BBOOR OPRUIMING ADVERTENTIES W"ZZn" I 6288 Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. OPGAVE DER PERSONEN, Rechtzaken. Murcnde de maanden Juli en Augustus lol Spotprijzen. MARGARETHA VAN VEEN, van Leest. van Vees.' To Konstantinopel Joopt, naar de corres pondent van het B. T. mededeelt, het ge rucht, dat er in Albanië een opstand zou zijn uitgebroken onder leiding van Niasi-Bei, die ten doel zou hebben de vervanging van het tegenwoordige Turksche ministerie dooreen Kabinet, van meer radicale Jong-Turken. Bevestiging van dit gerucht is nog niet ont vangen. Dat er onder de Jong-Turken onte vredenheid heerscht en dat onder het Turk sche volk een sterke strooming is ten gunste van een krachtiger optreden in de Kreta- quaestie staat wel vast; met een enkel woord is hierop gistermorgen reeds gewezen. Het Jor.g-Turksche comité te Saloniki heeft reeds een manifest opgesteld waarin ultra-nationa listische eischen ten aanzien van Kreta wor den gesteld en het aftreden der regeering wordt geëischt als zy zich niet in staat acht deze eischen door te voeren. Dat maakt den toestand wel ernstig en de mogelijkheid be staat, dat de regeering om het by legeren Jong-Turken niet to verbruien, scherper gaat optreden, trouwens het Ileal ertelegram doet vermoeden, dat het ministnrie dat ook van plan is. Zoo kan het ongelukkige Kreta nog ern stige verwikkelingen veroorzaken, nu de nationale geest onder het Turksche volk is opgewekt. Blijkens een telegram uit Konstantinopel aan de BV. Ztg. zou de toestand in Turkije zeer ernstig zijn. De regeering zou niet meer weten hoe de opgewonden bevolking te be daren. Donderdag besloot een door 40,000 per- sonen bezochte vergadering te Monastir een telegrafisch beroep te doen op den groot vizier, waarin gezegd wordt, dat men bereid is naar de Grieksche grens te* trekken, in dien de regeeriug niet inzake Kreta een bo paald besluit neemt. Volgens een Renter-telegram heeft de minister-president ontslag genomen. Verslag uit Rotterdam. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen een' pijnlijken rug, rhcumatische pijn, zwelling der ledematen, onzuiver bloed, duizeligheid, slapeloosheid, onregelmatigen hartslag en werken den schadelijken invloed tegen van thee, bier en spiritualiën. De Heer Groeneweg, gepensioneerd rijks ambtenaar, Veemarkt 14 te Rotterdam, deelt ons mede: Gedurende de laatste zes maanden heb ik veel aan de nieren geleden. Onop houdelijk had ik daardoor hevige pijn in den rug en lendenen te doorstaan. Deze was mij op mijn twee en tachtigjarigen leeftijd zeer hinderlijk, zoowel by het loopen als het zitten eri zelfs durfde ik me 'u nachts niet in mijn bed omkeeren, uit vrees dat de pijn nog erger werd. De urine liet veeltijds be zinksel na en ik w.as alles behalve op myn gemak, wat men zal begrijpen, wanneer men mijn leeftijd in aanmerking wil nemen, toon ik mij op deze wyze al minder en minder begon te gevoelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werd my gezegd, is bet middel om van een dergelijke ziekte te worden afge holpen. Ik bestelde een doosje, dat ik ge regeld begon in te nemen, en hoe groot was mijn verwondering, toen ik door het gebruik van slechts één enkel doosje een groote ver lichting ondervond. De pyn was byna totaal genezen, ik voel me veel frisscher en opge wekter en met vertrouwen zal ik dit wel doend geneesmiddel recomraandeerer. Ik ondergeleekendo verklaar dat het boven staande waar is en machtig U bet publiek te maken op elko wijze die U goeddunkt. Let er op dat gij de échte Booster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Booster. Zij zijn te Gouda ver- krygbaar bjj de Heoren Wolff Co., West- haven 198. Teozending geschiedt franco r.a ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10.