rs 1 ar Jtwwwfr flii Advertentieblad roor Gowda ah Omstreken. No. 11033. UHEHIJ flu Buitenlandsch. Ovenicht. FEUILLETON. l Pain llsche hoeowerk AKKEN. VERWARDE DRADEN. r. Zaterdag 28 Augustus 1909. ,j. „.m,.. R (Wordt vervolgd) pro wees er aantal onge- ip aanvraag I Co. iltfwegrteeg. UNG mleder. «ten wort.) toepassingen frdfl Por- tt. Zy geven niet kunnen jeen imitatie Nut het Duitsch. modellen te (iOIhSIUE COtBANT felcfoon Ao. £9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonnners VIJF CENTEN De Deensche Folkething schijnt wat beko men te ztfn van den schrik, die de eenigs- zins harde woorden van juffrouw Westen bolz veroorzaakten in de eerste zitting, en gaat nu geleidelijk over tot het behandelen van het voornaamste punt van het regeerings- NEN RS cte,75ets )f|OG!SïEN EADAM. I, Apotheker en 198 en bij vrouw, zijn krachten meer praclisch aange wend en zich beijverd had voor zyn groot huisgezin te zorgen. In plaats daarvan sufte bij maar voort. „Moeder, de man met de cokes is daar” neuriede de vroolyke waschvrouw en wrong met haar kleine, stevige vuisten een stuk dampend waschgoed uit. Op het voorhoofd van den baas vertoon den zich toornige plooien. Zyn gevoelig oor wendde zich beleedigd af. Hij wierp een aanklagenden blik op den uit zijn krachten gegroeiden knaap, die de twistappel van het ongelijke paar was en, over een schrijf boek gebogen, de vingers in de ooren ge stopt, ijverig studeerde, zonder te hooren of te zien. De baas zette geërgerd het persijzer op de kachelplaat. „Goeden avond, vader!” klonk Marie’s heldere stem kalm, en nis een lichtverschijn sel stond het slanke meisje met haar voor name, fraaie trekken, beschenen door het haardvuur, in de schermering der keuken. „Ge hebt u nog meer ingekrompen, naar ik hoor, door de eenige kamer te verhuren. Hebt ge het nogal getroffen Is het een net mensch P” De baas was bij den toon der welluidende stem zfjner lievelingsdochter geheel uit zijn overpeinzingen ontwaakt. Zijn smal, lijdend gelaat helderde op. Uit zijn oogen sprak niets dan liefde, toen bij haar de vermagerde hand toestak. „Welk een onverwachte vreugde, kind Heb je verlof gekregen? Wat vroeg je toch? Of wij naar den huurder der kamer geïn formeerd hebben Bewaar me Waartoe Wjj sloegen een huurbordjd aan. Piper dreigt namelijk met uitzetting, als wij thans niet prompt op tijd zijn. Je weet, je moeder kan baar temperament niet altijd beheerschen, en onlangs kwam het by een onrechtmatige aanklacht tot een woordenwisseling, die ons zijn vijandschap op den hals haalde. Wij moeten er nu dubbel moeite voor doen de huur gereed te houden, en de tijden worden steeds slechter. De hoeren die my hun werk toevertrouwen, zyn zelden goed by kasik moet dikwijls een keer of zes loopen, eer ze mij betalen. Je moeder kan er alleen niet meer voor zorgen, jij moogt en zult niet overgeven wat je zuur genoeg verdient. Daarom hebben wij besloten, de eene kamer nog te verhuren, en we- hebben gelukkig iemand gevonden die zelfs een maand voor uitbetaalde.” „Maar wie is bet? Hebt ge wel bedacht, dat hij in uw naaste omgeving vertoeft, steeds uw keuken passeeren moet, zoodat daardoor noödzakeltjk een vertrouwelijkheid gekweekt wordt die....” De Wetsjerni Golos publiceert een artikel waarin gewezen wordt op de misdaden der Zwarte Honderd, maar tevens nadrukkelyk gezegd wordt dat die Zwarte Honderd fei telijk niets meer zyn dan een werktuig in handen van anderen. Het Verbond van het Russische volk kan uitsluitend dienst doen om aan misdaden, die niets anders zijn dan een persoonlijke wraakneming, een politieke kleur te geven. De leden der hof camarilla, die