GROOTS EXPOSITIE ADVERTENTIES. BINNENLAND. Verspreide Berichten. VKR6ADERING VAN DSN 6BHBKNTKRAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3918te 3taats-loterij mo Rechtzaken. BÏÏCJBS VAET ROTTERDAM <ler Hou veniiIé'* SARA BEGEER, De monnik Theophan, die niet van de zyde van den Tsaar en diens zieke gemalin wykt, beeft de vlnclit van Dobrowin begun stigd. Dnbrowin zond nit Konslaiitinopel zijn advocaat liet telegram „Ik heb mijn ambt als president van den Bond ovorgedragen aan graaf Konownizin, die binnen enkele dagen in andientie te Livadia zal worden ontvangen, ^m over mjjn hooding tegen over de Finsche rechtbank den Tsaar ver slag to doety Ik vertrek naar Zuid-Frank rijk." Dnbrowin waagt het toch niet in Rusland te blijven hij verkiest de vrijwillige balling schap boven de muren van een Finsche ge vangenis. Die oplossing moge niet geheel naar den zin van Dnbrowin zijn, voor de Russischs toestanden is z\j kenschetsend. t Bier en Spiritualiën oefenen een zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaas, en veroorzaken waterzucht, gra veel, steen, rheumatiek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op le houden. Alcoholische prikkeling is verreweg in de meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaaskwalen. De door alcohol geprikkelde en aangetaste nieren verliezen hun kracht om het bloed te flltreeren en om de niergiften af te voeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele andere nood lottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kenteeken van een nier- of blaasaandoening hebt, en vooral wanneer g(j aanleg hebt voor nierzwakte, dient gy het gebruik van alcohol na te laten en on middellijk te beginuen met een geregelde knur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. GÜ dient met dit geneesmiddel door te gaan, totdat do geringste sporen de verschrikke lijke ziekto vetdwenen zijn, want zco lang gij nog de geringste verschijnselen kunt op merken, zijt gy nooit veilig voor vernietiging der nieren on kan de blaas haar macht over de urine verliezen. Hoe langer gy uw kwaal veronachtzaamt, des te dieper schiet deze wortel, en krygt g|j misschien last van blijvende hartzwakte, liet kan zijn, dat uw ziekto zich reeds meer ontwikkeld heeft dan gy vermoedt en uit stel van behandeling is zeet gevaarlijk, zoo dat gy niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieron Pillen, die door mannen en vrouwon geroemd worden, welke gonazer. en genezend blijven. De handteekening van James Foster op de doos waarborgt de echtheid. Zij zyn te Gouda verkrijgbaar by de heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen. Spanje. Maandagmorgen heelt men te Montjuich by Barcelona zekeren Ramon Cleraento dood geschoten, die veroordoeld was wegens deel neming aan den opstand, schending van de lijkon in een der vrouwenkloosters en brand stichting in een fabriek van mandenwerk, welker eigenaar in de vlammen omkwam. Italië. Volgens de bladen lydt de paus aan oen lichten aauval van jicht in den rechtervoet. Da geneesheoren hebban ham dringend aan- gernden voorloopig geen dfflcleele audiënties te verleenen. Toch heeft de paus Maandag eenige bisschoppen en een prelaat ontvangen. Oostenrijk-Honqarije. Gisteren zou te Agram het vonnis worden uitgesproken in het hoogvorraadsprocos. Men denkt, dat het voorlezen van het von nis den gokeelen dag zal duren. EJr zyn om vangrijke politiemaatregelen genomen tegen oventueole betoogingen. Zwitserland. Eergisteren is te Berg het wereldpost ge- denktoeken van den Franschen beeldhouwer René de 8t. Morceaux onthuld. De by de wereldpostvereeniglng aangesloten staten hadden er 200 000 francs voor beschikbaar gesteld. Rusland. De Beurscourant geeft de cijfers van de in do laatste vier jaar door de krijgsraden veroordeelde menschen. Sedert bot begin van 1905 tot hot einde van 1908 werden govonnmt door do krijgsraden 16.333 gevan genen. In 1905 was hun aantal 284, in 1906 4699, in 1907 4335 en in 1908 7016 personen. BaLKANSTATEN. De bekende Fransclie juwelier Cartier is naar Constantinopel vertrokken om do ju- WAttlen te gaan schatten van don ex-snltan, die weidt a verkocht zullen worden. - O -OO^EOO O Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergaderiug van Dinsdag 5 Oct. Behandeld wordt het wetsontwerp tot goedkeuring van een overeenkomst met do naamloozo vennootschap .Zeehaven en ko lenstation Sa! ang" te Amsterdam, betref fende den aankoop van een deel van haar bezittingen op het eiland Wé en daarmede verband houdende regelingenen tot wy ziging en verhooging van do begrooting vnn nitgaven van Ned.