(LA2EH, HT JUANITA. laar Maandag 23 November 1909. 48ste Jaargang. No. 11106. ANSKKBK DE, OH i Verspreide Berichten. EWKG« KNHVIS. (RAMM, Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. bilderde Kerkglas M ei en kurk brand. 'ien modellen te h ten doel on ;e huishoudelijke veel noodigte ijk aan minge. en te verkoopen. komt geheel ten ireeniging ,Ar~ Dit No. bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Telefoon M». 8J. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IDIJS GOUDA ET! i« wat en voor nd Ir hebt. paart U i geld, en deel aan id^ Jonever itcap OPPE. baar by mis Jz. 'dende Kunsten enz.. Directeur der 'e te Utrecht. I 60 CBWT. (evers - Gouda. (Uit het Spaanich.) MHJD81HE CWIANT en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. .laaskerk, der eningen ena. 3HT DER IABETH, der drankslyters zich zoo voorbeeldelojs snel en ordelyk gemobiliseerd bad. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarby aan de kamer- en senaatsleden wordt verzocht, de voorgestelde belastings verboo- gingen, welke geschat worden voor het drank- verbrnik op 69 millioen, onvoorwaardeljjk te verwerpen. „Vandaag over acht dagen, op den Iden Augustus, wordt hier in de stad een groot feest gevierd wy krijgen processie, kerk wijding,' godsdienstoefening en prediking, die pater Anselmo Zal houden over de wonderen -van den glorierijken St. Domingo de Guz man, onzen schutspatroon in den hemel. Ik heb een kpstbare, zachte zjjden stof, men noemt haar *Manilla-schaim, van donker groene kleur. Een paar maanden geleden zond m|jn neef, die op de Philippynen in een mannfacturenmagazyn in betrekking is, my die. Er is nog tyd genoeg om van deze stof een kostbaar kostuum te maken. En wie zou bet met grooter bekoorlijkheid en staatie dragen dan Juanita, als zij mijn geschenk aannam P De stof is reed afgepast, en als u er dadelijk mee begint, kan u het nog klaar krijgen.” Moeder en dochter dankten don Paco har* telijk voor zyn goede bedoeling, maar zy toonden zich niet genegen bet aan te nemen, want men zou terstond den gever raden en baar er om minachten. Don Paco antwoordde niets daarop; bij spreidde slechts bjj het hel dere schijnsel der lamp de zijden stof voor baar uit. Beide vrouwen waren geheel ver rukt; zij vonden haar prachtig, heerlijk. Kortom, zy konden mei langer weerstand bieden on namen bet geschenk aan. Juana zou misschien strenger geweest zjjo, doch Telefoon No. ADVERTENTIE!, worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien töt 1 uur des inidd. ien toepassingen Merde Por- ter tg. Zy gfeven :ers niet kunnen h, geen imitatie n. 1 en aantal onge- op aantraag. II» 4 Oo. 15) Hy speelde als gewoonlijk bezigue met de moeder en Juanita nam aan bet algemeene gesprek deel. Zij luisterde zeer oplettend naar hem en toonde zich een oprechte vrien din en zelfs bewonderaarster van hemdoch zyn vurige blikken en half onderdrukte zuch ten hadden op baar geen invloed, zij vielen als op koud ijzer of hadden een tegenover gestelde uitwerking dan don Paco er mee voorbadzy ontstemden haar, stoorden hare vrooljjkheid en onderdrukten hare vriend- schajwmitingen. Op deze wyze verliepen er verscheidene dagenhet was in het laatst van Juli. Het was ondraaglijk heet. Over dag vielen de vogels dood uit de lucht, als zij geen schaduw vondendes nachts was het feta koeler; Aan den helderen hemel stonden maan en sterren, ed deze had niet het voorkomen van een don keren mantel, doch was azuurblauw met lich tende ifrepèn en schitterende gouden randen als Voorzitter van de Eighty Club een poli tieke rede gehouden. Wy aanvaarden den stryd ons aangeboden, zeide hy. Er wordt geen