Nightcap GROOTE EXPOSITIE ADVEETENTIEN BINITEITLAITD. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. BOEKAANKONDIGINGEN, BEURS VAN ROTTERDAM der iloiiveaiilé's EESa-stdLg-e-vex Volgens den hedendaagsohen stand der wetenschap ia Odol Patentflacona byeen en de regeering stelt alles in 't werk om samenwerking tnsschen haar en het par lement mogelijk te maken. Toch )ykt het hoogt twijfelachtig of Mavromichalis zich staande zal kannen houden. De Kamormeer- hcid was totdasver Theotokistisch, zooals men weet. Na heeft- Tbeotokis zelf zjjn hou ding nog wel niet bepaald, maar een groot deel zyner aanhangers is er over ontstemd dat, na het aftreden van Rhallis, de leider van een nog kleinere party dan de Rhallis* tische aan het bewind is gekomen. Daar komt nog bij, dat ook de Rliallisten Mavro michalis waarschijnlijk zullen bekampen. Men heeft Mavromichalis nu al verwijten gedaan, dat h\j inaar oen speelbal is iD handen van den militairen bond, hetgeen de nieuwe mi nister-president in de bladen beeft laten tegenspreken. In militaire kringen verluidt dat de minis ter van financiën de hoop heeft genit door ingrijpende financieele hervormingen de voor waarden te scheppen voor een leening van 200 nullioen drachmen, van welk bedrag 120 millioen voor de hervorming der marine en 80 millioen voor de legerhervorming zou worden aangewend. Die hervormingen vallen geheel in den ge6st van den militairen bond en nog onder den version indruk van het jongste drei gend optreden der officieren, is het publiek ook voorstander van dergelijke hervormiDgs- maatregelen. Een andere vraag is echter of het kabinct-Mavromichalis in staat zal zjjn de hervormingen ten uitvoer te leggen en of de Theotokisten zullen toestaan dat Mavromichalis met de eer der hervormingen gaat strijken. De Theotokisten z|jn vun oor deel, dat alleen de vroegere Kamermeerder heid bevoegd is om de noodige hervormin gen door te voeren. 7 Frankrijk. Vere Goold, de Ier, die indertijd door de gezworenen te Monaco veroordeeld is tot levenslangen dwangarbeid wegens het ver moorden, in samenwerking met zijn vrouw, Violette Goold, van de rijke Deeusche dame Emma Levin, is in Cayenne overleden. Duitschland. Het bedrag van 3 millioen mark voor de naamlooze vennootschap „Dnitsche Lucht lijnen" is bijeengebracht. Spanje. In verband met de arrestaties op groote schaal, die in de laatste dagen in Catalonfö hebben plaats gehad onder deelnemers aan de jongste troebelen, zijn meer dan 5000 Cataloniër8 over de grens gevlucht en wach ten in de Fransche steden langs de grens den loop der gebeurtenissen af. Rusland In het gouvernement Witebsk maakt de Cholera in den laatsten tijd tal van slacht offers door onvoldoende geneeskundigeliulp. Er zijn bijna geen dokters en de ziekenhui zen z(jn ovorvuld met lijders. Te Petersburg maakt de cholera nog ge middeld 25 slachtoffers per dag. In den loop van dit jaar zjjn reeds 5769 personen aan de ziekte gestorven, onder wie 88 pCt. tot den werkenden stand behooren. De in enting ter voorbehoediug is op 53.162 inwo ners verricht. Van die ingeënton hebben er slechts twaalf de ziekte gekregen en van die twaalf zyn er acht genezen. Turkije. In weerwil van de beloften van de Porie is aan de goedkeuring van den sultan onder worpen het vonnis, waarbij vier Armoniërs te Adana ter dood veroordeeld zyn. De Ar- ineenscho patriarch heeft in verband, met wat hy noemt, die woordbreuk z^n ontslag iu- gediend. Mexico. De stad Soto la Marina, ton noorden van Tumpico, is geheel verwoest door een over strooming der Soto-la-Marinff-rivier. Onder de 6000 bewoners ontstond een paniek, waar by tal van ongelukken gebeurden. Ook an dere steden staan onder water. De schade is zeer aanzienlijk. Thans is bepaald dat