n itcapl UA. VERWARDE DRADEN. iaar Ko. 11072. 48ste Jaargang. en Buitenlandse^ OverjiM FEllLLETO.X, &Zoon. EXZOllli* ’5 DE Woensdag 13 October 1909. Nieuwe- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken ZONEX. ERS Jz. do Jenever t en kurkkrnnd. uit van op m bet zoo Ui ten doei om ?e huishoudelijke o veel noodig te ijk aan minge len te verkoopen. komt goheel ten areeniging ,Jr- ENIIUIS. WIJS GOUDA in «aantal onge- is op aanvraag. IS Co. Naar het Doitsch. NT, ien modellen te Ien toepassingen Iderdr Pm - \erte. Zy geven ers niet kunnen li, geen imitatie itch. MH IkSHIIIOI IHVI «S' adelytarte ea C* Iddel voor Heerea Lnderschoenwark, ;.M. Niter -Mulatto «Ml tmerk.— A ••■warfc, ItlMterlM, De Londensche GJpbe verneemt uit New- York, dat het plotseling terugroefmn van gezant Crane, die op het punt stond, uit San Erancisco naar zijne standplaats Peking te vertrekken, wel in verband kan staan met moeilijkheden, tusschen de Vereenigde Staten en China gerezen, naar aanleiding van de terugzending uit Manilla van een aantal Chi- neesche landverhuizers. Het blad voegt er echter bij, dat iddeV. St. deze verklaring geenszins algemeeq wordt geloofd. De tydelyke opschorsing J vertrek van Crane naar China, zou wordt vrij algemeen aangenomen enkel die hem zoo veelbeteekenend gezegd had dat de dierentuin des avonds zoo heorlyk en stil was. Het had echter voor hem weinig aan lokkelijks gehad, met haar daar do stilte te zoeken, en hij had er zich met een galante scherts, „te gevaarlijk voor ons beiden”, uit weten te redden. Het kind uit het volk vond het ongepast, terwijl de gravin er niets kwaads in had gezien. Vreemd toch „Past bet niet? Luister eens, Liesje, als ik toevallig niet baron Knobolsdorff was, maar het een ot ander jongmensch uit uw stand, zoudt ge dan ook zoo angstig zijn?” vroeg hij geërgerd. „Neen,” zeide zy oprecht. „En denkt gij, dat ik minder te vertrou wen ben dan een van de uwen?” drong hy aan. Zy keek hem met haar sprekende oogen ernstig aan; er lag iets raadselachtigs in haar bjjk. „Ik ga mee!” klonk het plotseling beslist. „Binnen tien minuten ben ik met het rij tuig op den hoek der straat,; wacht my daar, kind!” Zij was er werkelijk en zag er bekoorlijk uit in haar nauwsluitend tricot en het een voudige rondje hoedje, waaronder de gouden haarlokken als een ryko tooi te voorschijn kwamen. (Wordt vervolgd.) Reuter seint uit Stockholm, d.d. 11 Oct Tegelijkertijd met den bomaanslag op den directeur van de Zweedsche exportvereeni- ging, Jon Hammer, ontving de fabrieksdirec teur, Sjocholm, te Gotesborg een soortgelijk postpakket. Dit werd echter ontvangen door zyn zoon, wien de zaak niet pluis scheen. In verband met de aanslagen ontvingen een aantal bladen brieven, onderteekend door het uitvoerend comité van het sociaal demo cratisch gerecht. beeld zullen geven, van wat de nieuwe be lastingen feitelyk zullen opbrengen. Het schijnt nu wel zeker te zyn, dat in Bermondsey drie candidaten elkaar den zetel in het Lagerhuis zullen betwisten. De Independent Labour Party heeft n.l. beslo ten ook een candidaat te stellen. Waar schijnlijk zal deze candidaat de heer Alfred Salter zyn. lid vac den Londenschen County Council. De unionistische candidaat Pownall bevindt zich op het oogenblik in Australië en zal dus niet tijdig genoeg terug zyn, om aan den verkiezingsstrijd deel te nemen, maar hy is in bet district zeer bekend en daarom vreezen de unionisten geen al te groot nadeel van zyn afwezigheid. De liberalen hebben nog geen candidaat aangewezen, de dood van hun vertegenwoordiger, dr. Cooper, heeft hen verrast. Telefoon No. 81. De Uifgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dige hulp moesten inroepen. Teekenend voor de opvattingen