SRDOTE OPRUIMING ADVERTENTIES. HUB DEPOT yan thee. m BIUNEULAHD. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. *- Stadsnieuws. BEUR! VAN ROTTERDAM Marende de maanden Juli ei) Angustus lot Spotprijzen. id Wy/TYJT MVAsrtmv VI. IIAVENSWAAY ZONEN, aan Cowes als over d^t aan Cherbourg, Alleen de Novpoje Wrerojja verzekert, dat de wijziging iu de betrekkingen tnsschen Ras- land en Engeland reeds vrachten beeft ge dragen. Deze toenadering heeft de atmosfeer in het Verre Oosten opgeklaard, de toestand in Perzië verbeterd, het politieke evenwicht in Eoropa bevestigd. De schitterende ont vangst, die Engeland den Rassischen volks vertegenwoordigers bereidde, heeft bewezen dat de politiek van He regeeringen te Lon den en Petersburg door de volkeren wordt goedgekeard. Dat geeft recht tot de meening, dat Rnsland's betrekkingen tot Engeland, waar de openbare meening een zoo groote rol speelt, zich zullen ontwikkelen tot weder- zydscbe voldoening De ontmoeting tusschen de heerscbers der beide grootste rykec der wereld, die met elkaar verwant en door hartelyke vriendschap verbonden zyn, moet gunstigon invloed hebben op de Russisch- Eugelsche betrekkingen en is een waarborg voor het behoud van den vrede en de rust in Europa. Men is nog niet vergeten, hoe, in Novem ber 1906, de oud-minister van financiën Merlou in opspraak werd gebracht, doordat een vroegere vriendin van hem, pit Ijverzucht gedreven, een moordaanslag op hem pleegde op de openbare straat te P'arys. Merlou liep met een andere vriendin, een zekere madame Berger, en werd plotseling aangevallen door madame d'Allemagne. Madame d'Allemagne kon niet verdragen, dat zij in de gunst van Merlou verdreven was door een andere vrouw. Die madame d'Allemagne schijnt niet gemakkelijk te vergeven en te vergeten. Zondagmiddag heeft zij te Ie Vésinet, in een bosch, madame Berger opgewacht. Plot seling kwam madame d'Allemagne uit de struiken te voorschijn en schoot het heele rolletje patronen van een revolver van vlak bij af, op madame Berger en een oude vrouw, die met madame Berger wandelde. Beide vrouwen zyn gewond, mevrouw Berger licht gewond in de dy, maar de oude vrouw ernstig gewond deze heeft twee kogels in het onderlijf gekregen. Madame d'Allemagne is gevangen genomen. Zij schijnt tegenover de politie gejammerd te hebben, dat madame Berger haar leven gebroken had. De naam van Merlou wordt in de pers dezer dagen nog genoemd in een geheel ander verband. Merlou is sedert 1906 gezant van Frankrijk in Peru. Hy schijnt thans in aanmerking te komen voor de betrekking- van Fransch commissaris by de Egyptische scbnldkas, als opvolger van graaf Vanvinenx, die zyn ontslag heeft gevraagd. De berichten ^it Barcelona blijven spreken van herstel der orde, terugkeer van het gewone leven. Sterke troepenafdeclingen zyn nog steeds geposteerd op verschillende pun ten van de stad. De gebouwen van republi- kein8che clubs en het volkshuis zyn ge sloten. Men gaat nu na, wat er alzoo gebroken is door de oproerige menigte. Onder de ge broken voorwerpen verdienen de straatlan taarns genoemd te worden. Er zyn wel zeven duizend lantaarns stuk gemaakt. De opge broken straten worden opnieuw geplaveid. Hét plaatsje Sadabell heeft geen weer stand geboden aan de troepen. Het is zonder gevecht bezet door generaal Bonet. De Tsaar en de Tsaritsa zullen na bun terugkomst uit Engeland naar Tsarskoje Selo gaan, om vervolgens eenige weken op Livadia door te brengen. Op het eind van September zullen zij een bezoek brengen aan Italië. Tenminste, dit is het -plan. Men weet, dat het bezoek aan Italië al heel wat keeren is vastgesteld en vervolgens weer uitgesteld uit vrees voor socialistische be toogingen. Maar nu zal 't er dan toch van komen, heet het. Na Italië komt Turkije aan de beurt. Drie dagen zullen Tsaar en Tsa- ritsa de gasten zyn van Mohammed V, die nog in 't najaar het bezoek zal beant woorden. i Frankrijk. Minister Briand heeft besloten alle pre fecten in groepjes by zich te ontvangen. Zyn bedoeling is er de heeren op te wyzen dat zyn