-Indiö voor 1909. De heer van Jtarnebeck, zich met de strekking van het ontwerp wel kunnende vereenigen, ontwikkelt evenwel ver&ehilleude bezwaren, er o. a. op wijzende, dat er sprake is van den aanleg van een Oceaanhaven in de Aruebani, waarvan zware concurrentie te wachten zon zyn voor de Sabang-haven. Tot aanleg van zulk een Oce.ian-baven zon eerst zyn over te gaan, wanueer de ondeug delijkheid van de Sabang haven proefonder vindelijk bf. wezen is. Verder bcqyfert spre ker dat de door het Rijk aan de vennoot schap nit te koeren sommen in normale omstandigheden voldoende zyn, maar bjj tasschcntydsche opzegging buitensporig boog worden. De minister van Koloniën betoogt, dat de haven van Sabang, die een lengte heeft van 1500 meters en een breedte van 900, en waarin 12 schepen van degiootste soort elkander ongehinderd kannen patoeren, af gescheiden van plannen tot het maken van andero havens, toch steeds haar beteekenis zul blijven bcbonden ais kolehstation en zee haven, en als zoodanig stee ls recht van be staan zal hebben. De flnuncieele bezwaren betreflende de uitkeering acht de minister niot van zoo grooten omvang. Intnsschen, om het be zwaar te ondervangen, dat de vennootschap met naasting door den Staat voor oogen haar bedrijf niet die uitbreiding zal geven, welk* zou kunnen verwacht worden, beeft de minister nan de vennootschap een wy ziging voorgesteld, strekkende tot het aan- leggen van een afloopende schaal van ver gooding in g^val van naasting. Volgens die wijziging -- waarin de maatschappij blij kens heden-ochtend ontvangen bericht heeft berust zal de vergoeding bestaan bij naasting voor het jaar 1939 uit 40 malen het gomiddelde der dividendenbij naas ting tusschen 1939 tot 1949 nit 35 malen bedoeld bedrag, en n& laatstgenoemd jaar op 30 mplen het bedrag. De lieer de Beaufort acht het, met het oog o.» deze wijziging noodzikelyk, dé ver der behan leling op te schorten, totdat de Rugeeringswyziging inmiddels in druk zal zijn medegedeeld. Daar do minister zich hiertegen niet ver zet, wordt besloten de behandeling a.s. Don derdag, te 11 unr, voort te zetten. Verder geeft de voorzitter zyn voornemen te kennen, na afloop van hot sectie-onderzoek der bogcooting, vermoedelijk 19 October, alvorens met de openbare behandeling wordt aangevangen, nog verschillende ontwerpen af te laten doen. Hierop wordt de vergadering gesloten. Do uitslag van de gisteren in het district Brenkelen gehouden herstemming voor de Tweede Kamer is de volgende Aantal ktezers 7758. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6675. Gekozen Mr. F. H. DE MONTÉ VER LOREN (antir.) met 3514 stemmen. De uitslag van de stemming op Woensdag 22 September «as als volgt Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6420, Volstrekte meerderheid 3211. Mr. J. B. L. C. C. de Wijkerslooth de Woerdeslcyn (r.-k.) kreeg 2625 stemmen, tnr. F. H. de Monti VerLoren (antir.) 1772, mr. F. L. 8. F. baron van Tnyll van Serooskerken van Zuylen (lid.) 1070 en mr. H. J. Donde van Troostwijk (chr.-hist.) 953. VRIJDAG 24 8EPTEMBER 1909. (Vervolg). De heer van ItersonM. d. V. f Ik heb dit amendement voorgesteld, wijl ik het niet in het belang acht van het ziekenhuis dat de geneesheer het recht zou hebben om de patiënten te ontslaan, zoodra hij en dit heb ik vooral op hot oog meent dat zij als onherstelbaar niet langer in het Zie kenhuis behooren te verblijven. In het ziekenhuis zal ik in den eersten tijd ruimte in overvloed zijn en nu is het gewenscht dat die ruimte benut wordt zoo mogelijk door betalende onherstelbare, chro nische lijders. In de buitengemeenten zjjn allicht chronische lijders, die behoefte heb ben om, al is het alleen