kwartier gevraagd en geen kwartier gegeven. Hulde aan de wilden onder de unionistische lords die bun zin hebben doorgedreven! (Men zegt nl. dut het dryvon om de begrooting te verwerpen is uitgegaan van de lords, die gewoonlyk niet In het Hoogerhuis verschijneneen be- trek|elijk gering aantal van de ruim 6Q0 ieded neemt er aan het werk deeluit de diepdte gedeelten van het bosch zijn de wil den Ikomen opdagen om de leiders der unionisten tot den open’ijken stryd tegen de begrooting aan te vuren.) \H« kabinet is volkomen eensgezind, zei Haldane verder. Men houdt mij, geloof ik, voor een gematigde, maar ik twijfel of er iemand een warmer aanhanger van de be- groo|«ng is dan ik. Het is een grootsch wetsontwerp. De uitkomst van den stryd acht Haldane zeer twyfelachtig. Misschien zullen de libe ralen het met een groote meerderheid win- -qen, misschien met een kleine; misschien zullen zy het met een kleine minderheid verlazen, misschien met een groote. De kiezers, die de verkiezingen beslissen en tot geen party behooren, zullen ook nu den doorslag geven. In 1906 hebben zy de unionisten helpen wegjagen. Haldane ver- trojiwt, 4at JÜ grootendeels nog aan den khnt der liberalen zullen staan. Wat de Lords nu met de begrooting gaan doen, noemde de minister een daad van ge weld en van revolutie. Voor de financiën van ’t ryk zal zy bovendien ernstige gevolgen hebben, want de belastingen, die in dit dienst jaar gelyk altoos geïnd zijn krachtens be sluiten van het Lagerhuis worden door het niet bekrachtigen van de begrooting onwettig en zullen terugbetaald moeten worden. Niet alleen echter moet nu uitgemaakt worden of het Hoogerhuis zich in flnancieele zaken een macht mag aanmatigen die het nooit heeft gehad, maar zyn geheele ver houding tot het Lagerhuis moet herzien wor den. Want het is onduldbaar, dat een zoo partydig lichaam zyn macht misbruikt om, telkens wanneer een liberaal ministerie aan 't bewind is, wetsontwerpen te verminken of te verwerpen. Aan het slot van zijn rede pleitte Haldane voor den vrijhandel. Emoelamd. De Womens Freedom League heeft op feestelijke wjjze het feit herdacht, dat nu al 10.000 uren de wacht gehouden is door de kiesrecbtvrouwen voor het parlementsgebouw, waar zij hopen den eersten minister te kun nen spreken. De dames verklaarden, dat ook het 20.000ste uar dezer belegering de suf fragettes op haar post vinden zal. Juanita voorkwam haar en nam bet aan. Toen don Pac^> tegen middernacht afscheid had genomen, zei Juanita tot bare moeder: „Ik heb geen weerstand kunnen bieden, de stof is te verrukkelijk. Wat mij het meest er in bekoort, is hare lenigheid; zy is niet zooals andere zijden weefsels, zy zal de li chaamsvormen op het voordeeligst doen uit komen. Kijk.... ik kon juist daarom niet weigeren, omdat! ik benieuwd ben, wat de lastertongen zullen zeggen, als ze my zoo met St. Domingo naar de kerk zien gaan; g(j moet met nw geborduurden mantel gaan en mij uw anderen, die mot de kant, die my zoo goed staat, iconen of schenken. Ik heb hem reeds dikwyis uit de kast op zolder te voorschijn gehaald, hem aangepast en mjj in den spiegel bewonderd. Wat zullen de doch ters van den schrijver woedend zyn, die zich steeds als baronessen optooien en toch roet haar plompe figuur op niets gelijken I" „Ja, kind, want de jongste is zoo lang als een boonenstaak en de andere zoo klein en dik als een roimbps. Doch zwijgen we hier over en denken wy er aan, welk een ver schrikkelijke afgonst wij zullen opwekken en hoe de lui ons zullen beschimpen.0' (Wordt vervolgd.) Eenigeu tijd geleden heeft de afgevaar digde Henderickx een voorstel ingediend teneinde de taalbelangen der