Nightcap GROOTE OPRUIMING ADVERTENTIEN N.V. „DE TIJDGEEST" SAMOSWI J.\. BIÜT fl E fl L AU D. Firma Horman Zoon. PROVINCIALE STATEN, Gemengde Berichten. VHItlJMIUWdAMEUKMEÏÏKIÜAD Stadsnieuws. BEURS VAN ROTTERDAM Murenile de maanden Juli cn Augustus lot Spotprijzen. Vpreenlgiiig »AltMK\Z0ll(i P. HOPPE. Men lette daarop. borg laidtSedert gisteren zyn 68 raen^ fiehen aan cholera ziek geworden en (Jo gestorven; het aantal lyders bedraagt 852. De kleine staat van beleg voor St. Peters burg is weer tot 20 Januari 1910 verlengd De grooto haast en de drukte van het tegenwoordig, dagelijkse!» leven, dragen er toe by, dat er thans zooveel aan verstopping der ingewanden en dergelijke kwalen geleden wordt. Mannen en vrouwen hebben geen t(jd om op hun gezondheid te letten, zy slaan geen acht op de waarschuwingen der natuur, en menigmaal worden de ingewanden zoo veronachtzaamd, dat ze verstopt raken en buitenmate worden uitgerekt, wat krampach- tigö pijnen in de maag veroorzaakt, vrouwen ziekten, pijn tusschen de schouders en in do borst, en somtijds aambeien. Verstopte dar men hinderen de vrije beweging van de spysverterings-organen en zijn zoodoende de directe oorzaak van slechte spijsvertering (indigestie), galachtige hoofdpijn, 't zuur, matheid, verlies van energie en geestkracht, braken, verarmd bloed, enz. Eenige dosissen Foster's Maagpillon zullen de regelmatige werking der ingewanden herstellen, de vaste stoften afvoeren en de kanab n der ontlasting van onzuiverheden reinigen. Foster's Maagpillon geven leven en veer kracht aan de spijsveiteringsorgauen, maken de maag schoon cn bezorgen U een gezonden eetlust. Eén pil is een dosis, en wanneer men eenmaal door Foster's Maagpillon ge nezen is, is men voorgoed genezen. Overtuigt U, dat U de echte Foster's Maagpillon krijgt, voorzien van de handtee- kening van James Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks j Deze pillen zijn te Gouda verkrijgbaar bij de Heeren Wolff Co., Westhaven 198 f 0 65 voor één of f 3.60 voor zes doozen ZUID-HOLLAND. De Staten van Zuid-Holland bielden giste ren te 11 uur hunne tweede vergadering in deze zomerzitting. Allereerst werd herbenoemd tot buitenge woon lid van Gedeputeerde Staten de heer A. W. Schippers met 45 stemmen tegen 12 op den heer P. C. Evers, en 6 op den heer Van Hoboken van Cortgene. De provinciale rekening over 1907 sluitende met een batig saldo van f 136,536.15 gaf den heer De Gyselaar aanleiding terag te komen op zijn bewering ten vorigcu jare dat f 30.700 beschikking over een deel van ver moedelijk batig slot over 1906 onmogoljjk ontvangen kunnen worden, zoodat dit saldo feitelijk te hoog is, onthoudende het lid zich echter thans een voorstel te doen in de hoop dat dergelijke fictieve posten voortaan niet meer in de rekening zouden verschijnen. Nogmaals deed het lid van Ged. Staten de beor IJzerman uitkomen, dat 't hier een voudig betreft eeu quaestie van boeking en bracht by den spr. met nadruk onder 't oog, dat Ged. Staten het bestaan van een fletieven post volstrekt niet erkennen. Do rekening werd overigens goedgekeurd met algemeene stemmen buiten die van Ged Staten welke zich onthielden. Toegestaan werd een subsidie van f 500 voor de kaasafdeeling der landbouwtentoon stelling te Goudavan f 1000 aan do Ver- eeniging Het Kaascontrolestation Zuid-Hol land verhooging van subsidie met f250 aan de inrichting voor ooglijders te 's-Gravenhage. Goedgekeurd werd: ov<mjracht van groud aan de gemeente Delft; veïtyoging van het renteloos voorschot tot f 350,000 aan do Wcstland8cbe Tramweg-Maatschappijvan subsidie van f 157,000 aan' het Rijk voor voltooiing van den spoorweg Gouda—Schoon hoven subsidie van f 1500 voor hot diep- houden der haven van Maassluishet voor stel betreffende onderhoud der havenwerken vun Middelharnisgoedgekeurd werden tevens de voorgestelde wijzigingen in ver schillende polderreglementoii. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de afd. Zuid-Holland van de Nationale Christelyko Geheelonthouders Vereeniging en de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken om subsidie. Voorts werd o.a.-goedgekeurd de aanstel ling van een machinist voor de centrale ver- warmings installatie in het gebouw der pro vinciale griffie, verhooging van subsidie in dn kosten en het verbeteren der Rijskade de rekeningen van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen Oud Rosenborg de over eenkomst met Rotterdam in zake plaatsing in bet krankzinnigengesticht Maasoord over eenkomst inet de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland betreffende uitbetaling van het ter leen te verstrekken kapitaalhet voorstel om aan het krankzinnigengesticht Oud-Rosenburg ter leun te verstrekken bet kapitaal voor den bouw «ener woning voor den geneesheer- directeur en de voltooiing van het wandel park. Opnieuw werd verleend een subsidie ten behoeve van den Provincialen almanak voor Zuid Holland voor 1910 en besloten werd tot toekenning eener gratificatie aan den beer H. G. C. Bolten, eervol ont-lagen adjunct- commies ter provinciale griffie. Toegestaan werd: subsidieverhooging met f 500 aan de Dordrechtscho Ambachtsschool; subsidie tot een maximum van f 3600 aan de Ambachtsschool voor Gouda en omstreken subsidieverhooging met f 200 voor de Vak- teekenschool te Dordrechtid. tot f 300 voor de arnbachtsteekenschool der Sr. Josephs Gezellenvereeniging te Rotterdam id. met f 250 voor de Dorische Industrie- en Huis houdschool voor Meisjes id. m>'t f 100Ö voor de 's-Gravenhaagsche Vakschool voor meisjes; regeling van het subsidie ad f 2500 's jaars aan de school voor Vrouwenaibeid te Rot terdam. Nog werd verleend: f 50 subsidieverhooging aan den handelscursus te Gorinchem f 6 I aan den h indelsavundcurius van dp Ver eeniging „De Hanse" te Schiedam van f 130 voor den liauJelsavondcursus der R. K. Ver eeniging „De Hauso" te Vlaardingen f150 voor een vakschool voor het boekbindersbe drijf aan de Boekbindcrspatroonsvereeniging te 's-Gravenliagesubsidieverhooging met f 250 aan de Vereeniging voor de opleiding tot Instrumentmaker te Leidenf 250 sub sidie aan de St. Josephs Gezellenvereeniging te 's-Gravenhage'voor hare arnbachtsteeken school. Afgewezen werden de subsidieaan vragen voor de arnbachtsteekenschool der Patroonsvereeniging „Ons Belang" te Oos- tendam. Het voorstel van Ged. Staten dm met in williging van het verzoek der Schiedarasche Ambachtsschool het subsidie te verhoogen tot f 5000, stond aanvankelijk tegenover het voorstel der commissie uit de Staten om voorloopig voor één jaar f 3500 to verleenen. Ged. Staten namen evenwel het voorstel der commissie over, zoodat het sabsidie op f 3500 bepaald werd. Ten opzichte van de subsidie van f 400 voor een te Dord echt op te richten gemeen telijke handelsavondschool bestond verschil tusschen Ged. Staten, die subsidie voorstellen, en de Commissie, die adviseerde de subsidie aanvrage af te' wijzen. De vooratellen der commissie (geen sub sidie te verleenen) werden na uitvoerige dis cussie aangenomen inet 38 tegen 30 stemmen. Na afdoening van enkele ondergeschikte onderwerpen, kwam aan de orde de provin ciale begrooting voor 1910. Do geheele begrooting werd daarna vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f4,409,617 71$. De zitting der Staten is daarna iu naam der Koningin gesloten. De vorige week is melding gemaakt van een ongeval door gasverslikking aan de Gerard Doustraat te Amsterdam. Men hoopte toen de 21 jarige H. W., die daarvan het slachtoffer was, in het leven te behouden. Deze pogingen zyn echter niet gelukt. Naar wy vernemen is de jonge man Maandagmor gen in het Wilbelminagasthuis overleden. Men meldt aan de „N. R. Ct." Wegens do ongeregeldheden, die voor kor ten tjjd aan de Pruisische grenzen bij Dinx- perlo plaats hadden en waarbij «enig" in woners van Dinxperlo door de Pruisische grens- en politiebeambten ernstig werden gewond, heeft de burgemeester van Dinx perlo