I i 'OïlNB,' is, lar kooping and enz. IN DEN STRIJD. Nieuws- en Advertentieblad toor Gouda en Omstreken. No. 11015, Zaterdag 7 Augustus 1900. 48ste Jaargang. on Buitenlandsch, Overzicht. FEUILLETON. K rijk, 1 >A, ÏMAN, van to i dubbele fleech i verhuurd aan Kerstmis 1909, uari 1910 voor and van Gouda; 114 tot on met 1179, 1182 en veer taren. i aantal onge- op aanvraag '8 Co. n toepassingen lerde I'.r- <rlt. Zjj geven rs niet kunnen geen imitatie IT, in, modellen te ilykate en el voor Heeren erechoenwerk, I. Müller Ca Men lette goed werk, talaeterlM, IKMAN Zn Episode nit den Fransch*Daitschen oorlog. ierbonden UREN, B00M- Vruchtboomen, vorige perceel; 123 geheel en lyk groot onge- JSTUS 1909 des het HÖtel „DE i overstaan van en Telefoon No. St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering' van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN een perceeltje H> WATER op iwyk, bewoond ster Sectie E 632, 839, 840 ntiaren. z. 1 November nd nA den oogst ut. laris KOEMAN De „Zvono”, het te Belgrado verschijnend socialistische orgaan, dal indertijd onthul lingen deed over de bijzondere omstandig heden, onder welke het overlijden van een» kamerdienaar van den vroegeren kroonprins had plaats gehad, werd kort voor den af stand van den kroonprins verboden wegens een artikel, waarin koning en kroonprins scherp werden aangevallen. De uitgave van bet blad moest worden geslaakt. Het blad kwam van dit besluit in hooger beroep by Telefoon No. 8- A I) VERTEN T I E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In stryd met baar gewoonte ten deze, beeft de Porte zich ditmaal rechtstreeks tot de Grieksche regeering gewend, en wel met het verzoek de Grieksche gendarmerie- en militie-offlcieren op Kreta terug te roepen. De Grieksche regeering heeft daarop geant woord dat die zaak de vier beschermende mogendheden aanging, met wier medeweten en toestemming bedoelde officieren naar Kreta waren gezonden. Met dat antwoord zal men te Koiistanti- nopel niet tevreden zyn. Het heet dan ook, dat er een krachtiger vertoog op de komst is. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, heeft do Turkscbe minister van buitepland- sche zaken tot den Griekschen gezant ge zegd, dat de Porte op Kreta slechts de Kretenzer vlag wenscht te dulden. De minister van oorlog heeft vyftig batal jons reserve onder de wapenen geroepen. Ook zjjn er reeds besprekingen gaande over het vervoer van troepen en krygsvoorraden van Sirirna naar Kreta. Uit Tokio wordt gemeld, dat Japan aan China slechts eeni/e dagen tjjd geeft om het spoorwegplan te aanvaarden. In allen gevalle zullen de werkzaamheden aan den Antoeng- spoorweg op 15 Augustus een aanvang nemen, wat het antwoord der Chineesche regeering dan ook moge zyn. Dinsdag werd uil Tokio geseind, dat Japan binnen een week ant woord had gevraagd van de Chineesche regeering. Graaf Katsoera schijnt zich in slaat te voelen krachtig op te treden, daar hy zich den steun der constitutionalisten beeft weten te verzekeren. wel degelyk rekening houden, zoodat indien hieraan een einde werd gemaakt verbooging van de loonen niet uit zou kunnen blyven, en een meer gezonde toestand in het lever, zou worden geroepen. Intusschen zal natuurlijk eene bedreiging, als die van den hertog van Portland, bare uitwerking op de groote, weinig verziende massa van de opgezetenen dor groote land goederen niet missen. Typisch is het hoe sommigen der land eigenaars in hun ijver om stemming te ma ken tegen de regeerings voorstellen, het der regeering gemakkelyk maken om, nadat die zullen zyn aangenomen, over te gaan lot de toepassing. Zoo verklaarde een