ERS i TS, 1 erk. LÜCHTK ASTEELEN. Xieuivs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 17 Maart 1909. No. 10896 47ste Jaargang TEEMING. Buitenlandse!! Overzicht. Verspreide Berichten. FEUILLETON. v. il Pain- uil sc he sttreding, iILJETTEN. NEMAN Zx IOCNCN DEBS 150 cfs,75cls N Drooisieh FTERDAM. SB, Apotheker aven 198 en bjj EN SOLIED SMITS. meten werk ER IEK eKleiwegsteeg. I l (Naar het Dnitsch.) |M/i, dubbele fleaoh regte, Zaltbomael otterdam. lage. ICan. Botterdam 1 fiOUBSCHE COURANT. Telefoon Mo. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN aren 140.-- ar aren 704- jaar, ontvangen Md beneden den van 34.— en nie van/14.— ning aanmelden de Commiezen ;n op elk Garni- RAADHUIS kannen by bet gers in dienst waarden jaren 106. - telegraafbureau van de Rue Grevelle drong de opkomende brigade in de zaal, met de mededeeling, dat zy weigerde te werken. Zy viel de aftredende brigade heftig aan, wyl deze in deu afge'oopen nacht alle vertraagde telegrammen verzonden bad. Er ontstond een betooging. De onderstaatssecretaris Siinyan begaf zich naar de zaal, vergezeld door den prefect van politie en noodigde de telegrafisten uit de zaal te verlaten of zich aan het werk te begeven. Slechts 12 tot 15 telegrafisten verlieten de zaal. De anderen hervatten normaal den arbeid. De gardes républicains die men had moe* ten ontbieden, konden vertrekken. In slechts een zaal wordt niet gewerkt, tenge volge van een kortsluiting, waardoor de toe stellen onbruikbaar zyn. De telegraafamb tenaren, die weigerden den arbeid op te nemen werden onmiddellyk geschorst. vader. In elk geval ga ik met n mede naar Sneehusen.* Met deze woorden stond Rudolf na een paar minuten van zyn stoel op. Hy scheen zeer kalm. Ypsilon zag hem met een gemengd gevoel van verwondering en onbehaaglijkheid nahet korte onderhoud met Rudolf be antwoordde zoo weinig aan zyne verwach tingen, dat hy zich niet op zyn gemak ge voelde. Hy bad zich de zaak heel anders gedacht. In elk geval was het hem gelukt, Rudolf ten opzichte van de kasteleinsdochter de oogen te openen. Reuter seint uit Parys, d.d. 15 Maart: By de verwisseling van brigade in het Hoofd- lU. i wat voor de baad, >u je bier in de stad beneden, en wy zyn de eersten. Ik zou bier niemand weten, die passend voor je was.* Rudolf zei niets. Er vloog een scbadnw •■ver zyn gelaat en bü keek peinzend voor «Wb by meest zyo vader gedeeltelijk gelijk geven. «Ik wil mm over de zaak nadenken. Het was een frissche, schoone zomermor genlichtblauw, met mat-iose tinten, welfde de - hemel zich boven ean in stralende schoon heid prykende wereld. De droogte der laatste weken bad de in den herfst en den winter nauwelijks begaanbare wegen weder hard doen worden, en licht rolde de met een krachtig bruin paard bespannen sjees voort. Gesproken werd er tusschen vader en zoon weinig. Ypsilon was in- en uitwendig te zeer bezig; hy wist, aan wien iedere akker land in den Konings- en den Georgspolder toebeboorde, en het interesseerde h« m bijzon der, te zien, of ze met raapzaad, rogge of tarwe bebouwd waren, om een berekening rertrofien ra welbekend ?KT-3LIXia Fabriekmerk); e, radicale en van alle, selfe ekkige *enuw* 1 ontstaan door eugdigen leeft pd e zwakte, Bleek - Hoofdpyn Maagpyn Jn vermogen enz. Uit- We hebben reeds melding gemaakt van een bericht der Kölnische Zeitnng, dat er langs de kust van Dnitsch Zuid west* A fri ka diamanten zyn gevonden. Het punt, waar ze gevonden zyn, ligt ongeveer 150 mijlen van de Liideritz baai en 75 mijlen van de Oranjerivier. In de