GROOTE OPRUIMING ADVERTENTIES SAMOSWIJN. BIITITEÏÏLAITD. Firma Herman Zoon. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3918te Staats-loterij. BEURS VAEROTTEEDAM Uuremii! <ie maanden Juli en ,\ugnslu s lot Spotprijzen. Veemarkt te Rotterdam. Vereeniging »AltMK\ZOII(i« Men lette daarop. Coza Institute, heel wat te dóén geweest. Stead heeft in de jongste aflfevering van de „Review of Reviews" een lang artikel, om te betoogen, dat die drie woorden voor hem eigenlijk de heele aardigheid wegnemen van de Grondwet en de Unie. Maar de Erigelsche regeering waagt het niet, de bepaling in do actie van de Unie, die den Kaffersi de politie rechten onthoudt, te wijzigen. Wfljnt van den beginne af heeft de gebeele deputatie, die uit Afrika kwam om de Acte vjan Unie aan het parlement voor te leggen,i eenstemmig verklaard dat iedere wijziging in de Acte de vernietiging daarvan beteckenen zou. Zooals ze is, of niet, c'est prendre ou éi laisser, dat is de keuze waarvoor de Afrikaanders het parlement stelden. En het parlement kon dus slechts de hyop uitspreken, dat in de toekomst die bepaling zal worden gewijzigd, en dat aan de negers in Zuid-Afrika mettertijd de politieke rech ten zullen worden gegeven, die Engeland den inboorlingen in Indië voortdurend blyft onthouden. Het behoud van de bepaling, dat politieke rechten uitsluitend zullen worden toegekend aan Afrikaanders van Europeesche afkomst, verzekert aan de Afrikaansche Unie de heerschappij dor Boeren. Reeds b(j de on derhandelingen te Vereeniging tasschen Lord Kitchener en de leiders der Boeren uit Trans vaal en Oranje-Vrijstraat werd als voor waarde gesteld, dat de Kaffers van de poli tieke rechten zouden zijn uitgesloten. En dit had geen ander d >el dan de heerschappij der Boeren te verzekeren. Nu heeft echter de Engelsche regeering besloten de uitnemend door negers bewoonde protectoraten, Basutoland, Beetsjoewanaland en Swaziland, onder de Britsche heerschappij te houden, zoodnt zij rechtstreeks uit Dow- ningstreet zullen worden bestuurd. Dit ge schiedt ondanks de bereidwilligheid, waar mede Afrikaansche Uniestaten verklaard hebben, hot bestuur te willen aanvaarden. Zoeloeland, dat reeds vroeger by Natal is gevoegd, valt daar niet onder. Downingstreet, het departement, van Koloniën, heeft de toe stemming tot de overneming van het bestuur over de protectoraten door de Unia afhan kelijk gesteld van de toestemming van het Parlement te Londen, dat zich niet haasten zal, die toestemming vooreerst te geven. Dit is een misgreep van de Engelsche regeering. Want het aanwezig zijn, midden in het gebied der IJnie, van eenige, recht streeks uit Downingstreet bestuurde neger- gobieden, kan niet anders dan nadoelig wer ken op do stemming in de Unie. En die dubbel-regeering wordt geheel en al onhoud baar, als Downingstreet de negers in die protectoraten rechten en vrijheden gaat geven, die den negers in de Unie worden onthouden. Het is daarom noodzakelijk, dat de En* gelsche regeering ten spoedigste aan het par lement een voorstel indient, om het bestuur over de kleurlingen-protectoraten in Zuid- Afrika over te dragen aan de regeering van de Unie. Frankrijk. Uit een offlcieele militaire statistiek blijkt, dat er in 1907 4014 gevallen van vergrijpen tegen do krijgstucht in het Fransche leger zijn voorgekomen in het vorig jaar klom dat cijfer tot 11.223 DüITSCHXiANÖ. Op 30 Juni van dit jaar telde Duitschland 63.886.000 Inwoners. In een jaar tjjds is het aantal inwoners met 896.000 toegenomen. Sedert de stichting des rijks in 1870'71 nam de bevolking met 23 millioen zielen toe. Onder de steden is Berlijn wel het meest uitgegroeid. Het telt nu bijna 3 millioen inwoners. In Frankfort heeft zich een combinatie van oen vijftal bankiers gevormd, die een naam- looze «vennootschap willen oprichten, tpet bet doel plezierreizigers in de gelegenheid te stellen een tochtje per