ADVERTENTIES Telephoonnet-Gouda. PI 440 STKBMO. EENIQ DEFQT VAN THEE. G0UD5CHE GLAZEN, N ier vergiften ontrooven den lijder zijn gezondheid geluk en leven. Brieven uit de Hofstad. VëllGAUMV4NDO(ifiMEmil44l) BOEKBESPREKING. Aangesloten tiouda en Omstreken J. F. CUYPERS, Kan. Xed. nunofahrtek. DErHAAO: N°- 2897' M. IUVKYHWAAY Z0\KY Beschrijving der beroemde Milderde Kerkglazen GROOTE OP ST. JA4SKERK TEK GOUDË, de Geschiedenis der 81. Janskerk, der Glazen, der Cartonteekenlngen ent. U e b r o e d ?r s GttA BE T*H, CHRISTIAAN KRAMM, Vimolglng «AIIMEXZUIMm tot regeling der personeele belasting, laat stelijk gewijzigd by de wet van 3 April 1909; 7°. regeling van de ontvangsten en uitga ven van het weduwen* en weezenfonds voor militairen en gepensionneerde militairen voor 1909; 8°. beschikbaarstelling van gelden wegens verstrekking door het departement van oorlog voor 1909 9°. aanvulling van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting van 1909 (bijdrage aan het weduwen- en weezen fonds voor militairen; 10°. nadere verhooging van hoofdstuk VIII der 8taatsbegrooting voor 1908 (regula- risatie) 11°. naturalisatie van A. Wiebols en an deren 12°. idem van J. B. Nysten en anderen 13°. idem van J. ter Glane en anderen 14°. idem van J. Th. Klarenaar en anderen; By ontwerp sub 1°. zegt de Minister van Binnenlandscbe Zaken, dat de reg. steeds haar best zal doen geen maatregelen te nemen, die de burgerlyke vrijheid beperken, maar hier geschiedt dit niet. Gebruik van absint is op den duur schadelijkhet is langzaam werkend vergif. Een verbod als hier wordt voorgesteld is geheel gewettigd. Bij ontwerp sub 6° zegt de Minister van Financiën dat hy de opbrengst van VU ®il- lioen uit den grondslag haardsteden niet kan missen. Een ontwerp om dien grondslag te doen vervallen kan de min. dus niet indienen. Bij ontwerp sub 10° zegt de Minister van Oorlog de in het Verslag gevraagde inlich tingen nader te zullen verschaffen. Alle wetsontwerpen worden zonder hoof delijke stemming aangenomen, nadat de Minister van Justitie by een der uaturali- satieontwerpen heeft medegedeeld, dat het „ontwerp inzake het Nederlanderschap" de 8taten-Generaal zeer spoedig zal bereiken. De vergadering wordt verdaagd tot ver moedelijk Maandag 27 December a. s. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 2 December. Marinebegrooting. De heer van Vlijmen bepleit o. m. een regeling, waardoor de onderofficieren in de gelegenheid worden gesteld, de middagmalen* thuis te gebruiken De heer Duymaer van Twist oordeelt dat de Regeering meer zou kunnen doen voor de bevordering van de christelijke belangen. De heer Jansen (den Haag) bespeurt bij dezen minister weinig van een streven naar bezuiniging, en acht niet alle uitgaven ge wettigd. In afwachting van het plan voor de kustverdediging had de minister zich moeten onthouden van aanvragen voor materieel. Spreker noodigde den minister uit de aan vrage van twee torpedojagers voor Indië terug te nemen, daar spreker, als dit niet geschiedt, met eenige vrienden de indiening zal overwegen van een araendement, om dezen post terug te trekken. De heer van Wassenaer van Catwyck vraagt of het niet mogelijk is torpedo's hier te lande te maken, wat naar zijn berekening de kosten stellig zou loonen. De heer Hugenholtz kritiseert in den breede de opdrijving van de uitgaven voor militaire doeleinden. Wat het personeel aangaat be toogde spreker, dat de toestand nog niet veel verbeterd is. Het meeste heil verwacht hij van herziening van de militaire rechtspraak. Ook de heer van der Voort van Zijp dringt er op aan dat meer gedaan zal worden in geestelijk opzicht voor het personeel. Een christelijke regeering acht hij hiertoe verplicht. Vergadering van Vrijdag 3 December. Bij de voortzetting van de behandeling der Justitiebegrooting wordt lotsverbetering van verschillende categoriën van ambtenaren bö het gevangeniswezen en de Rijkswerkin richtingen bepleit, o. a. door de heoren van Sasse van IJsselt en Roodhuyzenbehandelt de heer ter Laan eenige belangen van on derwijzend personeel by die takken van dienst; betoogt de heer Roessingh dat de Rijks werkinrichting te Veenhuizeu moer moet be antwoorden aan de eischen van een werk inrichting en niet moet zijn een bewaarplaats van oude lieden en