Horna: ,u\tF GUOGTE OPRUIMING ADVEBTEgTIM BINNENLAND. ËHhm&wn. Schouwburg Verspreide Berichten. Vergadering van Voorzitters en Secretarissen ?an Kamers fan Arbeid. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 391 3 taats-loterij. Veemarkt te Rotterdam. BEURS VAN ROTTERDAM Miirciuli) de maanden Juli c:i lol Spotprijzen. Mj/vrfis //iffi/dt waum/m ederlandsch Tooneeigezelschap Urooto Openingsvoorstellingen op Wofinvltg 28 mi Honderd ij; 29 Juli. heftig tegen de strenge maatregelen, door de regeering genomen, welke zy in stryd achten met de giondweltige vrijheden. De censuur, die is ingesteld zoo zegt een bericht oit Madrid heeft juist het omge keerde nilgewerkt van hetgeen men er zich van had voorgesteld, WAnt juist no vaft de tegenstrijdigheid Insteken de ambtelijke op gaven en do particuliere berichten dei te meer op. Naar uit Barcelona gemeld wordt, duren de betoogingen tegen den oorlog daar voort. De gouverneur der stad heelt daarom gelast dat de burgerwacht en de politie in de straten moeten patroeljeeren om, na voorafgaande sommatie, samenscholingen met geweld uiteen te dryven. Verscbeideue bladen zien do toekomst don ker in en vragen zich met een beklemd hart af, waar het heen moet. Zy achten bet hui dige conflict in Marokko ernstiger dan dat van 189'd en vreezen dat het noodlottige ge volgen zal hebben. Blijkens de resultaten van een telling, ver richt vanwege den geneeskundigen dienst van Boston, bedroog het zielental van die stad op d"n dag der telling nu kort geleden 624,291. Daardoor bleek, dat Boston na naar bet inwonerstal de vierde plaats inneemt onder de groote steden van de Vereenigde Stalen. Tot dusver werd die plaats ingeno men door St. Louis, dat nu echter op de vyfdo plaats komt. Iu rangorde slaan boven Boston New-York, Chicago en Philadelphia. Echter behoort Grooter Boston, d. i. Boston tezamen gerekend met de aanliggende ge meenten, die feitelyk slechts voorsteden zijn, tot do miilioeuensteden. Het stedeucomplex Grootor-Boston telt n.l. 1,195,663 zielen. In de voorstad Chelsea, waar het vorig jaar een zoo fel vernielende brand heeft gewoed, beeft niettemin sindsdien een aanzienlijke stijging van het inwonertal plaats gevondeu. Engeland. Men vermoedt, dat, hoewel de jury geen verzoek om gratie voor hem heeft geteekend, de Indische-student Dhingra in zooverre zal worden begenadigd, dat by niet tor dood gebracht doc't levenslang opgesloten zal wor den, ten einde geen martelaar van hem te maken voor de Indische zaak. Men wil in Calcutta een gedenkteeken oprichten voor lord Kitchener, den heenge- gunen opperbevelhebber. Generaal Booth van het Heilsleger is Za terdag een motortocht door het land begon-' nen, die zich over een afstand van 2000 kilometer zal uitstrekkenhij zal 500 ver gaderingen leiden. Portugal. De jonge koning hoeft aangeboden elk jaar 200.000 gulden van de schulden zijns vaders bij de regeering af te doen. Koning Carlos bad indertijd 4 millioen geleend Rusland. Het aantal cboleralijlers bedroeg Zaterdag to St. Petersburg 775. Te Riga hebben zich sedert het begin der epidemie 43 ziekte en 20 sterfgevallen voorgedaan. De Duitschera klagen weieens over de slechte ontvangst van Duitsche luchtschip- pers op Franscheu bodem, in Rusland wor den de heeren luchtreizigers nog minder vriendelijk bejegend. Een Duitscbe bullen, die over do oostgrens gedreven was, were door oen grenssoldaat beschoten en do drie luchtschippers werden gearresteerd. Het duurde lang, voor men beu vryliet. Balkan-Staten. In Epirus zijn een aantal Grieken ver moord. De illuminatie te ConstaDtinopel ter eere van het nationale feest moet schitterend ge weest zyn. De kroning van koning Ferdinand van Bulgarije moot tot het volgend jaar zijn uil- gesteld.' De Prins te Tilburg. Gistermorgen omstreeks 11 unr arriveerde per unto van Apeldoorn prins Hendrik aan de grens van de gemeente Tilburg en werd nldaar ontvangen door den burgemeester