verlangen is, dat bet land door hen in republikein8chen geest zal worden bestuurd. Vooral drukt hy hun op het hart steeds met de grootste hoffelijkheid op te treden en rechtvaaidigheid te betrachten „vooral ten opzichte van de tegenstanders van de re- geerende party." Duitsciiland. De keizer is gisteren van zyn Noorscho reis teruggekeerd het jacht „Hohenzollem" viel te kwart over vieren gistermiddag te Swinemilnde binnen en een talrijke menigte juichte Wilhelm, die op de brug stond, toe, Vandaag komen de nieuwe rijkskanselier on andere heeren hom over regeoringszaken spreken. Volgens het Wiener Fremdenbiittt zal de nieuwe Rijkskanselier Von Bethmann-Holl- weg in het laatst van September een bezoek brengen aan keizer Frans Jozef. Portugal. Koning Eduard heeft den koning van Portugal schriftelijk uitgenoodigd hem in Engeland een bezoek te brengen. Koning Manuel zal over eonige weken de reis aanvaarden. Rusland. Van Mnandg op Dinsdag zijn te Peters- burg 31 menschen aan cholera lydende be vonden, 7 zyn gestorven. Het aantal zieken bedraagt 519. De steden Riga en Witebsk, alsmede het gouvernement Kowno zyn „bedreigd met cholera" verklaard. De Minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909 („Staatsblad" no. 252), tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbil jetten in te wisselen dat die inwisseling zal kunnen geschieden by de betaalmeesterskantoren en bij de kan toren der Nederlandsche Bank (behalve by de correspondentschappen 2de en BIe klasse); dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. - Een ieder wordt derhalve met nadruk aan bevolen na te guan of nog muntbiljetten in zyn bezit zyn en, zoo ja, die biljetten on verwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de bil jetten van 50 gulden en van 10 gulden waarop het woord „muntbiljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitge geven blauwe bankbiljetten van 10 gulden). („St.-Ct.") By de gisteren gehouden herstemming in district I te Rotterdam voor een lid van de Provinciale Staten heeft de heer J. Visser Jac.zn. (Lib.) 3128 stemmen behaald, pn do heer H. Spiekman (S. D. A. P.) 2291, zoo dat de heer J. Visser Jac.zn. gekozen is. Staking van grondwerkers te Amsterdam. Onze Amsterdamsche correspondent meldt In een zeer druk bezochte vergadering van grondwerkers in het gebouw d'Geel- vinck is Dinsdagavond de staking in het grondwerkersbedryf geproclameerd. De ver gadering duurde van half 9 tot na twaalf uur. De besturen der beide grondwerkers vereenigingen, die deze actie voeren, hadden ieder een spreker aangewezen om voor het laatst de grondwerkers op het gewicht van hun zaak t£ wyzen. Voor do groote organisatie Helpt elkander voerde de heer Kolthek, secretaris van het N. A. S., h'4 woord, voor de Katholieke organisatie St. Leonardus werd gesproken door den heer Van Lingen, bestuurder van den R.-K. Volksbond. Beide sprekers wezen vooral op de schaduwzijden, welke zich on getwijfeld zouden voordoen, en drukten hun op het hart goed te overwegen voor zij be slisten. Na uitvoerige beprekingen,waar aan door vele grondwerkers werd deelgeno men, werd de volgende motie gesteld: „De huishoudelijke vergadering van grond werkers, gehouden op Dinsdagavond 3 Aug. 1909 in het gebouw d'Geelvinck, gehoord de besprekingen zoowel van be stuurders als van leden; r/ constateert, dat de grondwerkerspatroons niets ernstigs hebben gedaan om aan de bil lijke verlangens der grondwerkers tegemoet te komen; f constateert dat daarom de patroons de grondwerkers tot staken hebben genoodzaakt en voor de gevolgen daarvan verantwoorde lijk zijn; besluit de staking te proclameeren bij alle grondwerkers-patroons, die werk uitvoeren binnen de grenzen der gemeente Amsterdam, en voor Amsterdamsche patroons, die werk uitvoeren in de omliggende gemeenten, tegen 4 Angustns 1909 voor de eischen, die gesteld zyn door de organisaties Helpt Elkauder en St. Leonardos; en rekent op den stenn van allen, die willen opkomen voor het recht en de belan gen der arboiders." Deze motie werd met groote