COSTUMES BINNENLAND. ONTVANGEN: en Mantel-Costumes, BuitenUndsch. Overzicht. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ""Sr I «4° Poriën SPORT. OPGAVE OER PERSONEN, BEÏÏitS VAK ROTTERDAM 98 T. Mantel», ItlOUSCIl, - Hok li 4-tl. Ja|»»ii§fofI> li, korenheid van zuiver intellectueelen aard, door welke vele voor de maatschappij bruikbare' krachten niet volledig tot haar recht dreigen te komen. Zoo blijkt dan de invloed van de toe- latingseischen tot het Middelbaar en Gym» nasiaal onderwijs op de lagere school vooral hierom noodlottig, omdat daardoor reeds op de lagere school de wellicht enkel naar schoolmeesters inzicht middel- matigen niet krijgen, want hun toekomt een overschatting van de waarde der oogenblikkelijk aanwezige kennis, die zich noodzakelijk moet wieken en waarvan de gevolgen voor wie wat dieper dan de oppervlakte ziet, in ons land duidelijk zichtbaar zijn. Zijn dus de eischen op de voorberei dende lagere school tot in het belachelijke opgedreven, de volksschool heeft het voor beeld barer meer voorname zuster, zij het in de verte gevolgd. Ook daar een nei ging tot overlading van het leerprogram. En de Amstcrdamsche schoolcommissie heeft, naar ons oordeel, een uitstekend werk verricht door met klem van rede nen aan te dringen op beperking van leerstof op die school. Verlenging van den leerplicht tot het 14de of 15de jaar, uitstekend. Maar bij den tegenwoordig op de volksschool nog algemeen geldenden leeftijd van 612 jaar zoeke men zijn kracht eerder in grondigheid, dan in veelzijdigheid, en zor- ge men vooral, dat de Nederlandsche taal, lezen, schrijven en rekenen niet in de i'erdrukking komen door bet vaak goed bedoelde, maar ganschelijk misplaatste streven om den kinderen van het volk, vóór zij de school verlaten, nog eene zoo groot mogelijke hoeveelheid „algemeene kennis" bij te brengen. In beperking alleen ligt hier kracht. Wanneer de grondslagen goed zijn geweest en vooral ook aan de middelmaat (of wat aanvan kelijk zich als zoodanig voordoet) de uiterste zorg is besteed, zal het in het latere maatschappelijk leven van ieders aanleg en energie kunnen afhangen, in hoeverre hij, door te werken aan zijn eigen ontwikkeling, in staat zal zijn op de gelegde grondslagen voort te bouwen. M^ar door op niet behoorlijk voltooide, grondslagen, licht en dicht en zoo goed als het gaat, reeds eene, zij het laag bij den grond jilijvende, algemeene ontwik keling te gaan optrekken, bereikt men natuurlijk eigenlijk nog minder dan niets. Vereenvoudiging en daarmede verbete- tering van ons geheele lager onderwijs blijft dus de eerste eisch. En om aan den eisch kracht bij te zetten zou men wen- schen, dat de plaatselijke Commissiën van Toezicht op het lager onderwijs zich evenals de Amsterdamsche wat meer deden gelden. Die Commissiën, thans nog vaak door de onderwijswereld voor nau welijks half vol aangezien, zouden zich meer dan tot nu toe moeten gaan beschou wen als een verzameling van vertegen woordigers der burgerij, wier eerste taak het zou moeten zijn zich een zelfstandig inzicht eigen te maken omtrent de groote vragen op onderwijsgebied, ten einde ten opzichte van die vragen, zoo hoodig tegen de vakmenschen in, ten bate van het opkomend geslacht in zijn geheel, stelling te kunnen nemen. Terwijl dan de ouders zeiven, voor zoover zij niet lijden aan vrees voor het voeren van oppositie tegen den kanker der Nederlandsche Schoolmeesterij, in dezen hun natuurlijk vereenigingspuut vinden in de bovengenoemde Vereeuiging tot vereenvoudiging en verbetering van examens en onderwijs. Alleen van aaneensluiting en ernstig gemeenschappelijk streven is verbetering in de inrichting van ons onderwijs te verwachten. Keuter seint uil Petersburg, 21 Mei I)e Rjjksdoema heeft in eeiste en tweede- lezipg het wetsontwerp aangenomen op de stichting Vnn oen hoogeschool te Saratof. De