tot de inwonera zijner gemeente het verzoek gericht alles te willen vermijden waardoor een conflict met de Proisische grensbeambten kan ontstaan en te willen bevorderen, dat de goede verstandhouding tasschen de Pruisische en Nederlandsche grensbewoners zal bljjven bestaan. Zij die reden hebben zich over deze beambten te beklagen, kunnen zich tot den burgemeester wenden. Gisterenavond omstreeks tien uur hoorde do portier van een electrische vernikkolin- richting in do Nieuwe Molstraat te 's Hage gerucht in bet kantoor. Toon de man, die juist op het punt stond naar ted to gaan, ging zien, wat er aan de hand was, werd hy aangegrepen en buiten de deur in de gang gezet. Hij kon nog juist zien, dut hy met drie mannen en een vrouw te doen had. Daar hy de straatdeur niet kon openkrygen, sloeg hy een groote ruit aan de straatzijde van het voorkantoor in, luidkeels om halp roepende. Toen op het fialpgeroep politie kwam toe snellen, bleek, dat hier niet aan inbraak was te denken, maar dat de in bet achter de fabriek gelegen huis aan de Amsterdam- sche Veerkade wonende vroegere directeur, dio meent nog rechten te kunnen doen gol den, zich door den tuin heen toegang ver schaft had tot de fabriek, waarvan de sleu tels nog in zijn bezit zijn. Aan de politie toonde hij een hanrcon- tract, volgens hetwelk het perceel, waarin de fabriek gevestigd is, tot bet volgend jaar Mei aan hem is verhuurd. Hierover wordt al geruimen tijd geproce deerd, daar de quaestie aan den burgerlijken rechter is onderworpen. Natuurlijk wekte een en ander in de ge woonlijk stille straat groote opschadding en verzamelde er zich een groote menschen- menigte onder wie de meest fantastische verhalen de ronde deden. Drentsch recht ir. Groningen. Drentscli boertje, hier in de stad, zag in een boom bij de Hooge der A een bijenzwerm en deei wat' ieder welgeaard Drent zoa doenwond om den boom zyn zakdoek, ten teeken dat hy van dien zwerm bezit nam. Maar de zaken gingen vóór den zwerm. Het boertje wi«t wol raad, stapte kordaat op een daar goposter. agent toe en vroeg dezen, op den boom met den zwerm en den zakdoek te passen. De agent, wien zelf in de enkele dagen van zijn nieuwe waardigheid nauwe lijks hot Drontsche stof van de laarzen was gewaaid, meende ook in Groningen het „Drentsche volksrecht" te moeten handhaven en stemde willig toe. Later op den dag kwam het boertje monter en wel terug, om na de voorspoedig afgc- loopen zaken zijn 's ochtends verworven be zit naar zijn landschap mede te nemen. Echter de bijenzwerm was verdwenen. Ook de agear; doch die was vervangen. Het boertje, nijdig, stapte andermaal op den daar geposteerden agent af, nu niet met oen vriendelijk verzoek, maar met den ver toornden blik, die geen onderscheid tus schen 'n agent en 'n agent ziet. En toen heeft hy zich in zyn dialect tot groot ver maak van komende omstanders inet luide stem beklaagd over den agent, die zoo slecht zijn belofte had gehouden en die eerst dacht, dat het boertje „zwermde", maar spoedig goedig glimlachte en onvertoornd 't dreigement-van-beklag-op-het-bureau aan hoorde. (Prov. Gron. Ct.) In de vorige maand werd gemeld, dat de Utrechtsche en andere rechtbanken tégen over de landloopers de bijkomende sr\f van opzending naar Veenbuizen stelselmatige niet meer toepassen. j Verschillende fqiten van de laatste dagenr wjjzen op de werkelijk ernstige gevolgen dezer hooding, zegt het „Hbl." Wij herinp- ren aan het geval van drie oude zwervers, ten einde raad, vau wie een in het holle van den nacht een steen opraapte, dieu in een stuk papier wikkelde en hem door de ruit van een bakkerswinkel gooidedan grijpen alle drie een stuk brood en beginnen te eten. Het papier had gediend om het goede brood niet vuil te maken. Een tweede geval kwam ons dezer dagen ter oore, zegt het blad. Een man, die vroeger een goede betrekking had in de handels wereld, was na veel wederwaardigheden een zwerver geworden. Hij werd dezer dagen voor den