I THEE. TS, b, Éleiwegsteef. RING jboenwerk imleder. [AKSEN, eten werk.) I aar No. 10084. Advertentieblad rOor Gouda en Omstreken, OFFERS DER GOLVEN. f terzetter Vrijdag 2 Juli 1900. Nieuws- en Advertentieblad rdor Gouda en Omstreken. 38ste Jaargang. Buitenlandsch, Overzicht. FEUILLETON. DE <i it ■•aln- iltscbe ZONEN, KliNNilSCEVING. ft en Niet alleen kardinaal Andrien is in recht- XI. (Wordt verrolgd.) IOENEN DERS ER IEK :n NT, ien modellen te Telefoon Mo. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk mefiffitzondering van Zon- en Feestdagen. De .prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomtners VIJF CENTEN. Renter seint uit Pittsburg, d.d. 30 Juni: Meer dan tienduizend arbeiders en beambten van American Sheet Tinplate Company, die verschillende fabrieken bezit in Pennsylvaniö, trotsch en onbekommerd, nog even hoog als vroeger. ’s Avonds, bij het eten, wanneer zy in hun verweerde schuilplaats, die door de steenen maagd Maria beschermd werd, met hun groot mes in de hand by een goeden war men schotel zaten, gebeurde het hem ook wel, dat hy evenals vroeger lachte om de vrooiyke dingen die de anderen vertelden. Wellicht hield hy zich innerlijk bezig met die Gaud, die Sylvester in zjjne laatste ge dachten zeker tot zyne vrouw bestemd had en die nu een arm meisje geworden was en zonder bescherming in de wereld stondwel licht treurde hy toch in het diepet van zyn hart over zyn armen broeder doch Yano’s hart was een nog onaangetaste, maagdelijke, moeilyk te leiden, weinig bekende plaats, waarin zich dingen afspeelden, die niet naar buiten drongen. KK te lette. i. worden afgelt- pakjes van a Mn JVad. ona in Nommer en n nevenstaand Wet gedepo- ot ring van velende IL, IT Lx. en toepassingen derde For- erts. Zy geven ers niet kunnen t, geen imitatie 50ds,75cts Drogisten TEM AM. JR, Apotheker iven 198 en bg De Porte is thans door de beschermende mogendheden officieel in kennis gesteld van de aanstaande ontruiming v.an Kreta door de internationale troepen. Naar verluidt, komen bij de Porte voort durend klachten in van de Mohammedanen op Kreta over de behandeling, hun door de regeering van het eiland aangedaan. De Griekscha gezant heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den Turk- sohen minister van buiteniandsche zaken. >n aantal onge il op aanvraag IS Jb Co. Reuter seint uit Londen, d.d. 30 JuniMet belangstelling wacht men de resultaten af van de vergadering van de Coal Conciliation Board te Cardiff, van den uitslag dezer ver gadering toch zal het afhangen of de alge- meene staking in de Britsche kolenmijnen zal worden afgekondigd. Een meer, hoopvolle stemming kan wor den waargenomen nu minister Churchill, de president van den Board of Trade zyn bemiddeling heeft aangeboden. Minister Churchill heeft de vertegenwoordigers van beide partijen verzocht de onderbandelingan niet af te breken voor men hem geraadpleegd heeft. neer men beneden kwam om te eten of te Slapen. De mannen, die nog meer afgezon derd leefden dnn monniken, onderhielden zich in die dagen slechts weinig met elkander; ieder bleef uren aaneen op dezelfde plaats staan met den hengel in de hand, en slechts hunne armen waren onafgebroken bezig. Zy waren niet meer dan twee of drie meter van elkander verwijderd en zagen elkander ten slotte toch niet meer. Deze nevel, dit witte schemerlicht, deed den geest inslapenonder het visschen zongtn zy een of andere melodie, doch slechts half luid, om de visschen niet te verschrikken. De gedachten kwamen zeer langzaam en af zonderlijk in hen op; zy schenen zich uit te rekken,, om den tyd vol te maken. Men dacht ook niet meer aan de vrouwen, doch droomde van onsamenhangende, wonderlijke dingen, en het Weefsel dezer droomen was even luch tig als de neveidamp. Deze nevelachtige Augustusmaand sloot gewoonlijk op kalme en sombere wijze den vischtgd in Ijsland af. Yann had weder zyne gewone manieren aangenomen, alsof het verdriet hem niet diep in het hart ge drongen washandig en waakzaam, flink aan het roer en by de vischvangst, was hij ongedwongen als iemand die geene zorgen heeft. Overigens was bij slechts op sommige tijden spraakzaam en droeg hy het hoofd, Eens op een morgen, om drie uur, terwijl zy kalm in den nevel stonden te droomen, hoorden zy eensklaps eenige stemmen, wier geluid hun vreemd toescheen zij zagen el kaar verwonderd aan en vroegen„Wie heeft daar iets gezegd Niemandniemand had iets gezegd, en het maakte werkelijk den indruk, alsof de stemmen van buiten, uit de ledige ruimte kwamen. Nu greep hy, die den hoorn moest blazen en dit sedert den vorigen avond nagelaten had, zoo snel mogeiyk het instrument en blies uit volle kracht, om het alarm-signaal te geven. Dit maakte reeds in de