i te ffTHEE. ar I en r No. 11031. Donderdag 26 Augustus 1909. 48ste Jaargang. 3 Buitenlandsch Overzicht. DE Verspreide Berichten. FEUILLETON. l Pain- itsche r, modellen te VERWARDE DRADEN. I 2 Zü\EV iï-mxn tbrieksmerk), r^L £1 dubbele flesch Het geschil tasschen Tarkge en Grieken- land in zake Kreta kan, na de jongste Griek- sche nota die te Konstanlinopel bevredigend wordt geacht, als geëindigd worden be schouwd. De vlag-kwestie eveneens. Maar nn rest nog de regeling van den staatsrech- telgken status van Kreta. Daarover zal de nieuwe nota der Porte aan de beschermende mogendheden handelen. Het ontwerp dier nota aantal onge- )p aanvraag 1 Jb Co. ?te, Zaltbomirel ter dam. ;e. Can. Rotterdam toepassingen rMe rw- U. Zij geven i niet kunnen geen imitatie Naar het Dnitsch. Telefoon Ko. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJ F CENTEN. !KK te letten i. worden afgei - pakjes van tij n een Ned. one ui Kommer en ii nevenstaand Wet gedepo- (dllimi E (MEANT en Advertentieblad tiior Gouda en Omstreken, mra :ns O ets,75 ets Drogisten ERDAM. i, Apotheker 'en 198 en hg Reuter seint uit Saloniki, d.d. 24 Aug.: Wegens de houding, die de Albaneezeu tegenover de autoriteiten van Verasevitsj hebben aangenomen, zyn er oil Ueskjoeb versterkingen afgezonden met kanonnen. Er heeft een gevecht plaats gehad, waarin een groot aantal dooden en gewonden vielen. het werk te hervatten is nagenoeg geen ge volg gegeven. Te Eskiistuna heeft de afdee- ling op een bijeenkomst besloten de staking vol te houden. De Stockholmsche tram had Maandag weer negen wagens meer in het verkeer. Hinke Bergegren, de leider der Zweedsche jong-socialisteu (revolutionairen), door de Zweedsche politie yverig gezocht, is te Kristiania opgedoken. Thans zyn in het geheel 64 leekenscholen te Barcelona op bevel van den minister van binnenlandsche zaken gesloten. De regeering volhardt in haar stelsel van absolute stilzwijgendheid betreffende den opstand; zy verbiedt de pers, het publiek in te lichten over de werkelijke beteekenis van het oproer, evenals over de wyze waarop de militaire overheid de orde hersteld heeft. Deze geheimzinnigheid werkt onbetwist baar de krachtige, doch verborgen actie in de band van de politieke tegenstanders van het conservatieve, clericale gouvernement dezen balen hieruit uitmuntende argumenten voor bun propaganda en slaan munt uit den bestaanden weerzin by het volk tegen de Marokkaansche expeditie, om in Cataloniê de anti-clericale beweging gaande te houden tegen de congregaties, welke de regeering sinds 30 jaren in voortdurend toenemend aantal in het land toeliet, niettegenstaande de tekst van het concordaat slechts drio geestelyke orden toestaat. Een lange conferentie, welke de koning dezer dagen met generaal Weyler gehad hoeft, heeft opnieuw het gerucht voedsel gegeven, dat deze beruchte onderwerper van Cuba binnenkort minister Maura zal opvol- gen. Reeds moeten verschillende personen gepolst zyn, of zy in een kabinet met gene raal Weyler willen zitting nemen. Frankrijk. President Fallières heeft gisteren het be sluit geteekend, waarby verschillende perso nen, die wegens politieke vergrijpen, pers delicten e.d. veroordeeld zjjn, begenadigd wordende begenadigden zyn terstond in vryheid gesteld. De neger-afgevaardigde Légitimus van Guadeloupe is wegens knoeierijen by zyn verkiezing en knevelarjj tot gevangenisstraf veroordeeld en thans naar Frankrijk over gebracht om in de gevangenis over zyn zon den nu te denken. Reuter seint uit Montevideo, d.d. 24 Aug: Het Argentynsche stoomschip „Columbia” is bjj den ingang van de haven in aanvaring gekomen met een