landeigenaar Maryon- Wilson, dat hy niet in staat zou zyn iets te doen aau verbeteringswerken en zich slechts zou moeten bepalen tot bet nood- zakelyk onderhoud. Elke waardevermeerdering van Maryon- Wilson’s gronden zou dus beslist onver diend zyn en in de termen vallen der niotyffe belasting. De hertog van Portland is een groot land eigenaar. Zyne bezittingen strekken zich uit over een oppervlak van 18000 acres, zoodat duizenden daar hun levensonderhoud ver dienen, hetzy als pachters, hetzy als arbei ders. De pachters hadden een landbouwten toonstelling georganiseerd. De gebruikelijke lunch had eergisteren met do gebruikelijke redevoeringen plaats. De hertog gaf daarbij zijn leedwezen te kennen, dat hy waarschijnlijk in de toe komst niet meer zyn steun zou kunnen ver- leenen voor het houden van tentoonstellingen als deze, met het oog op de te verwachten drukkende belastingen. De regeeringsvoor- stellen waren van dien aard, dat ook de werknemers noodzakelyk de gevolgen daar van moesten ondervinden. Tot recht begrip van de bedoeling dier bedreiging diene, dat in Engeland door de grondbezitters nog op groote schaal gewerkt wordt met het stelsel van lage loonen, in verband met lage woninghuren en Kerstmis giften, welke als gunstbewijs worden ge schonken, eon stelsel, dat de arbeiders vol komen afhankelijk maakt van de werk gevers. Dit neemt evenwel niet weg, dat de eersten met de bun verleende voorrechten gte, Zaltbomrrel tterdam. ge. Cxn. Rottardiia De secretaris van het syndicaat der Pa- rjjsche eleclriciens is vrijgesproken van de aanklacht van afpersing, tegen hem ingediend door de directie van het Hotel Continental, tengevolge van do staking van het personeel van die inrichting/ Dezer dagen/neeft zich een vermakelyk incident voorgedaan waarby koning Pataud een hoofdrol wervulde hoewel waarschijn lijk niet tot z|n genoegen. Zaterdag ontsloeg de aannemer van het werk van den Metro op de Place de la Concorde om een of andere reden een zyner werklieden. Een paar uur later kreeg hy bezoek van een der leiders van het electriciens syndi caat, den heer Brouckère, die er op aandrong, dat de werkman fveder zou worden aange nomen. Op het weigerend antwoord van den r troffen j welbekend KT-UIX13 rabriekamark). radicale en van alle, zelfs ikige xenuu> ontstaan door agdigen leeftijd zwakte, Bleek Hoofdpijn - Maagpyn n vermogen -*• inz. Uit* 5) Neen, zy had niets bemerkt, niets, Four- naise had zyne smart meesterlijk verborgen gehouden, al was hem even daarna, toen hy zich alleen bevond, een traan in de oogen gesprongen; niemand had het gezien, nie mand zou het ooit vernemen, dat hy Plotseling schrikte Fournaise uit zyne droomeryen op en luisterde aandachtig, ter wijl hy den omtrek met zyne doordringende blikken nauwkeurig onderzocht. Een zon derling, onbestemd geluid had zyn oor ge troffen. Hy omklemde zyn geweer vaster, onderzocht nogmaals met de uiterste nauw keurigheid den naasten omtrek en luisterde andermaal met ingehouden adem scherp toe. „Zou ik m|j mogelyk vergist hebben mompelde hy zacht, toen niets verdachts zich meer liet hooren. Ruim een half uur stond hy, roerloos als een steenen beeld, ingespan nen te luisteren, doch bet zonderlinge geluid 0 herhaalde zich nietalles bleef rustig en stil opnieuw stil. „Drommels,” bromde hy half knorrig, „droom ik, of ben ik werkelijk goed wakker? Daar hoor ik het weer Hy spande zich in, zoo scherp mogelyk dat vreemde geluid te onderscheiden, en toen hem dit niet genoegzaam scheen te geluk ken, trad hy voorzichtig naar den uitersten zoom van het woud en legde daar het oor togen den grond. Nauwelijks echter had hy eenige