ADVERTENTIE!!. BUTSTE ff LA HP. Ivvposilic Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. BEÜBS VAN ROTTERDAM Coza Institute, BASTIAAN DE J0N6 dit handboek ongelwyfe'd zal aanprijzen. Lord Milner heeft in een redevoering mi nister Ure's bewering tegengesproken, als zou er uit tariefhervorming niet m«er dan een 6,000,000 te halen zijn. De lord- advokaat van Schotland weet meer van Scbolsch recht dan ik, zei MiJ/ier, maar ik weet meer van belastingen, en ik durf zeg gen, dat er wel SL 20,000,000 uit te halen is. Dat is mogelijk, merkt een liberaal blad op, maar dan is 't een andere tariefhervorming dan de leiders der beweging oorspronkelijk hebben aanbevolen. Het is zeer gemakkelijk de invoerrechten te verhoogen, maar dan zul tariefhervorming toch zeker niet zoo onschaldig in haar gevolgen zjjn ais men 't gewoonlijk voorstelt. Te Parijs is op voorstel van het radicaal- socialistische Kamerlid Delaunay een bijeen komst gehouden van afgevaardigden, die voorstanders zjjn van oen monopolie van het lager onderwijs, om te spreken over middelen tot bescherming van het onderwijs. Er werd besloten dat een commissie uit de vergade ring met minister Briand zou gaan spreken. De minister betuigde zijn instemming met dé denkbeelden der commissie cn zeide dat hy duidelijk zou aangeven, dat een der eerste beschermingsmiddelen zou zijn staatssubsidie voor het borhalingsonderwijs, dat tot dusver alleen van de gemeenten steun ontvangt. Telegrammen uit Cherry melden, dat alle pogingen, om den brand in de miju te dooven,. mislukt zijn. Troepen bewaken thans de toegangen. Officieel wordt thau$ het aantal omgeko menen als 300 opgegeven blijkbaar bevon den zich dus minder arbeiders in de mij" dan eerst werd gedacht. Fkakkuijk. Do verkooping van du juwoelau van den oi-siiluu van Marukko, Abdocl Aïia, aal 6 December le Parjja plaats bebben te laat das om er voor St. Nicolaus nog wat uit te zoeken. Toch zal de belangstelling wel enorm zjjn. De kisten met sieraden wegen niet minder dan 170 kilol Iudertjjd is erop de juweelen 1.400.000 francs voorgeschoten; men hoopt nn, dat de opbrengst beel wat meer zul z\jn. UuiTSCHI.iSD. Te Erfnrl heeft het achttien aren ach tereen gesneeuwd. In het Tbttringorwoud is door de sneeuw veel schade aangericht. In bet telefoon- en lelegraatverkoer van Zittau en omgeving is veel stoornis door do sneeuw ondervonden. Overal in de stralen dier stad hangen de afgeknapte draden neer. Uit Görlitz in Silezië wordt ook bericht van sneenwstormen. In do bosscben van Gërlitz is veel schade aangericht. De glas blazerijen in den omtrek moesten het be drijf staken, omdat de electrische draden waren afgeknapt. Oostekhijk-Hoscuiuje. In I.omberg is een 16-jarige schooljongen gearresteerd, die werkzaam was als spion voor Rusland. De jongen had reeds folu's genomen van militaire magazijnen, bruggen, enz. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 18 November* De behandeling wordt voortgezet van de 6uppletoire Indische begrooting voor 1910, betreffende den aankoop van den spoorweg Batavia—Buitenzorg, die aanne ming waarvan de minister van Koioniön, by repliek, der Kamer zeer dringend aanbeveelt. Maar do heeren Bos en Bogaardi blijven er zich tegen verzetten. De minister van Koioniön verklaart dan ten-slotte er geen bezwaar tegen te hebben de stemming over het wetsontwerp renigen tijd uit te stellen, waartoe wordt beslo- tm. Het ontwerp: nitrustings- en reiskosten voor den Goavcrneur-generaul wordt op WH-zoek van den heer Scliapor in stemming gebracht, en aangenomen met 65 tegen 6 stemmen. Staatsbegrooting. Algemeen debat. De heer Roessingh komt op tegen de vaagheid van den door do Regeering gebe- zigden term „christelijke rechtsbeginselen", cn diin.it op billijke oplossing van het oeds vraagstuk aan. De heer Troelstra begint met in den breede den uitslag der verkiezingen en bet meer of minder succes der verschillende partijen te verklaren. De S. D. A. P. ging 25 pCt. in stemmental vooruit, de vrijlibe ralen verloren veel, ondanks buitengewone