itcap inm. KBICK té letten rs IDE JUANITA. ij No. 11120. Omstreken oor Gouda en Meuws- en Advertentieblad „i Woensdag 8 December 1900. 48ste Jaargang. streken Bnitenlandsch Overzicht. I FEUILLETON. .X Inkt dp öt-STE. CHADr.'J,k HAND. YPERS, vntAiAi-fe*. ,L ZONEN, m. de JenoFor i ra iurkirand. RIHKMANMZ». >er te berichten egeld elke week ar en Strahlrn- sn in alle piano’s OPPE. ia>r bjj ERS Jz. Katholiek gebleven. Haar dochter is ook Katholiek. No. 2897. uit nas Va, ritvoering van ge- abeveleade HJL, .ABT .Ia die te Spinota vertoeft. (Uit het Spaanscfa.) J >1 1,01 INIIL SOI RANT Prinses Marie van Orleans, echtgenoote van prins Valdemar van Denemarken, broe der des konings, is in den nacht van Zater dag op Zondag te Kopenhagen overleden. Zy zou in Januari 46 jaar worden. Gelyk men weet, is baar echtgenoot met drie zonen in Engelsch Indiö. Zaterdagavond laat is de hertogin van Cgartres, de moeder der prin ses, te Kopenhagen aangekomen. Zy vond haar dochter niet meer by kennis. De dood van prinses Marie wordt in Denemarken op- rechteljjk betreurd. Zy was zeer gezien. Het was een vrouw van vele gaven en van een sterken wil. Zoo heeft zy voor land en voik veel kunnen doen. Ook in staatszaken was haar invloed merkbaar. De prinses was ivertrofTen era welbekend XBT-ÏLIX13 t Fabnekatnerk). de, radicale en van -alle, zelfs lokkige tenuis al ontstaan door jeugdigen leeftyd ke zwakte, Bleek -*• Hoofdpyn - MMgpön Onvermogen enz. Uit* komen, indien de regeering het stelsel van facultatieve pensioneering maar had voorge staan. Een poging van de regeering om de behandeling der amendementen, die de wyz ging van het eerste artikel tengevolge had den, te verdagen mislukte. Het nieuwe arti kel is aangenomen zonder dat iemand weet, welke de financieele gevolgen van de w$zi ging zullen zyn. Zullen er 200,000, 500,000 of 800,000 nieuwe aanspraken op pensioen bykomen De rapporteur over het ontwerp t des te heftiger trad zy iqet bare eischen en hare heerschzucht op den voorgrond. Het gebeurde, dat zy Juanita den geheelen dag geen oogenblik vrijliet. Donna Ines ontbood 'Tiaar en gebruikte haar voor alle slechts denkbare diensten. Ih kleine plaatsen bestond vóór eenige ja- ren nog de gewoonte, dat een voorname dame niet zonder geleide uitging; daarom moest Juanita hare meesteres overal heen verge zellen. En als zy plotseling lust kreeg een wandeling te maken of bezoek af te leggen, en Juanita was niet aanwezig, zocht zy deze in baar huis op en liet zich daarheen door Serafine vergezellen. Op de wandelingen liet donna Ines zich zelden voorlezen, doch zy onderhield zich ijverig over godsdienst, zeden leer, wereldverachting, over het godsdienstig samenleven, innerlijke aanschouwing en bo- vebnatuurlyke goddelijke ingevingen. Donna Ines bezat zulk een beerschzucbtig karakter, dat zy alles leiden en beheerscben moest. Zij besliste by het geven van een naam aan eiken jonggeborene in Villalegre, wie hem ten doop zou houden, en later, welk handwerk of welk beroep hy zon kiezen; zjj zocht ook voor de huwbare meisjes der plaats, die aanspraak op onderscheiding konden ma ken, mannen uit. De voorstelling die donna Ines zich van bet zichtbare heelal maakte, was zoo moge- aanvraag lot voorloopige invrijheidstelling van beklaagde, tot aan dey^dag der zitting. Thans is de taak dier Kamer afgeloopen met het verwijzen naar de zitting. het wjy en jon” aan te bieden, wanneer zy alleen waren. Deze wonderbaarlyke verove ring van het geduldige en listige meisje gaf haar heur zelfvertrouwen terug en kon haar veel eer bybrengen, als zjj het verstond ze zich ten nutte te maken, zy het ook met weinig materieel voordeel, dat zy bet meest noodig bad. Donna Ines was van oordeel, dat er geen royaler betaling denkbaar was dan haar