SBOOTS OF&VIKISD ADVERTENTIES. SAMOSWD.Y ^JfO/YCS j Firma Herman Zoon. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. BEUES VAN ROTTERDAM licilureoè nijiianüeii Juli cn tuijiisliis lot Spotprijzen. j£5Ti3&//l&WL Vcreenlglog Alt >1 K\'L OIHJ fACAQ het Servische hooggerechtshof en dit heelt het oitgave-verbod opgeheven. In het vonnis wordt overwogen Daar de konhig aan het optreden en de opvoeding van den toekomstigen heerscher van Servië niet voldoende aandacht heeft gowyd, hoewel hy daartoe zoowel als va der, als regent en in de eerste plaata als opperbevelhebber, het recht had, ja verplicht was, is het de plicht van de onderdanen hem hierop opmerkzaam te maken, hetzy door middel van de pers, hetzy op audore wettige wjjze. Een koning of een troonop volger, wier optreden haat in het volk kan wekken en die niet de liefde van hun volk genieten, kunnen land en volk slechts scha den. Het is algemeen bekend, dat de vroegere troonsopvolger zich schuldig maakte aan veel, dat in het belang van zyn positie en zjjn aanzien heter achterwege gebleven ware. Misschien is dat een gevolg van zyn on- toombaar karakter, maar toch is het zyn plicht streng acht te geven op zyn doen en laten, daar hy anders het vertrouwen van zyn volk geheel zal verliezen. Met het oog op deze toestanden, die door het blad wor den besproken en gecritiseerd is <>r geen reden om de uitgave van het blad to ver- biedeh. De hoofdrechter Rodivojevitsj, die als afgevaardigde lid is van de radicale party, onderteekende dit merkwaardige vonnis. Frankrijk. Gisteren is te Cherbourg de onderzeesche boot „Arcbimédo" van stapel geloopen, de grootste onderzeeër ter wereld, metende 800 ton. Gisterenmorgen zou te Parys een terecht stelling plaats hebben. De president dor republiek heeft het verzoek om gratie van den veroordeelde, zekeren Duchemin, die zyn vader vermoord en bestolen heeft, ver worpen. Duitschland. Prins Hermann van Saksen-Weimar-Ei- senach heeft afstand gedaan van den prin- sentitel en van zyn rechten op de opvolging. Do prins schijnt al heel slecht met do dub beltjes terecht te kunnen. Al vroeger was hij wegens verkwisting (op do renbaan u.a.) onder curateele gesteld en eindolyk failliet verklaard. Brlqir. I)e bestuurbare ballon „Belgiqne" heeft gisteren boven Brussel gemanoeuvreerd en is o.m. enkele malen om den toren van het Btadhnis gevlogen, aangestaard door duizen den menschen. Enqkland. Twee suffragettes, die in de gevangenis de bewaaksters hebben mishandeld, ver schenen gisteren voor den rechter. Een er van kreeg een maand gevangenisstraf, do ander 40 shilling boete of tien dagen brom men. Spanje. Enkele bladen blijven donkergekleurde berichten publiceeren. Zoo zegt er een, dat een wijdvertakte samenzwering is ontdekt tegen de regeeriag. Andere spreken van maatregelen, die genomen zyn om de vlucht der koninklijke familie te verzekeren. Italië. De pauselyke commissie is gereed geko men met bet bouwen van kerken in Reggio. Alle gebouwde kerken zijn van hout. Van de voor de slachtoffers der aardbe ving ingekomen gelden ad 25.100.000 lire, moeten nog slechts 125.000 lire worden uit gedeeld. Amerika. Volgens een opgave, gebaseerd op do ont vangsten aan accynsen enz., hebber, de wet ten in sommige staten der Unie, waarby de verkoop van sterken drank verboden wordt, het afgeloopen jaar de regoering een schadepost van 7i milüoen dollar bezorgd. Een zeer merkwaardig schip laat het Carnegie-Instituat te Washington bouwen het is een jacht, bestemd voor onderzoekin gen op het gebied van aardmagnetismeen om nu te vermijden, dat de yzermassa's in het schip zelf een storenden invloed op de instrumenten zullen uitoefenen, wordt het gebruik van ijzer, zooveel als slechts moge lijk is, vermeden. Dal dit met groote moei lijkheden en groote kosten gepaard gaat, laat zich denken, te meer, daar het schip uitgerust wordt met stoomvermogen. Overal, waar anders ijzer en staal wordt toegepast, maakt