itcap iar TS, /Vwwws- en Advertentieblad r-por Gouda en Omstreken. No. 11016. Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. tt Pain- aitsche EttS Jz. SCHOUW IN DSN STRIJD. Maandag 9 Augustus 1909. 4Sste Jaargang. I 8 IET ie Jenever l tn kurkkrand. INKMAN Zn Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. OPPE. mar bij OVEK Slooten, Wateren en Riolen. m toepassingen Ier de l‘or~ irt*. Zp geven irs niet kunnen geen imitatie NT, en modellen te 4. t 2 Kleiwegsteeg. RING chocnwerk om leder. IAKKEN. ieten werk.) Episode uit dec Fransch-Duitschen oorlog. locn en elljk het trekken. bederft n noch tsschen jeep en n aantal onge- j op aanvraag ta jb co. OENEN JERS 50 ds,75 cis i Drogisten ‘TERDAM. IR, Apotheker tven 198 en bjj Het conflict, gerezen tusschen België’» Kamer en Senaat naar aanleiding van het wetsontwerp lot regeling van den arbeids duur in de mijnen, bluft voortduren. Het regeeringsontwerp is, na de aanneming ek v GOWHE COliRAiVT. De nieuwe Fransche minister van poste rijen en telegraphic, do heer Millerand, heeft éen nieuwigheid ingevoerd ten bate van de velen, die gebruik maken van briefkaarten. Tot nu toe mocht men briefkaarten, waarop hoogstens vyf woorden stonden, geluk wen- schen of dergelyke mededeelingen bevattende, frankeeren met 5 centimes. Volgens het nieuwe stelsel zal men voor hetzelfde bedrag geïllustreerde of gewone briefkaarten kunnen verzenden, welke, behalve de 5 woorden, ge- drukto mededeelingen mogen bevatten, dus circulaires, prospectussen, reclames, aankon digingen van firma’s van het bezoek van bun reizigers, mededeelingen betreffende verhoo- ging of verlaging van pryzen. Dit alles ech ter moet gedrukt zyn, de 5 woorden, „de polilesse”, alleen mogen geschreven staan. Reuter seint uit Salonika, 6 Aug. Uit Monastir wordt gemeld, dat daar naar aanleiding van de Kreta-quaestie groote opgewondenheid heerscht, De vali verklaarde zich niet meer verantwoordelijk te willen stellen voor de houding van de bevolking. De oorlogsgeest noemt toe. De militaire voorbereidingen worden voortgezet. By ma nifest wordt de bevolking opgewekt Grieksche waren te boycotten. In de Wurtembergscbo Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. v. Weiszac- ker Donderdag verklaringen afgelegd om trent de houding van de Wurtembergsche regeering ten aanzien van do finanlieele hervorming in het Ryk. Hy verklaarde dat de regeering ten slotte in de Bondsraad de nieuwe belastingen had goedgekeurd, omdat zy met aard en wyze waarop de financieele hervorming lot stand kwam instemde. Het r|jk had geld noodig. het bevond zich in zeer treurige financieele omstandigheden. By elke andere wet had de regeering de keuze ge had /haar te aanvaarden of te verwerpen. Maar ditmaal was er geen keus, geld moest er zyn en die noodzakelijkheid verzwakte de positie der Rjjksregeering. De Wurtemberg- sebe regeering had gehoopt dat het groote moeilijke vraagstuk der financieele hervor ming door alle partijen met gelijke offer vaardigheid tot oplossing zou zijn gebracht, maar die hoop was vernietigd en met smart bad zjj gezien, hoe van de zaak een partjj- quaestie was gemaakt, met al de gevolgen van dien. Steeds had de Wurtemburgsche regeering aan de „Erbschaftssteuer” vastge houden, maar toen de Rijksdag deze belas ting verwierp en toen bleek dat de Riks kanselier van een ontbinding van den Rijks dag bad afgezien, was het pleit beslecht. De Wurtembergsche regeering was echter nog steeds van de rechtvaardigheid en van het nul van deze belasting overtuigd, zy had reeds lang overwogen haar in eigen land in te voeren, maar zy had dit nagelaten omdat zy haar aan het Ryk wilde overlaten. Thans echter was dit onnoodig en nu zou dienen 6) Officieren liepen fluisterend heen en weder en gaven op gedempten toon de hoogst nood- zakelyke bevelen, terwijl de manschappen hunne wapens gereed hielden, in den waan verkeerende, dat de vy'and eenen nachtely- ken aanval zou ondernemen. Alleen Four naise en Soutien stonden rustig naast elkan der. De laatste was nu weer geheel dezelfde na den verkwikkenden, hoewel korten slaap, en reeds meermalen had hy getracht, zynen makker voor den dienst hem bewezen, alsmede voor het edelmoedig overnemen der wachtareo, te danken, doch Fournaise viel hem dan telkens in de rede en belette hem zoodoende, aan dit voornemen gevolg te geven. „Let op, Soutien/ fluisterde by opeens, toen de commandant met een ernstig gelaat te midden der manschappen trad, omringd door tal van officieren, „nu zal er iets ko men." De maan was boren den horizon versche- Do Deutschnationale Korrespondenz meldt, dat by do op de komst zijnde reconstructie van het