rechter-commissaris geleidhy was in het bezit van een politiejas gevonden. Vermoedelijk had hy' dio gestolen, maar het overtuigend bewijs was niet geleverd. Doch de man wilde gaarne aangehouden worden, want hij had behoefte aan een bad. Hij werd ontdagen, in vrijheid gesteld; en toen hem dit word aangezegd waren zyn eerste woor den „Mijn hemel, wat moet ik nu? Ik zat or zoo rustig te werken." Bewyzen zulke gevallen niet, dat hier toch iets niet in orde is? Er is ontdekt dat in vijf gestichten van de kloosterorde der Johanniters te Peters burg kinderen ven 2 tot 11 jaar, meestal van boeren, bijwijze van verstervingen boete doening In donkere kelders opgesloten waren, om daardoor hun zieleheil te verzekeren! De politie beeft in de gestichten een inval ge daan en 120 kinderen aan dio foliering ont rukt. Zo waren allen schrikkelijk afgevallen; de moesten leden aan oogziekten, ontstaan door de volslagen duisternis en de onreinheid; by anderen waren de koieön geheel verstyfd en ontveld, daar ze gedwongen werden, oren achtereen op den vloer geknield te liggen. Tegen de kloosterlingen is een vervolging ingesteld. Gisterennamiddag hebben de laatste paters en broeders de abdij der Trappisten te Til burg verlaten, om in andere kloosters onder komen te zoeken, meldt de Tjjd. 't Gevolg daarvan is, dat 't klooster met zyn goederen nu schier onbeheerd ligt en door de politie bewaakt wordt. Wat de verdere geschiedenis van Koningshoeve wezen zal, moet de tyd aitwyzenniemand kan met eonigen grond iets zekers mededeelen. Aan het Hnisgezin werd medegedeeld, dat de vroegere abt niet te Rome vertoeft, maar by zyn familie te Berchem by Antwerpen vorblyft. Hy zon weldra in staat van faillis sement worden verklaard. Van een nachtelijk avontuur. Te Haarlem moet 't gebeurd zyn en de O. H. C. ver telt het Omdat de juffrouw last had van muilen en wat niet veel voorkomt - een kat in hare oogen geen genade kon vinden, had zy ter verdrijving der eerstgenoemde een „val" gekocht, een kleine val van'n vinnige klemcon»tructie, en deze in een barer karnen k geplaatst. Bovendien had de juffrouw de lof- lyke eigenschap om ook des nachts een raam open te laten, 't meusch was overtuigd, dat eenzelfde hoeveelheid lacht niet meer malen te gebruiken was. Deze deugd leidde echter tot het volgende voorval Op een avond had juf, als naar gewoonte, de val met een stukje lokkend spek aan 't pinnetje neergezet en t raam het is reeds gezegd op 'n behoorlijke kier gelaten, vervolgens zich in Morpheus' armen begeven. Wie beschrijft echter de verbazing en de ontsteltenis der juffrouw-van-de goede-eigen- schap, toen zy te middernacht door een helsch lawaai uit hare zoete droomen werd opge schrikt. Een jongekende levendigheid vulde hare nederige klais. Jaf repte zich ten bedde uit en manmoedig betrad zy 't aangrenzend vertrek, waar in de dichtste duisternis gezegd lawaai gaande was. Licht ontstekende bemerkte zy, dat haar mooie kamer een tooneel van groote ver woesting was, te midden waarvan een groote kat, met bovenomschreven muizenval aan den bek geklemd, als een bezetene rond sprong. *t Laat zich denken, dat de juffrouw den vreemden indringer met veel moeite weg kreeg en haar afschuw voor katten er niet op was verbeterd. Men schrijft ons Door den Directeur der School voor Knnsl/ nyverheid te Haarlem worden thans pogingen I in het werk gesteld om een cursus voor bet emailleeren aan de afdeeling voor de ar tistieke metaalbewerking te verbinden. De emailleerkunst, die in vroogere jaren zoowel by de ziiversmids- als by de juwelierskunst eeno zoo groote rol speelde, wordt op het oogonblik in ons land zeer spaarzaam beoefend; en toch beschikt zy over middelen van on schatbare waardo om eene groote bekoring aan de producten van bovengenoemde kunst ambachten te geven. Aan dezen, specialen carsin die gedarende eenige maanden in het jaar zal plaats heb ben, zulletVdan ook belangstellenden, die geen vaste leeningen der School zyn, toegelaten