leap PPE. TS, IN DKN STRIJD. Nieuws- en Advertentieblad rnor Gouda ah Omstreken, No. 11030. 48ste «Jaargang. flit Buitenlandsch Overzicht. Verspreide Berichten. FEUILLETON. er it Paiii- iltNclie iZORti. lijders Kleinhandel In sterken drank. Vrijdag 13 Augustus 1909. 3 Do Tilgliche Rundschau schrijft s Jenever h kurkbr»nd. dubbel» /leach Cm. Rotterdam en ;te, Zultbomnel .ordain. HUIS. iJ8 GOUDA IOENEN DE RS i irkelgk. balp eno geopend »flt«artword; Konden door tbömmél. ten doel otn nisbondelgke eel noodig te aan irilnge- :e verkoopen. at geheel ten niging ,Xr- EL, leKleiwegeteeg. IERING Schoenwerk 'oomleder. hakken. mieten work.) Episode uit den Fransch-Duilschen oorlog. ir b(j RS Jz. GOIDSCH E COURANT ER IEK •N Later telegram. Het ontslag van generaal Von Einom ais minister van oorlog is op diens verzoek verleend. 50ds,75cts t Drogisten TERDAM. 2R, Apotheker tven 198 en by De begrooting zal de le^en van het Engel- sche Lagerhuis beel wat nachtrust kosten. Van Maandag op Dinsdag duurde de verga dering van ’s middags 3 uur tot ’s ochtends 6 uur. Er is geen andere keuze, zei een der De Duitsche autoriteiten in Duitsch-Zuid- west-Afrika schijnen het Russisch politie- stelsel te willen invoeren. Met verontwaar diging maken de in de kolonie verschijnende bladen melding van een proces, waaruit bleek, dat een beambte der geheime politie door de autoriteiten van ruwe diamant werd voorzien, zich hiermede begaf naar een koop man te Lüderitzbucht, om dezen te ver leiden tot schending van de diamanten ver ordening. Dit optreden van een Duitsch be ambte als agent-provocatenr heeft ook in het moederland, blijkens de commentaren van enkele Berlynsche bladen, een zeer ongun- tigen indrnk gemaakt. Zondag is te Anderlecht (België) een vrou wenlak gevonden in een sloot. Hot lyk was in een zak gebonden. De nasporingen van de justitie en de politic zyn niet te vergeefs gedaan, liet lyk is herkend, de persoon, die vermoedelyk den dood van de vrouw heeft veroorzaakt, gevonden. Alles wyst er op, dat men hier te doen heeft met een sterf geval tengevolge van een mislukte poging tot kunstmaligen abortus. Mathilde Avonds, een jonge arbeidster, was zwanger. Zy was bekend met een kaartlegster, die onder ver denking staat van wel meer jonge vrouwen te helpen, die in nood verkeoreu. Ten huize van de kaartlegster zyn voorwerpen een deken en een stoel gevonden, die op de kruikar gelegen hebben, waarmede het lyk van Mathilde Avonds naar de sloot gereden is. De echtgenoot van de kaartlegster heeft Zondagmorgen een kruikar gehuurd. Ver scheiden menschen hebben hem met die krui kar zien loopen, en herinneren zich den stoel en de deken die daarop lagen. Engeland. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten, dat ten aanzien van Dhingra, den Indischen moordenaar van sir Curzon Wyllie, die ter dood veroordeeld is, hel recht zyn loop zal hebben. De Hindoe zal 17 dezer worden opgehangen. Voor de derde maal in enkele maanden is de kas van een Engrlsch oorlogsschip bestolen. In hel laatste geval gaat het om Als woeder.de duivels storten zy zich thans op den vyand, sabelen de Pruisische infan teristen neer en brengen door hunne plot selinge verschoning zulk oenen schrik teweeg, dat de vyand een oogeiiblik het vuren slaakt en begint te wijken. Doch hy wijkt slechts, om aanstonds met verdubbelden moed en in grooter aantal terug te komen. De Fr/tn- sche ruiters worden achteruit geworpen, on yselyk geweervuur wordt and» rmaal doet hen by tientallen van de steigerende, hinnikende eo trappelende paar