— voor zes doozen. Frankrijk. Het hof van appèl van Agen heeft het vonnis bevestigd van het gerechtshof te Ca- hors, waarbij de bisschop van die plaats en een aantal geestelijken wegens ophitsing tegen de schoolwet met geldboeten van 25 en 16 francs waren gestraft. Het vonnis van het gerechtshof was voorwaardelijk, dat van het hof van appèl echter definitief. De gezworenen in het departement Yonne hebben het verzoek ingediend voortaan het woord God uit den eed weg te laten. Duitschland. Botha, de Transvaalsche premier, heeft zijn intrek genomen in het sanatorium van prof. Dappers te Kissingen. Hoeveel het jaar beter is dan het vooraf gaande blykt uit de opgaven der landver huizers, die zich over Bremen naar Amerika h <bben ingescheeptTot heden bedro»g hun aantal 91.612, terwijl het aantal in de eerste ziven maanden van het vorig jaar 60.779 was. Engeland. De «zaritsa moet te Cowes een bezoek hebben gebracht aan keizerin Eugenie aan boord van haar jacht. De Rassische liberale kringen zijn er zeer tevreden over, dat by de tafelreden te Co wes gesproken is van de doema. Reaction- nairc bladen waarschuwen Rusland echter voor het op sleeptouw nemen door Engeland in constutioneelen zin. Portugal. Tengevolge van do obstructie der repu- blikeinscho party legen do wyziging in de Jezuïetenwet, waardoor „do doodo band" het hebben van eigendommen zal zyn toege staan, staat het parlemontairo werk volko men stil. Turkije. 10.000 Joodsche gezinnen uit Rusland heb ben aan de Porto verzocht zich op Turksch grondgebied (Palestina?) te mogen vestigen. Zjj hebben echter nog geen antwoord op hun verzoek gekregen, omdat de Turksche auto riteiten vreqzen een „Jodenvraag.-tuk" in hot Ottomaanse he Rijk te zien ontstaan. Perzie. Kolonel Liakow, do Kozakkenhoofdman, is naar Petersburg vertrokken. In S hiras heerschen nog onlusten. Bin in Kara Dagh worden Armenische dorpen geplunderd. Te Teheran is het bijzondere gerechtshof voor politieke misdadigers ontbondenallen zullen voortaan voor den gewonen rechter gebracht worden. Amerika. In Indiania heeft een prodikant 60 acres bind cadeau gekregen van een gemeentelid, die het zoo op prys stelde, dat 's mans pron ken zoo kort duurde. Men meldt uit Amsterdam Sedert gisteren hebben een 20-tal nieuwe stakers, hoofdzakelijk pompers en tuinop- ruimers, zich opgegeven by het stakingsco- mitê der grondwerkersvereeniging „Helpt Elkander" te Amsterdam, terwyl ook ver schillende te Amsterdam werkende grond werkers uit Oost Zaan en Sliedrecht het werk hebben neergelegd. Het totaal stakers bedraagt hierdoor 580. De stakers patrouil leeren druk, terwyl by sommige werken, waar men voor onderkruipers vreest, posten zyn geplaatst; persoonlijk posten wordt echter niet toegepast. In overleg met het Nat, Arbeids secretariaat zal begonnen worden met bet inzamelen van geld en het rond-' zenden van lijsten om steun in verschillende fabrieken en werkplaatsen, ten einde de vol gende week een uitkeering te kannen doen plaats hebben. Deze week kon daarvan echter nog geen sprake zyn. Twee werk gevers hebben de eischen der stakers inge willigd. Van zg. „onderkruipers" wordt tot nu niet gehoord. Giserenavond is de omnibus, dievanlssel- borg naar Werth rijdt, op brutale wyze door twee personen'aangerand. Zy grepen paard en koetsier en eischten overgave van alle voorwerpen van waarde en geld, die de koetsier in de omnibus had geborgen. Toen de booswichten aan het zoeken gingen, gaf de koetsier een hunner met een ijzeren voor worp zulk een slag op het hoofd, dat hy bewusteloos neerviel. De andere aanrander ging toen op de vlucht. De brand op de Drosdenscho kermis, die tijdens 't schuttersfeest gehouden werd, ver oorzaakte een ontzaglijke paniek onder de duizenden kermisgasten. Ia ecu bioskoop- theater is 't vaar aangekomen. Andere berichten zeggen bij 't afsteken van vuur werk. Hoe 't zy, het lichte tentenmateriaal stond binnen korten tyd in volle vlam. 