men op het merkwaardige vaartuig gebruik van koper, brons, aluminium, hard hout enz. De ketel is uit koper, de machine geheel uit brons geconstrueerd, alleen bezit ten de cylinders een dunne gietijzeren cylin- dervoering en zyn de schuifstangen vanstaai; dit zyn zoowat de voornaamsto ijzermassa's, welke in liet geheele schip voorkomen en in verhouding tot zyn groette (de waterver- plaatsing is 568 ton) is deze massa zoo ge ring dat ze geen invloed, op do instrumenten zal nitoefenen. Men meldt uit Haarlem: Sedert Zaterdag is van hier verdwenen de makelaar P. Gisteren is do man, die naar Amerika is, failliet verklaard. Men spreekt van tekorten, ook van R. K. keik- geld, van tusschon do f 80.0U0 en f 100 000. P. was van klerkje by den makelaar Poortman, by dier.s dood zyn opvolger ge worden, verdiende grof geld en genoot voel vertrouwen. Speculatiezucht is de oorzaak. Van een loodgietertjo zyn ongeveer f 14.000 verdwenen. De kas van de kerk op de Nieuwe Groenmarkt moet geen schade lyden. Ver schillende -kleine renteniertjes moeten er lee- )yk ingevlognn zyn. Omtrent het verdwijnen van den commis- sionnair iu effecten F. C. Piët, te Haarlem, meldt hol Haarl. Dbl. nog De makelaar en commissionnair in effecten F. C. Piët heeft zonder orde op zyn zaken te stellen met vrouw en kinderen het land verlaten en do wyktgeuomen naar Amerika. Onder het voorgeven van een zomerreisje to gaan maken naar Wiesbaden, verliet hy, vergezeld van zyn gezin, op 24 Jyli zyn woning, zoodat by den avond te voren met een bestelwagen van de H. IJ. S. M. zyn koffers had laten afhalen. Hot kantoor iverd waargenomen door den boekhouder, d;n heer A. Do Bil, die geen vermoeden had van hetgeen er .gebeuren ging, tot een telegram van den voortvluch- tigen patroon hem op do hoogte bracht van den toestand. De heer De Bil deed van het geval roede- deeliing en in tegenwoordigheid van een te Utrecht wonend familielid werd overgegaan tot het openbreken van de woning. Daar bleek, dat de makelaar alle kleede ren, het ,goud en zilver en de uit de lysten gesneden portretten had medegenomen.] Daarop werd door de justitie de failliet verklaring in overweging genomen, dio gis terenmorgen word uitgesproken. Het schijnt, dat er geen groote kapitalen by de krach gemoeid zyn. Het gerucht ging, dat er belangrijke sommen, toebehoorende aan R.-K. kerkbesturen eri R.-K. instellingen van liefdadigheid, verloren waren gegaan. D ror kerkelijke autoriteiten en verenigings besturen werd ons echter verzekerd, dat dit niet het geval D. Het geld was in eigen beheer. Toch moeten een aaotal personen, meestal kleine renteniertjes en werklieden, dio^een spaarduitje overgelegd hadden, de dupe go- worded zijn. Deze bedragen waron meest U hemden de f 5000. Het geval verwekt veel opzien in de stad, dewijl de voortvluchtige een onbeperkt ver trouwen genoot en algemeen geacht werd. Door eigen arbeid had hy zicll opgewerkt. Hy was in Haarlem zyn loopbaan begonnen als bediende op het kantoor van den make laar Poortman en nam na diens dood de zaken over. Ten huize van den boekhouder was de toeloop van belanghebbenden zóó groot, dat hy zich genoodzaakt ziet, overdag niet thuis te komen. Het kantoor op de Groenmarkt is gesloten. Herhaaldelijk kan men er menschen zien aan bellen en met elkaar den toestand bespreken. Men schrijft het voorgovallene toe aan mis lukte speculatie, maar men vermoedt üt la baisse op Londen, daar de koersen den laat- sten tijd zeer gestegen zyn. Merkwaardigerwijze toonde Piët zich in 't openbaar steeds als een tegenstander van speculatie. Nnar we vernemen, zyn er onder degenen, die geld by den voortvluchtigen makelaar hadden staan, nog personen, die hun geld, dat zij indertijd na den val van do firma Laans en Van Bemmel nog hebben kunnen redden, by Piët badden gebracht. x Woensdagavond j.l. word de heer Cbr. Maus, uit Nyraegen, te 's-Hortogenbosch ver toevende, op weg naar hot station aldaar, om met den