volgens genoemd blad vele aanslagen op hun geweten hebben, gaan op die manier vrij ait- zOn J0 mannen, die achter de coulissen aan de touwtjes trekken, en de Zwarte Honderd voert hun misdadige plan nen uit. De aanslag op Witte door Fiodo- rof en consorten was het werk van leden der camarilla, ook al werd hy door anderen voltroken. Doebrowin (de bekende voorzit ter van bet Verbond van het Russische volk) is niet meer dan een stroopop. De schrijver van het artikel gaat een reeks van aansla gen na, die op hooggeplaatste Russen ge pleegd zyn, o» «egt over dien op Witte het volgende De aanslag, die indertijd op Witte gepleegd is, is slechts een episode geweest in een strgd die door andere hooggeplaatsten tegen Witte gevoerd is en die tot twee malen toe tot den val van Witte geleid heeft. De men- schen, die voor dien (mislukten) aanslag verantwoordelijk zyn geweest, moeten wel volkomen gewetenloos zyn geweest, want de helsche machines, welke er voor gebruikt zijn, waren van zoo geweldige kracht dat met Witte’s huis zeker alle buizen in do buurt zouden vernield zyn. Eu die helsche aanslag was niet anders dan een daad van persoonlijke wraakneming, volstrekt geen politieke misdaad. Het heette wel, dat het den staatsman Witte gold als ontwerper van het October-manifest, maar in werkelijkheid was alle politiek er vreemd aan. Persoon lijke twisten en persoonlijke wraaknemingen, dikwyls met de stille hoop een opengevallen post te kunnen bezetten, zyn het die de dryfveeren zyn van de meeste zoogenaamd politieke aanslagen. Ook de moord op Hert- zenstein was een daad van persoonlijke wiaakneming. En die was niet zoozeer tegen de constitutioneel-democraten als wel tegen de joden gericht. Het was een soort pogrom. Ook die misdaad is, volgens den schrijver, het werk geweest van eenige hooggepiaat- sten, die vry uitgaan, terwyl de stroom a n- nen, die den moord volvoerd hebben, worden vervolgd. Het rapport van do commissie uit het En- gelsche Huis over de Daylight Saving bill is verschenen, on volgens de Westm. Gazette is de commissie tegen de invoering dier wet, hoewel zy het denkbeeld welwillend behan delt. Maar de commissie meent, dat de in voering van zulk een wettelyken maatregel een aantal industriön zou benadeelen, voo - namelyk echter den landbouw en de spoor wegen. De landbouwt-r en de spoorwegamb tenaar zyn onder alle werklieden degenen, die ’s morgens het eerst by de hand zyn en die dus „daglichtbesparen” op hun eigen ge legenheid hun goede voorbeeld kan worden gevolgd, zonder dat wy nu precies opstaan als de zon zegt dat het vyf uur is en wy ons zelf met het horloge in de hand willen wys maken dat het zes uur is. De Westm. Gazette meent, dat de com missie bij baar beoordeeling ook wol onder den invloed zal geweest zyn van het weder in dezen zomer. Wie, zoo zal z(j gevraagd hebben, zou er om geven, daglicht te bespa ren in een zomer als deze? „zeer vleiend voor ons zoj zyn, wan neer de jonge heer zich ten minste met ons eenvoudige burgerlieden inliet,” viel de baas haar met een droevig glimlachje in de rede. „Het is een jong student in de medicijnen. Liesje, hoe heet hy ook weer P” „Stefanns Demidoff,” klonk het vlugge ant woord van het meisje, dat juist bezig was een haring te snjjden. „Mies, aardappelen en haring van avond, ter eere van den nieuwen huurder 1” riep zfi kinderlijk verheugd uit. „Wil je meeëten Het is immers je lievelingsgerecht P” „Snyderkarpers I” lachte vrouw Mina daar tusschenin. De invallende duisternis had haar genoodzaakt haar werk te staken zy stond thans, de handen in de zy, op don drempel der keukendeur en keek een