van >0Y f 1.70. Nieuws- en Advertentieblad door Gouda en Omstreken. VERWARDE DRADEN. No. 11077. Dinsdag 19 October 1909. 1 Buitenlandsch Overzicht. a I Verspreide Berichten. t FEUILLETON. 9 48ste Jaargang. 4» II Het Franscbe Z.g. (Wordt vervolgd.) o fiOUDSCHE UHRlVT Naar het Duitsch. Telefoon No. 87. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1,25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. tig werden, toen de laatste brief tot asch verteerde. Vaarwel, vader!” klonk het hard van haar lippen, en wrevelig streek de kleine hand over de natte oogen, terwyl zy mom pelde „Vaarwel, laatste hoop om u te be vrijden! -- Ik ben den levenshaat nu einde- lijk zat.” Zij belde driftig. De kellner trad verrast een paar schreden terug, toen by de zang- onderwijzeres in dht eigenaardige kostuum gewaarwerd. Dit was haar echter onver schillig, bet spel was uit. „Een bonilloir hebt ge er een in huis? Bezorg my dat!” beval zij kort en wierp hem haar volle beurs toe. De verblufte man bracht alles vlug in orde. „Er was daar een agent, die naar mijnheer uw broer vroeg; ik zei, dat bij uit gegaan was,” berichtte bij met zeker respect voor de beslist optredende vrouw, „die iets overweldigends in het gelaat heeft”, ver telde bij in het bierhuis even later zijn col lega. Ja, zij had iets in het gelaat, iets dat van een wanhopig besluit blijk gaf, toen zy de spiritusvlam onder den bonilloir aanstak en, thee uit een busje nemend en een poeder dat zij op haar borst verborgen had, van beide in den glimmenden ketel deed. Daarna bestreek zij met de eene hand, die Bij de opening van de najaarsvergadering van het Institute of Metals te Manchester hield de voorzitter, sir William White, een rede, waarin bij met kracht er tegen op kwam, dat in vele bladen Engeland wordt Duitschland. Orville Wright, die Vrijdag, ondanks het buiige weer een vlocht gedaan heeft in tegen woordigheid van den keizer, heeft van dezen zijn portret met eigenhandig geschreven onderschrift gekregen. Enueland. Hoewel in het verborgen houdt de politie wat scheelt je? Zuchtte je daareven zoo diep? Het klonk als een met moeite on derdrukte snik.“ „Dwaasheid lachte zy eenigszins gedwon gen. Een kocrtsachtige beweeglijkheid had zich van haar meester gemaakt; zjj maakte zich van hem los en was met afgewend gelaat druk bezig met de borden en glazen. Hy was haar langzaam naar de tafel ge volgd. De hooge gestalte teoder tot haar overgobogen, hiel hu haar fijn gelaat tot zich op en zag haar onderzoekend aan. „Wat zie je bleek! Er scheelt je iets. Is het de smart over de scheiding? Wil je met my mee, Fatti?8 vroeg hy bezorgd. „Ja!” klonk het hartstochtelyk van haar lippen. „Dat zal moeilijk gaan,” overlegde bjj; „het zon argwaan opwekken „En indien dat vandaag reeds geschied ware?" vroeg zjj. „Dan zonden wy moeten scheiden,” sprak zy beslist. „Je stelt dus de zaak hooger dan onze liefde?” riep zy toornig uit. „Zy is mijn geloofsbelijdenis,” sprak hy plechtig, „mijn godsdienst, mijn wereld, waarin wjj elkander ontmoetten, wy, de waardelooze leden van één groot lichaam: in baar leef •n sterf ikl” Een wijnhandelaar uit Solingen had een zending wyn uit Italië gekregen, 28 liter, in een mandflesch. By de douane-formali- teiten werd hem medegedeeld, dat by 11 Mark douanerecht moest betalen, maar te vens dat de wyn, ingevolge de bepalingen der nieuwe wetten chemisch onderzocht moest worden, wat 25 Mark kosten zon. Zoo hij niet voornemens was dit bedrag te beta len moest de wyn worden vernietigd. De waarde der geheele zending was 15 Mark. De man had geen zin om daarboven nog 36 Mark te betalen voor douanerechten en onderzoek derhalve besloot by, daar de wij» niet meer kon worden teruggezonden, goedkeuring te geven tol de vernietiging. De flesch werd opengetrokken en in ebn riool leeggemaakt, waarna mand en flesch met eon hamer aan stukken werden gehakt. Ver volgens werd den ontvanger een officieel stuk voorgelegd, dat by moest onderteeko- nen, en waarin hy verklaren moest, dat de vernietiging op zyn verzoek plaats bad. De kamer van koophandel te Solingen heeft aan den minister van financiën mede- dealing gedaan van deze douane-opvatting, teneinde hem op het onhoudbare ervan te wyzen, en tevens verzocht te bepalen, dat zendingen van minder dan 100 K.G. van het chemisch onderzoek zullen worden vrij gesteld. Reuter seint uit Madrid, d.d. 16 Oct. In antwoord cp een vraag naar hetgeen is voorgevallen in verschillende steden in het buitenland, verklaarde de minister van buiteuiandsche zaken, dat de regeeriug geen inmenging