II! ADVERTENTIES1. Immng BINNENLAND. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Prins Hendrik te Frederiksoord. Stadsnieuws. 391»to staats-loterij. 1*1 Murcitè iihiiinileii Juli en Ainjiisliis lot Spotprijzen. ({STtïfo/rt&WL ^MAjrms /ïiM/dt ;,l)r. NANiNINli's" ecble klMtlruppels Men lette daarop. I)e Madrileensche correspondent van de KöloiBche Ztg. spreekt van een overwinning van het volk, als hg- melding maakt van het besluit der regeering om, tot nader order, du afkoopbaarbeid van den militairen dienst plicht op te heffen. Du wet bepaalt, dat de dienstplicht in tgd van oorlog niet afkoop- baar zal zgn. Maar aan dit voorschrift heb ben voiigu regeeringen zich niet gehouden. De ontevredenheid, die hot volk gevoelde bij vroegere Murokkuai.sche oorlogen en bg den oorlog op Cuba en op de Philippjjnen, moest niet voor oen gering deel worden toege schreven aan de afkoopbaarheid van den dienstplicht, die ondanks bet weitelyk voor schrift gehandhaafd bleef. De correspondent van de Kölniscke Ztg. is van meening, dat du onlusten tu Barce- louu waarschijnlijk vermeden zouden zgn, als du reguering bgtjjds met deze treffende on rechtvaardigheid had gebroken. Zelfs de radikale Pais wer.scbt den mi nister van oorlog gelnk met zgn besluit. Uit dit besluit blykt meteen, zegt de Pais, dal de regeering de gevechten in Noord Afrika beschouwt als een veldtocht en niet enkel als een strafexpeditie. De Pekiugscho correspondent der Times zegt, dat bet besluit der Japausche regee ring om in zake de verbouwing van den Antoeugschen spoorweg zelfstandig op tu treden, weer een les voor China is. Het kan er uit leeren, hoe uoodzakelyk het is zgn gezag hoog te houden. China, zegt de Times- correspondent, moet aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken een staatsman stellen, die de volle verantwoor delijkheid op zich wil nemen en die tevens met het noudige gezag omkleed is om do besluiten der regeering te doen eerbiedigen. .Japan's doortastend optreden zul de goed keuring wegdragen van de vreemde mogend- beden, zelfs van die welke China het meest vriendschappelijk gezind zgn, daar ze al te veel ondervinding hebben vun het getalm eu de zwakheid van de Chineesche regeering. De verbouwing van den spoorweg, die door Japan thans ter hand genomen is, had feite- lyk vóór 't eind van verleden jaar belmoren voltooid te zijn. Japan wojuscht zoo woinig mogelijk wrijving te veroorzakenhet zal daarom de kwestie van landaankoop uit stellen en zal beginnen met de vereischte tunnels te boren. Dut werk alleen zal twee jaren duren. Volgens de bepalingen van bet Pekingsche verdrag kan China den spoor weg 15 jaar na de voltooiing der verbete ringen terugkoopen. De vrienden van den lieer Woeste schijnen wel besloten do regeering ernstig moeilijk heden te bezorgen, teneinde baar to verhin deren een praktische oplossing te govenuan het legervraagsiuk. Verschillende kutholioko bladen maken een soort communiqué opeubaar, waarin de op richting wordt aangekondigd van een „nati- onalen katholieken bond tot vermindering der militaire lasten en uitbreiding van bet aantal vrijwilligers", Volgens die kranten moet deze verheven stichting zulk een succes hebben, dat zij weidra 100.000 leden zal tellen, zoodat split sing noodig zal worden in provinciale onder afdelingen. Dus 100.000 Belgen, die open Igk wenscben te verklaren, dat bun eerste plicht alB staatsburger hen tegen den borst sluit en die het gemakkelijker vinden dezen met eenige zilverlingen af te koupon. Het doel van dezen bond blykt te zgn, iederen militiedwang op te heffen en een leger te vormen van uitsluitend vrijwilligers. Zoolang dit resultaat niet bereikt is, moet mou zich met hand en tand verzetten tegen iedere vermeerdering van het aantal soldaten en verhooging van de oorlogsbegrooting en het ingediende regeeriugsoutwerp bestrijden. De beweging gaat dus niet alleen togen den ulgemecnen persoonlijken dienstplicht, maar ook tegen het ontwerp, hetwelk de minister-president zich vleit tot wet te zul len verheffen „met de