en do hoeren J. Kerstyn en Verbant. Het gesel schap begal »ioh vervolgens naar het huis van den burgemeester, wanr do Prins ver welkomd w.rd door don Commissaris der Koningin, do wethouders on enkele raads leden. Tegen 12 nur kwam de Prins op het tentoonstellingsterrein aan, waar de Mecklen- burgsche vlag werd goliescben en het Wil- hJlmns ten gehoore werd gebracht. Op de tentoonstelling werd de Prins ontvangen door den vont sitter en den onder-voorsluer, die de andere commissieleden voorttelde. Daarna had de rondgang plaats door de Nijverheid,- 1 saai. Vervolgens werd eeu bezoek gebracht j aan de teestzaal Venetië, de machinekamer. De Prins bescbonwde alles mot veel belaag- stelliog. Om 1 nar werd door den gemeenteraad een lunch aangeboden aan den Prins. Hall 4 rerlaat prins Hendrik de stad weer. Gistermorgen om half eif had in bet hqtel Noord Brabant van den heer P. Mulders te 's Hertogenbosch de algemeene vergadering plaats van de Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland. Aanwezig waren ongeveer 40 leden. De voorzitter, de heer J. de Sterke, opende de vergadering met éen woord van welkom. Met genoegeu conrtateerde spreker, dat het „dagliet" al is het dan niet in het Oosten dan toch iu het Westen en wel iu Den Haag waar de commissio tot reorganisatie, onder voorzitterschap van inr. Drakker, aim den arbeid is. Verschillende punten staan op de agenda van heden, waaromtrent de geesten het niet in alle opzichten eens zjjnbij hoopt echter dat tot eenheid zal worden gekomen in deze vergadering en is overtuigd, dat de dobatten zeer interessant zullen zyn. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De secretaris deelde mee, dat in den loop van het jaar een schrijven is ingekomen van den heer H. Polak, mededeeler.d, dat hy geen lid kan blyven van dereorganisatie-commissie. Daarop ia de heer v. d. Tempel aangeschre ven, doch deze nam een lidmaatschap uiet aande commissie was intusschen zoover met haar werkzaamheden gevorderd, dat er geen lid meer is bijgekomen in de vacature- Polak, zoodat deze richting niet meer is vertegenwoordigd in de commissie. Nog werd mededeeling godaan omtrent verschillende ingekomen stukken van allerloi aard. De lieer Spiér deed enkele mededeelingen omtrent de bibliotheek die wel pas is opge richt, doch steeds goed werkt, en van ver schillende zyden met sympathie werd ge steund. De bibliotheek bezit reeds verschil lende werken, die zeer interessant zyn voor de arbeidstoestanden. Spreker gaf de wen schelykheid te kennen een extra uitgave van f 50 uit de kas te geven voor iustal- latiekosten. De penningmeester zegt, dat do t^vee laatste jaren de rekening gesloten heeft met een nadeelig saldo. Dit jaar echter is ef een batig saldo van ongeveer f 40, zoodat over die extra uitgave zou kunnen worden beschikt. Aldus werd goedgekeurd. De voorzitter vau de Kamer van Con fectiebedrijven uit Den Bosch heeft gisteren oog een 5-tal nieuwe donateurs aangebracht. Uit het verslag van het derde vereeni- gingsjaar van den secretaris, mr. J. H. v. Zanten, bleek dat bet aantal leden thans 140 bedraagt, dat der donateurs 60. De vereeni- ging beeft dit jaar niet bijzonder veel ge daan, doch wat er gedaan is was van, veel belAng. De vereeniging heeft bewerkt, dat de Kamers der verschillende gemeenten tot on derlinge samenwerking zyn gekomen vooral te Amsterdam en Rotterdam. Omtrent de w« rkzaamheden der reorganisatie-commissie deelt het verslag mee, dat deze zoover zyn gevorderd, dat binnenkort het rapport kan worden verwacht. Een der leden vraagt hoe de houding zal zijn dezer vereeniging tegenover vereeni- giugeu van voorzitters en secretarissen van Kamers van arbeid zooals die reeds te Rot terdam bestaat en op meer andere plaatsen zullen volgen. De voorzitter zegt, dat deze vereeniging een heel ander arbeidsveld heeft, dan de plaatselijke rereenigiugen. De vereeniging te Rotterdam beeft nog niet genoeg teekenen van leven gegeven, om reeds een 3efiuitief antwoord op de geopperde vraag te geven. Deze vereeniging juicht in alle geval de samenwerking van plaatselijke vereeniginger. zeer toe. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de uitgaven bedragen f 654,16'/», de inkomsten f 1319,98, zoodat een saldo in kas is van f 665,62'/» waarvan f 655,39 be legd is op de spaarbank. Als bestuursleden traden periodiek af de heeren H. A. C. Brinkman, J. v. Dujjn Szn. en J. v. Waardhuizen, terwijl tot candidaat werd gesteld de heer H. Strybosch uit 's-Her- togenbosch. Uitgebracht werden op den heer Brinkman 28, op den heer v. Duijn 29, op den heer Strjjbosch 17, op den heer f. Waardhuizen 14 stemmen, 1 op den heer v. d. Kemel en 2 van onwaarde. Zoodat ge kozen werden bjj eerste stemming, de beeren Brinkman en v. Duyn, die de benoeming aannamen, terwijl na een tweede vr(je stem ming by herstemming gekozen werd de heer v. Waardhuizen met 18 tegen 16 stemmen op den heer Strjjbosch. Als plaats waar de volgende vergadering zal gehouden .Worden werd na eenfge diaconie Utrecht gekozen. De minimum-contributie werd weer vast gesteld op f 1.50. Aau de orde kwam vervolgensbespre king van de wenschelykheid om voor kla gers, die naar den kaotonrechter worden verwezen, het daarvoor bestemde formulier in te vullen. De beer v. Zanten lichtte dit voorstel toe en betoogde de wenschelykheid van het in vullen van zoo'v formulier, dat by beschouwde als een welwillendheid van den secretaris der Kamer van Arbeid. Meer dan vroeger komt het sedert het inwerkingtreden van de wet op het arbeids contract voor, dat personen, die zich met een geschil tot een Kamer van Arbeid wenden, naar den kantonrechter worden verwezen, omdat zy dan veel grooter kans hebben te verkrijgen, waarop zy aanspraak meenen te hebben. De vraag is gerezen, of men dan moet volstaan met den betrokkene den weg te wyzen, hoe hy tot een procedure kan komen, dan wei of men hem behulpzaam zal zijn met bet indienen van zyn verzoekschrift, zoodat hy niet anders heeft te doen, dan dit verzoekschrift ter aangewezen plaats bren gen om liet proces te doen aanvangen. In liet laatste geval zou de secretaris een aan tal formulieren ais bedoeld by kon. besluit van 31 Jan. 1908 Slb. 59 beschikbaar moe ten houden en daarvan by elke gelegenheid gebruik moeten maken. Het bestuur deed in deze geen beslist voorstel, doch vond het gewenscht hierover te discussieeren in den boezem der vereeni ging, opdat zy, dio met de kwestie in aan raking komen, in de discassie eenigen leid draad kunnen vinden en in staat worden gesteld zich van het vóór en tegen naaw- keurig rekenschap Ie geven. Naar aauleiding van dit punt ontspon zich een zeer breedvoerige discassie, waarbjj het voor en tegen van alle kanten werd in het licht gesteld. De eenen stelden zich op het standpunt dat do secretaris door het invul len vau zoo'n biljet zich partij stelt, de anderen waren van de omgekeerde opinie, nog anderen meenden dat bet invullen van het formulier geheel ligt buiten de iyn van de Kamers van Arbeid, die zich alleen die nen te bepalen tot het geven van advies bet verzoekschrift is de grondslag van de heele procedure, zoo werd betoogd, en daar van hangt heel veel af voor de behandeling van 't proces. De Ijjder aan Aziatische cholera, aan boord van het aan de de Poortershaven liggende stoomschip „Elberfeid", oen jongen van 16 jaar, is in 'a ryks ziekenbarak opgenomen en maakt het redelijk wel. Hy wordt ver pleegd door twee zusters uit het diaconessen- bnis Bronovo, te 's-Gravenhage en genees kundig behandeld door dr. Thieboat, quaran taine dokter te Maassluis. Het stoomschip „Elberleldzal, als er geen nienwe ziekte gevallen zich voordoen, Woensdag uit obser vatie worden ontslagen en opstoomen naar Rotterdam. Door de oplettendheid van een waker van den Eersten 's-Gravenhaagachen Nachtveilig heidsdienst te 's Gravenhage, is in den nacht van Zaterdag op