ElMüïMim ADVERTENTIEN BINNENLAND. Stadsnieuws. üEPeltexij em. - Blousen. - HetW oonlwis opIJ seloord VERGilimiVtNDmMTEIUtD Gemengde Berichten. Posterijen en Telegrafie. POSTERIJEN-- BEÏÏB3 VAK ROTrflRDAM Avoiidmanfcls M, HAVKVStt'AAY ZU\K\, TE HUUR Dr. NANNING's Kinadruppels. Zenuw- en Maaglijders ISa.a,<a.e:eT7-©x Coza Institute, De Araerikaansche kruiser „Albany" en de kanonneerboot „Yorktowr." zqd roet 600 marinesoldaten in Corinto aangekomen. De kanonneerboot schijnt een Mexicaansche. te z(jn. Duitschland. Het ministerie van oorlog wil de geest drift van bet opkomend geslacht voor bet leger xoovee.l mogeljjk aanwakkeren en wil daarom schoolklassen na en dar. in de gele genheid stellen parades en oefeningen by te wonen, de jongens gymnastische en militaire oefeningen laten maken enz. Ken bestuurbare ballon van de Rynsche en Westfaalsche vereeniging voor luchtscheep vaart is boren München—Gladbach uiteen- gesprongen. tengevolge van hevige rukwin den. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering vnn 14 December 1909. De heer Roodhayzen sloot zich aan hij het betoog van den heer Ketelaar betreffende de Staatsloterij. Of men heffe haar op, óf men breide ha«A uit, zóó dat zy aan de behoefte aan loten joldoet. Anders zal de toekomst leeren dat maatschappijen als „Lotisico" het werk van aen Staat overnemen, en te gelijk met wat de Staat nit de loterij trekt, gaat strijken. Dg heer Patjjn bepleitte het in cultuur brengen van de dningronden, die tot het Staatsdomein behooren. In verband met de heden met voldoening vernomen intrekking van de verhooging der invoerrechten, waarschuwde spreker tegen het dreigen met tariefsverhooging, die later wordt teruggenomen als de omstandigheden die verhooging niet meer noodzakelijk makon. Spreker wees er op, dat de aankondiging van de jongste verhooging reeds veel schade berokkende, in de eerste plaats aan ben, die bij inschrijving voor leveranties op de tariefs verhooging rekenden, terwijl voorts de bui- tenlandsche pers tegen ons te hoop liep. In ons beleid in zake tol-politiek is door een en ander wantrouwen gewekt en spreker hoopte dat de Regeering in dé toekomst niet meer met zulk tusschentydscbe tariefsher- ziening8Vuornemen8 zou komen. De minister van Financiën, de verschil lende sprekers beantwoordende, deelde mee, dat een ontwerp betreffende een pènsioen- regeling voor zydelingscbe diensten binnen kort zijn departement zal verlaten. Indien de klachten over bet stuivertje gegrond blij ken, zal naar verbetering worden uitgezien. Ten aanzien van de visschers van de Oude en Nieuwe Maas, meende de minister niet te kannen ingrijpen in particuliere verhou dingen. Intusschen overweegt de minister maatregelen tot verbetering by het afloopen, in a.s. Januari, van eenige pachtcontracten. Dat wil de minister in dien zin, dat de vis schers 60 pCt. van ban vangst voor zich zullen kunnen behouden. Later, by een even tueele fundamenteels wijziging dezer zaak, zal de positie der visschers in het algemeen beter geregeld kunnen worden. Betaling van belasting per chèque is be zwaarlik. Wél heeft de minister eenige maat regelen genomen, als proef, waardoor de amb tenaren ter belastingkantoren vlogger bet publiek zullen kdunen helpen. Verhooging "Van de grondslagen van het weduwenpen- sioen eischt nanwkeorige studie van de we tenschappelijke balans. Een toezegging omtrent wetswijziging in zake de dubbele bedrijfsbelasting in Indië en hier te lande, kan de minister vooralsnog niet doen. De minister achtte de Staatsloterij een instelling, door welke het publiek goed en civiel bediend wordt. Of echter daarom uit breiding van het aantal loten noodig is, weet de minister niet. Een stap in de richting is echter te doen door de tien percent van het aantal bten, welke thans ter beschikking staan van de collecteurs voor de klassikale verwisseling óók ter beschikking van het publiek te stellen. Mocht