SRODTE oram ADVEBTENTIEiJ. Verspreide Berichten. Hel Helzerbezoek. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 391' Staats-loterij. Uurenè maanden Juli un Auijuslus lot ipolprljzeii. jZSTmï&m&WL Veemarkt te Rotterdam. £enuw- en Maaglijders Frankrijk. Gisteren is in tegenwoordigheid van den minister van oorlog te Hericourt een gedenk* teekan onthuld ter eare van de „verdedigers des vaderlands", gedurende don oorlog van 1*870/71. PülTSCHLAND. I)e Parseval-ballon heeft Zaterdagmiddag een welgeslaagden tocht van anderhalf uur gemaakt hoven het tentoonstellingsterrein te Frankfort en de stad. EnKI,AND. Eon door den luitenant ter zee Porta ge maakt vliegtuig, een tweedekker, zou Zater dag te Portsdownill beproefd worden, doch het raakte onklaar en sloeg tegen den grond in stukken. Een Hindoe-nationalist, die in Londen de conferentie der rykspers heeft b^jgepind, is te Bombay door zjjn landgenooten met groote geestdrift ingehaald. Men spande zelfs db paarden van zijn rijtuig. In een toespraak zei bjj, dat zijn landgenooten hun plicht moesten doen, den weg der gerech tigheid bewandelen en slechts God, niet de menschen, vreezen. Ons land, zoi hjj, zal binnenkort gered worden. Spanje, Het beet, dat de zoon van den gestorven kroonpretendent, Don Jaime, in het huwelijk zal treden mot een Katholieke prinses *nit het huis Hohenzollern. Portugal. Koning Mannel moet voornemens zijn de reis naarr Engeland over Parijs te maken. Ook vertelt men, dat koning Manuel op zy'n reis een bezoek zal brengen aan den Duit- schen keizer. Arkbrinie. Een Italiannsch blad beweert, dat elk oogenbfik de "do >d van Meneitk verwacht kan wordenhij heeft d.e spraak al verlo ren. Bij zijn dood worden onlusten gevreesd. Het Keizerbezoek aan Kleef. Het langverwachte Keizerbezoek had gis teren plaats en wel onder de gelukkigste omstandigheden: schitterend weder, enorme belangstelling. Te ongeveer 11 uur- arri veerde het Keizerpaar, aan het station door verschillende autoriteiten verwelkomd. Uit duizenden kelen klonk een luid hoera-geroep, toen Keizer on Keizerin do>r den bekenden door den giooten Keurvorst aangelogden Tiergarten reden. Daar werden Hunne Majesteiten begroet door den burgemeester, den heer VVulff, terwijl jongedames bloemen aanboden. Zooals men weet, heeft de komst van het Keizerpaar ten doel het standbeeld op de kleine Markt te onthullen. In den namid dag hadden verschillende muziekuitvoeringen plaats. Het Kasteel Middachteu. Nu vooral in do iuatste dagen weer zoo druk gesproken wordt over het kasteel Middachten, dat de Keizer van Duitschland met een bezoek vei eert, achten wij het niet ongewenscht omtrent dit kasteel, oen der oudste van ons land, het een en ander mede te deelen. Een dor oudste van ons land! Want al moge het niet zeker vaststaan, dat Mid dachten reeds ten tijde van Drusus gebouwd is, zooals sommigen beweren, in 1190 komt de naam van het geslacht „Michdat" en dus van hot goed, waaraan die naam ontleend is, officieel voor. Vertrouwbare gegevens omtrent het goed zelf vinden we echter eerst in 1315, toen de heer van Middachten zijn heerlijkheid overdroeg aan graaf Reinaud I van Gelre, die het hem echter weer in leen schonkeen overdracht, zooals die in de Middeleeuwen menigmaal voorkomt. In aan zien ging het geslacht daardoor volstrekt niet achteruit, immers in 1340 kroeg Hendrik van Middachten mot het „Overste Wildfor- ster Ambt" een soort erfelijk jacht recht op de geheele Veluwe. Uit een anecdote blijkt, dit in 1535 de heeren vao Middachten dat recht nog bezaten. Men verhaalt nl. dat in genoemd jaar Karei van Gelder, op de Ve luwe aan liet jagen z(jnde, een hert tot Elle- c<»m vervolgde. Antonius van Middachten doodt het echter voor de oogen van zijn leenheer, z«t zijn voet op hot dier en zegt: „Genadige heer, ik sta hier op mijn grond gebied". De hertog moest zijn minderheid e. kennenl Als een bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat van af bovengenoemden Hen drik de gebede reeks afstammelingen van het geslacht bewaard is gebleven in oen beschikking van Arent van Middachten en zijn vr-uw Beliu van WHp van 10 Mei 1494. In 1625 sterft door het overlijden van vrouwe Anna