't Feestterrein was in een vuurzee herschapen. Weldra waren ongeveer 60 tenten, 40 draai molens, 60 k 80 kramen in de asch gelegd. Een paniek ontstond onder de duizenden bezoekers van bet feestterrein. Vrouwen en kinderen huilden, mannen schreeuwden en het gewoel en gedrang om zich in veilig heid te brengen was onbeschryflyk. Do brand weer was gelukkig spoedig ter plaatse en met de brandweer naderdén ook in allerijl sterke afdeelingen troepen,/die hun uiterste krachten moesten inspannep om eenige orde in den chaos te brengen. Aan het optreden van deze soldaten is, het zeker te danken, dat he ramp geen/grooteren omvang nam, en dat geen doodenvzyn te betreuren. Twin-, tig personen echterNyrden zwaar gewond en meer dan zestig bekwamen lichte kwetsu ren. De meeste van de zware verwondingen werden veroorzaakt door de ontploffing van do acetyleen- en zuurstof-cilinders in de verschillende tenten. Des avonds te tion uur was de brandweer het vuur meester. De aangerichte schade is aanzienlijk, vooral nu de meeste van de kermisondernemers niet verzekerd waren, wegens de hooge pre mie. Do totale schade beloopt een half rail- lioen gulden. De natte zomer! Maandag en Dinsdag maakte een onderwijzer dpr openbare school te Rotterdam een schoolreisje met da kinde ren zyner klasse naar Arnhem en omstreken en logeerdo met de kindoren in jiet Volks kosthuis aldaar. Maandag heeft het daar den geheelen dag zoo geregend, dat, by thuiskomst, de onder nemer van bot Volkskostliuis de kachel? heeft moeten laten zetten om de kleeding van do kinderen te doen drogen. Betreffende den verdwenen brievengaarder G. L. te Andelst verneemt men nader, dat zyn administratie volkomen in orde bevonden is. De man, die gehuwd doch kinderloos is, staat bekend als van ongerepten wandel. Men gelooft, dat zyn zenuwen niet bestand geweest zyn tegen der. drukken dienst op het kantoor in den Iruittjjd. Nog een paar minuten voor do Alkmaar der tram van halfacht uit Haarlem vertrok, kwam een rijtuig aanrollen, waarih een heer gezeten, die nog mee moest, zpo vertelt de O. H. Ct. Hy betuigde den koetsier zyn dank, dat by hem nog bytyds ter besterader plaatse had gebracht. De snorder, zeer gevoelig voor dien dauk, verwachtte een extra vergoeding boven het tarief voor zjjn betoonde activiteit, dank ook do goede conditie, waarin zyn knol verkeer de, die dus mede deelgenoot was in het be haalde succes, en dien in ruil daarvoor in de gedachte van zyn baas een extra portie haver was toegezegd. De opgeruimde heer stond op het achter balkon van de tram, en scheen aan betalen niet te denken, althans hy deed daarvoor geen moeite. De baas van den knol, bedacht op 't oogen- blikkelyk vertrek van do tram, nam de vrij heid om by mijnheer op betaling aan te dringen. Mynheer draaide zich om en deed of hy van den prins geen.kwaad wist. De koetsier, heelemaat niet meer aan een extraatje denkende, maar wel het hem recht matig toekomende in gevaar ziende, raakte opgewonden, herhaalde, maar nu in minder welgekozen bewoordingen, zyn verzoek. Mijnheer, zyn rugvlak naar den koetsier gekeerd, bleef doodleuk den anderen kant uitkijken en zei niets. Het publiek, hiervan in grooten getale ge tuige, koos de zyde van den koetsier, en be gon mee te doen aan 't kabaal. Men maakte aanstalten om mynheer van 't balkon te sjorren. 't Fluitje van den conducteur gaf 't sein tot vertrek van de tram.... Mynheer zwenkte even om en bracht een lachenden groet aan den koetsier. Deze klopte zyn beestje op den nek en bromt nijdig: Wat zijn cr toch een schooiers op de wereld Terwijl een paar jongelui in de Hoogstraat te Rotterdam voor een parapluiewinkel ston den te kijken, kwam plotseling achter hen de 15-jarige W. R. en gaf zondertde minste aanleiding een van hen een hevigeYi slag op den hoed. Dit zagen twee agenten) die den vluchtenden dader terstond nazetten. Iu zyn vaart liep een van de agenten de 15 jarige C. de B een meisje, omver. Het kind viel en werd aan het rechterbeen verwond, waarom men het in een apotheek in de buurt verbond. De andere agent had inmiddels den 15 jarigen W. R. gegrepen. Te Maastricht heeft terecht gestaan W. A. S., 28 jaar, mijnwerker te Schaesberg, gedetineerd, beschuldigd van doodslag, te Spekholzerheide op Leonard K., dien hij met een revolverschot getroffen en gedood heeft. Elf getuigen werden in deze zaak ge hoord, uit wier verklaringen het O. M. de schuld van beklaagde wettig en overtuigend bewezen