in hare handelingen zal dulden. Hg las verschillende officieels telegram men voor, waarin wordt medegedeeld, wat er gebeurd is en voegde daaraan toe, dat hy aan den Senaat alle bijzonderheden, die hem worden bericht, zal mededoelen en zich ter beschikking van den Senait zal stellen voor een bespreking. De minister van financiën las in de Kamer het ontwerp voor, waarbij een krediet van 68 millioen wordt gevraagd ter bestrijding van de kosten van den veldtocht in Marokko tot het einde van het jaar. Reuter seint uit El Paso, (Texas) d.d. 16 Oct. De president der Vereenigde Staten en de president van Mexico Purfirio Diaz, hadden heden een samenkomst met gesloten deuren in de directeurskamer vair de Kamer van Koophandel, waar zij betuigingen van vriend schap en goede nabuurschap wisselden. Het gebouw was omringd door Amerikaanscbe troepen en de geheele brug over de Rio Grande werd als neutraal terrein bewaakt door troepen van de beide naties. Diaz werd naar het Amerikaansche einde van de brug begeleid door een Mexicaansche troepenmacht van 3000 man. Er waren bijzondere militaire voorzorgs maatregelen genomen uit vrees voor een anaicbistische betooging. Te 12 uur begaf president Taft zich naar de Mexicaansche zyde van de Rio Grande ter beantwoording van het bezoek van Diaz. Hjj werd daar plechtig ontvangen door ge regelde troepen van de Vereenigde Staten, versterkt door een aantal regimenten van de staatsmilitie van Texas. Te 1 uur 10 overschreed president Taft ongedeerd weder de Rio Grande om zich te begeven naar de aan Texas gelegen zijde, aadat hij in de straten van Juare geestdrif tig was toegejuiebt. Het Fransche „Journal Officiel” bevat een statistiek overzicht van de misdaden, be gaan in het jaar 1907, waaruit o.a. volgt, dat bet aantal zaken, ter berechting aan de hoven van assises opgedragen, 214 meer is dan in 1906. Het aantal misdaden tegen den eigendom is verminderd. De toeneming der criminali teit betreft alleen aanslagen legen de per soon, waarby valt op te merken, dat de z.g. „beaux crimes”, de misdaden met voor bedachten rade, vry wel stationair zyn ge bleven. De toeneming betreft slechts den een- voudigen doodslag. Als boofdoorzaak wyst de statistiek drank misbruik aan. De kroegen zyn de plaatsen, waar de bevolking der bagno's en gevange nissen gekweekt wordt. De Temps” dringt daarom aan op een spoedige en volledige herziening van de rege ling van de drankverschafflng in de eerste plaats op beperking der „débits”. Aan de „Köln. Ztg.” wordt het volgende merkwaardige stukje medegedeeld, dat een tegenhanger vormt van de onlangs gepubli ceerde geschiedenis met het uit Nederland verzonden vleesch. tikelen, en dat voor een groot gedeelte schuld heeft aan het plotseling acuut worden van de Tsjechische quaestie in Weenon De be dreiging van Jantscha heeft klaarblijkelijk diepen indruk gemaakt op de kringen in Weenen, die tot dusver aan bet gevaar dér Tsjechische propaganda in Weenen niet ge loofden. Jantscha zelf verklaart, de bedoeling niet te hebben gehad, die men bem toeschrijft, om Von Bienerth te bedreigen. Hel beeft hem slechts willen waarschuwen voor een opgewondenheid, die licht kan ontstaan, en die in Calicië tot zulk een gruweiyke daad aanleiding gaf. Worden de laai wetten goed gekeurd, dan kunnen wy onze landgenooten niet meer tegenhouden, zeide Jantscha. De verklaring is al even erg als de offici eele tekst. Het is moeilijk, daarin geen bedreiging van den Oostenrykschen minister te zien. 'W- Vrijdagochtend is weder een bom ontploft te Barcelona, ditmaal in de kazerne Roger de Flor, waar de kapitein-generaal een in spectie zou houden. De bom was neerge legd op do plaats, waar de generaal naar allo waarscbynlykbeid zou gaan staan, zy sprong echter uiteen voor deze er was en wondde eenige soldaten. De politie is er nog niet in geslaagd Ie ontdekken wie dezen aanslag heeft gepleegd. Volgens den berichtgever van den „Malin” te Barcelona, gelooft men daar tor stede echter, dat hel steeds dezelfde persoon is, die de nauwe staten van de oude stad zoo onveilig maakt. Sinds het begin van September zyn er ongeveer 15 bommen gesprongen, steeds in nauwe straten. Men verklaart dit laatste bericht hieruit, dat de geheimzinnige anar chist juist die buurten uitzoekt, omdat do kleine bommen, die hu gewoonljjk gebruikt, in de breede straten slechts weinig uitwer king zuuden hebben, terwyl zy in de nauwe straten, waar een rytuig nauwelijks kan passeeron kans hebben slachtoffers te maken. voorgesteld als achteruitgaande en in verval verkeerende, en