(Mightcap BUTE OPRUIMING ADVERTENTIES BENIG DEPOT VAN THEE. SA MOS WIJN. C. S M I I S, Onnavolgbaar BINNENLAND. Firma Horman Zoon. VERGADERINGDEN (JRMKKMTKItWH Gemengde Berichten. ©e JSanè6oua>' tentoonstelling. Stadsnieuws. BEIIBS VAK BOTTERDAM lot Spotprijzen. firat/dr Fijn Dames en Heeren Schoenwerk IIWKYSWAAÏ ZON KV Zenuw- en Maaglijders TEBa.a.d.g'eTrex telkens aanvallen doen op de konvooien, worden aangevoerd door een Marokkaansche dame, een soort Jeanne d'Arc, maar een chocoladekleurige editie. Pkbücie. De twee Engelscben Wright en James, die te Kerman door de roovors werden opgeslo ten gebonden, zijn in veiligheid en te Kwi- man aangekomen. Mr. H. J. Doude van Troost, burgemeester van Loenersloot en Rowiel, lid van de Prov. Staten, is door de cbristeljjk-bistorisebe kies*- voreeniging candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in bot district Breukelen en beeft de candidatuur aanvaard. De ant-rev. kiesvereeniging te Vreeland beeft voorloopig candidaat gesteld mr. T. de Vriep, te 's-Gravenhage. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1909. 'f (Vervolg.) Aan de orde Do begrooting van liet Gemeente-Pensi oenfond» voor 1910. Deze wordt overeenkomstig de voor dracht vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 51000.—. Aan de orde Do rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente over 1908. Do Voorzitter De Raadscommissie, welke! do rekening hooft onderzocht, adviseert tot hare goedkeuring. Mot algemoene stemmon op 2 na, die van; de heeren Nodorhorst en van Galen, wordt do rekening vastgesteld, en woldo gewone- ontvangsten op f 444748,74®, de gewone uit gaven op f 406762,02', do buitengewone ont- vangsten op f 138828,05 de buitengewone, uitgaven op f 184381,305. Aan de orde Het voorstel om over te gaan tot den bouw en de inrichting van de Electrisoho Centrale. De Voorzitter: Alvorens aan iemand iiet woord te verleenen, wensoh ik namens B. en W. mede te deelen dat de raming dor. bouwkosten van het gebouw blijken ver hoogd te moeten worden met f 10000 k f 12000, zoodat het totaal der uitgeven moet gebracht worden op f 258000. De heer DessingM. d. V.Hoewel in een vorige vergadering reeds in beginsel besloten is tot oprichting der centrale, kan ik toch niet klakkeloos heenloopen over hetgeen thans voorgesteld wordtdaarvoor is het van te ingrijpenden aard. De eerste begr.ooting, welke ons door deskundigen gegeven is, bedroog f 106000, terwyl nu van don heer Swartwout de Hoog oen begrooting is gekomen ten bedrage van f271000, een verschil dus van niet minder dan f 105000. Sedert is het totaal dor uit gaven verminderd tot f 258000, maar het levert toch nog een beduidend verschil op, n.l. f 98000. Ik moet verklaren dat ik groot bezwaar heb m\jn goedkeuring daaraan te verleenen. De over dit voorstel verschonen stukken zijn te omvangrijk dan dat wij die tot een onderwerp van bespreking zouden kunnen maken; evenmin zou het aangaan over do meerdere of mindere juistheid van de daarin vervatte cijfer. te discusaieeren ik zou daur- I voor zelf technicus moeten zijn en wij zou den hedenavond niet gereed kunnen komen. Op oon enkel punt wil ik echter wijzen. Het bedrijfsresultaat gedurende de eerste jaren wordt in «tukken ais volgt voorgesteld late jaar f 9569 verlies, 2de jaar f 1000 verlies, 3de jaar f 3000 netto-winst, 4de jaar f 7569 netto-winst, tk zal niet zeggen dat die cijfers uit de lucht gegrepen zijn, maar vagacijfers mogen ze toch wol genoemd worden. Wjj beginnen dus al dadelijk met een verlies van f 9669 en ik vind geen vrijheid aan zoo iets mijn stom te geven. Het verschil tussohon do' eerste begrooting en de latere is te groot. Mij dunkt, dat had wel iets anders kunnen zijn. De heer JongonburgerOok ik wensoh kortelijk mijn stem te motiveoren. Ik ga geheel accoord met hetgeen de heer Dessing in hot middden