krachtsinspanning. De Liberale Unie sticht verwarring omtrent haar militair stand punt en haar verzekeringsplannen de vrij zinnig democraten zijn over deze laagten verdeeld. De zwakke bonding, door de vry zinnige parly^n tegenover het bijzonder on derwijs aangenomen, is mede een oorzaak van veel verlies. In dit verband roept spre ker de gehecle linkerzijde op, om pal te staan voor do openbare 'school. Het libe ralisme heeft te kiezer, om óf een hervor mingspartij ie worden op den grondslag van algom en kiesrecht voor beiden sexen, óf wel af te bl okkelen aan rechter- en uiterste lin kerzijde. Een algemeen demokratisch blue op de basis van het algemeen kiesrecht zon spreker noodlottig achten voor zijne, en voor de voor uitstrevende vrijzinnige partijen. Wat zal van de oplossing van het kiesrecht- vraagstuk terecht komen? De Rcgnering hangt 't aan den kapstok eener grondwets commissie. Beter bewijs van het feit, dat do* Uegeering onder den invloed staat van de conservatieven is uiet to denken. Het conservatisme der rechterzijde is ook op te merken in hot sta-ndpunt der Itegee ring ten opzichte van den 10-urigen ar beidsdag. Wat denkt de Regeering over de vraag of de verplichte verzekering ook vuur de armste arbeiders zou kunnen wor den doorgevoerd In den breede Ijetoogt spr. dat de anti these geen politieke beteekenis heeft, eu dat de rechterzijde een gemeenschappelijke basis ontbreekt. En juist hoe minder waarheid in die altijd ten onrechte voorop gedrongen christelijke beginselen is gelegen, hoe sterker het farizeïsme wordt, dat ook wèer uit de Kuyper-L"lunann-zaak spreekt, en del egel stelling tussch.en beginsel en praktijk doet- zien. Spr. ziet daarin nog minder bet, ban kroet van een bepaald persoon, dan wel van een stelsel, in die persoon belichoamd. Twee vragen li-vfi de Regeering te beantwoorden en wel lu. is by de decoratie-Lehmann de gebruikelijke weg gevolgd 2u. stond de heer A. Lehinann op een voorloopige lyst in 1905? Op welk artikel der Grond wej kan de Regeering zich beroepen om antwoord op die vragen te weigeren Alleen oen Staatsbelang zou weigering motiveeren. Daarom vraag' sprekerhoo kan het belang van den Staat verbieden op de-beide vragen tc antwoorden Laat de Regeoring deze zaak uog eens ern stig overwegen. Dp Kamer wier contrólerecht hier in 't spel is, kan toch nog genoegen ne men met hot standpunt der R^geeripg En blyft de Regeering weigeren, dan ligt op den weg der leden, die znlk een precedent noodlottig ach:en, een uitspraak uit te lokken over dit conflict tusschen de tvyze waarop de Regoering, haar verantwoorde lijkheid opvat en het contrólerecht der Ka mer. Iudien er strijd gevoerd wordt tegen dr. Kuyper, dan is dit eigen schuld men denke aan de wijze waarop hij zich in de coalitie op don voorgrond drong. Spr. zal echter de persoon in dr. Knyper niet meer dan strikt noidzakelyk in hot debat betrekken. De indruk der onthullingen was verbluf fend. Men zag den eersten minister in een milieu, waarvan men zich afvroeg: „Hoe is het mogeiyk dat by daarin terecht komt?" De heer R. Lehmann, een rijke jood, door den vorst van Monaco baron ge maakt, met 14 ridderorden begiftigd, wiens naam bekend is uit een berucht proces, nit zyn niet precies pnriteiusche relaties by 't tooneol, om zijn zucht een binnenlindsche decoratie bij zyn baitonlandsche te voegen. Hij is bereid daarvoor geld te geven. Dan een aventnuilyke juffrouw, met, zacht uit gedrukt, een verdachte reputatie, die om haar behoefte aan luxe, zich in allerlei we- reldscho dingen wist in te dringen. Als drit- ter im Buildeeen Nederlandsch minister, die zich db vraag om een decoratie laat aanleunen, correspondeert met de dame, haar aanmoedigt geld voor de partijkas in te zamelen, wetende nit welke bron'idie gel den vloeien: de bron der. ydelheid. Die minister is nu geen paganist, aangezet door den onheiligen geest van de diepte, maar dat is dr. Kuyper, de van God gegeven lei der der calvinisten, die de zedelijke en chris telijke grondslagen van hns volksleven wil verbeteren togen