oogen- blik tevreden naar het gezelschap daarbinnen. „Jongen, bederf je oogen nietvermaan de zy goedig. „Warempel, als ik er niet terdege op let, vergeten die suff> rs nog te eten en te drinken. Wel, wat heb ik van m’n leven Nu moet ik voor die groote slun gels ook nog olie in de lamp gieten. Och, och, ik moet toch overal bij zyn.” ters, de officier van justitie en 12 getuigen, slechts enkele politie-agenten de terechtstel ling bywoonden. Nadat de officier van justitie Kretschmer bet vonnis bad voorgelezen en Henkel de onderteekening van den koning had getoond, werd de veroordeelde aan den beul overgeleverd, die drie minuten daarna de traditionneele boodschap overbracht„Het vonnis is voltrokken”. Een correspondent van Politiken te Stock holm bevestigt, dat de kas van het Zweedsche Zeltersverbond inhoudende, naar men meent, ongeveer een half millioen kronen in veiligheid is gebracht. Z(j is n.l. over gedragen aan bet Deensche Zeltersverbond. Het Zweedsche gerecht kan er dus geen be slag op leggen ten behoeve van de bladen, die een eiscb tot schadevergoeding wegens contractbreuk tegen bet Zweedsche Zetters- verbond hadden ingesteld. Het stakersbestuur is begonnen met onder stand uit te keeren in kredietbrieven. Er waren er Dinsdagavond te Stockholm voor een 25,000 kronen in omloop. Hjalmar Branting, het sociaaldemocrati sche lid van den Ryksdag, beeft gezegd, dat de stakers bereid zyn, bemiddeling te aan vaarden. Volgens een uitlating van een Zweedsch politicus, die bet scbynt te kunnen weten, wil de regeering niet tussebenbeide treden, ..aangezien een' aanbod daartoe voor een overwinning van de stakers zou aange zien worden, en bovendien in de paar weken, dat de onderbandelingen zouden duren, de staking wel vanzelf zon afloopen. Ten slotte verneemt Politiken, dat er in bet Zuiden van Zweden slechts epkele leden van het niet socialistische Arbeidersverbond weer aan bet werk zyn gegaan, en dat er in het yzervak Dinsdag 1500 arbeiders zich voor werk aangemeld hebben. Naar het Berliner Tageblalt uit Stockholm verneemt, hebben de meeste drukkerijen, o.a. van vele kranten, een overeenkomst geslo ten om de zetters die tjjdens de staking aan het werk zijn gebleven te beschermen tegen weerwraak van de vakvereenigingen. De vereeniging van boekdrukkers heeft twee millioen kronen op een bank belegd om de drukkerijen te steunen, die door de staking in moeilijkheden komen. Reuter seint uit Londen, d.d. 26 Aug. Omtrent bet resultaat van de conferentie over de verdediging van bet ryk heeft minister president Asquith in het Lagerhuis de vol gende mededeelingen gedaan. Ten aanzien van het militaire probleem verklaarde hy, dat de besprekingen hadden geleid tot een plan tot organisatie van de strydtnacbt der kroon, in dier voege, dat onder volkomen handhaving van de autonomie der „domi nions” hunne strijdmacht ten spoedigste tot één homogeen rijksleger vereenigd zal kun nen worden, wanneer zy mochten wenschen mede te werken tot de verdediging van het ryk in gevallen van werkelijke noodzake lijkheid. Wat de verdediging ter zee betreft, deelde bij mede, dat Nieuw-Zfeland de voorkeur gaf aan de tot dusver gevolgde methode, nl. om by te dragen in de kosten van de ryksmarlne, terwijl Canada en Australië liever den grondslag wilden leggen voor eigen vloten. Er werd in overweging genomen een wijziging van de eskaders in de wateren van het Verre Oosten, waaraan ten grond slag zou liggen de vorming van een Stille Zuidzee-vloot, bestaande uit drie eenheden in de zeeën van Indië, Australië en China en respectievelijk samengesteld uit een tweede klas ge wapenden kruiser, drie tweede