uar TS, Donderdag 5 Augustus 1909. No. 11013. en I IN DSN STRIJD. Nieuws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken 48ste Jaargang. Buitenlandsch. Overzicht. Verspreide Berichten. FEUILLETON. n. Mi st Pain- ullsclie 3AOJ Schoenwerk roomleder. HAKKEN, smeten werk.) s S’/a» dubbele flesch a. INKMAN A Z» ll r UOCNCM UDERS N 54 ds,75cts en Drogisten ’TTERDAM. ER, Apotheker liaven 198 en by WEER j OLLAND) m aantal onge- i» op aanvraag IS JÈ Co. LER riEK ’EN Ion toepassingen Werde f*or- «rto. Zjj geven ers niet kunnen i, geen imitatie In het Neder-Engadin (Graubnnderland) Vogte, Zaltbomn el Letterdam. dage. J. Czn. Rotterdam NT, ien modellen te Episode uit den Fransch-Duitschen oorlog. Den avond van den 5en Augustus 1870 vas aangebroken. De lucht was zwaar be wolkt, nu en dan viel er een enkele groote regendroppel kletterend neer door de takken van het dichte wond, waarin een Fransch legercorps zich bad teruggetrokken, om er dan nacht door te brengen. De soldaten lagen, in hunne kapotjassen gehuld, op het lachte mos, doodelgk ver moeid van den ontzettend zweren dagmarach, waarbjj velen hunner, door de geweldige hitte en ondrageljjken dorst gekweld, einde lik bewusteloos waren neergezonken. Thans echter was de zon verdwenen, men had In de Antwerpsche dokken heeft weder eens een hevige brand gewoed. Zondagmiddag is een groot pakhuis van verfwaren en scheepsbenoodigdbeden totaal uitgebrand. Hoewel de brandweer nit tien spuiten water gaf en het vuur aan alle kan ten aantastte, moest men zich beperken tot bescherming der aangrenzende peiceelen, Telefoon Mn. Mï A 1) V EttTENTIE N worden geplaatst v:qi 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. EL, leKleiwegsteeg. 1ERINÜ heeft Zondag een groote boschbrand gewoed, die vooral bet uitgestrekte bosch van de gemeente Schuls deerlijk gehavend heeft. Duizenden boomen werden door het vuur vernield. Ruim een half etmaal bleven alle pogingen om den voortgang van den brand te stuiten, vruchteloos. Eerst Maandagmorgen is men daarin geslaagd. Over het hyschen van de Grieksche vlag in Kanea schrijft een correspondent van de Temps in die plaats het volgende By de proclamatie van de vereeniging met Griekenland in September 1908 (bedoeld is October 1908) werd de Grieksche vlag aller wegen op het eiland geheschen en sinds is ze overal blyven wapperen behalve op de gebouwen waar de vlaggen der bescher mende mogendheden geheschen zijn. Te Re- thymo werd de Grieksche vlag zelfs in Januari plechtig: geplant op de kazerne der Russische troepen, zoodra deze Vertrokken waren. Na het vertrek der internationale troepen van Kanea werd de Grieksche vlag ook daar geheschen op de gebouwen waar de internationale troepen vroeger hun ver blijf hadden gehad. Het feit, dat er alzoo één vlag by is gekomen, is van niet ’t minste belang. In Turkije denkt men er blijkbaar anders over dan deze correspondent. Dat hyschen van de Grieksche vlag nu onlangs heeft een geweldige beweging gaande gemaakt. De chauvinistische strooming, die sinds den ommekeer toch al sterk gaande is, is er opnieuw door aangewakkerd en de vrede lievende uitlatingen, van Rhaliis, welke pas zulk een goeden indruk hadden gemaakt, raken alweer in het vergeetboek. In mili taire kringen neemt de oorlogszuchtige stem ming zeer toe en sommige bladen droomen al van schitterende krygstriomfen. „In 14 dagen kan het Turksche leger in Athene zyn” roep er een triomfantelyk uit. Volgens berichten uit Konstantinopel heb ben de mogendheden op de protest-nota der Porte betreffende het hyschen van de Griek sche vlag te Kanea geantwoord, dat de betrokken consuls van een dergelyk feit niets hebben gemeld. Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Notnmers VIJF CENTEN SOIIKSCIIE WINT 3) Duizenden jongelingen bevonden zich eenige weken later reeds op weg naar Saarbrücken, en onder hen waren de twee vrijwilligers Fournaise en Soutien. I. gen, die handel en verkeer niet zoude bena- deelen. Prins Bülow beantwoordde dit schrijven met een vriendelyke dankbetuiging. Ook aan den nieywen rijkskanseiivr werd namens den „Handelstag" een schryvon ge zonden, waarin o.a. wordt gezegd: „Industrie en handel weteu dat zy voor hun ontwikke ling in hoofdzaak op eigen krachten zyn aan gewezen; maar niettemin moeten zy er reke_- ning mede houden, dat zy in hooge mate van wetgeving en bestuur afhankelijk zyn. Dat hierby op billijke wyze hun belangen naast die van andere takken van bedryf zuMen worden behartigd, mogen zy verwachten van de breede geestesontwikkeling, die Uwe Excellentie kenmerkt." De heer v. Bethmann-Hollweg antwoordde, dat hy ook in zyn nieuw ambt de belangen van handel en industrie hoopte te bevorde ren. Reuter seint uit Parijs, d.d. 3 Aug.: Uit Madrid wordt aan de Temps geseind „Generaal Marina beeft een schitterende verkenning ondernomen om de stellingen van den vjjand in het bergland van Gurugu te ontdekken. Hy liet eenige bataljons jagers manoetivreeren aan den voet van het berg land, waarop de Arabieren fo grooten getale kwamen aanloopen om naar de Spaansche troepen te zien, zonder acht te geven op de kustwacht van Numancia, die hun flank bestreek. Eenige batterijen openden het vuur op den vyand, aan wien ernstige verliezen werden toe.gebrac.ht. „De Spanjaardeii'-lpden geen verliezen." Uitgaande van het Russisch parlementair comité is een door Engelsehe geestelijken, leden van het parlement, schrijvers, redac teurs, professors en zoo voort onderteekend memorandum aan den minister van buiten- iandsche zaken, Sir Edward Grey, aange boden. Het aantal bandteekeningen bedraagt in het geheel 180, w.o. die van de bisschoppen van^ Hereford en Birmingham, van 3 leden van'het Hoogerhuis en 71 leden van het Lagerhuis, en die van de redacteurs van de Contemporary Review, de English Review, de Daily News, de Edinburg Evening News, de Morning Leader en de Liverpool Poit. In het stuk wordt de aandacht gevestigd op de barbaarsche behandeling van politieke gevangenen in de Russische gevangenissen. „Wy wenschen ons verzet op zuivere hu- maniteitsgronden te baseeren, maar het is niettemin van gewicht hier in herinnering te brengen, dat velen dezer gevangenen zoo ze al schuldig mogen zyn, moeten lyden voor daden of woorden, die in eenig constitutio neel land wettig of zelfs pryzenswaardig zouden zyn. „Ons doel is uwe aandacht op deze feiten te vestigen en den indruk weer te geven, dien zy op ons hebben gemaakt. Dat geen rechtatreeksche tusschenkomst mogelijk is, zien we ten volle in. Ook beoogen wy niet de punten van internationaal geschil met een te vermeerderen. Maar er bestaan waar schijnlijk middelen, waardoor eene bevriende regeering haren invloed kan aanwenden tot verbetering van het lot dergenen, die onder de euvelen gebukt gaan, welke wy hebben beschreven", vertroftcn ors welbekend CHT-1UX13 t Fabrieksmerk). Ie, radicale en van alle, zelfs lokkige zenuw- d ontstaan door jeugdigen leeftjjd re zwakte, Bleek Hoofdpyn Maagpijn Onvermogen