Oostenryksche kabinet de porte feuilles van financiën, justitie en arbeid be trokken zullen zyn. Als toekomstig minister van financiën geldt Bobrzynski. Tot minister van justitie zal waarschijnlijk een Duitsch en lot minister van arbeid denkelijk een christelyk-sociaal Kamerlid worden benoemd. Do minister van financiën, Bilinski, heeft gezegd dat er geen sprake kan zyn van tegemoetkoming aan de eischen der Slavische unie. De belaslingontwerpen zullen mogelyk de aanleiding worden tot zijn aftreden. cene smadelijke gevangenschap. Wie bereid is, het waagstuk te ondernomen, trede voor!" De aanvoerder zweeg en zag vragend om zieb heen. Etme doodelijke stilte beorschto eenige seconden in de gelederen niemand verroerde zieb; eene sombere uitdrukking lag op veler gelaat. Toen traden bijna te gelijkertijd twee mannen naar voren en brachten de hand aan bet geschouderd ge weer. Die twee mannen waren Fournaise en Soutien. En nauwelijks hadden zy het voorbeeld gegeven, of tien, twintig anderen vulgden hen en traden op den aanvoerder toe. Een stille glimlach van voldoening gleed over bet verweerde gelaat van den geharden krygsman, toen hy deze dapperen aanschouwde. „Braaf zoo, mannen," sprak hy zacht, en zijne stem klonk minder streng en scherp, „ik bad niet anders verwacht. Maar twee man is genoeg, en daarom zullen zy gaan, die het eerst zyn voorgetreden." Langzaam en zwijgend keerden de anderen in bet gelid terug. „Gy beiden legt al uwe bagage en zware rusting af." sprak by daarop tot de twee vrienden, „en om sneller voort te kunnen komen, zult gij alleen uw geweer met pa troontaseb en veldflesch by n houden. Zie hier de depêche. Doch zegt me eerst uwe namen.* (Wordt vervolgd.) in beginsel door de Eerste Kamer geamen deerd teruggezonden naar de Tweede Kamer, welke handeling den heer Vandervelde den uitroep ontlokte, dat do Senaat het ontwerp gesaboteerd had. De Kamer bleef op haar stuk staan en zond het document „por koe rende post” terug, zonder zelfs de senatoriale amendementen een bespreking waardig ge keurd te hebben. Het hooge college is door dit optreden in zyn wiek geschoten eu deukt er niet over bakzeil te halen. En zoo scbynt men op het doode punt gekomen De regeering, van wie het ontwerp uit gegaan is, wascht, evenals Pontius Pilatus, baar banden in onschuld, en maakt geen aanstalten tusschenbeide te komen. z te worden overwogen of een invoering van de belasting in Wurteinburg niet wenschelyk was. De Wurtembergsche volksvertegenwoor diging werd wel gekozen volgens hetzelfde kiesrecht als de Rijksdag, maar dat zou de regeering niet af schrikken. Aldus verdedigde de Wurtembergsche re geering zich tegen het verwijt dat zy in den Bondsraad in de nieuwe belastingswetten had loegestemd en duidelijk blijkt hieruit hoezeer zjj die nieuwe wetgeving, waaraan zy door den nood gedrongen, medewerkte, nfkeurt. En hoezeer de houding der Pruisische jon kers en van hun clericale bondgenooten in Zuid-Duitschiand ontstemming heeft gewekt. Telefoon No. 63 A 1) VERTEN TIEN worden geplaatst van 15 regels d 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gelet op de artt. 179 tot 188 der Alge- meene Politie-Verordening voor deze Ge meente, Brengen ter kennis van de eigenaren en bruikers van de'niet aan de Gemeente toe- be hoor end e, binnen de bebouwde kom ge legen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Maandag den 23 Augustus 1909 eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten of Wateren voldoen aan de afme tingen, genoemd in art. 184 der bovenbe doelde Verordening en behoorlijk zyn opge sloot, zoodat geene boomstammen over o! takken in het water bangen en dat die Slooten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welkp de door- strooming van het water kunnen belemmeren of stank of staukverwekkende uitdampingen kunnen veroorzaken. Onverminderd de straf op de overtreding gesteld, zyn de eigenaren of gebruikers verplicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. De Naschouw zal plaats hebben op Maan dag 30 Augustus 1909. Gouda, den. 7 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders van Gouda, F. HERMAN Fz., L.