H. M. de Koningin de vergadering der Staten-Generaal op 21 Sept. a.s. niet in persoon zal openen. Vermoedelijk zullen de Ministers-departe mentshoofden in commissie worden aange wezen dat in naam der Koningin te doen. Hoogstwaarschijnlijk zal nu do heer Liof- tinck, als oudste lid in jaren dor Tweede Kamer, geroepen worden in de handen der Koningin op Het Loo do gevorderde arubts ooden af te leggen om daarna gemachtigd te worden zijn overige medeleden den eed of ae verklaring af te nemen. Op het oogenblik zijn de twee nestoren der Kamer in hetzelfde jaar geboren, nl. io 1885, dus 74 jaren oüd, t.w. de heer Lieftinck, afgevaardigde voor Zutphen en de heer Vorsterman van Oyen, afgevaardigde voor Oostburg. De beer Lief tinck, die echter eenigo maandon vroeger werd geboren dan zyn medelid van hetzelfde levensjaar, is duardoor do van rechtswege aangewezen tydelyke voorzitter der nieuwe Kamer, lly Kon besluit is benoemd tot voorzitter van de EeMe Kamer der Staten-Genefaal gedurende de zitting die zal aanvangen op don derden Dinsdag in September 1909 J. E. N. bnron Scbimmelpenninck van der Gye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Bij Kon. besluit van 8 dezer is bepaald Art. 1. De tegenwoordige zitting derSta- ten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 September 1909, des namiddags te 3 nur. Art. 2. Onze minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in ar tikel 1 vormelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Slutcn-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering dor beide Kamers de Zitting in Onzen naam te slui ten. (Stct.) Bij de verkiezing (nieuwe zittingsjaar) van een lid der Tweede Kamer in het district Broukelen zyn gisteren officieel candidaat gesteld de heeren rnr. ff. J. Doude van Troostwijk (chr.-hist.); rar. H. do Montê VerLoren (antirev.); mr. F. L. S. F baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) en mr. J. B. L. C. C. baron do Wijkerslooth de Weerdesteyn (r -kath,). Voor het thans nog loopende zittingsjaar zijn geen candidaten opgegeven. Naar het Hdbl. verneemt, heeft de minis ter van oorlog op het adres van de rijks werklieden aan de Ilembrug, die hadden verzocht aldaar den 8 urigen arbeidsdag in te voeren, geantwoord, dat voor de vijf win termaanden, met ingang van 1 November, een tijdelijke arbeidsduur van acht uren zal worden ingovoerd, evenals het vorigo jaar. Het vervoer zal in die maanden weer per spoor, en niet per boot geschieden. Voor verzoeken betreffende den arbeidsduur in 't algemeen verwees de minister de adressanten naar de staatscommissie, wier rapporten de minister afwacht alvorens een definitieve regeling in te voeren. Een nieaw raadslid van Drenme 1 werd b(j zyn installatie door den burgemeester,"naar het Centr. meldt, ongeveer als volgt toege sproken Indien ik u als nieuweling het welkom toeroep, dan heb ik daaraan toe te voegen, dat ik hoop, dat het u gegeven moge zyn vele jaren in het belang der gemeente wjerk- zaam te zyn, doch ge zult ondervinden,} dat de betrekking van raadslid op den tyd en onder de omstandigheden, waarin gy die aanvaardt, verre van gemakkelijk en benij denswaardig is. De schuldenlast der gemeente is groot, de kas der gemeente is uitgeput en de hulpbronnen van de opgaande zware hoornen nagenoeg uitgeput. De belastingen werden afgeschaft, de huishouding der ge meente werd op weelderige» voet ^ingericht, de tering niet naar de nering gezet. Immers de raad kon, gesteund door den gemeente secretaris als man van administra tie, buiten den burgemeester. Naar' mijn meening werd hoegenaamd niet gevraagd. Of de gemeente te redden is? Myn antwoord is: Ja, mits tot den ouden toestand worde teruggekeerd en lasten geheven worden. Ik heb gemeend