enz. Dit— Sedert 1 Jan. 1891 bestaat in Dnitschland de verzekering tegen ongevallen, ouderdom en ziekte van rijkswege. Op 1 Aug. werd de wettelyk vastgestelde rente betaald aan 877 269 invaliden tengevolge van bedrijfs ongevallen, 104.931 grijsaards en 18:819 zie ken, totaal meer dan een qrillioen personen, die rente tiokked van den staat. zijne oogen en sliep byna onmiddellyk in. Ook Fournaise strekte zich op den grond uit, doch instede van to gaan slapen, ontdeed hy zich alleen van zyne zware pakkage en bleet toen naast zynen makker liggen, nu en dan eene teug nit het r.og half met water gevulde veldketeltje nemend. Vervolgens haalde hy uit zynen zak een stuk brood te voorscbyn, en begon hier kleine stukjes af te brokkelen, welke hy in hot water doopte en daarna opat. Zoodoende herstelde Four- naise in belrekkelyk korten lyd zyne krach ten, en toen eindelijk de twee uren voorby waren en de schildwachten zouden afgelost worden, richtte de soldaat zich langzaam op en beschouwde zwijgend eenige oogenblikken zynen naast hem liggenden vriend, dio met half geopendeu mond, zóó zwaar lag te snor ken, alsof hy alles wilde inhalen, wat h(j gedurende de laatste dagen aan rust was tekort gekomen. „Het zon jammer zyn, hem wakker te m ken," mompelde Fournaise en, zyn geweer grijpende, stapte hy ijlings naar de tent van den wachthebbenden sergeant. Dezt stond juist gereed, de ronde te doen en de posten af te loopen, toen Fournaise binnentrad. Een tevreden glimlach kwam op het ge laat van den onderofficier, loe.n hy den sol daat zag. (Wordt vervolgd.) daar de opgestapelde voorraden, olie, vernis, petroleum, verf en touw voortdurend op nieuw voedsel aan de vlammen gaven. Na drie uur was van het magazyn niet veel meer over dan de zwartgebrand muren. De schade beloopt eenige honderd duizen den franken. koelte en water in overvloedmidden in het woud bevond zich eene heldere bron, wier verfrisschend vocht den uitgeputten soldaat als met nieuw leven had bezield. Getroost en hoopvol op den dag van mor gen hadden de Fransche krijgers hunne ver moeide leden uitgestrekt en waren weldra in zulk oenen diepen slaap gedompeld, dat het scheen, als zouden zy daaruit in de eerste dagen niet weder ontwaken. De schildwachten liepen met Jangzamen tred heen en weer, van tyd tot tyd even stilstaande en luisterende, om daarna hunne eentoonige wandeling te hervatten. Aan den oostelpken rand van het woud stond Four naise met het geweer in den arm, eveneens op post. Evenals de meeste zyner makkers had ook hy dien dag vreeselyk geleden doch geene klacht was over zyne lippen ge komen, geene enkele maal was hy uit het gelid getreden om, op het voorbeeld zyner kameraden, eenige oogenblikken uit te bla zen en vervolgens met de nakomenden verder te gaan. Onvermoeid was hy voortgetrokken, voort, altijd voort, door brandend heete vlakten en onafzienbare heidevelden, langs steilen paden en door holle wegen. En toen einde lijk zyn makker Soutien naast hem dreigde neer te zinken, greep de wakkere soldaat den half bewastelooze vast, nam hem den EJn professor uit Danzig moet, evenals Zeppelin, van plan zyn een pooltocht le on dernemen met een bestuurbaren ballon. Alweer een schandaal in de Russische ad ministratie. Senator Garin, die door den tsaar belast is met een onderzoek naar de militaire administratie, heeft daarbij, naar oil Petersburg wordt geseind, een uilgebreid stelsel van omkooping ontdekt. By een huis zoeking by het hoofd van een groote firma