kunnen woeden. Zoodra de voorbereidende maatreg"len\verder gevorderd, zyn, zullen nadere byzonabrlieden omtreut dezen carsas medegedeeld wojrden. Te Papendrecht vormde zich onlangs oen comité om den burgemeester, den beer Bon ten, als raadslid ait te werpen. Deze be weging, onder aanvoering van ds. Heokstra, is mislaktde beer Bonten is herkozen met 343 van de 520 stemmen. Vau de 582 kiezors bleveu er slechts 60 thuis. VRIJDAG 16 JULI 1909. (Slot.) Do hoor van ItersonM. de V.Ik dank u voor de toezegging en ik spreek de hoop uit dat ook -ieder jaar in denzelfden vorm do leden in kennis gosteld worden van het overgeschoten bedragdan kunnen zij daar mede rekening houden. Ik meen dat het thans de eerste maal is dat zoo speciaal aangegeven wordt hoe groot het overgeschoten bedrag is. Vroeger jaren volstond men met eenvoudig voor te stellen f 1000.of f 2000.— te bestemmen voor aflossing van schuld. De Voorzitter: Dat moet ik op. de meest besliste wijze tegenspreken. Wanneer de heer van Iterson zich de moeite wil ge troosten na te gaan hetgeen vroeger op dit stuk heeft plaats gehad dan zal hij zien dat hetgeen hij daar zeide onjuist is. Stuk 55 is door mij zelf opgemaakt en het is letterlijk overgeschreven van den brief van vorig jaar, behoudens natuurlijk de verandering van enkele cijfers. Ik geef de verzekering dat het sedert 1902 elk jaar in denzelfden vorm is geschied. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van B. en W. met algemeene stem men goedgekeurd. Aan de orde: De voorstellen in zake de Burgerscholen (Ing. St. n°". 99 1908, 20 en 56 1909 en het voorstel der heeren N. A. van der Ree C.8.). De Voorzitter: In de eerste plaats stel ik aan de orde het voorstel van B. en W. om voorloopig, in afwachting van het tot stand komen der door de Regeering toege zegde maatregelen ten gunste van het meer uitgebreid lager onderwijs, geen wijziging te brengen in de tegenwoordige inrichting der Tweede Burgersohool voor meisjes. De beer van aer Ree: M. de V.I Inde 0 eerste plaats wensch ik u, mede namens mijn mede-voorsteller, den heer IJsselstijn, dank te zeggen voor uwe welwillendheid om op ons verzoek aan de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs advies te vragen, welk advies is uitgevallen in- dien geest als wij eenigszins mochten verwachten. Zij komt tot de conclusie, dat onze voorstellen theoretisch goed van opzet zijn, dat geen enkel onderwijsbelang door de voorgestelde vereeniging der bewuste inrichtingen ge schaad wordt, en ten slotte dat elke der genoemde aamensmeltingen in het welbegre pen belang der Gemeente zou zijn. Wij zijn dan ook de Commissie zeer dankbaar vóór hetgeen zij in deze heeft willen doen. Ten slotte zegt de Commissie en B. en W. sluiten zich hierbij aan „Om evenwel elke beschuldiging van overijling te. voorkomen, neemt de Commissie de vrij heid U te verwijzen naar het rapport van den lOen October 1908, waarin zij Uw College bp wel overwogen gronden in over weging gaf de 2e Burgerschool voor ïfteisjes met geringe wijziging voorlooptg te bestendi gen. Zij doet dit thans met te meer klem, nu de Minister van Binnenlandsche Zaken eene nieuwe wettelijke regeling ten gunste van het m. u. I. o, binnen zeer korton tijd heeft toegezegd; immers, de mogelijkheid bestaat, dat deze regeling het een of andere reorganisatie-plan aanzienlijke voordeelen verschaft boven de anderen." De voorstellers denken er ook zoo over. Wanneer de nieuwe wettelijke regeling komt dan zal waarschijnlijk ook wel wijziging moeten gebracht worden in onze voorstellen. Wij willen deze daarom voorloopig intrekken in de hoop dat die wettelijke regeling spoe dig haar beslag krijgt, zoodat wij spoedig tot een goed eind in deze zaak komen. Wij behouden ons echter het recht voor om, wanneer die wettelijke regeling lang op zich laat wachten, met onze voorstellen opnieuw bij den Raad te komen. Nu ik toch aan het woord ben zij het mij veroorloofd een enkel woord te spreken naar