meerderheid by geheime, schriftelijke stemming aange nomen, waaraan diegenen deelnamen die gisterenmorgen den arbeid moesten staken. Nadut 't bestuur gisterenmorgen den inzet vau den strijd door een persoonlijk onder zoek bad nagegaan, constateerde bet, dat het grondwerk zoo goed als stil lag en tegen morgen geheel zal stil liggen. Het adres van het comité, dat met de leiding is belast, is voorloopig gevestigd» in het gebuuw De Jong. De eischen, waarvan sprake is in de Dins dagavond ter vergadering van grondwerkers aangenomen motie, zyneen uurloon van 28 cent, Zaterdags beëindiging van den arbeid om 12 uur des middags of een 557s urige werkweek. Voorts wordt gevraagd overwerk Zondags en nacktarboid te betalen volgens de loonen opgenomen in de gemeentebestek- ken. Wy vernemen verder nog, dit de Ka tholieke organisatie St. Leonardos een eigen stakingsburoau heeft opgericht, hetwelk ge vestigd is in het *Gildenhuis van den R.-K. Volksbond. Op het werk aau den De Ruyterweg voor den bouw eener fabriek van de firma Sene- felder hebben de aannemers Kraay en Co. te Hillegom de eischen dor stakers reeds in gewilligd. (Vad Dinsdagavond tegen 11 uur toonde zich een i'Xterrier op een eerste bovenhuis van een perceel aan de Ceintuurbaan te Amster dam zeer onrnstig. Snuffelend en nu en dan zacht jankend liep li{j de verschillende ka mers door, keek dan veelzeggend zyn mees ter aan en begon dan weder zenuwachtig de kamers door te snuffelen. Gebrek aan wa ter of eten had hy niet.Men deed de deur open om hem naar buiten te laten gaan, doch in plants van naar beneden Je loopen, vloog hy pijlsnel naar den zolder en sloeg op eens heftig aan. De mannelijke bewoners waren mede naar boven gesneld en zagen nog juist, dat eon manspersoon door een branddeur den anderen zolder op vluchtte en van daar naar beneden stormde, om dooi de I aitendenr op straat-een goed beonkoman te vinden. Na onderzoek bleek niets gemist te zyn, doch tweo koffer.s met vvintergoede- ren waren geopend. (Stand.) Een anecdote over onzen Prins. Het „Arnh. Dbl". deelt de volgende anec dote mede Prins Hendrik staat gewoonlijk met de kippetjes op. Woont hy op het lustslot Het Loo, dan zwerft hij, meest alleen, op jacht paden door de bosschen. Op zekeren morgen ontmoette hij by za^k een gelegenheid een armoedig gekleede vrouw, die hakhout sprokkelde, wat in de Koninklijke bosschen niet geoorloofd is. De Prins, die door de vronw niet herkend werd, knoopte een gesprek met haar aan. „Wel vronwlje, zwaar werk." „Ja, ja, mijnheer, inaar het ergste ervan is dat ik het nog niet eens doen mag. Maar ik heb niets meer in huis, meneer, 't is ar moede, bittere armoede". „En als de jager je nu betrapt, wat dan „Och, voor de jagers ben ik niet bang, die slapen nu of loeren op de stroopers. Maar de Prius, dat moet een lastige baas zijn,die loopt als de wilde jager al om mid dernacht in de bosschen rond". De Prins, bijzonder in zyn schik over den invloed van de krantenschryvers op do fan tasie van eenvoudige menschen uit het volk, vroeg de vrouw waar zy woonde en gaf haar den raad, langs de veldpadon naar den straatweg huiswaarts te gaan. Ze vojgde dezen rand en toen ze uit hot gezicht verdwenen was, schreef de Prins haar adres op, en do arme vrouw kon haar geluk niet beseffen, toen ze 's avonds een voer turf voor haar huis zag stilhouden, waarvan de brenger haar in naam van „den wilden jager om middernacht" aanried, in het vervolg geen hakhout meer té branden. Bij de behandeling voor de Amsterdamsche rechtbank van de zaak van den valschen munter B. werd als getaige gehoord z{jn hos pita, die vertelde dat bekl. wel eens 'n praatje met haar maakte. PresidentWaar leefde hy van GetuigeDaar was ik ook nieuwsgierig naar. Ik zeg, meneer B., u bederft m'n ge- heele boel, nog nooit heb ik zoo'n com mensaal gehad als u. „Dat kan wel", zei hy en dan liep hy lachend rond. Ik zei dan „Zeg rnjj eens wat voer je uit van je vak P" En dan antwoordde hy„Dat moest je eens weten." „Dan weet ik nog niets", zei ik, waarop hij weer„Dat kan wel." Hij scheen wel in machinerieën te doen, alles zag er zoo naar uit. 