Nightcap GROOTE EXPOSITIE ADVERTENTIES C. SMITS, SAMOSWIJN. Onnavolgbaar Firma Herman Zoon. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. BEURS VAN ROTTERDAM der AonveaiiU'"* FUn Dames en Heeren Schoen werk der stoomvaartmaatschappijen, die zich even voor zaken aan boord der aankomende schepen begeven, worden by terngkeer on derzocht. Bij do aankomst nn van de „Manretauia" begon die hooding van de dooane-beambten den agent van de Cunardmaatschappy, den heer Brown, te verdrieten. Hij gaf den beambten daarom last op de aanlegpier niet zoo naar voren te dringen en hem en zijn personeel niet te bemoeilijken. Toon woorden niet hielpen dreigde hg oen paar honderd stokers aan wal te zullen laten komen, om de boeren met geweld te verwijderen. Dat hielp, maur do douaniers wreekten zich later op do onschuldige passagiers velen van deze werden uren lang opgehouden, zoodat zij hun treinen misten. De stoomvaartmaat schappijen hebben nu gemeenschappelijk een klacht Ingediend bij de regeering te Was hington. De lever en de maag werken in overeen stemming met elkander om het voedsel, dat ge eet, om te zetten in bloed, been en weefsels de voeding van uw lichaam hangt geheel van deze belnngryke organen af. Bijgevolg wanneer zo zwak of ziek zijn, kan Uw lichaam niet behoorlijk gevoed worden en ge wordt mager, verliest Uw werklust en kracht, Uw leden zjjn pijnlijk, Ifw hart slaat onregelmatig en Uw oogleden wegen zwaar als lood. Wanneer zulke kenteekenen zich voordoen, dan dient men de maag en lever dadelijk te hulp te komen door Foster's Maagpillen, want de verwaarloozing van deze eersto ver schijnselen kunnen do oorzaak zijn van slechte spijsvertering, verstopping, bloedarmoede of ontsteking van den blinden darm. Foster's Maagpillen zijn vertrouwbaar, want zij zyn van de zuiverste natuurlijke kruiden en wor tels gemaakt, die de maag en lever behulp zaam zyn en hun de gezondheid weergeven, zoodat ze Uw gestel behoorlijk kunnen voe den en den afval afscheiden, die anders de darmen zou verstoppen en Uw bloed ver giftigen. Overtuigt U, dat U de echto Foster's Maagpillen krijgt, voorzien van de baud- teekening van Jumes Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks.) Deze pillen zijn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Wolff Co., Westbaven 198, k f 0.65 voor één- of f 3.60 voor zes doozen. Frankrijk. De schoonzoon van president Fallières, Lanes, directeur van financiën in het depar tement Oise, is voor een finaucieele zending naar Turkije vertrokken, waar hij e*nige maandeu zal blijven. De publieke verkooping beeft plaats ge had van de meubelen van den bisschop van Auch, waarop beslag was gelegd wegens diens weigering, een by rechterlijk vonnis hem opgelegde boete te betalenh(j was daartoe veroordeeld wegens bet schrijven van een herderlijken brief, waarin bjj waar schuwde tegen het gebruik van zekere school boeken. Toen de afslag begon, werd onmiddellijk een kast, voor 25 fr. ingezet, voor 800 fr. gemy'nd. Dit bedrag was voldoende, om dë boete en gerechtskosten te betalen, zoodat de vérkoop gestaakt werd. Duitschland. Het militaire luchtschip „Gross II" heeft niet onder willen doen voor de andere lucht schepen en beeft ook pech gebad. Het steeg Maandag to Stuttgart op, doch de hevige regens drukten het tegen den grond, en daar by kwam het in aanraking met de hoornen, zoodat het beschadigd werd en genoodzuakt was te landen. Boomen vormen een gevaar lijk artikel voor luchtschepen. Beloie. Gisteren is volgens de Patriote to Antwer pen een vrouw aan cholera overleien. Te Zelzaete en te Esschen is de hulp van artsen ingeroepen om de vaartuigen en trei nen te onderzoeken. Spanje. Gisteren is in de vesting Montjuich by Barcelona een politiebeambte Hoyo, die tijdeus den opstand op de soldaten bad go- schoten, op vonnis van den krijgsraad gefu silleerd. Rusland. To Kharbin in Mandsjoerye