Zondag een inbraak iif de Isle Van den Boschstraat verijdeld en een man, verdacht van poging tot inbraak, ge arresteerd. Omstreeks 2 uur boorde de waker dien nacht gerucht bij een in bovengenoemde straat staand hui", waarvan be bewoners op 't oogenblik buiten de stad vertoeven. On raad vermoedende, ging hy eenige schreden terug en gaf een stoot op den signaalhoorn in de richtiug van het Beznidenhout. Onge veer tegelijkertijd zag bij een man over een schuttinkje klimmen en in de duisternis verdwijnen. De waker zond hem nog een revolve, schot achterna, maar het mocht hem niet gelukken, den man staande te hoaden. Inmiddels was op het geluid van signaal en revolverschot een brigadier van politie afge komen en toen de waker en de brigadier de omgeving van het huis gingen afzoeken, vonden zij in den tain onder een afdakje een man, die zich biykbaar slapende hield. Hjj had geen schoenen aan de voeten en daar men vóór bet schuttinkje een paar bottines had gevonden, werd vermoed, dat de gesnapte, die later een goede bekeode van de justitie bleek, had getracht, denzelfden weg te gaan als zyn kameraad, doch daartoe geen kans meer had gezien. Te Amsterdam is Zondagmiddag omstreeks 1 uur de automobiel-ziekenwagen van den geneeskundigen dienst met een zieke uit Naarden bij het Weesperpoort-station ia bot sing gekomen met een motorwagen van lfjn 3. De auto werd zeer ernstig beschadigd; ook de tramwagen werd aan het voorbalkon ingedrukt. Het glas van de voorpoi kwetste den motorwagenbö8tuarder in het gelaat. De anto werd door een werk-auto van de gemeentetram weggehaald. De motorwagen moett eveneens buiten dienst worden gesteld Het ongeval bracht bonderden nieuwsgierigen op de been. De zieke werd ouder toezicht van eon geneesheer per rywielbraucard ver der vervoerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval vernomen wy, dat de chaaffeur meende, dat de tram van de brug komende de richting Mauritsstruat zou ingaan. Te Njjmegen, aan de Waalkade, waren Zondagavond twoa mannen onder den invloed van te veel glaasjes nat. De een vroeg den auder, of by wel in de Waal durfde te springen. O, jawel, was 't antwoord en den daad werd gevoegd bij 't woord, doch de dwaas verdween dadelyk in de diepte en werd pas een half uur later opgevischt. De man laat eeo groot gezin achter. De Vereeniging „Oranjedag" te Arnhem heeft het voornemen om den 31 Augustus op bijzonder feestelyke wyze te vieren. Zy heeft zich gewend tot B. en W., om van gemeente wege o.a. de Ensebiussingcls, den Dam eu de Lauwersgracht te verlichten. B. en W. meenen, dat er alleszins termen bestaan om, waar het wederom vier jiren geleden is sedert de gemeente zich voor de viering van den 31 en Augustus eenig direct geldelyk offer heeft getr >ost eu de gelukkige geboorte van een Koninklijke Prinses aan dien feestdag ditmaal een bijzondere betee- kenis geeft, op de door adresaante gevraagde wijze van gemeentewege aan do voorgenomen feestviering luister by te zetten. B. en W. stellen voor hun een credb t van f 1200 te verleenen voor de op 31 Aag. van gemeentewege te houden verlichting. De heer Edmoud Parinentier te Brussel logeerde met zyn moeder te Zermatt. Een week lang maakte hy met oen vriend uit stapjes in de bergen, vergezeld van een gids. Daarna werd de gids ont lagen, dAar do heer P. niet van plan was verdere berg tochten te ondernomen. Dezer dagen on dernam h(j een kleinen tocht, om wat Edel weiss te plakken.- Hy gleed uit en viel in een van de bruisende stroompjes. Het lyk van het slchtofter werd naar Zermatt over gebracht. De heer P. was 25 jaar ond. Zondagavond kroeg te Zandvoort, aan den Strandweg, een badgast met een Zand- voorter hevige ruzie, dio zoo hoog liop, dat de Zandvoorter hem met een mes in den blik stak. De dader vluchtte iu het duin. Men zegt, dat hy by de politie bekend is. Op den Haarlemmerdijk to Amsterdam werd Zondagmiddag een vrouw door een rijtuig aangereden, met het gevolg, dat zy achterover sloeg en zoodanig met het hoofd op bet asphalt terecht kwam, dat zy in bc- wusteloozen toestand in een apotheek werd binnengebracht. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lyk is per rywielbrancard naar het Binnengasthuis gebracht. Men meldt uit Vlissingen: Iu den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van den ge meente-bouwmeester op de Groote Markt al hier. Enkele sloten werden geforceerd en de meubelen beschadigd, doch de dieven heb ben niets van hun gading kanoën vinden. Uilenspiegel in den ban. Zaterdagmid dag werd aan het Nws. medegedeeld, dat het dien dag verschenen nummer van het humoristisch weekblad „Uilenspiegel" aan geen der kiosken te Amsterdam verkrijgbaar was. De exemplaren waren eerst als gewoonlijk toegezonden, maar de directie had kort daar op een boodschap gestoord, dat geen enkel exemplaar verkocht mocht worden en zjj had ze dan ook later aile doen teraghalen. By navraag wat daarvan do reden was, vernam het blad, dat het spotblaadje eenige aardigheden bevatte op den bnrgemeester. Men weet, dat deze op bet diner van bet Middenstandscongres een beetje den draak heeft gestoken met het hem in het blaadje „Het Prinsenhof toegeschreven „beul schap*. Ook „Uilenspiegel* had in zijn laatste nummer iets Prinsenhof-achtigs over dat onderwerp en dat voelde de Kioskonderne ming als beleedigend voor den burgemeester, zoodat zy geweigerd heeft de nummers te verkoopen. Op treurige wyze kwam gisteren te Noordwjjk de 71-jarige H. S. om bet leven. Toen hij den weg, den zoogen. Voorweg, waarin de tramlijn ligt, wilde oversteken, om zich naar zijn werk te begoven, werd hij door de Icoomotief der stoomtram, welke 12 u. 49 m. van daar vert»ekt naar Leiden, gegrepen en zoodanig door den trein ver morzeld, dat h(j op de piaats dood bleef. Ver moedelijk had de oade man door het huilen van den wind de nadering der tram niet bemerkt. Mat een voertuig werd het vreeselyk ver- ■iakte overschot vin den ongelakkige huis waarts gebracht. Aan S. was drie jaar geleden ook een ongeluk met de stoomtram overkomen. Toen werd zyn wagen verbrijzeld eo brak de man een been. Vandaar liep hy met een stokje. Ia het Belgische dorpje Geer speelden een aantal kinderen uit een zusterschool in een verlaten zandgroeve. Een gedeelte van den kindertroep bevond zich in 't afgegraven deel, terwijl de overigen op de belling naar boven klauterden. Plotseling klonk hevig gillen. De zandmassa was ingestort7 kin deren wareu bedolven. Toen halpvaardige handen de ongelakkige kleintjes uitgegraven hadden bleken er vier reeds gestikt te zyn, drie anderen waren zwaar gekwetst. Zaterdag arriveerden te Rotterdam een 40 man van de vrijwillige brandweer nit Dondermonden, gekloed in een fraai uni form, Zjj stapten af in het hotel St. Lqcas, bezochten Zaterdagavond en Zondag Rotter dam en begaven zich Zondagmiddag naar Scbeveningen. Gisteren waren zjj weder te Rotterdam en gold hun bezoek speciaal de Rotterdamsche brandweer. Zy bezochten het station der reddingbrigade en zagen vervol gens in werking do nutomobielbrandspnit, de machinale ladder met koolzanrdrnk en een drijvende stoombrandspait. De honderste geboortedag van den oud sten inwoner van Leerdam, den oud-stryder don heer J. H. Viscb, is gisteren feestelijk gevierd. De baren hadden zyn woning van bniten in den vroegen morgen fraai met groen en vlaggen versierd. De geheele straat was in vlaggentooi. Vele gelukwen- schen ontving de nog zeer krasse honderd jarige, waaronder ook die van burgemeester en wethouders. Een commissie overhandigde hem een couvert als bjjslag op zjjn pensioen, waardoor hy zyn laatste levensdagen onbe zorgd kan doorbrengen. ,Te 's-Gravenhage is gisteravond omstreeks halfnegen brand uitgebroken in een meu- belmakerswerkplaat8 achter de Engelenbarg- straat, gelegen tusscben de Smit- en de Jou- bertBtraat. De brandweer, met twee slangenwagens uitgerukt, tastte het vuur, dat in dey zoo brandbaren voorraad overvloedig voedsel vond, met vier stralen uit de waterleiding aan en was don brand vrij spoedig meester. De werkplaats brandde nagenoeg geheel uit. Verzekering dekt de schade. 