leap tar TS, No. 11003. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I Zaterdag 34 Juli 1909. 48ste Jaargang. art i Buitenlandsch. Overzicht, FEUILLETON. OFFERS DER GOLVEN. 1 raln- ■ftsche I Bhoenwerk omleder. JAKKEN, leten werk.) :r NZORG« 1 a Jenever teraf verholpen zullen moeten worden. g* kurkbrmi. de badgasten en de bewoners 54) II. I K- IPPE. ar by :rs Jz. dubbele fleecb igto, Zaltbomn el ttordain. «e. Czn. Rotter ^aia i aantal onge- op aanvraag 8 Jt Co. n toepassingen lorde Por- rt». Z'i geven re niet kannen geen imitatie «T. in modellen te u, Kleiwegstecg. RING :k «CM (XICR4NT Er beerscht blykbaar een eigenaardige geestestoestand onder de Grieksche officieren. Dd corpscommandanten hebben de jongere officieren, met het oog op de beweging, die onder hen gaande is, gelast, trouw te zweren aan den Koning en de Grondwet, zjj weiger den echter onder voorwendsel, dat zy di t. eed reeds hebben afgelegd. En ondanks de ongehoorzaamheid jegens hunne superieuren, zegt de At hectische be richtgever van de Voss. Zeil., gelooft hier op draagbaren en droeg ze als dooden in de kajuit. Gaud werd angstig, toen zy die mannen zag voorbydragen met zulke lieden moest haar Yann'samenletfen? Wat was die Ijslafld vaart dan voor een verschrikkelijk beroep, dat zy op deze wijze begon en den mannen zulk een vrees inboezemde? Maar er waren ook zeelieden die lachten dat waren in elk geval zulke als Yann, die van het leven op zee en de groote visch vangst hielden. Dat waren de goedeze zagen er schoon en edel uit. Als ze nog vrijgezel waren, vertrokken ze zonder zorg, met een laatsten blik op de meisjes; waren ze daarentegen getrouwd, dan kusten ze met teedere droefheid en in de hoop, rijker terug te keeren, hunne vrouwen en kinderen. Gaud voelde zich eenigszins gerustgesteld, toen zij zag, dat alle mannen van de „Léopoldine” zoo waren, dat het werkelijk een uitgelezen bemanning was. Door sleepbooten naar buiten gebracht, voeren de schepen bij twee of vier te gelijk af. Zoodra ze vertrokken, ontblootten de matrozen het hoofd en zongen uit volle borst de hymne„Heil U, Ster der zee Op de kade wuifden de vrouwen als laatsten groet met de banden, en tranen vielen op de banden barer mousselinen mutsen. bad zij deze afscbeidstooneelen van nabij ge zien; bet was alles nieuw en onbekend voor haar. Onder die vrouwen vond zy haars gelijken niet, en zy voelde zich eenzaam, omdat zy zoo van de anderen verschilde door haar „voornaam” verleden. Het weder was schoon gebleven; slechts uit het westen kwamen eenige storm ver kondigende, zware golven en in de verte zag men de zee, die op al deze mannen wachtte, op de klippen breken. Naast Gaud stonden nog anderen, die evenals zy zeer knap waren, met bare in tranen badende oogen recht roe rend om aan te zien; weer anderen, die geen hart of op bet oogenblik geen minnaar had den, lachten en schertsten. Alle vrouwen, die den dood naby voelden, weenden by het afscheid van hare zonen; verloofden kusten elkander lang op de lippenlicht beschonken matrozen hoorde men zingen, terwijl anderen met somber gelaat, alsof zy den dood te ge- moet gingen, hun schip bestegen. Er vielen ook hef ige tooneelen vooron gelukkige mannen, die, om zoo te zeggen overrompeld, zich *s avonds in de herberg verhuurd hadden en die men tot inscheping dwingen moestwerden door hun eigen vrou wen en door gendarmes op bet'schip ge bracht; anderen bad men voorzichtigheids halve dronken gemaakt, omdat men ben om hunne groote sterkte vreesdemen bracht ze Telefoon No. W. De Uitgave dezer Courant geschiedt <1 a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Van