dit nu te moeten zeggen, opdat later niet aan u worde geweten, het geen hier is geschied. Ik heet n nogmaals van harte welkom. Opheffing van een openbare school. De gemeenteraad van Oldephaert on Noordwolde (Fr.) besloot tot opheffing van de openbare school te Heidenschap onder Nyega, welke inrichting nog 60 leerlingen telt. Van de ouders van deze leerlingen op één na, was een adres ingekomen, houdende verklaring, dat zy voor hun kinderen christelijk schoolonderwijs verlangen, in welk verzoekschrift de meerderheid vèn het dag. bestuur aanleiding vond, een voorstel in te dien-n tot opheffing van de openbare school. Goedkoop duurkoop. Een Zaandammer, zekere A. H., heeft in verschillende plaatsen kruidenierswinkels, waar alles betrekkelijk goedkoop is, o. a. ook te 's Hugo, in oen dezer in de Koning straat vond de keuringsdienst op zekeren dag «en party bruine boonen, die by on derzoek bleken in begin van verrotting er. beschimmeld te zijn, deze boontjes werden verkocht voor 12 cl. per pond. Bekl. beweerde, dat zijn chef de aanspra kelijke persoon was. De leverancier van de boontjes verklaarde, dat de boonen geen le kwaliteit waren, die kocht bekl. nooit; 't waren een 2) soort boo nen, die by afzending nog heel goed waren. De keurmeester had nog een monster by zich in een fleschje, waarop, wat water was, deze stonken als een riool. De bekl. beweerde, dat zyn boonen goed waren en dat, wanneer er nu boonen ver toond worden, die verrot ot beschimmeld waren, dat dan de keurmeester die boonen er in gedaan had. Hy ontkende dan ook, dat do boonen, ter terechtzitting aanwezig, die dik onder de schimmel zaten, de ^ne waren. Het O. M. eisciite voor dezen man, die al eens meer werd bekeurd, een boete van f 25.-. Woensdagnacht meende een verpleegster van bet Ryks krankzinnigengesticht te Me- demblik, Gat een der patiënten zich over bet dak verwijderde. Onmiddellijk maakte zy alarm, zoo ook de nachtwaker; in alle rich tingen werden nasporingen gedaan. Even wel... in de inrichting werd appèl gehouden, waaruit bleek, dat alle verpleegden present waren. Toch zal vooreerst een dubbel oog in het zeil worden gehouden niet onmogelijk toch, dat van buiten af hulp werd getracht te ver- leenen tot een ontvluchting Da verpleegster zegt, zich niet le hebben vergist, er was onraad. Op het strand te Vlis.singen zyti op een paal kleederen van een jongen gevonden. Men vermoedt, dat daar een jongen met zwemmen is verdronken. Een 5 jarig knaapje, dat Woensdagmiddag in de Sarphatistraat te Amsterdam op de treeplank van een bijwagen der tram was geklommen, viel daar af, toen do tram zich in bewoging stelde, en kreeg een wiel van dien wageu over de rechterhand waarvan de vingers nagenoeg verbryzeld werden. Nadat in het miljtair hospitaal de eerste hulp was verleend, is bet kind naar liet O. L V. gasthuis vervoerd en aldaar op^ononnu. De commissaris van politie te Hilversum verzoekt opsporiug en inbeslagname van de navolgende vermiste coupons die sedert 1 September 1909 betaalbaar zijn 5 coupons 4 pCt. Maatschappij tot Zeker heidsstelling van Ambtenaren groot f 20, nos. 45)3, 10644, 18381, 20562 en 20583- 5 coupons 3'/, pCt. Zweden, groot Rm. 8.75 nos. 26389, 25390, 25385, 25388 en 25386 5 coupons 3l/s pCt. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij groot f 17.50, nos. 2281, 2069, 2278, 2209 en 228') 14 coupons 4 pCi. Rusland 1889 1890, groot f 1195, nos. 851519—20; 277226- 30; 277236-40; 277211, 277215. 