wetenschappelijke wereld heeft de overtuiging veld gewonnen, dat de oorsprong der diamanten in Dnitsch Zuidwest-Afrika terug te brengen is tot de Oranje-rivier. In lang vervlogen tyden moeten er uit alluviale lagen, welke zich wellicht bevonden in den omtrek van de bronnen der rivier, door den stroom diamanten zyn meegevoerd. Die diamanten zouden van lieverlede ver schoven zyn naar de plaats, waar zy nu zyn ontdekt, Ongeveer 50 mijlen ten zuiden- van de Lüderitzbaai bevindt zich een klein Engel- sche enclave met mijnrechten. Ook daar zyn onlangs diamanten gevonden en daar door had die plek de aandacht van Duitscbe kooplieden getrokken. De vroegere Engel- sebe rechten zyn overgegaan in handen van een Dnitsch syndicaat, waartoe de Gibeon- maatschappij en eenige Duitscbe myninaat- schgppyen bebooren. De officieuss Norddeutsche Allgemeine Zeitung van Zaterdagavond maakt den tekst van het wetsontwerp betreffende heffing van riviertollen openbaar. De bepalingen ervan beantwoorden aan hetgeen tot dusver bekend was geworden. Het verbod op de heffing van den tol in de ryksgrondwet wordt geschrapt en de bef- Telefoon No. 37. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar phatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 12) «Je komt niet ongelegen, Dolf. Om maar ronduit te spreken ik draai niet gaarne als een kat om de heete bry ik zou wel willen, dat je eens zag, of Nette Schöning en jij geen paar kondt worden; dat zou een mooie party voor je zyn.* Weinige dagen geleden zou zulk een ge zegde Rudolf tot de grootste opgewondenheid gebracht hebben, op dit oogenblik liet het hem Hm koud. «Hoe komt u juist op Binette Schönisg, fader F* vroeg by slecht «Nu, dat ligt wel zob ion ik denken. Wie Mi kunnen nemen F Niemknd gaat gaarne naar Paryp, 14 Maart. Op een vergadering in den avond door de ambulante commiezen belegd, deelde de voorzitter mede, dat een aantal postambtenaren den arbeid reeds had neergelegd. De algemeens vereeniging van post-, telegraaf- en telepboonbeambten, deelde den ambulanten commiezen mede, dat dezen op haar konden rekenen, en dat zy de beweging wil blijven leiden. De secre taris van bet syndicaat der electriciens, Pa- taud, maakte zeer duidelijke toespelingen op een algemeene staking van alle corpo raties, die publieke of particuliere werken verrichten. Er werd een motie aangenomen, om den strijd door te zetten tot men alge heels voldoening verkregen heeft. By de op heden en morgen bepaalde vergaderingen rekent men op incidenten. De Temps meldt, dat de Onderstaatsse cretaris dertig ambulante postbeambten ge schorst heeft, die speciaal betrokken waren by manifestaties. Er zal intrekking van het ontslag gevraagd worden. Het comité van verweer besloot de agitatie voort te zetten, totdat de geschorsten weder in functie zullen zyn. Er zou voorts besloten zyn, het ver trekken der commiezen met de postwagens te beletten. Duitschlamd. Volgens het Berliner Tageblatt verlaat het keizerlijk jacht «Hohenzollern” de haven gewone vriendelijkheid welkom te heeten. Eerst toen Ypsilon van de sjees afgeslapt was en hem vriéndelijk de hand topstuk, scheen Carsjen Schöning zich eenigszins te herstellen. «Dat noem ik een verrassing, Van der Bents! Waarom heb je my niet gewaar schuwd F Je zou eerst Dinsdag of Woensdag komen. De meesterknecht is bals over kop heengegaan, en ik bad bezigheden in den paardenstal.