heeft do Rus sische politie beslag laten leggen op de goe deren van Duiische kooplieden, die weigerden aan de Russische autoriteiten belasting te betalen. De Duitsche consul heeft toen een voudig de zegels laten verbreken. Balkan-Staten. Na langen tyd van rust zyn gisteren te CoD8tantinopel weer drie soldaten, die op 11 April officieren hadden vermoord, opge hangen. Er moet zich in Constantinopel een comité van marine-officieren gevormd hebben met bet doel den minister van marine Arif Pa<cha ten val te brengen. De Servische minister van buitanlandsche zaken Milowanowitsch is, door een van den nationalen schouwburg ontslagen tooneelspe- ler achtervolgd, nitgeput neergevallen. De dokters vreezen voor een beroerte. De heer P. Schalz. secretaris der gemeente Noordeloos, heeft voor zyne benoeming tot gemeente-ontvanger te Aardenburg bedank'. Een zeer treurig ongeval heeft gisteren nacht plaats gehad in pand no. 3a aan den Oppert te Rotterdam, waarin gevestigd is de winkelzaak in wild en gevogelte der firma J. Sutherland Pronk. Op de eerste verdieping woonde Suther-* land met vrouw en een 9-jarig dochtertje, Maandagavond tegen elf uur was de vrouw- met het kind naar bed gegaan, terwyl Su therland nog wat in den winkel bleef om administratieve werkzaamheden te verrichten, nog eon paar -brieven te schryven, om dio vervolgens op de post te brengen. Naar tnen vermoedt, heeft S. zich bevon den in een houten loodsje, dienende tot ber ging van levend gevogelte, welk loodsje staat op bet plaatsje achter de werkplaats, toen op de ec-n of andere wyze in den aanwezigen voorraad veeren en andere lichte stoffen brand moet zyn ontstaan. Althans, toen juffrouw S. tegen 3 uur wakker werd, miste zjj haar man. Zy schooi het raam open om te zien, of hjj in den Oppert was, daarop ging zy terug om haar man beneden te zoeken, en bemerkte toen, dat de werkplaats achter den winkel in brand stond. De vrouw yldc de straat op, laid roepende om hulp, en begaf zich naar den post aan de Galery, waar juist do agent 3e klasse Th. Urff binnenkwam met een paard, door hem op de Kruiskade onbeh< erd loopend ge vonden. Hot paard in den steek latende, snelde by met de vrouw mee en zag wat er gaande was. De brand woedde in een schuur tje en deed de vlammen uitslaan aan de zyden van den Oppert, Verlaatstraat en Stokvischwater. De agent waarschuwde per telefoon de brandweer en ging verder, na de deur, dio de werkplaats met den winkel verbindt, gesloten te hebben, op onderzoek uit, inmiddels trachtende het vuur te bias- Bchen. Deze politieman brandde zich daarbij deerlijk de buide banden. Verder gainde en zich omkeerend, zag de ugent by het schijn sel van do vlammen het verbrande lichaam van S., dat halverwege het trapje lag. In matten gewikkeld droeg men bet slacht offer naar den post aan de Galery, waar dr. Thomee, inmiddels gewaarschuwd, den dood vaststelde. Het ljjk is vervolgens naar het doodenhui8 op Crooswjjk gebracht. De brandweer was nu, door den agent Urff gewaarschuwd, spoedig ter plaatse. Achtereenvolgens meldden zich de spuiten 17, 21, brigade en 16, welke spoedig in werking werden gesteld, onder leiding van den brandmeester den heer H. A. Hanken, terwyl de spuiten 19, 20, 29 en de reserve- wagen in reserve werden gehouden. De brand was om hafzes gebluscht onder toezicht van don hoofdman der brandweer, den heer van Dam, en bleef bepaald tot liet loodsje op de binnenplaats. De schade wordt door assurantie gedekt. De commissaris VAn politie, de lieer M. B. van der Hoeven en de inspecteur, de heer M. Rutgers stolden zoo spoedig mogelijk een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van den brand, wat door het noodlottig verloop zeer moeilijk was. De agenten 3e kl. Spillenaar, v. d. Werf en de Graaf hebben zich bij dezen brand zeer verdieustelyk gemaakt. Den geheelen dag bewoog zich voor het pand aan den