'n Zwarte boel was 't op z'n kamer van wat ben-je me, gips en rommel, weet ik het allemaal. Maar by won my nooit zeggen wat hy dped. PresidentDus je hebt nooit gezien dat hy bezig was met het maken van valsch geld Getuige: Neen, mijnbeer, als ik dM ge zien had PresidentStond er een kachel in de kamer? GetuigeJa, hij stookte die zoo verschrik kelijk gloeiend. Ik dacht, er komt nog brand in den schoorsteen. Ik heb een rijksdaalder van m'n armoedje moeten besteden aau het kleed omdat er gaten in gebrdnd waren. Ook in het zeil waren gaten gebrand, Getaige verhaalde verder dat bekl. haar f 2.80 in de week geregeld betaalde eo dat hy aan haar kinderen een nagemaakten rijksdaalder beeft laten zien. Een meisje met wie bekl. drie weken ver keering bad, verklaarde dat bekl. baar een rijksdaalder liet zien, zeggende: „die maak ik zelf". Een ander meisje, thans gedeti neerd, verklaarde dat bekl. op baar aan merking dat een rijksdaalder, die hij in zyn bezit had, zoo zwart zag, antwoordde dat hy meer zulke rijksdaalders had. Het eerste meisje zei dat bekl. niet veel geld uitgaf, het tweede meisje, dat do verklaring der kostju/fr »uw, dat het op bexl.'s kamer zoo rommelig en vuil was, bevestigde, deed uit komen dat bekl. altijd veel geld bij zich had. Het O. M. achtte bet ten lasle gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte twee jaren gevangenisstraf. Gisterenvoorraiddag te 91 i uur is, zoo meld de „D. Ct.", te Dordrecht aan de werf der Dordr. Houthandel- en Transitomaat- schappij, voorheen firma Jacob Vriesendorp Zn., aan den 's-Gravendeelschen dyk, de 40-jarige C. M., een der bootwerkers die bezig waren met het lossen der stoomboot Kinderdijk, door een misstap van de brug, welke het schip met den wal verbindt, ach terover in het Maliegat gevallen. Een kame raad sprong dadelijk gekleed te water en dook eenige malen, maar zonder den dren keling to kunnen vinden. De verdronkene laat een weduwe met acht kinderen na, van welke het jongste pas 10 dagen telt. 't Is kermis te Haarlem. En nu vertelt do „O. H. Ct.": 't Is één uur in den nacht Een rytnig houdt voor een der burger- logementen in onze stad stil Koetsier stygt nfiin rukt eon paar maal aan de schel Een raam van de bovohverdieping wordt opengeschoven en van daaruit informeert do hoteljuffer met slaperig gezicht naar het noodeloos hard gelui De koetsier vraagt onderdak voor don in het rijtuig ronkeuden m'nheer Hy komt uit den Haag on moet er morgen met den eersten trein weer heea Dank je wel piept de juffer zulke vrachtjes moeten wy nietBrengt dat maar naar Schei uit, bromt de snorder. Ik ben er de heele stad al meo rond gereden, en ner gens kan ik mynhoor to logeeren krygen... Met een Nou, ik mot ook niet! trokt de juffer zich terug en laat hot raam dicht vallen De koetsier, ten einde rAad, besluit bet vrachtje mee te nemen naar den stal. En de mynheer uit den Haag sliep aldaar zijn roes uit van de Huarlomsche kermis. Maandagavond kwamen mr. A. W., sub- stitaut-griffier bij de rechtbank te Heeren veen en zijn echtgenoote per fiets van Oudo- scboót. Vlak by Heerenveen zyn zy door vyf kerels aangerand. Mevrouw W. werd met fiets en al omvergeworpen en mishandeld. Mr. W., die zijne vrouw te hulp wilde ko- uiejg, kreeg ook klappen,'wuarna de kerels aftrokken. Direct klopte mr. VV. hot was ongeveer twaalf nar - de politie op, die spoedig de daders op wist te sporen. Hét zyn bewoners van woonscheepjes, die des daags uit venten gaan. De hoofddader is zekere D. N, Gisterennacht is er te Maassluis ingebro ken in het pakhuis en de kantoren van de firma Sonneveld en Janzen, reeders en haring facteurs op de Govert van Wijnkade aldaar. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door een ladder over de sloot te leggen en aan de achterzijde de deur van het pakhuis te forceeren. Eenmaal binnen, hebben zy eenige lessenaars opengebroken maar er niets van waarde in gevonden. Toen hebben zy de brandkast geforceerd. Aan de achterzijde is daarin een gat ge hakt en toen is voor een waarde van onge veer f 500 gestolen. Boeken en rekeningen zyn achter in het weilaud teraggevonden. Hoewel aan den havenkant drie wachters de op de kade liggende tonnen haring bewaakten en er tengevolge van eenen uitslaanden brand veel volk passeerde, is van de inbraak niets bemerkt. De Breskensche Ct. meldt bet volgende „Den 9n Juli vertrok schipper Van Hoeve, afkomstig uit Moerbeke (België) met zyn schip Niamoor uit de haven van Cadzaud naar Vlissingen. Even buiten de haven kreeg het schip aan bakboord zulk een zware zee, dat het roer defect werd. Een volgende zee deed bet schip op een steeueu dam stooten, waardoor het ontredderd werd. Op het hulp geroep van den schipper, ging de pas aan de haven te Cadzaud gestationueerde redding- vlet zoo spoedig mogelijk uit. Aan de beman ning dezer boot mocht het, met gevaar voor eigen leven, gelukken, bet schip vlot te bren gen, dat vervolgens met behulp van een man der reddingboot te Vlissingen werd binnen gebracht. De reddingboot was bemand als volgt: C. Van den Heuvel, W. J. Van den Heuvelen Jac. Van den Heuvel (die by verhindering van een paar mannen der vaste bemanning invielen), Job. Baas, Jac. Missietjo eniA. La Gasse, allen roeiers. Het bovenstaande, dat tot- nog toé door geen enkel nienwsblad werd opgenoioep, ver dient echter wel vermelding omdat daardoor weer overtuigend wordt aangetoond, h<j»e noo- dig de reddingvlet aan de haven te Cadzand en hoe wakker de bemanning is om rjedding ie bieden, waar ze wordt verlangd." Drie Nederlandsche pantserschepen, De Rnijter", „Koningin Regentes" en „Tromp" znllen binnenkort een bezoek brengen aan eenige bavens van China, de Philippynen en Japan. Vooral een bezoek aan Japan was o.i. reeds geruimen tyd geleden noodig geweest, scbryft de „N. R. Ct.". Niet alleen in ver band met de zeer gewijzigde staatkundige verhoudingen in Oost-Azië, doch ook als contra-beleefdheid van de menigvuldige be zoeken door Japansche oorlogssshepen aan onze Oost-Indische bezittingen gebracht en inzonderheid na de zeer hoffelijke wijze, wnarop het bezoek aan een Japansch oefe ningseskader in 1906 werd aangekondigd en gebracht. By den raad van Zwolle is oen adres in gekomen van tien kiezers iu het le district, waarbij bezwaren worden ingebracht tegén den uitslag der gehouden herstemming in het le stomdisi riet van het le kiesdistrict op 19 Juli, ter verkiezing van drie leden van den raad, Als gronden voor han bezwaron voeren zy aan, dat de aanteekeningen, gehouden door anderen dan door de leden van het 8temburean, eeu andoren uitslag zonden hebben gegeven, dan door het stembureau is geconstateerd. Volgens die aanteekenin gen zonden op mr. van Haersolto meer stemmen zyn uitgebracht dan officieel is geconstateerdook do leden van hot stem bureau, die aanteekeningen hielden! waren tot een verschillend resultaat gekonuen. Aangezien genoemd verschil op den uitslag dor stemming van invloed heeft kuniien zyn, wordt den raad verzocht een nader onderzoek te doen instellen. Een 10-jarige knaap uit de St.-Ursulasteeg te Leiden reed Maandag mee op t vee aan elkaar gekoppelde wagens, waarop eeu stoom- draaimolen van het kermisterrein geladen was. Onderweg wilde hy van d«n eenen wagen op don anderen springen, maar viel op den grond en kreeg een der widen over het bovenlichaam. Hy stond nog op en liep enkele meters, maar zakto toen ineen, werd, nit den mond hovig bloedend, naar een po litiewachthuisje gedragen, en was toen hy daar aankwam, dood. De „Leenw. Ct." vertelt als „hintorisch": Gemeente-secretaris zit gezellig te keuvelen by het hoofd der schoo]. 't Gesprek gaat over luchtscheepvaart, vliegen enz. en nadat de Z.-O.-tram in onze provincie besproken is, komt men Lp de zg. harmonicatreinen, welke er in Ovterysel en meer zuidelijk het buitenland instormen. H. d. S. - Zoo'n reisje zou ik toch nog wel eens willen meeraakon. 