bet revolutionnaire streven, uit Frankrijk. Doze feiten zijn in confesso. Dr. Knyper is hier niet aanwezig; spr. had zyn aanwe zigheid oqk niet vei wacht. Wanneer iemand zóó lang wacht met opheldering geven, die hy bekend heeft verschuldigd te zyn, dan behoeft hy geen meerder licht te geven, dan is zijn zwijger, de bevestiging dat twijfelach tige ponten in dr. Knypor's nadeel moeten worden uitgelegd. Uit de discussie zal blykun, of men een enquête der Kamer noodig acht. Met een peroratie eindigt spreker. De beer Kuyper treedt binnen op het mo ment dat de heer Troelstra zyn rede heeft beëindigd. Hy krijgt onmiddellijk het woord qver een persoonlek feit. De heer Knyper wil spreken over de grie ven tegen hem in het Voorloopig Verslag ingebracht. Eenig doel van spr.'s schrijver, in de „Standaard" was, zich te zniveren van de beschuldiging van omkoopery. Men heeft ze toeii niet' volgehouden en ging beweren, dat bet geld voor electorale doeleinden bad gestrekt. Maar het verband tasscben de de coratie en bet geld werd niet aangetoond. Spr. zon hierop nader Zyn ingegaan, indien eerst het druppelen van het z g. bewijsma teriaal zon bebben opgehouden. Thans acht spr. het moment gekomen te spreken. Was de decoratie gegeven nit gunstbe toon "Neen, tot eering van verdiensten. Jonge Nederlanders zaten in diepe ellende op St. Helena, de Nederlandsche consul kon niets voor hen doen, geld voor het repatrieë- ren was niet te krijgen. Alle hoop dezen ongelukkige» te helpen scheen ydel. De heer L'hmann bleek allo geiden beschikbaar te bebben gesteld. Het scheen daarom goede politiek, deze nationale daad te eeren, en zulks te eer omdat de Regeoring zelf geen steun kon bieden, hoezeer zy ook gewild had. In dat jaar zijn weinig decoraties beter verdieud geweest. Eenparig beeft de Minis terraad zich met de decoratie veroenigd, alleen merkte de minister van BuiteniAiidsche Zaken op dat een consul-generaal miustoiis een olflcierskruis verdiende. De diplomatieke usance brengt niet me de, dat naar een reeds geaccrediteerde!) consul geïnformeerd woi^A by den Commis saris dor Koningin. U^Hüegeering vraagt geen informatie naar baar bekende personen.' Toen de hoer- Lehmann tot consul werd be noemd, werd door -den Commissaris der Koningin en den bargemee ter van Amster dam bericht, dat by hen tot toelating geen bezwaar bestond. De usance brengt ook niet mee, dat deze voordracht van den minister van Buiten landsclie Ziken moest uitgaan. Als Neder- laudsch onderdaan is de heer Lehmann' ge decoreerd Het gaat het publiek niet aan of de heer Lehmann in 1904 en volgende jaren de partijkas der antirevolutionairen stounde, tenzy men kan auntoonen, dat zulks ge schiedt als betaling van een schuld wegens de decoratic.- De lieer Lehmann stuunde de partijkas uitsluiteud, omdat hy tevreden was over de onderdrukking der staking in 1903. Hy zond hot geld niet aan den minister, doch aan den voorzitter der A.-R. Party, welke functie door spr. nog als minister werd ver void. De bedragen werden rechtstreeks ont vangen, niet door bemiddeling van m^j Westmoijor, en worden door spreker afge dragen aan den thesaurier. Spr. heeft een en ander dan ook geheel als particulier gedaan. Het is dus onjuist, om elke briefkaart en eiken brief, door iemand tijdens hy minister is, geschreven, te beschouwen als een ministerieel stak. Do vermoedens tegen spr. aangevoerd be wijzen niets, omdat zij een andere aanne melijke verklaring niet in den weg staan. Over de tweede' decoratie zwygt spr. Waar zou het heen moeten, indien jde Ka mer zich zelfs met. de plannen eens minis ters giug inlaten Intusschen had spr. ver zocht aan een zijner amblgenooten om op den heer E. A. Lehmann eens te letten in dien weder een Amsterdamscb koopman moest worden gedecoreerd. Aldus kwam deze heer op eon ijjst, waaivan later zyn naam weer verdween. Spr. concludeert 1°. De aan den heer R. Lehmann ver leende decoratie was volkomen gerechvaar- digd. 2°. Spr[ loochent alle verband tnssclien die decoratie on de bydragen van don heer Lehmann. 