zet de heer van Asch van Wjjck uiteen dat reorganisatie der Rijks werkinrichting niet afdoende kan geschieden wanneer «r geen wetswijziging komt op het stuk van landloopery en bedelarij, en breekt de heer Treub een lans voor betere bezoldiging van personeel te Veenhuizen. De minister acht de salarissen voldoende, zet uiteen dat de beambten bij de Rijkswerk inrichtingen slechts oogenschijnl\jk slechter bezoldigd zijn dan die bij de gevangenissen, omdat eerstbedoelden genot van vrije woning en meerdere voordeelen hebben. Aan wets wijziging op het gebied van bedelarij en landloopery wordt ijverig gewerkt, dook om een goed beeld te kunnen krijger, van den toestand, welke zal worden geschapen, zal eerst de reorganisatie van Veenhuizen haar beslag moeten hebben gekregen. Bij de afdeeling Rijkstucht- en opvoedings wezen laakt de beer Snoeck Henkemans da te grootscbeepsche inrichting der Ryksop* voedingsgestichten; voorts vraagt b(j salaris- verhooging voor secretarissen van voogdij raden. De heeren ter Laan en Ketelaar keuren het af, dat de leiding var. bet onderwijs in de tuchtscholen berust bij den directeur, wat tot scheeve verhoudingen leidt. De minister zal overwegen of, en zoo ja, welke secretaris8n van voogdijraden salaris- verhooging kunnen krijgen er. acht het voor- loopig noodig dat de directeur der tuchtschool de leiding van het onderwijs houdt. De lieer Snoeck Heuckemans klaagt over de onvoldoende regeling te 'B-Gravenhage van de werkzaamheid van den ambtenaar der Kinderwetten, in vergelijking met Amsterdam, waar zulks uitnemend is. Te 's-Grave.ihage worden de voogdijraden te weinig gekend. De heer van Foreest, evenals vorige jaren wederom wijzend op den te weelderigen bouw van Rijkswege, geeft o. a. in overweging om, waar er twee nieuwe adjanct-Ryksbouw- meesters aangesteld worden een dezer te recruteeren nit de burgerpraktyk, opdat deze remmend zal knnnen optreden tegen de royalo bouwplaunen. De minister ontkent dat er nieuwe titu larissen znllen worden aangesteld. Er zijn op dit oogenblik twee adjuncten. In de toekomst kan met den wenk vanden heer v in Foreest worden rekening gehouden. De minister wraakt vervolgens, naar aan leiding van een amendement-van Veen, den post voor den bouw van een kantongerecht te Groningen los van de verbouwing van het rechtsgebonw aldaar. De geheele justitiebegrooting wordt ver volgens zonder stemming goedgekeurd. Tevens wordt goedgekeurd het ontwerp tot wijziging van de wet van 18 April 1874, tot vaststelling van de tarieven van gerechts kosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis noemt. Al.«uu wordt het algemeen debat ovèr de Mariuebegrooting voortgezet. De heer Bos houdt een betoog dat bij de marine de godsdienst niet als eenzijdige» politiemaatregel tot handhaving van de tucht en töt opwekking van eerbied voor het gezag mag dienen. Eerbied voor het gezag ver krijgt men ook door betrachting van recht vaardigheid, gepaard aan een goed inzicht van ieders taak. Het beste contróle-middel op het behëer acht spreker het uitgeven van een jaarver- 8,aK- De lieer Thomson sluit zich aan by den heer Bos, in diens betoog naar aanleiding van de behartiging van godsdienstige belan gen. Spreker kritiseerde voorts de circulaire van den minister, waarbij censuur wordt uit geoefend op publiceering van meedeeHngen door zeeofficieren omtrent marine-aangele genheden. Spr. dringt er bjj den minister op aan om terug te komen op zijn censuUrTcircu- laire. Het nut van onze kleine pantsersche- pen trekt spreker iu twijfel. Ten aanzien van de geschuts-leverantiën wil spreker in geheime vergadering nader spreken, hoewel hij voor zich 't liever in 't openbaar had gedaan, opdat de belasting betalers weten hoe 't gaat mot het aauschaf- fen van oorlogsmateriaal. Spreker kritiseert de overdreven prijzen welke betaald worden, tengevolge van het monopoliestelsel dat de firma Krupp ook teu onzent heeft. Vervolgens komt de minister aan 't woord. Hij becijfert dat de eigenlijke uitgaven voor onze zeemacht niet meer dan 13.5 millioen beloopen. De nieren zijn de belangrijkste organen van het lichaam, omdat zij het bloed fll- treeren. Wanneer zij gezond zijn, dragen zij zorg voor de afscheiding van alle vloeibare onzuiverheden uit het lichaam. Zyh zij daarentegen