dit niet voldoende blijken, dan kan weer naar een ander middel worden omgezien. De minister zal in elk go- val de zaak ter harte nemen. De aankondiging van de tydelyke tariefs- verh toging in de troonrede geschiedde, om dat het zich in Juni liet aanzien dat het accrés van sommige middelen zóó laag zou xyn, dat op het eind van het jaar de maat regel van tariefsverhooging noodig zou zyn. Nu de staging van inkomsten echter sedert gelukkig merkbaar werd, kon de maatregel gemist worden. De heer Patyn heeft in zyn betoog over de gevolgen van aankondiging en weder-intrekking der verbooging over dreven. Het algemeen debat werd gesloten. Zitting van Woensdag 15 December. Besloten wordt, Zaterdag te vergaderen.. By de voortzetting van de behandeling van de begrooting van Financiën, onderstennt de heer Days bet adres van de Vereeniging van beambten der departe menten van algemeen bestuur, waarin o.a. wordt aangedrongen op gelijke bezoldiging aan alle departementen, afschaffing vnn nachtdienst of anders hoogere bezoldiging voor nachtdienst, en afschaffing van Zondags dienst. De minister deelt mee, dat het adres reeds in behmdeling is geweest by den Minister raad, en dat gestreefd zal worden naar gelijk vormige salnrisregeling. Zooveel mogelijk zal de minister Zondagsrust aan zyn departement bevorderen. Naar aanleiding van een der grieven van het personeel, dat een concierge aan het departement van Financiën uiet is benoemd uit het bodenpersoneel van het ministerie, maar in die bestrekking werd gesteld een persoon, buiten het departemontpersoneel, vindiceerde de minister zich het volstrekte recht om aan zijn departement aan te stel len wie hy wilde, en verklaarde hy nadrak- kelyk zich niemand teXvillen laten opdringen door £\jn bodek y De be<4r Duyfc^ naar aanleiding Iflervaiii repliceerende, meent thans te moéten opmer ken, dat onder b^t boden-personeel de over tuiging bestaat, ddt die concierge benoemd is omdat hy katholiek was, èn omdat hy militair instructeur van 's minister's zoon was. Met kracht komt de minister op tegen deze insinoeerende mededeeling, den hoer Duys verwijtende dat deze, alvorens deze verdachtmaking to uiten, niet tevoren by den minister naar do toedracht der zaak had geïn formeerd. De heer v. Limburg bepleit lotsverbetering van do belastingklerken en de landmeters voor eerstgenoemde kategorie pleit Ook de heer Helsdingen. De minister betoogt, dat de lotsverbètoring der belastingklerken moet afstaiten op onover komelijke bezwaren van flnancieelen aard, èn omdat daardoor misstanden zouden ont staan ten aanzien der commiezen. De minister zal nog eens onderzoeken of voor de Ryksklerken de leeftijd voor aanstelling van 23 op 21 jaar kan gebracht worden. De minister, hoezeer overtuigd van de billykbeid, dat landmeters om de drie jaren promotie moeten kunnen maken, moet die lotsverbetering op dit oogenblik, ook wederom wegens flnancieele bezwaren, nog.achterwege laten. De heer Regout wyst op een toestand, waarin door de geheele Regeering wijziging moet worden gebracht, omdat tp*t affe de partementen betreft, nl. dat gepensionneer- den tydelyk worden aangesteld tot ambtena ren, waardoor geen korting op hun pensioen plaats heeft,, en zoodoende de Pensioenwet wordt ontdoken. Spreker no«mt een voor beeld van iemand, die sinds 1885 op die wyze tydelyk is aangesteld. De minister zal deze zaak met zyn ambt- genooten hespreken. Het hoofdstuk Financiën wordt hierna zon der stemming goedgekeurd. Hierna vangt de behandeling aan van de begrooting voor Binnen landse he Zaken. De heer Snoeck Henckemans beto' gt de noodzakelijkheid van ingrijpende herziening der Armenwet. De heer van Nispen (Rheden) bepleit overschrijving op de erfgenamen van een vergunninghouder van ao hem verleende vergunning, ook al zoo daardoor bet ma ximum der vergunningen worden overschre den. In verband met slationsvergunningen.dringt spreker er op