bestuurbaren ballon to maken. Het kapitaal der vennootschap zal drie millioen mark bedragen. De Zep pelin maatschappij zal er voor een half mil lioen nan deelnemen. Men hoopt 5 pC't. dividend to kunnen uitkeereo, maar daar voor zal het noodig zijn, dat men de kosten van een plezierreis van zes uron voor eiken passagier op 170 mark stelt. Een dnur ge noegen voorloopig 1 Engeland. Het slagschip „Hannibal" is bij schiet oefeningen op de kusten van Devonshiro op een rots geloopen en lek geworden. Dank zij de aanvaringsmatten kon mon het schip de haven van Devonport binnonbreng'-n. Kolonel Cody hoeft, bij een vlucht met zijn zoon als passagier, zijn vliegtuig ernstig be schadigd. Spanje. Tijdens de jongste ongeregeldheden te Barcelona werd herhaaldelijk ook de naam genoemd van Ferrer, den directeur der zoogen. moderne school daar ter stede, den man, die indertijd een rol heeft gespeeld in den bommenaanslag op den trouwdag des konings. Volgens een bericht nit Barcelona aan de Mntin, is deze Ferrer thans op last der militaire overheid wegens deelneming aan den op stand in hechtenis genomen. Italië. Het militaire luchtschip, dat al drie ge lukkige tochten heeft gemaakt, is Zaterdag in het Bracciano-meer geduikeld. Rusland. Volgens hot Journal heeft de politie een huiszoeking gedaan b|j Tolstoi in verband met de uitgifte van boeken, die ouder cen suur waren gesteld. Do particuliere secre taris van den schrijver, Goessiew, zou go- arreBteord zyn. Turkije. De ex-sultan Abdoel Hamid moet gevraagd hebben om een Duitsche specialiteit; liy zou kanker aan het strottenhoofd bobben. De regeering heeft op zyn verzoek ann prins Acitrned, een zoon van Abdoel Hamid, 100 Turkscüe ponden maandgeld toegekend. Maar... papa moet dat van zun eigen jaar geld betaleni Het is goed riemen snydun van andermans leer Ten behoeve van de voorbereiding van een wettelyke regeling, welke ten doel heeft den arbeid op Zondag van arbeiders, die in de onderneming van een ander tegen loon work- zuam z|jn, zooveel mogelijk te verbieden of te beperken, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel tot de Kamers van Arbeid een vragenlijst gericht, waarvan de beantwoording vóór 15 October a.s. moet geschieden. De minister noodigt de Kamers uit, by het verzamelen en inzenden van de gegevens de uitdaukking „arbeidei" in ruimen zin op te nemen, zoodat opgaven worden verkregen ook over kantoor- en handelsbedienden en andereu, die door hot gewone spraakgebruik niet als arbeider worden aangeduid, maar toch voor loon in een onderneming werk zaam z|jn. Ook dienen de gegevens niet beperkt te worden tot arbeiders, die in fa brieken, werkplaatsen, kantoren, bótels, koffiehuizen, restaurants of eenige andere inrichting, waarin een onderneming wordt uitgeoefend, werkzaam zyn, maar zij zullen zich moeten 'nitstrekken ook over hen, die buiten zulke inrichtingen hun arbeid ver richten. INDISCH NIEUWS. Uit Atjeh werd aan de „Deli Ct." ge schreven De le divisie marechaussee, tot-nu-too ge legerd to Seulimeum, Padang-Tidji en In- drapoeri, is aangewezen om de infanterie- bozetting van de Gajoe-Loeos te vervangen. Binnenkort zuilen dus in Groot-Atjeh geen marechaussee-troepen meer zjjn, Men kan het daar best met infanterie stellen, vooral daar deze veel aan beweeglijkheid gewou- nen heeft, door gelyke bewapening als de marechausseeik vernam, dat weer een 1000 karabijnen uit Holland zijn aangeko men, zoodat binnenkort de infauterie ge heel verwapend zal zyu Do haven van Idi zal weor voor den alge- meenen handel geopend worden. Ik geloof, dat weinigen zulks verwacht zullen hebben, De sluiting van die haven toch is van vrij recenten datum (ik meen 1906). Wel moe ten er dus gewichtige redenen zijn, die aan leiding gaven tot de heropening. Een dier redenen is zeker dat Idi zienderoogen ver valt en achteruitgaatdo eens bloeiende handel heeft niets meer te beteekenen. Dit