onder het Dnitsqhe kader was, dat een onderofficier, die er by stond, geen redtn zag om ziclj met de zaak ie be moeien. Dat stond gelyk met een aanmoedi ging voor de kurassiers. Een hunner veront schuldigde zich trouwens met nftde te dee- len, dat eenige onderofficieren gezegd had den, dat de rekruten dikwijls „opgepord” moesten worden. Het gerecht achtte een voorbeeldige straf noodig en veroordeelde de opporders tot ge vangenisstraffen var. twee tot zes maanden. HEItK te letten VAN N worden afgei - de pakjes van rij en een Ned. on» van Nommer er. van nevenstaand ie Wet gedepo- itvotring van gr- ibevelende •IJL, ART Lz. Het blykt al meer en meer, dat de offi- cierenbond kan rekenen op den steun en de sympathie van het meerendeel der bevolking. Ook van de Grieksche koloniën in het bui tenland zyn teekenvn van instemming geko men met bet streven der officieren. De Grieksche koloniën in Parijs en Marseille hebben aan de officieren geseind dat zij des noods bereid zyn aan hun zjjde te strijden. De drie honderd duizend zielen tellende Grieksobe kolonie in Egypte heeft geseind dat zü bereid is voor militaire doeleinden flnanciee.le hulp te verschaffen. Een welge stelde Griek te Londen heeft den Kor.iog een bedrag van eeu half millioen drachmen gezonden als eerste bijdrage voor de mili taire hervormingen. De regeering heeft besloten aan den drang der bevolking van ThessaliÖ toe te geven en daar flinke versterkingen aan te leggen met ’t oog op de landsverdediging. Het ministerie van oorlog heeft besloten op de militaire opleidingsscholen voor onder officieren bet dubbele aantal leerlingen toe te laten van bet vroegere. Deze maatregel is in lijnrechten stryd met de wenseben van het Hof, dat ju st de opheffing dier scholen gewenscht had omdat zich op die scholen de eerste teekenen van gisting onder het leger voordeden. 46) Gebrek heerschte er reeds lang niet meer in de angderswoning, niettegenstaande de baas afwisselend schrifturen verslond die Demidotf hem bracht, of, de banden in den sak, den geheelen dag rondslenterde en den- geen die hem verstelwerk wilde brengen, kort aangebonden afscheepte met: ,Hg moest dat maar laten maken waar bg zgn nieqwe pakken bestelde, bg sloofde zich niet meer nit voor een hongerloon,” en niettegenstaande de anders soo vlgtige handen van Trouw Mina geen stuk wasebgoed meer aanraakfen. De student en Demidotf betaalden royaal. Zjj preien de dappere vronw en Martin: ij) tobnden zich ontevreden orer den meester, die met zgn angstige terughoudendheid piet tot handelend optreden was te brengenmaar behaalden, betaalden flink Rozerood bloeide de persikstruik tegen 'den muur en van de ruime houten galerij nit tag men een see van witte bloesems. In Dnitschland hebben de jongste statis tieken van invoer een groote toeneming der donane-inkomsten aangetoond, in vergelijking met het vorig jaar. Hieruit wordt in vele bladen reeds de veronderstelling opgehaakt, dat bet loopende financieels jaar met een be langrijk hooger bedrag zal sluiten, dan ge raamd werd aan inkomsten. Die verwachting moet eenigzins sceptisch worden beschouwd. Want die boogere donane-inkomsten in het tweede en derde kwartaal zijn voornamelijk een gevolg van de abnormale toestanden, die de belastinghervorming deed ontstaan. Bg het doorzien van de cijfers dier statistie ken blijkt dat onmiddellgkde verhoogde inkomsten zgn allen afkomstig van goede ren, die door de financieel» hervorming werden getroffen. Vooral blgkt dit bg de lucifers, die in ontzettend groote hoeveel heden zijn ingevoerd. Alleen in Augustus werden 2,930,100 K.G. lucifers ingevoerd in de eerste acht maanden van 1908 werden in het geheel ingevoerd 216,900 K.G. luci fers. Koffie werd in