ADVflRTENTlfir II „DE TIJDGEEST" a U. VAN LOON, BINNENLAND. Gemengds Berichten. Stadsnieuws. BOEKAANKONDIGINGEN. i. v. Wijngaarden, BEURS VAN ROTTERDAM Ontvangen liOltl1* Zwarte en Witte Stoffen VltlJWILLIIli; D1E\ST\LM1\G. PREMIE bij indiensttreding, ling-. Winkcl-Elalao'c. M0DEHXE ORNAMENTEN voor verlichting Gasgloeilicht benoodigheden. Tirolsch-ltaliaansche grens ligt de sneeuw op vele plaatsen twee Meters hoog. In Noord-Tirol heorscht sinds een paar dagen dooi, waarvoor bet gevaar voor la wines vergroof wordt Uit Pest meldt tnen aan de Nene Freie PressoIu de buart van Grosz-Becskepek werd dezer dagen by de begrafenis van een welgestelden boer een begrafenismaal geb jo den, waaraan vyftig menschen deelnamen. Veertig er van werden zwaar beschonken, en van die veertig zyn er dertien, onder wie een wedawe, na enkele uren gestorven. De toestand van twintig is heel ernstig. Men denkt, dal de gedronken brandewijn vergiftigd was. Er wordt een onderzoek ingesteld. China. Zuoals bekend is, had vroeger het ver moorden van kinderen van het vrouwelijk geslacht in China veöl plaats. Een echt paar, dat geen zoon kreeg, hoopte door het dooden van het meisje, dat geboren werd. de geesten te bewegen hon een zoon te- schenken. Langzamerhand nam deze ge woonte, voornamelijk door het ingrijpen van Christeiyke zendelingen, zeer af en bracht men de meisjes naar de daarvoor van re- geeringswege gestichte voudelingenhuizen. Thans is ook de Chinees verlichter ge worden en lacht Om het bijgeloof, dat het dooden der meisjes hem aan een zoon zou helpen. Maar practise!) als hy is, heeft h(j er wat anders op verzonnen. De meisjes, die iu de vondelingenhuizen worden gebracht, worden thans, tegen de bedoeling van de regeering, daar opgevoed om later te worden verkocht en daar zy goede prijzen opbrengen, loonen zyn de moeite van hun opvoeding. Toen vóór eenige jaren in de provincie Kwaugsi een hevige hongersnood heerschte, heeft men in die provincie de meisjes slechts voor een klein dejel gedood, het grootste gedeelte werd aan de markt te Canton ge bracht en daar verkocht. Engeland. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Harcourt bekend gemaakt, dat een groote firma, Clarckson Sons, die sedert vele jaren iu de koninklijke parken werkt, ge schrapt is van de Igst van firma's, die voor werk voor de regeering in aanmerking ko men, omdat zjj aan baar personeel niet het loon uitkeerde, dat in de overeenkomsten was bedongen, en staatsbeambten tekort had gedaan. De waarborgsom, door de firma ge stort, zou de regeering onder de benadeelden verdeeleu. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 10 Maart. Aan de orde is de voortzetting der be raadslaging over de motie-Schaper (10 uren- arbeidsdag.) De heer Passtoors meent, dat de motie deels te veel omvat het geheele terrein van de arbeidswetgeving deels te weinig, door het uitsluiten van vrouwenarbeid. Een verbod van arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen behoort in de motie te worden opgenomen spr. dringt op wyzi- ging in dien geest aan. De heer de Klerk heeft uil zyn jongelings jaren de ervaring, dat overmatige arbeids duur samenging met drankmisbruik. Van de heeren de Visser en van der Molen wist men niet precies wat z^j van den voorge stelden maatregel dachten, doch de heer van Karneteek verklaarde er zich vierkant tegen. Tegen het verweer van genoemde heeren komt spreker op. De arbeidskracht, het kapitaal van den werkman, moet beschermd worden tegen vernietiging. Zegt men, dat de vryheid van den arbeider niet beknot mag worden, dan antwoordt spr., dat elke wet de vryheid der burgers eenigermate inperkt. Spr. geeft den hoer Schaper in overwe ging zyu motie te beperken tot den tien urendag als regel. De heer Nolting oordeelt dat de Kamer, aan het einde dezer periode gekomen, nog wat kan goedmaken door het uitspreken van den wensch, in de motie-Schaper