achtte. Eisch 10 jaren gevangenis straf. Een familie te Holte Westimiste haar 2-jarig kind. Ondanks alle nasporingen mocht het niet gelakken het kind te vin den. Men waande het reeds dood of mee gevoerd. Ten einde raad, riep men de hulp van een politiehond in. Uit een naburige plaats verscheen een agent met zijn Ifond en dit dier bad weldra na verscheidene ko renvelden doorgeloopen te hebben het spoor ontdekt. Het werd op 1 uur afstand van het ouderlijk huis in een roggeveld gevon den. De kleine leefde nog, doch had in 2 dagen en 2 nachten niets gegeten. De Bond van Smeden-Patroons in Neder- laud houdt zyn 6e jaarlyksche algemeène vergadering op Donderdag 19 Augustus a.s. te Arnhem. Uit het jaarverslag blykt, dat hy in Nederland 71 afdeelingen gevestigd heeft en. 1583 leden telt. De bond sluit met zyn leden contracten om leerlingen iu het smidsvak op te leiden, echter kan hjj op dit oogenblik daar'niet mede voortgaan, omdat van Rijkswege nog geen subsidie voor dit doel aan den bond is toegekend. Gisteravond stond do Duitscher W. D., een varensgezel, zonder vast woonverblijf, op de tramrails in de Reederystraat te Rot terdam en bleef daarop staan, toen een motorwagen van de electrische tram uit de Boompjes die straat inreed. De bestuurder van den motorwagen belde herhaaldelijk, maar de Duitscher wist van geen wjjken. Ter voorkoming van ongelukken remde de wagenbestuurder electriscü, maar kon niet voorkomen, dat de vreemdeling een schok kreeg, viel, onder het voorbalcon verdwoon en met den baanschuiver in aanraking kwam. Hy werd onder de wagen vand aan gehaald, bleek inwendig gekwetst en is naar het zie kenhuis vervoerd. Uit Elbnrg wordt aan do Zw. Ct. gemeld: Woensdagavond is de tram, welke om ongeveer 12 uur nit Nunspeet alhier aan komt, aan een groot gevaar ontsnapt. Door baldadige handen waren op de rails bij de kromming naby de brug op de Bleokstraat eenige ijzeren staven gelogl met het doel hoogstwaarschijnlijk om de locomotief te doen ontsporen, waardoor deze in de Beek had moeten storten. Toen het opzet blijk baar om halfelf niet gelukte, is dit herhaald om twaalf uur en is het aan het tijdige stoppen van den machinist te danken, dat het schandelijk opzet geen ernstige gevolgen heeft gehad. Een effect van f 3200 zoek! Op 23 Juni raakte aan de Ontvang- en Betaalkas te Arasterdam een effect zoek ter waarde van f 3200. Het nummer van dit effect was bekend, zoodat het niet uitgege ven kon worden. Men had eerst een der bedienden ver dacht van verduistering, doch deze is vol komen onschuldig bevonden en weer in dienst der Ontvaug- en Betaalkas gesteld. Daar intusSchen het effect nog niet ter be taling is aangeboden, vermoedt men, dat het op een andere wyze is zoek geraakt tovschen eon anderen stapel effecten, en hoopt men, dat het den een of anderen dag te voorschijn komt. Want, uit alles blykt, dat het effect niet verduisterd, doch zoek goraakt is. De cholerapatiënt te Maassluis is gister middag om 3 uur hersteld uit de quarantaine inrichting nabij Poortershaven in den Nieu wen Waterweg ontslagen. De uitwerpselen werden nog onderzocht, doch bevatten geen cholerakiemen meer. Een jeugdige moordenaar heeft te Bamberg in Daitschiand terecht gestaan. Do bakkers- leerling Gleich, die nog minderjarig is, ver- moorddo te Kronach zyn meesteres en dochter. Na het plegen van dezen dubbelen moord plunderde hy de geldkast en vluchtte. De maximum straf voor minderjarigen, 15 jaar gevangenisstraf, werd den knaap op gelegd. Donderdagavond is door den trein, die om kwart over negen uit den Helder aan het Centraalstation te Amsterdam aankwam, de rangeerder v. B., die van het tweede naar hot t derde perron ging, raidden over het lichaam gereden, met het gevolg dat hy terstond, overleed en men zyn lijk deerlijk verminkt moest opnemen. B(j bet bezoek van het Duitscbe Keizer paar te Middachten znllen, met het oog op het daarbjj in acht te nemen incognito, geen regeeringsautoriteiten aanwezig zjjn. De missie die namens H. M. de Koningin, den Duitschen Keizer te Kleef zal