maar verpleegd te worden en die do verpleging hier gaarne zullen willen betalen, wanneer zij onder dak kunnen komen. Dat kan wel degeljjk strek ken tot den geeden gang van zaken in het ziekenhuis. Zulke patiënten vereischen wel zorg maar groote kosten behoeven daar mede niet gepaard te gaan. In het opnemen van die patiënten kan men voojrzichtig z^n. Uit finapcieel oogpunt is het dos gewenscht dat, als er ruimte is, deze bezet kan worden door dergelijke lijders. Wanneer de geneeskundige het f echt had om hen dadelijk te ontslaan of niet op te nemen dan zou het belang van het zieken huis daardoor niet gebaat worden en ik uieen dat rogenten de personen moeten zijn die beoordeelen of het in het belang der inrichting is dat die patiënten al dan niet in het ziekenhuis büjven. De heer van Galon: M. d. V.! Door den heer van Iterson is zoo even gezegd, dat men voorzichtig moet zijn met het aan brengen van wijzigingen. Als iemand heden daarvan een ruim gebruik heeft gemaakt dan is het wel de heer van Iterson zelf. Nu weet ik niet of wij nog meer amende menten van hein te wachten hebben, maar in dit geval zou ik er bijpa toe komen om te vragen schorsing van de behandeling van deze voordracht, opdat wij eens ernstig kunnen nagaan wat de heer van Iterson nog in het midden wil brengen. Wij maken deze verordening voor eon. niouwe stichting, een verordening, welke misschien voor jaren gelden zal, en dan is het zaak die verorde ning zoo goed mogelijk in elkaar te zetten. Ik zou dus in overwoging willen geven de behandeling dezer zaak uit te stellen en inmiddels dr. van Iterson te verzoeken de door hem geWenschte veranderingen schrif telijk aan den Raad te doen toekomen. Do VoorzitterIk kan den hoer van Galen geruststellen. Do heer van Iterson heeft nog verschillende amendementen in gediend maar zij zijn niet van zoo ingrij-' penden aard dat daardoor uitstel van de behandeling dezer zaak zou zijn gemoti veerd. De heer van Iterson heeft de be leefdheid gehad om, zooals het reglement voorschrijft, zijn amendementen op schrift te brengen en mij vooraf ter hand te stel len. Andere heeren doen i'improviste voorstellen en ik weet niet of anderen nog verschillende amendementen in hun mars hebben, welke langzamerhand voor den dag komen. Hot lijkt erger dan het is dat de heer van Iterson amendementen heeft voor gesteld. In elk geval, de behandeling dezer ont werp-verordening is eenige maanden uitge steld en het wordt tijd dat zij vastgesteld worde, opdat rogenten weten waaraan zij zich te houden hebben en bijtijds de noo- digo maatregelen kunnen nemen. Ik zou het betreuren wanneer de behan deling dezer ontwerp-verordoning werd uit gesteld. Wat aangaat den inhoud van het amen dement, het is van betrekkelijk weinig in grijpenden aard. In de 2e alinea wordt toch reeds bij verschil van opinie tusschen 2 dok toren de beslissing opgedragen aan regen ten. Er kan geen bezwaar tegen zijn om aan regenten ook de beslissing op te dra gon in het speciale geval dat de heer van Iterson bedoelt. De heer van Iterson Tot mijn bevreem ding zie ik dat de heer van Galen zich er aan ergert dat ik amendementen op deze ontwerp-verordening heb ingediend. Zou ik als dokter dat niet doen en hier voor, spek en boonen zitten Wat wil de heer van Galen van mij De heer van Galen Dat u vooruit had gezegd wat u van plan waart. Dan hadden wy er over kunnen oordeelen. De heer van ItersonIk donk er niet aan. Ik meen genoegzaam aan mijn ver plichtingen voldaan te hebben door den Voorzitter schriftelijk ter hand te stellen de amendementen, welke ik voornemens was in te dientjn. Die amendementen zijn niet van zoo principieel belang. Ik heb geen prinzipienreiter. Zij betreffen slechts zaken, welke ik in mijn leven in ziekenhuizen heb waargenomen. Ik mag toch wel zoggen dat ik eenigszins bekend ben met den gang van zaken. Ik zou den Raad in overweging willen geven om de zaak thans af te doen. Er is genoeg over gepraat en er behoeft niet meer over gesproken te worden. De heer van de VeldeM. d. V.Ik moet waarschuwen tegen aanneming van het amenderilent van den heer van Iterson, die bedoelt dat ook chronische