SHOOTS EXPOSITIE ADVERTENTIES BINNENLAND. VRHGAORRIWi VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3918te Staats-loterij. POSTERIJEN" «Ier ftoiivcaiilé's Mj/vrf/s .«mtteit SPORT. ARKNDINA MIETJE PELETIEK In Berljjn beeft zich een gevit voorgedaan, dat aan cholera herinnert. Oostenrijk. Prinses Louise van Cobnrg, dochter van koning Leopold van België, die niet eens de rente betalen kan van hnar scholden, tolt er nog altijd lastig op los. Gisteren is haar aato te Weenen omgeslagen tengevolge van een botsing met een andere auto. De auto is vernield, doch de prinses is er zon der kleerscheuren afgekomen. Ten gemeentehui-ze van Breukelen Nflen- rode werden gisteren olflc cel candidaat ge steld voor het lidmaatschap der provinciale staten van Utrecht in het district Brenkelen vacature J. H. de Waal Malofyt de heeren .1. van Doorn (lib.), lid van den ge meenteraad te Maarssoveen; J. Plomp (lib.), wethouder te Maarssen en jhr. W. B. Sand- berg (christ-bi8t.) burgemeester der gemeenten Abcoude-Baambrugge en Abcoude-Proostdij te Abcoude-Baambrugge. De anti-revolutionairen, die aanvankelijk den hoer Jonker te Tienhoven tot candidaat hadden, stelden niemand. De Roomsch Katho lieke Kiesvereeniging besloot hare leden ge heel vrij te laten, enkelen banner hebben geteekend voor den liberalen candidaat Van Doorn. Voor lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant, district Zevenbergen, is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer J. A. Oomen, te Oosterhout. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1909. (Vervolg). De Voorzitter: Door don fyeer van Iter- son is eon amendement voorgesteld om „gelast" te veranderen in „wenschelijk ge acht". De redactie, welke de heer van Iterson voorstelt is te zwak. Wanneer iemand iets wenschelijk acht kan een ander het onge- wenscht vinden en zich er niet aan houden en daarom gaat het hier. In het voorstel van B. en W. is hetzelfde woord opgeno men als gebruikt wordt in de wet op de besmettelijke zielcten en in de wet op hot Staatstoezicht op de krankzinnigen. Wan neer het hoofd der politie, de burgemeester, in gevallen van besmettelijke ziekten of van krankzinnigheid opneming van den patiënt in een ziekenhuis wenschelijk acht, dan ge last hy dat. Dan kan een hoofdverpleegster of geneesheer zich daartegen niet verzetten. Het is bovendien noodig hier hot sterkere woord „gelasten" te gebruiken, want regen ten en ik weten bij ondervinding dat, niet tegenstaande een dergelijke last er toch ver antwoordelijke personen zijn, die zich daar aan. niet storen en bezwaar maken personen in een ziekenhuis op te nemen, wier opne ming werkelyk noodzakelijk was. Een wet houder, plaatsvervangend burgemeester, heeft nog dezen zomer dezelfde ervaring opgedaan. Ik moet dus de aanneming van het amendement, dat hetzelfde bedoelt als het voorstel van B. en W., maar een zachtere uitdrukking gebruikt, ontraden. De heer van ItersonIk heb dit voor stel gedaan omdat de gemeenteraad ge- wooniyk zulke groote woorden niet gebruikt. De VoorzitterIk zou dan den hoer van Iterson in overweging geven in plaats van „wenschelijk" te lezen „noodig." De heer van Iterson Het woord „gelast zou ik liever niet in de verordening zien. Ik stel dan voor te lezen: „noodig geacht". Do Voorzitter: De bedoeling is dezelfde, n.l. dat het ondergeschikte personeel zich tegen dergelijke uitnoodiging niet kan ver zetten. Ik kan verklaren dat B. en W. het amendement overnemen. De beraadslaging wordt gosloton en het gewijzigd art. 18 met algemeeno stemmen aangenomen. Art. 19 wordt zonder discussie met alge meeno stemmen aangenomen. Beraadslaging over 20, luidende „Aan de verpleegden der 1° klasse wordt verstrekt „een afzonderlijk vertrok met serre, voor zien van wat in Ziekenkamers vereischt wordteene in de onmiddellijke nabijheid verblijf houdende verpleegster (of verpleger), geneeskundige hulp van den Geneesheer van het Ziekenhuis en, wanneer eene ope ratie is ondorgaan, heelkundige nabehande ling doar den Heelkundige der inrichting, de geneesmiddelen voor «oovef deze uit de gemeente-apotheek kunnen worden ver strekt, baden en, naar behoefte, voedsel volgens de voorschriften van den Gcnees- „De verbandstoffen, de wijn, de wasch en eventueele kosten van buitengewone bewaking of andere buitengewone voor zieningen zijn voor rekening van den ver- i. verploegkosten Inidra^en voor inge zetenen f 5.