rechterzijde, voor de rechterzijde en door de reebterzydo". Indien dus de bovenbedoelde bladen bet cgfer niet een weinig geflatteerd hebben, dan zijn 100000 katholieken niet gediend van de voorstellen van bun eersten minister. Verleden Donderdagavond zag oen visschor vijf lieden op bet wrak van de „Maori". Hij deelde dit mede aan twee politie-beambten, die hiervan evenwel geen kennis gaven nan de autoriteiten. Wegens deze nalatigheid, die mogelijk aan eenige rnenschen hut leven kostte, zullen die beambten zich hobben te verantwoorden. Uit Kaapstad wordt aan de „Times" ge seind, dat daar groote verontwaardiging lieerscht over de achteloosheid der autori teiten. De sleepboot, die Dinsdag 1.1. werd uitgezonden, kwam terug met hut bericht, dat er niemand meer op het wrak te zien was, terwfjl later bevonden werd, dat er toen nog 14 lieden aanwezig waren. Het vuurpijl-toestel kwam eerst 30 uren na het bericht van de schipbreuk ter plaatse aan en toen kon nog niet dadelijk een aanvang worden gemaakt mei do poging tot redding, daar geen voor het doel geschikt touw aan wezig was. Volgens hot relaas van de geredde schip breukelingen werden de lieden in den nacht van 4 of 5 dezer uit den slaap gewekt door tweo schokken, waarna het water in het voorschip binnendrong. Drie van de zes booten werden uitgezet en bemand. Du eerste onder het bevel van den gezagvoerder, verdween spoedig in do duisternis, terwijl du derde boot by het uit zetten werd beschadigd, waarop de daarin aanwezige lieden aan boord terugkeerden en een andere boot trachtten uit te zetten. Deze poging moest echter worden oj gegeven, daar het voorschip begon te zinken. De lie den gingen hierop naar liet achterschip en brachten daar den nacht door in den regen. Dos Donderdags zagen de schipbreukelingen verscheidene schepen voorbijgaan, zondur dat evenwel hunne seinen worden opgemerkt. In den nacht van Donderdag op Vrydag 1.1. staken z(j een lantaarn aan en nu werd zulks ipgemerkt door visschers op het strand, die de autoriteiten in Kaapstad daarmede in kennis stelden, terwyl zy zeiven pogingen lot redding in het werk stelden, liet ge'nkte hun dan ook twee Heden met behulp van een touw van het wrak te redden, maar een derde werd bfi deze poging tegen een rots geslagen en verdronk. De tien overblyvenden achtten het toen maar geraden te wachten op du komst van het vourpgltoestel van Kaapstad, met behulp waarvan ook zjj toen werden gered. Zij, die niet genoeg oefening kunnen ne men om een natuurlijke werking der inge wanden te bekomen on zy, die een zittend leven hebben, behooren Foster's Maagpillen - - hut vertrouwbaar gcr.eesmidd *1 voor maag- en ingewandsziekte te gebruiken. Foster's Maagpillen worden gemaakt uit zuivere wor tels en kruiden en versterken de spier wan den, zoodat de vergane stoffen uit het lichaam afgevoerd worden. Foster's Maagpillen wok ken de lever op evenals de maag, du zenu wen, en het geheele spysveiteringsstolsel ze voorkomen aambeien en ontsteking der in gewanden. Ze genezen trage lever, indigestie, galachtiglieid, misselijkheid, verstopping, hoofdpijn, afwisselenden eetlust, verarmd blood en olk kenteeken van lever-, maag-, en ingewandsziekte. Overtuigt U, dat U de echte Foster's Maagpillen krijgt, voorzien van de handtee- keniug van James Foster op olke doos. (Inhoud 50 stuks.) Deze pillen zijn te Gouda verkrijgbaar bij de Heercn Wolff Co., Westhaven 198 h f 0.65 voor één of f 3 60 voor zes doozen. Frankrijk. In het dorp Sallaumines, waar 304 mijn werkers woonden, die bij de ramp in Coar- rières zyn verongelukt, is oen godenkteeken vooj\die slachtoffers opgericht. Düitschland. Te Tuttlingen zyn drie gymnasiasten, die geschoten hadden op het gedunkteeken voor den keizer aldaar, tot 200, 120 en 120 mark boete veroordeeld. Hot vinden van dynamiet tu Hamburg staat niet in verband met een anarchistisch complot. Zweedeche mijnwerkers, in verband met de staking naar Düitschland gekomen, hadden ook gestolen dynamiet meegebracht en dit gaven zy aan een Duitscher. De Duitscher werd echter