X l s ZIJN. H TE2B. TS, a, eKleiwogsteeg. BRING Schoenwerk oomleder. HAKKEN, meten werk.) IN DRW STRIJD. ÏVieuws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken. No. ilOlT Dinsdag 10 Augustus 1909. 48ste Jaargang. L&Zoon. Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. st Pain* ullsche Verspreide Berichten. ZONEN, stellen. fluisterde Fournaisq zynei (Wordt vervolgd.) JOENEN jd£rs R 50 cls,75cls N Drogisten HERD AM. ER, Apotheker laven 198 en by -een Jong-Egyptenaren, die beoogon NHIPI0. DUS GOUDA .ER 'IEK EN Episode uit den Franscb-Dnitschen oorlog. etch. I.IH IN HL COURANT Frankrijk. Naby Villers-la-Montage is een Duitsche Renter seint uit Barcelona, d.d. 7 Aug. Het is rustig in de stad. Hedenmorgen werden te Villa Reale aan boord van de „Saboya” troepen ingescheept met bestem ming naar Melilla. Aan vele dag- en week bladen is weder vergunning verleend om te verschynen. elykate en lel voor Heerea lerechoenwerk, i Nauw c. Mn lette <0.4 iwert, •■iMterteA irlMiiM. Arakea Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN ten doel om huishoudelijke veel noodigte k aan minge- n te verkoopen. omt geheel ten eeniging ,4r- Niet zonder redenen had de commandant hun den ransel doen afleggen, en niet zonder grond had hy verklaard, dat de weg uiterst moeielyk was. De beide vrienden hadden bijna ieder oogenblik hindernissen te over winnen, die menigeen reeds bij den aanvang van den tocht moedeloos gemaakt, tót wan hoop zelfs gebracht zouden hebben. Doch Fournaise en zijn makker dachten er niet aan, hunne pogingen op te geven f zjj wisten maar al te goed, hoe de vryheid en mis* schien het leven van eenige duizenden dap* pere wapenbroeders afhing van bun welsla gen, en hoe duizenden makkers hen in ge dachten volgden op dezen gevaarlijken en moeitevollen weg. De maan was nu in volle pracht aan den hemel verrezen, de enkele wolken, die nog nu en dan langs haar dreven, verduisterden slechts kort hare stralen en wierpen dan voor eenige oogenblikken als ware het eenen zwarte sluier over het landschap, Eindelijk, toen de vrienden het woud reeds verre achter zich hadden, bereikten zijeene geheel boomlooze vlakte, die ze zwijgend oversteken, en juist wilden zij een door laag struikgewas omzoomd weiland passeeren, toen beiden plotseling bleven staan. Een verward geluid van rollende wagens, trappelende paarden en kletterende wapens drong thans duidelijk tot hen door. Reuter seint uit Konstantinopel, d.d. 7 Aug. De „Yemi Gaseta” meldt dat de Porte heden aan Griekenland een nota zal zenden, de Grieksche regeering uitnoodigend uitdruk kelijk te verklaren, dat niet de bedoeling bestaat Kreta te veroveren. Indien Grie kenland niet binnen een bepaald tijdsverloop antwoordt zal de Turksche gezant Athene verlaten. Talaat-bey, vice-president van de Kamer, is tot minister van binnenlandsche zaken benoemd. Volgens berichten van consuls namen de autoriteiten in bet vilajet Uakjflb in den laatsten tyd strenge maatregelen tegen de Grieksche bevolking. Uit Saloniki wordt gemeld, dat de com mandant der gendarmerie van Castoria, Tefwik Bey, gedood werd in een gevecht tegen Grieksche benden. Het ministerie heeft met het oog op de opgewondenheid der bevolking naar aan leiding van de Kretenzer quaestie, het Jqng- Turksch Comité verzocht mede te werken om de gemoederen tot kalmte te brengen. 