3°. Alle bewys van hot tegendeel ont breekt. Spreker zal zich echter van alle discus sies onthouden. Al moge hij onvoorzichtig geweest zijn, hy is zich bewust niet te heb ben gehandeld in strijd met zjjn geweten. Men meldt nit Gulpen aan het „Centrnm", dat in de vergadering vau het hoofdbostaur voor de Centr. R. K. kiesvercen. in bet district Gulpen de heer jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck candidaat is gesteld der centrale kiesvereeniging, voor de Kamer verkiezing in bet district. Volgens de „N. Ct." heeft mr. Van Groe- nendaal, «riffier van de Staten van Overysel, bedankt voor de cundidatanr in het district Gulpen en stelt ook de heer Broawers, de vroegere tegencandidaat, zich niet weer ver kiesbaar. Omtrent den te Vlodrop, bij Roermond, gepleegden moord meldt men ons nader, dat de misdaad geschied is by gelegenheid der kermis aldaar. Moors, een oppassend jongeling van 20 jaar, werd des morgens aan de rivier de Roer, in de nabyheid van eenige café's, met een steek wonde in de borst gevonden. Het lijk ver toonde ook schrammen in het gezicht. Jeuri8sen, die eveneens een ernstige steek wonde had gekregen, is ter verpleging naar de kliniek te Roermond overgebracht. Door de justitie, die Woensdagnamiddag een onderzoek in loco instelde, en door dr. Styns de sectie op het iyk van den versla- gene liet verrichten, werden acht personen in streng verhoor genomen. Gisteren is geboeid door de marechaussee van Vlodrop naar de gevangenis te Roer mond gebracht J., landbouwer te Vlodrop, verdacht van. het toebrengen van een levens gevaarlijken messteek in de rechterzijde aau Jeurisaen. Omtrent den dader van de.n moord op Moors is nog niets bekend. De verwondingen zyn toegebracht m vecht partijen, welko in den nacht van Dinsdag op Woensdag na middernacht plaats hadden. (N. R. Ct.) De man, die in Utrecht de firma Van Kem pen voor een paar diamanten oorknoppen, ter waarde van f 2400, heeft opgelicht, heeft zich aanstonds van dair naar Amsterdam begeven en getracht daar verder zyn slag te slaan. Eerst heeft hy gepoogd de gestolen voor werpen in een goudsmidswinkel tc g-'lde te maken. Toen hem dat niet gelukte, hoeft hy zich gewend tot oen juwelierszaak. waar hy weer een valschen adellijken naam opgaf en onderhandelingen opende over den aan koop van een diamant. Die verliepen ook niet naar genoegen, do argwaan van den juwelier werd opgewekt, raaaj onze man, die beloofd had terug te komen, rook lont de politie was inmiddels ook op het spoor ge komen van den listigen oplichter, en hy ver toonde zich niet meer. Er wordt ijverig naar hem gezocht. (Hdbl.) Van trein 497 Amsterdam- Haarlem, dlo Woensdagavond 11.45 van Amsterdam ver trok, is, op dezelfde bochl waar onlangs vier wagens ontspoorden, een bagage-wagen ont spoord. Om twee uur na middernacht was, naar aan het Hdbl. gemeld werd, de weg op dat lastige punt nog niet vrij. Snel recht I Een 3-tal „kooplieden" bezochten Nieuw- Beierlaud, voorgevende te reizen voor een magazijn in goedkoopo goederon. Aan de Zuidzijde hadden ze reeds gevent en handdoeken aangeboden voor 3 centen per stuk, maar dit was slechts oru de koopers lekker te maken, want men kon zeniet krij gen, of men moest een lap van een of andere stof nemen. Op liet dorp vonden zo al gauw een lief hebber. Een prachtig stuk, geschikt voor eon schoon costnum, boden ze aan voor den spotprys van f 24. W. v. B. had er zin in en de koop was weldra gesloten, liet geld uitbetaald. Wonderlijk was het, dat de haudelaars zoo spoedig den Spuidyk uitreden in ge- strekten draf. W. v. B. raadpleegdo een deskundigo over de waarde van zijn mooi lapje en deze kon niet anders zeggen, dan dat het mot f7 rnira betaald was. Ontsteltenis, maar nret min Ier verontwaar diging by W. Pijlsnel vloog hy op de flets den dfjk nit en by Oud-Beierland bad hy de handige kooplui achterhaald. Ons geld terug! Kalm, we zullen je f 5 geven. Ons geld terug, of Nu, als je dan niet ophoudt, hier heb je f 10. Wy moeten f 24 en anders1 -• Ho, ho, ge kant f 15 krijgen en wees