toegenegenheid. Zy schreef Jnanita zulk een grootheid van ziel toe, dat het eene belee- diging zou geweest zyn, baar geld aan te bieden. Haar meer te geven dan baar ge woon dageljjkich loon, kwam donna Ines als een aalmoes voor. Het zou niet fijnge voelig zyn, baar als een bedelares een aal moes aan te bieden, eu in overeenstemming met dit verstandig oordeel betaalde donna Ines haar slechts voor de uren waarin zy naaide, en niet voor die, waarin zy haar voorlas, noch voor den met praten verloren tydzoo had donna Ines gratis een voor lezers* en gezelschapsjuffrouw. Juanita was in een moeilijke ondergeschikte positie geraakt, en al was deze haar tot dusver niet van nut, zoo was zy toch in den hoogsten graad lastig, want donna Ines’ vriendschap kon niet beerschzuchtiger en veel- eischender zyn. Hoe meer zy zich in enthu- siastische gesprekken en teederbeid uitputte, Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. r N worden afgele ide pakjes van ry' f en een lied. one van Nommer on van nevenstaand de Wet gedepo- 8»/,, dubbel» fleech Vogte, Zaltbomme Rotterdam. ihage. J. Cm. Rotterdam De vrienden en geestverwanten van Fran cisco Ferrer blyven krachtig werken voor revisie van liet proces-Ferrer. Volgens den correspondent van het Romeinscha blad „Ragione”, die langen tyd in Barcelona vertoefde, wil men de revisie aanvragen op de volgende gronden: 1. Er is inbreuk gemaakt op de weltelyk voorgeschreven geheimhouding der instructie, door de ten nadeele van verdachte plaats gehad hebbende openbaarmaking door hel clericale blad „Vanguardia" van twee in heftige bewoordingen gestelde proclamaties, zoogenaamd van de hand van Ferrer, door welke publicatie de openbare meening legen den verdachte is opgezet. Zooals men weet, kwamen deze geschrif ten voor den dag by een tweede huiszoeking door de politie, nadat by een voorafgaand onderzoek niets gevonden was. Niets bevestigt de bewering, dal du pro clamaties werkelijk van Ferrer afkomstig lyk nog pessimistischer dan die van „Schop- penhauer”, doch zy werd bij donna Ipes eenigszins verzacht door twee productieve, weldadige krachten in hare ziel. Zy bezat do gloeiendste geloofsovertuiging, en met den bemelschen troost en goddelijke deugden die hiermee gepaard gaan, verheerlijkte donna Ines de wereld en kleurde haar met eun bemelschen glans. Voor haar was de wereld waarin wy leven een jammerdal en ecne plaats van beproe ving, een onvermyddyke loateringweg tot een betere wereld. Men moest gelaten zyn kruis opuemen en dragen. Eu zy dacht als Job te zyn en geduldig vol te houden. De andere macht waarvan donna Ines zich bediende om de wereld te verbeteren, was bet reine genot in al bet scboone, zoowel van lichameljjken als geestelijken aard. Zy zelf zag er nog bekoorlijk uit In den bloei harer jaren, was goed gekleed en besteedde veel zorg aan baar toilet. Haar angst, in Juanita eene mededingster te hebben, was door de deemoedige houding van het meisje geheel verdwenen; zoodoende kon baar hart zich voor bewondering en toegenegenheid ontsluiten. Zy dweepte met hare goedheid, talenten en schoonheid. Zy prees by na alles in baar en schreef baar byna geljjke voor- deelige eigenschappen toe als zich zelf. (Wordt vervolgd.) Het speet baar daarbij als vrouw geboren te zijn, zoodat zy geen predikant of professor kon zijn. Juanita verstond het voortreffelijk, haar gelegenheid te geven hare welsprekend heid te ontwikkelen, om zich daarna 'als overwonnen en overtuigd te verklaren. Hier door was donna Ines van meening geworden, dat hare kunst dit volbracht had, en zy trachtte Juanita te overtuigen dat haar, zy het dan ook op zeer eerbiedigen afstand, in geheel Villalegre in kennis en talent niemand evenaarde, uitgezonderd pater Anselmo, en er geen