begroeten, vertrekt aanst. Zondag derwaarts. De be groeting door de missie heeft plaats den vol genden dag in het spoorwegstation. De tuin van het kasteel Middachten zal des avonds schitterend verlicht worden met vetglazen, terwijl de Koninklijke Kapel uit Den Haag een concert zal geven. Het pu bliek wordt in de gelegenheid gesteld een en ander te zien en te hooren, waarvoor 5000 kaarten werden uitgereikt. De verlichting welke van half acht tot half elf zal plaats hébben, wordt ontstoken door 60 man. Aan gezien Z. M. de Keizer gewoon is 's morgens om vyf uur op te staan, moeten deze mannen zorgen dat op dat uur alles opgeborgen is en de tain weer schoon is. Over den te volgen weg van bet station naar het kasteel wordt zand geströoid, op dat de rijtuigen niet teveel zullen schokken daar waar de stoomtram rails worden ge- krui8d wordt de weg bijzonder geëffend. De stoomtrams van Dieren naar Velp en om gekeerd zullen van 1 tot 2 our niet loopen. Langs den geheelen weg dien de stoet zal volgen zijn tribunes geplaatst, die voor goede prijzen met graagte worden gehuurd. Het „Nieuwsblad v. h. Noorden" schrijft Onlangs hebben we gemeld, dat de.JanHna Door de stoombootreedery „de IJsel" is een nieuwe motorboot in de vaart gebracht de „IJsel 7", welke ligplaats heeft gekregen in de Biunen-Gouwe, en vandaar uit, in plaats van de welbekende stoomboot J. Pot een dageiykscbe beurtdienst onderhoudt. De reparatie van de „Roode Brag" waar voor de sluiting tot gisteravond 6 uur was goedgekeurd, vorderde zoodanig dat reeds gistermiddag de brug kon worden geopend. Het scheepvaartverkeer had zooveel mogelijk door de biunenschuttiDg of Havensluis plaats. Het inlaten van verach water ol zooge naamd „schuren", gisteren tegen half twaalf door den omroeper bekend gemaakt is niet doorgegaan. G a 8-c o n t r 1 e. 6 Augustus 1909, 5 uur namiddag. Druk 40 m.M. Lichtkracht 14.22 Kaarsen. Agatha", een Groninger schoener, onder kapt. W. C. Dijkstra, is vertrokken van Dandee naar Cumberland, golf in het Noor den van Staat Davis (N.-Amerika), om van daar een lading pelswerk etc. te balen en J tevens om daar heen te brengen eenige per- j sonen, die een verloren geraakte expeditie zullen trachten op te sporen. Door bemidde ling van den reeder van het schip kregen we thaos een uitknipsel uit de Dundee Advertiser", dat vertaald aldu3 luidt Do belangstelling der havenbezoekers werd gisteren in hooge mate gaande gemaakt door een kranig uitzlenden tweemaster, die de Hollandsche kleuren voerde en in de rivier voor anker lag. Het schip was de „Jantina Agatha" die aangewezen werd tw opsporing van den vermisten walvischvaarder de „Snowdrop". Gezagvoerder van dezen schoe ner is kapt. W. C. Dijkstra, een ervaren schipperhet schip ia met zes koppen be mand. Het bracht een lading turfstroeisel uit Delfzijl mede, on zal heden beginnen te lossen. Het opontbood in de have» zal zoo kort mogelijk zyn, en het schip zal voor zijn reis naar de Poolzee wordeu uitgerust, zoo- dra de lading gelost is. Kapitein Dijkstra denkt te kunnen ver trekken vóór het einde der volgende week en zal geen moeite ontzien om inlichtingen te bekomen aangaande het lot der „Snow drop" en zijn bemanning. De „Jantina Agatha" zal zich eerst be geven naar de nederzetting te Blacklead, Cumberland Gulf, die aan den heer Craw ford Noble te Aberdeen behoort. Men denkt inlichtingen te kunnen inwinnen betreffende het vermiste schip en zyn bemanning bij de inboorlingen van het „Westland", doch mocht dit onmogelijk blijken, dan zal het schip doorgaan naar de nederzetting van O For syth Grant te Signiva bij de Frobisher Straat, waar men hoopt de „Snowdrop"- bemanning in goeden welstand te zullen aan treffen. Gelijk reeds in de „Dundee Advertiser" werd medegodeeld, zal de heer Bomhard Hantzsch, een Duitsch professor, die de eerstvolgende drie winters in Baffinsland zal doorbrengen, waar hy in de' streek tasschen de Cumberland Gulf en de Ponds-Baai zoölo gische en anthropoiogiscbe navorschingen zal doen, op dezen schoener de reis mee maken. De beer