't „Rotter,1. Nbl." bevatte Vrydag-avond een brief uit New-York dd. 12 Juli, onder teekend L. Pincoffs. De thans 82-jarigo, die met een goeden kyk op de toekomst jaren geleden zag wat Rotterdam worden kon en worden moest en geworden is schrijft daarin, na een beschouwing waarin hjj Nederland voor houdt om toch bij den vrijhandel te blijven en zich aan de Amerikaansche tariefschan dalen te spiegelen „Ik zend u met deze post inlichtingen, door mjj van de belangrijkste maatschappij, hier over de „Cold Storage-kwestie" (de koelinrichtingen) verkregen. Met niet genoeg nadruk kan ik er op aandringen, dat die zaak in het vooruitstrevende Rotterdam met alle kracht worde aangevat. Men breidt Rotterdam voortdarend nit, men maakt nieuwe havens maar zonder be hoorlijke „Goid Storage* is het half werk. Wie zal op groote schaal goederen, die eenigszins aan bederf onderhevig zjjn, naar en over Rotterdam verzanden en daar in de warmte eenigen tjjd laten blyven, wan neer hy de zekerheid mist dat ze behoor lijk verzorgd zullen worden, en dit vooral wanneer concarreerende havens er voor ge zorgd hebben, dat zjj van „Gold Storage" voorzien zyn P „Deze zaak behoort opgenomen te wor den door een commissie van kooplieden, on verschillig of zjj tot de l.u., v.l., R.C., a.r., of welke andere benaming ook bebooren. Indien zjj het belang van de zaak inzien, laat ben een bekwaam deskundige hierheen zenden, die, bekend net de behoeften van Rotterdam, zich hier geheel op de hoogte stelt. „Volgaarne stel ik mg ter beschikking van zooftanigeo deskundige en zal hem alle noodige introducties bezorgen. „Het zal mjj een groot genot zjjn, indien ik op mjjn onden dag nog iets tot den bloei van Rotterdam zou kunnen bijdragen. Wordt mjjn raad gevolgd, dan wachte men niet te langik ben de 82 voorbjj en weet niet hoe lang ik van eenig not kan zjjn." Het blad teekent daarbjj aan „Naar aanleiding van deze nitnoodiging bestaat het voornemen bjj de directie van het „Rotterd. Nbl.*, het verzoek tot den bargemeester te richten om een ingenieur der gemeente te onzer beschikking te «tel len om den invloed te bestadeeren, dien de cold-storage op den handel en het transito- verkeer voor de Rotterdamsche haven kan hebben. Wanneer het grootacbe plan ver wezenlijkt kan worden, om bjj het nieuw te bonwen abattoir een groote veemarkt en daarbg een groentenmarkt te stichten, dan zouden de jsmachiues der slachtplaatsen als centrale dienst kannen doen ook voor de cold storage en Rotterdam zoa daardoor de aangewezen haven worden om de b&na- nenaanvoer te bemachtigen." Door den eigenaar van een winkelhuis aan de Elandstraat te 's-llage, waarin tot voor korten tjjd een barbierszaak gevestigd was, is voor het raam een briefje opgehangen, waarop staat te lezen: „Met de Noorderzon vertrokken". GOUDA, 27 Juli 1909. Aan de Raadsleden zjjn de volgende inge komen stokken toegezonden Gouda, 23 Juli 1909. De Commissio belast met het onder zoeken der Gemeente-rekening dienst 1908, heeft de eer den Gemeenteraad te rappor teeren, dat zij de bedoelde rekening, na vergelijking met de daarbij behoorende be scheiden, accoord bevonden heeft, wes halve zij voorstelt het door Burgemeester en Wethouders aangeboden concept-besluit goed te keuren. Gouda, 27 Juli 1909. Wij hebben de eer U hiernevens te doen toekomen een schrijven van den heer Bur gemeester dezer Gemeente dd. 8 Juli jl., No. 760 B, betreffende eene wijziging van de regeling der salarissen van het Po litiepersoneel. Ons met de in dat schrijven vervatte en toegelichte voorstellen vereenigende geven wij U beleefd in overweging Art. 2 der Verordening regelende de samenstelling en de bezoldiging der Gemeente-politie (Ge meenteblad 