Lar s 5 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 11048. Woensdag 15 September 1900. 48ste Jaargang. I pw Buitenlandse^ Overzicht. n FEUILLETON. t Pain lliNCllC VZOIlü» VERWARDE DRADEN. I iu dubbele flosch VI. HUIS. >IJS GOUDA aantal onga- op aanvraag a a o». a toepassingen lerde F»r- rtt. Zjj geven ra niet kunnen geen imitatie <T, n modellen te Naar bet Duitscb. 7 lilll (NHL (01 KIM Wat moet 'men gelooven en denken van een gerucht door verschillende persorganen verspreidt, betreffende een nota, welke het Spaansche gouvernement zon gericht hebben tot de mogendheden, die zich verontrust hebber over het toenemende groote aantal troepen te Melilla? Deze vraag heeft de Matin-correspondent ie San Sebastian den minister Allen de Sa- Telefoen Ne. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. ■Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Reuter seint uit Stockholm, d.d. 13 Sept,: De regeering heeft besloten hare bemid- deling te verkenen tot beëindiging der sta king en heeft als bemiddelaar aangewezen den heer Cederborg. Tevens werd de vroe ger door de regeering ingestelde commissie, die voorstellen voor weltelyke bepalingen omtrent arbeidscontracten zon uitwerken, ontbonden en aan bet ministerie van justie opgedragen op den grondslag van den ar beid der commissie een des-betreffend wets ontwerp op te stellen, dat in den loop van het volgend jaar by den Rijksdag zal worden ingediend. (ENEN ERS 50ds,75cls Drogisten FERDAM. R, Apotheker ven 198 en by Telefoon No. M2 A 1) VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. in verband met de ongeregeldheden in Bar celona en Catalonië, scherp worden veroor deeld. Naar aanleiding van de propaganda, door dit comité de laatste dagen gevoerd, heeft de afgevaardigde Doni de Castellano aan den minister president geschreven, dat hy hem zoodra het parlement byeen is gekomen, wenscht te interpelleeren over de oprichting en handelingen van bedoeld comité. Het bestaan van een dergelyk lichaam, dat in het leven is geroepen met vijandige bedoelingen tegen een bevriende regeering, die haar plicht vervult, acht hy een onge hoord feit. Een dusdanige inmenging, schrijft by, in de binnenlandscho politiek van een land, waar opgetreden wordt tegen belagers der openbare orde, kan niet worden goedgekeurd door eon gouvernement dat eerbied koestert voor bet internationale recht en den socialen vrede. Onder het opschrift „De grot der milli- oenen” plaatst bet Giornale d’ Italia bet volgende bericht uit Messina In een der enorme muren van de citadel, die de aardbeving hebben weerstaan, bevin den zich bomvrye kruitkamers. Een daarvan, die er uit ziet als een grot, wordt thans ge bruikt als bergplaats van de in de stad ge vonden voorwergen van waarde. Totdusver is er voor een waarde van ongeveer 36 mil- lioon lire in geborgen. Twee officieren zijn igte, Zalt.bomn.el tterdam. ge. Czn. Rotterdam Zaterdagavond beeft wederom te Parys een groote betooging plaats gehad om verzet aan te toekenen tegen de gevangenneming van den Spanjaard Ferrer en diens verwy zing naar een krijgsraad en niet naar den burgerlijken rechter. In de zaal in de rue Danton waren ruim tweeduizend personen by elkaar gekomen om verschillende redenaars te hooren spreken. De voorzitter van het onlangs opgericht verdedigingscomité, de heer Nacquet, las een •brief voor van Aratole France, waarin deze instemming betuigde met het doel der ver gadering en verklaarde, dat Ferrer’s eenige misdaad wasstichting van scholen. „Indien by wordt veroordeeld, dan zal dét alleen de reden zijn. Maar het Spaansche volk zal een 'dergelijke sebandaad niet toestaan. Het leven van Ferrer is in handen van de nobele Spaansche natie”. Daarop kreeg Yveot, bestuurslid van de C. G. T., het woord, om mede te dêelen, dat bet hoofd-comité alle leden der syndica ten in de Fransche havens heeft aangeschre ven, de daar aankomende Spaansche schepen en waren te boycotten. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de maatregelen door het Spaansche gouvernement genomen, lazar gesteld, wiens antwoord Reuter in boofdzaak reeds seinde, n.l. dat hy meende dat de oorlog tegen het einde van deze maand zou geëindigd zyn. Woordelijk heeft de minister gezegd „Ik kan niet met juistheid den datum noemen, waarop de operaties zullen geëin digd zjjn, maar ik geloof, dat binnen kor ten tyd do beslissende bewegingen zullen aanvangen. Het voorwaarts dringen van de kolonnes Alguillera en Lorna hoeft de stammen der bezette streken tot onder werping gebracht, zoodat ieder aanval in den rug der Spaansche troepen is uitgeslo ten. „Ik hoop, dal wy de zaak in den loop van den maand zullen opgeknapt hebben. Het zoude zeer bezwaarlijk zyn, indien de veldtocht in October moest voortduren”. Tevens ontkende hy nadrukkelijk, dat een dergelyke nota zon verzonden zyn, daar de regeering nog altijd dezelfde plannen koes tert als op 9 Juli, n.l. de afstraffing der Kabylen en het treffen van afdoende maat regelen, om in de toekomst dergelyke over vallen mogeljjk te maken. De regeering heeft zich een lyn afgeba kend, welke zy niet overschrijden zal. Nogmaals verzekerde hy, dat tusschen de kabinetten te Parys en te Madrid volkomen overeenstemming beerscht. Op de jongste audiëntie van Stolypin by den Tsaar is o.a. de gewichtige kwestie be sproken van de eerstdaags openbaar te ma ken toelichting van art. 86 der grondwet, dat handelt over de rechten der Doema ten opzichte van de begrooting van oorlog. De leden van het verbond van het Russische volk hadden vroeger den wenscb te kennen gegeven, dat de rechten der Doema zeer beperkt zouden worden. De toelichting tot het genoemde aitikel, welke thans verschij nen zal, moet in zeer algemeene en vage bewoordingen vervat zyn. Verder is tydens de audiëntie ter sprake gekomen het verzoek, door de leden van het verbond van het Russische volk ingediend, dat ten doel had hun leider Doebrowin te Minister Winston Churchill had in een de vorige week gehouden rede o.a. gezegd, dat de heer Balfour van tyd tot tyd kolom men vol holle frasen in de bladen doet ver schijnen, beschouwingen, die de couranten „wier eigenaars hy zoo voorzichtig is ge weest tot baronnen te maken, als opzienba rende uitspraken huldigen.” Zoo althans meldde het verslag in de „Times”. Het laat ste gedeelte van deze zinsnede gaf iemand aanleiding, de aandacht van lord Knollys, den particulieren secretaris van den koning op dezen woorden van den minister te ves tigen en volgens de „Glasgow Herald” ant woordde daarop lord Knollys „In antwoord op uw schrijven van giste ren heb ik de eer u mede te deelen, dat, ondanks ’s Heeren Winston Churchill's ver klaring, de benoeming van peers nog steeds een koninklijk prerogatief is.” ’s Konings particuliere secretaris op ver zoek van een onbekenden briefschrijver zich mengend in den politieken strijd en dat nog wel met een bewering, die letterlijk waar moge zyn, maar een ontkenning is van den feitelyken toestand Men moet erkennen, dat de „socialistische" begrooting de hoof den op hol brengt. „Goed, dan zal ik hier wachten; by kalm overleg zult ge lot