ziek, dan is het geheele lichaam ziek, omdat het bloed de onzuiverheden op zijn weg door het lichaam mededraagt en ziekte in plaats van gezondheid en kracht met zich brengt. Duizeligheid, rugpijn, rhenmatiek, schele hoofdpijn, waterzucht, onsteking van de blaas, hevige lendenpijn bij het bukken, slapeloosheid, enz. worden veroorzaakt door de onzuiverheden in het bloed, die de nieren eruit hadden dienen te verwijderen. Een goede gezondheid kan slechts verkregen worden, wanneer deze belangrijke organen gezond z(jn. Het bloed moet frisch, rein en zuiver zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en verwijderen de ziekte-verwek kende stoffen. ZJj genezen de gevolgen van zwakke «f zieke nieren, doordat zy de nieren genezen, Wy waarschuwen tegen namaak en maken koppers erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster dient voor te komen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Gonda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor ze9 doozen' VIII. Mijn laatsten Brief besloot ik met de me- dedeeling, dat Burgemeester en Wethouders toegezegd hadden, weldra hon praeadvies iD zake den nieuwen schouwburg te zullen be kend maken. De hand op het hart ik had maar weinig vertrouwen in dit „weldra"; ambtelijke spoed gaat hier gewoonlijk zeer langzaam. Maar ditmaal is een spoed ver toond, die vertroawen geeft vo »r de toekomst. Naawelyks was mijn vorige Brief U onder de oogen gekomen, of voorstel van B. en W. verscheen. Het komt hierop neer, dat voorge steld wordt aan-den heer Van der Laan, een onzer bekendste bloemisten, dra op zyn mooie terreinen tnsschen Park- en Willemstraat een schouwburg wil bouwen, ontheffing te verlee- nen van belemmerende bepalingen der Bouw verordening. De heer Van der Laan kan du3 nu gaan boawen, maar de heer Van der Laan is bloemist, en voor ondernemer van publie ke vermakelijkheden niet in de wieg gelegd. Andoren zullen het zaakje das moeten aan pakken en wie zullen die andt-ren zyn Er is daaromtrent nog niets bekend gemaakt en bet is my trouwens gebleken, dat met ver schillende gegadigden nog onderhandelingen worden gevoerd. Of de residentie nu over één of twee jaar een comedie rijker zal zyn Ik zon dit nog zoo aanstonds niet (larven toe zeggen. De bekende tooneelspeler Bror.dgeest, dieeerst een oogje had opden bedoelden grond, heeft hoogere aspiraties gekregen die gaat de edele vliegkunst beoefenen en ziet voor taan nit do hoogto op zyn vroeger vak neer. Maar er kannen andere ernstige liefhebbers zyn. Mogelijk is dit zeer zeker, maar my is nog niet duidelijk, waar de groote sommen gelds voor den aankoop van den grond en den bouw en de exploitatie vafi den nieuwen schouwburg, vandaan zullen komen. Misschien ben ik wat pessimist of op tooneelgebied wat conservatief aangelegd, maar ik zie nog altijd zoo weinig behoefte aan een nienw theater. Zeker, onze Koninklijke Schouwburg, ons Geboaw voor Kansten en Wetenschappen, onze kleinere localiteiten hebben huDne ge breken, maar waarom dan niet de noodige verbeteringen aangebracht aan de bestaande gebouwen of ze, indien zy werkelijk zoo onbruikbaar zyn, laten verbouwen. Het is toch waariyk geen kleinigheid, om zoo maar eens ever. een theater voor een 1000 toeschou wers uit de lucht te tooveren. Enfin. Gij zult er evenmin al^ Uw briefschrijver geld aan wagen en wie dit wèl zal doen, voor hem geldt, dat nh homme averti en vaat deax Het eene grootsehe plan na het andere wordt hier op tonw gezet. Een Haagsch jour nalist behoeft tegenwoordig werkelijk niet om stof verlegen te zitten. Alleen de laatsto dagen brachten ons plannen voor genoemd theatergebouw, een groot hotel, te vestigen in het bekende kasteel „Oud-Wassenaer" hier in den omtrek, een groote landbouwtentoon stelling, grootsehe plannen voor de herden king van onza honderdjarige onafhankelijk heid in 1913. Wat wilt ge nog méér? Dat kasteel-hotel dankt my geen kwaad idee. Er zyn in de groote steden zoo veel menschen die, wanneer zij maar even kans zien, de stadsdrakte ontvluchten en verpozing zoekon in kalmer omgeving dan hun dagelyk- 9che. Voor dezulken is „Ond-Wassenaer als geknipt; het is een der mooiste buitens en met den nieuwen electrischen trein zeer ge makkelijk en in weinige minuten te bereiken. Is het overigens niet een teeken