toestand der Belgische staatsspoor wegen is, uit financieel oogpunt, naar men weet, alles behalve schitterend. Het jaar 1907 sloot met oen nadeelig saldo van 6,578,832 francs, en men voorniet voor 1908 een tekort van ongeveer 6,900,000 francs. Den minister Hellcputte ja Kamer gevraagd, of maatregelen «allen worden ge nomen ten einde naar verbetering in dien toestand te streven. De minister antwoordde eerst met een verklaring van de ongunstige uitkomsten van het afgeloopen jaar. Hy weet deze in hoofdzaak aan de hooge steenkolenpryzen. Voor een groot gedeelte van het voor 1908 benoodigde werden in 1907 de contracten gesloten, toen de prys der steenkolen zóer hoog was. Daarop zeide hg, dat besloten was om maatregelen le nemen tot beperking der e xploitatiekosten reeds waren te dien op zichte goede uitkomsten verkregen. Eene commissie werd onlangs benoemd met do opdracht, om de middelen te beramen, wanr- door het personeel by een goede en econo mische exploitatie van het spoorwegnet zou kunnen worden geïnteresseerd. Wat de beperking der exploitatiekosten aangaat, wordt er evenwel op gewezen, dat de noodigc offers moeten worden gebrdcht, om het lot van het ondergeschikt personeel te verbeteren. Het aantal spoorwegarbeiders QP een loon van minder dan 3 francs daags bodraagt nog 9627. Ten einde voor dezen het loon op het minimum van 3 fres. te brengen zou een bedrag van bgna een mil- lioen fruncs 's jaars noodig zyu. Ten aanzien van de quaestie van scheids rechterlijke raden voor de beambten en arbeiders der staatsspoorwegen verklaarde minister Helleputte, dat de studie van de instelling van een desbetreffend organisme op het punt stond te worden voltooid. In de „Action" wordt de aandacht ge vestigd op de vorderingen, die het socialisme onder de Fransche officieren maakt. Men behoeft slechts militaire tijdschriften als „L'Armoé Moderne" en „Le Porte Voix" op te slaan, om zich daarvan te overtu gen. Daarin worden voortdurend hervormingen van den verst strekkeuden aard geëscht, welke doordrongen zijn van den socialisti sche!) geest. Gaat het zoo voort, dan staat het te vreczen, dat er weldra nog slechts twee categoriöu van officieren zullen zyn, eene uit reactionnairen bestaande meerderheid, die het verleden trouw blijft om de voorrechten en prerogatieven toen voor het leger wegge legd, d.it die thans moet missen, en eene* minderheid, die zeer sterk geprononceerde socialistische denkbeelden huldigt, niet zoo zeer uit werkelijke instemming met de socia listische theorieën dan wel omdat zij bij de thans aan het bewind zijnde radicalen geen gehoor vond voor billijke en zeer bescheiden eischen. De honger is een Biecht raadsman, zegt men, en wanneer men ziet, dat een officier, na zestien jaren dienst te hebben gedaan, op omsteek8 veertigjarigen leeftijd m t zijn gezin op een traktement van 290 francs 's maands moet leven, moet het niemand verbazen, dat hg der Regeering niot bij zonder goed gezind is en zich bij den stroom van onteviedenen aansluit, meent de „Ac tion." Reeds is door sommigen ecu poging in het werk gesteld om, naar het voorbeeld van andere staatsambtenaren, een syndicaat op te richten, terwijl anderen de vraag te berde brachten, welke houding zjj zouden belmoren aan te nemen, voor bet steeds mogelijk gov i), dat do Regeering hen tegen over de arbeiders zou stellen. Het ware echter volgens do „Action" zoo gemakkelijk om de rust en het vertrouwen vv. er te doen terugkoeren in de gemoederen der ontevredenen. Daartoe zou slechts noo dig wezen, dat de den officieren gedane en dikwerf herhaalde plechtige beloften wor den gestand gedaan, betreffende verbetering der tractementen en waarborgen der hevor- deringskausen door beteugeling van de be voorrechting van gunstelingen. De benoeming van een nieowen Prnisischen minister van onderwijs, in plaats van den zieken dr. v. Holle, is