de eerste acht maanden van dit jaar ingevoerd 17,419,300 K.G. tegen 13,713,600 K.G. in denzelfden tgd van 1908; thee, tabak, sigaren, sigaretten, spiritualiën, likeuren, alles werd meer in gevoerd, sommige artikelen drie tot vier maal meer dan in het vorige jaar. De in voeren van likeuren steeg van 166,600 K.G. op 306,800 K.G., van arak, rum en cognac van 2,077,500 op 5,312 700 K.G., champagne van 840,655 flosseben 1,140,471 flesschen. Vandaar die boogere inkomsten douane-reebten. Maar het is duidelgk dat de groote stijging der invoeren kort voor het van kracht worden der nieuwe belasting wetten, straks aanleiding zal geven tot óen terugslag, die uit de donane-inkomsten wel blijken zal. En bet zal een geruimen tgd duren, voordat het overgangsstadium geheel voorbij zal zgn en de cijfers een duidelijk OPPE. jaar by Naar aanleiding van de tnededeeling, dat Wekerle ter audiëntie aan den keizer-koning had aangeraden, graaf Andrassy met de vor ming van een kabinet te belasten, verklaar de de Hongaarsche minister-president, dat dit in dezen vorm onjuist is. Andrassy toch stelt een program, dat op dit oogenblik door de kroon is afgewezen, zoodat by niet in aanmerking kan worden gebracht voor de kabinets-formatie. Zoo echter de bezwaren van de kroon tegen dat program zouden worden weggenomen, zal Wekerle, die in elk geval wil aftreden, Andrassy als zyn opvol ger aanbevelen. Voor het oogenblik echter heeft Wekerle zich er toe bepaald, de kroon te waarschuwen tegen het invoeren van een extra-parlementaire regeering. Hy heeft den keizer-koning aangeraden de onderhan- delingen met Kossuth, den leider <Jer meer derheid, voort te zetten, en zoo die niet sla gen, zich met de leiders der minderheid in verbinding te stellen. De onafhankelykheidsparly is Zaterdag gestraft met datgene, waarmede zy zelf voortdurend gezondigd heeftobstructie. Drie leden der volkspartij hebben door een technische obstructie de geheele parlemen taire machinerie doen stilstaan, en het Huis gedwongen van ’s morgens 10 uur'tot ’s avonds 8 uur byeen te blijven. De bank- groep, onder leiding van Justh, heeft, tegen den wil der constitutionneele en volkspartij het besluit doorgedreven, dat het Huis ook tijdens de crisis zal byeenblyvenmaar zy heeft vergeten, er ook voor te zorgen, dat het aantal aanwezige leden voldoende is, om de zittingen voltallig, het Huis „beschluss- f&hig” te doen zyn. Vrydag was het huis Het was een heerljjke lentelucht en een stille betoovering goot zich over de natuur git; voorjaarsgevoelens welden ook ongetwij feld op in de borst der beide jonge menschen, die elkander zwijgend in de zoele avond schemering by de hand hielden, terwyl de volkmaan tooverachtig blauw den domkoepel bescheen en de dampen, feeënachtig door electrisch licht doorweven, de omgeving in een sprookjesland veranderen. Toevallig hadden zy elkander hier ont moet; met een vraag naar Marie had Hell- muth Knobelsdorff Liesje vastgehouden. „Welk een verrukkelijke avond! Ge moest my het genoegen doen, Liesje, een uurtje met my in den dierentuin te ryden. Ik weet een plaatsje by den alleenstaanden eik, waar het heerlijk is te droomen en te rusten naast een goed vriend ^ls ik ben. Het is daar zoo stil, zoo eenzaam, zoo heer lik vreedzaam, dat men zich op een verlaten eiland waant. „Ge schudt het hoofd, Liesje,” zei hy ver wijtend. „Waarom? Zyt ge bang met my alleen? Ik doe u niets, kind, op mijn woord van eer! Ik houd daartoe te veel van u, veel te veel. Ik heb de arme Marie veel ta lief, acht haar veel te hoog daartoe. Ik trek natuurlijk eerst mjjn uniform uit, vóór ik hier op u wacht; geen memob let dan op ona. Ge aarzelt nog, kind? Bjj den Hemel, onvoltallig, Zaterdag eveneensvan do