des tyds, een onzer mooiste kasteelen te zien bestemd wor den voor een hotel-pension? De landbouwtentoonstelling zal waarschijn lijk in den zomer van 1912 of 1913 onze aandacht vragen, bij de opening van het Vredespaleis en ter gelegeuheid van de derde Vredesconferentie. Komt het plan tot uitvoe ring en de kansen staan goed dan zal het zeker iets zeer bijzonders wordeneen uitgestrekt en heerlijk gelegen terrein tus- schen Witte Brug, Scheveningsche Boschjes en Scheveningen zal de tentoonste'Ung, die uitgaat van de onder bescherming van Prins Hendrik staande Koninklijke landbouwveree- niging, gastvrijheid bieden. In bijzonderheden is nog niets vastgesteld, maar wat ik er van hoorde en als rechtgeaard couranteninan bon ik er natunrlyk „op uit" geweest doet de verwachtingen hoog spannen. Het belooft een goed jaar te worden voor Scheveningen, dat het overigens best gebruiken kan. De aandeelen van de groote explotatie-maat- schappy loopen voortdurend achteruit, zoodat een financiëele déb&cle hier niemand verwon deren zal. De Hagenaars nemen het doodleuk opal dat moois, dat de maatschappij te Scheveningen gebouwd heeft, de groote hotels, de wandelpier, het karbaas, het circus en zoo veel meer, al die „onroerende goederen" zoo denken wyze stadgenooten blijven toch, al gaat de exploitatie-maatschappij over den kop, en de gedeputeerden zyn eenige groot-aandeelhouders, die het wel missen knnnen. Waarom dan getreurd? Wat de herdenking van het 100-jarig be staan onzer onafhankelijkheid betreft in den volksmond thans reeds als het 1813-feest gedoopt deze verkeert ook nog in het eerste stadium van voorbereiding. Een groote, historische optocht moet in de bedoeling liggen, terwijl ook voor allerlei andere ver maken zal gezorgd worden. Wie zich van de Juliana-feesten de Schitterende electrische verlichting van het Plein 1813 herinnert, zal het wel met my eens zyn, dat het slot stuk van de feesten de illuminatie van dat plein moet zyn, dat aan ons vrjj-worden zyn, naam dankt en zich zoo uitstekend voor een grootsehe verlichting leent. Van de Vredesconferentie gesproken, ik lees daar, dat de nieuwe bemiddelaar tusschon Venezuela en onze Regeerir.g, dr. Carlos Crisant', hier aangekomen is om de onder handelingen, vroeger door zyn collega dr. de Paul geopend, voort te zetten. Het is te bopen, dat het nu beter vlotten zal. Wy kannén toch niet eeuwig met het land van Castro in conflict blyven. Iemand, die van deze zaken op de hoOgte is, zei iny eens, dat die Vene- zolaansche diplomaten zoo verschrikkelijk onbetrouwbaar zyn en datfmen daarom zoo dubbel met hen moet oppassen. Nu, die „men* is tegenwoordig de heer De Marées van Swinderen en aan dezeu minister van buiten- landsche zaken is het wasschen van dit var kentje best toevertronw 1. Hoe zou ik mijn hart vasthouden, indien iemand, als zyn oud collega Melvil van Lijnden eens het Venezo- laansche geschil had moeten nit den weg ruimen. Nog sakkelen wij met do naweeën van zyn bewind. Men weet, hoe de toenma lige Premier het zelfs noodig oordeelde zyn ambtgenoot van Bnitoulandscbe Zaken min of meer onder curateele te zetten en zelf de tengels in handen te nemen. Er is hierop veel critiek uitgeoefend en deze was zeker groo- tendeels verdiend, maar men vergete niet, dat ons land in die dagen een critieken tyd doorleofde. Het uitbreken van een grooten Europeeschen oorlog heeft ons toon een tijd lang zeer ernstig bedreigd en de positie van onze diplomatie was destijds das moeilijker dan ooit. Dat toen ingegrepen is, laat zich alzoo verklaren, maar het moet achter den rug vau den verantwoordelijken minister om geschied zyn instructies zyn aan Nederland- sche gezanten gegeven, zonder dat onze minister van buitenlandscho zaken daarvan op de hoogte was, een soort toezieude voogd, na wijion rar. Van Weckerlin werd aan het Departement werkzaam gesteld en deelde zoo ongeveer de lakens uit en het gevolg was een conflict met onzen gezant in de Scandi navische rijken, baron Van Heeckereu van Heil, die aan het ageeren tegen zijn onmid dellijke» chef (Melvil van Lijnden) niet wenschte mee to doen. Dit conflict is lang sleepend gebleven, tot betrekkelijk kort ge leden de gezant in quaestie t< r b s bikking is gesteld, naar het offleiëel heet „om gezond heidsredenen". Ik