Vlamingen in het leger beter behartigd te krijgen. Thans is de heer Daens zelfs zoover ge gaan om te vragengewestelijke indeeling der manschappen en Vlaamsch als commando taal en by het recruten-onderwjjs iu het Vlaamsche land. Waarschijnlijk, schrijft bet „Handelsblad van Antwerpen”, zal de Kamer het laatste voorstel wel te radicaal vinden doch wy hopen wel, dat het voorstel-Henderiqkx al gemeene instemming zal vinden. Het betreft de gelijkstelling van beide talen by het examen voor hen, die, na twee derden van hun diensttijd volbracht te heb ben, daarbij bewyzen van voldoende bekwaam heid geven, om met groot verlof te mogen gaan. Het is een eerste brokje gelijkheid dat wy vragen, een kruimeltje, wanneer men nagaat dat de Vlaming, met zyne taal alleen, het in öfrt leger niet kan brengen tot korporaal, terwijl de Walen, met hunne taal alleen, kunnen opklimmen tot de hoogste ambten. Het is nu een halve eeuw dat gestreden wordt voor ietwat erkenning van het recht der Vlamingen in het leger. Terecht heeft „Onze Tyd” onlangs aan de beraadslaging der Vlaamsche Commissie in 1856 herinnerd en de rapporten van Snel- laert en Conscience. Men weet dat toen, op voorstel van den Viaamschgezinden Waai Jottrand, door de Vlaamsche Commissie eene motie werd aan genomen, ten voordeele der gewestelyke indee ling, en bet Vlaamsch als commando-taal in bet Vlaamsche land. Nog eens, wy verwachten van de Kamer niet dat ze zoo ver zal gaan. Maar wat eene schande zou zyn, ware het verwerpen van het weinige dat de heer Hen derickx waagtdat de Vlaming niet langer als een verworpeling worde behandeld in bet Belgisch leger en Jat, voor het veroveren van een voorrecht züne taai dezelfde rechten zal bezitten als het Fransch. V Haldane, de Engelsche minister van oorlog en een rechtsche liberaal, heeft eergisteren De beide Juana’s ontvingen don Paco in de oranjerie, waar een aangename koelte heersebte en de don Pedro bloemen een ster-> ken geur verspreiddenhet koningskruid en de boschwjjngaard waren in verscheidene struiken en potten voorhanden, "jasmyn en stokrozen, die tegen de muren opklommen en een groen gordyn voor de vensters van de slaapkamer der beide dames vormden. In deze tooverachtige ruimte werd don Paco ontvangen. Ook hier, by het schijnsel eener bronzen lamp, speelden zy bezigue aan een klein tafeltje, maar niet met denzelfden harts tocht. Andere, byna altyd gastronomische genoegens vulden de pauzen in het spel aan. Juana bereidde dan met eèn kleine machine ys, doch meer nog snoepten zy vruchten, ge brande amandelen en andere confituren, zelfs palmpit en maïs, die Juanita handig wist te pellen. De palmpit kwam van Malaga, want te Cordova groeit ze niet. Het waren ver- rukkelyke, landelijke avonden, waard door don Gregorio de Salas in z(jn beroemde „Obaer- vatorio* verheeriykt te worden. Op zekeren avond, dat zQ zoo vertrouwe- lyk by elkander zaten, vatte don Paco moed en bood Juanita een geschenk aan, dat hy reeds lang van plan was geweest te geven, doch uit Vrees dat zy zflne buide niet zou aannemen, teruggehouden had. Aarzelend begon hfl: Benter eeirt uit Londen, d.d. 19 Nov. Er i« geen verdere wijziging gekomen in den toestand, ontstaan door de dreigende verwerping »an do begrooting. Ofschoon het 1 Lagerhuis op 23 November bijeenkomt, ver- wacht men toch niet, dat er nota zal wor den genomen van de bonding der Peers, voordat de motie van Lansdowne feiteljjk aangenomen is. Men verwacht, dat er op den avond, dat de begrooting verworpen wordt, een groote volksbetooging zal worden gebonden in de nabijheid van de parlements gebouwen en ook loopt het gerucht, dat er een meeting