aan, de buffet-pachters, die thans vergunning bezitten, deze te laten be houden. Het is geen kwestie van recht, maar van billykbeid. De heer Vliegen wyst o.m. op de ufgontie van wijziging der tarief van art. 127 der Kieswet, waar thans kiesdistricten zyn, in groolo steden, met 5000 kiezers terwyl cjen ander er 15.000 telt. Na nog meerdere andere opmerkingen komt spr. op tegen het verbod van colpor- teeren met drukwerken te Maastricht na 6 uur 's avonds, dat bij strijdig «et de Grondwet acht. Hy hoopt van den minis ter van Binnenlanjlscbe Zaken een woord van beklag te hooren over het terrorisme en het ontzettend gemis aan vrijheidszin in het zuiden des lands, waarvan spr. ver schillende staaltjes had bijgebracht. De heer Tydemau bestrijdt uitvoerig het vernietigingsbesluit inzake de Baroniel tan te Breda. De beer van den Bercb van Heemstede verdedigt het besluit. Do heer Blum dringt er op aan, bij het doen van burgemeestersbenoemingen ten plattelande, méér dan thans het geval is, een ingezetene aan het hoofd der gemeente te stellen. Ook de heer van Idsinga bestrijdt het besluit betreffende de Baronieiaan te Breda. H. M. de Koningin is gisterenmiddag per extra-trein te 12 uur 20 mia., vergezeld Van een Hofdame on den adjudant van dienst kapiteiu graaf Du Monceau, van Het Loo voor enkele oren in de residentie aange komen. Nauwelijks had H. M. den Koninklijken salonwagen verlaten en de perronsraipite, gelegen voor do wachtkamers van bet Hof in het Staatsspoorsration. betreden, of de Koningin, die er opgewekt en welvarend uitzag, werd door de aan weerszyden van de wachtzaal losgelaten menigte mot een daverend en driewerf hiep, hiep, hiep, hoera! verwelkomd e» begroet. H. M. nam, daar op verzoek geene auto riteiten ter ontvangst aanwezig waren, door de Hofsalons onmiddellijk den weg naar het gesloten Koniqklyk rijtuig, dat zich"van het station, onder het gejuich van het publiek, naar het Konjnklyk Paleis begaf. Het verblijf van H. M. had nqar men verneemt, ten doel de bezichtiging van de door vetbouwing van den zuidwestelyken achtervleugel van het Paleis verkregen ver- trekkeiwten gebrnike van Prinses Jnliana en welke1 kamers naar de aanwijzing van H. M. zelf waren ingericht. H. M. de Koningin hoeft vóór den terag- koer naar het Loo nog een bezoek gebracht aan H. M. de Koningin Moeder in het Paleis aan het Lange Voorhout. Op het voorplein werd het Koninklijk rijtuig opgewacht door veel publiek. Een nog grooter menigte dan by aan komst van H. M. had zich nabij hot Staats- spoorstaliou verzameld by het vertrek te 2 u. 20 min. By den overgang van oit het Koninklijk wachtpaviljoen naar den gereedstaanden trein beantwoordde de Koningin vriendelijk lachende en buigende de boera's. dio wederom uit de ryen der talryke omstanders opgingen. De trein werd van wege de Staatsspoor- wegiuaatschappy begeleid door de heeren Lantelpnns, adjunct-inspecteur le kl. van exploitatieLanmens, tractie-ingenieur, en Vermeulen, sectie-ingenieur der Maatschappij. In den Koninklijken trein werd het tweede ontbijt gebruikt. VRIJDAG 10 DECEMBER 19J9. (Vervolg.) De Voorzitter: Ik wensch den heer van der Ree in overweging te geven zijn amen dement in te trekken ten einde een ver keerde stemming te voorkomen. Wanneer een aantal leden van den Raad, hoewel sympathie voelende voor zijn denk beeld, tegen zijn amendement stemmen, dan zou dit kunnen worden opgevat alsof de meerderheid van den Raad tegen het denk beeld is. Het is verstandiger wanneer de heer v. d. Ree afwacht de gelegenheid, welke zich waarschijnlijk na het gesprokene door de heeren Nederhorst en Herman wel te eeniger tijd, misschien binnen kort, zal voordoen. De heer Herman M. de V. I De heer v. d. Ree kan verzekerd zijn dat zijn denk beeld een punt van overweging by re'genten uitmaakt. De heer van de VeldeIk wensch de aandacht van den heer v. de Ree er op te vestigen dat in art. 13, zooals het