadden baar in den kijker gekregen, en algemeen dacht men, dat .de eeuwige verloofde* zou blijven zitten. Groote verwondering dus, toen kort gele den het meisje op stel en sprong trouwen ging. Haar bruidegom was een matroos, die drie jaar lang op zee geweest was. Al vóór zyn vertrek waren zy het samen eens ge weesthet meisje had de verlovingen een-‘ voudig beschouwd als een middel om een kleinen lymidsscbat te krygen, waarmee zy haar matroos verrassen wou. Spanje. Koning Alfonso is, volgens een bericht van het Parysche Journal, verleden Zaterdag aan een groot gevaar ontkomen. Hy reed tusschen Sevilla en Patrocinio in een auto mobiel een steilen weg af. De chauffeur teld met den menseb, die door on- leheerscht wordt. Ik blyf er by, ian dag niemand, dwars door bet den Zomerdyk bad kunnen komen, zook de meening van andere ver- menschen. Als de rechter, die juf- Herbeshof verhoord beeft by het onder betreffende die vondeling, geen Hanno- vïraan geweest was, die geen drommel van onze laad- en waterzaken verstaat, dan zou e|r wel meer klaarheid in de zaak gekomen zon. Je zult nog eens zien, hoe het afloopt. JA weet ook zelf wel, wat de menschen van dal ydele ding zeggen. Niemand trekt party voo' dws dat nu. Il afstand.* bardnekkigen tegenstand, bevindt hij ia de droevige noodzakelijkheid het brood der liefdadigheid te meten naar den goeden Wil door het huisgezin aan den dag gelegd om het katholiek onderwijs te vol gen. .Droevige noodzakelijkheid voorwaar in een land waar het geloot zulke wonderbare werken baart, waar het gansebe volk nog met hart en ziel de aloude christelijke over leveringen is toegedaan, aldus den arme te m«eten doen kiezen tusschen zyn gewetens plicht er. zijn grievende ellende. .Broodbuns en vleeschbons zyn de sleutels die ons de woning onzer armen openen." baar. Haar vader beeft baar met zyn e ijdelheid tol in den grond bedorven “nest verkeerd afloepen. Daar zit zy trouw haar nietniet eens op eea schillende omstandigheden voer velen onbe- Nog eer Rudolf iets kon antwoorden, zag Amerika. Een van de duizend-en-een nieuwigheden, die Roosevelt, toen hy nog president was, by zijn medeburgers beeft trachten ingang te doen vinden, was een vereenvoudigde fonetische spelling. In brieven en stukken, uitgaande van het Witte Huis, hield Boose- velt vast aan die spelling door bv. conse quent .thru” te schrijven, als hy .trough” bedoelde, enz. Taft heeft daar onmiddellijk verandering in gebracht. .Trough” is weer .trough” als vanouis. W.mt, moet Taft gezegd hebben .Ik heb geen tyd om fonetische raadseltjes op te lossen." Oostenrijk-HonOarije. Omtrent het vreeselyk lawine-ongeluk by Sanct Johann (Gastein dal) wordt nog gemeld, dat de lawine twee loodsen bedolf, waarin een 35-tal werklieden juist aan bet baar terugkeer, by zulk weder op de sluis te zoeken, en hoe kon zjj een weg gevon den hebben, dien niemand kende P Dat de sluiswachter haar dien gewezen had, had zy den rechter, die de zaak onderzocht, wellicht meegedeeldmisschien ook niet, omdat zy over dat punt, als bijzaak, niet ondervraagd geworden was. Rudolf van der Bents was wellicht de eenige geweest die, met den rechter, aan het verhaal van bet meisje onbepaald ge loof geschonken bad niet den minsten twij fel aan bare waarheidsliefde was ooit in bem opgekomen. Een man als hy kon zicb niet vergissen in de grootte en onwankelbaarheid der liefde die bem bad aangegrepen, en hy bad er]nog geen oogenblik aan getwijfeld, dat Eleonores bezit alleen bem den verloren vrede zou kunnen teruggeveu. Hy bad veel gehoopt van den tijddie zou zyn vader zachter stemmen toegeeflyker maken. Het stond van te voren vast, dat de tyd geene ver andering zon brengen in Rudolfs gezindheid betreffende Eleonore, en hoewel hy gedp- remde hare afwezigheid nimmer eenig be richt Omtrent haar ontvangen bad, had hy toch op het oogenblik dat hy baar na drie jaren wederzag, gevoeld, dat hy zich zélven omtrent de sterkte zyner gevoelens niet vergist had. (Wordt vervolgd.) Telefoon No. 99. De Uigave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees V IJ F CENTEN. Bome, 8 Maart. De olflcieêle verkie- aiagsstatiatieken verschillen merkbaar van die, door de onafhankelijke bladen gepubli ceerd. Ondanks deze verschillen slaat het vast, dat de socialisten een twaalftal zetels wonnen. De Republikeinen wonnen 5 i 6 1 zetels. Iets nieuws is het, dat 8 it 9 afge vaardigden gekozen zijn op een zuiver oleri- 'caal programma. Deze laatste ojscwHHtjngen werden ten koste van de radicalen behaald. Alles te zanten genomen hebben de verkie zingen bjj eerste stemming een lichte veiV meerdering van de uiterste linkerzijde eti van de clericale fractie der conservatieve parljj gebracht. Het eprste succes te Romn door de socialisten behaald met de verkib- zing van Bissolati, maakte diepen indruk/ ets

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1