het geslacht Middachten uit, om over te gaan aan het geslacht Raesfelt, aan welks leden Reinier en diens zuster Anna Middachten vermaakt werd. Met dat geslacht deed ook de Protastantsche gods dienst zyn intrede in het kasteel. Was won der genoeg het kasteel in den tyd" der Beel denstormers gespaard, den 20n Juli 1625 vernielden de Keizerlijke troepen het tot den grond. Genopmde Reinier had echter nog het voorrecht het erfgoed niet alleen te kan nen herbouwen, maar zelfs te vergrooter». Dit geschiedde in 1643. Reinier's cenige zoon Willem overleed reeds vjjf jaar na zijn va- dor, waarna het goed in handen kwam van zijn zaster Ursula Philippsta van Raesfelt. die fn 166G, in het huwelijk trad met Godard van Reede. Zoo kwam Middachten dus in het geslacht der Van Reede's, in wier bezit het de twee volgende eeuwen blijft. Genoemde Godard (1644—1703), zoo zegt een artikel in het tijdschrift Buiten, waar aan wjj een deel dezer gegevens ontleenen, is de ridderlijke krijgsman en vriend van Prins Willem III, den Stadboider-Koning. Heldhaftig stond hy deze ter zijde in zijn worsteling tegen de staatkunde van Bode wijk XIV, waardoor Willem III hem de titels van Graaf van Athlone en baron van Angh rim schonk. Het was dan ook niet te verwonderen, dat, toen do Fransche legers in 1672 Gelderland binnenvielen, en de grootste verwoesting aanrichten, ook het buitenverblijf van Godard Van Ree4e aan do wraak van den Zonne koning niet ontkwam. Zoo word duR Mid dachten ten tweeden male met den grond gelijk gemaakt. Als de vrede in 1687 hersteld is, tyjkt Godard zich uit zijn staat- en krijgskundige loopbaan terug om zijn verwost slot weder op te bouwen. De me'est beroemde bouwkun digen uit dien tijd ontbood hy, om onder leiding van den bekenden Vennecool een nieuw gebouw op te trekken. Er wat hun arbeid tot stand bracht, kan men nog heden ten dage bewonderen. In 1722 komt Godard te overlijden en wordt opgevolgd door zyn zoon Reinier, die dan weer Frcderik Willem, Godard Adriaan en Frederik Christiaan Reinier tot nakome lingen krijgt. Tijdens het leven van laatstgenoemde (1743 - 1808) breekt de Fransche revolutie uit, die gelukkig het aloude kasteel spaarde. Met de afschaffing van de feodale rechten ver viel echter het recht van zyn heer en wordt het vroeger vrijwillig beleende weer vry eigendom. De laatste graaf van Athlone, Willem Gustaaf Frederik, is tevens de eerste bezitter buiten leenplichtigheid. Na zyn kinderloos overlijden volgt zyn ueef Willem Frederik Cliristiaan, zoon van Jacoba Helena Van Reede en Jean Charles Graaf Bentinck, hom op en brenfet daarmede Middachten in het b)zit van het aloude geslacht Bentinck. De tweede bezitter uit deze familie is Carol Anton Ferdinand, dio doof zijn huwelijk met gravin Carolina Mechteld Emma Ckarlotta Christina Louisa van Waldeck en Pyrmont- Limpurg-Gaildorf, dochter van den regeeren den Graaf van Waldeck en nicht var. onze Koningin-Moeder, de banden met het Huis van Oranje zy het onbewust nauwer toehaalde. De tweede zoon uit dit huwelijk, Graaf Willem Carel Philip Otto van Aldenburg Bentinck en Waldeck Limpurg, is de tegen woordige eigenaar en bewoner van Middach ten. Hot bezoek aan Middachten. Even halftwoe komt de witte keizerlijke trein in het gezicht en er breekt uit de menscheninenigte eon langaanhoudend gejuich los. Weldra dreunt de byna 200 meter lange trein het station binnen. Als de keizerlijke familie er is uitgestapt, ontvangen door graaf en gravin Bentinck, heeft een harteüjjke be grooting plaats. De familieleden en enkele autoriteiten worden aan den keizer, die blijk baar in een zoor opgewektb stemming is, voorgesteld, en even later weerklinkt een donderend gejuich, als de stoet het station uitkomt om de rijtuigen te bestijgen. Oogonblikkelyk daarna begaven de keizer en graaf Bentinck zich naar het eerste rijtuig, .k la Daumont met vierspan en voorrijder gereden en met twee statiejagers in den achterbak. Daarna volgt de calèche waarin de keizerin met haar gastvrouw en de jonge gravin Isabella plaats namen. Naast de eerste cajèebe reed do oudste zoon Willem Frederik, erïgraaf van Oldenburg Bentinck, terwijl terzijde van het tweede rijtuig de