aanleiding van de volgende passage in de bestrijding van B. en W. van onze voorstellen: „Het is uwe vergadering be kend dat wij met vrij wel alle onderwijs- autoriteiten -voor klasBen, waarin uitgebreid ep. meer uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven, eene bevolking van meer dan 30 leerlingen ongewenscht achten." Reeds in de toelichting tot ons voorstel hebben wij er op gewezen dat de klassen ook in de volksscholen te groot zijn. In school 1 treft men aan klassen met 44, 46 en 48 leerlingen, in school 2 klassen met 44, 45 en 56 leerlingen, in school 3 klassen met 50, 51 en 53 leerlingen, en in school 4 klassen met 44, 50 en 53 leerlingen. M. de V.Ik wilde u vragen of er geen mid delen te beramen zijn tegen dergelijke over bevolking in de volksschool. Mij dunkt, wanneer men een bevolking van meer dan 30 leerlingen reeds ongewenscht acht, dan zal men toch een bevolking van ruim 50 leerlingen stellig ook te groot achten, waarin door stichting van paralelklassen moet wor den tegemoetgekomen. M. de V.! Ik hoop van ganscher harte dat het u gegeven moge zijn in deze nog eens verandering te mogén brengen. Mocht daar geen kans op zijn dan is zeer stellig van ons een voorstel te wachten om daarin verandering aan te brengen. De Voorzitter: Ik zal op het betoog van den heer van der Ree niet ingaan. Alleen spreek ik de .hoop uit dat wanneer zoodanig voorstel van de heeren komt, dat vergezeld zal zijn van een voorstel tot dekking der kosten. De heer Dercksen: Wanneer ik den heer van der Ree wel verstaan heb dan trekken hij en de heer IJsselstijn hun voorstellen in. Ik acht dat geheel overbodig. Volgens het voorstel van B. en W., dat thans aan de orde is, is van intrekken geen sprake maar alleen van uitstellen. De Voorzitter: De heer van der Ree heeft wel gesproken van intrekken maar ik vermoed dat dit een kleine verspreking was en dat de bedoeling is dat de voor stellers hun voorstellen niet intrékken maai er genoegen mede nemen, dat die voorloo- de Voorzitter. Aan de orde Het voorstel om B. en W. te machtigen de onlangB aangekochte huisjes in het Sint- Anthonieklooster te verhuren voor f i. per week. Wordt zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel tot continuatie van de heffing van bruggelden voor het gebruik van de Haastrechtsche brug. Wordt zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. De VoorzitterIk geef het woord aan den heer Knuttel, die het gevraagd heeft. De heer Knuttel: Ik wensch een oogen- blik te spreken over het schuren van het water hier ter stede. Op zich zelve is dit een zeer nuttig werk, niet aan de orde komen, heer van'der Ree: Juist, mijnheer indien het gedaan wordt met overleg. Ik heb nooit geweten dat het met moeilijk heden gepaard kon gaan. Gisteren is hier ter stede geschuurd en dat heeft voor verscheidene inwoners hoogst nadeelige ge volgen gehad. Op de Turfmarkt is in ver schillende huizen het achtergedeelte onder- geloopen, niet even, maar op sommige plaatsen meer dan 10 cM. Een fabriek op de Turfmarkt is onder water geloopen en mij is ook een huis bekend waar het dienst personeel met een stoel bij het fornuis moest komen. Zoo'n overstrooming heeft niet alleen schadelijke gevolgen maar veroorzaakt een zeer onaangename geur, die ook blijft han gen wanneer het water reeds weggezakt is. Ik zelf heb het op mijn kantoor ge merkt en van verscheidene andere personen heb ik hetzelfde vernomen. Ik heb geen verstand van het schuren van het water en ik kan er dus ook geen oordeel over uitspreken. Ik heb meermalen dat werk zien gebeuren en ik geloof niet ik heb er ten minste nooit klachten over gehoord dat het ooit dergelijke schade lijke gevolgen heeft gehad. Ik moet eerlijk bekennen dat het water in de Turfmarkt niet bijzonder hoog wasniette-, genstaande liep het water onder alle huizen naar alle richtingen heen. Mij is gezegd dat dergelijke overstrooming onvermijdelijk plaats heeft als er met vloed geschuurd wordt. Ik kan dat