door B. en W. is voorgesteld geen beletsel ligt om gehuwde oude lieden op te nemen, al moge het aanvankelijk nog niet in de bedoeling liggen. Immers, er wordt in het artikel gespyoken van „bejaarde lieden" en niet van „ongehuwde bejaarde lieden". De heer van GalenIk had geen plan mij in de discussie te mengen maar na het gesprokene door den heer v. d. Velde moet üc toch iets zeggen. Het moge wel niet met den letter der verordening in strijd zijn gehuvede lieden op te nemen maar de bedoeling is het zeker niet geweest en ik geloof wel degelijk dat het voorshands de bedoeling ook niet moet zijn. Wat nu het idee van den heer van der Ree betreft, dat is aan vrijwel allen onzer zeer sympathiek maar ik wil er de aan dacht op vestigen dat, wanneer het eens zoover komt dat er sprake van is, wij wel degelijk de vraag moeten overwegen of zoo iets ligt op den weg der gemeente en of wij dat niet moeten overlaten aan de ker kelijke gemeenten zooals in andere plaatsen ook het geval is. Als wij eens een verge lijking maken dan blijkt dat hier van ge meentewege in vergelijking met andere gemeenten meer op dit gebied gedaan wordt dan wel van kerkelijke zijde en dat in die andere gemeenten weeshuizen, gestichten voor oude lieden, e. d. veel meer uitgaan van de kerkelijke besturen. Het is daarom wel goed om, wanneer deze zaak ter sprake komt, te overwegen of het op den w.eg ligt van het gemeentebestuur deze zaak aan te pakken. Zooals ik reeds zeide, het denkbeeld heeft mijn sympathie en zonder twijfel ook die van alle andere Raadsleden maar ik heb bezwaar om nu reeds mijn stem over der gelijk voorstel nit te brengen. De heer v. d. Ree zegt wel dat het een kleine wij ziging is, maar het is toch een wijziging welke zeer groote gevolgen kan hebben. M. de V.! Ik meen dat de heer v. de Ree het best zou doen met aan nw wenk gevolg te geven en zijn amendement in, te trekken. Hg kan voor het oogenblik zeer tevreden zijn dat de zaak Mor in dien geest besproken is. Dit is voor hem aanvankelijk een succes. De heer Herman: M. de V.! Ik ben het geheel met den heer van Galen eens dat het jiet beste zou zijn indien de heer v. d. Ree zijn amendement introk, maar nu gaat de heer van Galen vragen of het wel op den weg der gemeente ligt deze zaak aan te pakken. Laat ik hem mededeelen dat, toen ik jong was, er gehuwde perso nen verzorgd werdqn in de Sint-Cathariiia- gastwoningen tegen Jwekeüjksche betaling. Ik herinner mij dat goed; als jongen heb ik wel bij de menschen, die daar woonden, boodschappen gedaan. Indien er toen be zweten van de gemeente gekomen zonden zijn, zouden ze ook wel geopperd zyn. De heer van der ReeHet spijt w\j wel, na de verschillende sprekers gehoord te hebben, dat mijn voorstel waarschijnlijk geen meerderheid zal vinden en ik acht hét dan ook het beste het voorloopig in te trekken. Ik zal dan ook de verschillende sprekers op dit oogenblik niet beantwoorden, op wier argumenten overigens wel het een en ander af te dingen zou zijn. Ik wil nti afwachten wanneer de voorstellen van de regenten van het Beatedelingenhuis zullen inkomen. Ik hoop echter dat het niet te lang zal duren anders zal ik met een voorstel hier in den Raad komen. De beraadslaging wordt gesloten en art. 13 zonder beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De artt. 1416 worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, De ontwerp-verordening in haar geheel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der begrooting. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot verhooging van het sa laris en den pensioen-grondslag van een paar beambten van het Wees- en iEIemoe- seniershuis. Wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door don Voorzitter gesloten. Een onbetaalbaar hondje In den nacht van Maandag op Dinsdag werd het gezin van schipper C. Knaisting Neven te Lekkerkerk gewekt door bet hondje. Daar het woonvertrek vol rook stond, bemerkte men dat er een begin van braad was ontstaan in een hoopje brandhout in de onmiddellijke nabijheid der kachel. Het brandje wist men met eenige emmers water te blusschen. Eenige jaren geleden wekte hetzelfde hondje zyn meester, toen hy rustig lag te sla pen in zyn vaartuig, dat lek gesprongen was en in ziekenden toestand verkeerde, waar door de schipper bjjtyds zyn leven redden kon. Gisteren is te Amsterdam weer een werk staking nitgebroken in de boawvakken. Men herinnert zich, dat het voor eenig* weken ging om het uitbetalen vau het loon op bet werk zelf by een der patroons. Tege lijkertijd werd toen gepoogd oen algomeene staking op touw te zetteo om de tarieven verhoogd te krijgen. Na een huishoudelijke vergadering der metselaars, waarin eenige beslissingen wetden genomen, werd hiervan echter niets meer geboord. Thans tracht n>en tot het doel te komen niet door een algemeene staking, maar door het organiseeren van partieele stakingen. Dientengevolge werd gisteren op de werken van de firma Hansen en Wintershoven on verwacht - het besluit daartoe werd eerst eergisterenavond genomen het werk neer gelegd. Van deze werken bevinden zich drie in de Valerius9traat met ongeveer 40 werk lieden, en verder één in de LangondykstraAt, èéu in de Frederik Hendrikstraat en één op den Admiraal De Rayterweg. Op deze dria laatste werken arbeidden gezamenlük onge veer 20 man. De firma Hansen en Wintefs- boven is niet aangesloten by de Algemeene Patroonsvereeniging, die in Mei van dit jaar met de christelijke en moderne arbeidersor- ganisat es in de bouwbedrijven een collectief arbeidscontract heeft aangegaan. De onaf- hankeljjken konden zich hiermede niet ver eenigen omdat de tarieven met waren her zien, en zeiden, dat van de malaise gebruik gemaakt is om dat contract op te dringen. No er meer werk is gekomen, achten ze de gelegenheid tot optreden gunstig. Men meldt uit VJiaaiagea: Dinsdagmorgen, na aankomst van den Noord-Duitschen mailtrein is in tegenwoor digheid van verscheidene hoofd- en eerstaan wezend ambtenaren der Staatsspoor, zoowel van hier als uit Breda, de bydraalische stootinrichtig, dienende tot beveiliging van het station, geplaatst op de eerste lijn, be proefd. Een der grootste mailtreinmachines, waarachter een zestal beladen wagens, reed eerst zacht tegen de stootinrichting, die zeer weinig ingedrukt werd. Allengs ging het harder, totdat ten laatste een snelheid van 25 K.M. per uur bereikt was. De stootin richting werkte uitstekend, eenige wagens waron door den scbbk een weinig bescha digd, v Eergisteravond is te Amsterdan een man aangehouden, die bet hoekhuis Blauwburg- wal-Heerengracht was binnengeslopen. Door een 14 jarig dochtertje op de tweede verdieping bewoond door de familie Brouwer, ontdekt vluchtte by de trappen af. De vrouw des buizes zette hem echter na en op straat gekomen werd by door voorbygang^^ge- grepen. Naar het politiebureau St. Pietershal ge bracht, werd daar by touilleering op hem bevonden o.a. 12 vervylde groote sleatels, een looper en 2 Mosjes kastsleatels. In de woning werd niets vermist. Naar de nieuwe Sn. Gt. meldt, is de tas- schen Eukhuizeo en Stavoren gezonken stoom boot Handel en Nyvertteid door de mannen, die ze zullen lichten, nog niet gevonden. De ton, welke ter plaatse was gelegd, moet zyn afgedreven, en de wachthoudende botter, die tasschenbeide naar Enkbuizdn teruggaat om de noodige levensmiddelen op te halen, regelt zyn ankerplaats naar de ton. Voor den nationalen wedstrijd in het schoon- ryden uitgeschoven door de rolschaatsen- club „Rotterdam" hebben zich uit alle oor den des land een vijftigtal deelnemers aan gemeld, ja, zelfs uit België ontving de clab aanvragen tot deelname. Aangezien be sloten is dat de wedsttjjd een beslist natio naal karakter zal dragen heeft men die aanvragen terzijde moeten leggen. Naar de Graafscbe Ct. verneemt, kan een der jongstgekozen leden