schoon zoon van den graaf, de ertgraat van Castel- Rtiderhausen reed. Het verdere gevolg nam in de andere rijtuigen plaats. De 40 paarden voor de ver schillende rytuigen waren alle van dezelfde donkerbruine kleur. Voor eu achter den stoet reden marechaussées en langs den geheolen weg klonken voortdurend luide toejuichingen. Een verrukkelijke aanblik, die deftige stoet, wiens rijkdom niet door bontheid wordt ver kregen, maar door het voorname weelderig doorzilverde diepblauw der voertuigen en de rijke tuigage der gelijkkleurige rossen. De monarch en zyn gastheer in hori schit terende uniformen, trokken natuurlyk het meest de aandacht. Zijne Majesteit beant woordde vriendelijk de luide begroetingen der dichte menschendrommen. Naast het rijtuig der Keizerin waarin ook de gast- vrouwe en haar dochter Isabella zyn geze ten, rijdt 's graven schoonzoon, de erlgraaf Van Kastell Riiierhausen in do prachtige nlanen-nniform. Deze erïgraaf berjjdt een kostbaren schimmel. Dan volgen de drie landauers met het gevolg, bestaande uit exccllenz Hofstaatdame Frl. Von Gersdoff en hofdame gravin Von Randzan on de vice- opperholceremonbmecstcr baron Von den Knesebeck; dan Z Exc. opperhofmaarschalk graaf zu Eulenburg en Z. Exc. genoraal- oberst, adjudant-generaal baron Von Pies- sen en de vleugel adjudant generaal majoor k la suite baron Marschallvervolgens Z. Exc. luitenant-generaal baron Von Lyncker, chef van het militaire Kabinet, de chef van het civiele kabinet des Keizers, de geheim raad van Valentinie on de vertegenwoordi ger van buitenlandsche zaken, de gezant baron Van Jenisoh. En tenslotte de majoor- vleugeladjudant Von Neumann Cosel, hene vens de lyfarts van den Keizer dr. Von Ilberg. De stoet wordt gesloten met een escorte marechaussee. Bij de aankomst op het landgoed begaven de Keizerlijke gasten zich oogenblikkelyk naar hun vertrekken. Inmiddels was op het kasteel do Keizerlijke standaard geheschen. Geheel overeenkomstig het karakter van hel bezoek was aan hot Keizerpaar de ver- deeiing van den middag ovorgulaten. Daar door was van eenig programma geen sprake en moest het publiek geduldig afwachten. Maar waar het vermoeden voor do band lag, dat do gasten er pry? op zouden stellen van het natuurschoon van do omgeving te genie ten, mocht verwacht worden dat zou worden uilgereden. Dairom bewoog zich vooral in de Mid- dachter allee een onafzienbare monschen- menigte. Ook tot het landgoed zelf hadden velen zich toegang weten te verschaffen, doch tot de onmiddellijke nabijheid van het kasteel hadden slechts zy toegang, die uit hoofde hunner werkzaamheid dgar zyn moesten. De meest uitgebreide ordemaatregelen waren genomen, voor wier stipte uitvoering door 32 marechaussee'», 40 rijksveldwach ters en de Rhedensche politie werd zorg ge dragen. De wachtendent die hoopten, dat de Kei zer zou uitrijden, zyn niet teleurgesteld geworderh Voor de „thé" werd met onge veer gelijken stoet, als wy reeds beschre ven, een wandelrit gemaakt naar do Mid- dachter allee en de omgeving van hot kasteel. Het liep toen tegen vieren. Langs den Paardensingol werd naar Middachten gereden. De middagrijtoer gold do kerk te Ellecom, liefelijk gelegen tusscheu vriendelijke beu- kenboomen. Het bevat de grafkelder der graven van Middachten en is het eigendom van graaf Bentinck. In 1859 werd het kerkje door C. A. R. graaf Bentinck hoer van Mid dachten gerestaureerd. Fraaie wapenborden met de namen der verschillende heeren van Middachten versieren het inwendige. De keizer vertoefde cr eenige oogenblikken en besteedde veel aandacht aan de consistorie kamer. Door de omwonenden was aan den ingang van het dorp een fraaie eerepoort aangericht. Graaf Bentinck was gekleed ir. ambtsge waad van erfeljjk lid van het Wurienbor- ger heorenhnis. Onder degenen dip den Kei zer werden voorgesteld, noemen wy nog den burgemeester en secretaris van Rhedeu, rnr. Brandt en den heer Lang-Evortseu. Het escorte marechaussee stond ouder be vel van kapitein J. C. Vermeulen. De losse werkman B. B., een ongehuwd inau van 47 jaar, wonende in de Kalver- straat no. 10 te Rotterdam, iemand die twist ziek van aard is, had al meermalen woördeu gehad met den voeger A. R. P., een 28 jarig jongeman, woonachtig in de Kalverstraat no. 14. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half drie uren, liep de voeger met een paar, kennissen door de Kalverstraat en toen zy daarbij de woning vary B. B. pas seerden, liep deze ineens de straat in en loste op den niets kwaads vermoedenden A. R. P. k bout portant een schot met een groot model revolver. Door do linkerhand van P. ging de kogel, doorboorde diens buik en kwam vervolgens in do hartstreek van den getroffen man terecht. Hy sloeg tegen de straat, verloor het bewustzijn en werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hy gis- lorenochtend te 5 uren overleden is zonder by kennis gekomen te zyn. Dadelijk na het lossen van het schot vluchtte B. B. in zyn woning, waar spoedig de agent van politie W. C. Martin binnen drong en hem ontwapende. De revolver nog met vjjf scherpe patronen geladen en boven dien een ledige hals bevattende, werd door den agent in beslag genomen. De kogel ait den revolver geschoten had een middelljjn van 9 millimeter. Verschillende agenten, ip. middels in de Kalverstraat verschenen, moesten van hun sabels gebraik maken o n den moordenaar tegen het pubijek te be schermen Men wilde hem te 'lyf en trachtte daarom hem ait de handen der politie agenten te rukken. De verbittering van het f abliek was groot en al vechtende moesten de .agenten hun arrestaut beschermen op den weg naar hot politiebureau in de Lange Torenstraat, waar hij is opgesloten. Door den cominhiaris van politie, den heer L. J. C. Vuyk, is met den inspecteur, den heer D. Burghart, ter plaatse waar Je moord geschiedde, een onderzoek ingesteld eu de dader op het politiebureau in de Lange Torenstraat gehoord. B. B. is naar het Hals van bewaring over gebracht. Hy heeft bekcyd geschoten te hebben. Men schrijft aan de N. R. Ct. Te Nieawepekela (Gr.) is liet raadslid S. by de periodieke verkiezingen by herstemming gekozen met een meerderheid van slechts eenige stemmen. Thans stelt de politie een uitgebreid onderzoek in, daar klachten van omkooping van kiezers zijn ingekomen, zoo wel over tractatie op bier, starken drank, als over 't verstrekken van gold door den gekozene. Men meldt uit Eindhoven aan de „N. R. Ct." Een vyf en twintig tal wevers der firma Robert von der Nahmer, te Stratnm, hebben gistorenochtond geweigerd aan den arbeid te gaan. Reeds sedert oen paar weken be staat er tusschen de firma en de by de ton den aangesloten wevers wrijving. De firma heeft nl. 3 minderwaardige werklieden ont slagen, daarbij handhavende bet bestaande contract, met veertiendaagsche opzegging wederzyd?. Naar aanleiding daarvan hadden do besturen der Unitas en St. Sovorus een onderhoud met do firma aangevraagd, het geen door deze by schrijven van 4 dezer is geweigerd op grond, dat een onderhoud be slist geen nut zou hebben. Aan de fabriek is thans aangenomen een wever, by geen hond aangesloten, die by de staking van het vorige jaar bij dezelfde firma door bewerking van de bonden door deze was ontslagen. Een nader onderzoek heeft de firma overtuigd, dat dit ontslag destijds op e -n verkeerde voorstelling en nb't naar recht is gegeven. Zyn wederaanneming heeft de dienstweigering van de wevers, veroorzaakt. I)e firma verklaart, zich houdende aan do bestaande overeenkomst, dat /y beslist hot recht wenscht te behouden, arbeiders aan te nemen en te ontslaan, evenals het rfen werk lieden vrijstaat ouder gemold voorbehoud op te zeggen. Aan goede werklieden wordt aan de fabriek van f 10 tot f 13 per week uit betaald. Hot werk wordt aan do fabriek ge regeld voortgezet. Gistermiddag kwam het panlserschip Piet Hein vóór de wandelpier te Scheveningeit. Een adelborst en een bootsman landden met een bootje aan de pier oiu te Scheveningen een paar brioven te posten. De pleizierboot Prins Hendrik, die aan de pier lag, stoomde naar het oorlogsschip en nam bet bootje met den adelborst en den bootsman op hun terug tocht daarheen op sleeptouw. De paardenslachter J. Huijzer, wonende iu do Vyverhofstraat, te Rotterdam, leefde sedert eenigen tyd in onmin met zyn vrouw, die daarom haar intrek had genomen by haar moeder aan de Veemarktstraat 13b te