heeft, gebracht maar ik zal niet in dezelfde richting mijn stem uitbrengen. Ik meen dat wjj over do electnsche cen trale op zich zelve thans niet verder bo- hoeven te redeneeronhet besluit tot op richting 'daarvan is rewis in een vorige vergadering gevallen. Hier loopt het alleen over een aan B. on \V. te geven machti ging tot de aanbesteding en do verdere voorboreiding voor do oprichting der qlec- trische centrale. Wel is waar zouden wij een enkel woord kunnen zeggen over het rapport, gelijk de heer Dessing reeds gedaan heeft. Ik zou er aan kunnen toevoegen dat wjj als leeken «foor du rapporten der deskundigen niet wijzer zijn gewordenhet is het oude deuntje dat do deskundigen het met elkan der niet eens zijn. Do een zegtgaat op den ingeslagen weg voort, uw pad ia op rozen, terwijl de andere hot „wee wee' over Gouda uitroept en zegt dat de cen trale aan de Gemeentekas zoovele duizen den per jaar zal kosten en dat de rentabi liteit niet is aan te toonen. Het is voor leeken ondoenlijk uit die tegenstrijdige gevoelens een conclusie te trpkkenik zal er dan ook niet verder op ingaan en mij niet wagen aan oen critiek op de gegeven cijfers. Ik kom er op terug dat het besluit tot oprichting reeds is aangenomen en dat ik de geheele verantwoordelijkheid stel op rekening van degenen die voor dat voor stel gestemd hebben en voor do oprichting der centrale zoo geijverd hebben. Wel is waar is het te bejammeren dat de kosten bijna een ton moor bedragen dan de raming indertijd was, maar en dit klinkt mis schien oenigszins onverschillig daarvan trek ik mij weinig aan want ik schnif bet op rokening van de voorstanders. Ik voor mij persoonlijk wil de hoeren in zoover steunen en zeg: gij wilt de electrische cen trale en ik wil u heipon haar zoo goed mogelijk te maken. Dit is voor mij het motief om thans te stemmon voor het voor stel van B. en W. Met nadruk voeg ik hieraan toe dat ik niet bekeerd ben wat de oprichting der electrische centrale betreft gegeven echter de rapporten, het ontzaglijk werk der gas- commissie, en hot goede inzicht van B. en W., daargelaten al hetgeen daaraan .ver bonden is, gevoel ik geon vrijheid thans tegen te stemmen. Do verantwoordelijkheid rust op de voorstanders van de electrische cen trale maar wij, die er tegen geopponeerd hebben, zijn geroepen met de heeren mede te werken zoover als mogelijk is. (Wordt vervolgd Uit Amsterdam meldt men aan de N. R.' Ct. dd. 29 Aug. Door de Algemeene Patroonsverceniging in do Bouwvakken worden thans pogingen in het werk gesteld, om de stakende grond werkers en hunne patroons tot elkander te brengen: aanvunkelyk met weinig succes. Zondag kwamen de stakers in besloten ver gadering byeen; Maandag zal wedorom eene conferentio van beide partyen, onder leiding van de A. P. V., plaats bobben. Zondagnacht is een persoon van ongeveer 35 jaar, vermoedeiyk uit den Haag, aan de Booinmarkt te Leiden in bot water gerankt en verdronken. Do man had oen lombard briefje by zicb, waarop oen naam vermeld stond. Het lQk van den soldaat J. F., beboorende tot het 2e regiment infanterie en tot de be volking van de Citadelkazerne te 's Horto- geuboscb, die sedert Dinsdag werd vermist, is gisteren uit de rivier de Aa, achter de kazerne opgevischt. Men meldt aan do N. R. Ct.: Het is do politie nog niet gelakt de daders van den voor eenige weken op de echtelieden Spyker te Hazerswoude gepleegdon moord aanslag op bet spoor te komen. De oudjes uemen in beterschap toe, al zit de schrik er nog in. De vrouw is reeds voor zooverre hersteld, dat zo bare gewone buiseiyke bezighodeu weer kan verrichten. De man is nog onder behandeling in het Akademisch Ziekenhuis te Leiden, waar men allo moeite doet het erg beschadigde oog nog te behouden. Zondagmorgen, ongeveer half elf, bevond de heer E. L. F. Temps Jr., van 's-Gruvert- hago, zicb met een dame in een