kan U echter verzekeren, dat de gezondheid van deu heer Van Hee- ckeren niets te wenschen overlaat, maar dat zijn positie als gezant onmogelijk was gewor den. Officiéél zal wel nooit de nevel, die nog steeds over deze zaak hangt, worden opgetrokken. De ministers vuij buitenlandsche zaken honden z ch natnarlyk aan de eenmaal vastgestelde waarheid en kannen ook inder daad niet anders, maar de officiëele waarheid en de waarachtige waarheid dekken elkaar in dit geval niet. Zoo wordt nog steeds offl eiëel ontkend, dat er in die jaren een zeheim dossier gevormd is, waarin gewichtige, op deze zaak betrekking hebbende stokken zon den verdwenen zyn en toch is dit een feit alleen maar, men verschnilt zich ook hier weer, volgens de regelen der diplomatie, achter woorden Men ontkent het Lestaan van een dossier—Van Heeckereu, terwyl dat dossier dezen naam niet kon dragen, daar de eigenlijke zaak—Van Heeckeren eerst v»el later is ontstaan. „Ziedaar alles t Valt bet na te verwonderen, dat de diplomatie, wier nattig en onmisbaar werk, meest aan het oog van het publiek ontsnapt, b(j dat publiek iu geen goed blaadje staat Nu nog even politiek. We gaan weer stemmen, voor de Provtn- ciale Staten ditmaal. Het had zoo mooi by eDkele candidaatstelling kunnen afloopen, maar de socialisten wilden ook nu weer, niettegenstaande zy geen streep kans hebben, met een eigen candidaat voor den dag komen. En bovendien is op hot laatste snippertje nog een candidaat opgegeven, en wel, zooals dit tegenwoordig meer voorvalt, bniten iedere organisatie om. Bedoelde heer Van Lier is gemeentelijk spraakgebrekkigen-leeraar en interesseerde zich bovendien vroeger veel voor verkiezingen, waarbij hij dan als „gang» maker" pleegde op te treden. Dat bij nu zelf eens een kansje wil wagen, is wel ver klaarbaar, een erbarmelijk fiasco zal echter zyn loon zyn en mogelijk anderen er van weerhouden om zijn slecht voorbeeld na te volgen. Terwyl ik dit schrijf, bezorgt de post mg De Standaard, die de tijding brengt dat dr. Knyper reeds vóór de behandeling van zijn zaak in de Staten-Generaal voornemens was de quaestie aan het oordeel van eenigo „vroede mannen" te onderwerpen en dat dit denkbeeld na zal worden uitgevoerd. De vraag zon zich laten etellen, wie deze vroede mannen zal nitkiezen, wat in deze by uitstek politieke quaestie van belang is. Maar ik heb, de „driestar" eenige koeren overgelezen heb bende, een andere vraag. NI. dezeHad niet veel onaangenaams kannen vermeden worden. indien dr. Knyper vóór de behandeling zijner zaak in de Tweede Kamer en liever nóg eerder van dit zijn voornemen had blijk ge geven? Wat had men niet gaarne zijn oor deel opgeschort en zich neergelegd by een in uitzicht gestelde uitspraak van een aantal onpartijdige mannen, die over dr. Koyper's houding-in de „lintjeszaak" zouden richten! Heel de sensationeele, maar in den grond toch zoo diep trenrige behandeling van de cause célèbre" in het publiek bad daardoor wellicht l.kunnen achterwege blyven. Het ia misschien tactiek, om eerst het groote pu bliek te laten vonnis slaan en dan door be- voegdtnlje worden vrijgesproken, maar was hier tactiek hoofdzaak, stond bier niet de goede .naam] van een onzer eerste staatslie den, ja, wat men zegt, de reputatie van onze natie tegenover het bnitenland op het spel Waarlijk, het is in alle opzichten te hopen, dat ons land voor een herhaling van zulk een schouwspel moge bewaard blyven HAGENAAR. P.8. Het verzoek om gratie van kolonel baron van de Capellen is door de Koningin afgewezen. Met voldoening is deze beschik king vernomen. Wie zich inet opret aan de wet vergrijpt, behoort zijn straf niet te ont loopen, tot wat stand hg ook behoort. De kolonel moet nu vyf dagen gaan „brommen." Zal hij, die ia de cel gezeten heeft, met het commando over zijn regiment belast blyven Volgens militaire opvattingen schijnt dit wél te knnnen, wijl de opgelegde straf wegens het deelnemen aan een duel niet onteerend zou' zyn. Die militaire begrippen willen er echter by hen, die van oordeel zijn, dat de wetten voor alle burgers geschreven zijn, niet best iu. Ik sluit mij zonder schroom bij hen aan, al doet het mij voor den persoon van den kolonel innig leed. VRIJDAG 26 NOVEMBER 1909. (Vervolg.) De heer IJsselstijn: Alvorens in te gaan op