ST.MC0LAA5 EIFCTE ADVEETEUTIEN BINNEITLAIfD. Verspreide Berichten. VERGADERING VAN DEN (IEMEËNTERA4D Gemengde Berichten. „2>e dCagespalars". Stadsnieuws. Pelterij ©an. Avondmantels - Blousen. - Cv?'Z^/riti&TrL JAN WILLEM MOLIJN. JAN WILLEM MOLIJN. en reede zooveel noodelooze slachtoffers heeft gemaakt is, volgens de „Erankf. Ztg", ook de schuld van deze geruchtmakende inhech tenisneming van een klaarklflkelyk onschul dige. En in Weenen wordt thans opnieuw aangedrongen op behandeling van de voor stellen tot hervorming der militaire rechts pleging, die reeds jaren by den ltyksraad is ingediend, maar altoos als „niet 700'n haast hebbend" wordt uitgesteld. Tout commo chez nous! zonden wy kun nen zeggen. Zoodat ook wy nog zitten met het .Crimineel Welhoek voor het krijgsvolk te lando" van 1815, dat, hoe ook opgelapt, in sumenstelliug en opvatting meer aan de middeleeuwen, dan aan de moderne rechts pleging herinnert. In Spanje wordt in militaire kringen druk gesproken over de oprichting van een kolo niaal leger, teneinde voor een eventueel volgend conflict in Marokko een beroep op het leger in Spanje zelf onnoodig te maken. In Melilla zon dan -een garnizoen moeten gelegd worden van 600 man, terwijl vier gemengde brigades verdeeld zouden worden over de militaire districten Drie-Vorken, öouroughon, Beni-Bifor en Kebdana, ter gezamenlijke sterkto van 25.000 man, Ceota zou een gemengde bezetting krygen van 10.000 man. Het leger zal uit vrijwilligers bestaan, die voor zes jaar teekenen. De officieren krygen dubbel tractement, terwijl ook voor den troep verhoogde soldy wordt ingevoerd. Frankrijk. Te Montbrizon is Woensdag de moordenaar Kiboulet geguillotineerd. Dnizende nieuws gierigen waren naar bet plaatsje getrokken om bet bloedig schouwspel te zien. Duitschland. In drie van do vier Berlijnscho districten, waar ingevolge de ongeldigverklaring van de vorige Landdngverkiezing (waarbij iu die dis tricten socianl-democraten gekozen werden), een nieuwe verkiezing moest plaats hebben, zijn opnieuw de socialistische candiduteu ge kozen. Het centrum heelt een lange verklaring gepubliceerd om to botoogen, dat het geen confessioneele doch uitsluitend politieke party is. Het proces betreflende de knoeierijen op de Rijkswerf te Kiel loopt ten einde. Woens dag zijn de pleidooien begonnen. Het O. M heeft veroordeeling gevraagd vari den „Rech- nnngsrat" Hoinrich en van do opkoopers Jacobsobn en Frankentbal. Engeland. In de vergadering van bet uitvoerend comité van de arbeiderspartij is met alge- meece stemmen een motie aangenomen, ver klarende, dat het optreden der lords een be- dreiging is vun de vryheden des volks en dat deze vrijheden alleen verzekerd kunnen wor den door totale afschaffing van bet Hooger- huis. Beloie. Een scbnldeischer te Weenen beeft een bevel tot faillietverklaring aangevraagd tegen prinses Louise van Belgié, die zich te Boe dapest bevindt. Rusland. De winter schijnt aan de cholera-epidemie in Petersburg een einde te maken in geen 48 uren beeft zich een geval van die ziekte voorgedaan. Volgens de Retsch heeft Japan aan Rus land voorgesteld een economisch verbond te sluiten met bet doel een politieke toenadering voor te bereiden. Balkan-Staten. In Montenegro zijn een kapitein en vier anderen doodgeschoten wegens do poging tot opstand in September 1.1. Het Turkscbe kabinet zon, zoo zegt bet Berl Tngeblatt besloten hebben gewapend tusschenbeiden te komen, indien er Kretenzer afgevaardigden naar de Grieksche Kamer werden gezonden. Said Idriss, do hoofdaanvoerder der Ara biscbe opstandelingen in Yemen moet zich thans onderworpen hebben. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 1 December, Het algemeen debat over de Justitiobegrooting. wordt voortgezet. De heer de Jong vestigt de aandacht op de slappe handhaving van de Zondagswet, met welke wet verschillende gemeente-be sturen vast loopen, niet wetende hoe eigen lijk te moeten handelen. In dat verband kritiseert spreker bet toestaan door den burgemeester van Rotterdam van liet honden in 1901 van een optocht voor algemeen kiesrecht. De energie vnn dien burgemeester is overigens een zegen voor do gemeente. De beer van Doorn betoont zich voor stander van bet behoud der stralminima, doch slechts voor de groote misdrijven. Spreker kwam op togen do koninklijke goedkeuring Van statuien van de Eerste R.