klas- kruisera, vernielers en zes onderzeeërs. Er werd voorgesteld, dat Canada een be gin zou maken met bet bouwen van kruisers en wel godeeltelgk voor den Atlantischsn en gedeeltelijk voor den Stillen Oceaan. Woensdag is te Berlijn in de gevangenis te Pldtsensee de 22-jarige moordenaar Richard Henkel onthoofd, die op 8 December 1908 te 'Weenen den juwelier Julius Frankfurter doodschoot en beroofde. Hjj werd te Berljjn gevangen genomen en op 24 Maart ter dood veroordeeld. Een verzoek om gratie werd niet ingewilligd. Dinsdagmiddag kreeg de veroor deelde kennis, dat het vonnis door den koning bekrachtigd was, en dat zjjn terechtstelling dus zou plaats hebben. Den geheelen nacht bracht de ongelukkige jonge man weenend doordominéé Hirsch hield hem gezelschap en sprak hem woorden van troost en hoop toe. In den vroegen morgen werd Henkel uit de cel gehaald en in bjjzjjo van den geeste lijke en den inspecteur der gevangenis voor de aanstaande terechtstelling voorbereid. De rechtbank had geen kaarten voor de terecht stelling uitgegeven, zoodat behalve de recb- program: de quaestie der landsverdediging. Daarover viel het ministerie Neergaard, on eerst pa langdurige onderhandelingen kon een ministerie-Holstein-Ledreborg worden ge vormd, waarin de oud-minister Christendon de portefeuille van landsverdediging aanvaardde. Dit kabinet was bet resultaat van een over eenkomst tusseben de groep Christensen en de conservatieven, waarvan de strekking is: dat de bind vestingen om Kopenhagen voor eerst niet zullen worden gesloopt, maar ook niet verbeterd, doch dat de bestaande toe stand nog minstens 12 jaar zal worden be- honden. Daarentegen zal aan de zeezijde de bevestiging van Kopenhagen worden uitge breid en verbeterd, zoodat aan die zijde de boofdstad op moderne wjjze zal worden ver sterkt. Woensdag zette graaf Holstein dit gramma in de Kamer uiteen. Hjj op, dat het noodzakelijk was, tnSschen de het Huis, die in de verdediging-- g zyii, een u.er- waarbjj elke groep 7) Heimelyk sloop bjj naar plaatsen waar bh z|jn dorst naar wetenschap kon bevre digen als een dief drukte hg zich bjj de gratis-voorlezingen der professoren in den donkersten hoek. Als iemand die een mis daad bedreven beeft, sloop bjj naar bnis, waar bjj zijn werk verwaarloosd bad, het arme, overvulde hoofd duizelend van een geleerden chaos, dien zijn ongeoefende denkkracht niet veVnWeht uit te wofkén. Voor het practische leven was baas Ma- thias geheel onbruikbaar, en hjj bracht het derhalve ook niet verder dan tot het mid delmatige van Zijn vak. Niets dan verstel werk werd hem toevertronwd en daarbij bad hjj vier kinderen uit zjjn eerste huwe lijk, drie uit ijjn tweede met de levenslus tige vrouw. Het huwelijk was vreedzaam en goéd, en bad voortreffelijk kannen blijven, als baas Mathias eenigsrins toegankelijker was ge- weent voor de overredende woorden zijner van quaestie van dezelfde meening zyn, een over eenkomst aan o t iets van haar zienswijze moest opofferen. Telefoon Mo. Ni ADV E RTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. groepen eenkomst te gaan, Zoo is dezo overeenstemming verkregen, en het is nu de taak van het kabinet die uit te voeren. De voorstellen der regeering om vatten twee denkbeelden Opheffing van de landversterkingen om Kopenhagen en invoe ring van eëhe werkzame verdediging der Deensche neutraliteit, die het mogelyk zal doen zyn voor den staat, loyaal zjjn verplich tingen na te komen tegenover hoi buitenland, wanneer in do Deensche wateren of aan de Deensche grenzen twee andere mogendheden stryd voeren. s

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1