den tuimelen. Een vreeselyke slachting wordt thans on der hen aangericht, en weldra zien de nog overgebleven Franschu ruiters zich genood zaakt tot den aftocht. Maar straks zullen zij wederkeeren, als zy zich met hunne nog achter zijnde kameraden vereenigd hebben. In groole wanorde rennen zy terug, ter wijl een salvo hun als oen afscheidsgroet wordt nagezonden en het vreugdegeschreeuw der Pruisen hun als een spottend hoongelach in do oorea klinkt. „Voorwaarts 1” roept de commandant, m t de sabel op eene nabijgelegen hoogte wy- zende, „daarheen!" En in stormpas duellen zyne soldaten voor uit, de aanvoerder met ontbloot hoofd; een kogel heeft hem straks den schacot afgerukt. (Wordt vervolgd.) De lagliche Rundschau schryft naar aan leiding van de valsche geruchten over den dood van Zeppelin „Nu is hy aan het Duitsche volk terugge geven juist in het Westen had het onjuiste bericht de diepste neerslachtigheid en ont steltenis gewekt. Hoe het in do wereld kwam? Zoo iets is maar al te verklaarbaar. Waar groote liefde is, daar is ook groote vrees. Wanneer een volk van heeler harts liefheeft, is het dubbel bang en, ,gelyk de vrees uit de struiken met honderd zwarte oogen ziel", zoo speurt zyne vrees naar de kleinste klei nigheid en de geschokte verbeelding ziet allerlei verschrikkingen. De Duitsche graaf, die zoo dikwyls uit de hoogte op het aard- sche heeft neergezien, heeft ook nog het ge voel moeten kennen, dal heel een volk voor zyn leven beeft, omdat het in hem den kost baarsten levenden inventaris ziet. Moge hy nog lang, zeer lang onder ons vertoeven, nis held en geleerde, als doctor des oorlogs, wegbereider der wereld en toch als eenvou dig Duitsche man. Eti wanneer hy dan eens overgaat in de oneindige eeuwigheid, in die stilte, waarin geen schroef meer snort, dan zal op hem hel woord van toepassing zyn „1st der Leib in Staub zerfallen, lebt der grosse Name noch”. en het kermen der nederstort<*nde kamera den niet hoorende, voort, onder het uit stooten van dien enkele kreet: „Leve Frank rijk r Zij bereikten eindelijk eene terreinplooi en hier werd halt gehouden. „Knielen I” klonk het weder boven alles uit. De soldaten gehoorzaamden en knielden andermaal, doch velen zonken doodelyk ge troffen neder, om niet weer op te staan. „Aan! Vuur!” commandeerden de officieren, en een salvo uit meer dan vijfhonderd ge weren beantwoordde thans voor het eerst het vuur van den vyand. Eene dichte wolk van kruitdamp onttrok de beide legers al spoedig aan elkanders bikken, doch het vuren werd daarom geen oogenblik gestaaktintegendeel, het scheen van de zijde der Duitschers nog steeds in hevigheid toe te nemen. Plotseling klinkt een signaal, en eenige seconden later komt een afdeeling ruiterij aanrennen, om den infanteristen te hulp te komen. „Leve Frankrijkjubelen deze, als zy zien, hoe de ruiters, met de karabijn in den beugel, gelyk een wervelwind over de vlakte jagen en, na hun vuurwapen te hebben af geschoten, met de sabel in de vu st tegen de hoogte opvliegen, in dollen ren alles vernielende, wat ben poogt tegen te houden. Voorts stelt de regeering voor om in plaats van een belasting naar de waarde op mineralen-boudende gronden, een belasting te heffen van vyf procent op de winst door de mijnen opgeleverd. De totale opbrengst dezer nieuwe belas tingen wordt voor het loopende dienstjaar geraamd op 675,000 pond, maar Asquith wees er op, dat deze belastingen in opbrengst zullen toenemen, terwijl daarentegen de kosten van de schatting van geenerlei be- teekenis zullen zyn. Austen Chamberlain kenschetste do wij zigingen, zooals ze door Asquith werden medegedeeld, als vormende een uieuwe be grooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. i», i° der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen het navolgende ver zoek om verlot voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, van T. Zaal, in de benedenvoorlocalileit van het per ceel aan de Markt, Wijk A no. 93. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren ‘inbrengen, Gouda, den 12 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. HERMAN Fz.» L.-B. De Secretaris, BROUWER. ministers, dan lot laat in den 'nacht of tot diep in hel jaar te vergaderen. Want al heeft do regeering weer een verandering in het reglement van orde doorgezet, waardoor het gemakkelyker wordt gemaakt opruiming te houden onder tal van amendementen, die er blykbaar alleen toe dienen om de beraad slaging te rekken, en het debat te bekorten, er zal nog hard gewerkt moeten worden om de begrooting er dour te krijgen. En al te veel wil de regeering de beraadslaging ook niet bekorten, om het Hoogei huis geen aan leiding to geven tot bewering, dat zy belang rijke nieuwe belastingen doorgedreven heeft md smering van de bedenkingen. In die lange zitting behandelde het Huis de belasting op bouwterrein, dat niet als zoodanig gebruikt wordt. Die belasting zal bedragen een halve stuiver op elke twaalf gulden, die. het land geschat wordt als bouw terrein waard te zijn. By amendement had do minister van financiën van die belasting vryges'eld land, waarop in de laatste tien jaar ten minste 100 j er acre (1 acre =s ongeveer 0.4 H.Ais besteed (byv. om er wegen op aan te leggen). Du belasting ging er ten slotte door. Reuter seint uit Berlijn, 11 Aug.: De minister van oorlog, generaal der cava lerie Von Einem, is afgetreden hy zal den bevelhebber van het zevende legerkorps, ge neraal Von Bernhardt, als zoodanig op- volgen. De Lissabonsche correspondent van de „Frankfurter Zeitung” beklaagt zich over de „incorrecte en domme’’ houding van den Portugeeschen censor. Uil zyn schrijven blijkt, dat de betoogin- gen, welke verleden week Maandag in en buiten het parlement hebben pluils gehad, van ernstiger aard zyn geweest dan men wel zon meenen. Dat het stroovuurtje geen vernietigende braid is geworden, is niet to danken aan de houding van do regeering, die letterlijk niots gedaan heeft om de menigte tot rust te brengen du liberalen hebben genoeg hun best gedaan om het volk tot opstand aan te zetten, maar, het Porlu- geesche volk houdt niet van avonturen en brandt niet graag de vingers. De toestand is echter, oordeelt de cor respondent, zeer ernstig, slechts een ener gieke regeering, die den moed heeft krachtig door te tasten acht hy in staat werkelijke en blijvende verbetering te brengen. Toen het gouvernement verleden week begreep, dat achter de weinige liberale elementen in de Kamer, duizenden van de bevolking van de hoofdstad stonden, verloor men geheel eo al het hoofd. Het buitenland heeft geen juisten indruk gekregen van den toestand, omdat do cen sor met het roode potlood duchtig aan het werk is geweest. Zoo werd bijvoorbeeld uit een telegram van den journalist geschrapt, dat de kreet „viva a ropublica” door hon derden betoogers herhaaldelijk werd aan geheven. Met nadruk wyst hy op een dergelyk on betrouwbaar optreden van den coosor, die volkomen ware berichten eenvoudig schrapt of verminkt. Telefoon No. Sf De Uitgave dezer Courant geschiedt‘dagelij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V