seconden ƒ.00 geluisterd, of hy sprong op, snelde zoo haastig hy kon naar de tent, waarin de ser geant reeds was teruggekeerd en nu op zyn gemak weder zat te dampen. „Wat is er, Fournaise?" vroeg hy, de ontstelde gelaatstrekken van den binnentre dende aanschouwende. „Kom eens mede, sergeant," antwoordde Fournaise zacht, „het is daar in bet Oosten niet pluis." En hy wees met zijnen duim over den schouder naar den rand van het wond. Beiden begaven zich naar buiten, en op de plaats aangekomen, waar Fournaise straks gestaan had, stak deze zwijgend den vinger omhoog, op welk teeken beiden bleven staan. „Luister eens, sergeant," fluisterde Four naise. De toegesprokene hield den adem in, om zoo goed mogelyk het vreemde, verwarde gedruisch op te vangen, dat door de stilte Reuter seint uit Cowes, d.d. 5 Aug.: Hedenochtend ontving de tsaar aan boord van de „Standart” deputaties uit de gemeen tebesturen van Londen en Portsmouth en van de kamers van koophandel van Londen en Liverpool, die hem adressen van verwelko ming overhandigden. De tsaar las zyn antwoorden in het En- gelsch voor. Hy sprak daarin zyn vertrou wen uit, dat de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Engeland en Rusland zullen gehandhaafd blyven en dat de zegenryke gevolgen daarvan zullen ten goede komen aan de zaak van den wereldvrede. In zyn antwoord aan de Londensche Kamer van Koophandel sprak Z. M. de overtuiging uit, dat de handelsbelrekkingen tusschen beide Ryken zullen worden bevor derd door de oprichting onlangs van de Russisch-Britsche Kamer van Koophandel te Petersburg en van de Russische afdeeling van de Londensche Kamer van Koophandel. Te 3 uur 40 min. in don namiddag ver trok de tsaar aan booid van de „Standart” onder de saluutschoten der kanonnen. Reuter seint uit Berlyn, d.d. 5 Aug. Met betrekking tot de aanvallen in de pers tegen de diamantregie van Duitsch- Zuid-west-Afrika verueemt het (officieuse) bureau Wolff, dat het verwijt, als zouden diamanten onder de waarde worden ver kocht, reeds wordt te niet gedaan door het feit, dat vele kooplustigen uit Amsterdam, Antwerpen, Londen, Parys en New-York wegens de hooge pryzen onverrichterzake weer vertrokken zyn. Dit feit kan niet het gevolg zyn van de algemeen erkende eerste- klasse qualiteit der steenon, alleen fabrikan ten, die zelf steenon bewerken, konden voor v eigen rekening koopen. Er werd 22 M. 25 tot 28 M. 50 per karaat betaald en de laatste aanvoer zal vermoedelijk 29 M. halen. De Premier Company maakt daartegenover, naar wjp vernemen, niet meer dau 11 M. per karaat. Een vergelijking met Kaapsche, Transvaal- sche of Vrystaatsche steenen is zeer moei lijk te maken wegens het verschil in soort, grootte en vorm. Overigens maakte de regie voor haar slechtste qualiteit 5 tot 6 mark, terwyl alle andere producenten der wereld reeds voor ll/t tot 2 sh. verkoopen. Reuter heeft gisterennacht reeds melding gemaakt van den nieuwen stap der Porte. van den nacht tot hen kwam. Eensklaps greep hy Fournaise verschrikt by den arm, en vroeg op snellen, gejaagden toon: „Weet gy, wat daarginds gebeurt P“ „Ik geloof, het te kunnen gissen," gaf Fournaise bescheiden ten aptwoord, „indien ik my/hiet bedrieg, is het de vyand, die van Jren nacht gebruikt maakt, om ons te omsingelen of zelfs eene goede stelling in te nemen." „Geraden!" fluisterde do ander, „de Pruis trekt in de richting van de 8picherer hoog ten. Hoor maar, dat zyn de kanonnen, die over den weg voortrollen. Maar het klinkt erg dof, vindt ge ook niet?" „Zouden ze misschien de raderen omwon den hebben, teneinde het geraas zooveel mogelyk te smoren?" opperde Fournaise. „Dat