bang en bracht het gevaarlijke goedje naar de politie, voorge vend het op een brug gevonden te hebben. Engeland. De executeur8-te8tamontaires van den dia mantkoning Barnato hebben bepaald, dat de 250.000 pond, door Barnato voor een zie kenhuis nagelaten, zullon besteed 'worden voor een ziekenhuis uitsluitend voor kanker lijders. Portugal. In do nabijheid van Lissabon zyn door de politie stierengevechten verboden, op aan drang van de vereening tot bescherming van dieren. Italië. Naar verluidt zullen koizer Frans Jozef en koning Victor Emmanuel elkaar tijdens de manoeuvres aan het Garda-meeg ont moeten. Amerika. Het Reet, dat president Diaz van Mexico behalve naar de Vereen. Staten naar Europa zal gaan. Hjj zou echter eerst zyn baantje willen neerleggen. De Minister van Buiteolaudsche Zaken, jhr. De Marees van Swinderen, die, naar men weet, thans in de Vereeuigde Staten van Noord Amerika vertoeft, wuid gisteren door president Taft in bijzonder gehoor ontvangen. De nitslag van du gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezing in district VI to Am sterdam is als volgtUitgebracht 3696 gel dige stemmen. Volstrekte meerderheid 1834. Hiervan verkregen de heerendr. P. C. F. Frowein (S. D. A. P.) 187 steramen, mr. G. T. J. du. Jongh. (v. d.) 779, Jacobus Polak (lib.) 563 en mr. de Vries Cz. (antir.) 2137 stemmen, zoodat gekozen is de lieer inr. 8. du Vries Cz. Naar aanleiding van het bericht, dat de metselaars en opperlieden, werkzaam aan het gemeentelijk abattoir in dun Haag, ont slagen zyn wegens wijziging in het werkplan, nadat zy dezelfde week .inot hun patroons tot een schikking gekomen waren over een gerezen loongescrüJj, meldt liet federatiebe stuur het volgende: De betrokken arbeiders zyn van weening, dat zy niet wegens een wijziging van U t werkplan ontslagen zyn, maar om hun pogun naar een loonsverbetering en waaromtrent nog geen minnelyke schikking getroffen was. Gisternamiddag is in voorluopige hechtenis gestold de ochtganoote van den behangers knecht D. Klaasun, te Zutphen. Zq waren Zondag samen op den IJssel bjj de Brons- bergen aan het bootje varen, tour. plotseling de vrouw haar man in hot wator duwde met, naar beweerd wordt, het kennelijke doel, hem te verdrinken. Met zeer veel moeito wist du man zich tc redden. Men meldt uit Eindhoven Do firma van der Nahmer te Stratum, wior fabriek gerogold co zonder stoornis voortworkt, gaat voort met liet aantfemen van nieuwe werkkrachten. Gisterochtend zyn wederom vier nionwe wevers in dienst ge treden. Een der stakers, en wel een dor boste werkkrachten, heeft de firma een schrij ven toegezonden, waarin hy de verklaring aflegt zyner overtuiging van het onrechtma tige en ongemotiveerde optreden van hem en zijne medestakers, tegenover de firma, aan wier zijde het recht is, en dat hij slechts gehandeld heeft onder drang van de bond en dringend verzoekt weder in dienst der firma teruggenomen te worden. De finnant R. v. d. N. is op den publieken weg cfóor een persoon uitgejouwd en voor uilzaiger der werklieden gescholden. Bij onderzoek dor politie bloek deze persoon ie zyn de heer Buekwildor, voorzitter van den Ned. Typografenbond. Tegen hem is door den heer v. d. N. een aanklacht wegens smaad ingediend. Te Haarlem werd dezer dagen f 1200 vermist door iemand, wien dat bedrag door eenige vrouwen zou ontfutseld zyn, en werd in de Groote-Houtstraat een portefeuille met een belangrijke som gevonden. Het schijnt echter, dat die portefeuille aan een ander toebehoorde, en hebben inderdaad vrouwen de f 1200 gestolen en met haar vieren ge deeld. Toen de recherche een inval deed bij de verdachten, moet een barer vrienden juist het bankpapier by zich gehad hebben om het te wisselen. Omtrent de spoorwegramp naby Longju- mean, waar twaalf rnenschen gedood en uog meerderen gekwetst zijn, wordt nader ge meld dat Zondagavond een goederentrein op een stilstaanden personentrein reed. De botsing was vreeselyk. Verscheidene rijtui gen werden verbrijzeld. Uit het onderzoek bleek dat de trein van Arpajon naar