E. W. Greenshields, zende ling in de Poolstreken, die in „October van het vorige jaar met de Dandee walvisch vaarder „Queen Bes" met verlof naar ons land terugkeerde, zal zich ook op de „Jan tina Agath:»" opnieuw naar zyn standplaats bij de Sfraat begeven. GOUDA, 7 Angnstns 1909. Eindexamens der Hoogere Burger scholen met 5-j. c. Zuid-Holland. Oostelijke Commissie. Gouda, 7 Augustus. Eerste afdeeling, zesde groep. Geslaagd W. J. van Zonneveld, J. C. Flohil en W. F. de Mol van Otterloo, 's GravenhageD. J. de Lange, P. J. Boes en T. T. Li, Schie dam J. Ris, Schiedam. Afgewezen 3. Tweede afdeeling, zesde groep. Geslaagd D. W. R. Blom, Leiden J. M. Kooy, Extra- neus J. de la Sablonière van Eelde, D. van der Linden en C. Vos, Leiden J. A. Hyner en J. P. Verlooy, 's Gravenhage. Afgewezen 3. Gisteren slaagden te 's-Gravenhage voor het examen Engelsch L. O. de dames M. J. van den Berg en B. C. M. Bruynel, alhier. Den 18n dezer hoopt de .heer H. de Gruil werkzaam aan de koninklijke stoomwasch-, sryk- en mangelinrichting van de firma Daal- mans Co. alhier, den dag te herdenken, waarop hy voor 25 jaar by die firma in dienst trad. Het zal zeker ook dezen jubi laris niet aan belangstelling op dien dag ontbreken. De Hollandsche Maatschappij van Land- bonw, afdeeling Gouda en Omstreken, zal op Dinsdag 10 Augustus 1909, 's avonds 7 uur, in de Sociëteit „Ons Genoegen" een Ledenvergadering houden. De agenda luidt I. Verslag van Afgevaardigden naar de Buitengewone Algemeene Vergadering te Amsterdam. II. Behandeling van de puntenvan be schrijving voor de Algemeene Verga dering te Gouda. III. Benoeming van twee Afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Goada. IV. Verkiezing van drie Bestuursleden, we gens periodieke aftreding van de Heeren L. de Vries Jzn., W. Dogterom en F. Vliet. V. Mededeelingen van het Bestunr. Na afloop gewone Verloting. Krimpen a.d. IJsel. Omtrent het besluit van den raad dezer gemeente tot niet toe lating van het nieuw gekozen raadslid, den L. J. Otto, schrijft men aan „De Rotterdam mer" (a.-r.) o.a. het volgende Toen voorheen het bestuur van de anti-revolotionairo kies- ▼ereeniging by bet vaststellen dor kiezerslijst tot de ontdekking kwam, dat ook de naam van den beer Otto er op voorkwam, werd door haar bestnor besloten daartegen te recfameeren, wat ook geschied is, echter zonder resultaat. Daarna besloot men in booger beroep te gaan, en eindelijk, Dinsdag 13 Juli, beeft het kantongerecht te Schoonhoven uitspraak gedaan. Uit dit vonnis blykt, dat de heer Otto geen lid van onzen Raad kan worden. Tegen dit vonnis heeft de hëer Otto appèl aangeteekend, alsmede tegen hot besluit van onzen raad. Binnen enkele weken zal dan toch eindelijk deze vreemde handeling, om een buiten wonend persoon tot lid van den raad be noemd te krijgen, opgelost worden. Aan het verslag van den toestand onzer gemeente over 1908 oatleenen wy het vol gende Geneeskundige dienst by armen, verpleegd in hunne woningen. De Heeren Dr. P. J. A. Levedag en P. de Boer, Gemeente-artsen, zijn belast met de praktyk bij armen, verpleegd in hunne woningen. De eerste oefent die praktyk in haren geheelen omvang uit in twee van do drie wyken waarin de Gemeente ten opzichte van den geneeskundigen dienst by de armen is verdeeld en de laatstgenoemde in ééne wijk. Zy zyn bovendien alle werkdagen dos morgens te 9 uur in het Gas.huis voor de stads-patienten, die niet bedlegerig zijn, te spreken en te consultoeren. De verloskundige dienst is aan twee Ge meente-vroedvrouwen opgedragen, n.l. Mej. E. P. Benschop—Woerlee en Mej S. A. Gorter. De geneesmiddelen voor de armen en de gemeentelijke instellingen van Weldadigheid worden gratis verstrekt door de Stads- Apotheek, alwaar in den loop van het jaar werden gereed gemaakt 9968 recepten, w.o. 4220 voor armen, verpleegd in hunne wo ningen en 5116 voor verpleegden in het ziekenhuis en de gestichten der Gemeente. In het vorige jaar bedroeg het geheele getal 9724. De kosten der geneesmiddelen beliepen f 106.68. Koepok-inenting. Op den eersten