'k Heb nooit in zoo'n trein gezeten. Gemeente-secretaris (met een bopt)„O ja, ik heel vaak. Je hebt van die opgeschoten knapen en jonge mannon, die daarmee een aardig stui vertje verdienen, en in tijden van werkloos heid en malaise treft men ze heel veel aan. Bjjna by elk station verwisseleé ze van waggon on dreunen maar weer dezelfde ge liefkoosde liederen tot genoegen en ook vaak tot ongenoegen van 't reizend publiek." H. d. S. (schiet in een lach) is nietjby machte den loop en de inrichting der D.-tjreinen aan den chef der secretarie te verklèren. Zjjn uitlegging vindt geen gehoor. GOUDA, 5 Aognstns 1909. Gisteravond had op de Kattedsingel een vechtpartij plaats. Een schipper nit deze gemeente voer met zyn schuit bijna tegen het bootje van een kermisreiziger aan, waarop deze op de schnit sprong en den toebracht, schipper een kleine verwonding die zich ernstig liet aanzien, doordien het geheele gezicht met bloed was besmeerd. Een massa menschen waren op {de Katten- singcl byeen. Hedenmiddag ten 1 nar dreef gemeente iu noordoostelijke richti ballon „Rotterdam", die om 12 an was opgestegen. In het schnitjè zich een dame en twee heeren. boven onze ig de lucht te Utreeht bevonden Over de restauratie van dé Groote of Sint Janskerk wordt o. a. bet v ilgende me degedeeld De herstellingswerken aan den noordelijken hoek by den toren werden voltooidaan de binnenzydp werd dit gedeelte der kerk, in aansluiting met het reeds vroeger uitgevoer de, in baksteen afgewerktby deze herstel ling kwam de aanleg van de kerk in hare oudste, veel kleinere, oppervlakte weder doi- delyk aan het licht. De twee zich hier be vindende ongenummerde rameu werden in zandsteen vernieuwd en de gevels, waarvan zy deel nittnaken, van deksteenen en krnis- bloemen voorzien, terwijl het ongekleurd glas in lood werd hersteld. Het gevelvlak no. 1, onmiddellijk naast den toren, werd met het daarin vervatte raam hersteldde topgevel moest geheel worden vernieuwd, en werd daarna voorzien van deksteenen en kraisbloemen. De conterforten in de omge ving van dit gevelvlak eischten belangrijke herstellingen. In verband met de werken aa:i dezen aan den toren grenzenden gevel werden ook aan den toren zelf eenige herstellingen ver richt. De noordwestelijke renaissauce-aanbouw tegen de ongenummerde gevels, ten vorigen jare voor de noodzakelijke heiwerken afge broken, werd opniea.v opgetrokken en tot bergplaats voor de kerk ingericht. De kolom tussehen de vakken 9 en 10 werd met het kapiteel hersteld. Aangevangen werd. met het schoonmaken en re8tanreeren der kolommen tnsschen hot middenschip en den noordorbeuk. De zoogenaamde Bnrgemeesterspoort by den nieuw opgetrokken traptoren werd af gemaakt, eveuals de Van Meurskapel, welke weder als teekeukamer door den opzichter in gebruik, is genomen. Voor de restauratie der kerk werd in 1908 ontvangen aan gubsidiënvan het ryk f 10.000van de provincie Zaid-Holland f 1000; van de gemeente Gouda f 1000; van de kerkvoogd^ der Ned. Herv. gemeente f 2500; de bijdragen van belangstellenden bedroegen f 4149.50. De vorrichto herstellingen enz. vorderden een nitgaaf van f 19.340.21 waarvan f 2660.92 voor herstellingen aan ramen en glazen. Do rekening over 1908 sluit inet een nadeelig saldo van f 2129.13j. De heer L. AkkéVhnys J.Ez. directeur der Rijksnormaal lessen to Schoonhoven heeft met ingang van 1 November 1909 eer vol ontslag gevraagd als directeur en onder wijzer aan die inrichting. Reeds een 30-tal jaren was de heer Akker- huys als directeur der Rijksnormaallessen te Schoonhoven werkzaam, terwijl hy daarvan 6 jaren aan het hoofd stond der destijds bestaan lo opleidingsklasse. Aan het verslag van den toestand ouzor gemeente ovor 1908 ontleenen wy het vol gende C. Werken niet aan do Gemeente behoorende. Daartoe behooren de wegen, voetpaden, bruggen, slnizen, schoeiïogen en walmuren, die door het Ryk, de provincie, de gemeente Waddinxveen, waterschappen of particulieren worden onderhonden als: De Mallegatsluis met ophaalbrng en de Roode Brug aan bet Rabat met wat daartoe behoort door het Ryk de Tnrfsingelgracht en de Bniten-Gonwe met jaagpad door de provincie Zuid-Holland, zoomede de conpnre