alles zal nu spoedig anders worden. Reeds moeten, bevelen gegeven zyn voor 't herstel len van het vroegere havenkantoor. Hoewel Idi geen bepaalde haven bezit (wel een reodé) kan het in de toekomst toch een in- en ontschepingsplaats van beteekenis wor den, vooral nu van Laugsa blijkbaar geen bruikbare zeehaven te maken is. Als zee haven zou dan wellicht ,de Aroebaai in aan merking komenmaar de Aroebaai ligt te veel zuidelijk van Idi om deze plaats veel concurrontie aan te doen. In verband met de vergiftiging te Rotter dam, door het gebruik van zuurtjes, verpakt in poets crêmedoosjes, werd te Rozendaal door de politie een onderzoek in verschil lende snoepgoedwinkeis ingesteld, waarhij bleek, dat in sommige dergelijke doosjes aanwezig waren. De politie heeft er eenigo in beslag genomen en op last van het ge- meentebesluur ter onderzoek aangeboden aan een apotheker-scheikundige. Uit dit onder zoek is, naar de N. R. Ct. meldt, gebleken, dat het snoepgoed wel van ondeugdelijke samenstelling is, doch geen vergif bevatte, althans niet in die mate, dat daardoor ver giftiging zou kunnen ontslaan. Naar het IJ. D. verneemt, zyn te De Bilt, bij een door den chefveldwachter aldaar in gesteld onderzoek in snoepwinkels, 37 doos jos in beslag genomen van dez^ide soort a^a die, welker inhoud te Rotterdam den vergif- tigingsdood van vier kinderen heeft veroor zaakt, doosjes nl. met het bekende opschrift „Victrix, het beste poetscrême" enz. Deze doosjes bleken voor De Bilt te zijn geleverd door twee Utrechtsche bandelaars. In verband hiermede heeft ook da Utrecht sche recherche een onderzoek ter hand ge nomen, allereerst b(j voornoemde grossiers en vervolgens in de verschillende snoepwin kels, om te zien wat van do schadelijke delicatesse nog in beslag te nemen valt. Het Utr. Dbld. meldt nader Met een enkel woord maakten wij Zater dagavond melding van de in beslagname van doosjes met zuurtjes, van dezelfde soort als die welke te Rotterdam vermoedelijk den dood van vier kinderen veroorzaakten. Hedenmorgen vernamen wjj nader, dat de Utrechtsche recherche zakken vol van deze doosjes heeft opgespoord bij kleine winkeliers, wier hoofdbestaan is de verkoop van snoep goed, liefst gekleurd. Het b'oek dat dit ge vaarlijke goed in groote hoeveelheden te dezer stede in voorraad was. De politie zal de rommel in handen stellen van scheikun digen voor nader onderzoek. De doosjes zijn oorspronkelijk afkomstig van een fabrikant in schoensmeer te 's-Hertogenboscbdeze fabrikant ging failliet en bleef met een groot aantal doosjes zitten. Die doosjos zijn toen opgekocht door een fabrikant van snoepgoed, die de schoensmeer er nit deed en er vijf zuurtjes in verpakte. Hedenmorgen hebben we één dier doosjes gezien do poets-erême zat nog dik in de nac^en van het doosje en was er met den vinger gemakkelijk uit te strijken, be zuurtjes zaten op het restant schoensmeer geplakt en waren niet uit het doosje te nemen zonder de poetscrême aan te raken. De snoepgoedfabrikant, die voor een bagatel de blikken doosjes in Den Bosch had opgekocht, had het niet noodig geoor deeld ze met zorg te doen reinigende poetscrême werd er mot den Franschen slag uit gedaan, of langs de kanten nog bleef zitten deed er niet toe, de 5 zuurtjes gingen er in en voor 1 cent per dooajps werd en ze in den handel gebracht. Blijkbaar vonden ze gretig nftrek Het doosje dat wij hedenmor gen zagen, was te vies, te vettig om het op te nemen de zuurtjes waren door do warmte aan het smelten gegaan en haddon zich reeds ten deele met de schoensmeer vermengd. Dat onsmakelijk goedje is door kinderen opgege ten, in de waan dat de een of andere stroo- perigheid de zuurtjes nog lekkerder maakte. Dié strooperigheid was p jetscrême. Gelukkig dat de politie op het spoor van deze lekkernij is gekomen een woord van hnlde mag den chef veld wachter van De Bilt, Van Duist, niet onthouden worden. Hij