— en voor met-ingezetenen f 6.por dag, bij termijnen van veertien dagen vooruit te betalen. „Voor bijzondere heelkundige vérrichtin gen, niet behoorende tot de nabehandeling eener operatie, zal de Heelkundige den ver pleegde voorts in rekening kunnen brengen ten hoogste het viervoudige van de maxi mumbedragen door de Rijksverzekerings bank voor die verrichtingen vastgesteld in haar Tarief, bedoeld bij uitkei 2 vau het Koninklijk besluit van 14 Juli 1902 (Stbl. N°. 153), terwijl tot gelyk mkxiinum de Geneesheer voor hot verleenen van bijstand bij die verrichtingen eventueel mede hono rarium kan vorderen." De Voorzitter Door den heer van Iterson is een amendement voorgesteld, strekkende om in de 3de alinea in plaats van f 5 en f 6 te lezen f 4 en f 5. Het amendement wordt voldoende onder steund en komt derhalve in behandeling. De hoer MuijlwijkIk zou gaarne zien dat de doktersrekening niet begreperi was in de ve^jfeegkosten en daarom stel ik Voor in de lste alinea van art. 20 te doen ver vallen do woorden„geneeskundige hulp van den Geneesheer van het Ziekenhuis en, wanneer eene' operatie is ondergaan, heel kundige behandeling door don Heelkundige der inrichting". Het amendement van den heer Muijlwijk wordt voldoende ondersteund en komt det- halve in behandeling.- De VoorzitterIk meen de aanneming van dit amendement te moeten ontraden. Het van Iterson-Ziekenhuis is gesticht uit gelden, welke aan de Gemeente vermaakt zyn 'om op te richten een gemeente-zieken huis. Nu kan ik mij geen «enkel gemeente ziekenhuis herinneren, waar onder de ver- pleeggelden niet tevens begrepen is de ver pleging van den geneesheer der inrichting. Dat is toch iets dat van zelf spreekt. Het ziekenhuis wordt niet een ziekenverpleging maar een ziekenhuis. Ik weet wel dat er in de gemeente zijn, die van het ziekenhuis zouden Willen maken een soort van ge meentelijke ziekenverpleging, waarheen iedere dokter zijn patiënten kan zenden en waar men desnoods heeft een soort van republikeinsche regeeringsvorm, maar dat is de zaak niet. Er wordt hier gemaakt een gemeente ziekenhuis en dan spreekt het van zelf dat de geneesheer, die aan het ziekenhuis ver bonden is, ook gratis behandelt do patiënten, die er komen. Dit is steeds de regel. Wij hebben in ons midden een deskundige, die het beter kan uitleggen dan ik. Het zou een uitzondering zijn, het eerste geval van dien aard, wanneer in het gemeente-zieken huis de verpleegden zouden moeten betalen voor de hulp van den gemeente-geneesheer. De heer van Iterson: Ik heb voorgesteld om de verpleogkosten te verlagen omdat ik meen dat wij daardoor den bloei van het ziekenhuis zuilen bevorderen. De opneming van patiënten moet niet te duur gemaakt worden. Het is een inrichting, welke nog in haar begin is, wij moeten dus bescheiden zyn. Wij kunnen natuurlijk niet concurreeren met een ziekenhuis dat eenmaal reeds ge vestigd is, waaraan groote mannen verbon den zijn en dat gezocht wordt. Wanneer wij den prijs te hoog stellen en dit ook met het oog op de nabehandeling dan zal men afgeschrikt worden om gebruik te maken van het ziekenhuis en zal het ledig blijven. Wij moeten trachten er zieken te krijgen, zoodat het zich naam Verwerft. Dan kunnen wij altijd naderhand nog de verpleeggelden verhoogen. De heer MuijlwijkHot is toch de be doeling van deze verordening om andere geneosheeren, dan die aan het ziekenhuis verbonden zijn, in de gelegenheid te stellen hun patiënten te behandelen. Welnu, wan neer dit zoo is, dan moet het dien anderen doctoren niet onmogelijk gemaakt worden door de aan het ziekenhuis verbonden doc toren zoo te bevoordeelen, dat concurrentie is uitgesloten. Wanneer de gestichtsdoctoren betaald worden door de gemeente, wanneer zij dus niets aan de patiënte!