na aanstaande. Op nieuw is, evenuls een paar maanden geleden, h-'t gerucht opgedoken, dat dr. Delbriick, de Pruisische minister van koophnudel, Hollo's portefeuille zal overnemen, en dat Wermnth, onderstaatssecretaris aan het ministerie van binnenlundsche zaken, minister van koop handel zal worden. Dr. Delbitiok, de vroegere gouverneur van W si-Pruisen, is een gematigd conservatief, maar, in overeenstemming met de tradities die in dc familie Delbriick bestaan, niet on toegankelijk voop nienwerwetsche denk beelden. Een deputatie van vredesvrienden is Woens dag bg graaf Taube, den Zweedschen mi nister van buitenlandsche zaken, op gehoor geweest om er bij hem op aan te dringen, dat Zweden ook verdragen zal sluiten gelijk het Nederlandsch-Deensche scheidsrechter lijke verdrag, dat de vrienden van den vrede een voorbeeldig verdrag achten. De minister antwoordde, dat de regeering do vredes beweging genegen en voor liet Deeosch Nederlandsche verdrag welwillend gestemd is. Te Berlyn is telegrafisch bericht ontvan gen uit Sjanghai, behelzende, dat het Ohi- neeBche departement voor het verkeerswezen aanstuurt op den terugkoop van den Engel- schen Bjnngb.ii-Nanking-apoorweg. Ter volvoering vnn dat plan zal worden gebruikgemaakt van do opbrengst der exploi tatie van den Peking-Hankau-spoorweg en van den Noorder-spoorwog. Dat hiertoe door de Chineescho'autoriteiten is besloten, vindt zijn verklaring in het feit, dat van Britsche zijde pressie is geoefend op het Cbioeesche departement van buitenlandsche zaken, om een uitbreiding te verkrijgen van het gebied der Britsche vestiging to Sjanghai, zóó dat het spoorwegstation binnen dat gebied zou komen te liggen. Menigeen in Gouda lijdt. En kan genezen worden zoools deze in woner van Waddingsveen. Do Heer A van O-, Noordkade C 71 te WaddingBveen, meldt ons: Nu ik door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen g heel genezen ben van een nierziekte, waar aan ik reeds rnim tien jaren geleden bad, gevoel ik rag tegenover andere Igde s ver plicht, U mijn genezing bekend te maken. Steeds had ik van een hevige pijn in den rug en lendenen te lijden, terwijl ik' door loopend met myn maag sukkelde. Ik at zeer weinig en wat ik nog met moeite naar binnen kreeg, verzuurde in myn maag, zoodat ik zeer weinig nut van mijn voedsel had'. De urine was meestal vuil, drabbig en bevatte veel bezinksel; ook mijn slaap was niet zoo als zy behoorde te zijn, want i* sliep ook zeer onrustig. Het gebruik van Uw pillen heeft een algeheele ommekeer in inyn gestel gebracht, en ik kon na drie weken met dit geneesmiddel te zijn doorgegaan, niets meer van mijn pijnen en verdere keuteekenen mijner ziekte waarnemen Ik ben dan ook over gelukkig met Uw weldoende pillen te hebben kennis gemaakt. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden niet ios verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het genees middel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gy zult de goede hebben. Zij zijn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiet franco na ontvangst van postwissel a F 1.75 voor dén of F 10.— voor zes doozen. Engeland. Dezer dagen heeft een Engelsch rechter een man van 65 jaar wegens bedelarij en landloopevy tot twaalf maanden dwangarbeid en twaalf geeselslagen veroordeeld. Dit von nis heeft in Engeland bg velen verontwaar diging gewekt. Het Lagerhuislid Mac Neill stelt nu intrekking voor van de oude wet op de landloopery, die van 1824 dagteekent. Rusland. Door de rechtbank te Kiwinebb in Finland is uitspraak gedaan in bot proces wegens den modrd op /ten. Doema-afgevaardigde prof. Herzcnstein. Polownew werd veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, met aftrek van de 5 maanden, die b(j in preventieve hechtenis heeft door gebracht. Het bericht, dat geen Polen moer by de rijkscontrole mogen aangesteld