roeibootje onder de brug aan de Leidsche Vaart by Warmondorhek, toen over die brug een rjj- tuig passeerde. Plotseling weerklonk gegil en geschreeuw om hulp en zag do heer T. rütuig en inzittenden in het water. Het ge lakte hem achter hof rijtuig te komen met zyn bootje en al dadeiyk slaagde hy er in een vierjarig meisje en haar moeder te red den. Op zgn hulpgeroep waren drie hengelaars uit Leiden, C. van der Sluis, W. Koekebak- ker en J. Droef toegeschoten die het bootje in evenwicht hielden. Men slaagde er in alle personen die in de open brik gezeten hadden spoedig te redden. Het waren de heeren Leemans, oud-Direc- teur-Generaal van 's Rijks Waterstaat, en diens schoonzoon mr. Kluiver, uit Rotterdam met vrouw, kind en kinderjuffrouw. De heer Leemans had een tamelijk ernstige verwon ding opgeloopen door een vallenden koffer. li ■mi In de laatste dagen is de tentoonstelling eigenlgk verrezen. Van weiland tot tentoon stelling is de metamorphosejdie het terrein in enkele dagen heeft ondergaan. Na de sierlijke entreé, die versierd met groen en bloemen, van den weg af een heel aardig gezicht oplevert, te zijn doorgegaan, krjjgen we links in do groote door zeildoek gedekte «ent dc verblijfplaats van kippen, duiven, konijnen enz. Verderop rechts is het hoofdgebouw voor visebteeit, groenten enz. Aan de overzijde krijgen we de afdeeling landbouwgereedschappen, wagens, machine rieën enz. Achter liet hoofdgebouw komen de inzen dingen van kaas, boter en melk. Van het laatste laat de Gondsche Melkinrichting ons een en ander zien. Nog een paar oud Goudsche gebouwtjes en dan de ververachingitent, waarin heden te 11 uur de opening der tentoonstelling zon plaats hebben. Ten ongeveer l0'/9 uur had op het stad huis de ontvangst plaat? van den Directenr- genoraal van den Landbouw, den heer La- vink, en het Hoofdbestuur der Holl. My. van Landbouw door der. burgemeester, den heer R. L. Martens, in tegenwoordigheid van de Raadsleden en verdere genoodigdon. De heer Martens hield daarby de volgende toespraak Mynheer de Directeur-Generaal van den Landbouw, Mijne Heeren leden van het Hoofdbestuur en van het bestuur der afdee ling Gouda en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw Hot zy my vergund u namens dpn Raad der gemeente Gouda in dit aloude stadhuis welkom te heeten Toen in het. vorige jaar de volijverige voor zitter van hj?t afdeelingsbestuuc mijne mee- uing vroeg over het denkbeeld om te trachten in 1909 de algeroeone vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de gewoonlijk daaraan verbonden landbouw tentoonstelling in Gouda te doen houden, beb ik dat denkbeeld van harte toegejuicht en gaarne namens de gemeente den noodigen steun toegezegd, zeker als ik was dat ik daarmede handelde in den geest van het gemeentebestuur en van de ingezetenen. Het te Texel genomen besluit om over eenkomstig het verzoek der afdeeling Gouda en omstreken de volgende algemeene ver gadering en de jaarlykscho tentoonstelling in deze stad te doen plaats vinden, is dan ook door de burgery met groote ingenomen heid vernomen. Die ingenomenheid heeft ge leid tot de algemeene medewerking, die ik weet dat het afdelingsbestuur heeft onder vonden by zyn streven om het Hoofdbestuur en de afgevaardigden eene waardige ont vangst te bereiden, om eene tentoonstelling te organiseeren, die gezien zou mogen worden. Kan het ook wel anders, Myne Heeren Onze stad heeft ontegenzeggelijk bloeiende groot-en kleinindustriëen, maar zy is in de" eerste plaats toch een landbouw centrum, het middelpunt van eene welvarende streok, waar landbouw en veeteelt de hoofdraid delen van bestaan zyn. Naar Gouda worden voor het grootste gedeelte de voortbreng selen van die streek ter markt gebracht of afgeleverd hier heeft de afrekening plaats van den verkoop der produc'en, ook al zyn zy niet op onze markt