* Dit laatste moest een verontschuldiging voor zyn toilet zyn. «De meesterknecht F Wts je niet over hem tevreden F Ik dacht «Dat volk weet tegenwoordig niet meer, wat het wil,* viel Carsjen Schöning Ypsilon in de rede, en het bloed steeg hem naar het hoofd. «Het eten was den lekkerbek niet gued genoeg; hy wilde geen garstig spek meer eten, zooals hy «ei. Maar kom binnen. Mynheer,* - dit tot Rudolf Wwil u om het huis ryden F Ik zal u den jongen btu- ren om uit te spannen. U zal daar wel niet veel van afweten.* Terwyl Carsjen Schöning Ypsilon in buis geleidde, had Rudolf de hem gegeven aan wijzing gevolgd. Voor de groote inrydeur sprong hy van de sjees en verwachtte de hem toegezegde hulp, die weldra in de ge stalte van een verdrietig uitzienden knaap verscheen. (Wordt vervolgd.) Reuter seint uit Parys, d.d. 15 Maart Uit Belgrado wordt aan de Temps geseind: Minister Milovanowitsj verklaarde in een onderhond, dat, indien Oostenryk, in waar heid bezield met een geest van gerechtig heid en verzoeningsgezindheid, rekening wil houden met de moeilijke positie van de Servische regeering tegenover de openbare meeuing, het voldaan moet zjjo over bet Servische antwoord, dat zoo ver gaat als de waardigheid en de belangen van Servië maar eenigszins toelaten. Ontkend wordt, dat Servië en Montene gro pogingen doen om zich den Sandjak Nivobazar te doen toewyzen of dat zy zelfs toebereidselen zouden maken om daar een inval te do’en. Men bericht uit Weenen aan de Temps In strijd met de geruchten, die dezer dagen hebben geloopen, kan worden medegedeeld, dat Oostenryk de Servische nota niet zal beantwoorden door een gedeeltelijke mobi lisatie en dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet. fing wordt gewettigd voor „zoodanige wer ken, inrichtingen of vordere instellingen”, die bet verkeer vergemakkelijken ook voor alle havens. Voor de vaststelling van den tol, worden behalve kosten van aanleg ook die van het onderhoud als maatstaf aange nomen. Aan de heffing van den tol zullen oever- staten en oevergemeenteu medewerken. In de op te richten tolverbonden voor de ver schillende stioomgebieden zul en de belang hebbenden by de scheepvaart stem in bet kapitaal krjjgen. De tol kan alleen geheven worden ter bestrijding van toekomstige uitgaven. Alle verdragsbepalingen, welke aan de heffing vrn riviertollen in den weg slaan, treden door deze wet buiten werking. Een allerzonderlingst incident had plaats in de Hongaarsche Kamer, een incident dat een gevolg is van de merkwaardige nationa listische samenstelling der Oostenrykscb- Hongaarsche monarchie. In de Hongaarsche Kamer vroeg een Ser visch afgevaardigde het woord, om een in terpellatie te houden over de Servische quaesliede vergunning daartoe kon hem niet worden geweigerd, en onder bet gehoor van de Kamer hield Michael Polit een in terpellatie, die geheel op Servische leest was geschoeid. Hy vroeg inlichtingen over de volgende vragen lo. of de minister geneigd was in het belang van de Ëuropeesche vrede voor hel bijeenkomen van de internationale conferentie het initiatief te nemen 2o. of de monarchie, zoo Rusland by het uitbreken van een stryd tusschen de monar chie en Servië dit laatste met hulptroepen zou bijstaan, daarin een «casus belli” zon zien, en of Duitschland in dit geval den «Casus foederi” zou achten aanwezig te zyn. Ouder de heftigste opposanten tegen de behandeling der interpellatie behoorde Ga briel Ugron, de Hongaarsche nationalist. Hy riep uit: dat het een laagheid was in bet Hongaarsche Parlement een pro Servische redevoering te houden De minister president Wekerle liet de in terpellatie onbeantwoord. V Volgens den correspondent van de Novoje