neergelegd. Zelfs ware nog een wet mogelyk, indien de heer Talma wat harder ging werken (ge lach). De minister van Landbouw meent dat de Kamer, zonder inmenging der Regeering. over het uitspreken eener wenschelykheid zou kunnen oordeelen. Doch «Je R^geering neemt aan de discussie deel, uit erkenning van de belangrijkheid der motie Die motie treft door enkele eigenaardigheden, byv. het weglaten der viouw. Waar de motie anderen arbeid dan die der volwassen arbeiders om vat, is zy relatief. Alleen ten aanzien van den 10 urendag is zy positief Wel niet in de toeiichting, inaar in de bewoordingen. De Arbeidswet wordt, in siryd met den indruk, dien motie en toelichting moeten maken, met grooten ernst nageleefd. De o ver werk vergunningen bedragen 8 pCt. der bedryveu, en voor hoogstens 2 dagen, wat de helft der vergunningen betrof. In het buitenland is de toestand veel ongunstiger. De bemoeiing der gemeentepolitie, in het buitenland oubekend, is hier zuivere winst, het toezicht is hier gestrenger dan in Zwit serland. Met de toepassing van hetgeen wjj hebben, kunnen wy zeer tevreden zyn. (De heer TroelstraEen gevaarlijke uitingNeen, men moet wéten te erkennen wat goed is. Verbetering van den toestand van arbei dende kinderen er. jeugdige personen zou niet kunnen indt uitbreiding van onder- wijsgelegenheid. Voor de afschaffing van nachtarbeid rezen moeilijkheden, die eerst na nauwgezette behandeling waren weg te ruimen. De nadoelen van overmatigen arbeidsduur erkennende en toestemmende dat -de voor- deelen van beperking grooter zijn dan de nndeelen, "^wyst de minister op't onzekere element dat er in de motie ligt. Men kan het vry willig langer dan 10 uren arbeiden uief absoluut beletten en wil'dus alleen het langer doen arbeiden tegengaan. Is het nu de roeping der overheid hier regelend op te treden Het is niet ontkend, zelfs niet door den beer van Kaïnebeek, wat de vrouwen betreft. Doch is de overheid ook in staat de zuak te regelen P Het is niet bewezen door de vergelijking met het bui tenland want men verlangt hier algeraeene bepalingen, met 10 uren als grondslag voor alle volwassenen, en in het buitenland gelden de wetten alleen enkele bedrijven en 11 uren arbeid. Onderzoek is noodig alvorens men een aigemeene regeling vaststelt, want in Frankrijk en Zwitserland heeft men tal van uitzonderingen en in Oostenrijk valt de meerderheid der industrieele onderne ming buiten de wet. Het buitenland geeft geen richtsnoer. In rtns land heeft van do arbeiders reeds een 10-uurs-arbeidsdag voor 2/, zou dus de beperking een verande ring geven, maar kunnen de bedrijven dat dragen P Wie zal de verantwoordelijkheid er voor aanvaarden als de achterlijke be drijven ten onder gaan, en de arbeiders geen emplooi meer vinden? Noch het voor deel voor den individueelen arbeider, noch de positieve vermeerdering der productie door verkorting van arbeidsduur is bewe zen. Eer6t by eeu wet heeft men met de moei lijkheden rekening te houdeu, had de heer Drucker gezegd. Neen, niet als de Kamer 't initiatief neemt, gelyk hier. Dan neemt zy een obligo op zich tegenover de-arbei ders men moet weten of de landbouw er ouder kan vallen of niet. De Minister zou de motie als Kamerlid uiet aandurven. Maar hij erkent de urgen tie der materie, en is met de Bakkerswet begonnen en er is méér noodig, maar daar voor moet studie voorafgaan, en na verster king der inspeciie wil de minister dat onder zoek instellen. Aan goeden wil ontbreekt bet niet, maar alleen aan kennis. By de replieken komt de heer Schaper scherp op tegen de rede van den heer de Visser, die het Christ. Nat. Werkmansver- bond met gebed onder de plak houdt, maar den zedeljjken moed en het gevoel voor den arbeider mist om hier op te komen voor eeu zaak, waarvoor datzelfde verbond zich reeds jaren geleden had uitgesproken. Spreker wyst er op, dat het debat de grensscheiding tusschen demokratie en conservatisme