1905, No. 177) te herzien en met ingang van 1 Januari a.s. te doen lui den als volgt: „De jaarwedde dezer beambten worden „bepaald „voor den inspecteur op f 1000. „voor den onder-inspecteur op - 900. „voor iederen hoofdagent op - 754. „voor iederen agent der Ie klasse op - 650. „voor iederen agent der 2e klasse op - 572, „Bovendien kunnen door den Burge meester bij gebleken geschiktheid, ijver en „goed gedrag, worden toegekend „aan den inspecteur drie verhoogingen „van f 100,telkens na twee jaren dienst „in dien rang; „aan den onder-inspecteur tweo verhoo- „gingen van f 50. telkens na vier jaren „dienst in dien rang; „aan de hoofdagenten eene verhooging „van f 52.na vier jaren dienst in dien nrang „aan de agenten der le klasse twee ver- „hoogingen van f 39.— telkens na vier „jaren dienst in dien rang, en „aan de agenten der 2e klasse twee ver- „hoogingen van f 26.telkens na tweo „jaren dienst". De minister tan Landbouw, Nijverheid on Handel, de heer A. S. Talma, heeft mede deeling gedaan dat hjj in zjjne hoedanigheid van eere-voorzitter van het eere-coraité op Dinsdag 31 Augustas 1909 de groote Land bouwtentoonstelling, die gehouden wordt, te Gouda van wege de afdeeling Gouda en om streken der Hollandsche Maatschappij vau Landbouw, zal openen. Bjj Kon. beslait is met ingang van 1 Aag. aan G. L. Brouwer op zjjn verzoek een eer vol ontslag verleend uit zjjn betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Gouda, onder dankbetuiging voor de ais zoo danig bewezen diensten. Door de rechtbank te Rotterdam is bet faillissement geëindigd verklaard van D. A Nieuwveld, schoenmaker en winkelier, vroe ger alhier, thans te Amsterdam. politie zjjn gisterenavond tweo t UI Door de personen uit Utrecht aangehouden, van welke een minderjarig, bjj laatstgenoemde werden verschillende slentels gevonden. De minder jarige is heden aac de Utrechtsche politie overgeleverd en de andere is buiten de grenzen der stad gebracht. Het Kon. Electro-Bioscope dir. H. Hom- morsen en Fils was gisterenavond by de openiog8-voor8telUng reeds zeer goed bezet en de aanwezigen amaseerden zich uitstekend. Het Nederl. Tooneeigezelschap onder di rectie van den heer F. Hart zal gedurende de kermis hier voorstellingen geven en tot openiogs-voorstelliog „Mottige Janus", dat voor eenige jaren hier veel succes had en zeer goed gerecenseerd werd. Daar de tent geplaatst is Achter de Waag zollen de bezoekers geen last hebben van de muziek uit de tenten die op de Markt geplaatst zyn, zoodat men ongehinderd kan proflteeren van het opgevoerde. Te 'Boskoop is gisteren in den vroegen morgen verdronken de werkman A. V.bü was barende met een schuit en is zonder dat iemand dit bemerkte te water geraakt. Geneeskundige hulp om de levensgeesten we der op te wekken mocht niet meer baten. 810 ^24 Ie Klasse, Trekking van Dinsdag 27 Juli. No. 9423 en 11177 ieder f 1000. 125G en 7390 ieder f 400. 4297, 4642. 4959, 7240, 9412, 10571 en 20993 ieder f 100. Pryzen van t 20. 12 3304 6081 8776 12009 15247 17961 55 41 83 79 22 15333 72 69 68 6149 82 43 56 18002 175 3403 6261 8892 53 98 34 218 '54 6341 8908 60 15403 40 32 75 46 9154 12170 4 44 93 77 75 56 12219 90 56 367 3527 78 9252 40 15550 59 411 52 6432 58 46 77 18152 44 82 86 83 69 92 18202 79 86 92 9309 12303 15639 63 573 3612 95 28 40 71 72 692 14 6522 9433 12412 15704 183)6 83 94 47 76 17 70 41 745 3802 6614 9505 68 15961 18422 80 30 6738 9657 78 75 18556 823 96 50 9713 85 16073 18635 85 4030 54 29 91 82 18727 984 96 64 52 12544 16133 30 92 4163 67 9864 61 80 76 1016 84 71 66 72 16217 18862 55 4350 99 85 12626 24 18940 61 4406 6804 9900 29 40 54 1205 34 85 47 12702 61 68 1334 52 6904 71 50 88 89 66' 4522 40 10051 12907 16313 19135 68 34 64 63 27 76 36 76: 4626 80 66 79 98 98 94' 73 7000 10111 13074 16476 19237 1505 85 43 99 13122 16516 85 43 4728 7130 10216' 78 30 19357 1628 4803 34 51 85 72 93 1745 16 53 88 13229 83 19407 65 28 72 95 55 16674 15 69 72 