tcap HT aar No. 11064. feuilleton. VERWARDE DRASEN. 1 TS, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en «Omstreken. s Maandag 4 October 1900. 48s(e Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. a Pain- iltsclie f :rs Jz. choenwerk 4 co scheepscellen Noordpoolreiziger. IX. e Jenavor (Wordt rerrolgd.) Telefoon Ke. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJFCENTEN. IOCHCH OCRS 150 dj,75 cfs M Drogisten ITERDAM. SB, Apotheker even 198 en bjj Dit No. bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. n aantal onge- op aanvraag TS Co. T'KMAN A Zn en toepassingen derde f*or- ertt. Zjj geven srs niet kunnen geen imitatie NT, en modellen te Naar het Dollach. )PPE. ar b(j Tr._.op alle sche pen op de rivier deden zich de stoomfluiten en scheepshallen hooren ter eere van den In de nonnenschool Bon Pasteur te Sens (Frankrijk) is dezer dagen oproer uitgebroken onder de interne leerlingen. Na den middagmaaltijd begonnen eenige pensionnaires de anderen op te zetten en rie pen dat zij niet langer in het klooster wil den blijven. Het rumoer werd spoedig zoo hevig, dat de nonnen toeschoten, om te zien wat er aan de hand was. De oproerlingen versperden toen de deu ren, sloegen met stoelen en banken de meu bels en vensterruiten stuk, en klommen ten stotte uit do ramen op de plaats, om door den tain een good heenkomen te zoeken. De hooge muur echter, welke bet klooster i Kleiwegsteeg. ÏRING >omleder. IAKKEN. neten werk De Oostenrijksche minister Wekerle heeft b|j zijn audiëntie het besliste antwoord van den Keizer-koning ontvangen. Dat antwoord luidde: dat de Koning niet voornemens is, de partijen der coalitie, ook al wordt deze ontbonden, te ontslaan van hunne verplich ting, om de overeenkomst van 1906 na te leven, doch dat Z. M. veeleer besloten is die partijen, te zamen en afzonderlijk, op te bijvalsstormen. Telkens werd de auteur geest driftig voorgeroepen tevergeefs en nog maals tevergeefs. Na het derde bedrijf vloog de directeur van den wereldschouwburg naar het telegraaf bureau. «Schitterend, overweldigend succes. Neem uw «Dido” voor den wereldschouwburg aan,” telegrapheerde hij aan den ongeluk kige, dien de muren van het krankzinnigen gesticht omsloten. Toen men den directeur van het gesticht het telegram overhandigde, deze het den ar men man voorlas, den scherp onderzoekenden blik vol spanning op den zieke gericht, om de uitwerking dezer onverwachte boodschap na te gaan, en doctor Strahl, trotsch bet hoofd in den nek werpend, antwoordde: «Nu niet meer, al kroop hij in het stof voor mijik heb hier myn eigen schouwburg opgericht en zal mijn troep de rollen flink laten instudee- ren,” boog de menscblievende dokter be droefd het hoofd. dragen, eerst de kiesrechthervorming tot stand te brengen. Dientengevolge zal het kabinet-Wekerle, hoezeer de minister-president zich daartegen ook verzet, opnieuw ad interim met de lei ding der zaken worden belast, en dat in- terimslfewind zal zoolang duren, totdat de kiesrechthervorming tot stand is g< komen. De Köning zal, r.a Wekerle, Franz Kos suth, Aiidrassy en andere Hongaarsche staats lieden In audiëntie ontvangen, om ben dit mede te deelen. Maar voor de verdere onder- handelllgen met partijen en staatslieden zal de Kroon een vertrouwensman, een homo regius,jaanwyzen. Kossuth’s voorstollen schijnen wel in goe de aarde gevallen te zijn maar de moei lijkheid bl(jft altoos het bezetten der minis terzetels. De Koning wil voor het presidium en de ministeries van financiën en binnen- landscfae zaken zyn vertrouwenslieden aan wijzen, en die wil hij kiezen uit de gelederen der oud'liberalcn, dat zijn juist de