-K. Levensverzekering-Maatschappij ie Haarlem, welke statuten, wegens hun he- paling, dat alleen Rooms li-Katholieken in»t haar in helreUsing kunnen staan, bjdrngeu tot bet euvel, door spreker jaiet dezer dagen in het licht gesteld, van aanwakkering dor kerkelijke hartstochten. Do heer van Wijnbergen sluit zich aan by den aandrang naar herziening van onze bur gerlijk- en strafprocedure; oordeelt dat op heffing "van de stralminima een schrede lerng zon zjjn spr. meent dat men den minister van Justitie onrecht aandoet door te meenen dat deze, huewel by zich in de gewisselde parlementaire stukken gematigd ov, r het N.-Malthusianisme uitliet, geen tegenstander van die richting zou zjjn. De heer ünyustee bestrijdt o. a. den aan drang om subalterne politie-arabtenaron, die geen hnlp officieren van justitie zijn, verboe ren te laten afnemen. De lieer Loeff betuogt de dringende nood zakelijkheid van uitbreiding der crimineele statistiek nok tot misdrijven, waarbij do da der onontdekt bleef. Spreker vraagt naar '8 ministers bepaalde voornemens in ziike het recht van vereeniging en vergadering en de militaire rechtspraak, en dringt ten slotte aan op spoed met de nirnwe regeling der administratieve rechtspraak. De minister van Justitie zegt, zich aan vankelijk te willen aansluiten bij lien die den geheelen grondslag van ons civiel proces zou den willen wijzigen. Maar alvorens de Re- goering dozen omvangi ijken arbeid ter hand kan nemen, moot zij afwuchton den arbeid van de commissie nil de Jarisunvereeniging en van neg een andere commissie, die zich met bet procesrecht-vraagstuk bezig hondt. Herziening van ons strafproces kan par- tieol geschieden. De minister bestrijdt bet denkbeeld om verboeren alleen te doen afnemen door supe rieure ambtenaren. In vele gevallen moeten die verhooren door rijksveldwachters worden afgenomen. Voor het verplichtend stellen van het verhoor in raadkamer van een verdachte voor verlenging van diens preventieve hecli-. tenis, zou wetswijziging noodig zjjn. Voor schadeloosstelling aan preventief gevangenen gevoelt de minister principieel geen bezwa ren, doch alléén in geval de onsebutd van den verdachte onomstootelyk vaststaat; wat het eedsvraagstnk betreft, betoogt de minister dut de kwestie van den jnstitieelen eed afzonderlijk opgelost kan en moet worden, aangezien de algemeene regeling van den eed te veel tjjd vordert om daarop de z.t. ur gente voorziening ten aanzien van den jns titieelen eed te laten wachten. Behoud van de juslitieele eedsaflegging is .te"' einde-den rechter, die toch op de bSedigde verklaringen moet afgaan, in staat te stel len zich voor. de juistheid van zyn vonnis te omringen met een waarborg, dat de ge tuige de waarheid zal spreken. Echter moet eedsaflegging tegen ernstige godsdienstige overtuiging in, niet in stand worden gehou den. Tot facnltatiefstelling van den eed mag dit echter niet leiden. Regeling van werkzaamheden. Bjj een voorstel van den voorzitter, om Woensdag eenige ontwerpen in de afdeelingea te onderzoeken, dringt de heer Patyu erop aan, 't voorstel tot heffing van 30 pCi. ver hoogde invoerrechten spoedig in de afdee- lingen te onderzoekeiwopdiit de handel met langer het zwaard vijiDamocles boven het hoofd hange en eindelijk wete waaraan zich op dat pnnt te houden. De voorzitter antwoordt hierop, dat hy van den minieter van Financiën bericht heeft ontvangen, dat de Regeering, met het oog op de veranderde omstandigheden, zeer ernstig overweegt het ontwerp in te trekken. Een definitieve beslissing dienaangaande zal spoedig genomen worden. De sprekers verder beantwoordende, daclt do minister het volgende mede: De Regeering zal de benoeming van een Regeeringscummissnris voor de verdediging van de administratieve rechtspraak fiver- wegen. Over strafbaarstelling en de bomo- sexnaliteit kan by de strafrechtnbvello worden gesproken. Nieuwe gronden voor echtscheiding, b.v. onderling goedvinden, kunnen van den minister niet worden VBr- wacht. De opslniling van habitneele dronk aards zal mede by de wijziging van liet Wetboek van Strafrecht kuanen worden behandeld. Candidaat-notarissen worden be handeld als alle andere ambtenaren, op- beiflng der geheime rapporteb over ben is niot wel mogelijk. Strafrechterlijke repres sie van oneerlijke concnrrentie ia niet raad zaam, alvorens een wijziging in bet Bur gerlijk Wetboek ontoereikend zal zyn ge bleken. ,De instelling van een rechter, al leen belast met de kicderberecliting, is nog niet mogelijk, wel echter kunnen by groolo rechtbanken alle kinderzaken, civiele en poenale, lui dezelfde kamer worden aange bracht, goljjk in Amsterdam geschiedt. 