lyders wor den opgenomen zoolang er ruimte daarvoor is. Ik hoor zeggen dat alleen bedoeld zyn betalende verpleegden. Ik wijs er op dat men reeds betalend verpleegde kan zyn als men f 0.20 per dag betaalt. Ik vrees dat men denzelfden toestand zal krijgen als men nn helaas ook heeft in het tegenwoordig ziekenhuis. Daar zyn vele chronische lijders, die de gemeente veel geld kosten en die wy thans niet kunnen wegzenden, omdat wij geen anderen uitweg weten. Ik zou het dus betreuren wanneer het nieuwe ziekenhuis weder voor dergelijke patiënten werd opgesteld. Daarbij komt dat net voorstel van B. en W. reeds voldoende gelegenheid biedt om chronische lyders, desnoods met toestemming van regènten, in het ziekenhuis geroiaien tijd te doen verblijven, zonder dat zij dan gaan behoo ren tot de categorie van patiënten, zooals wij ze vinden in het tegenwoordig» zieken huis. Het gevolg van het amendement van den heer van Iterson zon zyn dat er in het ziekenhuis komen chronische lijders tegen lage betaling, dus op kosten van het zie kenhuis. De heer van Iterson: Ik laat het geheel over aan de beslissing van regenten, of het al dan niet wenschelijk is dat de patiënten blijven. Vooral is mijn bedoeling dat de dokter van het ziekenhuis maar niet het recfit heeft eon onherstelbaren patient zoo maar aan kant te zettendaarover moeten regenten beslissen. Hoeveel voor een pat-ent betaald wordt laat ik in het midden. De Voorzitter: Tegen het voorstel van dr. v. Iterson kan geen bezwaar bestaan. De beslissing ligt by regenten, die in de oerste plaats zullen waken voor de bolangen der stichting, welke hun zijn toevertrouwd. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer van Iter son -komt in stemming en wordt met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor: de heeren Bokhoven, Vingerling, Vergeer, Dessing, v'. d. Torren, Prince, Miiijlwijk, v. Eijk, Nederhorst, Herman, v. d. Ree, v. Iterson, Knuttel en IJsselstijn. Tegende heeren v. d. Velde, Jongen burger, Kolijn en van Galen. Art. 28 wordt met algemoene stemmen aangenomen. Beraadslaging over art. 29, luidende: „De verpleegden der 1° en der 2° klasse kunnen op voor ieder door de Directrice te bepalen tijden door betrekkingen en vrienden worden bezocht. Het bezoeken van de verpleegden der 3° en 4° klassen is toegelaten des Zondags, Dinsdags en Vrijdags van 3 tot 4 uurin bijzondere gevallen kan de Directrice het bezoeken op andere tijden of ten allen'tijde toestaan. Wanneer de behandelende geneesheer dit voor de verpleegden of voor de bezoekers noodig acht kunnen de bezoeken worden verboden." De heer Jongenburger: M. d. V.! Het is mij opgevallen dat de verpleegden der 1ste en 2de klasse elk oogenblik kunnen bezocht worden door betrekkingen en vrienden, terwijl voor de verpleegden der 3de en 4de klasse slechts 3 bezoekdagen worden voor gesteld. Ik zou het gaarne zoo geregeld willen zien dat voor bezoek aan de patiënten 3do en 4de klasse de gelegenheid eveneens eiken dag werd opengesteld. Waarom voor die patiënten een uitzondering te makên? In de lagere klassen heeft de lijdende menschheid reeds zooveel te verduren, dat men die als maar eenigszins mogelijk is moet tegemoet komen, vooral waar het zieken betreft. De Voorzitter: Ik kan den heer Jongen burger de verzekering geven dat mijn hart ten aanzien van zieken en van de lijdende menschheid ten minste even week is als het zijne en dat ik hem gaarne zoo moge lijk wil tegemoet komen. De heer Jongen burger geeft echter blijken dat hij niet be kend is met den gang van zaken in een ziekenhuis. Anders zou hij weten dat de patiënten 3de en 4de klasse, die bij 10 en 15 tegelijk in één zaal verpleegd worden, gewoonlijk een stroom van bezoekers krij gen. Die komen nu allen te gelijk. Stel dat iedere patient 3 4 bezoekers krijgt, dat is niet eens veel, dan zullen er op het bezoek uur een 45 60 bezoekers. Denk nu eens dat die personen een voor een by de Direc trice komen vragen wanneer zij hun neef of oom of tante enz. mogen komen bezoe ken Dat gaat niet. Daarom moeten in de verordening vaste tijden bepaald worden voor die bezoeken. Nu maakt de heer Jongenburger er