mannen, met wie de Kossuth-groep elke samenwer king ónmogelijk heeft verklaard. En boven dien wil de onafhankelykheidsparly juist Jie belangrijke portefeuilles in handen harer leiders weten. De overeenstemming is dus nog verrede onderhandelingen leiden tot groot^ moeilijkheden de oplossing der crisis kan nog weken en maanden doren. De elsch des Keizers, dat een demissionair kabinet een zoo belangrijke zaak ah de kies rechthervorming zal afdoen, schjjnt al even weinig constitutioneel, als die, dat in een Hongaarsch kabinet de belangrijkste porte feuilles zullen worden gegeven aan staats lieden van andere richting, dan de party der meerderheid. Hoe kan zulk een kabinet ooit homogeen zijn Dat wordt weer dezelfde wanhopige poging om iets tot stand te bren gen, als met het coalitie-kabinet, dat op elk belangrijk punt van wetgeving hopeloos ver deeld bleek. stryd, door dezen bewindsman aan verte genwoordigers van Temps en Matin toege staan. Zooals men weet beeft de Algemeene raad verklaard niet meer te zullen bijeen komen, voordat de minister eenige, door de leden beleedigend geachto woorden beeft ingetrokken. Men hoopt, dat de president een oplos sing zal weien te vinden, die beide partijen bevredigt. Reuter seint uit New-York, d.d. 1 October Peary en zijn vrouw zijn heden alhier aan gekomen van Portland in Maine. Peary werd geestdriftig toegejuicht door een talrijke me nigte. Aan boord van zyn stoomschip de «Roosevelt” nam hy deel aan de marine parade, die naar aanleiding van de Hudson- Fultonfeesten werd gehouden. Peary stond op de brng van het schip en wiz.li Ao atnrimfliiitan omringt, konden zy niet over klau eron. Zy weigerden hahstarrig weder naar bun ver schillende zalen te gaan, totdat een hevige regenbui de meesten een weinig bekoelde en ze doornat naar huis joeg. Een drietal leerlingen echter lieten zich kalm natrege- nen, zoodat ten slotte de zuster-oversle po litie moest ontbieden, om de koppige meisjes te beletten den nacht in den tuin door te brengen. Zy beklaagden zich alleen over de stren ge tucht, waaraan zy zich niet verkozen te onderwerpen. Na lang over on weer praten werd be sloten, dat dit drietal leerlingen het klooster zou verlaten. 38) O, welk een ironie van het toeval I Terwjjl doctor Gerhardt Strahl bet eerste bedrijf van zijn «Dido” aan een jong tooneel- ■peler onder de krankzinnigen voorlas, werd zijn treurspel in een kleine, toonaangevende vorstenstad ten tooneele gebracht. In een der voorste loges, achter het zijden scherm verborgen, zat de directeur van den «wereld schouwburg”, van dat uitmuntend instituut der kunst, welker weigering om zyn treur spel aan te nemen er toe had bijgedragen den armen man het verstand te doen ver lieten. Eerst met levendig belang, daarna met steeds toenemende spanning volgde de nestor der kunst de zich meer en meer ontwikke lende, boeiende handeling. Zyn fijngevoelig oor werd gestreeld door de heerlyke taal. Het* grootsche der gedachten sleepte hem, ■adat de hertog meermalen levendig had ge- applaudheeerd,-tot gelijke bijvalsbetuigingen mee. De geheels zaal trilde onder de luide Half October komt da Skoepsjtina weer bijeen. De laak, die de volksvertegenwoor diging thans wacht, is, volgens de berichten uit Belgrado, van groole beteekenis voor de binnenlandsche staatkunde. De partyen stre ven er naar het gansche politieke leven, welks ontwikkeling loldusver met zooveel stoornis is gepaard gegaan, op een nieuwen, gezonden grondslag te vestigen. By het ge wone twisten en kijven, dat we van de ver schillende politieke partijen in Servië gewend zyn, vordert hel buitengewone krachtsinspan ning van de leiders, de