van den Henmen- schen raad niet lozen of schrijven. Benoemd: 1 Dec. tot hulptelegrafist te '8-Gravenhage, M. A. J. Breuer; te Amster dam, J. P. van Brinktot hulptelegrafist te Hengelo, C. Salomons (o.v.); tot schrijver te Amsterdam (postkantoor), D. Schouten; 16 Dec. tot directeur van bet post- en telegraafk. te Asten, de commies-titulair der posterijen en telegrafie C. J. Bartels te Rot terdam (bijpost en telegraafk. „Burgemeester de Roosstraat"); tot brievengaarder te Alem, H. van Mil. Bevorderd: 1 Dec. tot commies der posterijen le klasse, de commiezen 2e kl. L. P. J. M. Trnffino, J. D. Udo, I. le Grand, W. H. van der Meulen. J. Ottens, J. van Tonderen, Jbr. J. E. von Bfilow, A. I. J. Schmalhausen, C. F. D. Nagel, A. C. Abbing en R. Benthem; tot commies der posteren en telegrafie 2e klasse, de commiezen 3e klasse P. J. Leerink, B. F. Beerents, M. C. Keukén- mee8ter en I. Emanuel tot commies der posterijen 2e klasse, de commies 3e klasse W. A. H. Gelderman; tot commies der posterijen en telegrafie 2e klasse, de commies 3e klasse C. Gilhafis tot commies der posterijen en telegrafie 3e klasse, de commiezen 4e klasse C. Brug, E. Fliek, A. Kuiler, G. Brug Jz., M. Ubl, J. J. Lavell, A. G. Schram de Joug,,R. Dek ker, J. H. Callenfel8, J. J. Noteman, H. W. Boomgaart, J. W. F. van Hals, F. C. Per- voost, G. de Haas, T. Panman, J. B. Sonne- born, W. van Fuldener, J. A. Wiegel, A. ▼an der Walle, B. D. Pronk, A. J. van Woerkom, G. Parree en J. C. Douring; tot commies der telegrafie le klasse, de commiezen 2e klasse J. J. Schoon, M. T. van Leer, W. B. H. Meiners, J. Smitz, H. Pott, J. G. Woldringb, 8. E. Wanting (o.v.), J. H. Reiniers, J. B. M. Brinkman, J. L. Crap Hellingman, K. H. Vos, J. J. P. Huizer, T. Meijer, J. den Hefier, J. D. Mulder, C. R. E. Becker, W. P. Hartsbalt, G. Blok, L. Vlaanderen, J. Andriesseo, P. J. G. Vennik, P. Klaasen, G. H. Stotyn, J. Bruce, J. L. ten Gate (o.v.), M. van 't vlie, A. W. Ban ting, A. Noltée, J. A. Wagenvoorde, G. van Megcbelen, J. Mensen, J. Jansen, J. V. Gdodde, J. H. Marsman, G. E. van Heiten, F. J. J. Rolvink, A. Verhage, B. van Krim pen, A, H. Gyslnck, D. P. Krnyt, A. G. van der Veen (o.r.), W. F. H. Bruinier, H. Garten, A. Coops, F. T. C. Remery, P. J. Luteyn, J. A. van Dom, H. C. W. L. Beer- stecher, H. Hemmes, 8. Nooitgedacht, T. van der Meulen Sz.„ B. A. C. Bothé, N. H. Degens, J. J. Stecnbuisen, f. Witsen Elias, W. Brauckraann, J. Molendijk, H. Vertregt, C. Meijer, A. Bech Jr. en G. L. Vermei) 16 Dec. tot commies der posterijen le klasse, de commies 2e klasse J. R. Visscber. Verplaatst: 1 Dec. de klerk der posterijen en telegrafie le klasse H. M. van der Schaaf, van Heerenveen naar Amsterdam (telegraif- kantoor) de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse L. Davidson, van 's-Gravenhage (tele graafkantoor) naar Ryswyk 4 Dec. de klerk der posterijen en telegra fie 2e klasse G. Landweer, van Nijmegen (telegraafkantoor) naar Rotterdam (telegraaf kantoor) 16 Dec. de telefonist J. Plokker (o. v.), van Rotterdam naar 's-Gravenhage de adsistent D. de Jong, van Amsterdam naar Leeuwarden: 1 Januari 1910. de klerk der posteryen en telegrafie le klasse A. H. S. Teljer (o.v,) van Rotterdam (telegraafk.) naar Alphen 16 Januari 1910. de commiezen-titulair der posterijen en telegrafie J. F. Jansen, van het bypost- en telegraafkantoor „Prins Hendrikplein" naar het bypost-en telegraaf kantoor „Banstraat" en C. J. C. Venema, van het bypost- en telegraafkantoor „Bali- straat" naar het bypost- en telegraafkantoor „Prins Hendrikplein" le 's-Gravenhage. de adsistenten J. Hollenberg, van 's-Gra- venbage naar Haarlem, L. H. Schipper naar Dordrecht en D. van Öen Berg naar Zat- phen, beiden van Amsterdam. Eervol ontslagen op verzoek1 Dec. de klerk der posterijen en telegrafie 2o klasse C. J. Koopman v.) te Rotterdam (telegraafkantoor) de telefonist J. H. van Dyk (o. v.) te 's-Gravenhage Eervol ontslagen: 1 Dec., de con ducteur der brievenmalen 3e klasse J. A.P. van der Belt te Rotterdam (spoorwegpost kantoor No. 1). Overleden: 23 Oct. de bareelambte naar der posterijen en telegrafie J. W. Mac Pher8on te Utrecht (bareel Inspecteur). GOUDA, 16 December 1909. Hedenmorgen werd op den itotterdamschen dyk, naby deze gemeente, een antomobiel, komende van Schiedam, door een sleepers wagen, geladen met Varkens, aangereden. De sntomobiel werd danig gehavend. De inzittenden kwamen met den schrik vry. GA8CONTROLE. 