# in rekening hebben te brengen, en de andere doctoren wel, dan zal het mij niet verwonderen of vele betalende patiënten zuilen zeggen als ik zooveel extra moet betalen voor mijn eigen doctor dan laat ik dien niet in het ziekenhuis komen. Het komt' mij voor dai het niet in het belang van het ziekenhuis is wanneer wij deze bepaling ï^ei^elijk zij door B. en W. wordt voorgesteld. Ik wensch dat de deur voor de andere doctoren een weinig werd opengesteld. De neer JongenburgerAanvankelijk lachte mij het amendement van den heer van Iterson toe; ik dacht dat hij den zelf den weg op wilde als ik, maar hy blijkt den anderen weg op te willen. Ik meende dat hij de verpleegkosten wilde verminderen ten einde te werken in den geest van hetgeen de heer Muiilwyk bedoelt, maar hy wil een andere lichting uit en daarom moet ik het amendement bestrijden. Het medelijden voor de ^patiënten der le klasse behoeven wij niet op te wekken. Als wij willen spreken over den finan- cieelen toestand van het ziekenhuis, dan moeten wij terug tot den tijd toen besloten is tot oprichting daarvan en moeten wij weder de oude geschiedenis ophalen. Een ziekenhuis, zooals het wezen moet, wordt het toch niet meer. Wij zouden dan een andere inrichting moeten hebben, dan zou men moeten sproken van een directeur- geneesheer, van een operateur van de eerste klasse, enz. Wij moeten dus handelen naar omstandigheden en het tarief voor de pa tiënten lste klasse niet gaan verminderen. In verhouding tot andere gemeenten is het tarief niet te hoog. Het voorstel van den heer van Iterson is niet in het belang der gelieele zaak. De heer MuijlwijkIk zie natuurlijk wel eenig verband tusschen het voorstel van dr. van Iterson en het mijne. Wanneer mijn voorstel wordt aangenomen dan ga ik met het voorstel van dr. van Iterson mede, maar omgekeerd niet. Dan is natuurlijk de prijs voor patiënten van zelf minder ge worden. (Wordt vervolgd.) 'De rechtbank te 's Graveubagn veroor deelde gisteren den kolonel-commandant van bet 3de regiment huzaren R. H. O. baron v. d. C. en den gep. overste van dat regi ment R., wegens bet deelnemen aan een twee gevecht, waarbij zy elkaar eënig lichamelijk letsel hebben toegebracht/ ieder tot 5 dagen gevangenisstraf. j Woensdagavond is tjjdeins afwezigheid der bewoners ingebroken bjpuen assuradeur P. A. Zuur, woneude aan het Boschje te Rot terdam. Toen een der dames thuis kwam, hoorde zy onraad in hais en durfde niet naar binnen te gaan, Terwyl zy om hulp ging, sprongen de inbrekers het huis uit. By on derzoek bleek, dat een schrijfbureau was opengebroken en daaruit gouden sieradeu ter waarde van f 100 waren ontvreemd. Van een kerkboek was het gouden slot afgerukt. Een handelsreiziger uit Tilburg was te Antwerpen in het Park op oen bank in slanp gevallen. Toen hy ontwaakte, ontdekte by, dat men hem in zyn slaap bud beroofd van een portefeuille, inhoudendo 260 francs, zyn portemonnaie en een gouden horloge. ('s H. Ct.) Van het tooneel naar het zondaarsbankje, lledwig Wangel, een der meest geziene too- neelspeelster8 van bet Deutsche Theater te Berlijn, heeft de planken vaarwel gezegd en is naar het Heilsleger overgegaan. Te Frankfort zijnde verdwaalde zjj in een samen komst van het Leger, dio door kolonel Oli- phant, bevelhebber van bet leger in Duitscb- land, geleid werd, en zy werd zoo getroffen door betgeen zij hoorde, dat zy het podinm beklom en verklaarde van haar wereldschen arbeid af te zien om zich bij liet leger aan te sluiten. Zy reisde naar Berlijn om haar echtgenoot, die een virtuoos op het harmo nium is, over te halen haar te vergezellen en zich uitsluitend aan godsdienstige muziek te wijden. Maar de heer Wangel gevoelde daar zeer weinig voor en nu zeide zyn vrouw dat zjj hem dan moest verlaten. Deze daad wordt begrijpelijker wanneer men weet dat lledwig Wangel tot een streng vrome familie behoort waarin veel predikan ten voorkwamen. Een merkwaardige vrijspraak. De jury van Seine' heeft een moordenaar vrijgespro ken, een moordenaar uit medelijdes.., De ge schiedenis is deze. De werkman, Alphonse Baudin, was zeer gelukkig getrouwd. Zyn vrouw leed echter sedert eenigen tijd aan een longziekte, die gruwelijke hoestbuien qn benauwdheden veroorzaakte. Op 31 Januari 1.1. traden de benanwdheden op, kwellender dan