eendracht te bewa ren. Maar het verloop der jongste crisis in Oosten is een les geweest. Men heeft loeren inzien, hoe nöodzakelyk het Is de eendracht te handhaven, waar Servië’s belangen zoo zeer door grooteren en maebtigereo worden op zy gedrongen. De vrees voor hel gevaar lijk opdringer.de Oostenrijk zit or in by de Serviërs, sinds zij by de jongste crisis nul op het rekest hebben gekregen, in weerwil van al hun dreigende en smeekende nota’s. Op Rusland, dat zoo’n beetje heeft laten doorschemeren dat later de tyd van vergel ding komt, stellen de Serviërs nog wel ver trouwen, maar zy beseffen nu toch ook dat een vaste binnenlandsche staatkunde en even wicht in de eigen huishouding een eerste vereisebte is voor het verwerven van het gewenschte gezag buitenlands. In vele poli tieke kringen koestert men groote verwach tingen van de werkzaamheid van het coalitie kabinet Nowakowits. Er blyven intusseben pessimisten, die voorzeggen dat de oude twisten weldra in de Skoepsjtina zullen terugkeeren en dat het tydperk van een dracht en samenwerking slechts van uiterst korten duur zal zjjn. Een eerste taak van de coalitie-regeering is de leeningskwestie tot een bevredigende oplossing te brengen, terwijl ook de regeling van de verhouding tot Oostenrijk op het ge- delsraad Goudhamer. Deze bood hem bet com pagnonschap aan. Erik bedankte echter. Hy gevoelde, dat er verscheidene mijlen tus- schen hem en Lizzy’ moesten liggen om stand vastig te blyven. Liever ging hy naar En geland, naar zjjn zwager, en begon van voren af aan. in den laatsten tyd overigens meermalen kun nen nagaan, de bei4e zwaar beproefden, in den ommekeer huns levens. «Nu niet weder aan den schijn geofferd, nu moedig allen maatscbappelyken leugens het hoofd geboden,” spraken de beide echt- genooten, elkander wederkeerlg opwekkend, steeds waarschuwend toe. Liefderijk werd Lizzy door hen opgeno men. Erna sloot haar als een zuster in de armen, zorgde dat zy zich spoedig thuis ge voelde, en het arme, angstige schepseltje, met bare zorgen, wenschen en verwachtin gen, stortte gaarne haar hart tegenover de ervaren vrouw uit. «Moet hy heengaan?” vroeg zy met een angstig smeekenden blik naar Erik. Érna’s verstandige oogen rustten een oogen- blik op haar jongen zwager en het lieve, vertrouweljjke wezen voor haar Daarna drukte zy Erik veelbeteekenend de hand. «Je doet er goed aan,” en zacht over Lizzy’s zjjdeachtig haar strijkend, zeide zy: «Zjj is by ons goed bezorgdik zal als een moeder voor haar zorgen en baar liefheb ben en beschermen. Vaarwel, trouwe ziel!” Nog eenmaal trachtte de verzoeking in verleideiyke gedaante al zys goede voorne mens te vernietigen. Toen hfl des avonds met Lizzy en Lilly in het stille, verlaten huis te rugkeerde, vond hy een ‘briefje van den ban- «In den nood leert men zyne vrienden kennen,” glimlachte Erna tot haar man, toen zy haar pas gewasschen gordijnen voor de nieuwe directeurswoning monsterde, kort vóórdat Erik met zyn belde beschermelingen, Lizzy en Lilly, binnentrad; Zy hadden de waarheid dezer wyze spreuk Kerstmis! Witte Kerstmis! .Hoe zacht dwarrelden de groote vlokken van den he mel naar beneden, maar steeds door, alles in het groote, heldere lykkloed hullend! De magere beenen van den baas bewogen zich op de hooge bakken zyner laarzen angslig over het zachte dek voort en zakten er steeds dieper inden rechterschouder eenigs- zins ópgetrokken, den langen, dunnen hals vooraitgestrekt, den kalen cylinder eenigs- zins scheef op het lange haar en de oogen droomend voor zich uitstarend, droeg hy het Kerstgewaad voor Arminius Fester, in den zwarten doek gevouwen, behoedzaam onder den arm, dat