l'Odéon, overvol met passagiers, om kwart voor elven stoppen moesi omdat een paard met den hoef in een rail beklemd zat. Een achterop ko mende goederentrein zag niet ot zag te laat 't onveilige signaal. De lokomotief van den goederentrein reed bovenop den achtersten wagon, die versplinterd werd. 12 inzittenden 6 mannen, 4 vrouwen en 2 jonge meisjes werden gedood. Onder de 30 gewonden was een vrouw, die in 't ziekenhuis aan een kind 't levenslicht schonk, 't Wichtje stierf spoedig. Verscheidens gewonden zyn er erg aan toe. De slachtoffers behooren grootendeels tot de landbouwende bevolking, die naar de Pa- ryscho hallen gingen om bon waren te ver- koopende overigen waren Parjjzenaars, die van uitstapjes in den omtrek terug keerden. De opening der jacht op klein wild voor dit jaar in de provincie Zaid-Holland is vast gesteld op Zaterdag 28 Augustus aanstaande met zonsopgang; met uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag 2 Octo ber ».s. De korte jacht mag dagelyks en de lange jacht slechts driemaal 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags worden uitgeoefend. Het pantserschip „Utrecht", thans in de West-Indische wateren, dat de Nederlandsche zeemacht by de Hadson-Falton feesten zal vertegenwoordigen, zal zich tegen dien tgd het eerst naar New-York begeven teneinde behulpzaam te zyn by het optuigen van het scheepje „De Halve Maen", dal thans in het marine-établissement aldaar ligt. Naar men uit Andulst uit zeer betrouw bare bron aan de Geld. mededeelt, is de ver miste brievengaarder L. daar Zaterdagnacht zeer ziek bg zyn vrouw wedergekeerd. Hg zal een langdurig verlof noodig hebben, om zyn door overmatig werk geschokt zenuwge stel weder in orde te brengen. Vier kinderen te Velp vonden op een puinhoop een doosje mot twee poeders, en als goede vrienden deelden ze de gevonden lekkernij en aten zo op. Maar bet bekwam ben slucht. De poeders waren een zwaar ver gift voor ratten; één poeder was voldoende om 30 vun deze dieren te do >den. D# kinde ren werden al ganw ernstig ocgestów, öraar door een spoedig toegediend tegengif, zullen waarschijnlijk de vier snoepertjes het leven er af brengen. Na afloop van bet Eucharistisch Congres te Keulen hebbon eenige Iluliaansche gees telijken, waaronder de aartsbisschop van Milaan, een bezoek gebracht aun Amsterdam. Tijdens dat bezoek had een aardig incidept plaats, dat De Tijd als volgt vertelt Enkele hunner hadden in den vooravond de stad bezichtigd, gebruik makend o. a. van onzo electriscbe trams, die zjj blijkbaar zeer g iriefelyk vonden. Doch in de nabijheid van den Dam uitgestapt, werden zjj lastig ge vallen door een van die bekende straat- individuen, die een argeloozen voorbijgan ger een papier in de handen stoppen en dan brutaal betaling eischen voor bet prullige nietswaardige versje, dat er op gedrukt staat. Op hatelijke wyze hinderde de man de geestelijken, doch gelukkig werd dit bemerkt door een onzer redacteuren, die onmiddellijk ter bulp schoot en, met z'n politiepenning den man overblaffend, hem terstond z'n bie zen deed pakken. In het Itaiiaansch raadde hij vervolgens den priesters aan onbevreesd verder te gaan, daar zo niets moer te duch ten hadden. Met Italiaansche opgetogenheid dankten ze voor de onverwachte hulp, in de stellige overtuiging, dat de Amsterdamsche geheime politie voor ban veiligheid gezorgd had in deze cosmopoiitische stad. En zo namen naar het zuiden een hoogen dunk van onzo recherche mede, die den vreemdeliug iu eigen taal te woord staat! Aan de Elandstraat te 'e Gravenhage had gisterenavond een vrij hevige botsing plaats tusschen twee wielrijders, waardoor een der machines totaal onbruikbaar werd de hulp van een politieagent werd ingeioepen, om te onderzoekeu of liior geen schadevergoe ding geëischt kan worden. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, maakt het by het legerbestuur een pont v.an overwe- ging uit, om aan tnilUieplichtigen (al of niet gehuwd) die voor herhalingsoefeningen by de bereden en onbereden korpsen onder de wapenen komen, vergunning te verleenen in of naby de garnizoenen bjj hun gezin te over nachten. Deze maatregel, welke verleden jaar ook bjj de landweer werd toegepast, beeft daarbjj niet alleen tot geenerlei bezwaren aanleiding gegeven, doch zelfs uitstekend voldaan. Behalve kostenbesparing, zou worden voor komen dat du miliciens, door gebrek aan logies in de kazernes, tjjdens hun verbljjf onder de wapenen in tenten moeten worden ondergebracht. Men meldt uit Eindhoven Vanwege den textielarbeidersbonden St. Severus on Unitns wordt de volgende be kendmaking gedaan Ten einde te voorkomen, dat iemand door valsciie voorlichting zjjne medearbeiders in den rog aanvalt willen wjj langs dezen weg de arbeiders van Eindhoven en omstreken voorshands een korte uiteenzetting geven van de kwestie by de firma Robert von der Nahmer te Stratam. Daar voornoemde firma het laatste half jaar verschillende verslech teringen voor haar arbeiders heeft ingevoerd, besloten deze laatsten in een vergadering om met behulp hunner organisaties een poging in 't werk te stellen, daarin wat verbetering te brengen. Nauwelijks was deze firma hier mede in kennis gesteld, of zjj begon zich te wreken, door inplaats van met de bestoren der arbeidersorganisaties de klacht te onder zoeken, zonder de minste opgaaf van reden aan eenige arbeiders onmiddellijk ontslag te geven. i Ondanks dut, werkten de overige arbei ders, de beslniten banner respectievelijke organisaties afwachtende, rnstig door. Tot dat Maandag de arbeiders werden opgehou den om hen een flinke uitbrander te geven. Het gevolg van dat optreden van de zijde der firma is, dat alle wevers op straat zjjn gekomen. Na bovenstaande volgt eene aan sporing tot de arbeiders om de solidariteit hoog te houden en niet te onderkrnipnn. De firma handhaaft daarentegen al het reeds medegedeelde. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Gerard Adriaan van Swieten Tuinbouw school bracht gisteren de Prins een bezoek aan die groote nationale inrichting. In Frederiksoord was liet fee.-t, en niet ten onrechte. Wantzeker is het een be langrijke gebeurtenis in bet bestaan dor maatschappij. De Maatschappij van Weldadigheid, in 1818 door don oud-gouverneur ueneraal van Indië Van den Bosch opgericht ter bestijj- iling van de armoede en werkeloosheid, werd door de schenking'van majoor Van Swieten verrijkt met een inrichting van onderwijs, waardoor eeu groote stap werd gedaan ter verbetering van de opleiding der jeugd. Het zal ieder duidelijk zjjn van hoeveel betecke- nis dit is, waar juist door de verbetering van de opleiding der jongeren uit de bevol king van Frederiksoord gezorgd wordt voor een opkomend geslacht, dat later sterk zal staan in het leven. De school heeft zich altjjd in steun van regeeringswege mogen verheugen. Nu oj> haar zilveren feest brengt Prins Hendrik der Nederlanden zelf een bezoek, dat ten zeerste wordt gewaardeerd. Mooi weer begunstigde de feesten. Tegen 11 aur arriveerde de Prins per auto van 't Loo. De Prins was vergezeld van zyn adjudant Jhr. van Suchtelen van de Haare. Voor de directeurswoning had de begroeting plaats. Daarna werd terstond naar Hoeve Willem III gereden. Deze 60 H.A. groote boerderij werd met veel belang stelling door den Prins bezichtigd, het hoorn vee, de paarden, de varkens, de stallen, de boerderij. Daarna werd weder verder gereden naar Rustoord II, het mooie geschenk van den heer P. W. Janssen te Amsterdam, waar alleenstaande mannen en vrouwen, die hun brood niet meer kunnen verdienen, worden verpleegd in tegenstelling met Rustoord I, waar oude echtparen een onderkomen vinden. In Rnstoord II werd de lunch gebruikt, 11 a afloop waarvan omstreeks half drie door de landerijen terug naar de Tuinbouwschool werd gereden. Daar had in tegenwoordigheid van dun Prins de opening dor feeateiykleden plaats. De president-commissaris yur Ma^tfchappjj van Weldadigheid, de beefr mr. Beaufort, sprak hierbjj een rede u: Hierna spraken Minister Talma S. Bleeker, directeur der Tuinbon De heer J. A. Kors, voorzittei eeniging van oud-leerlingen, bood