Rotterdam. Gisterochtend begaf H. zich naar laatstgenoemde woning, wist zyn schoon moeder met een praatje te verwijderen, en toen hy zich met zyu vrouw alleen bevond, stak hy haar met een slagersmes ter hoogte van het hart in de borst. Een korte woor denwisseling was voorafgegaan. Dadelijk na het plegen van den moord nam H. de vlucht, maar .op het hulp- en moordgeroep werd hy door een agent van politie in de Lange Warande gegrepen en naar het po litiebureau iu de Meermansstraat gebracht. De commissaris van politie, de heer L. J. C. Vuyk, begaf zich onmiddellijk naar de woning in de Veemarktstraat, doch kon de vrouw, die ai stervende was, niet meer in verhoor nemen. Z(j overload kort daarna. Het ines waarmede H. den moord pleegde, werd iu beslag genomen. H., op het politiebureau in de Meermans straat in verhoor genomen, heeft een volle dige bekentenis afgelegd. In de laatste acht dagen had H. herhaal delijk brieven aan zijne vrouw geschreven om by hem terug te komen met het oog op hun twee zeer jeugdige kinderen. Deze kin deren zyn thans door bemiddeling van den commissaris van politie, den heer Vuyk, naar de woniug van een zwager aan de Dirksmits- straat 61 overgebracht. Het lijk van de vermoorde vrouw is voor do gerechtelijke schouwing naar het zieken huis overgebracht. Na er herhaalde malen toe aangezocht ta zjjn, heeft do heer P. Groen, wethouder ran Uitgeest, die al sedert twee jaren geen ver gaderingen van den raad of van B. en W. bijwoonde, nn als raadslid ontslag genomen. Weer een geheimzinnige moord in België Na het drama van Neder Hasselt heeft men Zondagmorgen vroeg in een sloot, oaby An- derlecht, het lijk van een 30 jarige vrouw gevonden, in een zak verstopt. - Sporen van geweld waren niet te ontdekken. Visschers uit den omtrek meenen. dat zy een man met een zak op een kruiwagen voorbjj hebben zien komen. Er is een individu gearresteerd, die naby de plek zat waar 't lijk werd ge vonden, maar men betwijfelt of hy de da der is. Een vreemdeling verloor Zaterdagavond in Den Haag een pakje bankbiljetten ten bedrage van f 1000, in 10 biljetten van 4 100. Verschillende biljetten werden door eeilyke vinders by de politie teruggebracht. Een jaffrouw ait Rotterdam, die ook een biljet had gevonden, wendde dit ten eigen bate aan. Het bleek althans, dat zfi van het gevon den geld inkoopen had gedaan. Zy is door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Men meldt uit Scheveningen Twee kinderen van ongeveer 9 jaar, die Zondag bfi het baden in zee naby d«*n vuur toren zich te ver waagden, walen op het punt weg te dryven, toen eenige menschen op liet strand hot gevaar bemerkten, dal de. knapen bedreigden. Een strandman en een paar burgers begaven zich te water en brach ten de beide jongens, die veel water naar binnen hadden gekregen, in bewnsteloozen toestand aan het strand. Het mocht gelukken, by een huaner do levensgeesten op te wekken, doch de andere bleek overleden. Het lykje werd door de politie naar de ouderlijke woning gebracht. T«n nadeele van de expeditenrsfirma J. W. F. K., kantoor houdende op de Nieuwe- hnven te Rotterdam, is een belangrijke en zeer brutale diefstal gepleegd. Van een der zolders van do firma zyn 60 baaltjes meel gestolen, een waarde van f 600 vertegen woordigende. De dieven hebben de baaltjes met een sleeperswagen vervoerd, waarmede zy voor het pand gereden zyn. Van het gestolene is nog niets teruggevonden. Esperanto en het Spoorwegwezen. Op initiatief van den stationchef te Parennes werd in Frankrijk opgericht de „Vereeni- ging van Esperanto sprekende spoorweg beambten". Deze vereeniging stelt zich ten doel 1. Hare leden aan te moedigen, de Es- peranto-congressen geregSld te bezoeken, hetgeen uit den aard hunner betrekking, welke eer. gratis of tegen zeer laag tarief vervoer medebrengt, mogelijk is. 2. Het samenstellen van een technisch woordenboek op het spoorwezen en alles wat daarmede in verband staat, betrekking heb bende. 3. Het onder het oog brengen van het nut vau de Internationale bnlptaal voor spoorwegbeambten in verband met hun beroep. 4v Het wisselen van gedachten met vak- geoooten uit verschillende landen. 