bedaard, anders gaan we naar de politie! Juist, daar móet je naar toe 1 riepen de gebr. v. B. eenstemmig. Hat was echter, of de handelaars politie en oplichterspraktijken maar goed wilden geseheiden honden, want ze gaven de f 24 terng. Te Vierlingsbeek is een verschrikkelijk ongelak gebeurd. Toea de arbeider M., die in Venray werkzaam is, 's avonds thais terugkeerde, vond hij het verkoolde lyk zyner moeder op den vloer der kamer liggen. De vrouw, die haast niet loopen kon, schyot te dicht b(j de kachel te zyn gekomen, waardoor hare kieeren vlam vatten endaar zij zichzelf niet helpen kon, is zij levend verbrand. Luid venten op Zondag te Haarlem Naar aanleiding van een verzoekschrift van den bijzonderen kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlemflom het Inide venten, op Zondag, van koopwaar langs de straten in die gemeente te ver bieden en strafbaar te stellen, stelden Bar- gem. en Wetb. den Raad voor, aan den bijzonderen kerkeraad te berichten, dat voor de inwilliging van zyn verzoek geen termen zijn gevonden. In de daarop volgende disenssie deed de heer Visser nitkomen, dat het venten in de Groote Houstraat in den bloementyd zeer hinderlijk is. In den aarbeientjjd is bet ook hinderlijk, weinig stichtelijk geschreeuw in de straten op Zondag. In andere steden, b.v. Amsterdam, bestaan wèl verbodsbe palingen als [duor den kerkeraad gevraagd worden. De beer Schram woont in een buitenwijk en daar beeft hy nooit veel lust van het luide venten op Zondag gehad. Men kan met Amsterdam geen' vergelijking maken, omdat men [daar zoo'n groote Jodenbevol- king heeft. De heer Modoo zegt, dat als de venters niet mogen schreeuwen, ze zeer belemmerd worden in bon beroep. Als de vönters moe ten gaan bellen aan elk bnis zal de Zon dagsrust /der dienstboden) heel wat meer geschaad '•worden dan nn. (Gelach.) Met groote meerderheid werd het afwij zend j praeadviesvan Burgem. en Wetb. aangenomen. Een agent van politie te Hilversum vond Dinsdag in de Nassaulaan een broodkur on beheerd staan. By onderzoek bleek de inhoud te bestaan nit 25 konijnen en 15 levende kip pen. Uit Baarn werd nog denzelfden dag bericht ontvangen, dat de dieren daar gesto len waren, terwijl men voor het gemakke lijk vervoer bij een bakker op Soestdyk de kar bad ontvreemd. Het moetjeergistcrenavond ten Oosten van ons land hevig gesneeuwd hebben, te oordee- len naar bet bericht, dat de D-trein 73 uit Berlijn, die om 10 nar te Amsterdam had moeten arriveeren, doch om één aar na mid dernacht nog niet binnen was, op Dailsch gebied zou zyn ingesneewd. Woendag arriveerde trein 241 met plm. 1.40 nar vertraging te Oldenzaai. Volgens De Tel. vindt deze vertraging baar oorzaak in den verschrikkelyken sneeuworkaan, die tasscben Leipzig en H&lle gewoed heeft. Honderden telegraafpalen op dut traject z\jn gebroken. Op sommige plaatsen moet de sneeuw een hoogte hebben vun plm. 2 M. De aangerichte schade moet gro-»t zjjn. De Berlynsche mailtein kwam tengevolge van vertraging door sneeuwstorm gisteren nacht eerst te 4.45 te Vlissingen binnen, al- zoo met vyf nar vertraging. De nachtboot Prins Hendrik vertrok te 2 nar. De vrouwen van slecht allooi te Haarlem schijnen niet erg bevreesd geworden te zyn door de gevangenneming van tweo barer. Albans, Dinsdagavond is een Loideuaar, die in een buis in de Ossenhoofdsteeg terecht kwam, beroofd van f 160. De politie heeft vrouw A. K. en haar ge zel K. gevangen genomen. We merkten met genoegen op, dat er thans op krachtige wyze wordt opgetreden, zegt „H. D.'