'Aan de voogdijraden kan kennis worden gegeven van do vervolgingen, tegen min derjarigen ingesteld. Met de wensehelyk- beid eener herziening van bet strafrech terlek deel der Kinderwetten stemt do mi nister in. De ondervinding toont, dat do knapen lussclien 16 en 18 jaar een zeer nadeeligen invloed oefenen op de tncbtscboolbevol king. Daarom moeten voor dezulken reeds andere bepalingen worden gemaakt. Een praktische wjjzo ooi de onderhoudskosten op de ouders In verbalen, is mo-ilp te scheppen, maar de minister wil beproeven door aan den voogdijraad too te voegen spe ciale ambtenaren, om voor het binnenko inen dor ondorlioudsgelden te zorgen. Da Mormonen laten veelwijverij toe. De Regeering bad berichten uit Amerika, dat er in bet geheim vele dubbele huwelijken worden gebonden. De Regeering Iaat de juistheid dier berichten in het midden, maar de Mormonen erkennen do polygame huwe lijken zelf. Dnnrom hoeft de Regeerieg ge meeud, personen, die nr over dachten naar de Mormonen te trekken, naar waarheid in te lichten. Optochten met muziek op Zon dagen zjjn krachtens de Zondagswet niet verboden, mits zjj do godsdienstoefeningen niet belemmeren. De Regeering kan haar goedkeuring niet ontbonden aan nanmlooze vennootschappen, die krachtens baar statu ten, alleen Katholieke aandeelhouders mogen hebben. Het stellen van speciale stralminima verdient geen aanbeveling. Het algemeen debat wordt gesloten Bjj het artikel rechterlijke macht klaagt do heer Duys over meten inet twee maten door de rechterlijke macht. Hij brengt hulde ann den minisier, die in de Papendrochtscbe zaak zich stelde op het standpunt van eer lijkheid. Spreker behandelt nu den vertron- welyken brief, door den officier van justitie te Dordrecht aan den advokaat-generaal te 's llago gericht, buiten den beklaagde en diens advokaat om, en die wemelt van on juistheden en ongemotiveeide aantijgingen. Kan do minister zich vereenigen met do praktijk van zulko ongecontroleerde ambts brieven, die dèn rechter onder de oogen komen Spreker vraagt den minister nog, of een gewoon arbeider, zoo hjj hadde gedraaid ia zyn verklaringen als de recbter-commissaris van Rhode van der Kloot, niet reeds wegens meineed gearresteerd zou zijn. Kan zulk een rechterlijk ambtenaar gehandhaafd blijven? Voorts bpspreekt de beer Duys de ^erger lijke, wjjze, waarop door liet Lol van 's Her. togeuboscb de getuigen zijn bejegend. De Voorzitter verzoekt den spreker zich in zjjn uitingen to matigen. De heer Duys acht het parlementair vo cubulair niet voldoende om deze toestanden te schetsen (rumoer). De minister van Justitie wil geen straf actie bevelen tegen één der betrokken rech- terlyko ambtenaren. De lieer Days heeft het zooal een vergissing plaats vond goed gevonden een rechterlijke ambtenaar van meineed te beschuldigendaartegen komt spreker op. Een officier van justitie beeft het recht confidentieels brieven mot den procureur-generaal te wisselen. De fout was sl.-clits dat de brief openbaar werd. De heer Roodhnyzen acht de bewaking der Kamer door rijksveldwachters verkeerd deze beambten worden aan hun dienst ont trokken. De minister is van oordeel, dat thans slechts veldwachters voor bewaking kunnen worden gebezigd. De heer Holsdiugen bepleit een betere dienstregeling voor deze lieden. De minister vindt daarloe geen aanleiding, waar deze rijksveldwachters het 't gemak kelijkst hebben van al bun ambtgenooten. De beer Helsdingen wenscht aan briga diers-titulair dor RjjkBveldwacht een extra toeluge van f 25 te zien toegekend. De heer Smeenge vraagt ook voor deze beambten een kleine toelage. De minister belooft overweging, maar vooralsnog ziet bij geen reden voor een extra toelage. Morgen 10 U nor voortzetting. Heden avond 8 aar aanvang der behan deling hoofdstak Marine. van het kroondomein Het Loo, is van zyn eventueele benoeming tot directeur-generaal van den Landbouw niets bekend. By de gisteren gebonden stemming voor eon lid van de-Tweede Kamer in bet district Gulpen, werden uitgebracht 3866 goldige stemmen. (Bjj deze opgave ontbreken de stemmen van twee Btembnreanx). De heer L. M. Hermans (soc.