5. Het oprichten van een Esperanto or gaan, speciaal voor zaken op het spoorweg wezen betrekking hebbend. 6. Ieder jaar een adresboek nit te geven met de adressen van Esperanto sprekende spoorwegbeambten nit alle landen. 7. Gedurende de vacanties wederkeerig kinderen van Esperanto sprekende vakge- nooten by zich in huis te nemen. 8. De uitgave van verschillende leer boekjes specfaa! voor spoorwegbeambten en reizigers. Deze vereeniging zal voorzeker geen on nuttig werk verrichten. Iu Engeland bestaat reeds een groote groep Esperanto sprekende spoorwegbeambten. De practyk toch heeft geleerd, dat tegen woordig, nu het vervoer steeds billijker en geriefelijker wordt, tallooze vreemdelingen nit alle oorden der wereld, bet verlangen hebben eens een kykje te nemen bniten de grenzen van hun land, van hun werelddeel Het zyn de spoorwegbeambten, die al deze anderssprekenden moeten te woord staan. Met Fransch, Dnitsch en Engelscb komt men nu wel heel ver, maar kan men van een spoorwegconducteur, met zijn onvol doende ontwikkelingsbasis, vergen, dat deze moeieljjke levende talen machtig is Men kau toch bezwaarlijk van een Rus sisch conducteur verwachten, dat hy u, be halve iu Russisch of Poolsch, ook nog in Fransch, Engeisch of Duitsch te woord zal staan. William Stead, de bekende Engelsche journalist pacifist, verklaarde, dat hy reeds voor een paar jaren in Rnsland met het Esperanto verder kwam dan met zyn Engeisch. Wel werd deze vereeniging op een gun stig moment opgericht. Nu het 5e Esperanto congres, dat dit jaar in Barcelona zal plaats hebben, weer tal van Zweden, Finnen, Rassen, Polen, Mongolen, Japanners, Grieken, Ser viërs, enz. enz. naar Frankrijk en Spanje zal lokken, zal liet wederom ten daidelykst blijken, dat al die uit de 5 werelddeelen saamgestroomden alleen door behulp eener gemeenschappelijke taal elkander kunnen naderen, begrijpen en waardeeren. (Esp.-Buil.) GOUDA, 10 Angnstns 1909. By Kon. besluit is met ingang van 1 Sep tember benoemd tot leeraar aan do R. H. B. S alhier J. F. Kramer, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Warffum, met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag nit laatstgenoemde betrekking. Heden slaagde te Leeuwarden voor het examen hoafdacte de heer F. Strobos van Gonda. Naar wy vernemen zal op Zóndag 29 Augustus door de vereeniging „Volkwoer- baarhoid" een schietwedstrijd voor de ledeu plaats hebben. Voqr Gedeputeerde Slaton van Zuidholland is gisteren behandeld het bezwaar van L. J. Otto, scheepsbouwmeester te Krimpen a. d. IJsel, tegen zyne niet-toelating als lid van den raad dier gemeente. Die. beslissjug was hierop gegrond, dat de heer Otto geen ingezetene van Krimpen a.d. IJssel zou zyn, doch te Rotterdam zyu hoofd verblijf zou hebben, waar zyne echtgenoote woonde en hij ook in den r.'gel nachtver blijf hield. Daarbij kwam (fat er een vonnis was van den kantonrechter te Schoonhoven, waarby do naam van den heer Otto van de kiezerslyst werd afgevoerd. De heer Otto deelde in zyu bezwaarschrift mede, dat hot vonnis des kantonrechters eene onjuistheid bevatte en dat aan den Hoogen Raad de vernietiging van dot vonniwas gevraagd. Als gemachtigde van den heer Otto trail op int \V. Francken, ad vocaat te 's Graven- hage. Deze legde er vooral den nadruk op, dat de heer Otto te Krimpen a.d. IJssel zyn bedrijf en fortuin had en zyn belangen du daar wuren. Ook betaalde by daar zyn ge meentebelasting. Aan de vraag waar men zyn slaapplaats heeft moest z. i. in dez< minder gewicht worden gehecht. De burgemeester van Krimpen a.d. IJssel deelde mede, dat iudcrtyd do heer Otto hem gevraagd had om een verhuisbiljel voor zyne vrouw naar Rotterdam, .omdat een genees heer verklaard had dut het verblyf van zyu vrouw te Krimpen a.d. IJssel in hol belang barer gezondheid niet ge wenscht was. De heer Otto had echt<r toen tevens verklaard dat hij zelf te Krimpen a.d. IJssel bleef wonen. De hoer van VVaLum, lid van den gemeen teraad van Krimpen a.d. IJssel betoogde met een beroep op het oordeel van de redactie van De Gemeenteslem, dat de heer O. niet als ingezetene van Krimpen a.d. IJssel kan worden beschouwd. Ook doeldo deze spreker mede, dat men over deze zaak met betrekking