weer duidelijk aanwees. Spr. bleef uitzonderingen als noodig erkennen, maar in het algemeen de arbeidsbeperking weuschelyk achten, eu in het belang van den arbeider. Spreker noemde den minister het meest „onzekere element" in bet debat, en spr. houdt vol, dat de Arbeidswetten nog schro roelyk worden overtreden. Morgen om 11 uur zet de spreker zyn rede nog voort. Demagogie. De uitdrakking dat, als 't naar de verkie zing^ loopt, sommige couranten voor niets staan, is van dr. Kuyper. En blijkbaar om de juistheid van zyu eigeu woorden 'proef" ondervindelyk te doen uitkomen, maakt hy het 't ergst van allen. In de Standaard van gisteren tracht hy er de goê gemeente (note benebang mede te maken, dat, indien de rechterzijde het by de verkiezingen niet wint, Troelstra kabi netsformateur wordt. De bewering is te ongerjjmd om een woord aan de weerlegging te verliezen. Maar is het geen treurig r-chouwspej, een man van zyn talent af te zien dalen tot der gelijke demagogische onzinnigheden, louter nn alleen met het doel, de onontwikkeldeu en onnadenkenden er het hoofd mede op hol te brengen P (Vad.) De Banier publiceert een brief, gericht aan der. voorzitter van het districtsbesluur der Christ.-hist. Unie in het district Har- lingen door het Tweede Kamerlid tnr. J. Scbokking, waarin deze mededeelt zich niet meer voor het lidmaatschap der Tweede Kamer beschikbaar te stellen. Dit besluit wordt in den brief gemotiveerd als volgt „Nu do kerk, welke ik dien, sedert een bepaling in het leven riep, waardoor hare dienaren, indien geroepen deel te nemen aan het overleg met de Regeering omtrent der verschillende belangen des volkB, die der kerk zelve uiet uitgezonderd, feitelijk afgesneden worden van hun ambt en dientengevolge be roofd van eene der voorwaarden, welke de vryheid en zelfstandigheid van den volks vertegenwoordiger moeten waarborgen, meen ik, die my ook aan myn ambt gebonden ge voel, een eventueel opnieuw aangeboden candidatuur niet te kunnen aanvaarden." By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende bepalingen betref fende absinth. Men schreef ons gisteren uit Finsterwolde In den n ichx van gisteren op heden werd te Finsterwolde gesurveilleerd door de ge meentepolitie, de marechaussees te voet al daar en vier marechaussees te paard van Winschoten. Woensdagmorgen trokken een 65-tal werk- loozen door het dorp naar Ganzedyk en wer den gevolgd door politie en marechaussees. Hedenvoormiddag vergaderden de wet houders, om te overleggen, want in 't belang der werkloozen kan worden gedaan, en de commissie voor extra-bedeeling, gevormd uit het Burgerlijk Armbestuur en de Nieuwjaars commissie laat hy de ingezetenen een lyst circuleeren, om werkloozen in dienst te nemen of geld te teekenen. Op de lyst, die we zagen, wordt zeer onvoldoende geteekend. Men seinde ons gisteravond uit Winschoten: Op telegrafisch verzoek zyn zoo pas alle manschappen der brigade marechaussee alhier naar Finsterwolde vertrokken, waar.hun hulp word noodig geacht. Later seinde men ons Te Finsterwolde is heden sterk verzet gepleegd tegen do politie. Er werd geschoten en eenige personen zyn gewoud, onder wie de vrouw var. een der werkloozen. N. R. Ct. Tegen de 14-jarige dienstmeid van den heer Van Calcar te Winschoten, Bovenburen, by wien Zondagavond brand heeft gewoed, bestaan vermoedens den brand te bebben gesticht, wat zy evenwel ontkent. De mare chaussee evenwel hielden' het meisje aan op vermoeden dat zy zich schuldig had gemaakt aan verduistering van f 8 melkgeld ten nudeele van den heer Van Calcar. Verdachte heeft dit feit bekend. Ze werd verhoord door den rechter-commissaris en dnarna aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Opmerkelijk is het dat bedoeld dienst meisje dienstbode was by den voerman Romp te Heiligerlee toen onlangs diens behuizing een prooi der vlammen werd. Na dien brand kwam ze in betrekking by den heer