.N THEE. r zom s’s ADE .\teuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 11043. 9 September 1909. 4Sste Jaargang. en Buitenlandsch Overzicht. Verspreide Berichten. I FEUILLETON. ER ENZORG« ENMUIS. VERWARDE DRADEN. Donderdag J f i HET ,Penn- ten IV. (Wordt vervolgd.) i I, 8'/j» dubbele fléech Vegte, ZnlUiomn el Rotterdam. nhage. g- J. Cin. Rotterdam „Tennessee”, „Washington’ laif„Cai sylvania”, Zaterdag een r:!" wateren, van ADIJS GOUDA doen en lelijk het trekken, i bederft en noch usschen zeep en IERK te letten VIN M. worden afgele- de pakjes van vij en een Ned. ona van Nommer er. van nevenstaand le Wet gedepo- itvotr.ng van gc- ibevelende HJL, ART Lz. Het hoofdbestaar te Rome van den Ar beidersbond, heeft besloten tijdens het bezoek van den Tsaar aan Italië, vlaggen, met krip Naar het Dnitsch. (ilH IISI IIE CO l BANT ch ten doel om ge huishoudelijke 'O veel noodig te lijk aan tninge zen te verkoopen. komt geheel ten ereeniging „4r- Te Ipswich z(jn thans een vjjfhonderdtal afgevaardigden van Britsche vakverenigin gen bjjeen voor hun jaarlyksch congres. Zaterdag zyn verschillende vóórvergaderin gen gehouden, onder anderen ter bespreking van de Woningwet en ter verbreiding van de sociaal-democratische beginselen. Zondag hadden de gebruikelijke godsdienst oefeningen ter inwijding van het congres plaats, gisteren werden de afgevaardigden verwelkomd door den burgemeester van Ipswich, die daarbij den wensch uitsprak, dat hun beraadslagingen evenzeer den werk gevers als den werknemers ten goede zouden komen en na de lunch hield de voorzitter, de heer Shackleton, zijn openingsrede, waarin hij de begroeting van het ministerie Asquith schetste als de grootste flnanciëele hervor ming van dezen tijd. Heden beginnen de eigenlijke werkzaamheden. Telefoou No. S>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zón- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.85, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dvertrofteu bors wolliekend LCBT-Uim et Fabrieksmerk).' ide, radicale en g van alle, zells nekkige zenuw- ral ontstaan door i jeugdigen leeftyd Ike zwakte, Bleek Hoofd pjjn g Maagpijn Onvermogen i enz. Uit- den vinger op de lippen, op de teenen loo pend, het drukke kind on de praatzieke meid trachtte stil te honden om den strengen beer niet te storen. Daar echter haar vertwijfelde pogingen schipbreuk leden, bad zy eindelijk moeten besluiten, aan Lilly’s vleien toe te geven en haar by mynheer Fester te laten binnensluipen, en toen op haar bescheiden tikken de deur vlug van binnen werd open gedaan, stonden zij thans onbevangen vriend schappelijk, tegenover elkander; de frissche jonge vrouw, die er, in haar hemelsblauwe, met witte kant gegarneerde nachtpon en het coquette mutsje op, bekoorlyker nitzag dan ooit, en de nette jonge man, met de witte handen, de blanke huid, de frissche gelaats kleur, de onberispelijke kleeding, solide, ge zond en opgeruimd. Zuchtend moest Lizzy daarbij aan haar bleeken, zwartgalligen echt genoot met zyn sombere gelaatstrekken en stille natuur denken; die nooit opgeruimd was en iemands stemming bedierf. En zy zuchtte nogmaals, ditmaal als verlicht, en keek met onverholen welgevallen tot hem op, terwijl hy met niet minder welgevallen moeder en kind beschouwde. De'volle, lichtroode lie den openden zich daarbij en twee rÜen witte tanden lachten haar toe. Zy reikten elkander vlug de hand tot een morgengroet, en de zachte, blanke vin gers hielden elkander een oogenblik langer bet eerst tot de jonge moeder van het lieve kind bad aangetrokken, bewondering van haar jeugdig frissche schoonheid, een