15 December 1909, 3 nar namiddag. Druk 48 m.M. Lichtkracht 14.03 Kaarsen. WvTZT' 5508 Caloriën. Postkantoor te Gonda. Ljjst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedu rende dw 1« helft der maand Dec. niet zyn kunnen wmd»-n nitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven. Mej. van Velzen, Gouda. Mej. Wildenburg, Mej. A. Dekker, 'sGravenhage P. Pannebakker. Boskoop. Briefkaarten. Mej B. Maasse, Alsmeer. Mej. G. de Jong, Amsterdam. B. Werkhoven, Rotterdam. D. J. Kuiper, Utrecht. De de drie Visscber, Geweigerde Brieven. M. frankhuis, Arnhem, (aangeteekend) Ontv. Registratie, Gouda. Haasbergen, B. Broes, Zevenhuizen. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de stokken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarbeid aan hen kannen teruggegeven worden. Gouda, 15 December 1909. De Directeur v. h. Post- en Telegraafkantoor, M. C. HENNEQUIN. marktberichten. Gouda, 16 December 1909. GRANEN, Ieta vaster. Tarwe: Zeeuwsche 11.4 ƒ11.50. mindere dito 10,35 A n.75. Afwijkende 8.— i 10.Polder 4 -.Rogge Zeeuwsche 7. 4 7.50. Polder 6.-4 6 50. Buitenlandsche per 70 kilo 5.75 4 ƒ6.50 Gerst: Winter 4 «5 4 5 Zomer 1 -.— 4 Chevalier 6.75 4 7.50. Buiten!, voergerst per 65 kilo 4— 4 5.—. Haver per hectoliter 410 4 465 Per'100 kilo 8.-~ 4 9 Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8.4 8 2$ Kanariezaad 10.— 4 11.KLarwijtaadper 50 Kilo 4 Koolzaad: 4 per Hectoliter. Erwten Kookerwten 17 50 4 18.50. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 7 25 4 7 75. Boonen bruine Boonen, 17'.-- 4 ƒ18.Witte boonen 164 }h—Paarden boonen 750 ii 8.— Duiven boonen 9 4 9 50. Mais per 100 Kilo: Amorikaansche Mixed 750 4 7.75, Kleine ronde 8.— 4 8 25. Vismarkt. Melkvee, weinig aanvoer, handel en pri.zen gewoon. Vette varkens, redel aanvoer, haudel vry wel, 23 4 26 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, groote aanvqer, handel vlug, 23 4 24 ct, per half K.G. Magere Biggen, redel. aanvoer, handel vrijwel, i-°5 4 1.50 per week. Vette Schapen, geene beteekenis. i Lammeren, groote aanvoer handel redelijk, 12 4 17 Nuchtere Kalveren, eenige aanvoer, handel gewoon, 8.— 4 11.—. Graskalveren aanvoer, handel - 4 f Fokkalveren 8 4 14 Kaas, aangevoerd 37 partijen, handel vlug. itf kwal. 34.— 4 35 2de kwal. 32.— 4 33. Zwaardere 33 4 35.—. Noordhollandsche a Boter 1372 stukken van '/9 KG. Handel afloop nd Goeboter 1.35 4/145 Weiboter 1.20 4 1.25 MAANDAG 13 DECEBBEE. L.K. H.K Staatsleehtnaen. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 3 91 Portugal. Oblig. Tabaksmouo polieleening(500—5000 Ir.) 4' 9 971/» Rentelooze certif. f 6.10 Oblig. 2e Serie fr. 2500 3 57% Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 97'/, Hypothee. Staatsl. 1892 6 998/. Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 41/» 95* 4 Am. Japan Obligaticn 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schnld. R. 3 49 fiypol/ieek- Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 3V, 97 - Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4'/a 100s/8 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 99' Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100 Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4 99'/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 1011/, - Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99, 1 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 10'V' Pandb. Bataafsche Hypb. 4* 919 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 99»/« Pandb. Hollandsche Hypb. 4 941/1 1 Scheepvaart-Maattchappij en. Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4Vj 10 0 Stoomvaart Mjj. „Triton" Obl. 5 100 PremiêUentngen. Beloie. Stad Antwerpen 18872% 97*/* - Hverten Laan v. M erdervoort My. tot expl. van Oblig 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig- 4 99' Buitengewoon groote kenze in ECHARPES, FICHD8, JUPES, JÜPONS- en buitengejwoon veel Nonveautè's in t' Aanbevelend, V MANTELS en COSTUMES-TAIL- LEUR van af heden tot ,VEEL VERMINDERDE PRIJZEN. g| Burgert ij i&e stand GEBOREN: 14 Dec. Johanna Adrians, ouders M. J. v. d. Avoird en A. Dielens. CorneliB, onders J. Blanken en J. Klerks. 35. Cornelia Adriana, oaders T. Kors en C. vao Breukelen. 16. Adriaan, oaders G. Verhoef en J. Verboeff. OVERLEDEN: 15 Dec. W. F. P.%Ver- kerk, 70 j. 16 N. Verborg, 3 m. GEHUWD: 15 Dec. B. Sprayt en P. Blom. HeeuwUk- GEBOREN: Elizabeth, oaders O. Teekens en M. de Kru(jf. Aaltje, ouders J. Ver beek en A. van der Laan. Johannes, ouders J. van Kats en L. M. Faafi. GEHUWD: C. van der Kley en W. Koster. A. Uittenbogaard en S Verwey. - P. Zuidam en M. den Houdyker. D. Boere en N. van Dam. tieu wor.lt verzocht op 't HE11K te letten uit het Magazijn van QOHINCHÊM. Deie TEIEËEN worden afgeh- rerd in verzegelde pakjes van rif wee en een half en een^ed. one met vermolding van Ntraimer er. Prys, voorzien van nevenstaand Merk. volgens de Wet gedepo- ueerd. Zich tot de uitvo- r ng v»n ge- eerde orders aanbevel-ude J c. BI.IL, voorhoen J. BRFiEBAART Lz. naby Gouda, bevattende 4 groote Kamers* groote Keuken,t Kelder en Zolder. Te be vragen bfi den pachter benedendyks. Daar de verpakking onzer KINA DRUP PELS De Vrij veelvuldig wordt nage bootst om Kinapraeparaton van andere herkomst aan den man te brongen, wyzen wy er op dat roodo doozen zonder den naam ff. NANJ*'il*€l docb met opschrift „Kinadruppels", niet ^uit onne fabriek afkomstig xfjn. Men eischo daaromj uitdrukkelijk B>. 1. IllinS'i nua. Ckra. hM*, Bn Iu| wordt uit overtuiging, als een werkelyke bulp n den nood, het boek, aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt d.t boekje franco per post toegezonden door BLOKPOEL'S Hookhan. Za tbomm H Hij heeft g-een druppel drank meer over zijn lippen gehad. Ik heb tot nu toe geen droppel drank meer ovei rnyn lippen gehad. Reeds na het gebruik der eerste doos was ik zoo goed als genezen. Ik ben U dan ook ten hoogste dankbaar voor Uw voortrefleljjk middel. Ik zal het dan ook een ieder aanbevelen. F. Dirks, p/a Mevr. de Wed: Dirks, te Haarlem Een monster van het merkwaar digs Coza poeier wordt gratfs toe gezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee MelkLikeur, AbsintBier, IVater of in het voedsel zonder dat het noodig is, dat de dronkaard er iets van af weet. HetOOZA POEDER bezit deWon derbare eigenschap om tegenzin tdt het drinken vau sterken drank (bier,? wyn, absint enz.) bij den dronkaard op te vakken Het COZA. POEDER werkt zoo onop gemerkt en zeker dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiént ooit behoeft te weten waaraan hij zijne red ding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huise lijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der Mij. gemaakt; het heeft menig jong persoon op den rechten weg terug gebracht en gelukkig gemankt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onscha delijk te zijn Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is ver krijgbaar in alle apotheken en in het vol gend depót, te Gouda WOLFF 8c Co Onze depóthouders reiken het attesten- boek gratis uit aan hen, die er aanvraag voöt doent maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U direct haar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoende middel tegen dronkenschap.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 2