-dem.) var- kreeg 423, en jhrj mr. Ch. Ruys deBeeren bronck (r.k.) 3443 stemmen. Gekozen is dos de beer RUYS DE BEE- RENBROUCK. Men seint uit Apeldoorn Den heer Tnteln NoltheninB, rentmeester VRIJDAG 26 NOVEMBER 1909. (V ervolg.) De heer van ItorsonIk heb de gemeente artsen er geheel buiten gelaten. Er mag ver schil van gevoelen over bestaan, maar ik beweer dat, als de localiteit 2 of 3 malen per week moet schoon gemaakt en ontsmet worden, het niet zoo kan geschieden dat gevaar vau besmetting uitgesloten is. En anders zou het gebouw aan de Spiering- Btraat evengoed ontsmet en gereinigd kun nen worden als het isolatiegebouwtje. De' heer Jongenburger: M. de V.Ik kan uwe woorden geheel onderschrijven. De heer van Iterson zegt nu dat hij de geneesheeren er geheel buiten laat, maar hij heeft toch eerst gezegdde heeren dok toren zullen er zich niet om bekommeren, maar niet óm die arme drommels, v De heer van Iterson: Zij bekommeren er zich niet pm voor hpn persoon. De heer JongenbórgerNeen, dat hebt ge er niet bijgezegd. Nu spreekt de heer van Iterson van het onverantwoordelijke om de besmetting in het isolatiegebouwtje te willen brengen maar het gevolg van de aanneming van het voor stel van dr. van Iterson zal toch zijn dat die besmetting dan komt in een andere localiteit. Ik weet wel dat de ijk en herijk niet elke week plaats hebbe» maar dan zou ik wel mogen spreken van de arme drom mels die er komen om hun maten en ge wichten te laten ijken en die daar kans loopen besmet te worden. Als de heer van Iterson consequent had willen wezen dan had hij moeten zeggen: wij moeten een ge ïsoleerde inrichting hebben, waar slechts komen de lijders, die behandeld moeten worden. Er werd nog van allerlei bijge haald, o.a. dat de proveniers naar het gast huis zouden verplaatst worden. De heer van Iterson is in de war. Die zaak is nog m behandeling, daaromtrent is nog mets be- ^De heer van Iterson schijnt hedenavond wel op zijn poot te willen spelen. Hij is heden begonnen met een 600 tal ingezete nen. een klap in het gezicht te geven, nu doet hij het den doctoren. De heer van Iterson M. de V.Ik wensen mijn voorstql aan te vullen met iets. dat ik yergeten heb er in te zetten, namelijk dat in het vervolg van tijd den ijkmeester ge legenheid zal gegeven worden zijn werk te verrichten in een ander gebouw. Dat zou dan ook het isolatiegebouwtje kunnen zijn De Voorzitter: Tegen dit laatste moetik opkomen. Het isolatiegebouwtje kan daar- voor niet bestemd worden. Als de Raad het desbetreffend voorstel van. B. en W, aan neemt dan zal het des morgens gebruikt worden door de stadsgeneesheeren en de ijkworkzaamheden vinden plaats van s mor gens 8 uren tot namiddags 5 uren. Daaruit blijkt de onmogelijkheid van den ijk te doen geschieden in het isolatiegebouwtje. De heer van ItersonDe ijk werkzaam heden duren meen ik slechts 7 dagen. De VoorzitterNeen, een maand. Het voorstel van den heer van. Iterson strekt dus om aan de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose voor Uyuda en Omstreken onder de door B. en W. xn hun voorstel genoemde voorwaarden tot weder- opzeggens om niet in gebruik te geven ak consultatiebureau de voor den ijk bestemde localiteit aan den Groeneweg. De heer van Iterson: De ijk moet dan maar in een ander gebouw gehuisvest wor- den. De beraadslaging wordt gesloten en net voorstel van den heer-van Iterson met 9 tegen 8 stemmen aangenomen. Voorde heeren IJsselstijn, v. d. Ree, Knuttel, Bokhoven, v. d. Torren, Vergeer, Prince, v. Iterson en Muijlwyk. Tegende heeren v. Galen, Dessing, Kolijn, Nederhorst, v. Eijk, v. d. Velds, Herman en Jongenburger. De VoorzitterDoor deze beslissing 1» vervallen het