a. iliilé «n I Nieuws- en Advertentieblad root' Gouda en Omstreken. Vrijdag 30 Ju|i 1009. 48ste Jaargang. No. 11008. en e '3-3 KENNISGEVING. Buitenlandsch, Overzicht. FEUILLETON. OFFERS DER «OLVEN. i». tarief. lAR, KENNISGEVING. De beloo- b uciuu, MARTENS. UUR. nsert-Vokal- i de Bariton X. (Wordt rerrolgd.) o r DONKER, van Gouda’s zoo beveel derof, iltinR. 2 nor. jlaats. k exprea uit 15.— Haag. lar 't nende INDT. Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. eregelde i diepen, igopslag, de goede »n goede I vinden, gebeele Het was twee anr in den morgen. Vooral in den nacht luisterde ze oplettend naar alle schreden, die ze hoorde naderen by het geringste gedraiscb, by het minste onge wone geleid klopten hare slapen, en doordat ze op alle kleinigheden lette, was ze uiterst gevoelig geworden. Twee nar ’s morgens. In dezen nacht, evenals in alle andere, lui sterde ze met gevouwen handen en wfd ge opende oogen naar den wind, die over de by de berekening van Engeland’s sterkte ter zee geheel en al nit te schakelen. De Nene Freie Preste komt er tegen op, dat minister Mc. Kenna by de verdediging van den nieuwen aanbouw in Engeland ge wezen beeft op de Oostenrykscho en Itali- aansche vlootplannen. Deze plannen bestaan nog slechts op papier en by de reusacbtige overmacht van de Engelscbe vloot moet wel ieder inzien, dat de minister hier slechts een voorwendsel gebruikte. De Engelscbe regee- ring, zegt bet blad, heeft niet willen verkla ren, dat de Daitscbe aanbouw, die ongeacht alle Engelscbe plannen beslist volgens bet eenmaal vastgestelde programma zal plaats hebben, baar tot nieuwe bewapening aanlei ding gaf. Maar, zoo eindigt hel Weener or gaan, en onjuist is deze opmerking o.i. niet, de agitatie voor de vloot vindt in binnen- landscbo politieke toestanden haar verklaring, daar de liberale party door baar belasting- politiek by de kiezers zeer veel aan aanhang heeft verloren. Telef«en?No. 99. A 1) VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 ('enten. Groote letters worden berekênd naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des mi<ld. Reuter seint uit Perpignan, d.d. 28 Juli: Uit Barcelona wordt belicht, dat in een geheime vergadering van arbeidersvereeni- gingen was besloten tot uitroeping van de algemeene staking op 26 Juli, als protest tegen den oorlog. Het comité zond daarop gedelegeerden naar het naby gelegen in- dostriecte centrum en naar Saragossa en Valencia. De overheid kreeg eerst Maan dagmorgen kennis van het besluit en wel op het oogenblik, dat de arbeid moest aanvan gen. Talryke troepen stakers trokken toen naar fabrieken en werkplaatsen, om arbei ders en arbeidsters tot staken over te balen. Den gebeelen dag door hadden er botsingen plaats tusschen de stakers en de politie en burgerwacht. Van weerszijden werd her haaldelijk geschoten. 's Namiddags moest wegens de aanvallen De regeering is voornemens een maatregel voor te stellen, die voor den internationalen diamanthandel van hooge beteekenis kan zyn. In vele landen is het karaat van edelge steente niet hetzelfde, wat dikwijls moeilijk heden medebrengt by de vaststelling van het werkelyke gewicht van een steen. Daarom zal de regeering aan do Kamer voorstellen, een eenheidsgewiebt van 200 milligram per karaat vast te stellen, en tevens stappen te doen om de andere landen uit te noodigen deze maatbepaling over te nemen. beide suisde. Eensklaps lieten zich mannenschreden, haastige stappen op den weg boorenWie kon er zoo laat nog voorbijkomen Geheel ontsteld richtte zy zich op en haar hart stond bijna stilMen bleef voor de deur staan en kwam de kjeitie sleenen treden up Hy IO, bemelsche vreugde h(j Er werd geklopt. Kan dat een ander zyn P Met bloote voeten stond ze daar; zy, se dert lang zoo zwak, was vlug als een kat opgesprongen breidde de armen uit om don geliefde te ontvangen. Stellig was de „Léo* poldino" in den nacht aangekomen en had tegenover Pors-Even bet anker uitgeworpea en nu kwam by tot baar geijld. Met de snelheid van den bliksem doorkruis ten al deze gedachten baar hoofdzy bezeerde zich de vingers aan de spijkers der deur, om den zwaren grendel, die zich niet bewegen wilde, weg te schuiven. O! Geheel vernietigd week zy lang- ziam achteruit, terwijl haar hoofd op de borst zonk. Haar schoone, dwaze droom was voorbij; het was slechts Fantec, haar buur man. Terwjjl ze begreep dat het niet haar Yann was, of diens geest, d e door da lucht zweefde, voelde ze zich