\ Do Velserstoompont over het Noordzoeka- naal moest het Zaterdag tegen den storm afleggen, en nn is zy, na weer even dienRt gedaan te hebben, weder in raste gegaan. De daiker was gisterenmorgen bezig de patiëute te onderzoeken. Te Zwjjndrecht is 's nachts by den melk boer A. C. S. f2300 in contanten gesloten. De dieven moeten gebruik gemaakt hebben van bet oogenblik dat de boer uit melken ging. Het geld werd ontvreemd nit een ka binet, dat naast de bedstede stond, waar de vroaw en de dienstbode lagen te slapen. Bij denzelfden landbouwer zjjn in de laat ste jaren een paar malen de hooischelven in brand gestoken. Tot heden is nog geen spoor van de da ders ontdekt. Eenige wekengeleden is de jongste be diende van de [firma S. Nabarro en Co. te Amsterdam, nitgezonden om een cbèqne groot f 1700 te incasseeren, en was met bet ont vangen geld nog,[niet teruggekeerd. Thans is hy, volgens door de justitie ontvangen bericht, met nog|[een jongmensch aangehou den te Triëst, alwaar hy in een Jiotel [zjjn intrek badjjgenomen. De briljante oorknoppen, waarvoor de zg. jhr. Leonhard of Van Starkenborgh de firma Van Kempen te Utrecht oplichtte, zyn gis- teren?|teAmsterdam door de politie in be slag Jgenomen in de stydsbank van leening, alwaar zjj waren beleend voor f 250. Van|"den [oplichter feit verderjjgeen[spoor. Een bijzondere vermakelijkheid voor vreem delingen, die Rotterdam bezoeken, is het uitrukken'Jtranjde spniten als er brandlawaai wordt gemaakt. Er is iets zóó komieks in datj, dorpsche vertoon in een groote stad, dat, naar men flaistert, hotelhouders soms wel eens een valsch alarm organiseeren, om aan hun logeergasten het gezicht er van te be zorg en. Ongeveer iedere Rotterdammer weet dan ook, dat 't uitrakken van zjjn brandspuiten «fin stad belachelijk maakt. Maargeen Rotterdammer, die 't waagt, dit hardop te zeggen, omdat de spoiten met de daaraan verbonden brandmeesteis enz. tot de over levering dier oude Rotterdamsche families beboeren. Slechts zeer langzaam dan ook dnrft het gemeentebestuur verbetering aan te brengen. En dan nog! Het brandraeestersgilde, na ijverig op zijn privileges, spenrt direct een aanslag, als iets wordt ondernomen. Nu zit er weer een botsing in de lucht, lezeu wy in de „H. Cl." Van gemeentewege werd onlangs een rgd- dingiadder aangeschaft, die in bet gebouw der reddingbrigade werd ondergebracht en 'dos bleek gerekend te worden tot het ge meentelijke deel der brandweer, die de kiem des bederfs voor de vrijwillige is. Nu werd dezer dagen in een van Plaatselijke Werken nitgegane circulaire er op gewezen, -dat die ladder door de vry willigers niet mag worden gebezigd, zoodat, indien zy noodig is voor blassching in gevallen bijv., dal het vuur in een pand zoo boog woedt, dat bet van buiten slechts mot bebulp van ladders te bereiken is, alleen het gemeentelijk deel der brandweer zon hebben te blasschen. De vrijwillige brandweer ziet daarin weer een poging om hanr in bepaalde omstandigheden de taak der blassching te ontnemen, en komt nn daartegen op. Gisterenavond is een drakbezochte verga dering van brandmeesters gebonden, waarin tegen/ de circulaire en al wat daarvan het gevolg mocht zyn protest is aangeteekend en aan de hooiden nadrukkelijk de eisch is gesteld, voortaan ieder op zyu eigen terrein le bljjven. De vrijwillige brandweer blueht, de reddingsbrigade redt en het gemeentelijke deel der blaschmiddelen blijft ondergeschikt aan de bevelen der vrijwillige brandweer! aldus luidt de eisch. Te Wicköde in Westfalen hadden .ouders hun kind in de wieg cenigen tyd «Heen ge laten, terwyl zich in do kamer ook een'fret bevond, die was vastgebonden. Het schijnt, dat de vret zich heeft weten los te rokken, waarna zij zich op het kind geworpen heeft, dat zij letterlijk heeft verscheurd. Toen de ouders terugkeerden vonden zy van hun kleine slechts een vormelooze bloedige massa weer. Te Touloose heeft een ontploffing pluatR gehad van gas, dat, door een lek in de gas buis, was doorgedrongen in een straaüiool. Op dat oogenblik bevonden zicb een op/.icb ter met twee werklieden in het riool en een dier werklieden is in do vlammen omgeko meb. De opzichter en de and re werkman konden nog vlochten, maar 1 latstgenoomde had ernstige brandwonden bekomen. Vóór een week of vier trouwde te Schie dam de 19-jarige A. v. d. Pluim, die katho liek is, met een protestantsch 18-jarig meisje en reeds enkele dagen daarna werd dit hu welijk gezegend door de geboorte van een kind. Overeenkomstig de afspraak vóór het huweljjk, werd het kind katholiek gedoopt. Maar de