voorstel van B. en W. Aan de orde Het voorstel betreffende de levering van water aan de gemeente Waddinxveen. De heer Dessing: M. de V.l Ik bennie tegen dit voorstel maar ik ben zoo beangst dat de buitenwijken van Gouda water tekort zullen komen als wij nog aan andere ge meenten water afstaan. De toestand is zoo dat wy nu vooral op Zaterdag daar na genoeg water krygen. Als er nu nog fP spruit gaat naar Waddinxveen, een gemejwn* van .6000—7000 zielen dan zal de druk de Krugerlaan en de Karnemelksloot min- def zijn en zal die buurt geen wate? g®" noeg hebben. De Voorzitter: Ik kan den heer Dessing geruststellen. Het gevaar dat hij vreest blijken niet aanwezig te zyn. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel van den heer A. J. IJssel- stijn tot wijziging der verordening op de heffing van eene plaatselijke belasting naar het inkomen. De heer van Galen M. de V.De heer IJsselstijn stelt voor om aftrek toe te staan voor kinderen, ouders of schoonoudersook wanneer die niet inwonend zijn. Ik heb het Bteeds een onbillijkheid gevonden dat voor kinderen, die niet bij hun ouders inwonen, geen aftrek wordt toegestaan, maar ik heb wel bezwaar om aftrek toe te staan wegens niet inwonende ouders of schoonouders, aangezien er geen controle op uit te oefenen zou zijn en derhalve fraude in de hand ge werkt zou worden. Ik geef daarom den heer IJsselstijn in overweging zijn voorstel, voor zoover het betreft de ouders of schoon ouders, in te trekken. Daartegen kan geen bezwaar bestaan daar men in de practijk toch wel genade voor recht zal laten gelden. (Wordt vervolgd.) Gisternamiddag omstreeks halfdrie pas seerde het Russische stoomschip Estonia, een riermaster, langzaam stoomende en den noordwal hondende, Schiedam. Het stoomschip kwam van Rotterdam met bestemming naar Liban. Even voorbij Schiedam liep dit stoomschip, dat plotseling niet meer naar zijn roer luis terde, van den noord- naar den znidwal over. Tezelfder tijd, het water was van ebbe, stoomde twee kanonneerbooten de rivier op en hielden daarbij zooals het behoorden, den znidwal. Toen de Estonia door het nit haar roer loopen naar den znidwal over ging, gaf men daar aan boord twee stooten met de stoom fluit, als een sein voor den kommandant van de kanonneerboot Bnlgia, den lnitenant ter zoo Schnitz, das ook bakloordwal te staren ter voorkoming van oen aanvaring, die men vreesde. De tweede kanonneerboot liep geen gevaar. Tezelfdertijd liet men aan boord van de Estonia een anker vallen, met 40 vadem ketting, maar de ketting brak en men ver speelde het anker. Inmiddels was de afstand tnsschen het stoomschip en de Bnlgia, aan boord waarvan men het sein had opgemerkt en dienovereen komstig handelde, zoo klein geworden, dat tjjd om te manoenvreeren ontbrak, en toen nn de ankerketting van de Estonia krak, werd een aanvaring onvermijdelijk. Het stoomschip liep nagenoeg midscheeps op de Bnlgia in, die tengevolge daarvan bijna ter stond in zinkenden staat verkeerde. Toch slaagde men er in, dit vaartuig met eigen kracht aan den znidwal even boven Pernis op een plaat te zetten, waar het zonk. De toestand van de Bnlgia is thans zoo, dat bij laagvater het dek daarmede nagenoeg gelijk komt. De commandant van de tweede kanonneer boot heeft dadelijk alle mogelijke hnip ver leend en de bemanniog van de Bnlgia alsmede eenige goederen van dezen oorlogsbodem overgenomen. De tweede kanonneerboot heelt daarna ligplaats genomen bjj de gezonken Bnlgia. Persoonlijke ongelukken, zjjn er niet bij voorgekomen. Het Rnssische stoomschip Estonia heelt zijn reis naar Liban vervolgd. De schout-bjj-nackt te Hellevoetslois is telegrafisch door den commandant van de Bnlgia met het voorgevallene in kennis ge steil. Men méldt nit Amsterdam Naar wij vernemen, is de 23-jarige diamant makelaar P. met eenige hem toevertronwde partijen diamant er van door gegaan. Het tekort moet eenige dnizenden bedragen. Ver- schillende jnweliers zyn er bjj betrokken. De heer B. juwelier alhier, voor een belangrijk bedrag. Op het Spnl, in Den Haag, naby de Kapels. brng, werd eergisteren een dame van een taschje met geld, dat zfi aan den arm droeg, beroofd door een manspersoon, die haar da ontrokte, het