Van Calcar. (Winsch. Ct.) Gisterennamiddag hadden vier opgeschoten jongens zich toegang verschaft'tot het ge bouw van de school voor spraakgebrekkigen te 's Gravenhage. Zy waren 'daar bezig koperen waterkranen, deurknoppen enz. af te schroeven, toen een leerlinge der school de jeugdige deugnieten verraste. Het meisje waarschuwde den onderwijzer-spraakleeraar, flte-de onderwy) gevluchte knapen achterna ging op de fiets en hen aan de politie aan wees, die ze overbracht naar het bureau aan de Riviervischmarkt. Men meldt uit 's Gravenhage Naar verluidt, dreigt de stukadoorsstaking een nieuwen en ernstigen keer te nemen. In de vergaderingen van enkele patroons organisaties zou het denkbeeld geopperd zyu om, des noodig, tot een geleidelijke, gebeele uitsluiting in de bouwvakken over te gaan. Dinsdagavond hebben te Helder twee jonge mariniers ingebroken in een buis aan de Binnenhaven, bewoond door den heer K. De bewoners waren afwezig. Zij warden op heeterdaad betrapt. Een van hen gelukte het te ontsnappen. De aangehoudene ver klaarde ingebroken te hebben teneinde uit den dienst ontslagen te worden. In het gehucht Broek, onder Akkerwoude, is in den a\ond van 18 Januari jl. een too- i.eel afgespeeld, dat aan het Noord-Ameri- kaansch lynck-recht deed denken. Het gold een daar wonend echtpaar, waarvan de vrouw tot tweemaal toe man en kinderen bad ver laten en de man en de kinderen mede on verzorgd achterliet. De ingezetenen waren daarover verontwaarrli'gd geworden en trok ken ten getale van 300 400 op genoemden avond naar de woning Van het echtpaar on der bet geroep, dat de vrouw moest buiten komen, men wilde baar zien. De me nigte bonsde voortdurend met kracht tegen de huisdeureindelijk zag de man zich ge dwongen, de deur te openen; hy posteerde zich met een lep op den drempel, ten einde zich te verdedigen. Onder de menigte be merkte hy egn marechaussee Wiens hulp eu bescherming by inriep. Hy kreeg alleen den raad, aan het verlangen der bende te voldoen en „zijn vrouw te laten zien". Hij werd eindelijk door verscheidene belhamels aan gegrepen en hah over kop in een greppel geworpen en moest het aanzien, hoe zyu vrouw in de handen van haar belagers viel terwijl zy zich in oen hoek van de kamer, met haar jongste kjnd op- den arm had ver scholen. Zonder eenig medelijden grepen een paar man nep haar aan. Z>* werd naar buten gesleurd en overgeleverd aan de menigte, die buiten op bet offer Stond te wachten. Onder voortdurend gejoel on geschreeuw, stompen en schoppen werd ze in optocht naar de herberg gebracht. De kleeren wer den haar van het Ijjf afgerukt en gescheurd en ten slotle. kwam ze zoó goed als naakt, zy had nog slechts haar hemd aan, te staan. In de herberg werd zy uitgeput en mach teloos op een stoel gezet, om aan den spot en den hoon van de menigte te worden blootgesteld. Vreese.lijk heeft zy toen moeten lijden. Ten slotte liet' men haar weer ver trekken. onder kotolmuziek had men haar uit haar woning gehaald, onder ketelmuziek en aanhoudend schoppen werd zij er naar teruggebracht. Voor de genoemde feiten werden voor de arr.-rechtbank de ernstigste drie belhamels een van 23, een van 32 en een van 24 jaar terechtgesteld. Allen ontkenden in hoofd zaak het hun ten laste gelegde. Door een vijftal getuigen k décharge werd verklaard, dat, toen de vrouw bij de eerste gelegenheid haar man kwaadwillig had verlaten en haar by haar lërugkeer ketelmuziek was gebracht, de man zelf hun had verzocht^ dat te her halen, als'zyn vrouw zich opnieuw aan de zelfde daad schuldig maakte, en dat dit nu was geschied. Het openbaar ministerie ischte aller schul digverklaring aan bet openlijk met vereenigde krachten geweld plegen tegen personen eu hun veroordeeling mitsdien tot acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. VV. Tijsma, betoogde o. a., dat in een geval als hier er zeker alle aanleiding was, het massaal bedrijf minder