het gesprokene "door den heer van Galen een kleine opmerking. De heer van Galen zegt dat hy de be paling van art. 8 betreffende de niet-inwo- nende kinderen steeds een onbillijkheid heeft gevönden, maar dan verbaast het mij wel eenigszins dat ljij nqoit gekomen is met een voorstel ten einde die ohbillijkheid weg te nemen. Nu schuilt iu art. 8 ten aanzien van de ouders en schoonouders dezelfde onbillijk heid. Dat er administratieve bezwaren zullen rijzen en dat de controle niet langs een zandweggetje zal loopen, kan de heer van Galen natuurlijk beter dan ik beoordeelen. Het is best mogelijk, maar mogen wij dan terwille van een moeilijke controle doorgaan met het plegen van onbillijkheid Het is juist een van Gouda's ingezetenen geweest die de onbillijkheid van art. 8 aan de kaak heeft gesteld en door het inroepen van de hulp van Ged. Staten heeft aangetoond dat het onwettig was. Die zienswijze van Ged. Staten is ook gedeeld door den Raad, althans deze heeft zich daarbij nedergelegd. Nu is de groote vraag of de 2de alinea be treffende de ouders en schoonouders niet even onwettig is. Onbillijk is zij zeker en. het is juist mijn billijkheidsgevoel dat mij genoopt heeft dit voorstel in te dienen. Ik kan derhalve geen gevolg geven aan het verzoek van den heer van Galen om de tweede helft van mijn voorstel in te trekken. De heer van GalenHet heeft my wel eefligszins verbaasd dat de heer IJsselstijn begonnen is met mij er een, zij het zacht verwijt van te maken dat ik nog niet met dergelijk voorstel gekomen was. Ik moét eerlyk bekennen, er zijn tal van verorde ningen, waarin fk wel eenige wijziging zou wenschen aangebracht te zien, maar het ga%t toch niet aan dat een Raadslid elk oogenblik met wijzigingsvoorstellen komt. Vooral klemt dit wanneer het betreft een wijziging van ondergeschikten aard als in het onderhavig geval. Hoe vaak zal het voorkomen dat ouders hun kinderen buiten de stad hebben, in welk geval het nieuwe voorstel van tóepassing zou zijn Het is eigenlijk een storm in een glas water. Inderdaad is my uit de rapporten geble ken dat ouders, die een kind buiten de stad hqbben, dat niet doen voor Jiun genoegen, omdat zij ïich die" weelde kunnen vêroor- looven, maar dat het uit noodzaak geschiedt. Vandaar dat ik tot 4© overtuiging gekomen was dat het wenschelijk zou zijn om bij een eventueele herziening der verordening op dit punt te letten. Maar nu gaat het toch niet aan om iemand dadelijk een verwijt te maken en te zeggenge hadt lang daar mede moeten zijn gekomen. Dat geeft geen j)as. De opmerking van den heer IJsselstijn, dat wij door Gedeputeerde Staten gedwon gen zouden zyn dergelijke uitlegging te geven aan art. 8, is ook misplaatst. Bij het maken der verordening heeft wel degelijk de be doeling voorgezeten om den aftrek toe te passen voor inwonende kinderen. Nu heb ben Ged. Staten naar aanleiding van een klacht daaraan een andere uitlegging ge geven, maar de uitlegging, welke hier altijd, niet alleen door B. en W. maar ook door den geheelen Raad gesanctioqneerd is, was steeds dat alleen voor inwonende kinderen aftrek werd toegestaan. Ik blijf bezwaar maken tegen het tweede gedeelte van het voorstel van den heer IJsselstijn; het is ongewenscht de bepaling i te veranderen betreffende de ouders eii J schoonouders^ aangezien daarop geon con- j tróle uit te oefenen valt. Wij hebben daar- voor geen gegevens wel wat betreft de kinderen, want die staan natuurlijk hier te boek. De heer IJsselstijnDe heer van Galen zegt dat het geval van aftrek voor niet- inwonende kindePeu zich niet veel voordoet. Het is mogelijk, maar toen ik in de laatste reclame-commissie zitting had, kon een arm man, die even nog in de belasting viel, geen aftrek krijgen voor een niet-inwonend kind. Het was niet de heer van Pelt maar een arm man. Het kan natuurlijk zijn dat ik het zeer toevallig getroffen heb. Wat betreft hetgeen de heer van Galen verder in het midden heeft gebracht, hy ié maar aan den gang met zweepslagen te geven. Dan komt dit niet te pas, dai^ is iets niet ordelijk, dan mankeert er iets aan de hoffelijkheid, enz. De opvoedkunde van den heer van Galen doet mij verbaasd staan, Ik moet den heer van Galen feliciteeren. Hij schijnt in het college van B. en W. nog al te zyn opgeknapt. Ik heb hem anders gekend. De VoorzitterIk verzoek den heer IJsselstijn niet zoo persoonlijk te zijn. De heer van Galen: Op dergelijke onbe schoftheden antwoord ik niet. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van den heer IJsselstijn komt in stemming en wordt met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor: de heeren IJsselstijn, v. d. Ree, Dessing, Knuttel, Bokhoven, v. d. Torren, Vergeer, Nederhorst, v. Eijk, Prince, v. Iterson, v. d. Velde en Herman. Tegen de heeren v. Galen, Kolijn, Muijl- wijk en Jongenburger. Aan de orde De motie van den heer J. L. van Eijk betreffende de voltooiing van het Van Ber gen IJzendoorn Park. De heer JongenburgerAls ik de strek king der motie goed. begrijp dan wil zij slechts dat B. en W. zullen komen met een kostenberekening. Meer niet. De Voorzitter: Juist! De heer JongenburgerIk dacht dat die kostenberekening reeds gemaakt was, ditt de teekeningen reeds bestaan en dit onder deel ook begroot is, ik meen ebnige jaren geleden. Daarom had ik verwacht bij de stukken voor deze vergadering te zullen aantreffen de teekeningen en de begrooting. Dan had deze zaak meteen in deze verga dering kunnen afgehandeld worde». Is het alleen de bedoeling van de motie dat B. en W. zich weder de moeite getroos ten die teekeningen en kostenberekening over te loggen, dan zal ik mij daarbij nederleggen. De VoorzitterDat is de bedoeling der motie. De beraadslaging wordt gesloten en de motie zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde De motie van den heer J. L. van Eijk tot instelling eener Commissie van onder zoek en advies in zake de verdeeling der markten. De Voorzitter: Wenscht de heer van Eijk zijn motie nog nader toe te lichten? De heer van EijkIk acht dat niet noo dig, daar ik in de vorige vergadering reeds eenige toelichting gegeven heb en de motie toen door den heer Dessing zoo uitstekend verdedigd is. De beraadslaging wordt gesloten en de motie zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De VoorzitterTk wensch den heer van Eyk te vragen of zijn bedoeling is dat de in zijn motie bedoelde commissie wordt be noemd door den Raad dan wel door den Voorzitter. De heer van EijkMijn bedoeling is van den beginne af aan geweest de commissie door den Raad te doen benoemen, tenzij daartégen bezwaren bestaan. De VoorzitterDan zal in de volgende vergadering worden overgegaan tot de be noeming dier commissie. Aan de orde Verordening tot wijziging der verordening betreffende het leggen, plaatsen en houden van buizen ten behoeve van werken en in richtingen in het belang der openbare orde. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot afstand van grond in het Regentesseplantsoen aan den heer J. C. Sibbes. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De VoorzitterAlvorens de vergadering te sluiten geef ik het woord aan den heer Kolijn die mij dat gevraagd heeft. De heer Kolijn M. de V. Ik ben niet volkomen bekend met de wijze van hande len, door de betrokken autoriteiten by brand gevolgd. Ik wenschte daarom een vraag tot U te richten, en wel of het niet noodzake lijk is dat bij eventueelen brand de eigenaars van belendende percoelen worden gewaar schuwd. Ik heb hierbij op het oog het ge val dat zich heeft voorgedaan op Zater dagavond j!l. toen bij den brand op den Turfsingel o.m. niet is gewaarschuwd de eigenaar van een nabij gelegen fabriek. De eigenaar, die niet bij zijn fabriek woont, wist totaal niets van den brand, die vlak bij zyn inrichting woedde. En nu acht ik het toch noodzakelijk dat zoo iemand zoo spoedig mogelijk door de betrokken auto riteiten gewaarschuwd wordt. De VoorzitterIk geef den heer Kolijn gaarne de verzekering <lat ik omtrent deze aangelegenheid in overleg zal treden, met den Commissaris van Politie, ten einde na te gaan wat er in dergelijk geval zou zijn te doen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek (no. 36 van 4 Dcc.) geeft als voorplaat liet nienwo portret van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Jnliana, en bevat geïllustreerde artikelen over het bestuurbare luchtschip Parseval IU in Gotha, het Amerikaansche Pusliballspel, Narcose by dieren, de Pluimveetentoonstelling te Rot terdam, tentoonstelling van werk van P. v. d. Ham in kunstzaal „St. Lucas" te Amster dam, het Xe congres van het Ned.