verhandeld, hier doen de landbouwers van den omtrek hunne inkoopen. De bloei van onze ge meente en vooral van onzen middenstand, om dien tegenwoordig zoo in zwang zynden term te gebruiken, hangt daarom ton nauwste samen mot den bloei van den landbouw. Om die reden bestaat in Gouda zooveel belang stelling voor alles wat den landbouw be treft, zooveel sympathie voor eene vereeni- ging als uwe Maatschappij, werkzaam ten bate van den landbouw Daarom, M. H., is het den Gemeenteraad van Gouda, wiens tolk ik ben, zeer aange naam u hier te mogen ontvangen en begroe ten. in de eerste plaats U, Mynheer den Directeur-Generaal, wiens verdiensten tegen over onzen landbouw zoo groot zynvoorts U Mijne Heeren, leden van het Hoofdbe- bestuur der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, die krachtige en machtige ver- eeniging, aan wie de landbouw in het alge meen en die van de provincie Zuid- en Noord Holland iu het bijzonder veel te danken heeftten slotte U, Myne Heeren, leden van het bestuur der afdeeling Gouda en Omstreken, in wie wy zien de vertegen woordiging van den landbouw onzer streek, eu die, volgende het voorbeeld van uw Hoofdbestuur in engeren kring weet te geven de leiding, welke in onzen tjjd van noode- is. Wilt de verzekering aanvaarden dat de Gemeenteraad uwe tegenwoordigheid in zyn midden ten hoogste waardeert. Maar, M. H., ik spreek hier niet enkel uit naam van het gemeentebestuur. Toen ik bet had over de ingenomenheid der bur gery met het besluit om dit j&ar de alge meene vergadering nwer Maatschappy te Gouda te houden, w as het geen ydel woord. Daarvan zal IJ reeds overtuigd hebben de vlaggentooi, de versiering onzer straten. De burgery verheugt zich in waarheid in het bezoek van zoovele bekwame landbouwkun digen als afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappy van Landbouw. Het zal II en dien afge vaardigden in de komende dagen blijken dat do ingezetenen zonder uitzondering zich beijveren om aw verblijf zoo aangenaam ino gelyk te maken, om U te given uitspan ning na arbeid, in één woord om U te too nen dat gy allen zyt welkome gasten, o »k der burgery M. H. Moge de op morgen te houden al gemeene vergadering tot vermeerdering nog van den bloei uwer Maatschappy, moge de straks te openen tentoonstelling, waaraan ik niet twyfel, beantwoorden zelfs aan de hooge verwachtingen, die daarvan worden gekoesterd, bobben het succes, dat onze af- die haar op touw zette, zoo ten volle ver dient M- H. Leve de Hollandsche Maatschappy van Landbouw en hare afdeeling Gouda on Omstreken Daarna bekwam Mr. C. P. Zaayer, Voor zitter van hot Hoofdbestuur het woord, die het een aangename eer vonl om hier door den Burgemeester, de Wethouders en de leden van den raad te worden ontvangen. Wanneer men zoo ontvangen wordt zeide spreker dan voelt men ziel» hier b'/onder op zijn gemak in dit oude stadhuis. Hoewel de goede stad ter Goude eeu stad is van de zesde rang, is zy voor den landboaw zeer belangrijk. Gelegen tnsschen de twee groote hoofdsteden, Amsterdam en Rotterdam en ook tusschen twee groote Waterschappen, terwyl hot derde zeer dicht by ligt, is Gouda het cenlrtfm van een landbouwende omge ving niet alleen maar ook van boomkwecke- ryen. Namens het hoofdbestuur betuigde spreker dank voor den goeden ontvangst. Waar door de staat veel wordt gedaan ten behoeve van den landbouw, volgt de gemeente Gouda dit na en dat dit zoo moge blyvo is en blyft do wensch van het hoofdbestuur. De heer Valckenier de Gréeve voorzitter van de Afd. Gouda daarop liet woord voe rende, bracht in herinnering dat gedurende het 61-jarig bestaan van de afd. Gouda der Holl. Maatschappy van Landbouw de ge meente Gouda den meest mogelyken steun steods heeft verleend ten behoeve van den Landbouw en hij hoopte dat dit zoo zou blijven. Na de ontvangst ten Stadhaizo|reden afd.