van de Gonwe; de Hanepra&islnis en het Stoomgemaal door het Hoogheemraadschap Rijnland, dat mede in onderhoud heeft den weg over den Goejanverwellendyk het Willensche Verlaat met het Stoomge maal door den polder Willens; het Bloemendaalsche Verlaat en de zoo genaamde Steenen brag in de Spoprweg- straat door den polder Bloemendaal de weg door de Willens door de Com missie voor den Zandwog van Gonda naar Goejanverwellen de weg door de Oude-Gonwe, thans ge naamd de Graaf Florisweg, door de Com missie van den straatweg Gonda—Bode graven; dy Broekweg, in onderhond by de ge meente Waddinxveen. Voor het onderhoud vfa ddll weg yan de Hoflaan te Rotterdam naar Gonda wordt ingevolge eene in 1859 getroffen regeling door de Gemeente eene som van f 900,— 'sjaars bijgedragen. D. De Hoffmans-Stichtingen. Deze zyn: a. De Volksgaarkeuken. De met het beheer van deze stichting belaste Commissie deelt in baar Verslag omtrent den toestand der inrichting over 1908 het volgende mede. In de samenstelling der Commissie kwam gaene verandering, aangezien de beer M. J. Oosterling, die periodiek moest aftreden, als lid werd herbènoemd. De finantiëele toestand was ook in het afgeloopen jaar volgens hare meening zeer goed. De Keukenmeester en de Kenkenmeesteres gaven wederom teden tot groote tevredenheid. 8</nee Ook over het dienstpersoneel was de Com missie tevreden. Over de leveranciers waren geene klachten te vermelden. De gebouwen verkeeren m een uitmun tenden staat. De orde in do zaal was ook dit jaar be vredigend. De omzet was als volgtin de zaal wer den verkocht 6030 porties 15 cents, 20525 porties ft 10 cents en 299 porties ontbjjl k 10 cents, afgehaald worden 721 porties ft 15 cents en 13745 porties 10 cents, voor het personeel werden ufgeleverd 1670 porties ft 15 cents, 3595 porties k 10 cents en 3991 porties ontbijt. Uit deze opgaaf blijkt, dat de verkoop in 1908 iets lager was dan in het jaar te voren. De uitgaven voor de Volksgaarkeuken be droegen over het afgeloopen jaar f 6295,91s, waarin voor f 1714,21* uit de Gemeeqte kas werd bijgedragen. b. Het Hoffmans-Ge8ticht. In het College van Regenten kwam geene verandering; do heer Dr. F. H. G. van Itfewon,'die met het einde van het jaar vol gens den rooster moest aftreden, werd her kozen. In het gesticht werden dit jaar geen nienwe dames opgenomen. Rogenten vorklaren in hnu Verslag verder, dat "de huishouding haar geregelde» gang ging; zy brengen aan de Directrice dank voor hare leiding en goede zorgen. Zy meenden te moeten berusten in de ten vorigen jare Vermelde mededeeling dat het Hoffmans-Ge8ticht van de lyst der van per- soneele belasting vrijgestelde inrichtingen was afgevoerd voor het gesticht moest die be lasting derhalve weder worden botaald. De nitgaven van het Hoffmans Gesticht hebben iu 1908 volgens do Rekening van Regenton bedragen f 8784,22, waarin uit de Gemeentekas f 6861,72 werd bijgedragen. E. De Gemeente-Gasfabriek. Betreffende do Gemeente-Gasfabriek ver wijzen wy naar het Verslag, door de Com missie van bijstand uitgebracht. (Wordt vervolgd.) MARKTBERICHTEN. Gouda,' 5 Augustus 1909. RANEN Kalm met weinig prijsschommeling voor de binnenlandsche granen. Tarwe: Zeeuwsche 13.25 A 13.50. mindere dito 13.a 13 20. Afwijkende 12.65 4 12.90. Polder 4 Rogge Zeeuwsche 7.25 k f 7 60. Polder a -.Buitenlandsche per 70 kilo f 6.50 k 6.75. GerstWinter 4 Zomer 4 4 Chevalier 7.25 4 7.75. Buitenl. voergerst per 65 kilo 4 25 4 4.75. Haver per hectoliter 5 20 A 5.40 Per 100 kilo 10.25 4/IO 60. HennepzaadBuitenlandsche per 50 Kilo 6.A f 6 50 Kanariezaad 10.— A 12.-. Kar wij zaadper 50 Kilo 4 Koolzaad A per Hectoliter. Erwten Kookerwten k Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 775 4 8.25. Boonen bruine Boonen, 4 Witte boonen A Paarden boonen 7.75 u 8.—, Duiven boonen -.A Mais per 100 Kilo: Ainorikaansche Mixed 7 50 4 §175, Kleine ronde 7.75 A 8.L Vermarkt. Melkvee, redel aanvoer, hanSel vrijwel. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 24 A 27 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel flauw, 19 4 20 ct. per half K.G. Magere Biggen, redel. aanvoer, handel zeer stug, 0.95 4 1 40 per week. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel zeer flauw, 16,— a 20. Zuiglammeren, redel. aanvoer handel zeer flauw, 14 4 17.—. Nuchtere Kalveren, redel, aanvoer, handel flauw, 6.4/9 Graskalveren geen handel. Fokkalveren 8A 14 Kaas, aangevoerd 106 partijen, handel vrijwel ie kwal. 30.4/32 2de kwal. 25 4 28.—. JJwaardere 29 4 33. Noordhollandsche a Boter 1369 stukken van 1 /8 KG. Handel vrijwel Goeboter 1.35 A 1 45 Weiboter 1.15 A 1.25 WOENSDAG 4 AUil Staatsleeninqen. 7 L.K. H.K. Nederland. Certif. Ned. Werk. Schuld 27» Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 41 Rentelooze certif. Oblig. 2e Serie fr. 500 3 Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 Hypothee. Staatsl. 1892 6 Rü8LAnd. Iwang. Dombr. Obli- gatien 47t Azib. Japan Obligation 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schold. R. 3 49'/, 92^8 - V/A f 6.20 58 - 97 - 90V, 80 Rypothtek-Bcuiken. Pandb. Rotterd. Hypj^ 37» 97'/4 Pdbr. Sted Hypb. 'swav, 4' 8 1007, Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 99'/. Pandb Westlandsche Hypb. 4 100 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 998/, Pa!ndb. Algemeeue Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 101 - Pandb. Noderl. Hyp. Pand- - briefbank 4 99", Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4b, 1018/, - Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99'/« Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 991/, Hjhmdb. Hollandsche Hypb. 4 94'/, Scheepvaart- Af aat schappijen Oblig. L. Snfk en Co. Sleep dienst 4'/j 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 PremieUeningen Belgie. Stad AjjVsverpen 1887 2"s 98 Diversen. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 99 van alle nog resteerendo COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR,- MANTELS, BLOU- SEN, ROKKEN en JAPONSTOFFEN VERSCHEIDENHEID. De chtlera heeft te Calcutta jeei/ aantal Engelscy verpleegsters van het gasthnis aungeta^. Zes waren er eergisteren aan ge storven en vier waren er nog zwaar ziek. Bovendien waren er vyf blanken in dat gast huis aan bezweken. Te Barger-Compascnm kwam dezer dagen omstreeks 11 nur des avonds by B. H. Hnl- scher iemand, die vro g aldaar te mogen oveaiabhten. Hy gaf voor Qf. S. te heeten, gepensioneerd Oost-Indisch militair te zyn en eerst onlangs uit Indië te zyn teruggekomen. Na den nacht daar geslapen le hebben, ga/ hy te kennen, wel gaarne by H. in don kost te willen zyn, tegen vergoeding van f 6 per week. Dit werd uitstekend gevon den, en toen de kostganger later zyn gast heer voorsloeg, gezamenlijk naar Emrtien te ryden om daar f 600 to halen, welke bjj als gepen8ionneerde moest ontvangen, werd dit aanbod gaarne aangenomen. Er word goede vertering gemaakt, maar achteraf bleek op rekening van den kostbaaswant de kostganger is thans aan 't loopen. Burgerlijke Stand. GEBOREN4 Aug. Johannes, ouders W. C. Broer en A. C. van der Kemp. Egidius Dirk Hendrik, ouders H. van den Eng en S. P. C. van Hunnik. Maria Eli zabeth, ouders A. Nederhof en M. Stolwijk. 5. Bastiaantje Jacoba Tenntje, ouders F. de Brnyn en P. Verwaal. OVERLEDEN3 Ang. W. Pastoors, 66 j. P. Q. Husselson, 82 j. 4. J. Nabbe, 25 j. GEHUWD: 4 Aug. P. W. M. van den Dnngen en A. A. Reebeen. I. van der Kleij en J. M. Earioveld. S. A. Vervoort en E. M. Perdyk. -- W. Zonneveld en N, Werner. Reeuwijk. GEBORENJohannes Petra", ouders L. Vergeer en G. M. de Boor. Lena Johanna, ouders W. Vermeulen en N. Rietveld. OVERLEDEN A. Kraan, echtg. van J. Perridon, 69 j. Men wordt verzocht op 't Hf Kit K te letten uit hit Magazijn van QORINCHEM. Deze THEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van rij Iwee en een half en een Ned. one met vermelding van Nommer en kPrys, voorzien van nevenstaand f Merk, volgens de Wet gedepc- "neerd. Zich tot dr nitvoer.ng van ge- eerde orders aanbevelende 3. C. BIJL, voorheen J. BRÈEBAART Lz.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2