worden, wordt tegengesproken. Turkije. Het Turksche officieels blad bevat de be noeming van Mumocd Schefket Pascha (den bedwinger van Constantinopel) tot inspecteur generaal der korpsen van Constantinopel, Adrianopel en Saloniki. Blykons een b(j het Miuisterie van Kolo niën uit NedeHandsch-Indië ontvangen tele gram werd den 20sten dezer een patrouille, waarbij zich de assistent-resident van Pria- man bevond, bij het door de inheemsche bevolking als heilig beschouwde graf te Oelakan (afdeeling Priaman, residentie Pa- dangscbe Bonedenlanden) door 60 fanatici aangevallen, die met achterlating van 45 dooden en gewonden werden verjaagd. Aan onze zijde werden door het vuur der patrouille ééu inlandsch hoofd gedood en twee gewond. Een v-reeselyke misdaad Op een te Enschede gehouden meeting dpr S. D. A. P. bespr ik de voorzitter het onbe tamelijke van leden der vereeuiging, gelegen in het feit dat zij hun kinderen, nog wel ge tooid met Oranje, aan de jongste feesten lie ten deelnemen. Spreker voegde hieraan toe, dat het bestuur maatregelen zal nemen om deze overtreding van de ouders in 't vervolg te voorkomen. 371 horloges gerold? Men meldt uit Haarlem aan Do Tel., daf daar jl. Dinsdag, tydens de feesten, niet minder dan 371 horloges gerold zijn, waar- ouder ook dat van den waarnemenden bur gemeester. Indien dit getal juist is, heeft Haarlem het zakkenrollers-record behaald. Op de Baast, gemeente Oost- West- en Middelbeers, is Donderdagavond afgebrand de boerenhave,bewoond door A. v. S., in eigendom toebehoorend aan jhr. W. de la Court. Eenig vee kwam in de vlamm in om. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Daar de brand op verschillende plaatsen tegclyk uitbrak, denkt m :n aan kwaadwillig heid. Te Glanerbrugge is op de spinnerij Eilor» marek, directie B. VV. en H. ter Kuiie, eene staking uitgebroken, waarby 37 tbrostlers en afzetters zyn betrokken. Deze legden den arbei 1 neer, wegens het niet uitbetalen van wachtgeld. Het wachten ontstond door eene directe staking van de spoeisters, wier loon was verminderd, doch die jntussc-hen weder aan 't werk zyn gegaan. De directie achtte zich om die reden niet verplicht tot het uit betalen van wachtgeld. De directie heeft den stakers aangezegd, dat by niet horvatten van den arbeid, de twee fabrieken, oude en nieuwe spinnerij, waar ruim 600 man werken, op Maandag a.«. zullen worden stop gezet. Betreffende den heidebrand bij Teriet meldt men nog nader, dat hy moet be gonnen zyn achter Beekhuizen en voorname lijk gewoed heeft op gronden van den heer Delcourt te Velp. Nagenoeg alleen heide is verbrand en eenige perceelen dennen vlak bij het bosch van den Imbosch De brand, die tot slaan is gebracht heeft, naar \t»rdt beweerd, ongeveer driehonderd H.A. ver woest. Men m'ldt uit Sneek Gisterenavond had alhier na afloop van de f •estelijkh den ter gelegenheid van een In ternationalen Kaatswedstrijd een moord plaats. Do 22-jarige J m Lmstri kreeg twist met een vijftal jougelui over zijn meisje. Deze twit lip zonder bloedvergieten af, doch toen hij diezelfde jongelui omstreeks elf uur Weder ontmoette, greep een van hen hem plotseling beet, terwijl do 19-jarige Ale Visser, Lomstra een ernstigen steek in de zijde toebracht. Tien minuten later bezweek bet slachtoffer. De dader werd onmiddellyk givangen genomen, evenals zijn medeplich tige. E *n voorloopig verhoor werd hun en nog enkelen der omstanders, die by de moordpartij tegenwoordig waren, afgenomen. Do aanslag is met een groot zakmes vol bracht. De dader heeft bekend. Heden wordt hot Parket hier verwacht. Vrouw Merk, te Sluis», die de vorige week dóór haar man levensgevaarlijk gowond werd, is thans aan de gevolgen overleden. Gisterochtend half twee is aan de Trek vaart by deu Haarlemmerweg te Amsterdam liet lyk opgehaald van de lö-jarige E. Z., wonende in ae Lepelstraat. Eergistermiddag