LI F CENTEN. Reuter seint uil Londen, 11 Aug. De Lagerhuis-debatlen zjjn nu reeds zeven tien dagen aan den gang. Het allereerst zyn aangenomen tien artikelen, onder welke die betreffende de belasting op de waarde-ver- meerdering van gronden en op braakliggend bouwterrein (undevellopped land). Heden deelde de premier Asquith mede, dat de kosten van de schatting van den grond niet, zooals oorspronkelijk was voor gesteld, zuilen worden gedragen door den eigenaar, maar door den Staat. De schatting zal drie of vier jareu in beslag nemende kosten zullen in ’t geheel twee millioen pond bedragen. stellen en stormden, voorgegaan door hun nen dapperen aanvoerder, tegen de hoogten op, alwaar de Duitschers zich genesteld hadden. „Sluit de gelederen! Voorwaarts!” Eo weder vielen ettelijke dooden en ge wonden onder het moorddadige vuur van den vyand, en over hen heen liepen en sprongen de anderen, om eenige schreden verder op hunne beurt neder te storten en onder de voeten hunner kameraden vertrapt te wor den; want aan halt houden en wegdragen der gevallenen was in deze oogenblikken niet te denken. „Sluit de gelederen Voorwaarts I” brulde de aanvoerder, toen hy zag, boe geheele r|jen als weggemaaid werden door de steeds dichter vallende vyandelyke kogels. „Leve Frankrijk I” „Leve Frankrijk schreeuwden de solda ten, en thans maakte zich die vreeselyke, aan krankzinnigheid grenzende woede van hen meester, welke doet vechten met den moed der vertwijfeling en de kracht der razernij, die den soldaat alles, alles doet vergeten, behalve den vijand daar voor hem, dien hg overwinnen zal, dien hy vernietigen wil, al moest hij ook op de plaats dood blijven. Voort stormden de Franschen, de kogels niet achtende, die bun om de ooren floten 10) „Voorwaartsherhaalden de officieren, en nog gegne halve minuut later knalden honderden geweren, een salvovuur begroette de Franschen en verspreidde in weinige oogenblikken dood en verderf in de gele deren. „Hall! Knielen!” klonk bet commando. Maar knielen baatte hier niet; de grond bood hier geen enkele plaats ter dekking aan; bet vuur werd steeds heviger en een ontzettende kogelregen bftkcht den aanvoer der bijna tot wanhoop. Nog vóór van de zjjde der Franschen een enkel schot gelost wae, lagen tal van gewonden en stervenden tusschen hunne nog steeds knielende makkers. „Voorwaarts!” klonk het andermaal, toen aan het vreeselyke Duitsche geweervuur geen einde scheen te zullen komen. De Franschen sprongen op, trachtten zich zoo goed mogelgk van den eersten schrik en de daaruit ontstane verwarring te her- rotten wolbekend iT-nim tbrielunierk). radicale n an alle, zelh kige zenuir- ontstaan door gdigen leeftgd zwakte, Bleek Höofdpjjn Maagpijn vermogen - - üit- De te Milaan verschijnende Corriere meldt dal de satrapen van Menelik eenstemmig Lig Cyasoe, den zoon van Ras Mikaël, als troor- opvolger hebben erkend. Er bestaat alzoo hoop, dat na Menelik’s overleden, hetwelk aanstaande schynt, de troonopvolging zonder bloedvergieten zal plaats hebben. De toestand van Menelik wordt hopeloos genoemd. Hy heeft reeds het gebruik van zyn spraakorganen verloren en herkent niemand meer. De IlaJiannsche regeering is besloten in geval van overlyden van Menelik geen Afri- kaansch avontuur Ie beginnen. Ze zal zich er toe beperken de noodigo maatregelen te treffen lot handhaving van de orde in do Italiaansche koloniën. Telefoon No. A I) VERTE N T T E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, («rooie letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1