gedenkboek aan, waarin de geschiedenis der school is verwerkt. Tot slot had een aardige plechtigheid plaats. Door de leerlingen werd aan de school een tegel-tableau aangeboden, voor stellende de school in haar tegt-nwoordigen toestand en de portretten van den schenker der school, majoor Var. Swieten en zyn zoon, „In dankbare herinnering aan den stichter, van de leerlingen." Na een wandeling door den prachtigen tuin had de allegorische optocht plaats door de leerlingen der school uitgedacht. Hjj stelde voor de godin der bloemen en verder in hoofdzaak de verschillende landen, w aar heen de leerlingen zich begeven na afloop van de studie. Omstreeks vier uur vertrok de Prins weer per auto, weder barteljjk toegejuicht door het publiek. de heer 3chool. der ver- urna een GOUDA, 11 Augustus 1909. Eindexamens der Hoogere Burger scholen met 5-j. c. Zuid-Holland. Oostelijke Commissie. Gouda, 11 Augustus. Eerste afdeeling, zevende groep. Geslaagd W. Galjaard- Jr. en Ga. O. Krajjenhoff van de Leur, Den Haag; M. Berck en R. v. d Hoek, Schiedam; C. J. de Jong en H. Ph Smit, Voorschoten. Een candid tat beeft zicb teruggetrokken. Afgewezen 1. Tweede afdeeling, zevende groep. Geslaagd B. J. Zimmerman en J. Jesse, Leiden. Twee candidaten hebben zich teruggetrok ken. Afgewezen 4. Bjj de 8ste Orgelbespeling op Dinsdag 17 Augustus a.s. zullen als Solisten medewerken, Mej. Marie Smehuyzen, Mezzo-Sopraan, Rot terdam en den Heer L. Hofman, (Bariton), Voorburg. Het programma bevat werken van Bach, Hündel, Mozart, Beethoveu, Rich. Hol, Rich. Wagner, Cé*ar Franck en Alex Guilmont. Programma van het 7e volksconcert op Donderdag 12 Augustus des avonds te 7 uur in het Houtmansplantsoen te geven door het Stedeljjk Muziekkorps onder directie van den heer Joh. G. Arentz Marsch „En Fête" Andelhoff, 2. Ouverture „Joyeux" Kuier Béla. Walter „Therosen" Korc. 4. Fantasie „Uue corbeille de fleurt" Rodolphe. 5. Marsch „Hallob" S. v. Leeuwen. 6. Souvenir de Cainpine Di vertissement M. Krein. 7. Valse „l'Aurore" C. Faust. Fantasie „Les cloches de Corneville" Planqnette. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw, afd. Gmda en Omstreken, hield gis terenavond in de Sociëteit „Ons Genoegen" oen leden-vergadering. De Voorzitter, de heer Vulckenier de Greeve, opende do vergadering en doelde mede, dat H. M. de Koningin-Moeder op 2 September de tentoonstelling zal bezoekeu en dat Z Exc. du Minister van Handel en Nijverheid op 31 Augustus do tentoonstelling zal openen, dit zyn bljjken dat van het Ko ninklijk Huis als van de regeering de ten toonstelling zeer geapprecieerd wordt. De notylen der vorige vergadering wor den goedgekeurd en bracht daarna de heer van de Stolpe verslag uil va» de algemeene vergadering, die te Amsterdam is gehouden. Tot afgevaardigden voor do algemeeno vergadering op 1 September in Concordia te houden, werden benoemd du bh. Valckenier do Groeve en van der Stolpe en tot hunne plaatsvervangers de lik. A, Rietveld en H. Braat, die zich de benoeming lieten welge vallen. De lib. C. van Veen Az. en S. Moons, die als plaatsvervangers waren verkozen, konden door hunne function op het tentoon stellingsterrein de benoeming niet aanvaarden. De aftredende bestuursleden, du bh. L. de Vries Jz., W. Dugterom en F. van Vliet werden herkozen. De Voorzitter bracht iu herirtnering dat nog slechts drie weken ons scheiden van du tentoonstelling, üy hoopte, daar wy zoovele gasten zullen ontvangen, allen zoudun mode werken om dio waardig tu outvangen on sloot daarop de talryk bezochte vergadering. Aan hot verslag van den toestand onzer gemeer.te over 1908 oatloenen wy het vol gende 2o. De schietvereniging „Koningin Wil- helmina", opgericht den 1st en Mei 1898, telde 31 December 1908 15 leden. In het Bestnur, thans bestaande uit een voorzitter, een secretaris penningmeester en vier commissarissen kwam geen verandering secretaris is de heer T. van Gent, penning meester de heer L. Bisschop, terwijl als commissarisseu in het Bestuur zitting hadden de heeren L. Verstoep, T. Jansen, G. Boer