jonge moeder scheen daar toch geen vrede mede te hebben. „Niet steeds is de liefde bestendig van duur", zong Tollens reeds en ook hier bleek de liefde en de vrede van korten dnur, waar om de jeugdige echtgenoete maar weer naar baar ouders terugkeerde. Den jongen man bleek dit niet naar den zin en das ging hy gisterenavond naar de woning zijner schoonouders om, zooals bij medegedeeld heeft, zyn vrouw te bewegen, weer met hem te gaan samenwonen. Voor dat bezoek koos by wel een zonderlingen weg, want hy nam dien over een beioing en betrad de woning aan de aebterzyde. Of dat bezoek op zichzelf, dan wel de wyze waarop bet afgelegd werd. minder welkom was weten wy niet, wel weten wy. dat de echtgenoot en schoonzoon niet die meegaand heid vond, welke by bad geloofd te znllen ontmoeten. Er werden woorden gewisssld, die schoon zoon prikkelden en toen greep by naar zijn zakmesje en bewerkte daarmede eerst zyn ▼ronw en daarna zyn schoonouders, zoo dat bet drietal zich onder dokters behande ling moest stellen, al zyn de wonden niet gevaarlijk. De schoonzoon werd door de politie, die met het gebeurde in kennis ge steld werd, aangebonden eu in arrest gesteld. (S. Ct.) Te Somerville, io den Amerikaanschen staat New-Yersey, is een magnetiseur gear resteerd onder beschuldiging den dood ver oorzaakt te hebben van een jongen man, Robert Simpson genaamd, dien by als me dium in slaap gemaakt had op een zyner séances in den Vaadeville-schouwbnrg. De magnetisear, die zich professor Artnrb Everton noemt, had den jongen man ott het publiek gekozen voor zyn experimenten, maar toen deze waren verricht en de magnetisear poogde zyn medium te doen ontw&keD, slaag de hy daar niet in. In de zaal ontstond groote opschudding, men ontbood doctoren en dezen constateer den dat Simpson dood was. Everton werd gearresteerd, maar hy hield vol dat Simp son nog leefde. In het lijkenhuis poogde de magnetisear nogmaals d*n jongen man tot het leven te doen terugkeeren, meer malen riep h(j hem toe: „Sta op, nw hart klopt hevig", maar vruchteloos, zoodat Everton naar de gevangenis werd gevoerd en in staat van beschuldiging gesteld. GOUDA, 19 November 1909. Met toestemming van H. M. de Koningin is door bet Haagsch comité tot aanbieding van een geschenk aan Hare Mojesteit de Koningin namens de inwoners van 's-Graven» bage en andere gemeenten in Zuid Holland, aan de gelden, voor een liefdadig doel over gebleven, en bedragende de somma van f 17,467^ de navolgende bestemming gegeven o.a. f 615 ten behoeve van de Gondsche Ver- eeniging voor gezondheidskolonies alhier. Gisteravond had van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Departement Gouda, de eerste voordrachtavond iu de Sociëteit „de Réunie" plaats. Als spreekster was uitgenoodigd mevrouw Seyler—-Djjk van Utrecht. Of zy gelukkig in bafir keuze is gewoest by de samenstelling van het programma wagen w|j te betwijfelen. O. i, toch is een nummer als dit eerste: „Uit het leven" een Paed. Schets hier absoluut niet op zyn plaats. Zeker, elkeen heeft wel eens iets over de opvoeding van de kinderen gehoord, mis schien gelezen, maar wat weet het gros der tnenschen van een Nietscüe, of een Schopen hauer, wat van de verschillende zienswijzen der paodagogen over de opvoeding der j-'ugd. Beslist veel beter viel in den smaak „Krisjan", schets uit het Holsteinsche Volksleven. Dat was hoel mooi. Wel het fijnst van zegging was John Maynard van Fontane. Het eigen aardige klemtoon-leggen in de verschillende verzen was oorzaak, dat n'mt altyd oven gemakkelijk te volgen was. Van de liedjes van Reué de Clcrcq leek ons Ringking liet aardigst, ook door do mooie wyze van zeggen. Tot slot werd' het Transvaalsche liedje „Mamma, 'k wil een man hè" gegeven. Do wedstrijd Olyinpia I —Sport-ran (Lei den), die Zondag alhier gespeeld zou worden is, naar wij vernemen, door Sportman ge- wonhen gegeven met 5 -0. WOENSDAG 17 NOVEM1SEK. L.K. tt.K Staatsleeinnqeu. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 3 91% Portugal. Oblig. Tabaksmono polieleening (500— 5000 fr.) 41 |97Vj Rentelooze cortif. f 6 10 Oblig. 