on 3 uur verliet zy het magazijn van de firma de Vrjes in de Warmoesstraat, uwar zy werkzaam is, omdat zij. naar zich onwel gevoelde en daarom naar huis wilde gaan. Het blijft vooralsnog een raad sel hoe hot kind in de Haarlemmervaart is teïeeht gekomen. Een weduwe te Tiol, die aan den drank verslaafd was, nam Woensdagavond inplaats van do jeneverflesch een flesch met chloor- water. Onder hevige pijnen is zy gisteren overleden. De broeders Mori9 en Mark Riabcns zyn in de Pentonville-gevangenis to Londen op gehangen. Zij waren ter dood veroordeeld wegens moord op een scheepsmachinist, dien zij in een huis in Whitechapcl hadden binnen gelokt, doodgestoken en van al zyn geld be roofd. Men schryft ons: De Raad van Bestuar van het Museum van Kunstnijverheid heeft deze maand baRr 29ite jaarlyksche vergadering gehouden. In deze vergadering hebben de leden vqn den Raad zich voornamelijk bezig gehouden met dé middelen te overwegen op welke wyze het onderwijs der aan het Museum verbonden school tot meer volledigheid kan worden gebracht en welke middelen er moeten wor den toegepast, teneinde haar aan de Neder landsche Kunstnijverheid in het algemeen meer dienstbaar te maken. De vergadering was algemeen van gevoelen, dat de afdeeling voor de metaalbewerking zoo moet wérden ingericht, dat de leerlingen in de gelegenheid worden gesteld de verschillende technische bewerkingen die in het vak voorkomen, te kannen beoefenen, zoodat ze na afloop der studietijd een werkstuk in zyn geheel tot stand zullen kunnen brengen. Op deze wyze zullen in de school werkkrachten gekweekt worden, die in tegenstelling met het gebruik van onzen tyd dat verdeeling van arbeid vraagt en waarby de meeste werkkrachten geheel afhankelijk worden gemaakt van den specialen arbeid, dien zo verrichten en indi- vidueelen arbeid geheel verloren gaat, zich later weer onafhankelijk zullen weten te maken en als degelijke, veelzijdige beoefe naars van dit zoo hoogstaand kunstambacht kannon optreden. Daartoe zullen allpreerst cursussen geopend worden in het graveeren en het eraailleeren, twee vakken die bij de artistieke metaalbewerking een groote rol spelen. De loerlingon van het tweede stn- diejaar zullen zich in het vervolg uitslaitend met de practischo oefeningen van het vak bozig houden, waardoor ze zich nog beter voor de werkplaats kunnen bekwamen. Vervolgens heeft de Raad zijne goedkeu ring gehecht aan den maatregel om beoefe naars van het kunstambacht, die reeds in een of ander vak praktisch werkzaam zyn en die behoefte gevoelen een onderdeel van hnn vak nogmaals onder studie te nemen, daartoe in de gelegenheid te stellen, door het volgen van een driemaandelijkschen cursus. In over leg met den Directeur der school kan dan door belanghebbenden in verband met hunne bezigheden de tyd gekozen worden om eenen cursus te doorloopen. De Raad hoopt daar door de beoefenaars van liet kunstambacht in de kleine plaatsen van ons land in de gelegenheid te stellen van het onderwijs dat aan de school gegeven wordt, gebruik te maken. Ten slotte heeft de Raad de Commissie van het Museam uitgenoodigd, pogingen in het werk te stellen, dut ook beoefenaars van het kunstambacht in Nederl. Indië op de school kannen worden opgenomen en zoo doende de school ook dienstbaar te maken aan de bovordering en ontwikkeling van het kunstnmbacht aldaar. De Raad was over tuigd, dat dit plan met veel overleg moet worden uitgevoerd; onze Indische kunst broeders zullen hunne kunstrichting streng moeten blyven volgen, doch zy zullen vooral do Westersche technieken moeten aanleeren. De Directeur van het Museum en de school voor Kanstuyverheid werd volgens art. 15 van het reglement voor een tijdvak van drie jaar herbenoemd tot secretaris van den Raad. Hot fraaie zomerweer had Donderdag een baitengewoon aantal personen naar Sche- veningen gelokt. Voor de