toch was de eerste, die door eigen onderzoek er achter kwam, dat deze zanrtjos in den han del waren gebracht hier ter stede en aan De Bilt. Het scheikundig onderzoek zal thans aan het licht moeten brengen in hoeverre de „zuurtjes ft la poetscrême" gevaarlijke be- standdeelen inhouden. Maar scbadeljjk of niet, vies blijft het toch in de hoogste mate. Terwijl de famiüj Kevelam, te Hierden by Harderwijk aan bet middagmaal zat, kwamen eenige woonwagens langs hun woning rijden. Daar de bewoners dier wagens niet gunstig bekend staan zeide K. tot zijn zoon „ga eens even in den winkel zien of er ook on raad is." De zoon, den winkel biunenkomende, betrapte een der vreemde passanten, die met beide handen in de geldlade zat eu reeds een bedrag van f 13.50 gestolen had. Hy greep terstond djn dief en,riep om hulp, waarop alle huisgenooten toesnelden en den die4 vast hielden. Terstond werd de politie geroepen, die den man geboeid naar Harderwijk bracht, vanwaar hjj reeds naar Zwolle is vervoerd. Blijkens eene mededeeling aan de pers hebben de afdeelingen van de afdeeling Am sterdam van den Ned. Fed. Bond van ge meentewerklieden Vr(jdag eene gecombineer de vergadering gehouden, ter bespreking vau de staking der grondwerkers. Eene motie werd aangenomon, waarin sympathie met de staking wordt betuigd, en besJotej! werd tot verzending van een adres aan B. enW. van Amsterdam, waarin verzocht worflt „de ge meentewerklieden niet te verplichten tot het verrichten van zoogenaamd onderkruipers- werk, daar men dan niet kan instaan voor de gevolgen". Naar men weet houdt de gemeente zich in deze quaostie strikt onzijdig, zoodat voor aitbreiding van het conflict naar de zyde der gemeentewerklieden geen gevaar bestaat. Gisteren had de 2e uitkeering plaats aan stakers en oitgeslotenen. De uitkeering be droeg f 2.50 per man, benevevens 25 cent voor elk kind aan gehuwden. Deze uitkeering werd eveneens verstrekt aan heiers. opper lieden etc., die tengevolge van de staking bniten werk zijn geraakt. Graaf en gravin van Bontinck enWaldeck- Limpurg, op het kasteel Middachte hebben aan de inwoners van Steeg hun waar deering betuigd voor de wjjze waarop de, bevolking beeït medegeleefd met Middachlen tydens het keizerlijk bezoek. Het beeft hun goed gedaan, dat de hooge eer door De Steeg en EIRcom op eprys werd gesteld. De Keizer heeft dan ook niting gegeven aan zyn vérrassing over de geestdriftige ont vangst. (N. Ct.) Loodgieters te Amsterdam. Naar aanleiding der motie door de gecom bineerde vergadering van de vereenigingen van de gezellen te Amsterdam aangenomen, waarin werd verklaard, dat de gezellen in gaan op de door de patroons beloofde con ferentie, kan worden medegedeeld, dat de patroons hebben bericht gezonden, dat zij liet houden van eon conferentie over de door de gezellen voorgestelde arbeidsvoorwaarde oywiiodig achten, doch niet ongeneigd zyn, - op deiTgrondslag der door hen zelf aange boden-; voorwaarden, op een later te bepalen tijdstip een overeenkomst te sluiten. Op dit schryvep werd door de patroons nog een schriftelijk antwoord verwacht. Voor het geval de gezellen zich bereid verklaren tot het aangaan van een overeen komst op den grondslag der d ior de patroons aangeboden voorwaarden, zijn de patroons bereid tot het houden van een conferentie. Te Tilburg is Zondagnacht de dertigjarige A. v. d. Hout in een twist levensgevaarlijk met een mes aan het hoofd verwond. Maan dagmorgen is liy naar 't gasthuis overge bracht. De vermoedelijke dader is zekere R. Men meldt uit Leiden: In den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer één uur ontdekten voorbijgangers op de Breestraat brand in het achtergedeelte van het kleedermagazijn van de Maatschappij „De Faam", aan de Viscbmarkt. Het bleek, dat de brand was ontstaan in de werkplaats, die grenst aan de achterzijde van het stad huis, waarin het politiebureau is gevestigd. De