5RK te letten worden afgele- pakjes van vij' n een Ned. om an Nommer er. ji nevenstaand Wet gedepo- oering van ge selende IL, EtT j* Reuter seint uit Peking, d.d. 7 Aug. De Chineezen hebben een tolkantoor ge opend te Aigoen aan de Amoer. De Rus sische gezant heeft echter opgemerkt dat het heffen van rechten daar een schending zou zyn van de tractaten. Thans wordt tnsseben den gezant en de Chineesche regeering een bespreking gehouden over de quaestie van de scheepvaart op de Amoer. De officieuse Nordd. Allg. Ztg. schrijft De keizer van Rusland, die door zyn hooge gemalin vergezeld, op de terugreis van En geland dóór het Keizer Wilbelmkanaal zal varen, zal morgen (j.l. Zaterdag) den keizer en koning ontmoeten, die zich na den terug keer van zijn reis naar bet noorden nog aan de kusten van de Oostzee ophoudt. De vriendschappelijke gevoelens, die de heer- schers der beide groote naburige rijken voor elkaar koesteren, vinden uitdrukking in dit wederzien. Ook met behoud van haar per soonlijk en intiem karakter sluit zich dus deze nieuwe ontmoeting lusschen de Duitsche en Russische monarchen aan by de betoo- gingen, die ter bevestiging van vrede en vriendschap lusschen de leden der Euro- peescha statei familie zoo juist te Cherbourg en Cowes hebben plaats gehad. Wy brengen den keizerlyk-Russiscbon majesteiten op hun terugreis door de Duitsche wateren onzen eerbiedigen groet. nen hun leven door een groot gevaar be dreigd. Ditmaal was het de achterhoede, die langzaam voorbykwam, en ware niet juist eene donkere wolk voorby gedreven, zoodat bet landschap eenige minuten in een schemerachtig halfduister werd gehuld, zjj zonden naar alle waarschijnlijkheid ontdekt on neergeschoten zyn. Thans echter kwam dit gelukkig toeval hun te hulp en opnieuw togen de dapperen moedig voorwaarts. „Ik vrees, dat onze commandant gelyk heeft, Soutien,* fluisterde Fournaise, toen zy onder een zwaren eik een oogenblik stilhiel den, om eens uit te blazen en een slok wa ter uit de veldflescb te nemen, „als ik my niet vergis, zyn daarginds in bet oosten de Spicherer hoogten, en juist in die richting zyn de Pruisen voortgetrokken. Binnen eenige uren zullen onze kameraden zyn in gesloten, als muizen in de val. Voorwaarts dus, eer we to laat komen En haastig opstaande, vervolgde hy zacht „Naar myne berekening kunnen wy over een groot kwartier de voorposten bereiken, indien wy tenminste niet den verkeerden weg hebben genomen, hetgeen my echter niet waarschijnlijk voorkomt. Zie maar eens, ginds in do verte ligt inderdaad een groot boseh, zooals do commandant ons uitlegde.” Engeland. Voor het eerste waren Vrydag aan do Londensche markt met ryst gevoede Chinee sche varkens, in geslachten toestand, aan wezig. Du bedoeling is oen geregelde aan voer te doen plaats bobben. Wel leent zich de zomertijd voor het oogenblik niet erg er toe om het vloesch ingang te doen vindon, doch men hoopt, dat men het in koelruimen aangevoerde vleesch in „cold storage” tol September goed zal kunnen bonden. Italië. De voor Zweden in Italië gebouwde on derzeesche boot „Hvalen” moet 72 uur lang onder water zyn gebleven en 1500 kilometer hebben afgelogd een record. Rusland. Na een reeks slechte oogsten heet het graan dit jaar byzonder goed te staan. Zwitserland. In Sept, zal te Genève plrats hebben congres van J Egypte van de Êngeïsche voogdy te bevry den en een constilutioneele regeering in te 7) De vrienden voldeden bier aan, en toen Fournaise zijner, naam noemde, fluisterde een naast den commandant staande officier dezen iets in, waarop de aanvoerder zacht ant woordde: „Ah, juist, ik had daar reeds van gehoord.” Daarop