267606-10; 35152-1 -25, 277206-10: 277216-277220, 277221-25, 463281-85874171 -75, 572901-05, 277231- 35 en 277241- 45. De circus Oscar Carré, die de volgende week te Gorinchem eenigo dagen voorstel lingen zou geven, beeft van dit voornemen afgezien, wegens bet heerscheu van cholera asiatica. Omtrent den leider te Gorinchem wordt gemeld, dat by heden geheel genezen h t ziekenhuis zou kannen verlaten, daar bij het Woensdag ingesteld bacteriologisch onder zoek geen kommabacillen meer zijn aaoge- troffen. Er heeft zich in die gemeente geen tweede geval voorgedaan. Zekere Jensen, een socialist eu vroeger voorzitter van het gemeentebestuur van Frederiksberg, een gedeelte van Gropt- Kopenhagen, heeft zich by do politie aan gegeven omdat hy indertijd de Frederiks- berg8che trammaatschappy bestolen heeft voor eenige duizenden kronen. Een luchtreiziger, die te New-York een voorstelling met een valscherm zou geven, is van een hoogte van duizend voet neer gestort. Het valscherm ontplooido zich maar half. De man werd in zeer bedenkolyken toestand opgenomen. Hy leefde nog, maar elk groot been in zyn lichaam was gebro ken. Er bestond dan ook geen kans op levensbehoud. De Amerikaansche winkeliers houden er een eigenaardige, maar gevaarlijke manier van reclame maken op na. By de opening van een nieuw -warenhuis worden de arti kelen voor onmógelyk lagen prys verkocht. Men krygt een parapluie voor eenige stui vers, een hoed naar de laatste mode met echte Rtruisveeren voor nog geen shilling. Het gevolg is, dat de koopgrage menigte den winkel als 't ware bestormt, waarby niet zelden ernstige ongelukken voorkomen. Toen onlangs te Philadelphia 'n nieuwe zaak geopend werd, werden by wyze van reclame den eersten dag alle artikelen voor den eenheidsprijs van acht stuivers verkocht. De toeloop was zóó geweldig, dat de politie de menschenmassa niet stuiten kon. Urenlang was het verkeer in de straat gestremd. Ver scheidene personen kwamen in 't gedrang ornier den voot of liepen verwondingen op. Te New-York heeft deze wyze van reclime onlangs niet minder dan tachtig slachtoffers gemaakt. Een porceleinhandelaar had in de bladen aangekondigd, dat hy by de opening van zyn zaak een eetservies voor den spot prijs vau een halve shilling zoa verkoopt. Op den bewasten dag werd de winkel door duizenden vrouwen bestormd, die met elle bogen en paraplqies elkander den voorrang betwistten. Te midden van hot gedrang ging plotseling het gerucht, dat er brand in den winkel was uitgebroken. Een onbeschrijfelijke verwarring ontstond. Zy, die de magazijnen reeds binnengedrongen waren, drongen in doodelyken angst naar den uitgang. Niet minder dan zestig personen werden gewond, een zelfs gedood. In verband met den moord op den ryks- ambtenaar Verborne uit Utrecht, te Rncphen gepleegd, zullen, ten einde een behoorlijke surveillance te kunnen uitoefenen, in da ge- Ïgente Hoeven, Sprnndel, Rucpheu en hot eike gedetacheerd worden drie ryksveld- wachters en een detachement marechaus sees. De „Prinses -Jnliana", de eerste der drie mailbooten voor de maatschappy „Zeeland", kwam Maandag op de béven te Vlissingen, komende van Glasgow; alwaar het schip is gebouwd. Deze nieuwe mailboot, evenals de twee nog in ainbjnw zijnde zusterschepen, heeft een lengte van 363 voet, breedte 45'4" en een diepte tot het bovendek >van 25'10". Hét schip heeft een bruto inhoud van 3000 ton het telt vyf dekken nl. beneden-, hoofd-, boven promenade- en bootdek, Jterwyt het schip is voorzieo van 10 waterdichte schot ten, welke dezelfde hoogte hebben als het hoofddek. De booten zyn ingericht voor liet vervoei van 246 le kl. passagiers. Voor de 2o kl. passagiers zyn kooien aan gebracht, welke plaats bieden aan 110 per sonen. Zooals bjkend, zullen de nieuwe schepen het volgend jaar in de vaart gorden ge bracht de zusterschepen zyn gedoopt „Oranje Nassau" en „Mecklenburg". De to- genwoordi^en mtchlboolen de Koningin Wilhelmina" en „Prins Hendrik", zullen dan in den dagdienst voorzien, terwijl de tegen woordige