en D. Verstoep; het voorzitterschap is nog steeds vacant. Voor de schietoefeningen werd door de Vereeniging gebruik gemaakt van de eenige alhier aanwezige schietbaan aan Schieiand's Hoogen Zeedijk, welker liggiug zoodanig is dat er alleen op 150 M. kan worden ge schoten. De oefeningen op dezen afstand, gebonden eiken Zondag van 12 tot 2 aar 's namiddags gedurende de maanden April tot October, werden door gemiddeld 12 leden bezocht. De vorderingen waren in het afge- loopen jaar wederom zeer bevredigend. Van de oefeningen op de flobertbanen werd matig gebruik gemaakt. Ia de maand September hield do Vereeni ging haar gewonen jaarlykschen huishonde- ljjken wedstrijd. N Andere oefeningen werden niet gehouden, aangezien do Vereeniging zich uitsluitend ten doel hoeft gesteld du bevordering van het juist schieten. 3e. De schiet vereeniging „Volksweerbaar heid Gouda", opgericht den 14n Juli 1900, zynde eene onderafdeeling der Afdeeling Gouda van de vereeniging „Volksweerbaar heid". Evenals voor het medegedeelde omtrent de beide voorgaande Vereenigingen is ook het volgende aan het verslag van het Be- staur over 1908 ontleend Het bestuur bestond uit de HeerenJ. J. Prins van Doesburgh, voorzitter, Dr. A. van IJsendyk, vice-voorzitter en penningmeester, J. Olman, le secretaris, J. Smit, 2e secre taris, H. A. C. Brinkman, J. L. Hullemau, J. Koppendraaier, W. J. Gijzeng, N. D. Gra- vestegn, P. C. W. Bugeer, J. B. van der Maden on N. Uitendaal, commissarissen. De Vereeniging telde 236 gewone leden. De schietbaan by haar in gebraik is die van het Garnizoen, bestaande uit ééne baan ter lengte van 150 M. met schgf-iorichting- Veltman aan Schieland's Hoogen Zeedijk alhier. De schietoefeningen werden onder toezicht van twee Bustnnrsleden van 1 April tot het oinde van September geregeld gehouden het aantal deelnemers was gemiddeld 55. De uitkomsten kunnen alleszins bevredigend ge noemd worden. Bovendien werden van October af morgen- schietoefeningun gebonden in de Kegelbaan van bet hotel „de Romein" op 12 M. afstanl. De deelneming eti de uitkomsten waren slechts matig. Van militaire hulp of militaire onderwijzers werd geen gebruik gemaakt. Op 30 Augustus had een huishoudelijke wedstrijd plaats met geweren M 95 op een afstand van 150 M. en met het cylinder- geweer op een van 12 M, waarvoor als pryzeu verschillende kunstvoorwerpen be schikbaar waren gesteld. Aan dezen wedstrijd was een korpswed- strijd verbonden, waarbij do vereeniging zelve den tweeden prijs, eeu zilveren me daille behaalde. Bg de schietoefeningen en dun wedstrijd was op het terrein een verbandk^t aan wezig. De Vereeniging nam oök deel aan den KorjHWedstryd der Weerbaarlieidsvereeniging „Burgerplicht" alhier, waarbjj de 2- korps- j rys, een bronzen medaille, 'werd behaald. Het ledental van de onder-afdeoling „Marsch- en Velddienst" verminder le tot 45. Gedurende du zomermaanden werden eiken Dinsdagavond, indien de weersgesteldheid het «enigszins toeliet, marsch- en velddienst oefeningen gehouden; by ongunstig weder werd in hot gymnastieklokaal der Ryks Hoogere Burgerschool onderwijs gegeven in gymnastiek en schermen. Verscheidene nachtelijke velddiensten en tochten por rijwiel werden ondernomen. Een 4 tal leden werd na afgelegd examen bevorderd tot Korporaal. Aan do groote gemeenschappelijke oefe ningen in Gelderland on Utrecht werd door het grootste doel dor loden deelgenomen. 4i. Du Afdeeling Gouda der Kouiuklgko Nederlandsche Weerbaarlieidsvereeniging, als rechtspersoon erkend by Koninklijk besluit van 22 Februari 1908. Hot bestuur was samengesteld als volgt C. Stoensin i, voorzitter, N. F. Canibier van Nooten, secretaris, M. H Bakker Niemeyer, penningmeester en F. Stroeve, Commissaris. De 2o Luitenant der infanterie L. J. Schmidtr van het g.irniz >un alhier fungeert als af- deulingscoinmandanl. I)u algemeen» oefeningen worden vry goed bezocht, die in het kamp evenwel slechts door één lid de iedere» Zaterdag gehouden al- deolifigsoefeningon werden echter minder goed bijgewoond. De afdeeling hield geen zelfstandige schiet- oofeningen; wel werd door byn/t allo leden deelgenomen aan de „Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands Weerkracht". Het aantal leden daalde aan het oinde des jaars tot 6 er zyn 2 begunstigers. (Wordt vervolgd.) 