gaf hy het tweetal de richting aan, welke zy te volgen hadden, beduidde bun zoo mogelijk de plaats, waar de veldwacht zich moest bevinden, en sprak ten slotte op min of meer bewogen toon, terwijl hy beiden de hand drukte: „Gaat thans, mannen, en weest verzekerd, dat deze moedige daad niet zal vergeten worden, hoe ook de uitslag zy." Geene twee minuten later waren Four naise en zyn vriend buiten bet kamp en gleden zy als schimmen vlug en zwijgend naast elkander voort, nu en dan even stil staande, om te luisteren of zich to verge wissen, dat zij den hun aangeduiden weg blaat volgen. „De vyand,“ fluisterde Fournaise zynen makker too, „gauw, doe als ik, of het is te laat." Tegelijkertijd wierp hy zich voorover op den grond en drukte zich zoo dicht mogelyk tegen den walkant, zoodat de schaduw van het hout hem nagenoeg geheel aan het oog onttrok. Onmiddellyk volgde Soutien zyn voorbeeld, en in angstige spanning bleven beiden luisteren. Het was hoog tyd geweest; want geen minuut later zouden zy ontdekt zyn door het viertal Duitscbers, dat omzichtig uit het hout te voorschijn trad, onophoudelijk rondturende en bijwijlen even stilstaande. Het was eene der flankdekkingen van eene kleine afdeeling infanterie, voorafgegaan door eenige duizen den ruiters en een twaalftal stukken. Zonder de beide Franschen op te marken, trokken de Duitscbers verder, en nauwelijks waren zy uit bet gezicht, of Fournaise kroop behoedzaam door het kreupelhout en wierp eenen blik op de daarachter liggende weide, na vooraf zijnen makker door een teeken te hebben beduid, zich niet te verroeren. De weide bleek verlaten, en voorzichtig kwamen beiden nu uit hunue schuilhoek te voorschfyi, om na eenig beraad langzaam verder te gaan. Doch nauwelijks hadden zy de weide een honderdtal schreden achter gich, of andermaal zagen de moedige man ballon neergekomenin den gondel zaten een vroegere officier en drie andere perso nen. De lucbtschippers moesten een invoor recht betalen van 500 fr. on een fotografie- toestel met platen, eigendom van een hunner, werd in beslag genomen. Duitschland. Do keizer wordt vaak in Berlyn aange duid met den naam... Lehmann. Dat moet onlangs aanleiding geweest zyn tot een aar dig voorval.. De keizer sprak namelijk in Potsdam een schildwacht aan en vroeg hem, hoe hy heetteDe schildwacht stond in stramme militaire houding en antwoordde Dat kan ik u niet zeggen. Waarom niet vroeg de keizer. Ik durf nietwas bet stamelend antwoord. Maar de keizeer bleef aandringen en zou zich ten slotte boos heb ben gemaakt, als de schildwacht ton einde raad niet had uitgebracht: Ik, ik.heet ook Lehmann. Daar nu ook andere middelen, ten ge volge van droogte, misoogsten, als anders zins minder opbrachten dan verwacht was, en de raming der uitgaven belangrijk moest worden overschreden, zou het te kort nog veel grooter zyn geweest, indien het opium middel niet 15 raillioen gulden meer bad opgeleverd dan geraamd was. Deze, met het oog op de elders door de Engelsche regeering gevolgde opium-politiek ietwat verrassende uitkomst, wordt toege schreven aan du betaling in het vorige jaar van uitvoerrechten voor in deu loop van het loopende jaar uit te voeren opium en van de hoogere pryzen te Calcutta voor Bengaalsch opium besteed. Met het oog op de over «nkomst met China moest evenwel verwacht worden, dat in den vervolge de inkomsten uit bet opium- middel steeds zullen verminderen, terwijl de regeering voornemens is, de voorstellen dtr Internationale