politie was er dan ook onmiddellijk bij met liet geven van water. Spoedig daarop kwamen de spuit van de woesburgers en een stoomspuit van de brandwjer. Men wist de vlammen tot de werkplaats te beperkende andere afdeelingen kregen alleen waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Te tien uur hadden de kleermakers de werk plaats verlaten, en te twaalf -uur had de chef, de heer Reekman, dit lokaal nog geïnspec teerd. Verzekering dekt de schade. Dat het zeer gevaarlijk kan zyn zich met een hond in een weiland te begeven, waarin koeien grazen, ondervond de slager W. te Buitenpost. De hond, die door de kooien achtervolgd werd, liep om bescherming op zyn meester toe, zoodat deze weldra omsin geld werd do>r de koeien, en in groote ver legenheid geraakte. Het gelukte hem over een sloot te komen, maar ook de koeien sprongen er over, en liepen den man na tot zijn huis, waarin hy overhaast de vlucht nam. Er becrscht in Amerika nog steeds een onverdragelyke hitte. Wat meusch en dier onder die ontzettende hitte Ijjden, valt ge makkelijk te begrijpen. De gevolgen blijven dan ook niet uit. Te Kansas City overleden deze week op één dag acht raenschen aan zonnesteek, te St.-Louis acht, terwijl honder den personen ten gevolge van de hitte ziek zyn geworden. En tot overmaat van ramp heerscht er ook nog schaarschte aan drink water, zoodat veel dieren door den dorst omkomen. In de laatste dagen van Juni hadden aan de grenzen bij Diuxperlo botsingen plaats tasschen bewoners van Dinxperlo en Pruisi sche commiezen, waarbij een der eersten een kogel in het lichaam kreeg. Thans is naar aanleiding van ingediende klachten door de justitie te Arnhem een instraclie geopend tegen een der Pruisische grensbeambten to Suderwick wegens mishan deling. In den nacht van Zaterdag op Zondag stouden te Rotterdam bij het iuladen van steenkolen in het stoomschip Rotterdam der Holland Amerika-lyn de machinist K. Al- bers en de kolenwerker L v. d. Vos op een stelling buiten boord. By het dichtslaan van een poortdeur schommelde de stelling waar door beide personen het evenwicht verloren. Albers wist een toiw te grypen en werd geredv. d. V03 viel in de rivier de Maas en verdronk. Te vergeefs werd naar het lyk gedregd. Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) zon volgens alond gebruik aldaar, op een gehou den bruiloft by zekeren B. één der gasten eens bruidscbieten". Hierbij giog de schatter zoo onhandig te werk, dat een meisje, staande in zijn onmiddellijke nabijheid, door een schot in den arm werd getroffen. Gelukkig kreeg zy niet het volio schot, anders waren de ge volgen niet te overzien geweest; nu heeft zij slochts een vleeschwond aan haar rechterarm bekomen. Onder Klein Sinay nabij Koewacht, België- trachtten eenige smokkelaars, een viertal vaarzen frauduleus binnen te voeren. Zij kwamen daarmee in aanraking met de don atie» van eerstgenoemde plaats, een scher mutseling ontstond, waarbij van revolvers werd gebruik gemaakt en een veekoopman van Koewacht door een kogel in het been werd getroffen. De gejonde, die in België nog £een paar jaar gevangenisstraf moet on lergaan, werd in der haast door zyn makkers geholpen en weggeleid. Zyn toe stand is niet ernstig. Een 13-jarige knaap hield Vrijdagavond een 15-jarigen jongen, beiden wonende te Arnhem, aan en vroeg hem om geld. Daar toe was deze niet bereid, waarop de eerste een pies trok en dreigde met den dood. De bedreigde schrikte geweldig, waarvan de jonge roover gebruik maakte om de porte- monnaie, inhoudende f 5 62 uit zijn broekzak te halen en er mee op den loop te gaan. De dader is Vrijdagavond reeds door de politie aangehouden. Zoo'n jongmensch belooft vfrat. GOUDA, 24 Augustus 1909. Gisteren bezochten we het terrein voor de groote Landbouwtentoonstelling op 31 Aug., 1, 2 en 3 Sept. aan de Graaf Flurisweg. Het begint cr *al aardig op te schieten. Vooral de entrée is heel fraai. In de ver schillende afdeelingen wordt al uitgestald. Een paar oud-Hollandsche huisjes van de firma van der Want (Goudsche pypenfabri- katie) en van Vreumingen (sigarenmakery) leveren een aardig gezicht. Nog een paar perken worden aangelegd en de tribunes voor de concours hippique worden ovordekt. 