niet beoor- deelen, maar ik wilde B. en W. verzoeken of zij deze zaak zóuden willen onderzoeken en trachten maatregelen te nemen om te voorkomen dat dergelijke hoogst onaange name dingen zich niet meer voordoen. De Voorzitter. Ik heb vóór de vergade ring, toen de heer v. d. Ree mij over deze zaak sprak, reeds de toezegging gedaan dat deze zaak een punt van onderzoek zal uitmaken en ik herhaal thans die toezegr ging gaarne. Niets meer aan de orde zijnde wordt de Vergadering gesloten. GOUDA, 21 Juli 1909. Uitslag van de eind-examens van H. B. Scholen in Zuid-HoIlaDd, alhier gehouden op 19, 20 en 21 Juli Geslaagd in de eerste groep, eerste afdee ling de heeren 8. de Waard en M. G. Fa- biu8, den Haag; W. H. E Scheuar, Extraneus; H. C. Prins en H. J. Sonneveldt, don Haag; do dames Aa. C». van Ry en Th". Asser, den Haag de heeren F. D. Pigeaud, den Huag O. G. A. Netscher en L. W. Hansen, Voor schoten A. C. M. van Dolder, Schiedam. Afgewezen 2. Geslaagd in de eerste groep, tweede af deeling de heeren H. van Ginkel, den Haag H. Lautenbach, Leiden W. L. van Voorst Vader, J. C. Mann en M. I). Th. Vis, den Haag H. van Krimpen, H. W. de Vink en H. C. Beynon, Gouda J. Bijtel, Leiden. By K. B. is met ingang van 1 Sept. be noemd tot leeraar aan de R. H. B. School alhier, K. J. Riemens, benoemd leeraar aan het gymnasium alhier. Hedenmorgen werd op de Kleiweg een handwagen door een trouwrytuig aangereden met het gevolg dat de bestuurder van den handwagen tegen den grond sloeg en een verwonding aan het achterhoofd kreeg. Na by den heer Dam te zyn binnengebracht werd door de politie een voorloopig verband gelegd terwijl hy later door een geneesheer word verbonden. De politie stelt een onderzoek in. Door de rechtbank te Rotterdam is het faillissement geëindigd verklaard van 0. P. Kapteyn, assuradeur, Krugerlaan 20, alhier. Programma van het 6e Volksconcert, te geven door het Stedelijk Muziekcorps onder directie van den heer Joh. G. Arenti, op Donderdag 21 Juli des avonds 71/, uur. 1. En vacance Adrilf. 2. Ouverarte „Gitané* Belle. 3. Surpinul-walzerIvanoci. 4. Flenrs des champs Fantasie W.v.Pek. 5. Infante Isabel Bluette Mazurka Pintado. 6. L'nnion fait la force Oaverture Camier. 7. Fantasie „la fille du regiment" Donizetti. 8. Potpourri populaire n°. 1 Renaud. De velen die zich gisteravond een gang naar de Groote Kerk getroost hebben om de orgelbespeling by te wonen zullen geen spyt van bun doorgebr&cbten tyd gehad hebben. De orgelnommers waaronder vooral „Suite" en „Offertoire" waren heerlijk mooi. Mevr. Wefls—Ter Wqele was met haar eerste nummer niet erg gelnkkighet wou met den zuiveren toon niet vlotte». „Ich batte viel Bekfimmerniss" is een hoogst moeilijk en ondankbaar nummertje, waaraan een geoefende de handen vol heeft. „O, Heer die daer des Hemels tente spreyt" en „Adoro te" werden vry goed gezongen, zouden nog beter geweest zyn, als er nog meer uitdrukking in geweest was. De voor dracht liet te wenschen over. Mej. Boer met haar niet zware Altstem voldeed toch vry goed. ,0 Jesulein süss" met wat m«er voor dracht, was nog mooier geweest. „Als de ziele laistert", een eenig mooi, maar lastig toonstukje kwam, ook alweer door te weinig dictie, niet volkomen tot zijn recht. „Geistliches Weigenlied" met begeleiding vanfBratscbe en Orgri maakte indruk. Iets van dien aard zullen we graag weer hooren. Gewis is het betrokkelyk groot auditorium voldaan huiswaarts gekeerd Reeuwijk. De heer jj. P. Engels, onder wijzer aan de openbare lagere school A alhier is benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Odjjk (prov. Utrecht). DINSDAG 120 JULI. L.K. H.K. Stantaleeninoeu Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 2'/. 927 8 Portugal. Ublig. Tabaksmono- poJieleening (500—5000 fr.) 4196% Rentelooze certif. f 6.20 Oblig. 2e Serie fr. 500 3 58 Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning. 1902 5 97 Hypot!,ec. Stnatsl. 1892 6 988/# Rusland. Iwang. Dombr. Obli- fUitien 41/, 90'/, Azik. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buiteulandsche Schuld. R. 8 49 Flypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 3V, 97'4 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' 100'/ Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 99'/, l'andb Wostlandsche Hypb. 4 100 Pandb. Ziiid-Holl. Hypb. 4 99 Pandb. Algemeene Groninger Scheep8-llypb. 4'/, 100- Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99'/» Pdb. Ned. Schocps-Hypb. 4% 101 Pandb. Bataaffiche Hypb. 4 99% Eorste Ned. Hypotlioekbrief- bank 4 99 Pandb. Hollandscho Hypb. 4 94'/, Scheepvaart-Maatschappijen. Oblig. L. ^ii en Co. Sleep dienst 4 '/a 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 Premiekeningcn Belgie. Stad Antwerpen 1887 2"„ 98 Diversen Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 99 van alle nog resteerende COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU- SEN, ROKKEN en JAPONSTOEFEN VERSCHEIDENHEID. Gisterennacht oJjÉmppte een 53-jarige ver pleegde ait heUjiram£zinningenge8ticht Het St. JoriB GastnTns (bniten), door over een muur te klimmen, doch kwam aan de andere zijde in de vry diep' sloot terecht; na er uitgekropen te zyn liep hy ijlings weg. Een agent-majoor van politie, die een en ander had gezien, gelakte het den vluchteling te achterhalen en met heel veel moeite te over meesteren. De man werd weer in het gesticht terng- gebraebt. Een goede bepaling. In Dnitscbland leveren de bestellers aangeteekende brieven en het geld van postwissels aan hnis af. De aan vallen waaraan deze bestellers in den laat- sten tyd hebben blootgestaan, hebben het postbe8tuur aanleiding gegeven, maatregelen te treffen om berooving zooveel mogelyk te voorkomen. Er is nu bepaald, dat alleen bijzonder krachtige, omzichtige en vastberaden lieden voor dien dienst gebezigd mogen worden. Daar waar de bestelling onder minder gun stige omstandigheden geschiedt, wordt te hunner bescherming een metgezel mede gegeven. Een eigenaardig geval van bigamie wordt uit Nenstadt gemeld. De vrouw van den schoenmaker Braun, werd zes jaar geleden plotseling krankzinnig, zoodat zy naar een gesticht moeBt gaan. Na eenigen tyd kreeg de echtgenoot bericht, dat zyn vrouw on geneeslijk krankzinnig was, waarvan Braun een attest kreeg. Daar hy verscheidene kinderen had en niemand het huishonden kon waarnemen, huwde by voor de tweede maal. Eenige maanden geleden deelde de directeur van het krankzinnigengesticht hem mede, dat zyn eerste vrouw op de weg van beterschap was en spoedig de inrichting zou kunnen verlaten. Weer ging er eenigen tijd over heen en na gezonden bericht, verscheen vrouw Braun No. 1 geheel genezen te Nenstadt. De schoenmaker is nu van plan zich van zyn tweede vrouw te laten scheiden, om daarna weer mot zjjn eerste vrouw in het huwelijk te treden. Koninkl. Qoedgek. 1/10 3 TIJDGEESTLOT f 3,— Klassikaal f 0,60. 1/20 3 'I, TIJDGEESTLOT f 1,50 Klassikaal f 0,60. 3.. TIJDGEESTPOLIS f 10,— Betaalbaar met f 1,per maaud. De Poiiisen geven 3 loterjjen precieB de zelfde kansen ale 1 20 Staatslot, doch ziin veel voordeellger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofd kantoor Wijnstraat 16; te Gouda bjj S W ARTSEN BURG'» LOTEN- DEBIET, Kleiweg E 85 en bij S. v. WIJNGAARDEN, Spieringstraat 49; te Bankoop bij M. v. d, LAAN, Znidkade 70a; te Waddlnxueen bjj J. II. v. PINXTEREN; te Stolwijk bjj A. NATZIJL; en te Oudewater bij P. ROELOFS. Toezending naar bniten na ontvangst be drag plas f 0.15 voor porto- en zegelkotten. Afdeding «HOKKENHUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stolt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrile Vereeniging ,Ar- mentoro". NICHTCAP Echte Oude Jenever Verkrijgbaar by PEETERS Jz. Let aft eaeket <r« kurkirand. «3 cent per Jletch. Aanbevelend, Op de roode dooê, waarin „Dr. NANNINGV' echte Kinadruppels van Dr. DE VRIJ verkocht worden, staat niets anders dan

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2