Opium-commissie, betreffende de vermindering van het opiumverbruik en van den papaver-aanplant in ernstige over weging te nemen. Wat de begroeting voor het loopend jaar aangaat, wordt gerekend op een klein over schot van omstreeks 3 millioen gulden. Hierop mag echter niet te zeer worden gerekend, met het oog op de te verwachten lagere inkomsten uit het opium middel. Na hulde te hebben gebracht aan den afge treden opperbevelhebber van het Engelsch- Indische leger Lord Kitchener, wijdde de onder-minister eenige woorden aan de twoe geesels van Indië pest en hongersnood. Wat het eerste betreft valt het verblijdend feit te vermelden, dat de sterfte ten gevolge van pest afneemt. Terwyl in 1907 omstreeks 1,5 millioen lieden ten gevolge daarvan be zweken, bedroeg het aantal sterfgevallen ten gevolge van pest in 1908 omstreeks 150.000, terwyl in de eerste 6 maanden van dit jaar in het geheel 84.000 sterfge vallen aan die oorzaak moesten worden toe geschreven. Men begint in Indië beter de waarde te beseffen van de middelen tot be strijding der ziekte. Wat hongersnood aangaat, is nu in Indië volop werk voor de lieden, wat in 1908 niet het geval waSj terwyl nu door de uitbreiding van het spoorwegnet do gelegenheid bestaat voor het bestuur, om onmiddellyk maat regelen te treffen in het belang der nood lijdende bevolking. eerste plaats moest hy tot zyn melden dat het tijdperk van vooruitgang hetwelk in 1898 zjjne intrede deed met het flnancieele jaar 1907—1908 werd besloten, zoodat, terwyl de rekening toen ook nog slechts met een klein over schot sloot, in het daaropvolgend, nu afge- loopen, begrootingsjaar een tekort moest worden geconstateerd van ruim 45 millioen gulden, instede van het verwachte op 6 millioen gulden geschatte overschot. Deze nadeelige uitkomst is hoofdzakelyk toe te schrijven aan den gedrukten toestand van den handel, waarvan de totale omzet in het afgeloopen jaar omstreeks 260 mil lioen gulden minder bedroeg dan in het vorige jaar. Die gedrukte toestand van den handel deed zyn invloed gelden op de spoor- wegopbrengsten, die een totaal aaqwezen, dat 30 millioen gulden minder bedroeg dan het totaal der opbrengsten in het jaar te voren. De Fransche ministerpresident Briand en de minister van oorlog, genei aal Brun, hebben besloten, met het oog op de dan nog grootendeels te velde 8taai.de oogst, een gevolg van bet koude zomerweer, maatregelen te treffen ten einde deze zoo weinig moge lyk te doen lyden van de a.s. groote ma noeuvres. Tevens zal den korpscommandanten gelast worden, de landbouwers, die moeten opkomen en uitstel verzoeken mochten om aan den oogst te kunnen deelnemen, hierin ter wille te zyn. De Radical toont zich zeer verheugd over dezen maatregel en ziet er in een treffende toepassing van het milde programma van het nieuwe kabinet. Eergisteren had in het Lagerhuis de be raadslaging plaats over de bogrooting van Engelscb-Indië. De onlangs nieuw opgetreden onder-minister van Indië, de jonker van Eltbank, leidde de beraadslaging in met eene rede, waarin hy de aandacht vestigde op de voornaamste punten. In de leedwezen Noorwegen. Uit Tromsö wordt gemeld, dat Wellmann de volgende week met zyn bestuurbaren ballon naar de Noordpool hoopt te vertrekken. Marokko. Naar verluidt heeft Spanje by den sultan al een rekening van 20 millioen pesetas ingediend als oorlogsvergoe’ding. Moelay Hafid zou echter niet van zins zyn te be talen. - Telefoon No. 99 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1