Oppert een groote menigte, en de meest fantastische verhalen deden de ronde, Straatroovers op de fiets. Een inspecteur van politie te Amsterdam hoorde Vrydag-avond omstreeks half 11 op de Stadhouderskade een dame „Houdt den dief!" roepen. H(j zag toen dat een wiel rijder, dien by even te-voren ifi de onmid dellijke nabijheid der dame had waargeno men, zich met groote vaart verwijderde. De dame deelde hem mee, dat de wielrijder haar een bandtaschje ontrukt iiad. De in specteur holde, onder het roepen van „Houdt den diefl" den fietser achternavier wiel rijders namen dra eveneens aan de vervol ging deel. Bjj da Frans Halsstraat stopte de vervolgde plotseling, naar later bleek, doordat de ketting van zyn rijwiel was af- geloopen, en de inspecteur pakte hem beet. De wielrijder, een jongmensch van 19 jaar, beweerde van niots te weten, doch zei oven later, toen het tasciije geopend op straat gevonden was (er was alleen een zakdoek in geweest, die er nog in zat), dat bet aan z(jn stuur was blijven baken! De dame, naderbij gekomen, verzekerde echter dat do wielrijder het haar ontrukt had. liet jong mensch, iemand van goede familie, werd meegenomen naar het bureau en is ter be schikking der justitie gesteld. Te Dingsperloo hebben opgeschoten jon gens de vronw van den arbeider Weikamp, terwyl deze bezig was met aardappelen was- schen, in een sloot geduwd. Zy is thans ziek door den ondervonden schrik. Eon valsch bankbiljet van f 25, geda teerd 27 October 1906 en genummerd D D V 7691, is by de Amsterdarnsche politie ge deponeerd. Zatei dagnamiddag 5 uur werd ten kantore der firma H. Kikkert, te Vlaardingen, ont dekt, dat uit een kast van de uitnemend ge sloten brandkast, staande in een met twee deuren gepantserde kluis, een trommel werd vermist, inhoudende een waarde v.in twee- honderduizeud gulden aan pandbrieven en effecten, welke trommel aldaar door do we- dawa van een der firmanten tydelyk in be waring was gegeven. Door den commissaris vuu politie, A. J. Heuff, en don inspecteur van politie, J. M. van den Hout, bijgestaan door personeel van de firma, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, dat den geheelen Zondag en Maan dagmorgen voortduurde. Maandagmiddag 12 uur is door de plaatsbaas Dijkshoorn in een der kelders onder bet kantoor de bewuste trommel teruggevor.den. Bij opening daarvan bleek echter, dat zjj slechts een gedeelte van het vermiste, meer bevatteverschillende papieren, vertegenwoordigende een bedrag van ongeveer f 140,000, worden vermist. Maandagnamiddag was tot het instellen van een verder onderzoek do justitie uit Rotterdam tegenwoordig. Het onderzoek duart nog voort. Vermist worden: 22 stuks 3J pet. pand brieven van f 1000 Rotterdamsche Hypo theekbank en een idem van f 5002 4 pet. pandbrieven f 1000 Rotterdamsche Hypo theekbank en een idem van f 500* 22 3i pet. pandbrieveu van f 1000 Nationale Hy potheek-Bank 2 4 pet. pandbrieven van f 1000 Nationale Hypotheek Bank 5 4 pet. pandbrieven van f 1000 Haarlemsche Hypo theekbank 12 4 pet. obligatiën van f 1000 Maatschappij voor Zekerheidsstelling van Ambtenaren; 4 3J pet. obligatiën van f 1000 Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij 3 4 pet. obligatiën van 1000 Maaischappy tot Exploitatie van do Nederlandsche Staats spoorwegen; 4 3 J pet. obligatiën van f 1000 Maatschappij lot Exploitatie van de Neder landsche Staatsspoorwegen; 26 3$ pet. obli gatiën van f 1000 gemeente Rotterdam20 3Vi obligatiën van f 1000 gemeente Amster dam 6 4Va pet. pandbrieven van f 1000 Nederlandsche Bankinstelling voor Waarden belast met vruchtgebruik en Periodieke Uit- keering2 4' pet. pandbrieven idem idem van f 500 8 4'/s pandbrieven Nederlandsche Scheeps-Hypotheek-Bank te Rotterdam van April 1906 van f 1000, en 2 stuks B1/® pet. Gemeente-Leening Rotterdam. In de godsdienstoefening, Zondagavond in de Nieuwe Kerk to Amsterdam; is