Vrijdag van elke maand wordt in het Gasthuis door dè Gemeente artsen zitting gehouden om aan ieder inwo ner der Gemeente, die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid te geven zich geheel kosteloos met animale stof te doen iuenten of her- iueoten. Het getal inentingen cn herinentingen bedroeg volgens de by ons ingekomen op gaven 557. In 1907 werden gevacciueerd of gerevac- cineerd 524, in 1906 600, in 1905: 556 en in 1904702 personen. Toezicht op de Prostitutie. Een bij verordening geregeld toezicht op de prostitutie b staat hier niet. Toozicht op Levensmiddelen. Vlee8ch en visch, tot verkoop bestemd, zyn volgens de Algemeene Politie-verorde- ning aan keuring onderworpen. De keuring van het vleesch geschiedt door twee keurmeesters. Een van hen is tevens keurmeester van de visch. Er werden goedgekeurd in de Gemeente 975 runderen, 472 vette en 798 nuchtere kalveren, 65 schapen, 2548 varkens, 106 geiten en 184 paarden. Afgekeurd werden 2 runderen, 3 nuchtere kalveren en 1 paard. Bjj invoer zijn goedgekeurd 44939 kilogram rundvleescb, 3817 kilogram kalfsvleesch, 97865 kilogram paardevleesch, 100 kilogram schapenvleesch en 44401 kilogram spek, ter wijl werden afgekeurd by invoer 190 kilogram rund- en 25 kilogram kalfsvleesch, en in de Gemeeute 225 kilogram rund vleesch, 25 kilo gram kalfsvleesch en 24 kilogram spek. Voorts werd afgukeurd 1 party zeeviscb. Naar aanleiding van een door verschil lende melkverkoopers en door de plaatselijke afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw ingediend verzoek tot instelling van een keuringsdienst van melk en melk producten, werd in overleg met den Inspec teur van de Volksgezondheid, den heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch, en de Ge zondheids-Commissie ten vorige jare besloten voorloopig aan den apotheker, den heer E. Grendel, op te dragen gedurende een jaar een geregeld onderzoek in te stellen naar de hoedanigheid van de melk, volgens mon sters te nemen bij het melken dor koeien, by de aflevering der melk door de landbou wers aan de melkhandelaren en by den ver koop door de handelaren aan de verbruikers, en zulks tegen eene belooning van f 1000. voor 600 monsters. In 1908 werd deze rege ling met een jaar verlengd, met bepaling dat de heer Grendel ook de karnemelk in zyn onderzoek zou opnemen. Drinkwater. Daartoe door de welwillendheid van do Directie der Goudscho Waterleiding-Maat schappij in staat gesteld, kunnen wy omtrent de exploitatie van die Waterleiding het vol- gedo mededeelen Op 1 Jaunari 1908 was het aantal abon- noments-contracten 3134 voor 5045 perceelen tot een gezamenlijk bedrag van f 47932.80 en dat der meter-contracten 233 voor 240 perceelen tot een gezamenlijk bedrag van 1*4192,40. Op 31 December van dat jaar waren aan gesloten 5091 perceelen met 3168 abonne mentscontracten voor f 48584,20 en 256 per ceelen met 243 meter-contracten voor f 4333,60. Het aantal gewone contracten vermeer derde in den loop van het jaar dus met 34 voor 46 perceelen en een bedrag van f 651.40 en dat van de meter-contracten met 10 voor 16 perceelen en een bedrag van f 141,20. Het buizennet' der Waterleiding werd op verschillende plaatsen uitgebreid met eeno Jengto van 475 Meter. Krachtens Art. 20 der Concessie-voor waarden ontvangt de Gemeente als haar aandeel 20 pCt. van de zuivere winst boven de 6 pCt. rente van het kapitaal van aanleg. Dit aandeel bedroeg voor het afgeloopen jaar f 1560,—. Gezondheids-Commissie. De Gezondheids-Commissie bleef bostaan uit de heeren Dr. P. J. A. Levcdug, Voor zitter, Mr. F. H. Kranenburg, Secretaris, A. H. Teepe, F. van der Straaten en J. de Bruyne. De Commissie hield hare vergaderingen in haar bureau in het Gebouw voor liet Bouw- on Woningtoezicht op de Spiericg- straut, daartoe van Gemeentewege aange wezen. (Wordt vervolgd.) die zich gedurende de week vau 30 Juli tof 6 Aug. in de gemeente ge vestigd ot deze verlaten hebben. GEVESTIGD B. M. Boogaard, dienstbode, uit Schiedam, in Lange Dwarsstraat H 139. J. Vermei en gezin, arbeider, uit