dagbooton, de „Nederland" Duitsch land" en „Engeland", dan uit de vaart zul len worden genomen. Men schryft uit Dordrecht De kerkolyke verkiezingen beginnen hier hoe langer hoe meer te gaan gelijken op de politiekeadvertenties en circulaires ter aanbeveling der candidatenhuisbezoek om tot stemmen op te wekken, waar noolig en gewenscht met Aanbieding van vergoeding der door de kerkelijke overheid geëischte bijdrage in de kostenaan den ochtend van de stüuming nog een laatste herinnering en oj) den dag een vast bureau ter contröle met ry'tuigen om de tragen op te halen. Zoo werkten ditmaal de vrijzinnigen in ver- eeniging met de gematigd-orthodoxen, voor standers van evenredige vertegenwoordiging. En zy hebben succes op ban werken gehad; hunne gezamviljjke candidaten werden met 1076 tot 1097 van 1713 uitgebrachte stem men herkozen. Hierdoor is bereikt, dat het kiescollege omgaat, waardoor kans, zoo geen zekerheid, bestaat, dat ook predikanten be roepen zullen worden van gematigd-orthodoxe en vrijzinnige richting. De besturen van de tien bouw vakorgani saties, welke m.'t de Algemeene Patroons- vereeniging een collectief contract gesloten hebben, hebben een manifest gepubliceerd, gericht tot de Amsterdamsche bonwvakar beiders, en met het opschrift„Een ernstig woord in oen ernstigen tyd". In dit manifest, gericht tegen de aanval len van „vrije" zyde op de „gecontracteer- den", wordt o. a. medegedeeld, dat de be sturen der gecontracteerde organisaties inder tijd besloten om aan de bestoren der grond werkersorganisaties te vragen, of zy het goed vonden dat door hen, in combinatie met het bestaur van de A. P. V., getracht zou worden een conferentie tnsschen de grondwerkers met hunne patroons tot stand te brengen, onder leiding van derden. De grondwerkers (bestuurders) vonden dit goed mits nit den oproep tot die vergadering duidelijk bleek, dat het initiatief niet door hen was genomen. Daarop volgde de con ferentie, waarby naar men zich herinnert, de grondwerkers bezwaar maakten tegen de aanwezigheid van de vertegenwoordigers der gecontracteerde vereenigingen, die daarbp de vergadering verlieten. Het „Nationaal Arbeids-Sacretariaat" heeft een manifest verspreid, dat gericht is aan de arbeiders van Nederland en waarin de verzekering wordt gegeven, dat de besmet verklaringen niet zullen opgeheven worden. Aan het slot wordt een beroep gedaan op de arbeiders en arbeidersvrouwen van Ne derland, om de stakers moreel en finantieel te stennen. Na een veroordeeling voor de Amsterdam sche rechtbank, van drie looddieven tot 1I jaar, riep een hunner„Ik ben onschuldig j veroordeeld t" waarna hy den ryksvuldwach- ter, dio hem tot kalmte aanmaande, aangreep. Er ontstond een formeele vechtpartij waar aan 4 rijksveldwachters te pas kwamen om den weerbastige do handboeien aan te leggen en hem weg te voeren. Beneden gekomen kreeg de man een zenuwtoeval. O k oen handelaar te Middelburg is dnpe geworden van de oplichtersbende te Berg huizen. Hy kreeg een schrijven waarin in lichtingen werdei verzocht en prijsopgave van wascümachines. Een en ander werd ge zonden en acht dagen later volgde de be stelling van een machine. De handolaar zond ze en beschikte over hot bedrag. De wissel kwam echter ge weigerd terug. Thans is de zaak in handen derjnstitlè. Toen de vliegmachine mot Lefèbvre uit de lucht was neergevallen en verbryzeld, moest men don luchtschipper onder de over blyfsoJen van het toestel weghalen. Hij lag op den rug en had een hovig bloedende wonde aau den slaap, de eenige wonde, die de val veroorzaakt had. De ongelukkige j haalde nog adem en een medicus probeerde ,j nog met inspuiting van .caféine de levens- J geesten op te wekken, wat echter niet ge- lukte. Onder de behandeling