Duitsche stoomboot. De „Columbia” is gezonken. Het aantal slacht offers wordt geschat op 150 tot 300, allen plezierreizigers, komende van Buenos-Aires. De Zweedsche minister van binnenlandsche zaken heeft de stadhouders van de provinciën aangeschreven om do patroons behulpzaam te zyn ter verzekering van de vryheid van ar beid. Nu bet werk, zegt de minister, steeds algemeener hervat wordt, is het tyd daartoe de noodige maatregelen te nemen. Van vele kanten verzoekt men nu de re geering in den stryd bemiddelend op te tre den. Volgens den Stockholmschen correspon dent van de Frankfurter Zeitung is de re geering daartoe wel genegen, maar stuit zy op de vaste weigering van het patroonsver- bond. Verder beweert deze berichtgever uit vol strekt betrouwbare bronnen te weten, dat in dit patroonsverbond een kleine groep groote en rijke fabrikanten zyn, die een schikking tegen houden. Zy leveren het geld, waarmede de kleinere patroons voor bet verlies, in hun bedryf geleden, schadeloos worden gesteld, en zy dryven hun wil door. Dezelfde meldt, dat de toestand Maandag, den twintigsten dag der staking, geheel on veranderd was, behalve dat het verlangen naar bemiddeling steeds sterker wordt. Aan de oproeping van het bestuur van het niet- socialistische Svenska Arbeitareförbund aan de negen- of tienduizend leden om Maandag der toe, legde hem als bezwerend beide han den op de schouders en zag hem smeekend in het sombere gelaat, dat tevergeefs moeite deed zyn blik te ontwijken. „Ik weet, broeder, gy dichters hebt meer moeite dan wy, den juisten weg van den plicht te bewandelen," sprak by opzachten. overredenden toon. „Uw geniale natuur voert u na hier-, dan daarheen. Uwe hartstochten zyn heviger, geweldiger, pakken het geheele menschdom, en zyn daardoor nog minder te weerstaan dan die van het nuchtere kind der wereld; maar dewjjl gy apostelen wilt zijn van het ware en goede, omdat gy vormend werken wilt in schrift en woord op de groote massa, moet gy zelf niet op een dwaalweg geraken, moet juist gy in onberispelyken le venswandel als schitterend voorbeeld voor gaan. De herder mag niet prediken: Wees zoo en zoo, hy moet de kudde tevens waardig leiden, anders geeft hy zyn geheele werk zaamheid een slag in het aangezicht. Ik laat ze niet gelden,* ging hy bartstochteljjker in heiligen toorn voort, „de uitzonderings wetten die de hooger begaafde voor ztch in aanspraak nemen wil.* Daar de ander ongeloovig het hoofd schudde, sprak hy in heiligen yver verder. „Je geloofbaar niet aan, omdat je je voor een der door God begenadigde uitverkorenen houdt, voor wie geen zedenwetten bestaan rtroften welbekend radicale en ran alle, zelh kige »enuw- outstaan door igdigen leeftgd zwakte, Bleek Hoofdpga Maagpgn irermogen nz. Uit- 5) .Daartoe «on ik mg nooit verstoot heb ben,” zei Hellmnth bescheiden, maar toch sprak er thans een ernstige, manlijke waar digheid oit zjjn houding. .Ik heb je lief, Gerhardt, en ik kjjk tot je op, meer als de zoon tot den vader, dan als de broeder tot den broeder. Je staat in menig opzicht ver boven mg, prozaïsch mensch als ik ben maar in één punt ben ik je toch voor. Ik sta namelijk met mijn beide prozaïsche voe ten vaster in het stof van het practische leven, dan een man als jg, die er met zgn dichtersvleugelen overheen zweeft en daarom daarom kan niemand als jg, die in zgn idealistische wereld wellicht verloren zou gaan, zelfs van iemand als ik een wenk aan nemen, geloof ik .Welnu ik luister,” antwoordde de doc tor ironisch. Hellmnth liet zich ditmaal echter niet uit het veld slaan. Alleen een lichte blos van opgewondenheid was bet