zeker begunstigend in bescherming nemen. Daarop was welgevallen in haar spelende bevallig heid, haar onbeschryfelyk onschuldige kin derlijkheid gevblgd. Op dit oogenblik steeg den meer ervarene een verlegen blos naar bet gelaat, want hy gevoelde duidelijk, dat hy op een gevaarlijken weg geraakte, die hen zou kunnen misleiden, wanneer hy zich en baar niet spoedig een gebiedend balt toeriep. „Wil myn kleine vriendin my hier bezoe ken?” vroeg by daarom, niet meer zoo ge heel onbevangen als straks, en wendde met geweld den blik van de moeder af. „Ik wilde u vragen, de wildzang een poosje by u te willon houden, tot „hy” ontwaakt.” Fn reeds was Lilly naar binnen geslopen, had Lizzy zacht de deur weder gesloten en was aan baar huiselijke bezigheden gegaan, waarmee zy het niet zoo nauw nam. En kwartier later werd er driftig ge scheld en een man, in een kleeding die ieder ander dan de jonge, onervaren vrouw onaangenaam zou hebben aangedaan, vroeg op korten, onbeleefden toon naar doctor Strahl. Te Liverpool beeft een straatgevecht plaats gehad tusschen Roomschen en Protestanten, vast dan eigenlijk voor een groet noodzake- lyk was. „Wilt ge niet binnengaan, mevrouw Strahl?” vroeg hy eerbiedig in haar moeder taal, waarvan zy zich in den omgang bedien den, daar hy een poos in in Engeland had ver toefd. De gemeenschappelijke gewoonten en neigingen, ten minste zyn kennis van de hare hadden schielyk een vertrouwelijkheid in het leven geroepen. Zy schudde het behoorlijke kopje en zei met een uitdrukking van kinderlijke schuw heid, die baar verrukkelijk stond „Ik durf niet, hy” zy sprak over haar echtgenoot steeds vol eerbied als over een hoo- ger wezen „hy was gisteravond zoo boos, misschien wel omdat wy meegegaan zyn.” En dan ging zy, hem kinderlijk vragend aankijkend, voort: „Is bet niet wat ai te erg van hem, dat by, die ons altijd alleen laat, ons nu ook nog thuis wil opsluiten Het kost toch zyn geld niet, wat gaat bet hem derhalve aan?” Het medelijden met de verlatene en nog zoo onbeschryfelyk naïeve jonge vrouw wischte het volgende oogenblik den eersten onaan- genamen indruk uit, dien dit laatste gebrek aan tact op de fijngevoeligheid van den in ontwikkeling veel hooger staanden man ge maakt had Medelijden met baar verlaten heid was bet ontegenzeglijk geweest wat hem Reuter seint uit Sienna, d.d. 7 Sept.: Er is in den vorigen nacht een aardschok ge voeld te Buenconvente, die een paniek ten gevolge had, maar geen persoonlijke onge lukken veroorzaakte. Te Monteciano en te Murlo, waar de hui zon beschadigd werden, bracht de bevolking den nacht door in de open lucht. De keizer en de keizerin van Duitschland zyn Maandag te Stuttgart aangekomen, waar zy de gast zyn van de kouing en koningin van Wurtemberg, en zyn toen ook op het raadhuis geweest. Daar hield de keizer ten aanhoore van burgemeester en gemeenteraad een toespraak, waarin hy zyn vreugde te kennen gaf, op uitnoodiging der burgpry in het schoone raadhuis te zyn, eu by vervolgde „Dat onze Duitsche steden zich zoo flink on machtig konden ontwikkelen en dat zy in staat zyn, zich zulke prachtige raadhuizen te bouwen, ligt hieraan, dat sedert de Duit- sche stammen weer een zyn, ons Duitsche vaderland een vaste grond, een rocher de bronze is. Door de eenheid van het Duitsche volk is ook de vrede in de wereld verzekerd en onder de bescherming van dezen vrede kunnen de burgers werken en de steden zich ontwikkelen. Zoo moge dan ook in de toe komst des vredes ryke bescherming op stad en land rusten De keizer woont dezer dagen de groote manoeuvres van het Duitsche leger by. 17) Langs de muren dansten