ons min of meer een verwijt van aat wij de bezoekuren voor de patiënten der 3de en 4de klasse beperken tot bepaalde uren op 3 dagen van de week. Dit hqudt veyb|nd met den last van het groot getal bezoekers. Dat geldt niet voor de patiënten 1ste en 2de klasse, die afzonderlijk of by 2 tegelijk worden verpleegd. Daar komt het er niet op aan althans wanneer de toestand van den patient het toelaat of zich in de eene kamer 2 of 3 personen bevinden. Daarom moet helaas een onderscheiding gemaakt worden tusschen, gelijk het zoo even genoemd is, kapitalisten en niet-kapi- talisten. Dat is niet een onderscheid naar den aard van de personen maar een nood zakelijk kwaad in verband met den goeden gang van zaken in het gesticht, met de haishondelyke orde. (Wordt vervolgd.) Aan een veertig tjjdeljjke schrijvers aan de Rijksverzekeringsbank is aangezegd dat ijj met 17 October uit den dienst zijn ont slagen, evenwel met behond van salaris tot 1 Jansari 1910. Oodar de ontslagenen zyn velen, die reeds langen tijd, zelfs 5 jaren, in dienst der Bank werkzaam waren. Aan eenigen is de gelegenheid geboden om in 's Rijks dienst tijdelijk werkzaam te zijn bö het Centraal Bureau voor de Statis tiek alhier, ten behoeve van de tienjarige volkstelling. Te Nienwehorne wordt het dertienjarige zoontje van P. W. vermist, dat in de leer was by een timmerman, doch als verdacht van oceerljjkheid was ontslagen Hjj ver zweeg dit voor zyn ouders, ging des mor gens op den gewontn t|jd weg, en keerde 'g avonds terug. Na eenige dagen werden de ouders zyn handelwijze gewaar en onderhielden daarover den knaap ernstig. Sedert is by verdwenen en, ondanks alle nasporingen, nog niet terng. By zyn vertrek had hy tot zyn broertje ge zegd: mIk ga my verdrinken". Gisterennacht hoorde le 's-Gravenhage een waker van den Eerston 's-Gravenhaagsclien Nachtveiliglieidsdienst geracet in een onbe woond hais aan het Jaliana-van-Stolbergplein. Onraad vermoedende, waarschuwde de waker een kameraad, met wien hy het huis binnen ging. Daar vonden zy drie mannen bezig met het openbreken van kisten met gei eed- schap. Toen de inbrekers zich op heeterdaad betrapt zagen, lieten zy zich zonder verzet arresteeren. Het bleken te zyn ond verpleegden in do toevlucht van het Leger dos Heils. B\j ban verhoor verklaarden zy aan de politie, dat het han daar niet beviel en waren zy er daarom op nitgetroken, „om op kosten van het algemeen te leven". Een banner heeft een vonnis achter den rug, de andero beeft gernimen tyd doorge bracht in de Rijkswerkinrichting ie Veen- huizen. In verband met do verschillende aanhou dingen te Meerssen, die men reeds meldden, deelt de Limb. K. mede: De notaris werd geleid naar den rechter commissaris te Maastricht en daarna op vrye voeten gesteld. In het faillissement Casters te Meerssen zon eenige maanden geleden een koopakte gepasseerd zyn voor bedoelden notaris. By die akte zou Casters vee en onroerende goederen hebben afgestaan aan twee zyner kinderen. De akte schynt even wel conform de wet te zyn opgemaakt eu behoorlijk geregistreerd te zyn. Vandaar, dat de onmiddellijke invrijheidstelling volgde. Bovendien werden Zaterdag ondervraagd een zoon en een dochter van C.zjj zyn eveneens weer op vrije voeten gesteld. Ousters zelf bevindt zich nog in arrest. Verschillende stuks vee, als paard, hoorn vee, kippen, benevens onroeronde goederen werden, enkele dagen vóór hot faillissement werd uitgesproken, ovorgebraciit naar een café in Wyk, hetwelk 1 October door een zoon en dochter van den failliet-verklaarde zon worden betrokken. De moord te Onna. In zake hot drama voor 14 dagen ten hnize van J. Harwich of Haring te Onna afge speeld, kannen wy nog het volgende mede- deelen Door den heer rechter van instnetie te Heerenveen werden jl. Zaterdag weder negen getuigen gehoord. Die wier getuigenis o.i. van den :neesten invloed kon zyn, hebben wy om eenige inlichtingen gevraagd. K. de Vries, machinist van het pompstation der Steeuwjj- ker waterleiding, en echtgenoote, wonende op eenige minoten van de woning van Har wich, benevens de vrouw van S. Jonas wa ren enkele van de personen, die de reeds in ons