ooit, zoodat Marie Baudin haar man toeriep, dat hy haar af zou maken. Eerst weigerde by, maar Marie Baudin hield aan, maakte hem voor hardvochtig nit, en ten slotte nam Baudin een revolver en schoot zyn vrouw dood. Hy ging daarop het ge beurde aangeven aan de politie. Deskundi gen, die belast zyn geweest met een onder zoek naar de geestvermogens van Baudin, hebben verklaard, dat deze een persoonlijk heid is met zeer zwakken wil. Hy is bo vendien door misbruik van alcohol ontaard. Den dag, dat hjj zijn vrouw dood schoot, had hij al meer dan een liter wijn gedron ken. Baudin stond zeer sterk onder den invloed van zijn vrouw. Zij handelde en ge bood, hjj was gewoon blindelings te gehoor zamen. Hoewel hjj wist, dat hy kwaad deed, bad hy geen weerstand knnnen bieden aan het bevel zyner vrouw. Hy had gehoorzaamd en haar afgemaakt. Vele getuigen hebben voor het hof ver klaard, dat het niet te betwijfelen viel of Baudin had z^jn vrouw innig lief gehad. Een vreemde zaak. Te Toulor, wordt se dert eenige dagen een zeeofficier vermist. Eea zekere Lair, die oylangs geplaatst was op den torpedobootjager Claymore, een man van 33 jaar, gehuwd, is 23 September met de noorderzon vertrokken. Hij had op de Claymore het beheer over een kas. Die kas blijkt niet te sluiten. Wat er vermist wordt is trouwens wel een heel kleioé som om mee van door te gaan, 1400 frank. De justitie tracht den vermisten zeeofficier op te sporen. Dat Lair zelfmoord zou hebben gepleegd acht men niet waarschijnlijk. Lair was een officier met erkende verdiensten, oen knappe kop, maar zwak van karakter. Misschien heeft hy zich aan de kas van de Claymore vergrepen en is hy, ontdekking vreezeude, in angst gevlucht. Misschien ook is er een vrouw niet zyn eigen vrouw in het spel. Er gaat een gerucht dat hy naar het y buitenland zou zyn vertrokken met een dame. Te Brussel zyn de theaterbeambte Leroy, zyn vrouw en dochter door gasver^tikking om 't leven gekomen. Men vond hen alle drie dood in bed. Leroy had, 's avopds laat thuis komende, de gaskraan niet goéd gesloten, van welke nalatigheid hy met vronw en kind liet slacht offer is geworden. De Rotterdamsche récherche deed gisteren nacht een goede vangst door do aanhouding van N. M. Bakker, bijgenaamd Rooie Klaas, J. Vermeulen, door de Rotterdamsche recht bank indertijd ontoerekenbaar verklaard, en Geers. Dit klaverblad brak gisternacht in in het manufactarenraagazyn der grossiers J. H. Keiler Zn., Weste Wagenstraat, al daar. Zy hebben een brandkast opengebroken, waaruit f 1200 gestolen zou zyn. Woesdagavond kwam een der vrouwelijke huisgenooten van de familie P. A. Zuur, Boschje 21, Rotterdam, tehuis „met het voor gevoel" dat er ingebroken moest zyn. De familie was Woensdagavond afwezig. Zy ging „door haar gevoel geleid" de politie waar schuwen en vroeg om assistentie. By o der- zoek bleken inbrekers in het pand aan het werk te zyn geweest. In de suite werd een bonheur en eeuige andeco kasten openge broken gevonden. Een kerkboek had men van het goaden slot beroofd, terwyl men bovendien gouden eu zilveren sieraden bad ontvreemd. Van de dalers' geen spoor. Later meldt men De derde aangehoudene werd op vrye voeten gesteld. Er is f 2101 gestolen. Woensdagmiddag ongeveer l uor, zoo meldt de „Dordr. Ct.", ging D. Slingerland, zand- schippor te Alblasserdam, met zyn drie zoons in een schouwtje gezeten de Noord op om naar hun werk te gaan, toen zy een sleep zagen aank »raon en vroegen om mede te sleepen. Dit werd toegestaan en zy grepen het touw.' Dat gaf door de felle vaart van den Bleep zoo'n schok, dat (iet schouwtje omsloeg en allen te water gingen. De vader Verdronk. Zyn lyk is nog nitt gevonden. Omtrent het vinden van vrouwenkleederen in een dennenbosch onder St. Jansteen meldt men nader, dat de kleedingstukken naby do spoorlyn lagen en dat het niet uitgesloten is dat ze uit den trein zyn geworpen. In het boach en de omgeving zyn geen verdere sporen van misdaad gevonden. Te Dieren is uit den IJsel het lyk opge- vi8cbt van een dame, die daar uil Den Haag in pênsion was en 's morgens reeds vroeg baar woning had verlaten. De commissaris van politie te Vlaardingen