-Iudische Landbouw Syndicaat te Bandoeng, een ta- freeltje nit de Tooverring, kinderoperette van Otto Lndwig, de begrafenis van vorst Ito te Tokio, een monument voor Coqnelin ainé, Willem Rooyaards als „Lucifer" in Adam in Ballingschap, oen portret van Hertog Dr. Karei Theodoor Aan Beieren, den pas over leden bakenden oogarts. Voorts de nieuwe monorail-wagen, uitgevonden door den En gelschir.au Louis Brennan, een toestel voor televisie door E. Ruhmer uit Berlijn, de Kroniek van de Week, als boek van de week „Uit de Stilte", verzen van Jnlos Schürmann, Personalia, als Feuilleton Eer. veelbelovende leerling door Buchly en Ca ricature». [let Leven, Het jaist verschenen nummer (No. 49 van 3 December) bevat de volgende geïllustreerde artikelen eu foto's: Het hpldc- adre8 aan den burgemeeste*het narcoti- seeren van dieren Lichtverschijnselen, po palair-wetenschappolyk verteld door Joh. G. van Benken8lot Jr.de Inchtballon boven Amsterdam Tentoonstelling van werk van F. Hart Nibbrig een fraaie foto van C. van der Logt Melsert; de Lintjes-kwestie en verder de gewone rubrieken. De bijlage bevat de nieuwste portretten van H. M de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Pak me mee van deze week bevat een straat in het nit de puinhoopen herrezen San Francisco, portretten van Mevr. Jnlia van Lier—Cuypers als La Tosca, Maurice Labany, 2de tenor van de Fransche opera, tevens bekend schilder, den dichter Jules Schiirroann, de zangeres Jnlia Linden, opka men nit Ein Herbstmanöver door hét Wiener Operette Gesellschaft, en Madame Batterfly van de Fransche opera, de Haagsche ver- eeniging Onderling Kunstgenot en foto's van bekende mannen. Voorts vervolgen van Etienne de Franc Tireur, Langs Kronkelpaden, een schets van Margot Greve en het Kindernummer. De Prins van deze week bevat als voor plaat het nieuwste portret van H. M. de Koningin en H. K. H' Prinses Jnliana, foto's van het kasteel „Oud-Wassenaar" het Kon. Etablissement afd. Prins Hendrikkade te Am sterdam, Darwin-berdenking, portret van Vondel, een nieuwe Rembrandt, kiekjes uit het muziekdrama, „Batterfly" en nit het door de Hagespelers opgevoerde blijspel Een hu- weluk onder Lod. XIV met bijschriften, een nrtikel over honingbjjen met foto's, over 17de eenwsche dichters met foto's, eenige aardige schetsen, het roman-vervolg enz. In het oienwe no. van de serie „Pro en Contra", betreffende vraagstukken van alge meen belang, uitgave Hollandia Drukkerij Baarn, wordt behandeld: „Het zingen van Gezangen in do Kerk." Pro: Dr. J. H. Ganning J. Hzn., N. H. Predikant te Utrecht. Contra: J. D. de Lind van Wijngaarden, N. H. Predikant te Putten. Burgertu i a u a GEBOREN2 Dec. Nicola&s, ouders A. van Sprang en P. Oudyk. 3. Johannes, onders A. v. d. Hondel en N. A. Spijker man. Petras Johannes Antonius, onders S. A. de Zeeuw en M. A. Honing*. OVERLEDEN3 Dec. D. M. vnn Stavel, 7 jaar. ONDERTROUWD2 Dec. B Sprayt en P. Blom. Tel. No. 223. H. LAMBERT ZONEN, Stoomolirlabriok „de Nijver heid", Siolwjjkersluisi B 113 223. STOOMOLIEEABRIEK.DE NIJVER IEID" H. Lambert Zonen, Stolwjjkerslnis B 118. Door dozen heb ik do eer t« berichten dut een inyne'r sleinmers geregeld elke week 1 dag te werkzaam zal zyn. Hoogachtend, Clatsam of Bogenklaviatonr eo Strahlen- klavintuur knnnen op verlangen in alle plano's geleverd worden. 91eii wonlt \erzoclit op 't MKIilt te letten uit tirr Magazijn van OORINCHEM. -v Deze TUKKEN worden afgob- É/erd in verzegelde pakjes van tij wee en een half en een Ned. ons niet vermelding van Nomraer er Prjjs, voorzien van nevenstaand Merk. volgens de Wet gedepo- Zicb tot de nitvo<r.ntr van gf- eerde orders aanbevelende .1 c. BI.IL, voorhe«n J. BREEBAART Lz. - DB or VAN DB TB BENEVENS >A J EU KEN EEV ENSUE RICHT DER DOOR Lid der KonAcademie van Beeldend» Kunsten enz.. Kunstschilder, Architect en Directeur der Academie van Bouwkunde te Utrecht PRIJS 60 CENT. A. BRINKMAN ZN. - Uitgevers - Gouda. AfShrt 1ÏDK IIIIOKKENIHIIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS ÜOUDA. ei Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te fepareeren, en hoofdzakelijk aan ininge- goeden voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale' Vereenigihg .11 - mentorg"

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2