trein van 5,51 naar Njjmegen terug te keeren, ouwel. Na de hulp van dr. Van Moorsel zich beter gevoelen 1e zou hy de reis naar huis met den trein van 8 50 aanvaarden. Gereed, staande om iu te stap pen, zakte hy ineen en bleek overleden. Het lyk is daarop naar bet gasthuis te 's-Her- togt'nbosch gebracht en zal morgen naar Nijmegen worden getransporteerd. De heer Maas is 69 jaur oud. Te Stadskanaal (Gr.) hebben een dertig tal arbeiders, werkzaam by de in aanbouw zijnde cartunfabriek, het werk neergelegd. Woensdag eischten ze meer uurloon en ver korting van den werkdag. De aannemer heeft nog geen besluit genomen. Eenige^ar- beiders keerden naar huis terug. Men meldt uit Am3tordam Sedert eenige dagen loopt bier ter stede het gerucht als zou een bediende van de Nederland-iche Bank een belangrijk bedrag aan geld gestolen hebben. De waarheid is dat er uit een verzegeld doosje, tojbehoo- rend aan een dame en, als gewoonlijk, ge plaatst in een kluis, 27 goudentientjes zyn gestolen. De eigenaresse heeft hiervan aangifte gedaan by de politie, dio by den betrokken bediende inmiddels reeds door zijne directie geschorst een huiszoeking deed Er werd echter niets gevonden. De Woensdagmorgen vermoorde opper- regeeringsraad Bernhard Woldemar von Woehrmaoti stond bekend als oen zonderling. Hy woonde alleen op do eerste verdieping van ein klein tuinhuis te Prödel. De moordenaar, Robert Georgi, eeu zoon van den huisbewaarder, is oen 20-jarige timmerman, die geruim dn tyd zonder werk was geweest en in geldverlegenheid verkeer de. Hy heeft den ouden heer met een knup pel doodgeslagen. Deze schijnt wakker te zijn geworden, toen de jonge Georgi in zijn woning was geslopen om diefstal te plegen. Te Devonter en in de omgeving dier stad zjjn iu den laatston tyd verschillende inbra ken geschied, zonder dat men de dader of daders op het spoor kon komen. Het is de politie thans eindelijk gelukt den vermoede lijke dader in handen te krijgen. Het is de arbeider 8in wiens bezit ver schillende brandkastsleutels werden gevonden, benevens andere goederen, die vermist wer den door de eigenaars in wier perceeler. was ingebroken. De aangehoudene is Ier beschikking van do justitie te Zutphen ge steld. Duitsch militarisme. Een sorg«ant in Lu- beck is laatst met drie dagen arrest gestraft wegens het vólgende vergrijp tegen den dienst. Op een nachtelyken tnarsch kwam hij met zyn soldaten aan een bocht van den weg. Aan den anderen kant van de bocht kwam een auto aanrennen. Soldaten en auto kon den elkaar niet zien. Het scheen onvermij delijk, dat de auto onder de soldaten zou terechtkomen en een groot ongeluk verwek ken. Maar de sergeant hoorde het geluid van den motor en gaf bevel aan d#n kant van den weg te gaan staan, juist toen de auto aankwam. De chauffeur schrok en de automobiel sprong tegen een boom in stuk ken; niemand leed zwaar letsel, dank zy den sergeant. Den volgenden morgen telefoneerde oen blad om bijzonderheden over hot ongeval en daar niemand dio beter kon geven dan de fi^geant vroeg men of hy aan de telefoon wilde komen. Dit geschiodde. Daarvoor nu werd de man met drie dagen arrest gestraft hy had bijzonderheden over aangelegenhe den, den dienst betreffende, openbaar ge maakt. Moord Te St. Nicolas, by Luik, hoorde men, onder het lustig draaien van eer. ca- roussel, eensklaps een paar revolverschoten en men zag naast don draaimolen een man neervallen on na eenige oogenblikken den geest geven, zonder nog een woord te heb ben kunnen spreken. Hij bleek eeu mijnwer ker uit Brussel te zyn. Inmiddels achter volgde men de moordenares want het was een vrouw, die hem, uit wraak, had dood geschoten. Zy was spoedig aangehouden, evenals twee mannen, die verdacht zyn, de hand in de zaak te hebben. De chemische fabriek „Oranje", aan de Keulsche Vaart te Oader-Amstel, is afge brand. De brand ontstond in den kelder van het gebouw, waar mon bezig was kaneelolie over te gieten, en zóó snel