al bet Engelsche wordt gecritiseerd en afgekeurd. Als men, zeide hy, een zeker deel van de bladen leest, dan zou men gaan mcenen, dat er iets heel bijzonders aan de band was. Onlangs was hy uit Canada teruggekeerd en daar was hem gebleken, zooals trouwens ook elders, dat de valscho beweringen van zekere „halvestniversbladen” voor een groot deel als waarheid werden aangenomen, alsof het moederland afgedaan had, alsof daar geen ondernemingsgeest meer werd gevonden, alsof de geest der voorvaderen dood was. Dit was, meende de heer White, belachelijke onzin. Zulke bewe ringen mogen aan enkele couranten een grooteren verkoop kunnen bezorgen, mannen die ze uitsproken om hun persoonlijk voor deel en de bevordering hunner persoonlykn belangen waren geen goede burgers van bun land. De heer White wees er vervolgens op, dat hy voorbeelden wist, hoe groote buiten- landscbe bestellingen de Engelscho nyver- beid waren nntgaan, juist tengevolge van die beweringen. Zoo begint de agitatie van de tariefhervormors, die alleen succes raeenen te kunnen krygen door het land te over tuigen, dat het vervallen is en decadent vruchten te dragen. Telefoon No. 81 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. By do ontvangst eener Tsjechische depu tatie onder leiding van den vice-president der kamer Zazworka, door den minister-pre sident van Bienerth, waarby over do taalwet ten in Oostenrijk werd besproken, kreeg de deputatie den indruk, dat von Bienerth voor nemens is de Duitsche taalwetten aan den Keizer ter bekrachtiging voor te leggen. Plotseling trad de journalist Jantscha, een der meest bekende Tsjechische agitators, uit de deputatie naar voren, en zeide met van opwinding bevende stem tot den minister dat zoo die wetton worden ingevoerd in Wee nen soortgelijke gebeurtenissen te wachten zouden zyn, als by den moord op den stad houder Potocky te Lemberg. Die uiting, een regelrechte bedreiging van den minister-president, met het lot van den vermoorden stadhouder van Galicië, beeft in Weenen groote verontwaardiging gewekt. Niet alleen onder de Duitscbers, zelfs de Tjecben zien in, dat Jantscha te ver ging, en laten hem los. De Tsjechen zyn veel te goede staatslieden om niet te weten, dat die bedreiging voor hepzelf gevaarlijk kan worden. Het blad van Jantscha, de „Videnzki Dzie- nik” is een bekend Tsjechnisch propaganda- orgaan, dat uitmuntte door opgewonden ar- niet bet minst meer trilde, dunne sneetjes brood met kaviaar, sneed citroenschjjven in de theeglazen en legde er stukken suiker op. Een eigenaardige glimlach, een raadsel achtige, geheimzinnige trok lag den gebeelen tyd op baar fijn besneden gelaat. Nu werd er op dezelfde wijze als daar straks aan hare deur geklopt. Zu vloog op, rukte haar letterlijk open en lag aan do borst van den geliefde, hem stormachtig met beide armen omvattend en hartstochte lyk kussend. Toen zy bem losliet, wankelde by licht. „Een ware overval!8 glimlachte hy en legde zyn mantel af. „Hoe gezelligzei by, met een tevreden blik in het rond. „Je hebt hier een aardige opruiming gehouden. Alles verbrand Ik moest bet eigenlijk ook doen. By zulk een gevaarlyk beroep als bet onze moet men elk oogenblik op zyn hoede zyn. Men kan alleen niet altijd van zyn teedere herinneringen aan bet verleden scheiden.” sprak by als voor zlffc,an daarna haar hoofd teeder tusschen zyn handen nemend: „Fat- jahna, Fatjahna, welk een lief huisvrouwtje zul je zynWie zoekt dat achter dien wil den knaap! Kind, als we maar eerst zoo ver zyn dat we ons nestje kunnen bouwen. Nog deze laatste campagne, dan geloof ik, dat wy genoeg voor onze zaak hebben ge daan en rast kannen nemen. Maar lieve, 51) Reeds was de waarschuwer weder stil ver dwenen. Fatjahna stond met over de borst gekruiste armen roerloos, als nit steen ge houwen. Opeens voer haar nog eenmaal een Mhok door het geheele lichaam, zoodat haar Undec op elkander klapperdendaarna kre ten haar trekken een hniverigwekkend kalme uitdrukking. Klaar,” mompelde zg toonloosen er kwam Uven, een onheilspellend, vertwgield beslist leven, in de gestalte, ia de donkere, schitte rende oogen. Zy sloot de deur met een knarsend geluid voorzichtigheid was immers thans over bodig. Zg lag op do knieën voor haar kolfer en baalde met beide handen alles er uil wat Op den bodem lag. Zg wierp alles met volle handen op den haarddaarna stak zg den brandstapel barer kostbaarheden mat kalme hand aan. De vlam weerkaatste zich onheilspellend In baar strakke papillen, die langzaam voch- s

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1