Wad- dinxveen, in Cappenersteeg G 14a. A. S. Wijnbergen, kantoorbediende, nit Amsterdam, in Fluweelensingel R 691. J. A. Kupers, pastoor, nit Amsterdam, in Kleiweg E 23. W. E. Reujjl, uit Utrecht, in Gouwe C 176. J. F. de Zutter, commies by de belastin gen, uit Hengelo, in Vest O 556. C. den Riet, uit den Haag, in Corn. Ke- lelstrant R 5391. D. Rothuizen, dienstbode, uit Arnhem, in Riddor van Catsweg R 3a. Eerland, timmerman, uit Krimpen a.d. Lek, in Komynsteeg K 46. A. A. Bakker, dienstbode, uit Rotterdam, in Corn. Ketelstraat R 5411. VERTROKKEN M. Buyensc en vrouw, koopman, uit R 619a naar Reeuvvyk, Platteweg. H. Kuys, arbeider, uit L 320a naar Haas trecht. G. A. Wynstra, dienstbode, uit Q 179 naar Utrecht» Klaverstaat. M. C. van Wouden en gezin, uit F 125 naar Lekkerkerk. P. A. J. FJipsen, winkelbed ende, ait A 35 naar Amsterdam, Bloemgracht 35. D. van Stavel, koopman, uit M 122 naar Bergen op Zoom, gesticht „Vrederust". C. Vernes; kinderjuffrouw, uit C 229 naar Zwyndrecht. W. A. van Soest, uit D 33 naar den Haag, Caypstraat 2. J. C. W. M. Wentink, winkeljuffrouw, uit A 88 naar den Haag, le v.d Boschstraat 95. N. Werner, uit R 253 naar Rotterdam, Nieuwe Binonenweg 329. F. Jansen, nit R 182 naar Groningen, Brandenburgerstraat 23a. T. F. de Vroom en gezin, schipper, uit P 437 naar *s Bosch (aan boord). P. Hoegee, uit O 169 naar Gouderak B 101. M. Boogaerd, kok, uit R 560 naar Am sterdam, Amstel Hotel. M. v. d. Kaay en dochter, uit S 142 naar Leiden, Krnisstraat 43. W. Verburg, uit P 579 naar Amsterdam, Bellamidwarsstraat 1. J. J. Kroeders, uit F 84 naar Hoorn Groote Noord 53. Voor de Rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht W. L., 31 jaar, zandschipper te Bergam bacht, was verzekerd bjj een Brand waar borgmaatschappij, waarvan W. d.' J. te Streefkerk agent was. Op zekeren dag kreeg hy brand later ontving hy geen assu- rantiepenningen. Op 28 April ontmoette hy d. J. op de boot vau Schoonhoven naar Streefkerk en zou hem toen o. a. hebben toegevoegd: „Denk er om, als 'k je niloen togenkom, dan kost hot je je leven". De zandschipper vertelde alleen to hebben gezegd Denk er om, het kost je je loven, en gaf nog eens zyn misnoegen over de assurantie-geschiedeuis ten beste. De officier herinnerde er aan hoe de brand, in de woning van beklaagde ontstaan, plaats had onder eenigszins zonderlinge omstandig heden, die oorzaak waren dat een onderzoek Werd ingesteld, dat wel geen aanleiding gaf aan opzettelijke brandstichting te doen den ken, maar waardoor het uitbetalen der assu rantie-penningen niet heeft plaats gehad. Górequireerd werd een jaar gevangenis straf. Vervolgens stond terecht, do 36-jarige landbouwer, A. V. te Zevenhuizen, die met ^en zyner afnemers, een contract gesloten had, waarby hy aannam iederen dag een zekere hoeveelheid volle, onvorvalschto melk te leveren. In het voorjaar was bjj er echter water bjj gaan doen en bekende dit nu vol mondig, blijkbaar met veel spjjt en schaamte over wat hjj godaan had. Dr. A. Lam constateetde bjj onderzoek, dat de melk circa 10 pCt. water tevatte. Gerequireerd werd 14 dagen gevangenis straf. Uitspraken Vrijdag 13 Augustus. van alle nog restaorendc COSTUMES, COS' TUMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU- SEN, ROKKEN on JAPONSTOFFEN Burger] lj ke Stand. OVERLEDEN 5 Aug. E. Sanders, 72 j ONDERTROUWD 5 Aug. J. H. Gerritsen te Arnhem en A. M. C. Serton. J. W. M. Botterop en J. Fontein. M. T. L. de Jong en T. J. W. Weck. P. Huisman en G. Moojj. F. Boerma en J. M. van dor Neut. A. van der Glas te 's Gravenhage en H. 8. Oosterom. V Heden ovorlced tot onze diepe droefheid, na tydig voorzien te.zjjn van de laatste H.H. Sacramenten, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder en Behuwdmoedar, Mej. geb. va» deh Heijden, in den ouderdom van 65 jaren. A. VAN VEEN. I A. ZWAMBACH Veulo, j va» Vees. P. ZWAM BACH, 1 A. VAN VEEN. Rotterdam, J J. VAN VEEN— M. WESTERHUIS- J. B. WESTERHUIS en Kleinkinderefi. Goud», 6 Aug, 1909. Vronwensteeg 194.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2