hen omringende stilte een onaangenamen indruk; doch toen, alsof er door den bovenden toon een spook verschijning was opgeroepen, kwam er onver wachts een groot voofwerp uit het duister en richtte zich in hunne onmiddelljjke nabij heid op; zy zagen raas, masten, touwwerk, in het kort, het beeld van een schip, dat in de lucht scheen te zweven; daarna versche nen er, zoo dicht by, dat zy ze aanraken konden, andere mannen, die zich over den rand van het schip bogen en hen verrast, met groote oogen aanzagen. Yann en zyne makkers grepen riemen, bootshaken, al wat zy maar machtig konden worden, en staken die naar buiten, om dat schip en zyne ongenoode gasten van zich af te houden; en ook de anderen deden wat zy konden om hen terug te duwen. Zy hoorden slechts een zacht gekraak in de raas boven hun hoofd, en het touwwerk, dat in ejkan- der was geraakt, kwam dadelijk, zonder de geringste beschadiging, weder vry. 35) Nu en dan antwoordde uit de witte dam pen in de verte een ander gebrul op dezen roep; dan paste men op. Wanneer het geluid nader kwam, spitsten zich aller ooren; men zag scherp nit naar den onbekenden buur man, dien men nimmer zien zou en wiens tegenwoordigheid toch gevaar opleverde. Men maakte allerlei gissingen; hy was een kameraad, en van verlangen om hem te zien, spanden de oogen zich* in om het ondoor dringbare witte mousseline, dat overal in de Inehi hing, te doorzien. Dan verwyderde hy zich; het gebrul vpn zyn hoorn klonk verder weg en men bevopd zich weder alleen In de diepe stilte,temid den van eindelooze witte dampen. De koude werd steeds heviger en scherper; de zon sleepte zich dichter by den horizon voort, er waren reeds werkelijke nachten van één tot twee aren. Het leven ep het schip was raw, doch ge zond de 'grootere koude verhoogde het genot van den avond, of van het warme bed, wan- Het manifest van de Arbeiderspartij zal, naar nit Londen naar Petersburg werd ge seind, den Russischen bezoekers aanleiding geven tot een protest. De heer Chomiakof en de liem vergezel lende leden van de Doema en den Rijksraad hebben besloten op dit manifest te antwoor den en wel blijkens een mededeeling van den heer Chomiakof aan Reuter’s Agent schap, in den volgenden zin Pynlyk getroffen door het manifest van de arbeiderspartij, dat de bezoekers verwel komend als vertegenwoordigers van het Russische volk, tevens een protest bevat tegen het bezoek van hun souverein aan Engeland, meenen Chomiakof en zyne met gezellen deze tegenstelling, welke zy als eene beleediging opvatten, niet onopgemerkt te mogen laten, hoezeer het overigens ook niet op hun weg moge liggen, om zich le bemoeien met eenige actie van eenige poli tieke party in het land, welke gastvrijheid zy op bet oogenblik genieten. Zy achten zich gelukkig nit de hartelyke ontvangst, welke hun ten deel viel, te mogen afleiden, dat het manifest van de arbeiderspartij niet de meening van het Engelsche volk weer geeft. KMAN 4 2X i.oi nsiiii: nu iii\r Ohio, West Virginia en Indiana, zullen te middernacht staken, zoodra het besluit van de maatschappij om zoowel ongeorganiseerde en georganiseerde werkkrachten in dienst te nemen, tobmitvoering komt. De stakers zyn leden van de Amalag. Association of Iron, Steel and Tinworkers. De Tinplate Company maakt deel uit van de Steel Corporation, zy en ook de arbei dersbond schynen voor den strijd volkomen toegerust. Op een vergadering van de demokratiiche vereenigingen in Midden-Baden Leef/ dr. Haas, een democratisch lid van den gemeen teraad var. Karlsruhe, een ernstig woord over den politieken toestand gesprokenA De BURGEMEESTER der gemeente GOUDA, Getien Art. 55 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis, dat op den jn Juli 1909, tusschen des voormiddags acht en des na middags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van zeven plaatsen in den Ge meenteraad, waarvoor candidaten zijn In het ie Kiesdistict J. L. BELONJE, 8. D. BOON, J. A. DONKER, J. VAN GALEN, Dr. F. H. G. VAN ITERSON H. KNUTTEL. In het 2 e Kiesdistrict J. L. BELONJE, C. P W. DES8ING, J. DE JONG Hzn., P J. KOLIJN en J. H. DE WILDE In het 3e Kiesdistrict P. BLAZER, J. L. VAN EIJK, L. J. JASPERS, J. J. VAN DER PAAUW, G. PRINCE en E. VAN DER WERF. En herinnert aan den inhoud van Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij, die opzettelijk xich voor een ander uitge vende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft ■mi gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Gouda, den in Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De tegenwoordige tyd, zoo zeide dr. Haas, moet' meer dan eenig andere de waarheid en rechtmatigheid ’van de democratiicbe denkbeelden doen nitschynen, ook voor hen, v die a- totnutoe