ds. N. van Schouwenburg als predikant bevestigd. Zoo groot was de toeloop van belangstel lenden, dat reeds lang vóór zeven uur bet gebouw stampvol was en buiten, aan de in gangen, nog steeds een dichte massa stond op te dringen. In dit gedrang vielen een paar dames flauw en verloor een andere kerkgangster haar boek met gouden slof, dat door den eerlijken vinder later by den koster is gedeponeerd. In de kerk bezorgde de volte er wa ren ongeveer 4000 raenschen aanwezig menigeen onaangename oogenblikken. Eenr dame viel flauw en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat zy haar sleutelbeen brak en naar hot Binnengasthnis vervoerd moest worden. Te Wageuingen is Maandaguvond, ver moedelijk doordat een lamp te dicht bij het hooi kwam, brand uitgebroken in bet achter huis van do herberg van H. Gysbertsen. Het perceel brandde geheel uit, de inboedel uit bet voorhuis werd voor een groot deel gered. Eenige kippen kwamen in het vuur om. Het verbrande was laag verzekerd. Uit Amsterdam meldde men gisteren aan de „N. R. Gt." Zoowel de Algemeene Patroonsvereeniging in de bouwvakken, als de grondwerkersver- eeniging „Helpt Elkander" vergaderden he denmiddag, maar eene oplossing van het geschil blijkt nog verre te zyn. Ter vergaderiug van de A. P. V. was o. ro. een schrijven ingekomen van een comité van invloedrijke ingezeteoen, waarin aac het bestuur vezocht werd, om, met het oog op de daaruit voortvloeiende groote ellende voor talrijke gezinnen (naar gemeld is zouden 2000 metselaars en opperlieden op straat komen) een besluit tot uitsluiting der metselaars en opperliedeo, in dienit van hare leden, nog niet te n^men, in afwachting van het resul taat der bemoeiingen van bed )eld comité om de gerezen moeieljjkbeden op te heffen en daardoor de aanleiding tot uitsluiting te doen vervallen. Na zeer ampole bespreking besloot hot bestuur in overleg met de commissie van advies, om In zooverre aan het vorzoek van het comité ge,volg te geven, dat het nemen van het beslait tot byeeuroeping der alge meene lodenvergadering, welke zich over 'ie uitsluiting zal moeten uitspreken, werd opgeschort. De vergadering van „Helpt Elkander" nam eene motie aau, waarin zy „kennis genomen hel bende van het ver raderlijk optreden van der. R. K. Volksbond om buitén voorkennis van een overgroote meerderheid van stakers bemiddelingsvoor stellen in te dienen bjj de grondwerkerspa troons „kennis genomen hebbende van het optre den der R. K. grondwerkersvereeniging „8t. Loonardus", dio dat verraad van don R. K. Volksbond sanctioneert door hate staking op te heffen" „hare afkeuring uitspreekt over dat op treden, en „beslait van lieden af alle connectiën met „St Leonardos" te verbreken, en den stryd voor eigen verantwoordelijkheid voort to zetten, doch hare gelederen open te stellen voor de by „St. Loonardus" aangesloten grondwerkers, voor zooverre die niet met het verraderlijk optreden van die organisatie instemmen". Voorts weigerde de vergadering de pa- troonsvoorstellen te aanvaarden, doch ver klaarde zich nog steeds bereid om mot do patroons te onderhandelen. Do vergadering verklaarde er niet het nut van in te zien om opnieuw met bemiddelingsvoorstellen tot de patroons te gaan, omdat doze bare vorige bemiddelingsvoorstellen zondor bespreking hebben ter zyde golegd, en handhaafde bare op 1 September aan do patroons meegedeel de eischon, echter inet dezo wijziging dat met 1 Mei 1910 hot loon zal worden ge bracht. op 28 cent per unr. Ieder die op het oogonblik het werk van do grondwerkers opval (dus ook de leden van „St. Leonardu3"), %il als onderkruiper beschouwd worden. Het staat te bezien of do leden dor R.