stierf Lefèbvre. De oorzaak van het ongeluk weet men niet precies. Sommigen boweren, dat Le fèbvre gistooten heeft teg«'n een handle, anderen wyton het ongeval aan het niet funcfioneercn van het roer. Hel juiste zal men wel nooit met zek'-rlieid te weteu komen. Lefèbvre was 82 jaar oud eu ongebnwd. Gisteren vierde Dieinon het Koninginnc- feest. Door verschillende omstandigheden wel wat t«) Iaat. Maar aangezien het nu prachtig zomerweer was, is deze verlating aan het feest te» goede gekomen. Des ochtends is er eerst een wandeling mot de kinderen door de gemeente gemaakt met Diemen's Fanfarecorps aan' het hoofd. Voor het Raadhuis zongen de kinderen een paar liederen. Na een toespraak door den voorzitter tot den burgemeester en nadat dezo beantwoord was, ging de stoet met den gemeenteraad naar het versierde feest terrein. Hier werden verschillende spelletjes en wedstrijden gehouden, waarby ieder kind een prys verwierf. Bovendien werden de klei nen onthaald op allerlei versnaperingen en mochten ze gratis van een draaimolen go brnik maken. Des avonds werd op het terrein een bios- ooop-voorstelling gegeven door de firma Mer- kelbach van Amsterdam, welke zeer in den smaak viel. Na afloop daarvan werd het feest door de ouderen nog eenigen tyd voortgezet. Een Engelsche toerist werd in het gebergte naby Drontheim overvallen door een man, die een geweer op hem aanlegde en hem toeriep „Je geld of je leven". Bliksemsnel trok de Engelschman zijn revolver en joeg den 8truikroovor on kogel door het hoofd. Te Winzenheim, in Elzas, ontstond brand in een graanschanr. Ofschoon uit 10 om liggende gemeenten brandweer toosnelde, heeft de b'aod zich uitgebreid en 40 huizen in de asch gelegd. Eerst nadat men een ge- heelen dag met inspanning had gewerkt werd men het vunr meester. Eeu groot aan tal gezinnen zyn dakloos. Tijdens de Hndson-Fnltonfeeslen te New- York zal een historische optocht gebonden worden, voor een belangrijk deel aan Neder land gewyd. Voorop in de Nedorlandsche afdeeling gaat de „titel"-wagen, getrokken door vier paarden, welke geleid worden door lieden in ond-Hollandsche kleederdracht. De titelwagen in den vorm van een ond- Hollandsch schip geeft een Nederlandsche allegorie te zien, samengesteld nit vlaggen en bont, en gedekt door een reusachtig Hol- landsch wapenschild, aan weerszijden waar van de beide leeuwen, met de bekende zwie rige krnl in den staart, zullen zyn opge steld. Daarna komt als voorstelling een „Datch doorway", dat, naar de beschrijving van hetgeen 't te zien zal geven, eerder een Holland8ch bniten-kykje schijnt te moeten worden. Een Hollandsche boer zal over de onderdenr van zyn boerderij leunende, kalm zyn Gouwenaar rooken. „Om het vredig landschap" zooals het beet „zoo vol maakt mogelijk te maken", zal vlak voor de denr der boerderij de boerin zich onle dig honden met het melken van een koe, een ander zal de kippen voeren, terwijl twee' kinderen klompen zullen scharen en ander werk zullen doen. De lieden dezer „float" (de voorstellingen op lange wugens opge steld) zullen, zoo beweert men, tot een en dezelfde Hollandsche familie, man. vronw, znster en kinderen, behooren. Andere „floats" znllei te aanschouwen geven: „De aankoop^ kan Manhattan van de Indianen", „kegeleriy^op het kegel-plein („Bowling Green"), Peter Stnywsant ontvangt de Indianen te zynent", „Bronkx sluit zyn overeenkomst met de Roodhuiden", enz. Het Hollandsche gedeelte in dt-n stoet zal besloten worden met de voorstolling der St. Nikolaasiegende. De goede onde Sint, ver gezeld van z(jn knecht, znllen aan het New- Yursksche publiek door de Hndson-Fulton commissie worden voorgesteld. Ze znllen ge volgd worden door een vijftig Hollandsche kinderen, overladen met speelgoed. 