verzoekt alsnog, in aansluiting met het extra Politieblad dd. 20 Sept. j!, opgenomen in het Alg. Politieblad op blz. 593 en 594 van dit jaar, inbeslagneming en beticht van de volgende 7 bankbiljetten ad f 1000, tievelijk genummerd B. A. 5159, B. A. 9517, B. E. 939, B. E. 3204, B. E. 3947, B. F. 2520 en A. X. 373, welke biljetten eveneens op 10 September 1909 aan J. Bik, Hoefka- de, 2c, Den Haag, zyn toegezonden gewor den. Gisterenmorgen openbaarden zich bjj schip per V. uit Maasland, die met den marktdag te Delft was, verschijnselen, die aan cholera deden denken. Men bracht den man naar de barak. Zijn nitwerpselen zjjn ter onder zoek opgezonden Het huis, waarin hjj was binnengedragen, wordt door de politie be waakt. Gisteren namiddag is de molenaarsknecht Van der Wielen, te Den Bosch, in dienst van den molenaar J. Van Enk, onder de molenaarskar geraakt, doordat het paard holde. Een wiel kreeg by over het lijf en door het paard werd hy getrapt, zoodat hjj in betrenrenswaardigen toestand werd opgenomen en, na door dr. Wolf! voorloopig te zyn behandeld, ter verpleging naar het gasthuis der Duitscbe broeders is vervoerd. Men meldt nit Amsterdam Hier ter stede is gistermorgen een origi neel paar per atax naar het stadhais gere den. Oranje bloeisem en witte handschoenen ontbraken, en zelfs de bruidstranen waren tbais gelaten. Wat niet naliet de veront waardiging te wekken van een in rnischen- de zwarte zjjde gekieede, en roet een hard- lilahoed versierde dame, die, blijkens hare zeer demonstratieve houding, van meening was, dat atax-lichtzinnigheid op dezen dug en in deze omgeving het Prinsenhof keek óók stijfjes niet te pas kwam. Woensdagmorgen werd te Ambt-Almelo vermist het ö'/i-jarlg zoontje van ten D. Tegen den avond werd het kind doodgo- drnkt gevonden onder een stapel gevallen planken. Gisterennacht is iu Het Meer, bjj Heeren veen, door onbekende oorzaak de voor 3 jaar gebouwde mooie boerderjj Tjararda-State afgebrand. Drie koeien kwamen in de vlam men om het andere veo was in de weide. De bewoners wisten zich te redden. Alles was verzekerd. Maandag-avond, even voor 7 nor, ging in het t08schen de Leipziger- en de Betaren- strasse gelegen gedeelte van de Friedrich- strasse te Berlijn en in de aangrenzende zij straten, het elektrisch licht plotseling nit. Groote verwarring ontstond in de verschil lende winkels, restauraties en café's. Er werden snel petrolenmlampen opgezocht en kaarsen gehaald, zoodat men ten-minsteniet geheel on al in het donker zat; een aantal zaken waren echter genoodzaakt te sluiten. Ook het hoofdtelegraafkantoor en een tele foonkantoor moesten gedurende eenigen tyd het licht missen en het verkeer stond stil, totdat met kaarsen de vertrekken, al was het dan ook nog zoo schamel, weder verlicht konden worden. Het straatverkeer onder vond groote belemmering; wagens, omnibus sen, automobielen enz., konden slechts lang zaam rjjden en het personenverkeer stond nu-en-dan zelfs geheel en al stil. Groote drukte heersclite bjj de elektriciteitswerken, waar de velen, die in hun werkzaamheden waren gestoord; kwamen informeeren, wat de oorzaak van de stoornis was. Maar de ambtenaren konden de zaak niet verklaren zjj wisten alleen, dat er een of ander defekt moest zijn aan de elektrische centrale in de Markgratenstrasse. Tegen 9 uur begonnen hier en daar voor een oogenblik de lichten weder te gloeien, onmiddellijk daarna ech ter gingen zjj weder nit. Eerst te 11 uur straalde Berljjn weder in de gewone avond- verlichting. Vóór eenigen tjjd deelden wjj mede, dat de 18 jarige Lonis Meijer, nit Zwolle, via Brussel naar Parjjs was vertrokken om daar een betrekking te zoeken en dat hjj sedert vermist werd. Pogingen, door de politie iu het werk ge steld, hadden geen resnltaat. Toen er na dezer dagen bericht kwam van onzen con««l te Parjjs aan de politie te Zwolle, dat men meende den jongen man ge zien te hebben, besloot een broeder van den vermiste, de heer G. Meyer, zich naar Parjjs te begeven. Hjj begaf zich terstond naar den consul, den heer Virnly. Toevallig meldde zich daar juist een Hollandsch jongmeosoh aan om onderstand, die later bleek