betere, zachtere gevoe lens komen.” Marie vergenoegde zich met de schouders op te halen daarna boog zy voornaam het hoofd en ging hem voorbij naar hare kamer, waarvan zy de deur in het slot draaide. „Juffrouw, ik ga naar de kerk,” meldde Christien buiten de deur. „Goed was het onverschillig antwoord. En nn hield een enkele, dunne wand in een geheel verlaten huis twee menschen van el kander gescheiden die gisteren nog in storm achtige liefde elkander hadden toebehoord. ten doel om huishoudelijke veel noodig te aan minge i te verkoopen. mt geheel ten leniging „4r- genbeid, die hem eigenlijk hulp zoekend tot zyn tante gedreven had, en buiten adem van inspanning wachtte hy nu zyn vonnis af. Koel had zy naar hem geluisterd. Als een holle klank was al zyn welsprekendheid haar oor voorbijgegaan. „Wat gaat my dat alles aan?” sprak zij nu haar gedachten uit. In den hoogsten graad verbaasd staarde hy baar aan. „Wat je dat aangaat?” stoof hy op. „Jou, om wie ik de zaligheid mijner ziel wil prijsgeven als het zyn moet, haar van my stooten, die die eens even bartstochlelyk begeerd werd, die voor Gods altiar aan u werd toe vertrouwd uw vrouw, die u een lief kind schonk,” zeide zy verwijtend, de oogen ernstig op hem richtend. „Dat begrijp jij niet!” riep hy heftig, zich verdedigend. „Neen, dat begrijp ik niet,” zeide zy vast beraden en ernstig. Hjj wrong de banden in stomme vertwij feling. „En of Ik bet begrijp of niet, hoe iemand zijn woord geven en dan breken, een arme, hulpelooze vrouw zich toeëigenen en koel bloedig weder van zich stooten kan ter wille van een ander, dat blijft geheel gelijk.” „Wat wil je daarmee zeggen?” riep bij irtrofen welbekeud IT-lLIXia tbriekmerk). radicale m van alle, cells rkige xenuw- ontstaan door ugdigtn leeftyd zwakte. Bleek Hoofdpjjn - Maagpijn n vermogen >nz. Dit- Reuter seint uit Leipzig, d.d. 13 Sept.: Ir. de heden gehouden zitting van den Partijdag deelde de voorzitter, Paul Singer, mede, dat het partijbestuur besloot behalve de reeds gezonden 20,000 M. nog 30,000 Mark uit de partijkas aan de Zweedsche stakers te zenden. De partijsecretaris Molkenbuhr deelde mede, dat ook de Spaansche opstandelingen door de party financieel ondersteund werden. De party telt thans 633,000 leden. De afgevaardigde in den Pruisischen Land dag, Liebknecht, sprak vervolgens over de noodzakelijkheid om de agitatie onder de jeugd krachtiger voort te zetten. De partijdag begon met een bepreking van de agitatie onder de jonge arbeiders en nam daarna met algemeene stemmen een motie aan, waarin de arbeiders worden aangespoord zich te onthouden van het gebruik van bran dewijn. Daarna werd besloten gedelegeerden te zenden naar het internationale socialisten congres, dat in 1910 te Kopenhagen zal worden gehouden en er werd ten slotte een voorstel aangenomen om aan het internatio naal bureau te Brussel op te dragen een lijst samen te stellen van de leden der sociaal democratische organisaties en van de sociaal democratische kiezers in alle beschaafde landen. 22) Dat ia bet niet, wat er thans tusschen ons staat en ons voor eeuwig scheidt. Doctor Strahl, ik dacht goud gevonden te hebben, echt, zuiver, een juweel, dat echter veel te schitterend was om voor mij te passen. Thans ontdek ik, dat bet gewoon klatergoud is. Voor mij beeft het alle waarde verloren, dat ia de geheels oplossing,” sprak zy zoo gelaten, zoo kalm, als gold het een wild vreemde. Hij wilde nogmaals hare handen grijpen, ze schudden, in razenden hartstochtmaar weder hield hem haar blik terug. Zy oefende in hare kalmte een