zwaar te straffen dan het individueel mis drijf, vertrouwde daarom dat de beklaag den zouden worden veroordeeld niet tot eenige maanden, maar tot eenige weken gevange nisstraf en dan tevens de preventievejhecb- ,enis in mindering zou worden gebracht. Do rechtbank veroordeelde gisteren de beklaagden ieder tot 6 maanden gevange nisstraf. Branden. Men seint uit Haarlem He denmorgen oulstond in de Fraukestraat brtfüd. Daarby sprong de 60-jarige huis houdster uit het raam van een tweede ver dieping, waarbij zy haar rechterbeen brak. Zy werd per brancard naar het gasthuis gebracht. Twee kinderen werden door bureu gered. De brand was spoedig ge- bluscht. Door een onbekende oorzaak is eeu hec tare kreupelbosch onder Beudijke (BV.), toebehoorende aau mevrouw de weduwe Sieeswyk te Amsterdam, afgebrand. Door krachtige samenwerking der in de nabijheid wunendeu bleef het overige gedeelte vau bet boscb gespaard, Te Dinxperlo ging het echtpaar Ange- me«t, dat zyn afgekeurde woning moest verlaten, een houten woning betrekken in een sloot geplaatst. De gezondheidscom missie in den kring Winterswyk verzoekt nu den Gemeenteraad te Dinxperlo ook deze woning onbewoonbaar te verklaren. De vrijspraak van de Arasterdamsche tele foonjuffrouw. In het arrest van het gerechtshof wordt overwogen, dat bekl. als ambtenaar aan Joseph Hagens opzettelijk en wederrechte lijk telefonische gemeenschap heeft ver strekt, waardoor het dezen mogelyk was, gesprekken af te luisteren. Het betoog var. den verdediger, dat bekl. niet opzettelijk en wederrechtelijk zen hebben gehandeld, werd door het bof niet houdbaar geacht. Maar het hof was van oordeel, dat de han delingen, door bekl. verricht, niet zyn te bescboowen als „bekend maken" en dus niet vallen onder art. 374 W. v. Str. Daar zjj echter aan Hagens de gelegenheid en het middel, verschafte om telefonische ge sprekken af te luisteren, was, naar het oor deel van bet hof, art. 375 toepasselijkhet hooreu van een telefonisch gesprek werd door het hof gelijkgesteld met inzage ne men van een telegram. Bekl. heeft dos toegelaten, dat een ander het strafbaar ge stelde feit (het afluisteren van een tele foongesprek) heeft gepleegd. Maar wyl de dagvaarding niet stelt, dat Hagens opzet- jelyk en wederrechtelijk dit gesprek hoor* de, ie juridisch de mogelijkheid niet ait- gesloten, dat hij het gesprek toevallig heeft gehoord. En daar de door bekl. gepleegde handelingen niet onder eenig ander artikel van het Strafwetboek vallen, besliste het hof dat het haar ten laste gelegde wel wet tig en overtuigend bewezen, maar niet strafbaar is, .zoodat zy van rechtsvervolging werd ontslagen. Van wat haar meer en anders is ten laste gelegd werd bekl. vry gesprokén. Deze dagen vervoegde zich in den winkel van den juwelier Maartense, Hoogstraat te Leiden een fatsoenlijke vrouw, boerintype. om drie gouden kettingen op zicht te mogen ontvangen voor een den juwelier goed be kende familie, die hij meer leverde. Hy gaf hel gevraagde ter waarde van f 150 mee, doch toen by na een tijd wacbtens aan het opgegeven adres informeerde, bleek men van het geval niets te weten. De juwelier was dus "het slachtoffer geworden vaneen handig oplicbtster, vermoedelijk dezelfde die ver leden jaar een ander winkelier te Leiden voor vier gouden kettingen oplichtte.1, De uitsluiting van 11 arbeiders op de sigarenfabriek van den heer B. te Wage- n injen is na 17 weken te bebben gedaurd, geëindigd. Er is overeengekomen dat bet loon voor 4 merken zal verhoogd worden met 21/» t. per 100gevraagd was 5 ct. Zaterdag a. s. wordt het werk hervat. Men schrijft ons Zaterdagavond had in een der zalen van Hotel „Cuomans" te Rotterdam de jaarlyk- sche aigemeene vergadering van de Nationale Organisatie van Accountants plaats, onder voorzitterschap van den heer G. Smits te Haarlem. Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen eu goedgekeurd waren bracht de Secretaris, de heer L. van Eynsbergen, ver slag ait over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek o.m. dat het Bestuar stappen had gedaan om tot de unificatie der examens te geraken, doch kon aan de ver gadering de uitslag niet medegedeeld worden, aangezien de antwoorden nog niet allen binnen waren. De vergadering hoopte, dat deze pogingen met een gunstig resultaat bekroond mochten worden. Uit het verslag der commissie belast met bet nazien der rekening over 1908 bleek, dat deze een saldo van f 65,93'aanwees; op voorstel dier commissie werd de Penning meester, de heer W. A. Dryver, onder dank betuiging gedechargeerd. De aftredeade Bestuursleden, de Heereo L. van Eynsbergen en A. C Krnll werden herkozefi, terwijl in de vacature van den Heer W. A. Dryver, die voor een event, herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen, niet werd voorzien. Als plaats voor de volgende jaarlykscbe aigemeene vergadering werd Rotterdam aan gewezen. Het aftredend lid der commissie van bal lotage de heer E. A. Zwaaneveld te Gouda werd herbenoemd. Als leden werden toegelaten de heeren Cor. Visser te Leeuwarden en J. J. Vroom te Haarlem. Na èenige huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, slnit de Voorzitter de vergadering. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraphie maakt bekend, dat de gelegen heid bestaat, zonder verhooging van kosten, Ryksbriefkaartformulieren en briefomslagen te verkrijgen, vobrzien van den naam en het adres van den afzender, in eenvondigeo let- terdruk en in de klenr van den op die for mulieren en omslagen voorkomenden zegel- stempel. Op de briefkaartformulieren zullen die aanduidingen worden aangebracht op de daarvoor aangewezen plaats in den linker benedenhoek van de adreszyde op de om slagen kan dit geschieden op de klep of op de adreszyde ter plaatse, waar een gelijk matige druk mogelyk zal zyn. Vermits de gewenschte opdrukken alleen kannen worden aangebracht by de vervaar diging van de geworfe driemaandelykscbe oplaag van postwaarden, worden de aan vragen, van ten minste 1000 stoks of veel voudig daarvan, by voorkeur ingewacht iu de laatste maand van elk kalenderkwartaal. De aanvragen moeten vergezeld gaan van den voor de te bedrnkken briefkaarten of omslagen verscboldigden verkoopsprijs. Nadere inlichtingen ter zake knenen aan de kantoren der posterijen worden verkre gen. In 1907 bedroeg het totaalcijfer van de gevangenisbevolking, die in den loop van het jaar in de verschillende strafinrichtingen was ondergebracht 43.390, watrvdn 41.036 mannen en 2354 vronwen. Er waren dns drie-en-veertig duizend driehonderd negentig personen in een enkel jaaar onttrokken aan de samenleving I Het geluidloos maken van geweerschoten, de nieuwe vinding van den bekenden inge- nieur Maxim, berust op een eenvoudig prin cipe. Aan het niteinde van een geweerloop wordt een cylinder van rnim 1 dM. langen ter dubbele breedte van den loop, bevestigd. De by het schot ontsnappende gassen worden in dezen cylider opgevangen en oircoleeren daarin totdat zy hun spankracht grootendeels verloren hebben en zonder knal worden af gevoerd. Een Belgische hoedenfabriek beeft patent genomen op een soort d imeshoed, waarop een waterreservoir komt. In dat water reservoir komen levende bloemen te staan. Zoo'n hoed blyft dus altyd nieuw. Vandaag staan de rozen nog in knop, morgen bloeien zyzyn de rozen verwelkt, weina er zyn nog andere bloemen in de weield. 