geen smaak in konden vinden. Wol kan een heerschende adellijke kaste niet Imeer in 1909, zooals in vroegere eeuwen, woordelijk den rechtsregel opstellen „Het volk|moet belasting betalen, de adellyke heer blyft vry”. Maar in het wezen van do zaak komt de houding van onze conservatief- clericale meerderheid in den Rijksdag op hetzelfde neerof eigenlyk is zy erger de heoren verlangen belastingen, die de anderen moeten opbrengen, maar die niet eens ten volle in do zakken van den ftaat mogen vloeien, maar voor een deel in de zakken van den Pruisischen adel. Met de zachte woorden van een prins Bülow wordt de tegenstand van deze klasse niet gebroken. Mag men zich verwonderen, indien de heeren steeds overmoediger wor Ien Hadden wy maar eerst een werkelijk golyk kiesrecht en een rechtvaardige indeeling in kiesdistricten, dan zou de tegenwoordige meerderheid niet meer de meerderheid zyn. Het scbynt dat degenen gelijk krygen, die van de ryksre- geering geen vastberadenheid meer ver wachten, maar denken, dat zy zal blijven voottploeteren. Een groot deel van de schuld aan de tegenwoordige toestanden, vervolgde dr. Haas, treJfkons allen te zamen, treft de lauwheid van de Duitsche burgerij in politie aan gelegenheden. Een groot deel komt ook op rekening van de regeering en van prins Bülow. De sleutel ligt in het Pruisische drieklassen-kiesrecht. Is de Pruisische Land dag reactionair dan zal de Pruisische regee ring nog sterker reactionair zyn en dienover eenkomstig in den Duitschen Bondsraad stemmen. In het belang van het ryk zyn wy dus genoodzaakt, het Pruisische kiesrecht te bestrijden. Bovendien doet de Pruisische staatkunde veelszins op onze Zuiddnitscbe, onze Badensche toestanden haren invloed gelden. Het oude conservatief liberale blok is nu, Gode zy dank, werk-'lyk ter ziele. Laten wy ons aaneensluiten tot een nieuwer beter blok, zonder te sterke afscheidingen. Ook de nationaal-liberalen hooren erin thuis, al hebben wy hen dikwijls moeten bestrijden; aan den anderen kant ook de sociaal-demo- craten, indien wy uit de tegenwoordige narig heid willen geraken. Laten wy de elementen de heerschappij helpen bezorgen, op wier arbeid de grootheid van het vaderland wordt opgebpuwd. streeksch conflict gekomen met de justitie wegens het prediken van verzet tegen de bepalingen der scheidingswet. Maandag stond voor de correctioneele rechtbank van Bayonne de bisschop van die stad, Monseigneur Gieure terecht, beschul digd zyn gemeente in een herderlijk schrijven verboden te hebben, onder bedreiging met kerkelyke straffen, kerkelyke goederen in eigendom te verwerven, welk schrijven door twee priesters van den preekstoel is voor gelezen. In den brief werden o.a. leden van ge meenteraden en weldadigheidsvereenigingen met de excommunicatie bedreigd, wanneer zy voorstellen, goederen van de kerk te koopen, terwijl de heilige sacramenten en een graf in gewijde aarde hun ontzegd werden. Reeds herhaaldelyk waren de bis schop en zyn beide onderhebbenden in de instructie gehoord, doch steeds hadden zy hardnekkig het stilzwijgen bewaard. Ten slotte toekende de rechter van instruc tie den 15en Mei een besluit tot nietontvan- kelykverklaring. De kamer van inbeschuldi gingstelling van het Hof te Pan oordeelde er echter anders over en gelastte vervolging. Op de openbare terechtzitting van Maan dag nu nam de bisschop eindelijk het woord, om zyn optreden te verklaren. Ook hy, evenals kardinaal Andrien, wien by een eeresaluut bracht, ontzegde aan de menschelyke justitie het recht te oordeelen over de wjjze, waarop dienaars van de kerk hun bediening vervullen. Hy erkende zyn parochianen aangespoord te hebben de bepalingen der scheidingswet te beschouwen als niet bestaande, daar dit zyn plicht was, aangezien de wet van 1905 een slechte wet is, strijdig met de belangen van da kerk en door haar veroordeeld. „Nooit zullen wy ons buigen voor het wereldlijk gezag, als bedreigt men ons ook met boete en gevangenisstrafTachtig pre laten en 50.000 priesters zullen het non possumus herhalen”. Het openbaar ministerie eischte voorwaar- delyke gevangenis en een hooge boete. De voorstellen van den Hongaarschen oud- minister Lnkacz over de vorming van een nieuw kabinet zjjn j Het kabinet wordt ge vormd uit en steunt geheel op de onafhan- kelykbeidparty; slechts de minister-president, de minister van financiën en die van binnen- landsebe zaken zullen tot de party van 1867 behooren, doch gekozen worden nit hem, die bniten het partijverband staan. Het nieuwe kabinet zal aanvankelijk het algemeen kies recht invoeren, zonder daaraan het meervou- Telefoon No. SI ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentien tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1