degene te zijn, dien de politie te Parjjs voor den vermiste had gebonden I Ook de consul, die hem voor 't eerst zag, meende in hem Lonis Mejjer te zien, helaas ten onrechte, naar bjj confrontatie met den broeder bleek. De heer G. Mejjer roemt ten zeerste de welwillendheid vau den consnl, den heer Virnly. Deze begeleidde hem naar het ho tel, waar de politie meende Louis Mejjer gezien te hebben. De persoon, die men voor dezen had aangezien, was ehhter afwezig, en hoewel zjjn koffer niet die van Louis Mejjer was, nam de heer G. M., om volko men zekerheid te krijgen, zyn iotrek in het hotel. Den volgenden ochtend, toen hjj den persoon in qnaestie zag, kwam bjj tot de teleurstellende ontdekking, dat deze zjjn broe der niet was, maar de persoon, dien bjj reeds bjj den consul had ontmoet. Hjj beeft zich toen nog naar de „Morgne" begevenechter zonder resultaat. Een paar dagen vóór de heer Mejjer naar Parjjs vertrok, had de familie den koffer van den vermiste terng ontvangen. Op de heenreis 's nachts 2 nar te Bras «el arriveerende en daar eenige uren opont houd hebbende, ontmoette G. Meyer daar Zwolsche bekenden, die overal portretten van Lonis Mejjer hadden aangeplakt gezien Zjj waren van oordeel, dat men zjjn ver dwjjnen te laat vernomen had. Zjj vreesden, dat hjj te Brnssel in een verdachte boort gelokt was en daar omgekomen zon zjjn. Het onderzoek naar net spoorwegkaartje is nog niet afgeloopen, waaruit dan zou bljjken of hjj al dan niet te Parjjs was aan gekomen. (Zw. Ct.) Men deelt ons een geval mede, dat Zater dagavond in de Barodesteeg te Amsterdam moet zyu afgespeeld Terwyl de bewoner van een huis aan de overzijde stond te praten, gingen drie man nen zyn deur, dio open stond, binnen, ter wyl een vierde buiten bleef staan. De be woner, het drietal achtervolgend, werd daar binnen plotseling door de mannen aangegre pen en ergerlijk mishandeld. Ook toen hjj op straat viachtte, liet men hem niet los. vóór een haarman hem te hulp kwam. Uit de omstandigheden, welke men ons er bjj ver meldt, blijkt, dat de aanvallers een vergis sing begaan kunnen hebben. De politie braebt twee hunner naar het burean. Maar het gebeurde bewjjst, dat men voorzichtig moet zyn by bet betrekken van woningen, waarin nog ietB valt af te rekenen. (Tyd.) De Hudson-Fultonfeesten. Over de aanbieding van de „Halve Maen", kannen nog de volgende bijzonderheden mee gedeeld worden. Deze aanbieding ging ge paard met de overhanding van een oorkonde op fjjn kalfsperkament van 100 bjj 75 cM. geteekend en in een koker van gepoljj9t koper gesloten. Deze oorkonde met Gothncbe letters en rijk gedocumenteerde hoofdletters, in de Hollandsche en Engelsche taal ge schreven, luidt aldus „De feestviering ter herinnering aan Henry Hudson, den koenen zeevaarder, die in dienst der Nederlandsche Oost-Indische Compagnie, nu driehonderd jaren geleden de grondslagen legde voor de kennis van de streken, waar thans het bart der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zoo krachtig klopt, heeft in Nederland levendige belangstelling gewekt. „Het volk van Nederland herinnert zich met trots, dat eer. aantal der beste burgers van de oude roemrijke Republiek der Ver eenigde Nederlanden, een zoo aanzienlijk deel heeft mogen hebben aan de stichting van de wereldstad Newyork, eenmaal Nieuw-Amster- dam. Het he&ft niet vergeten, dat de afstam melingen van vele Nederlandsche geslachten goed er. bloed hebben veil gehad in den strjjd voor de vrijheid en onafhankelijkheid der roemrjjke Republiek der Vereeuigde Staten van Noord-Amerika, terwyl nog tot op den huidigen dag zoo vele zjjner zonen en dochteren, die zich naar de overzijde van den Oceaan begeven en als trouwe burgers iu die Republiek wonen, do levende betrek kingen onderhouden, die Nederland aan de Vereenigde Staten verbinden, op het gebied van Godsdienst en Staatkundige Vrijheid, van Handel en Nijverheid, van Wetonschap en Kunst. „Teneinde dit alles in tastbaren vorm aan het groote en machtige zustervolk der Ver eenigde Staten te toonen, stelde het Neder landsche Volk de voor deze gedachtenisvie ring gevormde commissie, waarvan het Zjjne Koninklijke Hoogheid