'i Beloofd mooi te worden ten plaats is er genoeg voor de noodigo toe- schoawers. Nalunrlyk is er ook een ververschirigstent. Wil het weer nu maar wat meeloopen, dan krijgen we oen prachtig droog terrein en een tentoonstelling, we durven het gerost voorspellen, die klinkt als een klok, want onze aanduiding van wat er voorloopig nog maar te zien was, is zèer, zèer onvolledig geweest. Gisteravond brak op het Voorstal hy den heer v. R. een brandje uit. Door het spoe dig ter plaatse zyn van de brandweer word groote uitbreiding voorkomen. De iakkery, waar de brand ontstaan was, is geheel uitgebrand. Tot onderwijzeres aan de school De Gheyn- straat te 's-Gravenhage is benoemd mej. M. G. Berman alhier. Aan het verslag van den toestand onzer gemeente over 1908 ontleenen wy het vol gende Kamers van Arbeid. Krachtens Koninklijk Besluit van 21 Nov. 1898, No. 42 werd alhier opgericht eene Kamor van Arbeid voor de Bouwbedrijven. In deze Kamer zijn vertegenwoordigd do navolgende bedrijven het bewerken van bont, steen en metalen; het schildersbehangers-, stukadoors-, mandenmake-s-, rietwerkers-,aardewerk©-s- en 8traatmakersbedryf het ontwerpen van en het bonden van toezicht by het uitvoeren van bouwplannen; de boek- en conrantdrakkeryen de aardewerk- en pypenfabricage. Op de den löden Februari 1908 vastge stelde kiezerslijst kwamen voor: 52patroons en 439 werklieden. Er werden in het afgeloopen jaar geen buitengewone verkiezingen gebonden. Op het einde van het jaar beptond de Ka mer nit de volgende leden Patroons P. Maree, H. A. C. Brinkman, N. A. van der Ree, C. P. W. Dessing en J. Vergeer. Werklieden W. Roepers, A. Koot, C. Sanders, L. van Wingerden en H. Bosman. Buitenlandsche Handel. Naar het buitenland worden hoofdzakelijk uitgevoerd: kaas, boter, margarine, pijpen, garens, stearine kaarsen en glycerine. Werven en Scheepsbouw. Er worden in deze gemeente drie werven gevonden, nitsluitend besterad voor vaartui gen, die de rivieren en binnenwateren be varen. De alhier bestaande machine-fabriek van de firma G. J. D. Arends Co. heeft een vQzeldok. Inrichtingen in verband staande met de uitoefening van Handel en andore Bedrijven. Middelen van vervoer te water. Dagelijks varen stoombooten van de recdery „De IJsel!" viermaal heen en terug naar Rotterdam, doch des Zondags slechts éénmaal en „de stad Gouda" en „Antonius I" zes maal per week. De stoombooten „Estafette" van Utrecht naar Rqtterdam die dagelijks behalve des Zondags lieco cn weer varen, loggen elke reis hier aan. De stoombooten der Maatschappij „de Vol harding" varen dagelijks djiemalen, doch op Zondag tweemalen tasschen Leiden en Gunda heen en terng en op alle werkdagen twee malen tasschen Amsterdam en Gouda, eens tasschen Alphen on Gouda, en tweemalen naar Boskoop. Des Zondags is nog een extra dienst van hier naar Boskoop. lederen Donderdag varen van ^Woerden, Oud8hoorn en Rynsaterwoude stoombooten op deze Gemeente. 'De stoomboot Vooruitgang" van de Maat schappij „BoskoopWaddingsveen— Gouda" vaart driemaal daags hopn en terug. Voorts leggen hier btfHiet Kantoor op de Vest aan: do van Amsterdam en daarheen terugvarende stoombooten op Rotterdam, Vlaardingen, Arnhem, Zutphen, Dordrecht, Gorincliem, Zierikzee, Middelburg, Vlissingen, Goes, Zalt-Bommel, Tiel, Nijmegen, Helmond, 's Herlogenboscli, Bergen op Zoom, Breda, Oosterhout, Roosendaal, Woerden, Delft, Schiedam, Antwerpen en Bruisel; de van Rotterdam en daarheen terug* keeronde Stoombooten op Bodegraven, Haarlem, Alkmaar, Den Helder, Purmerend, Zaandam, Wormerveer. Nieuwcdiep, Woerden, Hoorn, Énkhuizen, Kampen, Zwolle, Sneek, Harlingen, Franeker, Leeuwarden, Gronin