-K. organisatie onder dezo omstandigheden Don derdag a.s. den arbeid zullen opnemen, zoo als in do bedoeling lag, (trouwens de vor- eeuiging telt niet meor dan 22 leden) en dus moet gevreesd worden dat do uitsluiting zal worden uitgesproken. Do rivierpolitie nam gisterennacht te on geveer 4 uur van de Waal by Tiel in noor delijke richting een prachtig natuurverschijn sel waar. De donkere liorael werd eensklaps helder verlicht, een groote vuurbol verscheen even daarna, die op ongeveer 40° hoogte gekomen uiteenspatte, waarna de vonken als een vuurkolom nederdaalden. Het verschijnsel duurde latig genoeg om het goed .te kunnen waarnemen. Uitkomsten van den Werthzuwalmteaer (belasting op de waardevermeerdering van den groud) in Duitschland. In do laatste jaar bedroeg de opbreugst te Keulen f 231.000, te Breslau f34.800, te Essen f 103.000 en in de zes voorsteden van Berlyn samen f 456.000aardige op- brengsteu voor dj gemeenten. De eigenaar van bet café in de Koning straat te Arnhem, waar Maandag brand ontstond, is als verdacht van brandstichting gearresteerd. Maandag was voor het café den geheelen dag een politieagent geposteerd, terwyl de eigenaar Ch. op het politiebureau in ver hoor was. De heer W. A. Van de Kamp, lid vau den Gemeenteraad van Haarlem, heeft een toestel uitgevonden om gasverstikking te voorkomon. Hy heeft op zyn uitvinding pa tent gevraagd in de volgende landenEnge land, Hongarije, Frankrijk, Duitschland, Noorwegen, Zwitserland, Denemarken, Zwe den, België, Amerika, Rusland, Oostenrijk, Australië en Japan. Gisterenmiddag liet de heer v. d. Kamp het toestel in zijn hotel ia werking aan eenige journalisten zien. Hy liet daartoe het gas ontsnappen uit de verwarmingsinrichtiug in de badkamer in zijn hotel. Na ongeveer een 'minuut, toen de reuk van het gas in het vertrek goed merkbaar was, werkte het buiten de kamer opgehangen toe stel reeds zeer goed* De hefboom der hoofdgaskraan werd door een omlaag vallend gewicht naar beoeden getrokken en sloot zich op die wyze dade lijk, terwyl tevens op betzelfde oogenblik het door een beweging van den hefboom verkregen contact een electrische bel als alarmsignaal in werking bracht. Het bellen hield inmiddels aau, zoodat men in huis er beslist opmerkzaam op werd ge maakt, dat er in de badkamer iels niet in den haak was. Engelsche vakbladen waarschuwen voor bet volgende bedrog met gloeilampen. Bij verschillende installateurs vervoegden zich reizigers, die een nieuwe metaaldraadlamp van hoog nuttig effect en geringe grootte wilden introduceeren. Zij verzekerden, dat de lamp ongevoelig was voor schokken en stouten, in alle richtingen branden kon, veel meer licht gaf dan de beste metaal draadlamp en toch aanmerkelijk minder in prys was. Gewoonlijk werd de installateur, door een meegebrachte ampèremeter, van 't gering stroomverbruik overtuigd, waarna dan dikwyls een bestelling volgde. Waren de lampen geleverd en was het geld betaald, dan liet de verkooper verder absoluut niets meer van zich hooren. De zoo goedkoop ge kochte „metaaldraadlampen geven werke- lyk de eerste u^en een uitstekend od oeco- nomisch licht, maar spoedig werden deze zwart en do draad brandde door, waarbjj bovendien dikwijls de veiligheden doorsmol- ten. By onderzoek bleek, dat men zich ge wone kooldraadlampen in de handen had laten stoppen. De aanvankelijk groote licht sterkte en 't geringe stroomverbruik was verkregen door een 30 40 pCt. hoogere lampspanning te nemen dan de normale. Voor leidingsnetten van 220 Volt werden bv. gloeilampen van 150 Volt geleverd. Om den kooldraad niet te doen herkonnen, was het glas der lamp mat gemaakt. Natuurlijk stond noch de kaarssterkte, noeh de span ning, noch do naam van den fabrikant op de lamp. De mogelijkheid bestaat dat die heeren met bun „uitstekende metaaldraad lampen" ook in Nederland verschijnen. Men zy gewaarschuwd. Oneerlijke ateliermeisjes. Men meldt aan D. Ct. uit Amsterdam: Maandagmiddag kwam het hoofd der bekende firma de Bou- neterie uit de Kalverstraat lot de hoogst onaangename ontdekk:ng, dat hy sedert ge- ruimen tyd door eenige