de eerste flauwe lichtstrepen van den aanbrekenden dag en vermengden zich spookachtig tot phantas- tische, onnatuurlyk groote schaduwbeelden met het zwakker wordend licht der lamp. Hy huiverde van vermoeidheid en van kou, zoudat hy begon te klappertanden. Zyne vin gers waren verstijfd en zyn hoofd gloeide, alsof er een groote, zwaar drukkende kool vuur op zyn schedel brandde. Hy wierp zich gekleed op den divan, hulde zich huiverend in een deken en trachtte de loodzware oogen te sluitenmaar iets onbeschrijfelijks, een namelooze angst deed hem telkens weder opschrikken en geen rost vinden. Volgens de Daily News werd Zondagnamid dag een Roomsche priester door een voor bijganger uitgescholden. Het verhaal der scheldparty deed de ronde en nam daarbij bedenkelyk in omvang toe, zoodat spoedig een aantal Roomschen te hoop waren ge- loopen, die meenden dat een priester van hun kerk was mishandeld en byna doodge slagen. Juist ging een Protestantsche Zon dagschool uit. De Roomschen begonnen de kinderen te molestoeren, waarop Protestan ten kwamen aanloopen om dezen smaad te wreken. Toen waren de poppen aan het dansen. In de grensstraten van de Roomsche en de Protestarnsphe wijken werd weldra een geregeld gevecht geleverd. Steenworpen ontbraken natuurlijk niet en leverden zeer gewilde werptuigen. Ruilen werden inge worpen en ook hoofden werden geraakt, zoodat vele vechtlustigen in de hospitalen verbonden moesten worden. Ten slotte dreef de politie de vechtenden uiteen, een iegelijk naar zyn eigen wyk terug. Eenige van de heftigste vechtersbazen werden, medege nomen. De keizer heeft zyn broeder Prins Hein rich van Pruisen, die tot dusver het bevel voerde over de Duitsche hoogzeevloot, tot groot-admiraal benoemd, en tot commandant der hoogzeevloot den vice-admiraal Henning von Holtzendorff. De' Daily Graphic wijdt een artikel aan den nieuwen Duitschen Groot-Admiraal en zegt daarin De onderscheiding, die prins Heinrich van Pruisen teri deel viel, vindt een hartelyke waardeering in Engeland, waar zyn toewij ding aan zyn beroep en zyne persoonlijke gaven oprechte erkenning vonden. Zyn voor komendheid jegens Engelsche zeevaarders en zyn beminnelijkheid in het verkeer met onze schepen, droeg er veel toe by, den grond te leggen voor een bartelyken verstandhouding, zooals die tusschen de zeelieden van twee leidende natiën moet bestaan. Het ontstaan van een bewondereuswaardige Duitsche vloot mag voor ons geen oorzaak zyn van tanden- knarsing, maar moet bewondering wekken en als voorbeeld werken, want het is een gedenkteeken van vaderlandsliefde en zelf opoffering, van intelligentie en geduld. Dat een volk, dat eigenlijk een binnenlanscb ka rakter heeft, ter zee zoo vooruit komt, ter wijl het tevens een groot leger onderhoudt en met succes werkt aan de oplossing van groote sooiale vraagstukken, is een der schitterendste verschijnselen van onzen lyd”. Men heeft het bericht gelezen, dat de meeste stakende letterzetters in Zweden nog weigerden weer aan het werk te gaan. Men vindt daarvan verklaring in een telegram van de Frankfurter Zeitung uit Stockholm, dd. 6 dezer. Daarin staat De bezwaren by bet bijleggen van de sta king bestaan hierin, dat het Vrijdag gesloten verdrag ónder punt 3 zegt, dat het werk in boekdrukkerijen, kleermakerijen, machinefa brieken en het bouwvak hervat zal worden en onder punt 4, dat de staking tot de be drijven van de leden van hot patroonsver- bond beperkt zal worden. Ten slotte houdt het verdrag de belofte van den onderhande- laar Cederborg in, dat de regeering bemid delend zal optreden, voor het geval bet werk „in den afgeloopen