eerste stnk gemelde woorden van de vermoorde vrouw„sta er op" enz. hadden gehoord. R. Spin, een jongen van 16 jaar, was op den Rijksweg toen bij geraas en ge schreeuw bjj het huis van H. hoorde. Er op afgaande trof bij v. d. Vegt aan. Deze was het, tegen Wien van der Vegt zei „Een is er .al dood, na zallen er (volgde een vloek) nog twee aan gelooven. Help my maar eerst mijn pet op zoeken.". Toen even daar na v. d. Vegt werd gevraagd of hjj die woorden gebezigd had was zjjn antwoord, dit niet te weten hy kon het niet bevestigen, evenmin ontkennen. De getnige L. Krist, de persoon met wien v. d. Vegt den avond van den moord per fiets naar Steenwyk was gereden, verklaarde op de desbetreffende vragen dat voor zoover hij bad kannen opmerken v. d. Vegt niet dronken was geweest, dat bij ook van geen moordplannen bad gerept; doch dat hy te kennen had gegeven zijn schoonouders nog eens te willen opzoeken om pogingen in bet werk te stellen zyn vrouw weer mede te krifcen. Verder werden nog geboord enkele perso nen, die dicht bjj het hals, dat v. d. Vegt vroeger met sijn vronw bewoonde, wonen. Bjj hen, onder wien Corn. Msrtem en de vronw van A. Balt werd meer in het bjjnonder gelnlor- raeerd naar het hniseljjk leven van v. d. Vegt en tjjn jonge vronw. Gedurende hot getni- genverhoor wu van der Vegt weder zeer onder den indrnk en schreide gedurig. De getnigenis van den 16-jarigen R. Spin was zeker het meest bezwarend voor hem. Over het algemeen is men van oordeel, dat de moordenaar, die zou op eens in dolle woede zjjn eigen leven, dat van zjjn vronw en andere familiebetrekkingen verwoestte, met een genadige straf vrjj zal komen. (Ass. Crt.) GOUDA, 6 October 1909. De dekkneebt A. Sas alhier, van de sleep- bootdienst Haarlemmermeer, kwam gister ochtend vroeg, op reis naar Amsterdam, met een zyner handen tusschen de machine, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel zoo goed als verbrijzeld werdvier vingers waren totaal afgeknepen. Te Nieuwendara (by Ara- sterdam) werd de man aan wal gezet en daar heelkundige hulp ingeroepen. Het bericht betreffende de vermisto bank biljetten in ons vorig nummer moet gerec tificeerd worden, er is vermist het bank- biljbt van f 40.— K. W. 1064 en niet oen van f 50.— met dezelfde nummers. Heden morgen werd door de politie aan gehouden een Zweed, die zonder middel van bestaan alhier rondzwierf. Gisterenavond werd door de politie alhier aangehouden een jongen, die na verschillende namen te hebben opgegeven eindelijk bekende de oaderlyke woning te 's Gravenhage te zyn ontvlucht. De heor J. W. v. Cittert, alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de „Opleidings school voor examens en den Handel", Prin sengracht, Amsterdam. Door de biljartclub „Ter Gouw", alhier, is een groote nationale biljartwedstrijd uit geschreven, to houden op 6 en 7 November a.s. in „Kunstmin" (sociëteit „Ons Genoegen") alhier. Voor dezen wedstrijd, tot deelneming waaraan de beste spelers zullcu worden uitgenoodigd, worden fraaie kunstvoorwer pen, ter waarde van f 100, f 50 en f25 als pryzen uitgeloofd 5e Klasse. Trekking van Woensdag 6 Oct No. 14547 I 10.000. 2764 1 1500. 2130, 12152 en 13578 ieder 1 1000 2826, 5501, 8714, 13226, 15444 en 19652 ieder f 400. 8732 en 12969 ieder 1 200. 4147, 11268, 12476 14402, 14702 en 19646 ieder f 100. 4 3591 6072 8749 11891 15115 18222 48 3653 95 8803 11912 40 67 111 56 96 11 12016 15211 18359 16 3772 99 22 45 49 18535 496 3807 6112 8966 12248 16451 81 525 15 58 9080 67 78 95 679 3916 6223 9153 87 15619 18606 1002 61 6360 9243 12346 68 18704 53 89 69 9346 70 15778 31 56 95 6454 61 12457 15880 18810 1133 4052 80 95 12738 15998 84 76 71 6518 9413 79 16048 18965 1209 4108 23 61 12824 53 94 1486 4362 6692 9517 12960 16165 19017 96 67 6802 82 13010 16257 19110 1529 4419 54 9651 29 90 23 1817 45 6902 82 90 16322 86 1903 84 9745 97 38 19248 2191 4500 9836 18155 75 19378 2200 41 7049 51 66 91 81 30 4635 7121 9942 86 16659 19461 36 68 92 90 13346 16709 19513 2387 7225 10316 13504 16831 27 2517 74 30 27 36 58 59 90 4844 33 90 75 16937 71 2612 4929 74 10408 13679 17008 19855 34 5077 7537 78 13991 24 59 95 98 