gen, Amersfoort en Deventer en de booten van Zaandam en Leiden op's Hertogenbosch, Bergen op Zoom en Breda. Dagelijks, met uitzondering van des'Zon dags, vaart een petroleum-motorboot van hier naar Amsterdam, vyf malen 's weeks vnaFt eene stoomboot naar 's Gravenhage, een maal een petroleum-motorboot naar Schiedam cn Delft, vier maal een jietrolcum- inotorboot naar Leiden, twee maal naar Haarlem en vyf malen een petrolenm motor boot naar Zaandam. Verder varen op deze stad verscheidene markt- en veerschuiten. Op den IJsel en de Gouwe worden door de Heeren Van der Garden Co. en P. Pannevis alhier stpomsleepdicnsten uitgeoe- ien o. Middelen van vervoer te land. De vervoermiddelen te land waren in 1908; de Nederlandsche Staatsspoorweg de Tramweg tasschen Gouda en Bodegra ven. in exploitatie bij de Vennootschap Tram weg „GoudaBodegraven" te Voorburg een omnibusdienst op Moordrecht van J. H. Perk, aldaar een omnibusdienst op Schoonhoven van J. A. C. de Goey, alhier. 3e Klasse, Trekking van Dinsdag 24 Aug. No. 4324 f 2000. 6414 en 15395 ieder f 1000. 5560, 7279 en 8622 ieder f 400. 14676 en 16655 ieder f 200, 1901, 5041, 5758, 6733, 9997, 18563 en 18927 ieder 100. 1649 5533 1707 54 57 5631 Prijzen van 1 45. 47 3729 6712 9998 13086 15466 18048 221 37 22 10015 13109 96 84 80 3821 60 33 39 15632 18141 95 70 6865 10176 57 69 84 347 4006 77 95 13217 15714 18226 50 88 89 10210 20 21 94 65 4135 6916 37 61 37 18410 80 42 43 78 13323 76 57 422 76 90 86 27 92 78 35 82 96 10341 34 15831 96 64 4233 7036 57 47 60 18521 535 54 82 10431 53 15947 49 40 68 84 10516 98 60 57 63 87 7101 30 13585 16012 18629 77 4313 82 94 91 26 41 641 15 7208 95 13614 70 61 97 47 12 10605 50 16103 18739 723 55 65 53 54 69 71 36 97 82 64 74 16259 18867 879 4499 7319 73 13713 16367 18944 991 4516 95 88 53 16418 62 1071 4604 7428 10738 86 30 96 1116 80 67 76 13849 72 19050 27 4701 7504 10818 57 74 53 87 95 7752 11026 13929 75 78 1216 4951 62 11100 61 16529 19119 22 5096 7866 51 14012 68 65 81 5125 72 60 55 96 79 39 43 7942 11217 82 16607 19248 1302 71 8007 11308 93 17 19330 15 5232 8101 53 14136 16701 88 98 49 10 11401 14203 25 19499 1410 5303 11 11512 23 92 19519 38 76 33 51 53 16843 46 99 5425 44 84 14317 16922 19623 1500 35 8217 88 21 49 78 61 1805 71 5781 1932 17 44 7H 2010 5825 2145 35 2273 41 5907 26 68 2388 2438 91 2524 6138 63 89 69 6208 2687 2771 2945 6327 54 89 3036 80 85 92 85 6431 47 59 75 32 6526 91 50 3506 6626 3715 85 93 340a 13 8326 99 41 11609 64 21 99 65 8417 11901 23 48 24 50 45 12064 59 69 8518 12109 19 35 49 45 90 12227 8720 32 25 12301 58 93 62 12402 8810 41 71 87 8912 12504 59 12630 9122 60 9253 83 72 91 9300 12726 9404 12847 9563 55 64 71 9621 12991 9710 13008 9810 32 9919 39 86 83 54 14428 37 76 14521 45 65 86 88 14703 80 89 14824 46 67 96 14954 79 15001 10 23 39 51 55 15109 20 45 95 15248 81 15384 15408 42 17002 27 62 80 87 97 17121 50 17219 33 66 17306 54 69 17402 17547 65 74 17617 37 17725 17803 44 55 61 72 17918 46 56 65 80 91 19762 69 87 19857 19960 73 94 20058 67 95 98 20111 20213 78 83 20383 20449 98 20511 20639 83 20793 20812 42 59 63 78 90 96 20912 39 75 II. K. MAANDAG 23 A Dl) IJST OS. L.k'. ^taatsfeemtiqen. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 3 937 Portugal. Oblig. Tabaksmono polielcening (500—5000 fr.) 41 9 96'/^ Rentelooze certif. f 6 10 Oblig. 2e Serie fr. 500 3 68 Bulgarije. Oblig. Tubakslee- ning 1902 5 97'/, Hyi»ot!«ec. Staatsl. 1892 6 99s/« Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation -f'/? 