verwarring, ver- wring van gc- velende IL, 1T Lz. omdat zy hun eigen rechters willen zyn en door de beschaving en cultuur ook het even wicht denken te onderhouden „Holle phrasen!" viel Gerhardt hem onge duldig in de rede. „Een goed evangelie voor koude naturen, nuchtere verstandshelden „Goed! Aangenomen dat je gelyk hebt. Maar niet altyd bruist het vurige, de burgerlijke maatschappy voorbijziend jeug dige bloed in jeook in jou en je gelyken ontwaakt het verlangen naar het beslaande, het bly/ende; ook gy sticht u tehuizen voor de dagen der rust en behaaglijken ouderdom. Met welk recht wil je je vrouw als je ge heiligd eigendom verdedigen? Jy, die slechts de wispelturige luimen, niet echter wet en zeden als opperheel schappij erkent? Vanwaar wil jy, de zondige, deo moed vinden om den roover met zedelyken toorn uit je geheilig- den familiekring te verdrijven?" Verslagen, het Voorhoofd op de hand la tende rusten, zat doctor Strahl voor den zich opwindenden broeder. „Hoe weet jy dat ik wilde...* stotterde by verward. „Ik zag jelui vandaag te zamen. Hut ontging my niet, met welke liefde volle deel neming haar blikken je volgden: Zoo kykt slechts de vrouw den man na, in wiens in nerlijk leven vreugde, droefheid zy een ge- rechtigd aandeel bezit. (Wordt vervolgd.) Het schyut, dat de onlbindings-plannen vaster voet hebben gevat by de Engelscbe regeering, dan men in sommige kringen wel meende. Vooral nu de „Times” en andere conservatieve bladen hadden doen voorzien, dat de begrooting, met de daartoe behoorende financieel© wetten, wel door het Hoogerbuis zouden worden aangenomen, werd de Parle- ments-ontbinding vrijwel onnoodig geacht. Thans komt echter de unionistische „Ob server” met de mededeeling, dat de ontbin- dings-plannen in een groot en invloedrijk deel van bet kabinet zeer sterk worden verdedigd. Zelfs als het Hoogerbuis de be grooting aanneemt. Het parlement zou dan in het najaar ontbonden worden, de nieuwe verkiezingen zouden in Januari kunnen plaats hebben. In de kringen, die dit denkbeeld voorstaan, wordt er op gerekend, dat het kabinet, dadelijk nadat de Lords zich hebben onderworpen, en by de daarop volgende ontstemming en verwarring onder de -Unio nisten, beslist de meerderheid zon krygen by de nieuwe verkiezingen, waardoor het de mogelijkheid krijgen zou, tot 1916 aan het bewind te blijven. In Harcourt’s redevoering, Vrydag te Derby gehouden, en in een artikel van den „Nation”, een weekblad dat met de ministers Lloyd George en Winston Churchill in be trekking staat, ziet de „Observer” de beves tiging van deze meening. De „Nation” toch schrijft, dat waarschijnlijk al zouden de Lords ditmaal de begroo ting niet verwerpen, een beroep op het land niet langer dan tot het begin van het nieuwe jaar zou kunnen worden uitgesteld. Doch de „Observer” ziet in deze bereke ning twee groote fouten: De lords zullen zich door niets laten terughouden, zegt bet is, gelyk Reuter meldde, al gereed. Het geldt thans de definitieve vaststelling van den vorm van zelfbestuur voor het eiland. Een kwestie, nopens welke de mogendheden nog pas heb ben verklaard dat de regeling er van thans geen pas gaf. Ze moest tot een geschikter tijdstip worden uitgesteld. Of de mogendheden nu ooren zullen hebben naar het Turksche voorstel? De mogendheden zyn al tamelijk ver gegaan in de tegemoetkoming aan de Porte en dat is der Turksche regeering ook onder ’t oog gebracht. Daarom zal ’t te be zien staan of de mogendheden op de huidige voorstellen der Porte willen ingaan. Gebeurt bet niet, dan blyft de Kretenzer kwestie in- tusschen weer slepend, hetgeen tot allerlei nieuwe verwikkelingen