den- Prins der Neder landen, behaagde het Beschermheerschap te aanvaarden, in staat aan do Hudson-Fuiton Celebration Commission te Newyork te zen den eene zoo getrouw mogelijke nabootsing der „Halve Maen" die, nu drie eeuwen ge leden, uit Amsterdam, over den Oceaan de Hudson voerde langs de boorden van de groote rivier, die zjjn naam draagt. „Moge het aanbod van deze herinnering aan dat kleine schip, dien notedop, welks komst in die wateren van zoo groot belang is geweest voor de ontwikkeling der Ver eenigde Staten van Noord-Amerika, welge vallig zjjn na de Hndson-Fulton Celebration Commission als eene getuigenis van vriend schappelijke gezindheid, van bloedverwant schap en van gemeenschap van belangen, die nog altjjd Nederland en de Vereenigde Staten met elkander verbinden." Uit de buitenland8cbe bladen bljjkt weer eens de onbedwingbare lust van de Ameri kanen om „soavenirs" te verzamelen. In bet gedrang worden mutsen van Hollandsche matrozen gekaaptom te bewaren als een aandenken. De „Halve Maen" moet nauw lettend worden bewaakt, opdat de souverir- lustigen haar niet zullen sloopeu. Maar het ergerlijkste is toch wel gebeurt met den officieelen Japanschen vertegenwoordiger, prins Koeni. Deze bad op een der tribanes ia Riverside Park de vlootparade bewonderd. Toen hjj de tribune verliet, drong het publiek op hem aan. De prins, die heel klein van stak is, raakte in de verdrukkinghjj ver loor zjjn hoed, en in het gedrang werden hem verscheiden knoopen van rjjn jas gerokt. Tenslotte werd hy gered door een reusach- tigen agent, die hem onder een arm nam en wegbracht. Maar het gedrang was van dien aard, dat een troep politiemannen er met de knuppels op moest inslaan om raim baan te maken. van drie borstrokken uit het magazijn „de Zon". De borstrokken zjjn in beslag genomen en tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. GASCONTROLE. 30 September 1909, 8 uur namiddag. Druk 44 m.M. Lichtkraeht 15.47 Kaarsen. WaZZ:Td j 5381 Caloriën. Wy maken onze lezers er op attent dat er nog een 40 tal plaatskaarton voor de voorstelling van de operette „De dochter van Madame Angot" verkrijgbaar zyn. Bjj gunstig weder zal de Marsch- en Veld- dienstafdeeling vaD „Volksweerbaarheid" Za terdagavond eene velddienst hoaden met de afd. Rotterdam van „Volksweerbaarheid". Aantreden om nar in het lokaal aan de Houtmansgracht. Hedenmorgen herdacht Mejuffrouw J. F. de Jong, hoofd der lste Openbare Bewaar school waarop zy voor 25 jaar in dienst trad. Het was een ware feestdagaan be langstelling ontbrak het haar niet. Om 10 nar werd zjj feestelijk in oen daartoe ver sierd lokaal, ontvangen. Aldaar wai'en reeds eenige ledon der schoolcommissie, alsmede het hoofd der 2de Openbare Bewaarschool aanwezig. Nadat haar door de kinderen een welkomstlied toegezongen was, werd zy met oen schat van bloomen, voor haar, door de kinderen meegebracht, overladen. Daarna ontving zjj hel cadeau van de kinderen, waarna Mevrouw E. P. Schaling haar een geschenk overhandigde van het personeel der beide Bewaarscholen. Ook de heor Hennequiu hield een korte toespraak, waai in hy Mejuffrouw de Jong hartelijk dank be- tnigde voor alles wat zy voor de school ge daan heeft en nog doet. De kinderen werden door haar flink onthaald en herhaalde malen werd zy luide toegejuicht. Uit alles blykt dat Mejuffrouw de Jong, èn door haar personeel èn door de kinderen zeer gewaardeerd wordt. Gedurende de maand Sopt. worden in de Volksgaarkeuken, in de zaal gebruikt 16521/ portiën van 10 cent en 572 van 15 ct., te zamen 2224portiën. Afgehaald werden lOtö'/i portiën van 10 ct, en 28 portiën van 15 cent te zamen 1044 portiën. Voor het tijdvak van 1 October 1909 tot en met 31 Augustas 1910 is benoemd tot tydelyk Joeraar aan de ICykstuiiibouwwintor- school te Boskoop, Cbr. Kok, te Leiden. Stolwijk, 30 Sept. '09. Gistoren hield de Wilhelmina-Verecniging alhier haar jaarlyk- sche ringrydery, 's voormiddag» voor fietsen en 's namiddags voor rytuigen. Ondanks het ongunstige weer was er veel animoaan den voormiddag-wedstryd namen 44 fietsers (ook dames) deelaan den namiddagrijdery werd deelgenomen door 25 paren. De pry werden behaald als volgtfietsen le prijs, f 10.