- en hoofdbestuur, gemeenteraad, burgemeester eri de vertegenw. van het ministerie van Land boaw naar het tentoonstellingsterrein. De yoorz. de heer Valckenier de Greeve heette allé aanwezigen, waaronder we ook Jhr. van Doorn afgevaardigde voor het kiesdistrict Gouda, opmerkten, hartelijk welkom op het terrein. In de allereerste plaats wilde hy op dezen feest dag zyn dank betuigen aan de Koninklijke Fa milie. Pas waren de plan- nen bekend of H. M. zond blyken van sym- pathie. Evenzoo H.M. de Koningin-Moeder die Donderdag a.s. de ten toonstelling met een bezoek zal vereeren, en ten slotte Z. K. H. de Prins der Nekerlanden, die zoo welwillend was wel het bescherm heerschap te willen aanvaarden. Ook van de zjjde der regeering heeft men alle raogelyke steun mogen ondervinden. De voorz. sprak er zyn leedwezen over uit, dat Zyne Excellentie, de minister, door plich- ton aan zyn ambt verbonden niet tegen woordig kon zyn. Morgen echter zou mi nister Talma de tentoonstelling bezoeken en heden had op zyn verzoek de heer Lovink directeur-generaal van 't ministerie van Land bouw wel de goedheid deze tentoonstelling te willen openen. Verder dankte de voor zitter, den burgemeester en den gemeenteraad voor de welwillende steun, evenals het hoofdbestuur. Het karakter van deze tentoonstelling was een geheel ander dan dat van vroegere. De nieuwe weg door de Maatschappy na 1897 ingeslagen was hier gevolgd. Geen markt terrein, waar alles bjjeen was al of niet in betrekking staande tot de landboaw, ook geen kermis met allerlei vermakelijkheden maar wel een opbouwend geheel. Waar velen by het verschijnen der cata logus getwijfeld hadden aan het slagen, daar was een woord van hulde aan deiuzendeis, die gezorgd hadden, dat hy geslaagd was, op zyn plaats. Na kwam aan het woord Mr. Zaayer (Hoofdbestuur). Volgens Mr. Zaaüer was het een dubbele feestdag voor de Maatsch. van Landboaw. Hy wenscht de Afd. Gouda geluk met haar werk ook de burgery viert mee feest, ge tuige de versieringen van verschillende stra ten en huizen, zelfs de regen zal er de feest vreugde niet afwasschen. De hoogst ge spannen verwachtingen zullen hier niet be schaamd worden. Spr. wilde eindigen met den wensch van een Goudsch dichter in de 18e eeuw, die zei: „Die perzik smaakt oa&r meer". Ook mr. Zaayer bracht nog eens hulde aan allen die er toe medegewerkt hebben om de tentoonstelling te mAken tot wat zy nu is. Daarna kwam aan bet woord de afgev. van het ministerie van Landbouw, de heer Lovink. Namens den minister moest spreker mede- deelen dat die tot zyn leedwezen verhinderd was in persoon de tentoonstelling te openen. Aan het verzoek van den minister om zyn taak over te nemen had spreker gaarne vol daan, vooral ook omdat een tentoonstelling als deze zooveel tot ontwikkeling van den landboaw kan bijdragen. Het eenig doel van dergelijke exposities moet zyn, voorlichting van het bedrijf en dat is hier blykbaar be tracht. Spr. wilde dit met enkele grepen ait het programma toelichten. By de inzendingen rundvee werd vroeger enkel gelet op het exterieur, nu werd ook gezien naar afstam ming en opbrengst. Ook nrs. als bnlpmest- stoffen, boter- en kaascontrole hadden blijk baar ten doel het bedrijf vooruit te brengen. Eeu gelakkig verschijnsel noemde spr. het dat ook de wetenschap meedeed, want voor een goeden landbouw is het noodig dat hij op wetenschappelyken basis gegrond is. Spreker wilde niet eindigen voor hy een woord van hulde gebracht had aan het bestuur der afd. Gouda en*burgemeester en gemeenteraad der gemeente voor wat zy te dezer zake hadden gedaan. Hierna ver klaarde spr. de tentoonstelling voor-geopend. Voor uu de tentoonstelling verder werd bezichtigd, werd er een fotografie gemaakt van den heer Lovink le midden van hoofd en afdeelingsbostnur. Daarna begon de be zichtiging yin be1 terrein. De volgende bekroningen zyn uitgereikt voor AFDEELING KAAS. A. Goudsche Kaas. A. I. Eere-Afdeeling. Gouda kaas uit volle melk ber*id, van minstens 10 K.G. gewicht, (gemaakt onder controle van het kaasconlröle-statiun „Zuid Holland"). Eereprys, Groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, en f 100.