't Zal nog zoover komen, tot wy hoeden krygen, wan^op 's zomers een fontein of een vyver met levende zwanen, 's wintérs een ijsbaan is. Werd voor eenige. weken in een verga dering van landbouwers uit allejdeelen van de Graafschap Zutfen besloten; om bij de aflevering van varkens geen kortponden of inhouding van gelden meer toe te laten, in een te Zutfen deze week druk bezo< hte ver gadering van vJeeschfabrikanten, slagers en exporthandelaarsuit alïe deeleifjjvan Gel derland, Overijssel en te Oss is besloten geen varkens te koopen dah op de oude tot heden'geldende voorwaarden, dus met kort ponden. GOUDA, 11 Maart 1909. Door de Rechtbank te Rotterdam is het faillissement uitgesproken van D. Oskam, koopman in vee, Vorstmanstraat 44b alhier. Curator oir. M. M. Schim van der Loeff, rechter-commissaris mr. C. Star Busmann. Men schryft uit GoudaJ aan deJjN. R. Ct.: Waar van antirevolutionnaire zijde een candidatuar-CoIjjn niet onmogelijk wordt ge acht, komt dit don katholieken minder ge- wensebt voor. Reeds werd hierover inleen gisterena\ond gebonden vergadering der r.-k. kiesvereeniging gesproken, zonder dat evenwel een besluit'werdjjgenomen. Algemeen was men van oordeel, dat het gunstiger werkt,j{als een (candidaat zelf voor de kiuzers kan optreden. Volgens de vry aigemeene meening der katholiektn, zal een antirevolutionnair can- didaat in dit district de meeste kans van slagen hebben. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het iexamen unttige handwerken, mej. J. C. vanj|der Hoven te Schoonhoven. MARKTBERICHTEN. Gouda, ii Maart 11,09. GRANEN Oaverande-d vast. Tarwe: Aeeuwsche 9.51 a 9.75. mindere dito 9.-* ,k 940. Afwijkende 8.25 4/9 Polder J - 4 -. Rogge Zeeuwsche 7.-- 4 7.50. Polder 6.25 4 675. Buitenlandsche per 70 kilo 6.a 6.40. Gerst: Winter 5.25 4/550. Zomer 4 /-.— a Chevalier 7.— a 7.50. Buitenl. voergerst per 65 kilo 4.50 4 5.—. Haver per hectoliter 425 4 4 50 Per 100 kilo 8,4/8 7*5. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 6.-— 4 6 50 Kanariezaad 7.— 4 8,50. Kar wijzaad per 50 Kilo 4 Koolzaad 4 per Hectoliter. Erwten Kookerwten 11 50 4 12. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo/ 74 7.75. Boonen bruine Boonen, *3- - k 14 Witte boonen 13 50 4 14,50. Paarden boonen 7 25 a 7.50, Duiven boonen /-7 50 4 8.25. Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 7.50 4 7.75 Kleine ronde 8.25 4/8 50. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zeer goed Vette varkens, redel. aanvoer, handel vlug, ai 4 23 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel aanvoer, handel matig, 19V» 4 201/, ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer handel matig, 0.85 4 1.30 per week. Vette Schapen, aanvoer en handel van geen beteekenis. Lammeren,aanvoer, handel Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, handel matig, 6.4 8.50. Graskalveren handel van geene beteekenis Fokkalveren 94 15. Kaas, aangevoerd 5 partijen, handel vlug. ie kwal. 26.4 28 2de kwal. 4 Zwaardere 4 Noordhollandsche a Boter 1919 stukken van */g KG. Handel matig Goeboter 1.20 4 1.30.' Weiboter 1.4 no. In No. 3 van „Onze Politieke Party»1!)" behandelt de heer A. Brummelkamp, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal „l)e Antirevolutionaire Party". Uitgave van de Hollandia-D«-ukkery te Baarn. Per serie Van 9 nrs- f 3 afzonderlijke nrs. 40 cent. SPORT. Voor den Goudscben Voetbal Bopd wor den Zondag a.s. de volgende wedstrijden gespeeld Olympia II tegen R V. V. te Alfen en B. V. V. I tegen Wllbelmina uit Schoonhoven te Boskoop. Ajftoop Veiling van Huiden en1 Vellen der Coöperatieve Vereeniging »Rotterdamsohe Huidenolubt. Ossenhuiden van 25.5 tot;28 per half K G. beschadigd en worm van 24 75 tot 26.75 per half K G. Koehuiden van 26.5 tot 28.5 per half K.G. beschadigd en worm van 23.75 tot 27.25 per half K.G. Vaarzenhuiden van 27 tot 27.25 por half K.G. beschadigd en worm van 24.5 tot 26.25per haif4'K.G. Stiörhuiden van tot 24 per half K.G. beschadigd en worm van 215 tot 23 per half K.G. Pinken van tot 25 per half K.G. beschadigd en worm van 22 tot 24 per half K.G. Kalfsvellen met kop en poolen van 39.5 tot 44.75 per half K.G. met kop en pooten beschadigd van 33.25 tot"44.5 per4lhalf K.G. zonder kop en zonder pooten van 44 tot 52.5 per half K.G. zonder kop en zonder pooten beschadigd van 47 tot 48 por half K.G. nachteren vnn 35 tot 42.6 per half K.G. Grusvellen ,met kop en pooten van 31 tot 33 per half K.G. zonder kop en zonder pooten opgehouden. Schapenvellen van 0.40 tot 4.75 per stuk. Lamsvellen van 0.45 tot 3.70 per stuk. Burgerlijke Sta d. i GEBOREN: 9 Maart Johanna, ouder8 1 H. M. Vos eu H. C van der Ree. Sophia J Johanna Elizabeth, ouders T. Kroon en T. 1 Braines. 