Vremja te Teheran, is er geen twjjfel moge- lyk of Rusland zal troepen naar de Perzi sche hoofdstad zenden. Er moet een formeele opstand ophanden zyn en bet handjevol Russische officieren, dat zich in dienst van den Sjah bevindt, te maken, wat deze of gene wel aan de op brengst der velden verdienen zou. Rudolf scheen al zyn aandacht aan het paard te wyden, dat inderdaad een uiterst voorzichtige leiding vo.rderde. Het was een harddraver, die in de laatste maanden weinig werk, doch aan haver geen gebrek had ge had. Herhaaldelyk schrikte het voor een hek, en de jonge man durfde geen oogenblik de teugels laten vieren. Na een rit van twee uren was^Sneehusen bereikthet lag daar, vroolyk als alle Oost- friesche hofsteden, omgeven door prachtige ooftboomen en golvende korenvelden. Op het oogenblik, dat de sjees het huis naderde, hoorden de heeren Van der Bents de tonen van een vroolfike wals. Niet onaangenaam verrast zag Ypsilon zyn zoon aan, zooals deze wel had kunnen verwachten toch zou zyn vader diens eigen dochter niet toegeslaan hebben, in den morgenstond een toets der pianino aan te raken. Carsjen Schöning kwam juist achter het huis vandaan, toen de sjees stilhield. Ver schrikt, en niet voorbereid op een bezoek, zooals zjjne kleding verried, maakte hy eene beweging alsof wilde hy terug gaan. Hy droeg een lederen broek en een grof wollen buis van donkerblauwe kleur Be sluiteloos trad hy naderbij, en het kostte hbm zichtbaar moeite, de heereu met zyne zou daardoor in een zeer gevaarlijke positie kunnen komen. Vandaar het plan van Rus land om in te grypen. De onderkoning van den Kaukasus beeft dezer dagen de troepen te Bakoe in garni zoen geïnspecteerd en dit wordt in verband gebracht met de plannen der Russische Re- geering, daar een eventueel® troepenzending naar Perziö van daar uit zuu moeten plaats hebben. Voorts heelt de Russische legatie te Tehe ran aan d,e Russische consuls te Resjt en te Astrabad verzocht de zich in de Kaspi sche Zee bevindende oorlogsschepen te waar schuwen wanneer in die plaatsen ongere geldheden zouden uitbreken, waardoor de Russische belangen in gevaar zouden komen. Twee snelvuurkanonnen, geëscorteerd door een halve sotnie kozakken, zyn uit Teheran naar Resjt gezonden. Het Russische smaldeel in de Kaspische Zee bestaat uit zes kleinore schepen, die te zamen 29 vuurmonden van Jicht kaliber en eenige inrichtingen voor het lanceeren van torpedo’s hebben. De door de Russische Re geering naar Teheran gezonden sotnie ko zakken is 100 man sterk. s Volgens een gerucht uit geloofwaardige bron, zal het Servische antwoord op de jongste nota van Oostenrfik-Hongarye, dat morgen zal worden overhandigd, constate ren, onder verwfjzing naar de teiegraphische circulaire van 10 Maart II., dat de betrekkin gen tusschen Servië en de Donau-monarchie normaal zyn. Wat betreft het handelsverdrag, zal van Servische zyde verklaard worden, dat deze quaestie reeds het vorige jaar op wettelyke wyze was geregeld en dat Servië geneigd is den geldigheidsduur er van voor- loopig te verlengen tol bet einde dezes jaars. Voor bet geval echter, dat de OoAttenrflk- sche en Hongaarsche Parlementen een han- delsverdrag zouden weigeren, zal de Servi sche Regeering vragen haar in kennis te stellen met de bepalingen uit het verdrag, die in de Parlementen tegenkanting onder vonden, oèdal de Servische Regeering op die gegevens afgaande io staat zal z|jn te beslissen of men zich in nieuwe onderban- delingen zal begeveb. S

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1