wandelpier wer den 4000 toegangsbewijzen verkocht. Van de strandstoelen werd veel gebruik gemaakt en de verschillende uitspanningsgelegenheden hadden zeer druk bezoek. Raadsleden voor 't gerecht. Woensdag morgen stond een raadslid van Beverwijk terecht, wegens het maken van nachtrumoer. Do beklaagde beweerde niet zóó hard ge schreeuwd te hebben, dat te brengen is onder 't maken van nachtrumoer. Daarom werd besloten de behandeling der zaak uit te stellen, om den veldwachter, die proces verbaal opmaakte, als getuige te dagvaarden. Een raadslid van Zandvoort stond terecht voor een overtreding der Veiligheidswetliy had niet voldaan aan een aanschrijving om in zyn werkplaats een cirkelzaag te bevei ligen. Het O. M. eischte f 30 boete of 8 dagen hechtenis. De twee personen, die de laatste dagen de omstreken van Haarlem onveilig maakten, op verschillende plaatsen hadden ingebroken en eindelyk door de politie gevat zijn, zyn twee minder gunstig bekend staande Rotter dammers, Van der Halst en Kuyper ge- heeten. Zy werd-n gearresteerd t in huize vap Wessel Nieman bij wien onlangs het huis afbrandde en wiens dochtertje omkwam. Op beu werden bevonden een dolk en pis tool, zaklantaarn en verschillende loopers en ander gereedschap dat by de inbraak gebruikt wordt. Alle drie, de twee Rotterdammers en Nieman, die met ben des ochtends was ge zien, werden ingerekend en zijn ter beschik king der justitie gesteld. Bij een melkhlyter in de Noorderstraat te Amsterdam kwam deze week iemand een glas melk drinken. Hy vroeg aan de juf frouw, die hem te woord stond, of zy terug 5 had van een rijksdaalder. De juffrouw had terug, en giff hem twee gulden, een kwartje en twee dubbeltjes. Op zyn verzoek hem een dubbeltje centen te willen geven, voldeed de juffronW* ook d&ar nog aan. Na haar toen nog even aan de praat, te hebben ge houden, wilde de bezoeker den winkel ver laten, doch de juffrouw moest toen nog haar rijksdaalder krijgen, en vroeg er om. Op hoogen toon beweerde de man nu, dezen reeds te hebben gegeven. De juffrouw, bevreesd voor ruzie, liet den man ongehinderd ver trekken, doch ze stelde later de politie van bet geval in kennis. Deze heeft den oplichter thans ingerekend. De vooruitzichten van den fruitoogst in de Betuwe zyn tot heden zeer gunstig. De Engelsche kroozen ('t vroegste pruimensoort) hebben zeer bterk gebloeid en hebben zich krachtig gezet; de andere pruimensoorten staan in vollen bloei. Evenzoo is het met de kersen, die zier veel beloven. Jammer dat de nachtvorsten en de voort durend scherpe Noordenwind veel schade hebben aangebracht aan de zwarte bessen, die op sommige plaatsen geheel verioren zyn. De meeste pereboomgaarden gelijken een waren reuzen bouquet. De noten hebben nog niet geleden zy komen goed en friscli voor den dag. Wanneer 't weer blyft meewerken en geen nachtvorsten bijzondere schade aanbrengen, kan een zeer vruchtbaar fruitjair worden tegemoet gezien. In de Krimpenerwaard is liet met den landbouw treurig gesteld. Het koude weer in Mei is oorzaak dat er zeer vele landbouwers genoodzaakt zyn hun vee in het hooiland te brengen daar er groot gebrek aan gras is. De Meimaand waarin anders de beste zuivel-producton worden gemaakt, brengt zoodoende voor derf boer weinig op. Met de tuinderyen is het eveneens, de nachtvorsten hebben zeer veel doen verloren gaan. Eergisteravond ontstortd te Papendrecht cën brand, die een drietal woningen, be woond door de familie van D., in de asch legde. Een hit kwam yiede in de vlammen om. Oorzaak onbekend'. Verzekering dekt ten deele de schude. Vier met kruit geladen vrachtwagens vlo gen, tengevolge van een ontploffing op den weg van Kragujewatz naar Tschatscboiik (Servië) in de lucht. De 4 voerlieden wer den in stukken gereten, evonals de paarden. Woensdagochtend te 4 uur brak een zware brand uit in do „Rheinische Metallwarenund