vervolgens op eon loopen zette en het taschje wegwierp, terwijl bjj van het geld een deel aan een medeplichtige gaf. De dader is door de politie op aanwijzing van eenige bnrgere, die hem waren nageloo- pen, gearresteerd en gisteren naar de gevau genis overgebracht. v&Pok de medeplichtige is bekend maar moet nog worden opgespoord. geld zeil te innen, inplaats van het stok in handen te stellen van de jnffrouw in qnaestie of 't aan de post terng te geven ais zynde aan dit adres verkeerd bezorgd. Hy volde valscheljjk aan de achterzijde van den wissel de machtiging in, om het geld in ontvangst te nemen en onderteekende die machtiging met den naam van de joffronw. Natuurlijk betaalde men bet geld, zestig gul den, aan het postkantoor nit. Later, toen de jnffrouw navraag kwam doen, bleek het, wat er met den wissel was geschied. De politie werd met het geval in kennis gestbld en .deze vervoegde zich ten hnize van den man, die zich aan de valsrhkeid in geschrifte had schuldig gemankt. De dader bleek al eenige dagen nitstedig te zijn en was hot gisteren Ktg hjj heeft zich met de f 60 nit de voeten gemaakt, en wordt thans door de recherche gezocht. (U.D.) wisten hem met behulp van een haak op het droge te krijgen. Onmatig gebrnik van ster ken drank was aan dit ongeval niet vreemd. Meo meldt uit Maastricht aan De Tel. Voor ongeveer vier weken werd er alhier inbraak gepleegd bjj den heer Gondberg aan de kleine Gracht. Ook in de omstreken werd herhaaldelijk ingebroken. De politie is het thans gelakt, aan te honden twee gebroeders Dreesens en zekeren Fransen. By een on derzoek te hannen haize ingesteld, werden verschillende gestolen goederen in beslag ge nomen,* benevens een aantal diamanten om raiten stak te snyden, een aantal valsche sleutels, inbrekerswerktaigen, enz. Voorwaar, een mooie vangst! De Rechtbank te Heerenveen veroordeel de gister de 31-jarige L. v. d. V., te Onna, thans gedetineerd, die terecht had gestaan wegens doodslag, subsidiair mishandeling met doodelyk gevolg, gepleegd op zijn schoonmoe der, de vrouw van J. Haring, en mishande ling van zjju schoonvader J. Haring, in den avond 18 Sept. jl., tot 9 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. dit overeenkomstig den eisch van het O. M. Verschillende aldeelingen van de Friesche Maatschappij van landbouw dringen er by het hoofdbestuur op aan eene actie te be ginnen ter verkrijging van afdoende verbete ring van den waterstand in Fries'and, ook al moet deze ook gepaard gaan met groote financieele offers. De enorme schade, dit jaar door den hoogen waterstand aan den Frie- "fechen landbouwer en veehouder toegebracht, wettigt h. i. elke uitgave voor afdoende ver betering. Gisterenmorgen zyn te Wyhe drie bag- gerwerkers nit Deventer, L., J. en B., door kolendamp gestikt in hun baggerschuit op den IJsel gevonden. Te Hoorn is gisterenmorgen naby het sta tion der Holl. spoor het 8-jarig zoontje van C. Z., door een trein van Amersfoort over reden en onmiddellijk gedood. De Engelsche barge Lord Napier, kapi tein Howland, van Par naar Antwerpen en geladen met celeinaarde, is heden te West- kapelle gestrand. De kapitein en drie man zyn te We8tkapelle aan land gekomen, doch een jongen van achttien jaar is daarbjj ver dronken. Het schip moet als totaal verloren worden bescboawd. Uit Indiö werd deser dagen ten postkantore te Utrecht een postwissel ontvangen, geadres seerd aan een jaffroaw wonende in de Kanon straat aldaar. De brievenbesteller bezorgde den wissel aan het bewaste adres, niet we tende dat de jaffroaw inmiddels was verhuisd naar een andere woning en haar perceel donr een nienwe bewoner was betrokken Deae bewoner vond dus den postwissel in s' brievenbus; hy vond 't gemakkelijker het GOUDA, 3 December 1909. Aan de raadsleden is het volgende inge komen stok toegezonden: Gouda, 3 December 1909. Wij hebben de eer U te berichten dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ons 30 November ri u by schrijven van x December S No. 39, hebben medegedeeld hunne keuring te moeten onthouden aan 's Raads besluit van 26 November j.l. tot het aan gaan eener geldleening van f 53000. aflosbaar in uiterlijk 53 jaren, omdat zij dezen termijn te lang vinden en slechts wenschen toe te staan eene aflossing in uiter lijk 35 jaren. In overweging gevende om te berusten in het bezwaar van Gedeputeerde Staten hebben wij de eer den Raad voor te stellen met wijziging in zoover van zijn besluit van 26 November jj. te bepalen dat de met het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgerlijke ambtenaren, aan te gane geldleening van f 53000.zal worden ge delgd in uiterlijk 35 jaren door jaa^lijksche aflossing van ten minste f 1500.