nam de brand in omvang toe, dat men nog maar jaist den tyd bad eenige vaten met aetherische oliën, die gevaar voor ontploffing opleverden, in veiligheid te brengen. Doch ook toen was gevaar voor ontplof fing niet buitengesloten. Groote vlammen sloegen omhoog en een dichte, geel-groene rook duidde aan, dat de benzine-voorraad aan het branden was. Dank zij de veilige inrichting van de benziue-bewaarplaata, waar van de gassen door lange, boven het dak uitstekende huizen, werden afgevoerd, bleef men echter aanvankelijk voor ontploffing gespaard. Te 2 uur ongeveer, d. i. twee uren na het uitbreken van den brand, waren de vlam men zoover geluwd, dut do* spuitgasten zich op het gebouw konden wagen. Een kwartier later echter kwam de directeur waarschu wen, dat er weer vlammen in de kelders waren, waar de benzine-bewaarplaats is. Nu werd het een algemeene vlucht. Do toeschouwers stoven uit elkaar, de fietsen, de auto's en ook de spuitgasten trokken zich ijlings terug. Opeens klonk toen oen oorverdoovend gesis, en vloog een geweldige rookkolom bonderden meters de lacht in, De brandspuit van Watergraafsmeer en die van Oader-Amstel deden dienst, maar konden tegen de woedende vlammen aan vankelijk maar weinig uitrichten. De „Jan van der Heyden", wior assistentie was ge vraagd, bleef uit. Omstreeks 9 uur wa3 men den brand grootendeels meester. Belangrijke hulp werd by hot blusschingswerk verricht door de sleepboot „Ooi" van de Berg- en Water- maatschappij, die om kwart na zeven ter plaatse kwam cn met haar perspomp ont zaglijke mama's water in de brandende massa stuwt. In de fabriek vonden een 25-tal arbeiders werk. Do fabriek was verzekerd. Een talryke menigte was gaandeweg samengestroomd in de buurt van het bran dend gebouw; per auto, per fiets, per rytuig en zelfs per motorboot kwamen de nieuws gierigen op don rook cn de vlammen af, die ver in den omtrek zichtbaar waren, Met de stoomfluit was by het begin van den brand alarm geblazen, ten einde de menschen, in de huisjes nabij de fabriek wonende, gauw een goed heenkomen te doen zoeken. Dd^caféBointer H. M. te Rotterdam kreeg gisterenmiddag bezoek van een man, zich uitgevende voor machinist aan boord van het ss. Melis, liggende aan boei 13 De man dronk een glas bier en vroeg den kastelein 2 rijksdaalders en een pak te leen, daar hy moest afmonsteren en een beetje behoorlijk voor den dag wilde komen. De kastelein, te goeder trouw willigde het verzoek in, doch kwam later tot de ervaring, dat het ge noemde schip nergens te vinden was. De commissaris van politie te Utrecht waarschuwt de veehouders in de provincie zich in acht te nomen by het afleveren vah vee voor de slachtbank bestemd, aan niet als solide bekend staande kooplieden, daar in den laatsten lijd meermalen na levering het vee tegen contante betaling en tegen minderen prys dan de waarde «aan derden werd verkocht en de betaling aan don vee houder aitbleef. Het is geraden omtrent onbekende koop lieden of slagers, vooraf informaliën in te winnen by de directie van het abattoir te Utrecht. De Bjrlynscho Mu^euindiefstal is zeer han dig iu zyn werk gegaan. De dieven hebben zich Zaterdag in een der zalen, waar veel gipsbeelden en groote basreliëfs stonden, la ten inslaiten en zich in eeu nis schuil ge houden tot 's nachts, toen zij hun slag sloegen en de kasten plunderden- die zy vooraf mot dat doel hadden gemerkt. Daarna hebben zy zich langs een touw uiteen venster neer gelaten. Twee nachtwakers van het maseum heb ben, ieder aan een kant van het gebouw, een der dieven ontmoet en aangehouden. Maar de jongelieden waren zoo kalm en fat soenlijk en vertelden zoo onbevangen, de een dat hij gereedschap, hetwelk hy in het mu seum had vergeten, was komen halen, on de ander dat hy een buis van de waterleiding had moeten repareeren, dat de wachters hen lieten gaan. Eerst later, toen zij elkander van de aan houding vertelden, kregen zy achterdocht en gingen aan 't