komt my zeer waarschijnlijk voor riep de ander, „maar laten wy geen tyd verliezen en terstond de officieren gaan waar schuwen. Haast u, Fournaise, en loop zoo gauw mogelyk naar de tent van den com mandant ik ga naar den officier van de wacht Beiden snelden daarop terug, en in weinige minuten was het gansche corps in alle stilte gewekt en stonden de soldaten nog maar gedeeltelijk van hunne vermoeienis uitgerust in lange rjjen aangetreden. (Wordt vervolgd.) om hem heen, en slechts het nedervallen van enkele regendroppels op de bladeren, ver mengd met het verwijderd gekras van den nachtuil, was al, wat hy vernam. «„Vreemd,” sprak de krijger tot zicbzelven, terwyl hy het geweer in den arm lieten rus ten, „ik meende toch duidelijk iets te hooren, maar het schynt verbeelding te zyn geweest. Zou ik misschien een weinigje gedommeld en gedroomd hebben Nu, ónmogelijk is het volstrekt nietwy hebben vandaag een marschje gehad, dat wel geschikt was, iemand slaperig te doen worden. Die arme Soutien Hy was doodaf, zoo waar ik leefEn ik wil eerlyk bekennen, dat ik zelf ook werk had, my op de been te houden. Enfin, dat is alweer voorbij.” Wederom .verzonk Fournaise langzamer hand in zyne droomeryen, hoewel hy niet naliet, van tyd tot tyd onderzoekend rond te zien en aandachtig te luisteren. Het verdere van zijnen wachttyd ging voorbij, zonder dat zich iets verdachts liet bespeu ren, en eindelijk zag Fournaise eene don kere gedaante behoedzaam op zich aankomen het was de schildwacht, die hem kwam af lossen. Haastig wilde Fournaise nu naar zijnen slapenden vriend terugkeeren, maar hy had nog geene tien stappen gedaan, ot hy stond aannemer, trachtte Brouckère het overige werkvolk lot staken over te halen, wolke poging mislukte, voornamelijk door toedoen van een hunner. Maandagmiddag wandelde Pataud met zyn adjudant Brouckère over don boulevard do la Madeleine, waar doze arbeider aan het werk was. Pataud riep hem tot zich en vroeg of by de man was, die Zaterdag den kameraden had afgeraden te slaken. Er ontstond een woordenwisseling tus schen be den en plotseling zeide Lacloche zoo heet do stakings-onwillige werkman van ons geld heb jy een vacanliereisje ge maakt je bent een luilak en wy hebben meer dan genoeg van je”. Woedend over zooveel oneerbiedigheid, viel de groote man uit zyn rol en gaf den onbeschaamde een slag met zyn parapluie. Een vechtpartij volgde, waaraan tenslotte de politie een einde maakte door beide vak broeders mee naar het bureau te nemen, onder een groote oploop van nieuwsgierigen. Hier werd de secretaris der electriciens gefouilleerd en op hem een met scherp ge laden revolver gevonden, benevens oen por tefeuille met 3200 frs. Deze geschiedenis zal hot prestige van den geweldenaar by zyn getrouwen geen goed doen. GOUDSCHE COUUM Maandag heeft te Lissabon oen betooging plaats gehad van een diepe beteekenis. Het liberale comité heeft zich in optocht naar de volksvertegenwoordiging begeven, omstuwd door een reusachlige menigte, om den voorzitter van de Kamer een adrts aan te bieden, waarin van den wetgever geëischt wordt oen regeling tot verplichte aangifte by den burgerlijken stand, afschaffing van de wetten, die in het bijzonder de katho lieke godsdienst beschermen en opheffing van alle congregaties, zoowel van mannen als van vrouwen. Het Lissabonsche volk bleef bedaard buiten wachten, terwijl de commissie baar opdracht volbracht. Daarna werd door meer dan 30.000 menschen een ovatie gebracht aan den directeur van h< t blad „Vanguarda”, den advocaat Antunio Madeira en andere bekende vrijdenkers.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1