—, en dat de af te geven schuldbekentenis op ver langen van het Pensioenfonds ten allen tijde zal kunnen worden ingewisseldtegen obligatiës aan toonder, groot f 1000. f 500.—. Donderdagavond ongeveer half elf viel een varensgezel van de hoogen walrannr naby de Mallegatslnis in het water van don Turf singel. De nachtwakers van de kaarsenfabriek De Gezellin. Professor Robert Pilgram is sedert een paar dagen wpduwnaar geworden. Zjjn vrouw, rnim twintig jaar jonger dan by, is plotse ling overleden en nu, den dag van de be grafenis, heeft hy veel, zeer veel bewjjzen van deelneming ontvangen. In het avonduur krygt bjj nog bezoek o. a. van een paar collega's, maar ook van Olga Merholm, een vriendin van zjju vrouw, die veel by de Pilgranis aan huis kwam. Na een inleidend gesprek smeekt zy den Prof. haar eenige brieven van de overledene ter haud te stellen, daar ze handelen over intieme zaken, die voor den echtgenoot van geen, maar voor haar, Olga, van groot belang zyn. Doch nu blykt, dat Prof. Pilgram zeer goed wist, dat zyn huwelijk een desillusie is geweest. Hjj wist, dat zijn assistent, Dr. Hausmann, een liaison had aangeknoopt met zyn echtgenoote, als Dr. H. laat in den avond thuis komt en vertelt, dat hy zich sedert tweo jaar in Scheveningen heeft verloofd, wijst de diep verontwaardigde Prof. den ontrouwen min naar de dear. Treffend schoon heeft Ed. Verkade ons dien rampzaligen Prof. Pilgram vertolkt. Zoo echt natuurlijk, zonder overdrijving (waartoe deze rol zich zoo goed leende) heeft hy ons gegeven, wat er in het gemoed van dien echtgenoot omging. Zyu samenspel met Olga (Mej. Else van Duyn) was prachtig. Deze en de heer Paul de Groot (als Dr. Hausmann) stonden den hoofdpersoon krachtig ter zyde. Het algemeen applaus heeft hen zeker wel de overtuiging geschonken, hoe zeer hun schoon spel door de toehoorders werd geapprecieerd. De belani/rijk/ieid van Ernet, een triviale Comedie voor Ernstige Lieden. Het komt ons voor, dat zy, die dit lezen, reeds ernstig worden gesterad. In die stem ming zien wjj het scherm omhoog gaan voor het le bedryf, dat ons verplaatst iu Londen de woning van Algeron, Moncrieff, een vrijgezel, die zyn tante, Lady Bracknell met freule Gwendoline Fairfax, haar dochter, op theevisite verwacht. Hy krijgt middelerwijl bezoek van zyn vriend John Worthing, eige naar van Manor House (een landgoed op eenigen afstand van Londen) en voogd van Cecily Cardew, een aardig dametje van 18 juar. John is verliefd op Gwendoline, en als hy hoort, dat zy straks met haar mama op bezoek by Algernon komt, smeekt hy dezen hem met haar alleen te laten, om zich te kunnen declareeren. John, die het leven in Londen veel aangenamer vindt dan het voort durend verblijf op zyn landgoed, maakt menig uitstapje naar de wereldstad, en, om zyn naam niet te veel in opspraak te brengen, heeft hy zich de medewerking verzekerd van een denkbeeldigen broeder. Ernst Worthing. Hij vertelt dit zeer openhartig aan Algernon, wien hy tevens het hoofd op hol brengt door in den breede uit te weiden over de schoonheid, lieftalligheid, etc. van pa>pil Cecily. John zal echter nimmer toestaan, dat Algernon haar het hof maakt, terwijl Algernon op zyn beurt tegen een huwelijk van Gwendoline en John is. Algernon heeft echter ook een denkbeeldigen vriend, die hem steeds te hulp komt, als tante Brack nell met een minder gewenschte invitatie bij neef komt. Tante en nicht komen op bezoek. John is met Gwendoline alleen en verovert haar hart en hand. Doch nu komt Lady Bracknell een woordje meespreken. Zjj legt John het vuur zoo na aan de yoeten, dat ze hem de bekentenis ontlokt een vondeling te «jjn, gevonden in een handkoffer in de gar derobe vau het Victoria-station. Verontwaar