on- afhankelykheidsparty waren nauwelijks 60 leden aanwezig. Toen de voorzitter Justh, na eenige besprekingen, voorstélde do vol gende zitting op Dinsdag te houden, stelden drie leden der volkspartij voor, hierover, hoofdelyk te stemmen. Daar aan de stem ming minstens 100 leden moeten deelnemen, moest de president pogen, door telefoneeren en telegrapbeeren, de afwezige heeren by een te brengen. Maar het was ónmogelijk, de stemming kon niet plaats hebben, en de zitting moest dus voortduren. Na allerlei opgewonden toooeelen, on na dat de bijeenkomst eenige malen geschorst was geweest, werd aan de vertooning om 8 uur des avonds een einde gemaakt; de constitutionneele party zond een aantal leden ter vergadering, het Huis werd daardoor voltallig gemaakt, de stemming kon plaats hebben, en de zitting tot Dinsdag worden verdaagd. Telefoon No. A D V E RT E N TI E N worden geplaatst van 15, regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Het Polorsburgsche telegraaf-agontschap heeft van zyn correspondent in Jalta het volgende telegram onlvangen: Het buitengewone Tifrksche gezantschap is uit Jalta weder naar Konstaotinopel ver trokken. Tijdens het verhlyf van dat ge zantschap alhier hebben de Turksche ministers van buitenlandsche zaken en generaal Nazim pasja zich kunnen overtuigen van de vriend schappelijke gevoelens van den Tsaar jegens den Sultan en van diens oprechte wenseben voor het welzyn van Turkye. In den loop der gesprekken tusschen Rifaal pasja en lawolski is vastgesteld, dat de beide Rijken gelijkelijk geïnteresseerd zyn by de handha ving en de ontwikkeling van de betrekkin gen van vriendschap, vertrouwen en goede buurschap. Dit geldt ook voor de. groote oeconomische belangen, die beide landen gemeen hebben. Een en ander kan slechts bereikt worden op voorwaarde van do hand having van den vrede. Daarop zal dan ook liet streven der beide regeerir.gen gericht zyn. De hoffelijke zending van Rifaat pasja en Nazim pasja heeft alzoo aan de beide regeeringen de gelegenheid gegeven nogmaals de vriendschappelijke gevoelens, waarmede ze beiden bezield zyn, te bevestigen. Het Oberkriegsgericht te Keulen heeft in tweeden aanleg een proces behandeld tegen een aantal kurassiers, die by gelegenheid van een oefening te Elsenhorn rekruten mis handeld hadden. De mishandelingen, enkele met gevaarlijke werktuigen, waren zoo aan gekomen, dat sommige rekruten geneeskun- ik wil het huofdzakelijk om uwentwille, ge komt haast in het geheel niet meer van huis. Ik -zon uw ernstige, steeds ernstige oogen sinds Marie weg is, weder eens willen zien schitteren met jeugdig vuur in Gods heer lijke natuur. Ook ik ontruk my gaarne gan de drukkende beslommeringen onzer maat schappij; dan wil ik liefst een uurtje een één voudig mensch zyn, mü'zonder dwang aan de genoegens overgeven die ik als kind ge kend heb. Ik zou u willen hooren keuvelen zonder gemaaktheid, zonder de overdrijving onzer dames. Ik zou met u willen heen- vliegen, ver, ver weg in de vrye natuur, waar het leeggebrande brein zich weder vult en het hart zich uitzet door gezonde ademhaling. Waar niemand vraagt: is dit gepast, is (lat correct? Waar men den vryen teugel zy^er natuur alleen mag volgen, zich in het gras werpen en naar den blauwen hemel staren. Wilt ge werkelijk niet? Wilt ge my dit kleine genoegen niet doen, Liesje?” vroeg hy bedroefd. „Ik mag niet. Wat zullen de menseden wel zeggen?” weerstreefde zy aarzelend. Men hoorde aan den klank harer stem, hoe zwaar bet haar viel te weigeren. „Ba, de menschenl” zei hy verachteRjk. „Het past niet,” klonk het zwak. „Bal” zei hy nog verachtelijker. Hy dacht aan zekere jonge vrouw, gravin die en Aie, s

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1