overwicht op hem uit, waartegen de trotsebefman zich tevergeefs verzette. Hij sprak nu verbazend .snel, door de en kele gedachtejbezield. zich te verontschuldi gen. Zijn jeugd,z<jn geheele leven ontrolde kif voor hhar: wat hij gezondigd, wat hy *elf misdreven had. Hij verzweeg niets, zelfs niet zQn vreeseiyke oogenblikkeljjke verle- Mevrouw was thuis gekomen. Zy besteeg mét haar corpulente gestalte hygend de trap en hield den dikken mops teeder in den linkerarm. De genadige mevrouw had hoogst ongena dig tegen het bleeke, stille meisje, haar blanke slavin, en de oude keukenmeid opgespeeld, waarom men niet aan het venster had uit gekeken toen het rijtuig voorreed, en haar „Mignon” de trap had opgedragen. Er heerschte een jarenlange, verbitterde stryd tusschen deze beide vrouwelyke despo ten, die echter elkander wederkeerig niet konden ontberen. (Wordt vervolgd.) buiten zich zelve uit. Steeds met dezelfde onverstoorbare kalmte sprak zjj met eentonige stem: „Ik heb my, helaas, bedrogen, gij my niet I Ik maak u geen verwijt daarvan, zoomin als gy uw arme vrouw er een van kunt maken, dat zy niet datgene was, wat gy in haar ge zien hebt. Ik beminde niet Gerhardt Strahl, den man ik beminde mijn ideaal in hem, het ware, sterke, grootsche karakter dat ik in hem droomde. Het is uw schuld niet, dat ik met overprikkelde phantasie de kleuren aanbracht; maar nu die bedrieglijke illusie voorby is, nu heb ik voor den zwakken, dwalenden, onvolmaakten mensch niets meer over, allerminst bet ten hemel schreiend gevoel, dat er toe behoort, om het marte laarschap eener verbintenis op zich te nemen, waarvan de menschelyko en godsdienstige wetten schande spreken. Misschien bad ik daartoe den moed gevonden, als gy van den aanvang af eerlijk en oprecht tegenover mij waart geweestthans thans is het daar voor te laat.” „Onherroepelijk vroeg hy somber. „Onherroepelijkzeide zy beslist. „Vaar wel I” „Gij gelast my dus been te gaan?” riep fry uit. „Ik heb daartoe het recht niet,” zeide zij met kwetsende zachtzinnigheid. redden uit de banden der Finsche justitie in bet geding wegens den moord op Herzen- stein. Men weet, dat Doebrowin onder sterke verdenking staat van den moord op Herzen- stein te hebben aangestiebt. De leden van het verbond van het Russische volk ver langden dat het geding wederrechtelijk zoa onttrokken worden aan de bevoegdheid der Finsche rechtbanken on ter behand -ling zou worden toevertrouwd aan de Russ^che rechtbanken. De Tsaar heeft zich in zeer afkeurenden zin uitgelaten over bet drjjven van het verbond van het Russische volk en heeft den wensch te kennen gegeven dat by het geding Herzenstein de wet letterlijk zal worden opgevolgd. De uitlevering van Doe browin aan de Finsche rechtbanken is alzoo een besloten zaak. Te Brussel is de nieuwe gezant van China aangekomen, Z.Exc. Jang Sjoe. De Petit Bhu begroet zyn komst als hel begin van een nieuw tydvak in do betrekkingen tus schen China en België. „De tegenwoordige Chineesche regeering houdt zich niet enkel bezig met staatkundige hervormingen. Zjj wil ook de economische opheffing van haar land en heeft hiertoe haar keus gevestigd op België, om zich het vereischte technisch- personeel te verschaffen. Onze industrieelen, onze ingenieurs zyn sedert lang in China bekend en worden er op prys gesteld. Tjang- Sji-Fong, de voorzitter van den groeten raad, heeft hen onlangs warm geprezen Önze krijgsscholen zullen weldra ook jonge Chi- neezen herbergen om by ons de krijgskunst te leeren.” S

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1