weder in den afgrond der wanhoop wegzinken. Het comité voor eenheid en vooruitgang te Saloniki beeft een manifest uitgevaardigd, waarin alle nationaliteiten in Turkije wor den uitgenoodigd zich by de jong-Turkscbe party aan te sluiten. Hel Ottomaanscbe volk betreurt de gebeurtenissen, die in Adana hebben plaats gehad, maar de schuld daar van draagt het ou le regeerstelsel. Thans is een nieuw tydperk aangebroken. Om den vooruitgang le bevorderen, zyn andere maat regelen van jonge, vaderlandslievende krach ten noodig. Dit manifest Is niet in alle kringen met ingenomenheid begroet. Men ziet er de aan kondiging in van een beslisten aanval tegen bet kabinet. rijdstraat by VAN edryf, Paulusl^erk en de scholen van de broeders van den heiligen Antonins in brand en ver nielden verscheidene spoorwegbruggen. Te Pueblo Nuevo deden de oproerlingen een aanval op de gendarmerie-kazerne. de Britscbe mynwerkersfederatie, is als volgt: er werden 518,361 stemmen uitge bracht ten gunste van een staking ter on dersteuning van de Schotsche mynwerkers, terwyl 62,980 mijnwerkers zich tegen een staking verklaarden. Reuter seint uit Madrid, 27 Juli De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de gebeurtenissen in de provincies Barcelona, Tarragona en Gerona zóó ernstig zyn, dat de regeering besloten heeft tot schorsing van de grond- wettelyke waarborgen in genoemde provin cies. Het waren anarchistische en revolu- tionnaire elementen, die het sein gaven tot de algemeene staking. Zy vielen dadelyk de politie en de gendarmerie aan en pleegden allerlei gewelddaden. Alle gemeenschaps middelen werden afgesneden, zoowel spoor als telegraaf en telefoon, om Barcelona van gemeenschap met de buitenwereld af te suy- den en de komst van troepen te beletten. De oproermaker staken rytuigen en bruggen in brand, lieten andere bruggen door dyna miet springen en slaagden er in de aankomst en bet vertrek van alle treinen te Barcelona te beletten. In Pueblo Nuevo drongen de oproerlingen in het klooster der Maristen, doodden een en wondden verscheidenen. Zy wierpen barrica den op in de straten. Reuter seint uit Barcelona, 27 Juli De gendarmerie, de politie en de troepen moesten herhaaldelyk gebruik maken van de wapens, De oproerlingen schoten op den kapitein-generaal, waarop bet escorte genood zaakt was terug te schieten. Zy staken de Gewoonlyk verneemt men van de schip breuken by Ijsland toch iets: de terugkee renden hebben het drama in de verte gezien, of ze hebben een overblijfsel, een lyk ge vonden in het kort, ze hebben een of ander teeken, waaruit ze alles raden kannen. Doch van de „Léopoldine* had men niets gezien en wist men ook niets. De bemanning der „Marie Jeanne*, die baar bet laatst gezien had, en wel op den tweeden Augustus, meende, dat zij meer naar bet noorden gezeild was; wat er verder gebeurd was, bleef in bet duis ter gebuid. Wachten, steeds wachten, zonder iets ze kers te vernemen! Wanneer zou bet komen, dat ze niet meer beboefdq te wachten? Zy wist bet zelve niet, maar byna wensebte ze, dat het spdedig komen mocht. Acb, als by eens dood wasMen zou toch zeker wel zooveel medelyden met baar heb ben, om het haar te zeggen. Acb, als zy hem slechts kon zien, zooals by op dit oogen blik washem, of wat er van hem over wasAls de Maagd, tot wie zy zoo smee- kend gebeden bad, of een andere boogere macht haar de genade bewijzen wilde, baar haren Yann in een soort van visioen te laten zien óf levend, naar buis zeilend, óf zyn lyk, door de golven been en weer geslin gerd opdat zy ten minste zekerheid had Menigmaal kreeg zjj plotseling een ingeving, 59) Soms deed ze een zacht gekreun booren, terwyl ze bet hoofd tegen den muur sloeg. Nu en dan riep ze hem teeder, met zachte stem, by den naam, alsof by dicht by haar was, en fluisterde hem lieve woorden toe. Het gebeurde ook wel, dat ze aan andere dingen dacht, aan allerlei kleinigheden soms hield ze zich bezig met bet zien naar de schaduw van bet steenen Mariabeeldje, die met zonsondergang op het hoofdeinde van haar bed viel en daar steeds langpr werd dan keerde haar angst echter weer vreese- lyker terug en, met het hoofd tegen den muur, begon ze opnieuw te schreien. Zoo vergingen de uren van den dag, van den avond en van den morgen bet eene na het andere. Als ze uitrekende, sedert wan neer hy terug had moeten zyn, beving haar nog grooter vrees; ze wilde van den datum, o! van de namen der dagen niets meer weten. Een Realertelegram heeft molding