—. C. J. de Vries Pzn., Stolwijk. Ie Prys, Gouden medaille, aitgeloofd door de Nederl. Vereeniging van Kaas handelaren on f 50. S. Moons, Reeuwyk. 2e Verguld zilveren medaille, uitge loofd door den heer J. F. W. S Middelbeek, Voorz. v. d. Nederl. Verg van Kaashandelaren en f25.—. C. Breedyk, Waddinxveen. 3e Zilveren medaille en f 15.—, uit geloofd door de heeren H.-S. F. de Moraaz Imans te Uirecht en N. M. A. M. de Moraaz Imans te Amsterdam. N. Breedyk, Wad dinxveen. 4e Zilv. Med. en f 15. W. van Vliet, Moordrecht (Bloemendaal. 5e Zilv. Med. M. Moons Mz., Bloe mendaal bij Gouda. 6e Zilv. Med. A. Oudijk, Moordrecht. 7e Zilv. Med. J. de Vries Azn., Stol wijk (BeyerRch"). 8e Zilv. Med. L. D. Haisman, Ze venhoven. Eerv. Verm. L. T. Baas, Stolwyk. L. van Gaaien, Hazerswoude. I F. Bogaard, Stolwyk. S. Schouten, Nieuwkoop. J. D. Baitenhuis, Reeawyk. Afdeeling A. II. Bereid uit volle melk, bevattende ten minsto 45 pCt. zuiver melkvet in de droge stof en voorzien van het contrölemerk van het kaas- contrölestation „Zuid-Holland", o. Gouda kaas van 3% tot 6 K.G. 5 stuks, le Prys, Gouden Medaille. M. C. Piek te Oudshoorn. b. Gouda kaas van 6 tot 10 K.G.4 stuks, le Prys, Gouden Medaille A. Verboom, Voor schoten, Woelwijk. 2e Verg. Zilv. Medaille en f 20.—. M. C. Piek Czn. Oudshoorn. 3e Verg. Zilv. Medaille en f 10 L. Dompeling, Zoeterwonde. 4e Zilveren Medaille en f 10.—. J. Verwey, Alkemade. 5e Zilveren Medaille en f 5.—. J. Verhagen, Oudshoorn. 6e Zilv. Med. en f 5.—, M. Tol Gzn., Haarlemmermeer. Eerv. Verm. P. den Hertog Wz., Wonbrnggc. A. den Hertog, Oudshoorn. J. C. v. d. Torren, Waddinxveen. P. den Hertog Czn., Oudshoorn. c. Gouda kaas van boven 10 K.G.: 3 stuks. 5e Prys, Eervolle vermelding P. C. de Zwart Nienwerkerk a. d. IJael. Afdeeling A III kaas (oiet ouder contrdle gemaakt) a. Gouda kaas van 31/* tot 6 K.G.5 stuks (op de Markt te Gouda 30 Aug. aan te voe ren 50 stuks). le Prys, Gonden Medaille, aitgeloofd door Mevr. J. A. Wurfbain—van den Broeke, Huize Heuve Worth, Rhe- den. N. Breedyk Waddinxveen. 2e Verg. Zilv. Medaille, uitgeloofd door de afdeeling Bodegraven der H. M. v. L. en f 10 Leendert de Vries Jzn. Gonda. 3e Zilveren Medaille, aitgeloofd door afd. Bodegraven der H. M. v. L. en f 5. A. van der Mei, Polsbroek, Pietershoeve. 4e Zilveren Medaille C. J. Lekkerker- ker Haastrecht. Eervolle Vermelding L. van Nielen Moord recht. b. Gonda ka&9 van 6 tot 10 K.G.: 4 stuks (bp de Markt te Gouda 30 Aug. aan te voe ren 35 stuks). le Prys. Gouden Medaille N. Breedyk Wad dinxveen (Bloemendaal), 2e Verg. Zilveren Medaille en f 10 A. J. Hegbert Bodegraven. 3e Zilveren Medaille en f 5. L. de Vries Jzn. Gouda. 4e Zilveren Medaille T. Broer W/.n. Bejjersche by Stolwyk. c. Gouda kaas van boven 10 K.G.3 stuks (op de Markt te Gouda 30 Aug. aan te voe ren 25 stuks). le Prijs, G)uden Medaille, uitgeloofd door de leden van het best aar van de kamer van koophandel te Gouda, N. Breedyk Waddinxveen (Bloemen daal). 2e Verg. Zilv. Med. en f 20 Wed. A. v. d. Heuvel Moordrecht. 3e Zilveren Medaille, en f 10 J. de Jong Leimniden. Afdeeling D. Edammer kaas. 2. Commissiebank (10 stuks), le Prys, Vorg. zilveren Medaille en f 10. N. V. Full Cream kaasbond v/d kaasfabriek „OudHolland", Bode graven-Amsterdam. Afdeeling Boter A. Nederl. gezouten boter voorzien van het Ryksbotermerk. lo prys, gouden medaille, Goudsche Melk inrichting,, Gouda. 2e verg. zilv. med., stoomzuivelfabriek „de Ducarl", Rozenburg. 3e zilv. med., P. A. Hofstede, Loos- duinen. 4e bronzen medH. F. van Wjjoands- bergen, Uirecht. 