diging by Lady Br. Ook heeft John de onbegrijpelijke dwaasheid begaan, zich bjj Gwendoline te declameeren onder den naam Ernst. Gwendolna vindt dien naam prachtig en wil niemand andera tot man. Ten einde raad besloit bjj zyn broer Ernst te laten overlijden te Pary'a. Het tweede en derde bedryf speelt in het park van Manos House. Cecily zit in gezel schap van Miss Prism, haar gouvernante, een onde jongejuffrouw, maar met een hart, dat warm klopt voor Rev. Canon Casuifel, een vrijgezel van ruim middelbaren leeftyd. Dominé komt op bezoek en blijkt niet onge voelig voor de lieftalligheden van Miss Prism Beiden maken een wandeling in het park en in dien tjjd komt Algernon, die zich onder den naam van Ernst Worthing aan Cecily voorstelt en baar hartje stormenderhand ver overt. Ook Cecily blijkt verzot te zjjn op den naam Ernst. Iets later komt John thuis, diep ia den ronw over den dood van broeder Ernst Enfin, nit deze aardig gevonden verwisseling ontspinnen zich aardige verwikkelingen, die tot koddige en allergrappigste tooneeltjes aanleiding geven. Alles komt later terecht. De gelieven vinden elkaar terug en Miss Prism bljjkt ten slotte de gewezen kinder juffrouw te zjjn, die in een oogenblik van verstrooidheid een haar toevertronwd kindje heeft verwisseld met het manuscript van een door haar geschreven roman: ze heeft n.l. den zuigeling in den handkoffer en het manuscript in den kinderwagen gelegd. Deze zuigeling nu bljjkt ie zjju John, neef van Lady Bracknell en broer van Algernon. Zjjn ware naam is Ernst. Het is dit alleraardigst bljjspel, dat door Ed. Verkado is vertoond, op een wyze, die ons bewondering afdrong. Als wjj beginnen met de dames, dan moeten wjj erkennen, dat zy o.i. onverbeterlijk spel hebben gegeven. Mej. Pine Beider (Lady Bracknell), een magnifieke oude dame, die menigmaal veel succes had met hare rake zetten. Gwendoline (Mej. Helen Desmond), was in de verliefde scène (met John) en ook in het 2e bedryf uitstekeud. Niet minder succes had Mej. Alice Plato (als Cecily Cardew), en ook Mevr. de Vries—van Berkel, was als de behaagzieke Miss Prism onverbeterlijk. Haar samenspel met ds. Casnifel was zoo mooi, dat wy haar daarover ons welgemeend compliment maken. Maar niet minder hebben de heeren medegewerkt tot een schoon ge heel. De heer Paul de Groot (John Worthing) was prachtig, zoowel in zjjn samenspel met Algernon (Ed. VerkAde) als met de dames. Hjj en de beer Verkade" hebben een groot aandeel gehad in het welverdiend sqccps. Ook ds. Casnifel (B. ran Haagen) gaf mooi spel te zien. Kortom allen, ook de bedienden (de hb. K. van Noord en Hans Brüning), werkten mede tot het verkrygen van een geheel, dat het publiek van het begin tot het einde wist te boeien. Een krans, den heer Verkade na het 2e bedryf overhandigd, getuigd van een welver diende hulde aan den eminenten leider en zjjn kranig gezelschap. Dat de zaal slechts zeer matig bezet was, is te bejammeren. Een volgende maal hopen wy „de Hagespolera" voor een talrjjk pobliek te zien optreden. Zy verdienen het ten volle. POSTERIJEN- St. Nicolaas-postpakketten. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge opdracht van hooger hand op Zondag 5 dezer slechts ééne postpakket-be stelling zal plaats hebben, en wel des mor gens om 8.30. Gouda, 3 December 1909. Do directeur voornoemd, M. C. HENNBftUIN. Buitengewoon groote keuze in ECHARPES, FICHUS JUPES JUPON8, buiten gewoon veel Nonmuté's in Aanbevelend, g> MANTELS en C08TUME8-TAIL- LEUR vnn nf heden tot VEEL VERMINDERDE PRIJZEN. Predikbeurt b() de Kemonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 5 December, 's morgens 101/» oor, Dr. 6. L. OORT, te Utrecht. V Heden overleed in het Diacones- sen huis te Utrecht, in den onderdom van 50 jaren, myn geliefde Echtgenoot Ingenieur te Gouda. J. B. L. MOLIJN- vak Effen. Gouda, 1 December 1909. Heden overleed in het Diacones- senhnis te Utrecht, in den onderdom van 50 jaar onze geliefde Broeder en Zwager de Heer Ingenieur te Gonda. W. NORTIER-Molijn. J. W. NORTIEB. 0. J. VAN HAANSBERGEN. O. G. A. VAN HAANSBERGEN v. Effen. Wed. J. DE RIDDER—van Effen. Gonda, 1 December 1909.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2