gemaakt van een gruote uitsluiting in Zweden. Do stryd is begonnen in een houtbewerkerain- dastrie en eenige andere fabrieken. Alle pogingen van officieels zyde in het werk ge steld om de loongeschiilen in deze bedryven op te lossen mislukten en daarop sloten de werkgevers zich aaneen om door een uit sluiting de onwillige arbeiders te dwingen. Eenigen tijd geleden werd reeds een gedeel- telyke uitsluiting afgekondigd, waardoor dertien duizend arbeiders getroffen werden. Maandag had nu een nieuwe byeenkomst van werkgevers plaats en werd tot uitbrei ding van de uitsluiting besloten, zoodat thans het aantal uitgeslotenen reeds veertig of vyftig duizend bedraagt. De arbeiders van hun kant hebben nu besloten dezen maatregel te beantwoorden met een alge meene staking tegen 4 Augustus. der stakers, die «Ie rails opbraken, de tram dienst worden gestaakt. Ook in de boiten- wyken, waar alle arbeiders bet werk hadden nedergelegd, hadden ernstige ongeregeldhe den plaats. Te Pueblonueva werd gedurende een uur een geregeld gevecht geleverd tusschen sta kers en politie en werden honderden schoten gelost. De toestand is overal zeer ernstig, bet aantal gewonden aanzienlijk. Uit Barcelona wordt bericht, dat er te Figueras groote opgewondenheid heerscht. Gisteravond begaf zich een menigte volks naar het station om het vertrek van den trein naar Portbou te beletten, gers wierpen den machinist on den stoker van de locomotief af. Reuter seint nit Londen, d.d. 28Juli: De uitslag van de stemming, uiigeschreven door Britscbe mynwerkersfederatie, is De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 27 Juli 1909 executoir is verklaard Het Kohier der Personeele belasting no. 7, dienst 1909, Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is, zijnen 'aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 29 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan R. J. Vuijk en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene brood- en beschuitbakkerij, met heete- luchtoven, in het perceel aan den Langen Groe- nendaal, wijk I No. 63, kadastraal bekend sectie B no. 1207. i GOUDA, den 29 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 1, dat hy dit WUKfflE COIRANT Dinsdag heeft de (Conservatieve Verecni- ging te Londen een zeer druk bezochte ver gadering gehouden, waarin de heer Balfour het woord voerde over de flnancieele her vormingen. De vergadering nam een motie aan waarin de .begrootingsvoorstellen van minister Lloyd George worden verworpen en verklaard wordt, dat men beslist aan een tariefberziening blyft vasthouden Do heer Balfour zette de noodzakelijkheid van een tariefberziening uiteen en critiseerde verder scherp de marinepolitiek der regeering, wier „onzinnig spaarzaam* vlootprogramma van de laatste j,aren de levensbelangen van het land had geschaad. De regeering was nu wel met plannen voor een grooteren en snelleren aanbouw gekomen, maar die be- keering kwam eigeniyk te laat, aldus de heer Balfour, die daarmee niets nieuws vertelde, nu hy een dag te voren in het Lagerhuis by het vlootdebat immers reeds hetzelfde verwyl tot de regeering had gericht en ver klaard had, alleen vooKhet regeeringsvoor- 'f stel tot aanbouw van nog vier Dreadnoughts te zullen stemmen, omdtl hy niet den indruk wilde wekken, dat de toppositie een party- overwinning wilde behalen ten koste van de vloot. De beer Balfour schynt het echter nu zelfs sommigen van zyn vrienden te bont te maken, zoodat de Times zich genoopt acht, tegen zyn beschouwingen in het Lagerhuis op te komen en uiteen te zetten, dat bet toch niet aan gaat, zooals Balfour doet, om al die oorlogs bodems, die vóór de Dreadnoughts gebouwd zyn, eenvoudig tot oudroest te verklaren en dat er ver weg, aan den horizon, een zeil zichtbaar werd dat was de „Léopofdine”, die snel naderdeDan sprong zy onwille keurig op. om naar buiten te loopen en op zee rond te zien of het nu toch waar was doch meteen viel zy weder op baar stoel neer. Ach, waar was de „Léjpoldine" op dit oogenblik Waar kon ze wel zyn Zeker ginds, -ginds, by het ontzettend verre Ijslandverlaten, verloren, stukgeslagen op de wilde zee ronddryvend Steeds eindigden al hare overpeinzingen met hetzelfde pynlyke visioeneen leeg, ge barsten wrak, dat op een stille, grauwe zee dobberde; langzaam, zeer langzaam, zonder gedraiscb wiegde het zich, als eene bespot ting, te midden der diepe stilte, op het doode water.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1