nasporen in de museumzalen. Maar eerst na verloop van een paar uren ontdekten zy, dat er voorwerpen werden ver mist, en ondertasscben waren de dieven al lang spoorloos verdwenen. Hun buit bestond uit vele gouden en zil veren ketenen, zilveren schalen, gouden borst- versierselen, medaillons, oorhangers, armban den en een buitengewoon zeldzame gouden gesp, in braikleen afgestaan door gehsimraad prof. dr. Sarre, terwijl de dieven uit het muntkabinet verscheidene kleine gouden en zilveren staafjes medenamen, zooals die in de middeleeuwen bij Islamietipcbe volkeren in gebruik waren. Wat een kermis uit de zakken der bur gerij overbrengt in de stadskasen in de poiHeinonnaies der ondernemers. Aan staangeld, mot inbegrip van f 167 van de woonwagens, is dit jaar voor de (Jt-rechtsche kermis f 14.433 besteed, tegen ruim f 15.000 ioH§08. Zuur- en palingstal letjes, koekkramen ea^euige andere kleine zaakjes brachten daarvan saipen f 930 op, en de andere krameu f 485. Een tiental jaren geleden zegt het „Utr. Dbl." betaalde Tewo voor zyn stooradraaimolen f2100, f2200, soms f2400 staangeldeen bedrag dat toen gold als rijkelijk hoog. Tewe maakte goede zaken en zyn concurrenten probeerden hem te overvleugelen door hooger in te schrijven. Toon werd het een opbieden tegen elkaar, met dit gevolg dat dit ja.tr voor een stoom- caroussel f 3600 staangeld is betaald. Die f 8600 moest in 6 dageu door den onder nemer worden verdiend, afgezien van de onkosten, aan de exploitatie van zulk een stoomcaroussel verbonden, zoodat hfi zeker f 700 A f 750 per dag moest ophalen, eer er sprake kon zjjn van verdiensten. Voor een stoomdraaimolen op de Neude is f 1600 staangeld betaald, voor een bios- koop f 1000, een toboggan f 380, een Iucht- scbommel f460, kleine poffertjeskramen van f 60 tot f 200 en groote -f 500 en f 600 de cents-draaimolens varieerden van f 300 tot f 500. Velen sebryven in om een concurrent er buiten te boaden; nog deze kermis is het gebleken, dat sommige kraamhouders on derling beloofd hadden, elkaar tex zullen helpen, als men er maar in slaagde, oen gevreesden concurrent van het Vreeburg te houden! En dat gelukte, al was het dan ook mot zware geldelijke offers. Een bewoner van de Den Texstraat te Amsterdam, kantoorbediende van beroep, is dood in zyn woning gevonden. In de woning waren drie gaskranen opengezet. De over ledene was gehuwd*; zyn vrouw vertoefde te Zandvoort. Op 30 Juli jl. werd te Zutfen uitgegeven een valsch bankbiljet van f 40 gemerkt N. W. 3559, 11 Sept. 1907, waarin het wa termerk ontbreekt, door een persoon gekleed met donker pak en stijven fantasie hoed, dien hij diep in de oogen droeg; lang, zwaar gebouwd, plin. 40 jaar, donker oiterlyk en draagt baard en knevel. Een dusdanig persoon heeft in den nacht van 30 op 31 Juli jl. te Zatphon gelogeerd onder den naam Soest. Hij was vermoede lijk in het bezit van meerdere bankbiljetten van f 40 en f 100. De commissaris van po litie te Zutpben verzoekt onderzoek naar den onbekenden dader en bericht. Men meldt uit Doesburg: Woensdag bad op de fabriek der N. V. van nageperste en andere steenen voorheen Gebr. v. d. Loo, in de nabijheid van Doesburg ge legen, een ernstig ongeval plaats. De werk man A.' Waardenburg alhier werd nl. door een der machines gegrepen, zyn arm werd va:i het lichaam gerukt. Na voorloopig ver bonden te zijn, werd hy per roeiboot naar Doesburg vervoerd, waar de geneesbeeren Brand en d'Mey hou hulp verleenden. Aan gezien do toestand van W. door hen als zeer ernstig werd beschouwd, lieten zy dt-n patiënt per rijtuig naar Arnhem vervoeren. Men vreedt voor zijn leven. Uit Gorredyk wordt aan de „Asser Crt." gemeld De tram die kwart na vijf van hier vertrekt in de richting Beetsterzwahg, de railleerde onder Lippenhuizen dicht by het z.g. (Joddelooze Tolhek en niet ver van de plaats waar in Februari 1907 het ongeluk plaats had, dat den dood van 3 menschen ten gevolge had. Nu is de machine dwars