0->k de Amerikaansche kindoren van Groo- ter New-York znllen voorstellingen van Hol landscho toestanden geven. Zoo zyn de school knapen van Brooklyn op kan speelplaats aan Flushing-avenue thaes bezig om onder bevoegde leiding, een miniatuur Hollandsch dorp te bonwen. De meisjes bonden zich terzelfder tyd onledig met het maken van Hollandsche kleerenen zoo jongens als meisjes oefenen zich in deu tyd dien z(j nog overhouden, in Hollandsche klompen- en andere dansen. GOUDA, 10 September 1909. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. 2e Toelatingsexamen. le Kl. Toegelaten J. Verhoeven, afgewe zen 2; 2e kl. toègelaten I. A. Ochse, afge wezen 5; 3e kl. toogelaten G. Schoub, af gewezen 2; 4e kl. toegelaten C. van Beelen, afgewezen 6; 5e kl. toegelaten 0, algew. l. Herexamens. le KI. Toegelaten J. P. Bezemor, 2e kl. afgewezen 1, 8e kl. toegelaten J. M. v. d. Stam, H. Meyer, W. G. Jelgersma, afgew. 8. 4e kl. Toegelaten J. H. Sanders, E. v. d. Horst, W. Bontenbal en E Bennink Bolt. 5e kl. Toegelaten W. Slingerland, A. Mol, Ea A. v. Aalst en Aa. H. G. Gabry. De school begint met 183 leerlingen, waar onder 31 vronwclyke, als volgt verdeeld over do 5 dnbbele klassen: I. 41 II. 49. III. 32. IV. 31. V. 30. Gas control o. 9 September 1909, 4 nar middag. Drnk Lichtkracht Warmtegevend Vermogen 37 m.M. 14.52 Kaarsen. 5189 Caloriën. De vereeniging „Providentia" zal op Don derdag 16 September 1909, 's avonds half negen, in het café „Het Schaakbord", Klei weg, hare driemaandelyksche algemeens vergadering houden. Punten van behandeling; 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verslag 3e kwartaal 35e boekjaar. 4 Kasaanwyzing. 5. Voorstel om de uitkeeriug aan leden, die ook door de Rijksverzekeringsbank worden uitgekeerd, te verlagen. 6 Rondvraag. Voor het Hakgsche Gerechtshof stond gis teren o.a. nog terecht zekere H. M. W., die door de Rechtbank te Rotterdam was ver oordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf wegens poging tot doodslag (het lossen van een schot hagel op den jachtopziener P. te Ooit* gensplaat in den nacht van 2 op 3 Februari 1907). In dien nacht was de jachtopziener P. wakker geworden door het aanslaan van zijn hond. Hy was opgestaan, doch nauwe lijks had hy zyn hoofd bniten de deur ge stoken, of or yiel op korten aMand van hem een schot, de hagelkorrels suisden vlak Jaugs zyn gelaat en op 't zelfde oogenblik zag hy den schim van iemand achter een haag ver dwijnen. Bq nader onderzoek ontdekte P. voetstappen in de sneeuw. Wel had hy dade lijk vermoeden dat W. de persoon, was die op hem geschoten had, maar eetet 2 jaren later, in 't begin van dit jaar, kwam de zaak tot klaarheid. Toen nl. werd door eenige personen W. als dader aangewezen, en ook diens voetzolen bleken bij ingesteld onder zoek dezelfde eigenaardige indrukken na te laten als de voetsporen in de sneenw hadden vertoond. Bekl. bleef volharden by zyn ontkentenis, bewerende, dat de personen die hem thans als den dader aanwezen, dit slechts nit wraak deden. Het O. M. achtte het bewijs voor beklaag- de's schuld geleverd, en reqnireerde met 't oog op den ernst van het feit, verhooging van de strafmaat van 4 tot 6 jaren gevan genisstraf. Uitspraak 23 September a.s. In de serie „Uit onzen Bloeitijd", schetsen van het Leven onzer Vaderen in de XVIIe Eeuw onder redactie van Prof. Dr. S. D. van Veen, uitgave van de Hollandia Druk kerij Baarn, verscheen als no. 7 „Kerk en Bnrgerlyke Overheid" door Dr. W. P. C. Knuttel. Prys per nr. f 0.40. Per serie van 10 nrs. f 3.—. WOENSDAG 8 SEPTEMBER. L.K. H.K- StauteleeiiiiiQcu Nedbrland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 3 93 Portugal. Oblig. Tabaksmono polieleening (500—5000 fr.)41 196'/. Rentelooze certif. f6 10 Oblig. 