talentvoller en verstandiger persoon -was dan Juanita. Haar vertrouwelftke omgang bereikte spoe dig den hoogsten graad. In tegenwoordigheid van derden behandelde Juanita donna Ines met den grootaten eerbied en noemde haar «mevrouw”, doch in hare samenspraken, waarin Juanita zich op het laatst steeds Het overtuigen, ging donna Ines zelfs zoover, haar Zaterdag beeft de Franscbe commissie tot bet ontwerpen van wijzigingsvoorstellen in- zaka de strafprocedure besloten, de voorlezing vauf de akte van beschuldiging en het ver hoer van den president te doen vervangen doJr een mondelinge, zakelyke uiteenzetting vas de zaak door den ambtenaar van bet opinbaar ministerie, na voorlezing van een uitvoerig gemotiveerd arrest van verwijzing de openbare zitting van het assisenhof, jzyn kant zal daarna de verdediger een kort overzicht mogen geven, evenals de even- tueele civiele party, terwyl de president daarbjj slechts ertegen te waken heeft, dat deze uiteenzetting ontaardt in een bespre king der feiten. Daarna wordt het verhoor der getuigen begonnen. Hierbij zal de president het recht hebben de ophelderingen te vragen, door hem noodig geoordeeld tot beter begrip der quaeetie. Verder wil de commissie de Kamer van inbeschuldigingstelling bet recht geven, na de door haar gegeven verwijzing naar de openbare zitting, te beschikken over elke Uit Montreal in Canada komt een bericht, dat wellicht op een spoor van den voor ruim 10 jaren opgestegen Zweedsche lucht reiziger Andrée duidt: Eeu katholiek zendeling, zoo z-gt het bericht, heeft aan bisschop gemeld, dat hy op een expeditie in Noord-Canada een Eski- mostam aantrof, waarvan de mannen hem mededeelden Voor vele jaren is een wit bals met twee half verhongerde witmonschen uit de lucht komen vallen. De witmenschen zjjn thans dood. Zy hadden geleefd van rendieren en caribous.. Uit het witte huis hadden de Eskimo’s een soort voorraadschuur voor zeilen gemaakt. De zendeling meldde, dat bil de woonplaats van dien Eskimostam wil opzoeken en daar zyn onderzoek zal voortzetten. Het schuldenlystje van Moulay Hafld be vat de volgende posten Voorschot van de Staatsbank, 10 mil- lioen fr.Franscbe leening, 20 millioen Ir. Duitsche leening, 12.500.000 fr., schadeloos stelling aan Frankrijk voor de Casablanca- onlusten, 8 millioen fr.schadeloosstelling aan vreemdelingen, 5 millioen fr., voor schot van een Duitsche bank. 2.191.433 fr. Diverse andere leuningen, 20.545.372 fr. Wanneer deze schalden betaald zullen zyn uit de nieuw te sluiten Franscbe lee- uilig, blyft de sultan nog aansprakelyk voor een leening van Frankrijk, in 1902 gesloten, ten bedrage van 62,500.000 fr., waarvoor de douane-inkomsten als waarborg dienm, be nevens voor de kosten der bezetting van het Chauj igebied. Reuter seint uit Berlijn, dd. 6 Dec.In zyn antwoord op de interpellatie over de toe- I standen op de werf te Kiel, gaf staats- j secretaris Tirpitz toe, dat by het beheer 1 van het oud materiaal te Kiel, onregelmatig heden zyn voorgekomenb(j constateerde l dat er thans grondige verandering ge- komen en kwam met nadruk op tegen generalisatie van een enkel geval, in 1 het belang der ambtenaren, aan wie hy in ieder opzicht dank en erkentelijkheid schul dig is, in het belang van de keizerlijke marine en in dat van bet .verontruste Duit- 1 sche land. De staatssecretaris wees op de in 1 technisch opzicht steeds schitterender wor- dende resultaten van den arbeid op de werf te Kiel, die de vergelijking met die van alle andere landen zeer goed kan door staan. Dat er zuinig wordt beheerd, heeft een Engelsch vakblad van den eersten rang erkend. Een koopman aan het hoofd van de inrich ting te plaatsen is ónmogelijk. 