-B. De Secretaris, BROUWER. mogendheden. De Grieksche regeering han delde dus correct, toen zy op bet jongste verzoek van Turkije tot terugroeping der officieren ten antwoord gaf dat die kweslio de beschermende mogendheden aanging. Een zaak van belang is nu, wat de bescher mende mogendheden ten deze zullen doen. De Turken zetten er spoed achter en willen, naar Reuter meldde, binnen vier dagen uit sluitsel van de mogendheden. Komt dat binnen dien termijn niet, dan zal een drin gende nota aan Griekenland worden ge zonden met „eischen”. De toestand is dus onzeker en wo leven in afwachting. nen en bad de donkere, met regen en onweer dreigende wolken uiteen gejaagd. Nu dron gen hare zachte, bleeke stralen door het dichte loover en beschenen met een fantas tisch licht de plaats, waar eenige duizenden mannen gereed stonden, hunnen aanvoerder op het eerste leeken te volgen, waarheen hy wilde. Doch ge^ commando kwam er' thans uit zynen zachten, ernstigen toon sprak hy na Mie Bjleine pauze„Mannen, het is op dit oogenblik, dat ik als een gelijke, als een wapenbroeder, niet als uw aller meerdere tot u spreek. Ik heb u eene mededeeling en daarna een verzoek te doen." Hy hield even op en vervolgde toen „De vijand trekt op dit oogenblik in de richting van Spicheren voort en zal daar naar alle waarschijnlijkheid eene stelling innemen op de hoogten, die zich daar bevinden. Doet hy dit werkelyk, hetgeen zoo goed qls ze ker is, dan zyn wy van het hoofdleger af gesneden dan zyn wy binnen weinige uren omsingeld, en geene menscheljjke macht zal ons dan meer kunnen redden.” Andermaal hield hy even op en hervatte langzaam: „Ik meen verplicht te zjjn, udit te zeggen en tevens het middel aan te wij zen, dat ons uit dezen toestand kan redden. Maar dat middel is ook het eenigeeen an der bestaat niet.” Reuter seint uit Madrid, 6 Aug. Een officieel bericht uit Melilla meldt, dat de Mooren de vooruitgeschoven Spaansche posten met een grootere macht dan vroeger aanvielen. Aan Spaansche zijde viel een gekwetste. De artillerie nam de vlakte van Nador onder vuur, waar zieb groepen Moor- sche ruiters bevonden. Het laatste convooi werd beschotenaan Spaansche zyde werden twee man gewond. Reuter seint uit Lorient, 6 Aug. Te halfdrie hedennacht werd hier een aardschok waargenomen. Ten gevolge daar van werd de waterlevering gestoord, het geen des morgens aanleiding gaf tot onge regeldheden. Fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen met duizenden arbeiders schorsten den arbeid. Enkele schepen stel den het vertrek oit omdat de ketels niet gevuld konden worden. Later telegram. Het watergebrek is een gevolg van do droogte, niet van de aard having. De Kretenzerkwestie baart weer zorg. Men vertrouwt den toestand niet. Gerust stellende factoren zyn de vredelievendheid der huidige Turkscho en der Grieksche regeering alsmede de wensch der bescher mende mogendheden dat de vrede zal ge handhaafd blyven. Maar een factor van on rust schijnt het comité te Saluniki te zyn, dat een gewelddadige oplossing der Kretenzer kwestie, desnoods buiten do regeering te Konstantinopel om, schijnt te willen door- dryven. Tenminste, dat wordt beweerd. Ver schillende telegrammen maakten er trouwens reeds melding van. Een door 40,000 per sonen bezochte vergadering in Monastir heeft aan den grootvizier geseind, dat dc bevol king bereid is naar de Griikscbe grens te marcheeren als de regeering geen doortas tende besluiten neemt. Een dergelyke op winding maakt de positie van de Turksche regeering niet gemakkelijker. De kwestie, waar het op ’t oogenblik om gaat, is de door de Turken gewenschle terugroeping van de Grieksche officieren b|j de Kretenzer gendarmerie. Die Grieksche officieren hebben indertijd de teruggeroepen Italiaansche gendarmerie-offleieren vervan gen met toestemming der beschermende Er liep een dof gemompel door de gele deren, dat echter oogenblikkeljjk verstomde, toen de commandant voortging„Kameraden, wy zyu allen Franschen, en wij mogen daar trotsch op zyn. Wy vreezen den dood niet en verbiezen het sterven boven de schande. Indien het middel, dat ik u noemen zal, niet wordt aangewend of mislukt, zijn wy alien krijgsgevangenen vóór de zon opgaat.” De soldaten zagen elkander aan, en som migen omklemden hun geweer vaster, terwijl hier en daar halfluid de kreet werd gehoord „Leve Frankrijk Na een kleine pauze hernam de aanvoer der: „Luistert nu, kameraden; ik zal u zeggen, hoe wij gered kunnen worden. On geveer een uur van hier liggen de voorposten onzer boofdmacht; indien wy ons nu onmid dellijk op weg begeven en den koristen weg kunnen nemen, zyn wij het gevaar te boven. Doch daartoe ie het noodig, dat een of twee van u deze depêche zoo spoedig mogelijk aan den officier der naastbij gelegen veld- wacbt ter hand stellen. De weg daarheen is uiterst moeielyk en Joopt bovendien dwars door den weg, dien de vyand heden neemt, om Spicheren te bereiken. Nu vraag ik n, in naam van Frankrijk, wie van u, kame raden, heeft den moed, deze taak op zich te nemen? De kans van slagen is gering, doch gelukt de poging, dan redt zjj ons allen van

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1