zou kunnen leiden. Een regeling eens en voor goed van deze netelige aangelegenheid zou wellicht het meest aanbevelenswaardig zyn, al zouden de mogendheden dan ook in stryd handelen met hun eigen verklaringen van onlangs. De Turksche minister van marine heeft verklaard, dat de Turksche vloot voorloopig by Karpathos blyft. M. a. w. de vloot blyft de Kretenzers bedreigen. Wellicht moet dit dienst doen als een duimschroef voor de mo- gendheden, die niets liever zouden zien dan dat die Turksche vloot mylen van Kreta wegbleef. blad, met de begrooting naar verdienste te handelen, en de unionistische partijleiding vreest in geen enkel opzicht een parlements- ontbinding. Zoodat. naar het unionistische blad meent, de ontbinding een geheel ander resultaat zal opleveren, dan de liberale party verwacht. Zooals bekend is, durven de Russische reactionnairen niet rechtstreeks tegen de gryzen vorst Lea Tolstoi optreden, al is zyn werken en prediken hen nog zoo onaange naam. Maar op andere wyze doen zij wat zy kunnen, om hem het leven ondrageljjk te maken. Zoo werd dezer dagen zyn secretaris Gussef gevangen genomen en naar Siberië verbannen. Dit heeft in hooge mate don toorn opgewekt van den kluizenaar van Jasnaja Poljana. Toen eenige dagen na de verban ning van zyn secretaris prins Obolenski Tolstoi bezocht, zeide de dichter „De arrestatie en verbanning van myn secretaris Gussef is een daad van hemelter- .gende ongerechtigheid. Gussef heeft nooit eenige propaganda onder de boeren gemaakt; hy he ft slechts geschreven wat ik hem dicteerde, Niet hem, maar my moesten zy gevangen zetten en opsluiten. Waarom ver giftigt men toch moedwillig zoo myn laatste levensdagen En verder zeide Tolstoi „Ik was juist bezig my gereed te maken, om naar Zweden te vertrekken, waar ik op het vredescongres een redevoering houden ^zou over den vrede; daarover heb ik myn geheele leven nagedacht. Ook die beschei den wensch is onmogelyk geworden, door de groote werkstaking in Zweden. Zoo graag zou ik, voor myn dood, myn lang ge- koesterden lievelingswensch hebben vervuld en zonder dwang, zondor vrees, zonder my aan iemand te behoeven te storen, over de verschrikkingen en de oorzaken van den oorlog te spreken. Maar het moest anders zyn”. Tolstoi was by dit onderhoud met Obo lenski diep bewogen en zeer opgewonden. Zyn bloedverwanten vreezen voor zyn ge zondheidstoestand. legenheid of schaamte tegenover den ander verzette zich zyn edele natuur tegen het verwyt dat hy gedwongen was zyn broeder te doen een licht rood bedekte het fyne, aristocratische gelaat van den jongen man. Hjj knoopte zyn uniformrok zenuwachtig los en vst, als bad hy het warm onder het licht- blanwkj^ken. Hy nam daarna de handschoe- ft^vaST de tafel en rekte ze uiteindelijk vestigde hy zyn lichte, schrandere oogen aan dachtig op het tapyt. „Zou het geen tyd zyn, bekendheid aan de zaak te geven, beste Gerhardt?” „Welk belang heb je daarby vroeg de doctor geraakt- Hellmuth liet nog meer het hoofd zinken, waardoor het volle schijnsel der lamp op zijn sneeuwwit voorhoofd met het lichtblonde, in het midden gescheiden en licht gekroesd haar viel. „Welk belang?” vroeg zyn broeder nog maals driftig. Onbevreesd werd bet hoofd opgebeven en onverschrokken staarden de heldere oogen in de toornige blikken. „Het belang in jou en je bestwil,” zei by kalm. „Knaap!* stoof Gerhardt op. Daarna verstomde hy, als schrikte hy van zich zelf. i,Houd je zedenpreeken voor jebromde hy na een oogenblik boos voor zich heen. Hellmnth stond op, Hy ging op zjjn broe. Telefoon No- ADVEll TEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1