Maschinenfabrik" te Dusseldorf. De brand ontstond vermoedelijk door zelfontbranding van poetswol in het lokaal, waar de pro jectielen worden gevuld. Twintig duizend j shrappnels ontploften, zonder ernstig onheil aan te richten. Een aantal artillerievaar tuigen, bestemd voor het Duitsche leger en het buitenland zyn verbrand. De grootto van de door den brand ver- onrzaakle schade valt voorloopig nog niet te schatten. In de Servische koperm'ijn Bor geraakte een groot rotsblok los, waaronder 9 arbei ders werden bedolven. AHen zyn gedood. Te Koalde, in Texas, heeft een vernielende hagelstorm gewoed, waarby steenen zyn ge vallen van 12 inches in middellijn en waar van er vele tot 10 pond toe wegen. Vooral de veestapel heeft hiervan veel te lijden gehad, 2000 stuks vee is omgekomen en 8 Mexikaanscho herders vonden in dien storm den dood. GOUDA, 22 Mei 1909. Gisteravond werden eenige Hagenaars, dfêf vrienden naar onze gemeente gebracht had- dat* om alhier als soldaat to dienen, en dientengevolge in beschonken toestand langs de straat liepen te zingen, floor 'een hoofd agent van politie op de Lange Tiendeweg tot kalmte aangemaand. Zy trokken daarop langs de Zengstraat, steeds door den hoofd agent vergezeld en sarden hem op vreese- lyke wyze, zoodat door particulieren liulp werd gevraagd aan het politie-burean. Op den Kleiweg gelastte hy, toen er voldoende hnlp was, dat allen naar het Bureau van politie zouden gaan, doch de Hagenaars ver zetten zich daat-tegen, waarna het tot hand tastelijkheden kwam, waarby gebruik werd gemaakt van den gummistok en de sabel, zoodat twee der lieden aan het hoofd ver wond* werden. Allen werden ingerekend en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Ten 11 uur on geveer kon de laatste vertrekken. Door omstandigheden Is da-Orgelbespeling in de Groote of St. Janskonc uitgesteld tot Dinsdag 1 Juni. G a 8-c o n t r 1 21 Mei 1909, 5 unr n&midd&g. Druk 41 m.M. Lichtkractit 14 79 Knarsen Naar wy vernemen zal Woensdag a.s. te Krimpen a. d. IJssel een historische optocht plaats hebben en zullen daar voorgesteld worden de personen uit het Huis van Oranje, zooals die ook hier ter stede is gehouden. Het programma der wedstrijden, uitge schreven door de Voetbalvereeniging „Voor waarts" te Schoonhoven op het terrein aan den Hem op Zondagen 23 Mei en 6 Juni om een zilvoren wisselbelcer, is als volgt Zondag 28 Mei. A 12.45—1.45 M. A. A. 8. (Maassluis) tegen V. F. C. II (Vlaardingon) B 2—3: Achilles III tegen Noptunus II (beiden te Rotterdam). C 3.15-4.15: Ydorwaarts (Schoonhoven) tegen R. F. 0. II (Rotterdam). Twee vereenigingen, reeds op het pro gramma vermeld, hebben bedankt. Zondag 6 Juni. I) 1 -2 Winnaar A tegen winnaar B. Eindstrijd 2.30 -4 Winn. C tegen witm. D. Concert op het terrein van 1.30 tot 4 30. Entrée voor don geheelen dag 20 ct. Van de zitplaatsen is een gedeelte beschikbaar voor Dames, zitplaatsen op het terrein ge nomen 10 ets. extra. die zich gedurende de week van 14 Mei tot 21 Mei in de gemeente ge vestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD H. P. v. d. Leeg, dienstbode, uit Zeist in Westhaven B 204. A. C. Kraak, Jabrb-ks werker, uit Oegst- geest in Markt A 127. W. Th. Melchers, meubelmaker, en ge/in uit Amsterdam in Or.mjehofjo O 317. J. Steinvoort, dienstbode, uit Moordrecht in Flu weeion ongel R 676. J. H. van Steenbergen, winkeljuffrouw, uit Leiden in Markt A 56. F. L- J. Lafeber, letterzetter, en gezin uit Viaardingen in Vorstmanstraal P 420. S. Binnenmarsch, dienstbode, uit Amster dam in Kleine Vest E 60. M. P. Akkerhuys, verpleegster, uit Hil versum in Oosthaven B 21. M. F. H. limans, dienstbode, uit Haniont (België) in Markt A 04 J Boer, kaaskooper, uit Antwerpen in Jan van der Heydenstr. R 56. D. Slinger, verpleegster, uit Breda in W^ichtclstraat P 235. J. van Kranenburg, baaoBpinner, en vrouw uit Moordrecht in Van