welingelichte zyde verneemt de „Neueste Nachrichten”, dat dé nieuwe ryks- kanselier ten opzichte van het Pruisische kiesrecht door Bismarck het slechtste genoemd, dat men kon uitdenken dezelfde meening is toegedaan als zyn voorganger Von Bülow. Ook by beschouwt de hervorming van dit kiesrecht als een onafwysbaren eisch des tyds. Het is dan ook te verwachten, dat hy gedurende de volgeude zitting vanhetP.ni- sische Huis van Afgevaardigden de eerste gelegenheid, die zich aanbiedt, te baat zal nomen, om zyn standpunt ten aanzien van deze qnaestie aan te geven. Aan bet boven staande wordt echter tevens toegevoegd, dat de beer v. Betbmann-Hollweg, evenmin als v. Bülöw, eraan denkt, om het voor den Ryksdag geldende kiesstelsel uit te breiden tot de verkiezingen voor bet Pruisische Huis van Vertegenwoordigers. 'HUIS, MJ8 GOUDA ten doel om huishoudelijke veel noodigte t aan minge- 1 te verkoopen. omt geheel ten eeniging „4r- DENEN IERS 50ds,75ds Drogisten TERDAM. IR, Apotheker tven 198 en by Den volgenden morgen was de kade van Paimpol vol menschende afvaart der IJs- landers was den vorigen avond begonnen en by eiken vloed stak een nieuwe groep in zee. Dezen morgen zouden vijftien schepen uitzeilen, waaronder ook de „Léopoldine”, en de vrouwen der zeelieden, of hunne moe ders, waren allen gekomen om ben te zien vertrekken. Gaud gevoelde zich vreemd te moede door het feit, dat ook zij zich onder die vrouwen bevond, dat ook zy de vrouw van een Ijsland-visscher geworden was, dat ook zjj door dezelfde noodlottige oorzaak daarheen gevoerd werdbaar lot had baar in de laatste dagen zoo overvallen, dat zy nauwelijks tijd bad gehad, zich de zaken in werkelijkheid voor te stellen. Z|j gleed een steil pad af, en nu was het onverbiddelijk slot gekomen, waarin zy zich schikken moest, Juist zóoah de anderen, die I daaraan reeds gewoon waren. Nog nooit Parijs, 22 Juli. Daar Léon Bourgeois, die op het oogenblik op reis is, het minister- presidenlschap vermoedelyk niet zal aanne men, gold een reconstructie van het kabinet, met Briard als president, tot dusverre voor waarschynlyk. Heden echter beeft de radi cale en radicaal-socialistische groep eenstem mig in een motie verklaard, dat zy haren steun slechts zal verleenen aan een minister president, behoorende tot hare groep. Dien tengevolge schijnt Briand’s optreden als hoofd der regeering onmogelyk geworden. In parlementaire kringen beerscht groote opgewondenheid. Reuter seint uit Petersburg, dd. 22 Juli De ministerraad beeft besloten tot verla ging van het transito-woordtarief voor tele grammen van dagbladen, die over de West- Siberische lijn tusscheo West Europa en het Verre Oosten worden verzonden. De aan Rusland toekomende vergoeding voor elk woord van zulke telegrammen zal van 1 franc 75 centimes verminderd worden tot 58 centimes. Het besluit moet nog door don Tsaar worden bekrachtigd. By de bespreking van de begrooting van Bnitenlandsche Zaken in het Engelscbe La gerhuis werden verschillende vragen gesteld. Leden van de Arbeiderspartij oefenden scherpe critiek uit op de officieele ontvangst van den Tsaar. Grey, de Minister van Bnitenlandsche Za ken, gaf een uitvoerige verdediging van de Britsche politiek in het nabye Oosten en zeide: Wy verlangden, dat de wry ving ver dwijnen zou en dat de ontspanning, die in de diplomatie ontstaan was, voortduren zon. Na de Congo-quaestie besproken te heb ben en verklaard te hebben, dat de houding van Engeland verzwakt was, doelde Grey op bet bezoek van den Tsaar en legde nadruk op het feit, dat men zich niet te bemoeien bad met de binnenlandsche aangelegenheden van vreemde landen. pen. Men