90' 8 Azib. Japan Obligation 1899 4 80 Columhia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 48'/, Hypotheek- Manken Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/9 97»/ê Pdbr. Sted Hypb.'sürav, 4'100 Paudb. Utrechtsche Hypb. 4 99' B Pan'db Westlandsche Hypb. 4 10Ü1/, Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4 998/„ Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/g 101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99'/, Pdb Ned., Scheeps-Hypb. 4", 101 »/4 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 OO'/j Eerste Ned. Hypothoekbrief- bank 4 99'/» Pandb. Hollandscho Hypb. 4 94'/9 Scheepvaart- M aateehappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4-1/j 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 Premieleeningen Beloib. Stad-Antwerpen 1887 2 98 Diversen. Laan v. Meerdervoort Mij. tot expl. van Oblig 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 99 van alle nog resteerendo COSTUMES, COS- TOMES TAILLEUR, MANTELS, BLOU- SEN, KOKKEN cn JAPONSTOFFEN Dinsdag 25 Aug. 1909. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 38, 2e 33 en 3e 27 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goede aanvoer, iste kwaliteit 27, 2e 25, en 3e 22 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 29, ade kwal. 26, 3de kwal. aa cents per helf kilo. Handel in vet vee en ie kwaliteit melkvee prijshoudenn, mindere soorten traag, stieren en vette kalveren lagor in prijs, graskalveren redelijk. Burgerlijke Stand. i__ GEBOREN: 20 Aug. Maria Catharina, ouders K. Krjjgsman en S. C. Flox. 22. Hendrikus Gerhardus, ouders G. W. Over- bosch en M. Huls. Kryn. ouders B. Thoen en C. B. Tuinenburg. 23 Arie Gysbertus, ouders J. M. Prinsenberg en A. C. Seven- hoven. Wilhelmina, ouders J. A. Flux en W. de Jong. Afdeding IIIIOKKENIIUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Dezo inrichting stelt ^zich ten doel om oude. gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repaieeren, en hoofdzakelijk aan iningo goeden voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt goheel ten goede aan de neutrale Vereeniging „<4r- menxory Op de rooiie tlooê, waarin „Dr. MANNING'S" rekte Kinadruppels van Dr. DE^vRIJ verkocht worden, staat niets anders dan 4IJ cent per Jletch. Aanbevelend, Hij heeft geen druppel drank meer over zijn lippen gehad. Ik heb tot nu loe geen droppel drank meer ovei mijn lippen gehnd. Reeds na het gebruik der eerste doos was ik zoo goed als genezen. Ik ben U dan ook ten hoogste dankbaar voor Uw voortrelieiyk middel. Ik zal het dan ook een ieder aanbevelen. F. Dirks, p/a Mevr. de Wed: Dirks, te Haarlem Een monster van het morkwaar- digo Coza poeder wordt gratis toe gezonden. Kan ingegeven worden in KoffieThee, Melk, LikeurAbsintBierWater of in het voedsel zonder dat het noodig is, dat de dronkaard er ieti van aj weet. Het COZA POE O BR bezit de won derbare eigenschap om tegenzin tot hot drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onoj>- gemerkt en zeker dat de echtgenoote, de zustor of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne red ding te danken heeft. Het COZA POEDER heelt het huise lijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte on oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der Mij. gemaakthet heeft menig jong persoon op den rechten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, dis daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onscha delijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is ver krijgbaar in alle apotheken en in het vol gend depót, te GoudaWOLFF Co. Onze depóthouders reiken het attesten- boek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U direct naar loonden. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoende middel tegen dronkenschap. iB**rooad» op 10 Ttatooa n«llio|*D, ook «c '1 Hlf«, lipt MHH Prima Scboanapfretunr, PmtIw-GIom, Salio, GiaoKrcma aai. mja dt bcitt middtltn voor bet loader BMettc keurig poetten vea elle iwerte eu gekleurde Heeren, Da mei eet Kinderechoenen. Ver- krijfbeer bi) winkcUen Ia Schoenwerk, GalanteriCn, Drogerijen ens. Mee ktw goed op bet fabrieksmerk. Gea-Agest: W. S«rd«m»tin, Arnhem.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2