Stryenstraal O 72. I. Oosterling, letterzetter, uit Boskoop in Tiendeweg D 95. J. J. de Korte, landbouwer, uit Alphen in Willens S 19. P. A. Maznre, winkelier, en gezin uit Amsterdam in Tiendeweg I) 62. J. B. van Voorst, comm. P. en T., en gezin uit Utrecht in Tiendeweg D 16a. J. van Os, koopman, en gezin uit Zwam- merdam in Graat Florisweg S 86. A. van den Bosch, los werkman, en gezin uit Rotterdam in van Persynstraat R 540e. J. Polharst, boekbinder, en gezin nit Alk maar in Hoef8toeg F 102. VERTROKKEN J. C. de Bruin, dienstbode, uit A 38 naar Bodegraven. P. van der Laan en vrouw, uit G 122 naar Waddinxveen, Kerk weg 14 J. P.' Barendse, uit Q 88 naar Zeist, Oude Arnhem8cheweg 85. J. Rutgrink èn gezin, stoker, uit R 237 naar Scheveningen V. Poortje, uit A 144 naar Delfzyl. L. C. de Lang en gezin, uit R 650 naar Rotterdam, Stieltjesstraat 11. P. von Stavel en gezin, koopman, uit L 148 naar Rotterdam, Warmoeziersstraat 51. C. J. Stok, Vnolenaarskïieeht, uit B 116 naar Rotterdam, Katendrecht. H. v. d. Akker en vrouw, spekslager, uit C 191 naar den Haag, Paul Krugerlaan 112, ZZ G. E. de Groot, commies by de Tel., uit B 107 naar den Haag, L. Beestenmarkt 19. E. G. Holler, winkeljuffrouw, uit H 98 naar Leiden, Steenschuur 16. J. H. J. Joosten, winkelbediende, nit H 98 naar Leeuwarden, Gr. Kerkstraat K 20. G. Boere, dienstbode, uit R 194 naar Moordrecht. M. Th. Potma, modiste, uit B 57 naar Sneek. T. L. Gibbon en vrouw, spoorwegarbeider, uit R 617 naar Reeuwyk, Zwarteweg. C. B. M. van Blokland, uit K 1 naar Delfl Jacob Gerrit8traat 14 H. Vermaas, uit Q 249 naar Eindhoven, J. Vos, N. Beestenmarkt. J. A. Vermaas f Q 249 naar Maarn. VRI.IDAH 21 MEI. Staattlee.nmqcn Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2'/8 Portugal. Oblig. Tabaksmono 'pplieleening (500-5000 fr.) 41 Rentelooze ccrtif. Oblig. Ie Serie L 100 3 Buluauije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 Hypothee. Staatsl. 1892 6 Rusland. Iwansat££ombr. Obli gation w 4'/, Azie. Japan Obligatien 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 Hypotheek-Banken Paudb. Rotterd. Hyph. 3'/9 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' 9 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 Pandb Westlandsche Hypb. 4 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 Pandb. Algemeene Groninger ScUeeps-Hypb. 4»7# Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 Pdb. Ned. Schoeps-JIypb. 41', Pandb. Bataafse,he Hyph. 4 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 Scheepvaart-\faafscha ppijc Oblig. L. Smit on Co Sleep dienst 4 '/j Stoomvaart .\|j. „Triton" Obl. 5 L.K. H.K. 99, .94 V. - I 6 - 58'/, 97 - 98»/. - 90' - 80 - 40 97',, 100' 99» 99' 98',, 100", 99', 101 W 99'/. 1145 Preniieleeniiigen Beloie. Stad Antwerpen 18872' 8 Diversen Lnan v. Meordervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 Nationeal Grondbezit Oblig 4 100 100 98'/, 99 de Nouveauté'8 in en daarby behoorende GARNEERINGEN in zeer groote keufce tot do meest concnr- roerende pryzen. Aanbevelend, Burgerlijke St^nd. GEBOREN20 Mei. Susanna Maria Geertrnida, ouders J. Lakervold e i W. G. van Willigen. 21. Aalbert, ouders L goed hart en A. Houweling. 22 Maria Adriana, onders J. Schoonderwoerd en Iv. Zandyk. OVERLEDEN19 Mei. G. J Snoeyonbos, 19 j. 20. J. Gonda, 64 j. J. v. d. Kroef, echtg. vnn H. van Drielen, 67 j. 21 A. J. Nyhuis, 58 j. H. van Willigen, 77 j. H. van Eijk, laatst wed. van P. den Hertog, 77 j. H. J. Danens, 16 j. ONDERTROUWD: 2 Mei. C. Benjamin, te Amerongen en M. Sloof C. N. van Meerten en E. Schouten. - 0. W. Souffree en J.vHageman. Voor do bewyzon van deelneming, ontvangen by het overlyden van onzen go- liefden Zoon, Broeder en Behuwdbroeder W. M. COSTER, betuigen wy onzon liar- teljjken dank. Uit aller naam J. COSTER. Gouda, 22 Mei 1909.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2