meisjes, werkzaam op het atelier, aan de zaak verbonden, op hoogst brutale wyze werd opgelicht. Op dit atelier worden bonnetjes afgegeven voor goe deren, welke door de meisjes bewerkt, van bet magazyn gebaald moesten worden. Eenige dier meisjes zyn nu heengegaan en hebben zich by dezelfde firma als waar de directie van Maison de Bonneterie de bonboekjes be trekt, eenige blanco exemplaren aangeschaft. Hieruit volgde natuurlijk, dat de meisjes bo vendien de bandteekening van dengone die met het uitreiken der bons belast is, moes ten namaken. Zulks geschiedde, totdat men dezer dagen lont rook en een ernstig onder zoek instelde, dat tot de arrestatie van twee meisjes leidde. Het ernstige van bet geval zit niet alleen in de oplichting, maar tevens jn de valschheid in geschrifte. Intusschen wordt door de politie het onderzoek voort gezet. De firma moet belangrijke schade lijden. Kort geleden kwam het op een bekende fabriek van confectie hier ter stede voor dat in de werkboekjes een 1 herhaaldelijk in 2 of 4 werd veranderd, zoodat de betrok ken werksters 2 of 4 maal bet verschuldigde werkloon werd uitgekeerd. In dit geval bleef het bij een eenvoudige berisping, doch er dient toch wel de aandacht op te worden gevestigd dat het veranderen van cijfers zelfs in een eenvoudig werkboekje en met het doel om zich meer toe te eigenen dan verschul digd, een ernstiger feit is dan door vele minder ontwikkelden blijkbaar gedacht wordt, en dat, gaat de patroon over tot het stellen der zaak in handen der justitie, veel zwaar dere straffen geëischt worden dan wel ver moed wordt. In de stad Le Poy vermaakten zich den laatsten tyd kinderen met op den muur van de kazorne te klauteren, vau welk obser vatorium zy op hun gemak van het schouw spel der oefeningen van de soldaten op de binnenplaats konden genieten. Toen Vrydag wederom eenige kleuters hun post op den muur hadden ingenomen, in de hoop weer wat belangrijks te zien, vielen er plotseling achter elkaar een paar schoten. Verschrikt sprongen twee der kinderen naar beneden, maar de elfjarige Mennier lachte en keek naar de plek vanwaar de schoten knalden. Op hetzelfde oogenblik taimelde by achterover van den muur, met een kogel midden in bet voorhoofd. In den loop van het onmiddellijk inge stelde onderzoek bekende een Boldaat, dat bjj, alleen op de ziekenzaal liggende, een geweer bad gehaald van de aangrenzende chambrée en met patronen, die hjj nu en dan bjj het schijfschieten in den zak had gesto ken, uit de aardigheid op de kinderen had geschoten. Hjj beweert echter dat hjj eerst de kogels uit de patronen zou gehaald heb ben en dat bjj de laatste patroon vergeten schijnt te 4 hebben. De knaap Mennier is Maandag aan zjjn wond overleden. Een huurkoetsier te Berlyn heeft, in een echtelijken twist, zyn vronw met een byl de hersens ingeslagen. De moordenaar stelde zich vrijwillig in handen der politie. Uit Lonneker meldt menNog steeds treft men hier inwoners aan, die in het naburig Gronau inkoopon-4oen en dan trachten het gekochte ons land >binnen te smokkelen. Welke groote financieele gevolgen deze smok kelarijen kannen hebben, welke meestal om slechts luttele centen voordeel geschieden, ondervond de kolenventer K. alhier. Zater dag j.l. met paard en wagen te Gronau zjjnde, kocht hjj aldaar eenige kilo's sniker, welke hjj verborg in een leeg kalkvat. Reeds was by te Clarierburg het douanekantoor gepasseerd eu waande zich al zeker moeder de vroaw met een partijtje goedkoope suiker te kunnen verrassen, toen hjj door de kom miezen werd aangeroepen, die den inbond van het vat wensebten te onderzoeken. K. wilde de ambtenaren overtuigen dat het leeg was. Hjj sloeg er met een stok op om dit te laten hooren, doch met die proef werd geen genoegen genomen en het onderzoek moest plaats hebben, waarbjj natuurlijk de fraude werd ontdekt. Tegen K. werd niet alleen proces-verbaal