over de rails ge sprongen en daarna gekanteld. De op de machiue volgende personenwagen is tegen een boom geloopen, waardoor het balcon werd omboog geduwd. De tweede personen wagen bleet in de rails, maar do koppel stang tusscben dezen en den volgenden goe derenwagen werd verbroken, terwijl ook deze dwars over de rails kwam te staan. De post wagen bleef in het spoor. De machinist G. De Jong kwam onder den ketel te liggen, doch wist zich kruipende nog te redden. Hij heeft alleen den arm een weinig bezeerd en werd direct door twee toevallig in de tram zittende verpleegsters verbonden. Voor zooverre bekend, zyn overi gens geene noemenswaardige persoonlijke ongelukken voorgekomen. Omtrent de oor zaak schijnt niets bekend. De dienst onder vond eenige vertraging. Gistermorgen deed een juffrouw in de Westerstraat te Amsterdam boodschappen. In een winkel viel zy van het trapje, j)at slechts enkele treden hoog was. Des'ondanks kwam zy zoo leeljjk terecht, dat zij haar been brak. Per rytuig werd de juffrouw naar het zittingslokaal van den Geneeskun digen Dienst aan de Marnixstraat vervoerd. Daar werd het been gespalkt, waarna zy naar het Wilhelminagasthuis vervoerd werd. In de geheimzinnige moordgeschiedenis in het Belgische dorp Neder-Hasselt komt eenig licht. Men herinnert zich dat de herbergier ster Maria de Gelas spoorloos verdween, haar jeugdig kind werd ontvoerd, terwyl in de herberg het lyk gevonden werd van het dochtertje van den veldwachter van het dorp. Thans is in een korenveld te Aygem het in staat van ontbinding verkeerende lyk van de vermiste herbergierster gevonden. De onge lukkige vrouw bleek geworgd te zjjn. Als daders of medeplichtigen aan den dobbelen moord zjjn in hechtenis genomen Sidonie Camos en haar 3 broeders Camille, Hercule en Oscar. De man van de vermoorde is wanhopig en dreigde zichzelf recht te ver schaffen. In de geheele streek heeft deze moordzaak groote opwinding veroorzaakt. Dinsdagmiddag waren er te Lissebroek een drietal rondreizende soldeerders, die soldeerden metpek. De huismoeders, die hun kapotte psnnen en potten aan het trio ter reparatie hadden toevertrouwd, en dit waren er velen, waren echter niet best te spreken over deze manier van soldeeren. Het trio beweerde echter dat het een soort emaille was, die eerst den volgenden dag voldoende van kracht werd. De huismoeders geloofden dit echter niet zoo grif, waarby nog kwam, 'dat het trio een loon eisebte, dat gelyk stond :net afzetterij, xoodat er al spoedig een ontevreden geest ontstond onder haar. Toen de mannen zoo zoetjesaan van hun werk thuis kwamen, werd het geval natuur lijk spoedig verteld en al ras waron er een tweetal die het geld terugeiachten waaraan door het trio maar spoedig werd voldaan, om vervolgens inet bekwamen spoed Lisscr- broek te verlaten, want zy begrepen, dat het noodig was, wilden zy heelhuids weg komen. GOUDA, 6 Augustus 1909. Het Tontoonstellingscomitéjontving heden de verrassende tijding dat ook het Fonds ter bevordering der Paardenfokkerij in Ne derland van de Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging zich voor de Tentoon stelling opmaakt, en met alle warmbloed- hengsten in haar bezit buiten mededinging in het Concours Hippee zal .uitkomen. Hieronder bevinden zich ook de Araerikaan- sche draver Fleetwood S record 1-.23 K M. en de Normandische draver Durr.a record 1.24 K.M. Tot lid dor Israélietische schoolcommissie alhier is benoemd de he«r S. Olman. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage, voor het examen Engelsch L. O. mej. N. J. C. Kruyt, alhier. Men schrijft uit Boskoop: In Boskoop is op afdoende wyze gebleken, dat „de Tuiubouw-Onderlinge" in een groote behoefte voorziet. Maandag, 26 Juli j.l., had de arbeider A. V., werkzaam by den hoer P., alhier, het ongeluk te water te geraken en te ver drinken, nalatende een weduwe en 6 kin deren. Hoe droevig het ongeval op zichzelf ook is, is het toch zeker een troost voor de we duwe te weten, dat zjj, nu „de Tuiubouw- Onderlinge" bestaat, als weduwe op dezelfde uitkeering kan rekenen als zy zon hebben ontvangen, wanneer haar overleden man in de indastrie werkzaam ware geweest. Voor hen. die om welke reden dan ook, tot heden verzuimden hun personeel by „de Tuiubouw-Onderlinge" tegen do gevolgen van bedrijfsongevallen te verzekeren, moge het bovenstaande een aansporing zyu zoo spoedig mogelijk alt lid toe te treden. By het behandelen van dit ongeval met doodelyken afloop bleek, dat do zoO|dikwyls geuite meeoing er komen in den tuinbouw geen ongevallen voor, niet geheel met de waarheid overeenkomt. Sinds het in wer king treden van „de Tuinbonw-Onqerlinge" op 1 Juli j.lhadden reeds 6 kleifiore on gelukken plaats en het bovengenoemde, dat den dood tengevolge bad. I Aan het verslag van den toestand onzer gemeente over 1908 ontleenen w*y het vol gende MEDISCHE- EN GEMEENTË-POLITIE a. Medische Politie. Toestanden welke invloed kunnen uit oefenen op de volksgezondheid. De toestand van de stadsgrachten is over het algemeen gunstig. Voor verversching wordt behoorlijk zorg gedragen door inlating van water ait den IJssel, terwijl bovendien door de schattingen aan de Mallegatsluis er. de IJsselhavenslois geregeld versch water de stad instroomt. Voorts worden de riolen bij herhaling door het zoogenaamde „scharen" met hot in de sluiskolken van de Haven en de Gouwe opgezette water doorgespoeld. De Gemeente reiniging is tot 31 December 1911 ondershands aanbesteed aan P. Ooms Zoon alhier voor f 8550,per jaar. Be halve met het ophalen van de asch en straatvailnis zyu deze aannemers belast met bet uitbaggeren, rein en op diepte houden van de openbare wateren en van slooten, het schoonhouden van zylen en riolen, het weghalen en vervoeren van mest uit beor- putten, het weghalen, verwisselen en schoon- houdeu van privaattonnen, enz., roet bepa ling dat alle vuilnis en faecaliën rechtstreeks buiten de Gemeente moeten worden ver voerd, zonder overlading in vuilnisschuiten. In ons Verslag van betgeen met betrek king tot verbetering der volkshuisvesting is verricht, (bedoeld in art. 52 der Woning wet), dat afzonderlijk is gedrukt, zyn de maatregelen vermeld, welke verder in 1908 werden genomen om verbetering te brengen in de toestanden, die invloed konden uit oefenen op de volksgezondheid. Elf woningen werden met inachtneming van de voorschriften der gemelde wet onbe woonbaar verklaard. Zweminrichting. De Commissie van Toezicht op de Stede lijke Zweminrichting schrijft in haar Ver slag omtrent den toestand dier inrichting over 1908 het volgende „De inrichting werd geopend Dond rdag 21 Mei en word in dit seizoen beter bezocht dan in het vorige jaar. Er werden 137 abonnementen genomen (129 mannen en 8 vrouwen) terwyl voor het stortbad lOabonné's werden ingeschreven. Het aautal afgegeven badbriefjes bedroeg 482 aan mannen, 33 aan vrouwen en 45 voor het stortbad, terwyl er 94 kaart »n A 20 baden werden verkocht. De totaio ontvangst bedroeg f 749.50 en de door do Commissie by voorschot gedane uitgaven f 587.60. De inrichting was ook dit seizoen in de maanden Juni en Jali 's avo ida van 7 tot 8 nur kosteloos opengesteld. Op deze en de andere kostelooze uren was het bezoek aan de inrichting zeer goed. De militairen maakten ook in dit seizoen geen gebruik van do inrichting. Dit jaar werden geen diploma's voor ge oefend zwemmer uitgereikt. Het personeel werkte tot tevredenheid t>an de Commissie en hierin kwam geen veran dering. Door hot prachtige herfstweder werd de inrichting ook dit seizoen later dan gewoon lijk en wal op 3 October gesloten." l)e uitgaven voor de Zweminrichting be droegen in het geheel f 761.40. De Commissie onderging geene wijziging in hare samenstelling; de heer D. C. W. van der Ltar, die aan de b^urt vu om af te treden, werd als lid herbenoemd. Heerschende ziekten. Da gezondheidstoestand kon ook in hot afgeloopen jaar