70 10553 14030 17190 19966 2782 6148 7884 10780 14123 17224 20073 85 92 7900 10878 14204 54 75 2915 5227 11 10912 14 17356 89 3015 31 8221 81 30 17441 20202 3155 33 22 11019 63 97 22 78 93 80 11105 69 17503 34 3391 5328 8340 87 95 49 20302 95 45 71 11231 14306 17745 70 3416 5443 88 11381 14605 17821 84 3539 5779 8591 11404 37 69 20536 45 5996 98 67 14923 18011 20609 53 6006 8611 11508 15002 18139 20753 72 23 25 11615 78 74 88 5e Klasse 10e Ljjst No. 20387 f 70 o. z. 20287 f 20287 f 70. Voor de Rechtbank te Rotterdam werd gisteren het volgende behandeld Te Gouda hadden de 27-jarige W. K. en de 31 jarige J. A. de H., beiden timmerman, zich eenigen tyd geleden metterwoon geves tigd. Op den avond van 24 Juni gingen zy sa men visschen. K. verklaarde aitgereden to zyn op zyn rijwiel naar een vischplaats bui ten Gouda. Aan zyn flets had hy eeu hen gel bevestigd, terwijl hjj aan het stuur een zeer afgeleefde, ter tercchtzittiug aanwezige, citybag hing, waarin zich bevonden, ent mes. schroevendraaier, aas voor de virebjes eu boterharameu voor den hengelaar. Aange komon op hot jachtterrein was zyn collega daar al bozig aan het verschalken van visch- jes. Toen K. eenigen tyd ter plaatse had vertoefd, kwam oen tweetal fietsrydors, die, dicht by hem gekomen, plotseling weer te rugkeerden, en op die plaats had K. een geheel inbrekers-arsenaal gevonden, dat by gedeeltelik in zyn zakken had geborgen, gedeeltelijk in de citybag, terwijl hjj nog ge tracht had zjjn vriend, dien hy slapende vond, een gedeelte in de zakken te steken. Op den terugweg werden beiden gearresteerd. De eerste gaf toen een valschcn naam op, en verklaarde nu dat hy zou van streek was by zyn arrestatie, zoo plotseling op het lyf werd gevallen, dat hy niet goed wist wat hjj zeide. De H. gaf bjj die gelegenheid op, don ander in het geheel niet te kennen, zelfs nouit te hebben gezien; ook hj} bad toen last van zjjn zenuwen. Bjj hem word o.a. een breekijzer gevonden en eenige sleutels. Die laatste waren niet van hem; het jjzer had hjj in ruil voor zjjn hengel ontvangen van „Piet"; K. lichtte nader toe, dat het „Zwarte Piet" geweest was, dien h(j ook gezien had op dien avond. Waar dezo verblijf hield en onder welken naam hy is Inge schreven by het bevolkingsregister, was den heeren onbekend. Voor alle verdachte omstandigheden zetten de beklaagden hun fantasie in werking en hadden een verhaal bjj de hand. In de porteraonnaie van K'. werd öen 5 cents post- zegel gevonden, afgescheurd van een onve- loppc. Dat was gebeurd in Amstordam toen de vrienden daar met de huishoudster van K. eenige briefkaarten en enveloppen ge kocht haddon van iemand die hen wel drie minuten had nageloupen. Van een der en veloppen was de postzegel afgos'cheard, Dat b\j arrestatie der viw.hers al bet visehtuig droog was, vond K. juist een heel gelukkige omstandigheid, bewys voor de waarheid v m het door hem verklaarde. By hat verhoor hield vooral K. zich onveranderd onnoozel, terwjjl zjjn collega zjjns ondanks zelf wel oens in een lach schoot. Aan zjjn huishoud ster had K. o.a. nog geschreven in verband met hun arrestatie: „Wij hadden gelukkig niets gevangen, anders was bet gaan stin ken". Hoewel de president, mr. Telting hom wees op de klaarblijkelijke beteekenis van deze woorden, beweerde de man met een stalen gezicht, dat hy alleen erop had willen wjjzen hoe jammer het zon geweest zjjn, wanneer de lekkere viscbjes bjj de politie waren bedorven. In den nacht van 24 op 25 Juni werd ingebroken in het kantoor van A. A. K«oy te Bodegraven. In een ruit werd een gat gemaakt, waardoor de haak jes los gemaakt konden worden. Uit het kantoor werd een hoeveelheid sigaren ont vreemd. Tevens verschafte men zich toe- gang tot het kantoor der Rjjnlandsche fabriek van hout- en metaalbewerking te Zwemmer dam, waar oen lessenaar werd opengebro ken en daarnil eenig geld en postzegels out vreemd. Het klein-geld dat bjj de H. werd gevon don bracht hjj in verband met eenige inkoo- pen op de markt, terwjjl de sigaren, die hjj by zich droeg, een gelegenheids-geschenk waren van „Zwarten Piot". Van de dertien getuigen, werd allereerst dr. A._ Lam