tot den aanslag in den boofdelyken omslag te Rotterdam eene andere meening is toe gedaan dan te Krimpen a.d. IJssel. Immers ook te Rotterdam werd de heer O. ten volle in den hoofdelyken omslag aangeslageu. Wel maakte do heer O. daartegen bezwaar, maar spr. meende dat de aanslag te Rotterdam terecht geschiedde. Aan het verslag van den toestand onzer gemeente over 1908 ontleenen wy het vol gende Brandweer. Aan belooningen en aan het personeel is uitbetaald f 674,02® en voor het onderhoud aan materialen f511,07 en aan arbeidsloonen f 142,70. Hierin is niet begrepen het ver- schnldigde aan de Gondsche Telefoon Maat schappij. Op verzoek van de brandmeesters zyn de oude armbanden door nieuwe vervangen Vier nieuwe brandkranen werden bijgezet, B(j den brand in het vellenpakbnis van den heer N. Mogendorff eu door een proef op het Kazerneplein door do militairen is gebleken, op overtuigende wyze, dat alleen door de wyze van werken en het gehalte van het personeel de bediening van de spui ten niet meer is wat die vroeger was en thans nog zoo gemakkelijk kon wezen. Het schijnt dat invloed van den geest des tyds ook hierin niet te keeren is en alle handen arbeid zooveel mogelijk door mechanische kracht moet verdrongen worden. Branden en rampen. Op 1 Januari brak een schoorsteenbrandje uit in perceel Waehtelstraat wijk P no. 22 bewoond door den beer Pinkse. Den 7 Januari d.a.v. ontstond een begin van binnenbrand in perceel Wilbelminastraat, hoek Cappenersteeg en op den zelfden avond een schoorsteenbrand in perceel Geuzen straat, wijk L no. 29a. In den avond van 80 Juli brak een zeer ernstige brand nit in perceel Karnemelksloot wyk R no. 362, waarin gevestigd was de liuidenzoatery, tevens bergplaats voor huiden en vellen, van den lieer N. Mogendorff. Het perceel brandde geheel nit. Het jaar 1908 kenmerkte zich das, wat betreft de branden, als een gelukkig jiar. Straatverlichting. Het gas voor de straatverlichting wordt gratis geleverd door de Gemeente-Gasfabriek. Gebruikt werd eene hoeveelheid van 209705 ML dus 1380 M8- '"eer dan in 1907, toen het verbruik 20131J) M\ beliep. Voor de verlichting werd de leiding in de Krngerlaan tot den Goejanvorwellendyk door getrokken ook da leidingen in de Snoystraat de P. C. Bothstraat werden verlengd terwyl het aantal straatlantarens door bij plaatsing met 5 toenam en op het einde van het jaar 430 bedroeg. Van de lantarens, dio byna allon voorzien zjjn van gasgloeilichtbrandors, brandden 173 tot middernachtdo overige waren zooge naamde „doorbranders" en werden eerst met zonsopgang uitgedoofd. De Gemeente restitueert aan de fabriek de kosten van het vernienwen, bijplaatsen, onderhonden en herstellen der straatlantarens alsmede de loonen van de lantnrenopstekcrs. Doze uitgaaf bedroeg over het afgeloopen jaar f 4158,66. Persoonlijke diensten, waartoe de inwoners ter handhaving van de openbare orde in het algemeen belang mochten zyn opgeroepen. Emio zooodanige oproeping had niet plaats. MILITAIRE ZAKEN. Nationale Militie. Het aandeel dezer Gemeonte in de lichting van 1908 bedroeg 71 man. Hot getal ingeschrevenen voor do Natio nale Militie was 220. Daarvan werden 74 om verschillende redenen vrijgesteld, 144 voor den dienst aangewezen, torwy'l 2 waren overleden. Bij de Militie te land zyn ingelijfd 71 lotelingen en b(j de zeemilitie 1 loteling. Vereenigingen tot oefening in den wapen handel. Ie. De Weerbaarhei Is Vereeniging „Bur gerplicht", opgericht den lOden Mei 1867, als rechtspersoon erkend by Koninklijk be sluit van 28 Juli d. a. v. no. 12, telde op het einde van het jaar 62 gewone leden, 5 be gunstigers en 2 eereleden. Het Bestuur bestond uit de Heeren J. J. P. den Boer, voorzitter, J. de Jong, onder voorzitter, H. Öyzony, secretaris, J. M. de Weger, 2e secretnris, R. N. van dor Pool, penningmeester, J. P. Mul (goweren en mani- tie) en J. van Ey'k (schryfmateriaal). De schietoefeningen werden op het daartoe besclibaar gestelde terrein aan Schie- land's Hoogen Zeedijk gehouden van 5 April tot en met '25 October des Zondags voor middags van 9 tot half 1 unr en des Dins dags namiddags na 5 uur. Aan deze oefeningen namen 50 leden deel. Er werd op 150 M. afstand geschoten. Het gemis aan eene schietbaan van grootere lengte, bij voorbeeld eene baan van 300 M., deed zich steeds gevoelen Verschoten werden 6480 scherpe patronen No. 1 en de resultaten waren zeer gunstig. Vorschillende leden verwierven medailles en insignes. Met de buks en hot cylindergewcer word geregeld geoefend. De oefeningen in den wapenhandel be stonden in de behandeling van het geweer als schietwapen, De verbandkist was steeds by de oefe ningen aanwezig. (Wordt vervolgd Klasse. Trekking van Dinsdag 10 No. 11799 f 1500. 