— P. Bezemor 2e prys f 5. G. Vreugt, beiden van Stolwijk; 3e prys f2 50, G. Oskam Mz. te Bergambacht. Namiddag- riDgrydery heeren le prys f 15 A. Neef te Lekkerkerk, 2e prys, f 10.—, D. Kap- teyu en 3o prys, f 5.—G. do Vrengt, beiden van Stolwijk dames le prys f 15.—, Mej. M. de Vrengt, 2« prys f 10.—, Mej. Fr. Baas en 3e prys, f 5.—, Mej. Jac. Bol, allen van Stolwijk. By de openbare verkooping van het wei en hooiland onder Waddinxveen ten overstaan van den Notaris R. W. H. Pitlo alhier, ge houden 30 September 1909, werden de per- ceelen I en II toegewezen aan den heer J, Verkley, bouwman, Bloemendaal voor f 7150, terwyl het perceel III werd opgehouden. GOUDA, 1 October 1909. Door de politie alhier ia aaogetioaden de tcbilder D. verdacht van het verduisteren 5e Klasse. Trekking van Vrjjdag 1 October. No. 564, 1175, 3283, 9297,18490 en 19124 ieder f 1000. 33. 15732, 15963, 17592, 18950 en 19374 ieder i 400. 2673, 6273. 12896, 13790 en 20837 ieder I 200. 3179, 5831, 8352, 8S"4,10080,12986, 14743, 16507 en 20195 ieder 1 100. Prgaen van 1 70. 113 3698 6584 9396 12634 15747 18344 281 3716 6640 9420 12740 15817 18432 368 3842 6966 50 12882 19 18589 666 76 7005 9531 12911 75 18614 765 83 7109 9673 84 15965 82 76 3913 7449 9802 13070 16141 18783 813 22 7571 21 82 16354 19021 31 81 7633 9985 13105 65 82 76 4009 68 10049 13259 16405 19113 1079 93 7843 10100 99 65 22 1318 4199 7923 64 13594 67 63 22 4318 24 69 13668 16538 19252 1420 4437 51 10209 13769 52 19337 1601 49 55 10386 14121 97 44 1720 62 8015 10650 34 16715 51 1895 4502 99 10985 82 95 19470 1938 31 8178 11067 14543 16826 19854 60 4647 8297 11172 98 42 74 2024 79 8363 11328 14626 16904 81 2125 4978 8428 11431 14732 17149 20280 92 5091 93 11566 14800 17239 20352 2340 5201 8562 11711 66 62 '20411 78 5301 8607 73 14919 17373 21 2414 5490 23 11868 41 17488 38 53 6670 8752 86 94 17570 20535 '2551 5713 8813 12036 15018 78 20647 2810 21 8900 12150 36 17650 76 53 5970 9022 12244 90 17730 20720 2912 6199 '24 75 15220 17801 31 66 6220 9121 12337 27 41 '20818 3161 6351 9269 95 51 17932 88 3388 6434 9347 12405 74 18035 20966 3514 74 54 12508 15661 18123 74 30 Postkantoor te Gonda. Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post be zorgde brieven en briefkanrten, welke wegens onbekendheid van de geadresseorden gedu rende 2e helft der maand Sept. niet zyn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven. J. Koeman, IJsselstein. Briefkaarten. J. Zandbergen, Bergen op Zoom. Van Bonren, Rdam. A. Klos f Buitenland. C. van Bakel, Giadbach. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen han naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kannen teruggegeven worden. Gonda, 16 September 1909. De Directeur v. b. Post- en Telegraafkantoor, M. C. HENNEQUIN. in Costumes tailleur. Nujanrs Mantels Jupes trotteuses. Voor den Nederlandschen Voetbal Bond zal Zondag a.s. Olympia I den eersten com petitie-wedstrijd in dit seizoen spelen tegen V. F. C. nit Vlaardingen op hel terrein aan den Hotterdamschen dijk alhier. Aanvang 2 nar. Burgerlijke stand. GEBOREN27 Sept. Margaretha Ida Barbara, oudors P. A. Vingerling en G. Haan. OVERLEDEN 29 Sept. A. Dekker, 73 j. GEHUWD: 29 Sept. C. Visser en M. M. de Knecht. C. Klein en D. C. de Bruyn. J, A. de Gruyl en P. M. J. Fratacolla. S. M. Hazebroek en M. J. Laogeraar. H. van der Neut en P. 0. Logthart. J. Vermeulen en M. M. de Koning. Predikbeurt bij de Kemonstrantaoho Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 3 October, morgens 101/, uur, Ds. H. VAN ASSENDELFT. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Weduwe van den Heer Johannes Anthovib van db Gakdb, in den ouder dom vao ruim 89 jaren. 't-QravenhageG. I. DE VISSER v. d. Garde. Dr. J. Th. DE VISSER. ScheveninyenC. W. HOFSTEDE Dirksen eerder Wed. P. C. v. d. Garde. Dr. J. W. HOFSTEDE. BingenJ- A. v. D. GARDE. ScheveningenB. v. d. GARDE. 'a-GravenhageMr. J. A. DE VISSER. S. G. DE VISSER. Amsterdam: Js. DE VISSER. Amsterdam, Sarphaliepafk 55. 80 September 1909. Op verzoek van dé overledene geen bloemen.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2