1 De bewering, dal uit de voorschotten sche pen op stapel zjju gezet, voordat de daartoe l noodige gelden toegestaan waren, noemde de minister ten eenenmale onjuist. Met algemeene stemmen besloot de Rijks dag de interpellatie in behandelingen te nemen. Een aantal sprekers wezen op de noodza kelijkheid van een scherpere controle. Een socialist kondigde aan, dat by de behandeling der begrooting het voorstel zou worden gedadn tot benoeming van een parle mentaire enquête-commissie. V De Franscbe Senaat heeft by de beraad-,- «lagiog over het eerste wetsartikel van het\ wetsontwerp omtrent de verplichte werk-/ liedenpensioneering dat artikel gewijzigd ijr een door amendementen aangegeven zin. VolgensJJhet oude artikel moest, om voor pensioen in aanmerking te kunnen komen, de verplichte storting gedaan worden door loontrekkende, mannen en vrouwen, uit in dustrie, handel, landbouw en door hen, die een huurloon genieten. De nieuwe redactie van het artikel voegt b|j dezen alle andere loontrekkenden, die geen pensioen genieten van staat, departement of gemeente, of daarop geen enkel recht heb ben. Op welke gronden, zoo oordeelde men, zon men ben nitsluiten? Daar zijn byv. de veldwachters, een groot aantal gemeentelijke ambtenaren en vele anderen, die evengoed als de eersten loontrekkenden zjjn. De Débats meent, dat het zoover niet had behoeven te Maxim Gorki, die te Spinol.i vertoeft, beeft tot een medeweiker der Corrière della Sera gezegd dat er geen woord waar is van bet bericht, dat hy uit do levolutionuaire party gestooten zou zyn. Sprekende ever het jongste bezoek van den Tsaar te Racconigi, zeide Gorki dat er een verbond moest komen tusschen Rusland, Frankrijk, Engeland en Italjë. Zulk een verlond zou den vrede waar borgen. Hetgeen wel noodig was, duur de cr sis in het Ooston slechts oeu oplossing In scliyu had gevonden. De hartstochten en de onderlinge najjver waren er juist te moer door geprikkeld. Van een verhoud met Frank rijk. Engeland on Italië zou Rusland veel profyt kunnen trekken. De kwestie van de scheepvaart op de Tigris en de Eufraat houdt de gemoederen in parlementaire kringen druk bezig. Togen 11 December is een interpellatie over die zaak aangekondigd en het zal dan in de Kamer wellicht heftig toegun. De minister van financiën, Dzjiwid bei, is genegen tot hot verleunen aan du Engelsche maahchapp j Lynch van een met een monopolie gelyk- staande concessie voir den tjjd van zeven en dertig en een half jaar. Dat standpunt wenscht hy in de Kamer te verdedigen. Denkolyk zal de regeering oen zwarun stryd hebben te voeren om haar zin ten deze door te drjjven. Telefoon Ne. 99. ADVERTENTIE!, worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden ^berekend naar plaatsruimte. v Inzending van Advertehtiën tot I uur des midd. gaf na de aanneming van het gewijzigd ar tikel te verstaan, dat er tusschen de beide lezingen in een kostenberekening gemaakt kan worden. De Débats vreest, dat het reeds te laat zal zjjn en vraagt of het niet ver standiger is om, vóór men tot stemming over een artikel overgaat, al is het by de eerste beraadslaging, zich op de hoogte te stellen van wat de kosten zullen bedragen. Ook de Temps is ontevreden. Senator Ferdinand Dreyfus, in herinnering brengende, dat het aantal dergenen, die voor hel ver plichte pensioen in aanmerking komen, niet vaststaat, hoewel men er zeker van kan zy i, dat dit aanzienlijk is, waarschuwde o.m.t dal de amendementen alle financieele hervormin gen onmogelyk dreigen te maken, met welke waarschuwing de Temps zou willen instem men, indien niet reeds het stelsel der ver plichte pensionneering was goedgekeurd. Het was te laat om voorzichtigheid te prediken. Wie wind gezaaid heeft, zegt het blad, moet niet verwonderd zyn als hy storm oogst. 30)

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1