nauw passend gewaad van nieuw laken, dat mevrouw Fester hem on- tegenzegiyk slechts uit medelyden met zoo tal van vermaningen tot voorzichtigheid had toeveftrouwd. G0UM1E UIIIilVT De «boys scouts” van generaal Baden Powell zullen Frankryk bezoeken. Zes duizend jongens-verkenners zullen, ir. drie groepen verdeeld, landen te Cherbourg, Diepe en H&vre, al manoeuvreerende zich vereenigen te Versailles en dan gezamenlijk oprukken naar Parys. Het Journal hoopt, dat dit bezoek niet alleen een nieuwe be vestiging zal zyn van de entente cordiale, maar tevens een aanmoediging zal blyken voor het ook sinds eenigen tyd in de FrAn- sohe republiek gerezen denkbeeld, om zulk een corps op te richten. Reeds moet zich te Parys een! voorberei dend comité gevormd hebben om maatrege len te treffen voor de eventueele oprichting. Van militaire zyde wordt het plan warm toegejuiefct, daar men overtuigd is, dat mot den tweejarigen dienstplicht mpeilyk goed geschoolde verkenners te vormen zyn. Reeds bet werken met optische seinen vereischt een langdurige voorbereiding. De Fransche weerbaarbeidsleden zouden zich moeten oefenen in terreinkennis, het schatten van afstanden, zien zonder gezien //te worden. Verder zich vertrouwd maken u met de duizenden geluiden van den nacht, den weg leeren vinden in het nachtelyk donker wat zoo uiterst moeilyk en bedrie- gelyk islichte bruggen werpen over kleine riviertjes en grachten enz. Het Journal wil dit alles doen leeren Vonder leiding van officieren van het leger, verwyl deelnemers aan deze oefeningen zich op handslag zouden moeten onderwerpen aan eenige, de discipline rakende bepalin gen, en in do eerste plaats zich streng moe ten onthouden van het gebruiken van alco hol. In de gevangenis te Kiëf heeft zich een tragisch geval van zelfmoord van een jong meisje voorgedaan. liet meisje, een zekere Matrena Prisjasnoek, was ter dood veroor deeld en haar terechtstelling wachtende. In de cel naast haar zat een pol tiek gevangene, een zekere Horn, en deze slaagde er in zich door een stelsel van tikken en kloppen in verbinding te stellen met het meisje. Horn wist ’t ten slotte, dank zy de slappe bewa king, zoover te brengen dat hy een gat in den wand kon maken waardoor hy kleine voorwerpen van de eene cel in de andere kon doen gaan. Het meisje vroeg hem, of hy haar vergif wilde verschaffen, ten einde een smadelyke terechtstelling te ontgaan. Horn stemde toe en hy deed het vergif om zichtig in de tuit van een trekpot verborgen, aan Matrena toekomen. H»rn flaister(te~ (ie ongelukkige een vaarwel toe en Matrena slikte vastberaden het vergif; weinige ogen blikken daarna gaf zy den geest. /Horn schreef na afloop een uitvoerigen brief aan zyn verloofde, waarin hy in aandoenlyke bewoordingen het gebeurde beschreef. Die brief werd in beslag genomen en zoo is men te weten gekomen, hoe het droevige sterf geval zich beeft toegedragen. De zaak tegen Horn is voor het hof te Kiëf behandeld. Hy werd vrygesproken. Zondag vertrekt president Fallières voor eenigen tyd naar het departement Lot-et- Garonne. Op reis daarheen zal hy aan het station van Bordeaux de leden van den «Conseil Général* van Gironde ontvangen en beproeven een einde te maken aan den sinds een paar weken bestaanden twist tnsschen hen en den minister van Land bon w, naar aanleiding van de intervienws over den wyn- Telefoon Mo- *2 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels d 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen!. Groote letters w<»den berekend naar plaatsruin^e. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. EK

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1