2e Klasse. Trokking vun Woensdag 11 Aug. No. 327!) 1 20.000. 13524 en 18700 ieder 1 1000. 15053 1 400. 10448, 11241 en 11757 ieder 1 200. 5201, 40276, 10650, 14249 en 15510 ieder f 100. 42 197 200 62 92 364 70 608 50 76 88 .752 92 800 27 58 92 968 99 1014 50 76 1192 93 1251 75 1327 47 53 1432 41 1583 1608 74 75 1715 23 3487 3509 29 36 3628 34 36 54 59 63 92 3743 3811 63 68 4033 51 55 4107 33 59 85 4211 22 47 75 4314 74 4504 29 76 4605 72 4858 4900 5016 95 Pryzen van f 30. 6292 9008 12046 11 05 65 12155 9168 85 84 12242 9217 12323 29 52 31 53 95 61 9315 12454 26 12521 55 56 63 83 90 88 9500 12661 39 74 78 12805 88 9 9610 18 61 29 80 41 9701 12909 47 33 56 56 7144 10034 13055 74 38 13101 85 83 19 93 10165 13369 7216 10287 13447 37 10312 -86. 92 33 13555 7368 54 13653 7423 10511 59 56 45 13748 62 98 79 7526 10603 13891 7618 23 13907 6348 54 71 77 6426 36 OHIO 35 54 88' 97 6702 31 88 90 6812 56 6913 50 92 7026 70 90 15282 91 94 98 15416 79 91 15514 59 71 15605 15701 91 15814 76 84 97 15910 49 80 16001 11 17 43 16105 9 20 16271 98 16866 16429 79 16543 63 Hl 86 87 17661 82 17722 77 87 17881 17906 83 85 97 18060 18283 18322 18417 80 95 1-663 18716 17 96 18813 18 27 35 38 70 92 1915 19234 36 99 19304 19456 1950S 30 1800 29 35 44 55 1914 93 2028 72 73 98 2128 51 2212 23 48 2891 2439 2566 71 2667' 2704 5 23 62 77 2893 3097 3153 89 95 3242 70 5126 5243 55 5412 22 55 81 98 5561 5613 36 48 56 6724 32 42 5863 5901 23 79 84 98 6011 17 61 6108 59 6202 3 30 57 8140 55 8216 21 43 99 40 64 7737 84 14011 89 10715 23 51 98 35 7896 10802 14150 7905 13 71 76 64 88 8003 11042 92 28 83 14211 43 11101 22 49 3 14490 22 14534 .28 57 28 14639 58 14708 76 14 8347 11200 83 8449 84 92 8553 88 14858 70 91 82 8610 11373 14934 19 11400 59 34 66 67 43 86 15096 8710 11533 15112 44 36 25 -72 62 41 8893 11719 61 ■8905 11852 82 11 83 16215 34 11909 34 53 54 66 9006 92 73 91 16612 13 65 94 16724 62 16805 22 69 76 87 169(15 52 58 17063 92 17131 73 79 17289 92 17316 8) 40 90 17411 64 17512 23 42 17639 98 19634 19748 55 19805 7 45 50 72 79 19922 42 96 20037 55 20107 57 20207 29 20361 62 20501 20628 37 56 82 20800 45 85 20935 87 Atloop Veiling van Huidon en Vellen der Coöperatieve Vereeniging ■Rotterdamsohe Huldenolub- Ossenhuiden van 29 tol 31 per liivlf K.'l. boschadigd eu worm van 28 tot 30 |inr hall K.ö. Kurlmiden van 30,25 tot 31,75 por Imll K (4. beschadigd en worm van 27,5 tot 80,75 per half K.G. Vaarzonhulden' van 31,75 tot per hall K.G. beschadigd en worm van 28.5 lot 30,75 por hall K.G. Stierhuidur. van 26 tot per hall K.G. beschadigd en worm van 24,5 tot 25,75 per half K.G. Pinken van tut 31,5 per half K.G. beschadigd en worm van 27,25 tot lot 29,5 per half K.G. Kalfsvellen mot kop on poolen van 45 lot 49 per half K.G. Kalfsvellen met kop e 1 poolen beschadigd van 39,25 tot 48 per half K.G. Kalfsvellen zonder kop en zonder poolon van 56,25 tot 60,25 per half K.G. Kalfsvellen zonder kop en zonder poolen be schadigd van 55,75 tot 57,75 per half K.G. Kalfsvellen auditoren van 48,75 tot 50.75 per half K.G. Grasvollon mot kop on pooton van 43,5 tot 14,25 por halt K.G. mei kop, zonder ponton van tot - - per hall K.G. Schapenvellen van tot per stuk. Lamsvelten w van allo nog restoorendo COSTUMKS, POS- TIJMES TAILLEUR, MANTELS, BI-OU- SEN, ROKKEN en JAPONSTOEKEN Op do roode don*, waarin ran Dr. DE VRIJ verkocht worden, staal niets anders dan ^Muller., f0 Ber lm •Btiroonde op ia Tiiuos Kt Hingen, ook te 'iHtgt, fl?* Peerles OIom. S*tin, GUnsci lijn 4c bcstt middeltn voor h« tonder e ktung poetsen vu eUe zwarte en gekleurde Heeren, Dame* i Kinderschoenen, Ver- -iigbesr bij winkeliers in Schoenwerk, GeUoteritn, icrijen en». Mee lette het febrieksmerk. Oetk-Agenti W. S»rd«tn»nn, Arnhem

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2