10 Jan, ouders J. van Es en i! \J. C. Schriek, Gerardus Ma rinus Stepha nas, ouders L. W. Veen en C C. D. van Beem. Maria Hastiaantje, ouders H. Lm- gerak en M. van Meyeren. 11. Elizabeth Bregetta, ouders G. H. Spijkerman en J. M. van Hoff. OVERLEDEN 8 Maart. P. M. van L ion, 5 d. -- 10. P. Codee, 34 j. GEHUWD: 10 Maart. H. Wieser en F. van Hattem. E van de Kunp en G. Prenger. T. de Jong en E van Harten. L. N. Poldervaart en W. Lafeber. Reeuwijk GEBOREN Willem Marions, ouders W. Schriek en M. Hey. OVHRLE JEN D. Tersteeg, wed. van M. Okkerse, 85 j. Konmkl. Goedgek. 1 10 3 yïIJDGEESTLOT f Klassikaal 1' 0,00. 1/20 3 7. TIJ DGEESTLOT f 1.50 Klassikaal f 0,30. 3 TIJDGEESTPOLIS f 10,— Betaalbaar met f 1,— per maand. De Polissen geven 3 loterijen precies de zelfde kansen als 1/20 Staatslot, doch zijn veel voordeeliyer. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofd kantoor Zuidblaak 32 en te Gouda bij Korte Tiendeweg 2, te Boskoop by M. v.d. LA AN, Zuidkade 76a, te Waddhixveen by J. H. v. PINXTEREN, te Stolwijk by A. NATZIJL, te Oudewater by P. ROELOF8. Toezending naar buiten na ontvangst be drag plus f 0.15 voor porto-en zegelkosten. WOENSDAG 10 MAART. L.1C. U.K. "ïlaatnteeu inuci> Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 2»/» 76e/8 Portugal. Oblig. Tabaksmono polieleening (500—5000 fr.) 41 a 94'/ Renteiooze certif. f 5.70 Oblig. Ie Serie L 100 3 58?/8 - Bulgarije. Oblig' Tabakslee- ning 1902 5 94» - Hypothee. Staatsl. 1892 6 988/« Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 917 Azie. Japau.Obligatien 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 4 6 Uypotheek- Banken Pandb. Rotterd. Hypü. 4 1011 Pdbr. Sted Hypb,'sGrav, 4'9 100' Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 99'/8 Pandb Westlandsche Hypb. 3 99'' 4 Pandb. Zujd-Holl. Hypb. 4 98],8 Pandb. Aigemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, lOO'/j Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99l/g Pdb. Ned. Scbeeps-Hypb. 4' 100" Pandb. Bataafsche Hypb. 4 98s« Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 99'/» -- Pandb. Hollandsche Hypb. 4 93 Scheepvaart- Maatschappijen- Oblig. L. Smit en Co Sleep dienst 4Vj 100 Stoomvaart Mij. „Triton" Obl. 5 100 Premieleeningen Belgie. Stad Antwerpen 1887 2''a 98 Diversen Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig 1902 4 98'/* Nationaal Grondbezit Oblig 4 971/» groote Collectie nienwe van de goedkoopste tot de fijnste genres. Tot nadere aankondiging kunnen by het Korps Mariniers vrijwilligers in dienst komen op onderstaande voorwaarden 5 Personen oud 16 of 17 jaar voor een dienstverband van 8 jaren 100.— Personen oud 18 jaar l i voor een dienstverband van 8 jaren 150.— Personen van 19 tot 28 jaar i vooreen dienstverband van 6 jaren 2041. ,j Personen oud 28 tot 34 jaar, ontvangen voor elk jaar dieilgtverbaiHi beneden den ji 34-jarigen leeftijd een premie van 34.— en voor eik jaar daarna eene premie van15. Men kan zich tot dienstneming aanmelden in de Marinierskazernes, by de Commiezen van Aanneming der Marine en op elk Garni zoensbureel, terwijl op elk RAADHUIS inlichtingen worden verschaft. Zie verder de AANPLAKBILJETTEN. Dubbele Buurt, Teln. 117, Goodn. Zuidkade, D 69, Waddingsveen. Vakkundig adres zoowel voor LEIDINGEN als voor compleete installatie op het ge bied van GASKOOKAPPARATEN, Gegarandeerd gift, vrij Email- waren en huishoudelijke artikelen. Specialiteit in Accurate bediening legen concurreerende pryzen. Beleefd aanbevelend* i

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2