gunstig lieeten. Ter Secretarie werd aaugifto gedaan van 5 gevallen van febris typhoïdea, dat is 2 minder d m in 1907, 3 gevallen van rood vonk, 2 gevallen van dipht^ritis en 1 geval van dysenterie. Influenza en catarrliale aandoening dor ademhalingsorganen kwamen ook in liet af geloopen jaar herhaaldelijk voor. Begraafplaatsen. Er zyn in de Gemeente drie begraaf plaatsen do Algemeene Burgerlijke Begraaf plaats aan de Prins Hendrikstraat in de Korte. Akkeren, gesplist in twee nfdeelingen, eene voor Protestanten en eeno voor Katho lieken, de Bijzondere Begraafplaats voor Katholieken aan don Graaf Florisweg in de Oude Gouwe en do Bijzondere Begraafplaats voor Israëlieten aan do Boeiekacle. Op do Algemeene Begraafplaats worden 321 lijken ter aarde besteld, waarvan 317 in dq afdeeling voor Protestanten en 4 iu die voor Katholieken cn wel in eigen graven 13 huurgraven le klasse. 2 2e 32 3e 270 kosteloos4 Op de begraafplaats voor Roomsch-Katho- lieken werden 126 lykei* en op die der Israëlieten 4 lyken begraven. Ziekenhuis. Daaromtrent wordt verwezen naar het Verslag van het College van Regenten der beide Gasthuizen over het Ziekeuhuis of St. Catharina Gasthuis. (Wordt vervolgd.) DONDERDAG 5 AÜG. Scheepvaart- Maatseitappjjen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 1 100 Stoomvaart Mg. „Triton* Obl. 5 100 Premièletningen Beloiï. Stad Antwerpen 18872'98 Diversen. Daan v. Meordervoort Mg. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig- 4 99 Staatsleentnyen. Nedbrland. Certif. Ned. Werk. Sclmld 2'/, Pobtcoai,. Oblig. Tabaksmono- polieleeoing (500— 5000 Ir.) 4' Rentelooze certil. Oblig. 2e Serie Ir. 500 3 Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 Hypothee. Staatsi. 1892 6 Rpslahd. Iwang. Dombr. Obli gation i'/i A»b. Japan Obligation 1899 4 Colombia. Geconsolideerde Bnitenlandsehe Scbnld. R. 3 Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/» Pdbr. Sted Hypb,'sGrav, 4' Pandb. Otrechtsche Hypb, 4 Pandb Weatlandsclie Hypb. 4 Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4 Pandb. Algemeene Groninger Soheeps-Hypb. 41/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'.', Pandb. Bataafaeke Hypb. 4 Eerste Ned. Hypotheekbrie!- bank 4 Pandb. Hollandscbe Hypb. 4 I..K. H.K. 92', - .96'/, 1 O.L'O 58 - 97 - 98s/. - 90',, 80 - 49/, - 97'/, - 100'/» - 99'/. 100 99»/, 101 99'/, - 101»/, - 99'/, - 99'/, - 94'?, - van alle nog restearende COSTUMES, COS TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU- SEN, ROKKEN en JAPONSTOFFEN Hurgerlllke Stand. Moordrecht. GEBOREN Griifle, ouders W. O. Ge- neugelyk en C. Hoogcndoorn Jan Arie, ouder3 E, van den Bovenkanip en A. van Hattem. Grietje, oudera A van der Kaa eu M. Dikland. Arie, ouders J. Budding en A. Rokoert. GEHUWD: J. Jongeneel te Zevenhaizen on B. Tuinder. A. Ryknart te Goa lomk en A. Vis. OVERLEDEN: N. M. van Zessen, 5 in. A. K. Tuinenburg, 79 j. C. van Scho- neveld, *7 w. W. do Jong, 19 w. Predikbeurt by de Remonstrantsoho Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 8 Augustus, 's morgens 101/, uur, Ds. G. J. W. OLDEMAN, van Delft. Afdeding HltOKKENIIIJIN. UOZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA" Dozo inrichting stolt zich ten doel om ondo, gebruikte en ovortollige hnishoudelyke voorwerpen wi-lke ook, zoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- gocden voor goedkoopo prijzen to verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neut file Veroeniging 9Ar- mennoru". WORMERVEER Holland ff 5 cent per Jlesch. Aanbevelend, „Bgkrountt* Tantoon- BtclllngSnhoenmiLiitry «'Hago, Aug. 18W Wereldberoemde Schoen - Appre- taur, Liparln, Satin ena. ayn de beeto middelen voor het tonder moeite keurigpoetr rau alle «'/art en gekleurd schoenwerk. Verkrytrbaiu by winks! kirs in boen werk <»p.lnu- •rien, Drogeryen en». •- Mon lette goed op naam cn fabrieksmerk. S Gen.-Aoepi: W ÜartfcmAan Arnhem.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2