2e Serie fr. 2500 3 57% Bulgarije. Oblig. Tabakslce- ning 1902 5 97'/, - Hypothee. Staat8l. 1892 6 998/i Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 4'/j 95'V4 Azie. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schold. It. 3 49 Hypothetic-Manken Pandb. Rottcrd. Hypb. 31/, 97 ,l Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4'/g 100 Pandb. (Jtrechtsche Hypli. 4 99 Pandb Westlandsche Hypb. 4 1008 K Pandb.- Zuid-Holl. Hypb. 4 99'/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 47, 101*/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- brief bank 4 99' Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 109/, - Pandb. Bataafsche Hypb. 4* 91'/» Eerste Nod. Hypotheekbrief- bank f 991/, Pandb. Holland8che Hypb. 4 94'/' der nieuwste modellen Wintermantels, Costumes, Blouses, Jupes en Jupons, Robes en Japonstoffen roet bjjbehoorende Garneeringen, alsmede eene groote kenze PBLTBRIJE N, var. de goedkoopste tot Je beste soorten in scherp concurreerendo pryzqn. Aanbevelend, Predikbeurt bU de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 21 November, 's morgens 101/, unr, Ds. H. van ASSENDELFT. VOORLOOPIG KOSTELOOS. Bij beschikking van den Edel Achtbaren Heer Rechter-Coinmissaris in hot faillissement van A. VAN IEPEUEN te Schoonhoven, dd. 17 November 1909 is bepaald 1°, dat de indiening der schuldvorderingen by den Curator moet plaats hebben voor 20 DECEMBER a s. 2°. dat de verificatie vergadering zal worden gohouden op WOENSDAG 12 JANUARI 1910, v.m. to 101/» nur, in het Gerechts- - gebouw aan den Noordsingel to Rot terdam. De Curator: Mr. M. M. SCHIM VAN DEITlOEFF. Hij heeft geen druppel drarik meer over zijn lippen gehad. Ik heb tot nu toe geen droppel drank meer ovci mijn lippen gehad. Reeds na het gebruik der eerste doos wa» ik zoo goed als genezen. Ik ben U dan ook ten hoogste dankbaar voor Uw voortreffelijk middel Ik zal het dan ook een ieder aanbevelen. F. Dirk», p/a Mevr. de Wed: Dirks, te Haarlem Een monstor van hot merkwaar dige Coza poedor wordt graf iztoo- gezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee Melk, LikeurAbsint, BierWater of in hef voedsel tonder dat het noodig is, dat de dronkaard er ieti van af weet. Ho iCOZA POEDER bezit de won derbare eigenschap om tegenzin tot hut drinken van »tcrkeu drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onop gemerkt en zeker dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patient ooit behoeft te weten waaraan hij zijne red ding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huise lijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte on oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der Mij. gemaakthet heeft menig jong persoon op den rechten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen. een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onscha delijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is ver krijgbaar in alle apotheken en in het vol gend depót, te GoudaWOLFF t Co. Onze depóthouders reiken het attesten- boek gratis uit aan hen. die er aanvriy»g voor doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U direct naar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoende middel tegen dronkenschap. iBe«roo*4> om 10 Ttatoos- Ncllin|ta, ook tc 'iHcfc, ilfé. J Trim» SchocMpp-ctavr, Ftcrlcc-Glott. Sctin, dcDtcrlmc em. rfje k«*lc -Udclcn voor bctcoodcr keurig portion vta el» twirte en gekUnrde Heeren, Dtmee en Kindertcboeoen. Ver- krijgbeer W| wlnkelteri in Schoenwerk, GeleatcrUn, Drofcrijr» ene. Me. len. goed op bet bfarieiunerk. Heden overleed, in den ouderdom vau 51 jaar, onze lieve Broeder, Be- bnwdbroeder en Oom, de Heer Referendaris b[j bet Departement van Waterstaat Officier in de orde van Oranje-Nassau. !C. H. DE JONG. J, 'W. DE JONG. A. M. C. DE JONG van Hkkmstkdk Obei.t, en Kinderen. 's-Grarenhage, 16 November 1909. Barentszstraat 32. Op verzoek eaw den overledene peen bloemen te eenden.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2