acht bet huidige oogenblik er niet geschikt toe. De nieuwe wet betreffende de belasting op couponbladen, die 1 Augustus in werking treedt, bepaald, dat de couponbladen, die voor het van kracht worden van de wet uitgegeven zyn, vry zyn. Om van deze be paling te profiteeren, hebben honderden maatschappijen in Duitschland links nieuwe couponbladen uitgegeven. Tegelijkertijd zyn de oude, nog loopende couponbladen inge trokken, of wel de eerste coupon van het nieuwe blad sluit aan op de laatstvervallen coupon van hét oude bldd, zoodat dit laatste vanzelf buiten gebruik gesteld wordt. Deze gauwigheid zou tengevolge kunnen hebben, dat de schatkist jarenlang weinig of niets uit de nieuwe belasting zou trekken. De verbonden regeeringen zyn echter, naar officieus''gemeld wordt, van plan, voor deze ontduiking een stokje te steken, met behulp van het gerecht of door het voorstellen van nieuwe wettelyke bepalingen op dit stuk. In elk geval bljjkt weer, welk slordig haastwerk de belastingfabriek van de nieuwe meerderheid beeft afgeleverd. Mf*n voorspelt, dat ook andere van de nieuwe wetten in de praktyk leemten zullen vertoonen, die ach- *r trollen s welbekend BT-1UI13 ’‘■briekimwk). radicale en van alle, zells kkige xenuw- ontstaan door ugdigen leeft yd zwakte, Bleek Hoofdpijn - Maagpijn nvermogen enz. Uit- Het Engelscbe Lagerhuis heeft over de artikelen 8 en 9 van de begrooting van Dinsdagmiddag tot Woensdagochtend kwart over zevenen beraadslaagd. Toen waren beide artikelen aangenomen. Woensdagmiddag werd de vergadering hervat. Aan het begin van de vergadering vroegen eenige unionisten opheldering over de rede van Churchill, waarin deze volgens de verslager, in de bladen, heeft aangekon- digd, dat eenige wyziging van bet begroo- tingsontwerp in het Hoogerhuis de ontbin ding van het parlement ten gevolge zou hebben. Asquith antwoordde, dat Churchill niet de woorden gebruikt had, die hem in den mond gelegd waren. Hy had niets gezegd van een onverwijlde ontbinding (geroep van: o!) Wat Churchill bedoeld had te zeggen, was, dat een constitutioneele botsing tusschen de twee huizen ten laatste door een beroep op bet land zou beslecht moeten worden. (Gelach van de oppositie). Asquith eindigde met te zeggen, „dat het voor Zr. Ms. ministers volkomen onmogelyk is, op het oogenblik te zeggen, welken raad zy het hun plicht zouden achten, den Koning te geven met betrekking tot de uitoefening van diens prerogatief van ontbinding, in om standigheden, die nog zuiver hypothetisch zyn en zich misschien nooit zullen voordoen/ In Paryscbe politieke kringen is men, naar aan de Politische Correspondenz gemeld wordt, van meening dat de teleurstelling der Turksche regeering naar aanleiding van de jongste nota der mogendheden geen reden van bestaan heeft. Nog tot zeer onlangs was er geen sprake van meer dan één schip in de Kretenzer wateren te laten. En nu heb ben de mogendheden besloten vier stations- schepen in de Kretenzer wateren te leggen. Daaruit blykt dus duidelijk, dat er van de zyde der mogendheden geen plannen bestaan op een wyziging van den status quo en de Turken hebben dus alzoo geen reden tot ontevredenheid. Maar verder kunnen de mogendheden dan ook niet gaannieuwe tegemoetkomingen, in welken vorm dan ook, zyn niet te wachten. Een van de bezwaren, die van Turksche zyde geopperd waren tegen de jongste nota der mogendheden was, gelyk men weetj dat daarin de uitdrukking voor kwam van „droits suprêmes" ten opzichte van de Turksche rechten op Kreta. De Turken zeggen nu, dat de mogendheden hadden moeten spreken van soevereine rech ten. Maar naar uit Londen wordt