19334 1 1000. 8187 1 400. 7793 en 11090 leder 1 100. Prijzen van f 30, 3151 6004 9470 12586 15583 73 77 94 94 15607 3202 6183 9580 12633 88 64 96 9618 53 15708 87 6216 23 12757 15898 3349 6382 45 62 15913 64 6410 98 82 67 79 9834 12806 16049 6561 9908 42 74 6637 10017 12908 96 6713 10114 13088 16122 Aug. 121 48 78 86 87 207 15 337 75 430 52 518 48 75 76 3417 3554 65 93 3638 71 81 6857 97 77 6962 3731 71 23 13110 27 24 13331 55 25 59 16299 31 13405 16333 61 14 16409 662 34 7042 10260 62 23 80 75 44 71 13514 48 739 3840 62 10318 53 16505 40 50 75 24 13671 27 867 85 7104 10450 13808 56 71 3959 83 10524 37 16600 902 84 87 54 51 36 73 4001 7221 10638 60 58 18229 61 63 18305 65 18121 27 81 18562 84 18644 72 90 18729 45 18823 82 18926 64 19007 80 19167 84 94 1009 17 74 1119 21 36 39 1201 77 1313 1409 47 50 63 1586 94 98 1609 34 68 93 1730 80 82 1863 92 1956 2012 25 36 61 71 2185 2242 2339 72 83 2450 65 2583 2623 60 2772 2812 16 2963 3005 4144 90 4295 4326 65 71 93 99 4456 4525 84 4636 4737 76 99 4809 4949 5013 64 74 90 5114 15 78 85 95 5268 5343 44 80 5474 76 5513 34 63 72 97 5641 97 5703 23 81) 87 5880 5900 65 85 68 10714 95 57 7359 94 91 10833 7446 76 97 94 7549 10959 7611 70 37 95 48 97 49 11007 7714 49 48 11118 56 44 59 78 73 11227 7828 55 40 11350 99 11526 7968 58 73 67 8022 72 51 11610 52 11746 8109 62 8201 74 9 92 49 11809 8316 28 65 66 8416 81 94 11924 8621 33 26 99 70 12073 78 99 91 12108 8735 22 42 29 47 83 59 12343 92 12406 8857 25 8999 90 9053 12525 9195 78 9262 79 13924 68 14015 72 42 89 63 16726 14164 99 99 16860 14284 16917 14346 60 '6.1 17038 74 17101 81 17203 89 18 14403 59 29 63 38 72 53 17335 97 3,8 14573 45 83 17416 14609 77 86 17516 91 55 92 86 93 89 14765 17625 96 28 14827 46 64 17768 99 17812 14902 37 5 48 31 67 15031 85 15105 17905 87 8 15218 53 71 74 78 18009 87 50 15324 72 00 18114 63 24 89 45 15463 50 8) 98 15654 18214 74 19221 19376 19477 19565 19636 99 19724 85 19812 48 69 19915 35 49 50 20054 20109 27 00 20208 93 94 95 80301 5- 12 26 33 42 20426 80592 20608 26 64 75 20747 58 99 20807 14 65 67 20901 13 91 80325 van alle nog resteert1 rule COSTUMES, COS TUMES tailleur, mantels, ULO ij. HEN, HOKKEN e.n JAPONSTOFKEN Dinsdag 10 Aug, 1909. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijten waren voor iste kwaliteit 38, ae 33 en 3e a8 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goede aanvoer, istc kwaliteit 37, 2e 25, 'én 3e 22 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijsen waren voor iste kwal, 29, 2de kwal. 26, 3de kwal, 2a cents per h?lf kilo De handel was in iste kwaliteit vet vee, melk vee en ossen prijshoudend, mindere soorten traag en moeilijk verkoopbaar Vette kalveren prijs houdend, stieren lager in prijs. Burgerlijke Stand. GEBOREN 0 Aug. Johannes, ouders J. Leeflang en M. A. Hollis of Roelof?. Hendiika Sophia, ouders H. van de.r Maas en M. J. Limacber. 7. EVauk, ouders K. van der Weyden en A. Vernror. Heiltje Bastiana, ouders A. Mujjs eu Sibbe». 8 Leondert, ouders L. Zorg en W. G. Tak. r- Johanna, ouders L. Re paton en C. M. Brenkma». - 9. Dirk, ouders Holtbuy- S4* 11 eu M. J. M Hammer. -— Chrisliuan, ouders 0. Beertliuyzen en F. A. van Dyk. WJliefmin t, ouders J. A. Bron en H. M. Stehouwer. 4 OVERLEDEN: 0 Aug. M. v. d. Heyden, huisvr. van A. van Veen, 64 j. 8. T. J. van Vuuren, 55 j. W. N Huisdier, 15 m. 9. N. de Groot, wed. van J. Both, 73 j. vMirdt nit overtuiging, als een werkelijke hulp in Jen notxl. het boek, 'i auilievolen 'I No ontvangst van adres per brietkaart wordt dit boekje Iranco jaw post toegezonden d<»<-r BLOKPOEL'8 Bookhan. Za'tbomra i.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2