voor legei leveranties zyn stukken ontdekt, waaruit blykt dat de firma jaren lang groote sommen betaalde aan hooggeplaatste ambte naren by de leger intendances en aan andere leger-auloriteiten. Senator Garin is een merkwaardig man, want er behoort ongetwijfeld grooten moed toen, om zooals liy, de schadelijke knoeie rijen, waarvan do Russische bureaucratie zich aan het licht te brengen, echter, dat de moeite en zorgen, die deze senator op zich heeft geno men, zoo slecht beloond dreigen te worden. Geruimen tyd geleden hebben wy immers al iets mee kunnen deelen van knoeierijen door Garin in Moskou ontdekt, maar tot dus ver is niemand van hen, die voor die knoeie rijen verantwoordelijk zyn ter verantwoording geroepen. Do knoeierijen worden ontdekt, maar de knoeiers schijnen ongestraf te bly ven. schuldig maakt, Het treurige is De president van den Duitechen „Handels- tag" heeft aan prins Bülow een schrijven gezonden, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het leedwezen van den „Handelstag" over het aftreden van den prins als riks kanselier. „In de leiding der buitenland-che politiek slaagde Uwe Doorluchtigheid er in, de aan het Duitsche Ryk toekomende positie en den vjede te handhaven, die ook voor de ontwikkeling van het economische leven grondslag is. In de binnenlandsche politiek konden handel en industrie niet steeds de wegen goedkeuren, die onze wetgeving in sloeg, maar intusschen hebt gy nimmer er aan doen twijfelen, dat ge van het gewicht van deze takken van bedryf doordrongen waart." En met waardeering wordt dan melding gemaakt van prins Blüow’s zorgen voor de vloot, de groote steun voor scheep vaart en overzeeschen handel, van zyn stryd tegen de sociaal-democratie en van zyn pogen om een goede belastingherziening te verkry- zwaren ransel van den rug en fluisterde hem toe: „Houd moed, Soutien; nog een klein eindje, dan krijgen we rust.” En met bovenmenschelyke inspanning had de ander zich op de been gehouden en ge zien, hoe Fournaise den ransel zyns vriends meedroeg, niettegenstaande hy gebogen en hijgend onder zyne eigene uitrusting voort- zwyegde. Toen eindelijk halt gehouden werd, was Soutien neergestort, en ook Four naise waggelde eenigszins, toen hy terug keerde van de bron, met water voor zynen vriend. „Soutien,” had de brave met flauwe stem geroepen, toen hy zag dat deze met gesloten oogen roerloos nederlag. „Soutien, bier is water Drink eens En ah door eenen tooverslag was de machtelooze by den klank „water” opge sprongen, om gretig het kostelyko nat in te zwelgen, totdat Fournaise het keteltje weg trok met de woorden„Genoeg, sSoutien, niet meer dadelijk, ge zoudt anders ziek worden. Ga nu maar slapen”. „Ik moet op wacht”, kreunde Soutien. „Wanneer?” „Over twee uur.” „Goed. Ga nu maar eerst een poosje liggen.” Werktuigelyk sloot de uitgepulte Soutien Frankrijk. Te Murat in het zuiden kwam het ter ge legenheid van een processie ter ecre van Jeanne d’Arc, die door den burgemeester verboden was, tol een botsing tusschen de deelnemers en de gendarmerie, die zich mees ter wilde maken van de banier der jonk vrouw. De banier werd in stukken getrok ken, waarop bisschop Lecoeur de ovcrbltfse- len zegende, nadat de talrijke gewonden weggebracht waren. Duitsohland. De Frankf. Zeit. weet mee to deelen, dat •Zeppelin zich heeft laten vinden voor het plan het volgend jaar de tentoonstelling in Brussel met zyn tegenwoordigheid op te luis teren.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1