5e bronzen med., Coöp. Landbouwver. Weddehoeve", Goor. Boter B. Weiboter in Keulsche potten, le prys, Gouden med., Zuivelfabriek „Sa menwerking", Giesen-Nieuwkerk. 2e Verg. zilv. med., stoomzuivelfabriek „Graafstroom" te Bleskensgraaf. 3e Zilv. med, L. de Vries Jr., Gouda. 4e Bronzen modJ. Brouwer de. Koning, Haastrecht. Groententeelt. le prys, Tuinier8-voreeniging Gouda en Om streken. 2e Nieuwe tuiniers voreeniging Gouda te Waddinxveen. Eerv. verm., H. M. Veldors, le 's Rug-'. Planten, a. le prys, W. L Igimink. 2e A. van Galen. Planten, b. lo W. L. Immink. 2e A. van Galen. GOUDA, 31 Augustus 1909. By Kon. Besluit van 27 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. vau Galen, wethouder dezer ge meente. De eere-medaille der orde van Ornnje- Nassau in broos toegekend C. G. Wulffraat, kruier aau het spoorwegstation alhier en in zilver P. de Mol, meceterknccht in eene dor pypenfabrieken van de firma P. Goedewaagen en Zoon alhier. Wegens.het ongunstige weder ging de parade van het garnizoen niet door. Do gondelvaart in de Katteusinge! gaat mede wegens het slechte weder niet door. Het was druk vandaag in onze stad en het zon zeker nog veel drukker gowoest zyn, als het weer wat beter was geweest. 31 Augustus toch wordt meer en meer een feestdag en mocht de commissie voor open bare feesten, die zich anders zoo verdien stelijk maakte, er niet meer zyn, door de tentoonstelling van de Holl. Maatschappy van Landboaw zou ook dezen keer de dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Verlangend werd er al dagen van te voren naar de lucht gekeken of die niet wat beter werd, naar den barometer gezien, hoe die stond, de weerberichten nagegaan. Het zou toch jammer zyn wanneer al bet werk aan de versiering besteed, al de moeite en kosten door regen en wind werden ver- nield^ Want er is prachtig versierd vele straten, winkelier,s, particuliere woningen hebben een feestelijk aanzien gekregen als maar zelden. Wanneer we eens uitgaan van het centrum der stad, de Markt, die met zyn slanke masten, verbonden en om wonden met groen, gekroond door vlaggen en wimpels, niet meer te berkenneMlg, dan zien we naar alle zyden boe de Gouwenaars met zeer veel sympathie» het hnnne hebben bygedragen om deze feestdagen te doeirslagen. Hoogstraat en Kleiweg, Korte- en Lange Tiendeweg zyn zeer mooi versierd, vlaggen en wimpels, bloemen en groen zyn :net kwistige hand overal aangebracht. De Turfmarkt prijkt met een dryvenden tuin, terwyl ook de Lange Groenendaal, Wydstraat en Dubbele Buurt kranig voor den dag komen. Op de Havenbrug en aan bet eind van den Kleiweg is een eerepoort opgericht de eerste mooi wit met attributen van den landbouw, de and» re geheel met heide, voorzeker niet minder mooi. Vele winkels en woningen zyn magnifiek versierd, kosten noch moeiten zyn gespaard. Noemen wy op de Markt slechts „Hotel de Zalm", de winkels van de heeren Stroeve, Bosch en Co., C. C. Krom, de etalages van de bh. Bahlmano en Co., Samson, NVisbruun en Liffman, op de Hoogstraat de etalages der firma C. U. van dor Post, op den Tien deweg bjj den heer C. Teekens, op den Biee- kerssingel by den heer Peeters, op de Gouwe bjj de firma de Jong, op de Haven bij Mr. M. M. Schim van der Loeff, dan hebben wy slechts een kleine greep gedaan, een lange Ijjst zon noodig zyn om al het moois te noemenw Als de verlichting van avond doorgaat en het was goed weer, zou er nog heel Wat moois voor don dag komen en de stad ze ker een magnifioken indruk maken. Maar wy vreezen met groote vreeze, dat regen en wind van ai het moois niet veel zal over laten. Laten wy hopen dat het do volgende da gen beter is. Te Boskoop hebbon Zaterdagmiddag de heer B. en echtgenoote, van Bloemendaal, by Haarlem, een ongeluk gehad met hun motorrywiel en zyspanwagen. Toen zy de terugreis aanvaarden zy hadden een be zoek te Boskoop gebracht werkte, by