2e Serie fr. 500 3 58 Bulgarije. Oblig. Tabakslec- ning 1902 5 97'/, Hypothee. Staatsl. 1892 6 99'/« Rusland. Iwang. Domtyr. Obli gation 49ö</4 Azie. Japan Obligatien 1899 4 80 Columwa. Geconsolideerde Buitenlandsc.he Schuld. R. 3 48'/, 4, Hypotheek-Danken Pandb. Itottord. Hypb. B'/i 97*/ Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4' 100 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 99' Pandb Westlandscho Hypb. 4 100 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 99'/, - Pandb. Algemeene Groninger Scbeops-Hypb. 4",.. 101 Pandb. Nedorl. Hyp. &Pand- briofbank 4 99", P»lb Ned. Scheeps Hypb. 4t 101», Pundb. Bataafsche Hypb. 4 99»/, Eerste NVI. Hypothoekbricf- bank 4 99'/, Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94'/» Scheepvaart- Maat schappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 Premieleeningen. Beloie. Stad Antwerpen 1887 2197B/t - Diversen. Laan v. Meordervoort My. tot - expl. van Oblig 1902 4 99 Nationnal Grondbezit Oblig. 4 99' in Costumes tailleur. Najaars Mantels Jupes trotteuses. Als nieuw ingekomen wijzigingen van Vraag en Aanbod in het Weekblad van de Commissiebank te Amsterdam, vermelden wy U de volgende fondsen GEVRAAGD. Aand. Nederl. Zuid-Afrikaansche Hypotheekbank Serie B 76 pet. B Coltunr My. „Randoe Coen- ting fandji Sewoe" 201 n Bonthandel v.b. Altins Co 80 4 Verkooplocaal „Frascati" 100 Rutteu's Bierbrouwerij „de Zwarte Rniter" 30 M|j. tot expl. der Soikerfabr. „Sindang Laoet" 300 Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorweg materiaal Serie A 96 Ink. Oblig Nederlandsche Electri- citeit Mij Offerte Aand. Haarlem Zandvoort Spoorweg Maatschappy Stoomtram „Walcheren" Amstel Hotel Maatschappij Brack's Doelen Hotel Leeuwarder Waterleiding Maatschappy Tilburg8che Waterleiding Maatschappy 5 pet. Oblig. Maatschappy „Wan- delhoofd Scheveningen" 3'/» pet. Oblig. Gemeente Hilversom 2 pet. Oblig. Waterschap „Groot Mijdrecht AANGEBODEN i1/pCt. Oblig. Mg. voor Grondbe- 35 55 103 65 95 87 957, - 42 zit en grondcrediet 85 pCt. 4 pCt. Schuldbr. Nederl. Voorschot* bank met winstdeeling Bod Aand. Rotterdamsche Hypotheokft. voor Nederland (10 pCt. ge stort) 260 Cultuur My. „Balapoelaog* 100 Landbouw My. „Getas" 135 Nederlandscli Indische Hout- aankoop My. Bod 5'/, pCt. Oblig. Bibi Eybat Petro leum Company 70 Aand. Petroleum Royalty My. Bod luk. Oblig. Id. Id ld. Bod Aand. Bflliton My tweede Rubriek F 1950.— Nederlandscli Surinaamsche Goud Maatschappij Bod l, Houthandel v.b. Altius&Co. 110 Gew. aand. Oranje Nassau Veem 26 Aand. Haagscho Broodfabriek 82 My. „Scheeps8loopeiy Holl." Bod Rotterdamsche Droogdok M(j. 95 4 pCr. Oblig. Java China Japan Lijn Bod Aand Geldersch Overysselsche Lo- caalspoorweg My. 130 Haarlem Zandvoort Spoor weg Maatschappij Bod Eerste Groninger Tramweg Maatschappijn Bod 3 pet. Oblig Bouwgrond Maatscb. „Nieuwerschie" 35 Aand. Tilbnrgsche Wnterleiding My. 90 Opr. aand. Internationaal Rnraeen- Bcbe Petroleum Maatschappij 12 Opr. aand. Oost Java Stoomtram Maatschappy 225.— Predikbeurt bij de Remonstrantse be Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 12 September, 's morgens 10' nar, Ds. H. VAN ASSEN DELFT. NIGHTCAP Eohto üudo Jenever 1'. HOPPE. Verkt%baar b(j PEETERS .1/.. Lit of ene het t* kurktrmnd. Op de rootle tloonwaarin „Dr. NANNING's" i'chle Kinadruppels van Dr. DE VRIJ verkocht worden, staat niets anders dan Men lette daarop. Zenuw- en Maaglijder* wordt nit overtuiging, als een werkeljjke hulp pi den nood, het book, aanbevolen Na ontvangst vuu adroa per briefkaart wordt d.t boekje franco per pont toegezonden door BLOKPOEL'S Uookhan. Za'tbommnl Hitrlijk nrfrisschent! Conserveert de tanden 1 Alleen fight

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2