omvang” wordt hervat. Hierby Z0gt hy, dat punt 4 dat zal bepalen. Het stakingsbestuur zegt echter, dat punt 3 de bemiddeling bepaalt. Zijn secretaris Lindquist wyst er nu op, dat er in het verdrag niets in ’t bizonder van bet tram personeel en gemeentearbeiders staat, en dat Cederborg by 0e onderhandelingen heeft ge zegd, dat de bemiddeling tegenover het pa- troonsverbond dadelyk zou beginnen, als het werk in de vier genoemde bedrijfsgroepen hervat zou zijn. Over alle andere geschillen zou later onderhandeld worden. Over dat verschil van uitlegging duren de onderhan- delingen voort. De correspondent van de Fr. Ztg. zegt nog, dat de tekst inderdaad onvoorzichtig gesteld is. De stakers eischen de bemidde ling, zoodra in de vier genoemde bedrijven de staking is geëindigd de andere party, dat eerst in alle bedrijven behalve die van de leden van het patroonsverbond het werk hervat moet zyn, en voor beide opvattingen kan men zich op de overeenkomst beroepen. Hangende dit geschil, hebben nu vermoede- lyk de zetters voor ’t meerendeel besloten de staking voort te zetten. Frankrijk. lu een te Parys gehouden vergadering van lagere beambten by den dienst der posteryen en telegrafie is besloten, een krachtige actie op touw te zetten, ten einde de Nieuwjaars fooi afgeschaft te krygen en in de plaats daarvan hooger loon te erlangen. Duitschland. De kroonprins is door een wesp in de linkerwang gestoken, die daardoor zoo sterk gezwollen is, dat Z. K. H. de manoeuvres in Wurtemberg niet zal kunnen by wonen. Vereenigde Btaten. Het eerste eskader van den Grootten Oce aan, bestaande uit de gepantserde kruisers „Tennessee”, „Washington”, „South Daco- tah”, „California”, „West Virginia”, „Penn- „Öoloxado” en „Maryland” is J van San Francisco vertrokken voor reis van vyf maanden in de Aziatische Het eskader, dat onder bevel staat admiraal Sebree, doet eerst Honolulu aan, blijft dan een maand te Manilla voor het houden van oefeningen en onderneemt 19 Januari van Yokohama uit de terugreis. Denemarken. Dr. Cook beeft in een gesprek met een journalist medegedeeld, dat zyn boek, beban- Op den corridor hadden de bewoners el kander reeds gegroet, terwyl de heer des huizes nog altyd sliep, en de jonge vrouw, Telefoon No. Al) VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentie» tot 1 uur des midd. omfloerst, uit te steken, terwyl op verschil lende plaatsen meetings zullen belegd wor den, om de nagedachtenis der martelaren van de Russische ievolutie te huldigen. Bo vendien zullen geldinzamelingen worden ge houden voor de nagelaten betrekkingen van deze slachtoffers. Mocht de politie de betoogingen verbieden, dan zal een proteststaking van 24 uur wor den afgekondigd. Moulay Hafld laat er geen gras over groeien om de voordeelen te plukken, welke de overwinning op den Roghi hem biedt. Onmiddellyk heeft hy hooge belastingen uitgeschreven Fez moet 500 000 douros op brengen, de stam der Hyaïna 150,000 dou ros en 3 )()0 soldaten leveren. Alle stammen voldoen gedwee aan de gegeven bevelen van den nu oppermachtiger) overwinnaar. Bou Kamara zal waarschijnlijk aan den sultan het recht geven, aldus meldt de T-mpscorrespondent in de Marokkaansclr hoofdstad, zich do 5 h 6 millioen, die hy te Selouan en Taza verborgen heeft, toe te eigenen. Zooals een Reuterlelegram meedeelt, heb ben de bevolking van Taza en eenige stam men, die den Roghi tot nog toe trouw waren gebleven, Moulay Hafld tot sultan uitge roepen. Het heet, dat Kaïd van Taza reeds al de eigendommen van Bou Kamara in handen van den sultan heeft gestold.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1