den oprit die naar het Goudsche rypud voort, eensklaps het stutfr niet meerin volle vaart vloog de motor met wagen togon het daar geplaatste zware hek op, dat be zweek on naar beneden viel. De motor, daardoor vryo baan krygende, stortte, mot den wagen en de beide personen van de zeer hooge brag in de Watering. Op het angst- i eschreeuw schoten onmiddellyk eenige per sonen toe oin hulp te verleenen, waarby de werkman W.ossel Veflindt zich te water be 'gaf on beide personen op het droge bracht Deze zijn er buitengewoon goed afgekomen, groot lichamelijk letsel kwam niet voor, wel schade aan kleederen, motor en wagen. ZATEKBDAQ 2g AUUUSTIIN. I K. II K. StaatslefHinqrn Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 3 93% Portugal. Oblig. Tabaksmono polieleening(50Ü—5000 fr.) 4' |96'/. Rentelooze certif. f 6 10 Oblig. 2e Serie fr. 500 3 58 Bulgarije. Oblig. Tabakslue- ning 1902 5 97'/« Hypothee. Staats!. 1892 6 99"/4 :J Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 4'/, 90' Azik. Japan Obligatien 1899 4 80 - Columbia. Geconsolideerde Baitenlandsche Schuld. R. 3 481/» Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. ,Hypb. 3>/« 97% Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' t 100'/ Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 99% Pandb Westlandsche Hypb. 4 100'/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 99% Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4% 101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99% Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 101% - Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99»/» Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 99% Paódb. Hollandsche Hypb. 4 94'/i Scheepvaart- M aatschapp ijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4% 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 Premielceningen Beloie. Stad Antwerpen 1887 2", 98 Diversen. Laan v. Meerdervoort Mq. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 99 Burgerlijke Stand. GEBOREN28 Ang. Josephina Anna Maria, ouders G. A. de Jong en P. C. Leer- intveld. 29. Wilbelmina Pieternella, ouders P. v. d. Klia en W. Nolte. 30. Adriana Eva, ouders L. A. P. Lafeber en E. C. den Hertog. 31. Johanna, ouders G. v. d. Horst, en M. G. Sparnaajj. OVERLEDEN: 29 Aug. W. Flux, 5 d. 30. C. W. van Rijswijk, boisvr. van M# J. Flux, 58 j. van alle nog resterende COSTUMES, COS- TDME8 TAILLEUR, MANTELS, BLOU SES, ROKKEN en JAPONSTOFFEN SCHOENHANDEL, KLEIWEG E 30, tegenover do Kleiwogetoeg. OROOT8TE SORTEERING in Zwart en Bruin Chroomleder. late soort GUMMI HAKKEN. (Alle rop.iratifiu en aangemeten werk.) firn wordt verzocht op 't MKItk te letten uit het Magazijn tan OOUINCUEM. Doze Til EKEN worden afgele verd iu verzegelde pakjes van rij wee en een half en een Ned. om met vermelding van Nominer e» Prys, voorzien van neveiutaaud Merk, volgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoir.ng van gi- eerde orders aanbevelende .1. G. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. NICHTCAP Eohto Oude Jenever 1\ HOPPE. Verkrijgbaar by PK KT KUS Let oft cachet ea kurkbran/i xyn thans door nieuw gevonden toepassingen onze /ij olieverf (jctchllt!<rtl/> Por tretten Ê'eininre- ttogaert*. Zy geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtuige zich, geen imitatie voor de eckte te ontvangen. Gelll. Pryscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratie op aanvraag Boxtel. H. BOG A ttim Jt Co. Agent voor GOUDA Eiruin A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen :e bezichtigen zyn. ai cent per Jiru-h. Aanbevelend, wordt ait overtuiging, als ma werkelyko hn'j in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van ad re* jwr briefkaart woidt d t boekje franco per post toegezonden d<» r BLOKPOEL'S KoAkban. Za'tboinmel.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2