7205 10348 13433 16700 65 1808 4923 32 50 82 20 19517 16 89 7336 10420 13522 58 28 30 90 47 26 28 76 50 «2 97 7433 58 45 16808 76 68 5048 66 10546 57 20 80 1925 54 72 97 68 55 19606 33 93 92 10627 74 56 61 2016 5283 7562 10799 13626 16141 73 21 5307 95 10817 96 17025 84 50 15 7725 73 13878 50 19786 62 29 43 J0908 13990 17105 19896 7§ 39 63 14 14043 23 19908 2102 56 94 58 14111 41 62 37 5403 7858 11029 62 63 97 58 44 85 44 14200 65 20090 60 69 7941 62 19 17205 20129 2234 77 81 11141 14314 45 89 4a 5522 86 11215 67 50 20256 56 30 95 23 14456 68 63 62 5603 8023 52 14582 70 20386 84 6 8145 11479 14606 73 20410 2301 19 8233 11586 14 17313 28 4 35 56 89 99 17485 20559 32 80 8318 11623 14716 17509 71 54 87 44 57 23 10 82 2419 5798 70 11741 69 52 20642 2515 5805 8477 86 85 17675 20734 87 36 97 97 14812 17707 41 2718 95 8599 11812 51 17 80 3010 5924 8616 47 14921 55 89 12 25 8700 54 15024 78 20815 3145 62 5 69 40 92 21 3207 72 18 88 68 17851 22 9 6049 39 11951 15137 95 20971 60 51 48 12004 93 17926 ?l Dinsdag 30 Juli 1909, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 38, ae 33 en 3e 38 ct. per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goede aanvoer, iste kwaliteit 27, 2e 34, en 3e 22 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 30, sde kwal. 37, 3de kwal. 34 cents per hrlf kilo. De handel was over het geheel prijshoudend. Burgerlijke Staud. GEBOREN: 23 Juli. Elizabeth, ouders J. Teekens en J. M. Haverkamp. 25. Jan Willem, ouders J. W. van Weelden en A. A. Verdnin. Cornelia Pieter, ouders J. Steenwinkel en P. Rijnhout. 26. Cor- nelia Wynanda, ouders W. Bakker en M. M. van Moon. OVERLEDEN: 24 Juli. J. Borst, 1 ft. - 27. W. J. van Steel, wed. H. Verdrltf 85 jtur. i ZATERDAG 24 JULI. L.K. H.K. Staatsleentnqen. Niderland. Ceftif. Ned. Werk. Schuld 2'/i Portugal. Oblig. Tabaksmono polieleening (500— 5000 Ir.) 4 Rentelooze certif. Oblig. 2e Serie fr. 500 3 Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 Hypotl.ee. Staatsl. 1892 6 Rusland. Iwang. Dornbr. Obli- gatien 4'/f Azik. Japan Obligation 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Bnitenlandsche Schuld. R. 3 Hypotheek- Banken Pandb. Rottord. Hypb. 81/, Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 Pandb Westlandsche Hypb. 4 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 Pandb. Algemeone Groninger Scheeps-Hypb. 4'/| Pandb. Nederl. Hyp. A Pand brief bank 4 Pdb- Ned. vScheeps-Hypb. 4' Pandb. Bataafsche Hypb. 4 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 Scheepvaart- \i aatsehappije Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4'/ Stoomvaart Mjj. „Triton* Obl. 5 PremieUeningen Beluik. Stad Antwerpen 18872 Diver ten Laan v. Meerdervoort Mij. tot expl. van Oblig 1902 4 Nationcai Grond bezit Oblig. 4 927 a ',96'L f 6.20 58 97 98*/* 90V, 80 49 97i/« 100»/ 99'/ 100 99»/, 101 99", 101% 99/, 99'/, 94'/. 100 100 98 99 99 van all» ring roateornndo COSTOMES, OOS TOMES TAILLEUR, MANTELS, HLOO SEN, ROKKEN en JAPONSTOEKEN Getrouwd: PIETER RONl) Jr. EN JO ABERSON, die ook namens woderzydsche familie hun hartelyken dank betnigen voor de vele blijken van belangstelling dezer dagen ondervonden. Stkknwijk, 27 Juli 1909. Directie: FR A 79 S HAIIT. Staande met zijn Scliouwbnrgtent achter de Waag, naast het Hotel „De Zalm". Tooneelspel in 6 Tafereelen door M, SPREE, een fantasie op de Marineschetsen van A. Weremeus Baning. De rollen worden vervald door de Dames R. KLOPPENBURG Gezelschap Stoel Spree, HENRIETTE DE RUITER N. N. Tooneelvoreeniging, Mevr. HART, M»j. A HART en Mej. SWAAB en de Heeren; JAN GRADER 2e Regisseur der Nederl. Opera, WILLEM KLOPPENBURG Stoel Spree, F. DE LA MAR. G. FRANCKEN, A. DE WIND van de N. Ned. Tooneelvereeniging en B. OVERMAN. Aanvang 8 uur. Pritagii ,ltir I'laatReolite Rang f 1.00. 2da Rang f 0.78. 3de fyfflg 1 050. 4do Rang I 0 30. Plaatabeapreklog ven 11 pl 2 qar.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2