opgemaakt, maar bo vendien zjjn ook paard en wagen, waarmede hjj zyn brood verdient, in beslag genomen om ten bate van het Rjjk te worden ver kocht. Ovei do misstanden van het fooienstelsel heeft de Daitsche Kellnerbond Ur.ion Gany- med (*etel in Leipzig) zich als volgt uitge laten. De boud meent, dat het stelsel één van de hoofdoorzaken is van de vooroordee- len, die er tegen den stand der kasteleins en koffiehuishoaders bestaat. Uit het fooien- stelsel immers trekken deze de groote voor- deeleu. Ook in de kringen der koffiehuis- bedienden gaan stemmen op tegen dit stel sel, en een spreker op een vergad ering dier bedienden te Dresden zeido, dat „hun be roep niet geacht zou zjjn vóórdat de fooien verdwenen waren". Bovendien werd in die vergadering opgemerkt, dut de verhoogde bierprjjzen de fooien drukten, en ten slotte werd een resolutie aangenomen, waarin een voldoend loontarief het eer.iga middel werd geacht om tot afschaffing van het fooien stelsel en zyne misstanden te komen. Wij golooven dat in deze beschouwingen veel waarheid gelegen is. Het volgende bedryf. De Engelsche rechter heeft uitspraak gedaan inzake de beeren, die den 22eu Augustus hebben ingebroken in een goudsmidswinkel van Mappin en Webb in de City van Londen, en de bewaker mis handelden en bonden, en gepakt werden, toen zy met een buit ter waarde van een half mi l oen gulden zich uit de voeten wilden maken. De drie kerels, die de eigeniyke in braak pleegden, en een die buiten de wacht hield (de heer die kwansiua op straat 'n krant stond to lezen, maar over de krant heen den winkel en de politieagenten in het oog biold) bleeken recidivisten te zyn. Zy werden veroordeeld, de drie inbrekers, tot tien jaar. De vyfdo beschuldigde, door de politie ook voor een wacht geboudeu (hy kwam op een flets aangereden en deed, vol gens haar, of er iets aan zyn wiel mankeer de, maar bj&luurde ook den winkel) werd vrygesjirokel. Door hetkoude weer van Augustus en van jje eerste dagen van September, zyn in Zeeuwscb-Vkanderen de beetwortelen in vergeluking Wet anderejaren veel in groei ten achter. -I|)e biet is* nog klein en niet diep in den grond gedrongen. Ook het Bui kergehalte is nog laag. Op een Belgische fabriek aan de Nederlandsche grens zyn eenige beetwortelen uit Zeeuwsch Vlaanderen onderzocht. Deze hadden een suikergehalte van slechts 7 percent, verleden jaar was omtrent dezen tyd het gehalte meestal 12 tot 14 percent. Zaterdagavond viel een dienstmeisje van de trap van 'n woning aan de Ceintuurbaan te Amsterdam en brak daarbyde kraan der waterleiding. Het trapportaal geleek spoedig een bassin, waarin vloerzeil en dito mat alras verdwenen en tot overmaat van ramp was de sleutel van het kastje, waarin zich de hoofdkraan bevond niet te vinden, zoodat de waterleiding bleef stroomen. Een loodgieter maakte ten-slotte aan de waterparty een einde. GOUDA, 15 September 1909. In de op 14 September gehouden verga dering van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedryven te Gouda is het Bestuur dier Kamer aldas samengesteld: Voorzitter-patroon (le halfjaar) de heer H. A. C. Brinkman Voorztiter-werkman (2e halfjaar) de heer W. Roepers; Bestuursledende heeren N. A. van der Ree en L. van Wingerden. Secretaris: de beer M. Geiyns. DINSDAG 14 SEPTEMBER. L.K. H.K. Staattleemnqen Nederland. Oblig. Ned. Werk* Schuld 3 93 Portuoal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.)4' 196'/. Rentelooze certif. f 610 Oblig. 2e Serie fr. 500 3 58 Bulgarije. Oblig. Tabaksieo- ning 1902 5 97'/, Hypothee. Staatsl. 1892 6 99s/« Rusland. Iwang. Dombr. Obli gatiën 4'/, 95"4 Azie. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 48'/4 n yp otheek- Ban ken Pandb. Rotterd. Hypb. 3»/, 97»/- Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4'/, 100s/ Pandb. Utrecbtsche Hypb. 4 99' Pandb. Westlandscho Hypb. 4 100 Partdb, fcuid-Holl. Hypb. 4 99»/g - Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 101 andb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99'/, Pdb. Ned. Soheeps-Hypb. 41', 101#/4 Pandb. Bataafscho Hypb. 4 99'/g Eerste Nod. Hypothoekbrief- bank 4 991/, Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94'/, -- Scheepvaart- M aatschappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4'/i 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 Premieleeningen Belgie. Stad Antwerpen 18872", 97s/, - Diversen. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig 1902 4 99 Nationral Grondbezit Oblig. 4 99' in Costumes tailleur. Najaar» Mantel» Jupe» trotteuses. Amsterdam, 14 September 1906. Volgens het Weekblad van de Commjssie- bank te Amsterdam, zyn in de week geëin digd 14 September, door tusechenkomst dier Bank verhandeld de navolgende Incourante en minder Courante Fondsen 5 pet. Oblig. Am8terdamache Hypo- theekwaarborg Maatschappy 81 pel. Amort. winstbew. Znid-Hollandsche Hypotheekbank 68 Aand. Landbouw Maatsch. „Getas" 130 Cultuur Maatsch. „Seboroh" Serie B 60 My. tot oxploitatie der C. G. Rommenhöller'sche Koolzuur en Zuurstofwerken 60 5 pet. Oblig. Machine, Rywiel en Automobielenfabr. Simplex 90-88 Aand. Dagblad „de Telegraaf" 60 „Electra" Maatschappy voor electrische Stations 60 Elec. Maatschappy „Medan" 7 Rott. Droogdok Maatsch. 947/8 7 pOc. Oblig. Chicago North West. RAC. Cy (Winona St. Peter Extension) (kleine coupores) 114'/4„ Aand. Nederlandsch Westfaalsche ii Spoorweg Maatschappy 285 Ooster Stoomt. Maatsch. 115 Amst. Calera Maatsch 50 Maatschappy tot exploitatie van het American Hotel 135 A8suran Maaty. tegen brand schade en op het leven „do Nederlanden" van 1845 F 475.— Leeuw. Waterl. Maatsch. 95 pCt. 3 pet. Objig. Gemeente Goor 96 Opr. aand. Holland Bank F 140 Javascbe Caltuur My. - 225 4 pet. Oblig. Vries8eveem 1899 92 Aand. Buffet My. „EPluribus Unum" 100 Bew. v. Deelger. Nederlandsch In dische Landbouw My. F 140 VAN BlTOMMESTEIN'S I IN) KT is proefondervindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK! APELDOORN -HOLLAND. SCHOENHANDEIj, KLEIWEG E 30, togenover de Kleiwegsteeg. GROOTSTE SORTEERING in Zwart en Bruin Chroomleder. late soort GUMMI HAKKEN. (Allo reparation en aangemeten werk.) WEET U WEL HET VERSCHIL tuschen xelf het werk doen en het te laten doen? Sunlight Zeep doet werkelijk het vuil uit het wnschgoed trekken, ■paart U tijd en geld en bederft noch schaadt Uw handen noch Uw goed. Dit la Juist het verschil lusschen Het gebruik van zachte zèep en 1 van Sunlight Zeep. zyn thans door nieuw gevonden toepassingen onze In olieverf fjeMehilderrie Por tretten Peinhtre- Itof/aerlê. Zy geven kracht en diepte, die namakors niet kunnen bereiken. Men overtuigo zich, goen imitatie voor do echte te ontvangen. Geïll. Pryscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratis op aanvraag Boxtel. II. JiOGA lillIS .fc Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, by wien modellen te bezichtigen zyn. NICHTCAP Eolito Oudo Jenovor i P. HOPPE. Vorkrygbaar by PEETEllS Jz. Ltl op cachet en kurkhrand. illeuw onoveri rotten Trof. Dr. Unborn wolbokoml ÏÏÏUW-ERACBT-ELim (Alleen echt niet Kabriekamerk). tot voortdurende, rudicalo <n zekere genezing van alle, zolh de meest hardnekkige hwniiW» xiektcn, vooral ontstaan door atdwolingen op jougdigi n loeDjjd Totale genezing van elke zwakte, lüeek r.acht Benauwdheid lloofdpyu Migraine Hartklopping Maagpjjn slechte spijsvertering Onvermogen -» lmj)otenz Pollutions enz. Uit voerige prospectussen frjipor fiesoh fl. 1, fl. l ft, 3' dubbele ll.-«oh (l.C'r On'ra I-DepótMattli. v. d. Vocto, /.«liborim ol I) póli: M. Oléban 8t flo., Rotterdam 1\ Hnppd, VtiravenliHKo. I. Hnlmmans do Jonp J. Oy.n. Rottor'am VVr Iff k Co. .flouila n bi' al!.* drogisten 03 cent per fit neh. Aanbevelend,

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2