gemeld, vindt men daar de opmerking der Turken alweer vreemd, omdat de woorden' „droits suprê res“ ingevolge een van ambtelyke Turksche zijde geuiten wensch in de nota waren ingelascht. De Turken zullen wel begrijpen, dat de mogendheden voorloopig geen lust gevoelen het Kretenzer vraagstuk aan een grondige behandeling te onderwer- Met 90 stemmen tegen 9 werd, na een zeer opgewonden en rumoerig debat, door de Turksche Kamer art. 4 aangenomen van de wet op bet recht van vereeniging, by hetwelk nationaal-politieke vercenigingen worden verboden. De onderstaatssecretaris van binnenland- sche zak^n verdedigde het artikel, en stelde in het licht, dat de aanneming noodzakeljjk was voor de eensgezindheid onder Ottoma- n<‘n, Grieken, Armeniërs en Bulgaren. Een aantal Albaneezen en Arabieren echter be toogden, dat door het artikel juist het tegen gestelde bereikt zou worden van hetgeen men beoogde. Ook deed zich op deze zitting nog een heftig incident voor tusschen den Kretensi- schen Mohamedaan Mehmed Ali en den Griek Kosmidi, toen laatstgenoemde de Kietensers als bloeddorstig schilderde en beweerde, dat de Kretensische quaeslie slechts was opge worpen, ten einde tweedracht te zaaien. Prins en prinses Bülow zyn onder luide ovaties van de badgasten en de bewoners van het eiland Donderdagavond op Norder ney aangekomen. De Burgemeester hield een toespraak. Bülow antwoordde met een rede, waarin hy o m. zeide„Ik stel de waardeering, die u voor myne werkzaamheid uit, niet op rekening van myn persoon, maar van do nationale gedachte, die ik naar myn beste weten gediend heb. Deze nationale gedachte is belichaamd in het buis Hohenzollérn, van den Grooten Keurvorst tot den Grooten Koning, van den Grooten Koning tot onzen algemeen vereerden ouden Keizer. Deze ge dachte vervult ook het hart van onzen alge- meenen vereerden Keizer met zyn edel, goed hart en zyn op het hoogs'e gerichten wil. Ik heb nooit iets anders dan het welzijn van het land, het welzyn van de Kroon na gestreefd, dat onverbreekbaar met de toe komst van het Duitsche volk verbonden is. Op het huis Hohenzollern rust onze toe komst. Indien wy eensgezind voor dit huis opkomen, bereiken w(j iets goeds voor het Vaderland". Bülow besloot met eenleve de Keizer en Koning en ons geliefd vaderland 1 Telefoon No. <9 A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tiën tot I uur des midd. Zoodra do „Léopoldine” afgevaren was, ging Gand met rassche schreden naar het huis der Gaossenanderhalf uur wandelde zy langs de kust, over den haar zoo beken den weg van Ploubazlanec, en eindelijk kwam zy by hare nieuwe familie. De „Léopoldine” zou het anker werpen up de reede van Pors- Even en eerst ’s avonds in zee steken in het buis van Yann’s ouders zou Yann nog afscheid komen nemen, en inderdaad kwam hy, in de jol van zyn schip. Op bet land, waar men de holle zee niet zag, heerschte nog altijd hetz dfde schoons weder, dezelfde kalme hemel. Zy gingen, arm in arm, nog eens den weg opdat her innerde Gaud aan de wandeling van den vo rigen dag, doch nu zou de nacht hen niet moer te zamen vinden. Zonder doel liepen zij naar Paimpol on bevonden zich weldra in do nabijheid van hu i huis, waarheen ze onwillekeurig, zonder er aan te denken, teruggekeerd waren; toen gingen ze nog even binnen, zoodat grootmoe der Yvonne zeer schrikte toen zy ze weer samen verschijnen zag. Yann gaf Gaud nog verschillende inlich tingen omtrent hetgeen bQ achterliet, voor namelijk betr*ffende zQn mooie feestkleading, die zy van tyd tol lyd moest gladstrijken en in de zon leggen. (Wordt vervolgd.) 3 V

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1