van de liberale partij zal wor- den gebonden, waar over den toestand be raadslaagd zal werden. Er ia niets definitiefs bekend omtrent de flnancieele gevolgen van de handelwijze der Lords of welke stappen de regeering zal doen in verband mot den toestand. V In de groote zaal van het Trocadero te Parijs heelt een ronzenbetooging plaats ge had tegen de door minister Cochéry voor gestolde verhoogde rechten op den drank- verkoop. De centrale Bond van dranksljjters had door het geheele land een oproeping ver spreid om op de vergadering aanwezig te zijn. Uit alle oorden van Frankrijk waren de leden der syndicaten opgekoraen, om, na eerst in plaatseljjke meetings bun veront waardiging uitgesproken te hebben, thans in een gezamenlijke bijeenkomst in de stad pro test aan te teekenen, Heeds leng voor bet vastgestelde nnriiep de groote zaal vol; verschillende deelnemers er waren er in het geheel 10000 droegen op bnn hoeden witte kaarten met .Marseille proteste", ,1e Hfivre profeste”, .Barle-Duc proteste”. Een zevental sprekers vertolkten de wen- seben der vergadering, om verdere verhoo- ging der rechten tegen te gaan, daar zg zien maar niet .taillables A merci” achten. Men was het moe geworden de zakken te ledigen in de schatkist, waarin reeds 20 milliard gestort zijn, daar ten slotte toch aan iedere aardigheid een einde behoort te komen. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan, vooral waardig en bedaard hun agitatie voort te zetten, en geen aanleiding te geven tot rustverstoring, daar dit een betreurens- waardige wanklank zon zjjn, waar het leger rentie van vertegenwoordigers van beide partyen zou byeenkomen. De mijneigenaars in het zuiden hebben in dat denkbeeld van den minister toegestemd. Zy verlangen onmiddeliyke hervatting van den arbeid, en zyn dan bereid een bespre king te houden. Mocht die mislukken, dan verlangen zy dat het werk zal worden voortgezet en de hangende geschillen aan de Wages Board zullen worden onderworpen. De mynbezitters in bet westen verlangen de hervatting van 'het werk op Maandag, en willen dan eveneens de behandeling der ge schillen door den Wages Board. De sociaal-deijnocraten hebben in de Rus sische Doema een interpellatie-aanvrage in gediend over het neerschieten van gevangenen in de gevangenis te Riga, die zich, tegen de reglementaire voorschriften in, aan.de venster! hadden vertoond* Er worden drie bepaalde gevallen genoemd. Een er van, dat twee jaar geleden gebeurd is, betreft een vrouwelyke politieke gevangene, Emma Doster. De twee andere worden qls volgt beschreven Op 25 Augustus 1.1., toen eenige gevan genen op de binnenplaats een wandeling maakten, keek een vrouweiyke gevangene, Emma Podzin, uit het venster van baar cel naar de gevangenen op de binnenplaats. Zy gat den gevangenen geen teeken en trachtte zich op geenerlei wyze met hen in verbinding te atollen. Daarvan kon geen sprake zyn, daar het venstpr gesloten was. Niettemin loste de schildwacht, zonder voorafgaande waarschuwing, een schot op de vrouw. De kogel doorboorde het vensterraam en trof de vrouw in het onderlyf. De getroffene stierf eenige uren later. Op 27 October stond een mannelyke poli tieke gevangene, genaamd Eduard Pela, by het venster zyn haar te kammen. De schild wacht vuurde onmiddeliyk en Pela viel dood neer. De kogel bad Pela’s hoofd doorboord en wondde nog een anderen gevangene in den schouder. In den toestand in Nieuw-Zuid-Wales schynt verbetering te zullen komen. De eerste minister heeft beide partyen een schikking aangeradeq. Hij stelde voor, dat de arbeid zou worden hervat en een conté-

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1