gehoord als deskundige, die na onderhoek heeft geconstatoerd dat bet papier der ehveloppe waarvan de postzegel was afgescheurd van overeenkomenden aard en samenstelling ia als de papierreat achter op den postzegel, die zich bevond in de porte raonnaie van K. De verf op een der beitels evenwel bleek niet van dezelfde samenstel ling als die op een ter terechtzitting aan wezig raampaneel, welke laatste meer bo- standdeelen bevatte dan do verf op de beitel De inspecteur van politie E. H. Tunckinck had de beklaagden des nachts tegen drie nur gearresteerd en verklaarde o.a. hoe de H. zich in de wachtkamer een oogenblik onbewaakt achtend, iets wits had laten val len, dat later een zakdoek, waarin 6 loopers, bleek te zyn. De H. had o.a. bij zich 19 sigaren, K. 8. Zes daarvan bleken dezelfden te zjjn als die van de H.f terwijl de twee overigen dezelfde waren als die K. thuis had in een kistjj. De laatste had ook aan de rechterhand v een verscb wondj«, terwijl op bet kozijn van het raam waardoor de inbre kers zich toegang verschaften tot het kantoor van Kooy te Bodegraven, bloedaporen wer den gevonden. V in dut raam was ook ge deeltelik do stopverf verwijderd, blijkbaar met een dor beitels. Op hot kantoor werd tevens een kistje gevonden, waarin nog een drietal sigaren waren, precies d.-zelfde als die bij do arrestatie werden gevonden- I)e fabrikant kwam dit zelf getuigen. Een der schroevendraaiers past verder precies in de indruk die veroorzaakt word by het forcee- ren van den lessenaar op bet kantoor to Zwammcrdam. Do onderinspecteur A. J. Roos bevestigde do verklaring van den heer Teuckimk en was niede by de arrestatio tegenwoordig geweest, evonals do agent J. F. L. Negr'yn, die de visschers na elkander had zien ver trekken uit de woning aan do P. C. Both- straat. Hetzelfde pakje, dat de H. by zyn heengaan modenam, bracht h^ook mee terng. Met al het meteu en passen van werktui gen cft indrukken in stopverf en hout was heel wat tyd gemoeid. Telkens g if een der getuigen oen aanschouwelijke voorstelling, waarvan do gehore rechtbank, benevens ad vocaten, veldwachters eu beklaagden als belangstellende toeschouwers profiteerden. Hoewel de president de beklaagden er op wees, dat zy met de heelc zaak toch cigep lyk niets te maken hadden, interesseerden beidon zich toch bijzonder voor het praktische gedeelte van het onderzoek. Een bediende van het kantoor te Zwam- merdain verklaarde, dat het bewuste 5 cents postzegel was afgenomen van een groene envel >ppe, die in den opougebroken lesse naar lag. Ten vyf ure werd de behandeling der zaak uitgesteld tot 12 dezer, des morgens kalf 10, teneinde nog te hooren mr L K. Vis ser, rechter-cominissnris, en torens dr. A Lam. Verder werden veroordeeld J. v. d. W., 60 jaar. smid te Gouda, we gens mishandeling, tot een maand gevange nisstraf B. A. B., 33 jaar, los werkman te Gouda, wegens huisvrodebreuk, tot 14 dagen gevangenisstraf. VRIJDAG 1 OCTOÖER. I..K. U.K. Staatsleenmach Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 3 93 Portugal. Ublig. Tabaksmono polieleening(500-5000 fr.) 4' »977/0 Rentclooze eortif. f 6 10 Oblig. 2e Sorio fr. 500 3 68 Bulgarije. Oblig. Tabaksleo- ning 1902 5 97V. Hypot'.icc. Staatsl. 1892 6 99*/« Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 4'/# 951 4 Azir. Japan Obligation 1899 4 HO Columbia. Geconsolideerde Bnitonlandsche Schuld. R. 3 49 Hypotheek- Honken Pandb. Rotterd. Hypb. 97*/, - Pdbr. Hted Hypb. 'sGrav, 41/, 1001,* Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 99' Pandb Westlandsche Hypb. 4 100 Pandb. Zoid-Holl. Hypb. 4 99a/g Pandb. Algeraeono Groninger Scheeps-Hypb. 4/f 101 Pandb. Nederl. liyp. Pand- Pdbriefbank 4 99'/, - bn Ned. Scheeps-Hypb. 4>>, 101*/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99'/, Eerste Ned. Hypothnekbrief- bank 4 99'/» Pandb. Hollandscho Hypb. 4 94'/, in Costumea tailleur. IS'ajiuii'N Man (els Jupeg trotteuses. AMHMS £f0ü'ify Heden overleed onze geliefde Zuster en Tante, Mej. Weduwe van den Heer Cornelius Beekman. Namens do Familie, Wed. J. VAN KEMPEN Begeer Gouda, 3 Oct, W).

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2