-AZEN, JUANITA. aar TS cnoeuweirk tomleder. /Vteuw«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 11139. ITTER streken Buitenlandsch Overzicht. ’S .DE derde Kerkglazen kSKERK )E, FELILLETOX. 48ste Jaargang. YPERS, tuiofabrieic. Janskerk, der ingen eni. W DUS ABETH, JAKKEN RAMM, Zaterdag 18 December 1909. Verspreide Berichten. d kan terstond i ir ep Strahlen- n in alle piano's Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. er te berichten igeld elke week ST, en modellen te i aantal onge- op aanvraag IS J> Co. No. 2897. (Wordt vervolgd.) Kleiwegatofg 1BING neten wnrk.) Mé/tf Kuiten lirec^w der U Utrecht. 60 CENT. evers - Gouda (Dit het Spaansch.) - >n toepassingen Imlr !‘or- ’rto. Zn geven rs niet kannen geen imitatie GOlimiETÖIIRANT Koning Leopold van België is hedennacht ten 2 uur over leden. Waarschijnlijk zal de instrnctie in de moord zaak van de beide Zwitsersche knapen Vieni en Jaquiard langer doren, dan men eerst gedacht had. De rechter van instructie n.l. wil een nauwkeurig onderzoek naar het verleden der beide kinderen instellen, naar hun familie en naar hun betrekkingen met andere Zwitsersche jonge knechts in andere plaatsen, welke men uit gevonden papieren op het spoor is gekomen. In een dezer brieven stelt Jaquiard aan Frankrijk. De Duitsche regeering heeft door haar gezant in Parijs dank laten betuigen aan de Fransche, voor haar deelneming betoond bij de ontploffing in de Hamburgsehe gas fabriek. De zeekrygsraad in Toulon heeft den luitenant-ter-zee Lair, die de kas bestolen had van een torpedovernieler, waarop hy commandant was, en die daarna gedeser teerd was, tot tien maanden gevangenis straf en verlies van zyn rang veroordeeld. Duitschland. In Wiesbaden is een daglooner tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens rfrajesteitsbeleedighig. Het was de zes-en- dertigste maal, dat hij deswege straf opliep 1 Engeland. Volgens de Birmingham Daily Post denkt men over den bouw van twee oorlogsb >dems, die alle bestaande in de schaduw zullen stel len: van 27.500 ton elk, en waarop 1000 man per schip dienst zullen kunnen doen. De grooten overwinning door republikeinen en liberalen bij de gemeenteraadsverkiezin gen behaald, maakt in heel Spanje grooten indrnk. Men bad niet gedacht dat de machtige conservatieve party zulk een geduchte neder laag zou lijden, ook al had zy door haar optreden alom verontwaardiging gewekt. Dat nu, zooals een aantal bladen voorspel len, voorgoed een vooruitstrevende koers in de Spaansche politiek zal worden gevoerd, gelooven wy niet. Immers de conservatieven beheerschen nog altijd de invloedrykste kringen des lands. Wel is er kans, dat de conservatieve party zelf een gebeele verjonging ondergaat. Men zou dan, zooals wy reeds mededeelden en zooals ook gisteren weer door de Epoca be vestigd .wordt, de heer Maura als leider aan kant zetten. noch zoo matig om het af te slaan. Hy nam bet met dankbaarheid aan en at met grooten eetlust met de koeherders mee. Zy maakten hem ook door bun eerlyke openhartigheid beschaamd. Zonder hem uit te hooren, ver telden zij hem bijzonderheden uit bun leven v en van de kleine pachthoeve die niet ver verwijderd lag. Nadat het avondmaal gebruikt was, be gaven allen zich ter ruste en sliepen als aartsvaders. Don Paco ontwaakte by het aanbreken van den dag en stond gelijktijdig met zyn gastheeren op. Hy gaf voor, naar Cordova te gaan, en de herders wezen hem den weg dien hy moest inslaan. Don Paco nam af scheid, onder aanbieding van zyn hartelyken dank, en verwijderde zich met rasse schreden van deze gastvrye plaats. Hy sloeg den hem aangewezen weg in. Toen hij alleen was, namen de sombere gedachten hem weder in beslag en kwelden hem opnieuw. Als hy zoo zyn geheele leven overdacht, trachtte hy zich tevergeefs een eigenaardig verschijnsel te verklaren dat zich aan hem voordeed. Tot op rijperen leeftijd had by zyn leven slechts besteed met voor zyn dagelyksch brood te zorgen, en tot zyn geluk wellicht hadden hem de idealen ontbroken als leid starren van zijn vurig verlangen. Tot dus- In Duitsche bladen vonden wy hierom trent nog verhaalt, dat de Vorst van Mona co inderdaad alle hoop zou hebben om de samenkomst tot stand te doen komen. Hy zou de opening van zyn Museum vaststel len op een datum, die aan Keizer Wilhelm het best gelegen kwam, en deze laatste zou zijn bezoek aan Monte-Carlo doen samen vallen met zyn kruistocht in de Middelland- sche Zee. Thans geeft echter de Echo de Paris een formeel en blijkbaar officieus dementi aan al de geruchten. Het blad zegt, dat noch op het Elysée, noch op de Quai d’Orsay iets van een aanstaan de ontmoeting tusschen Keizer Wilhelm en President Fallières op het grondgebied van Monaco bekend is. De reizen van den President voor het vol gende jaar zyn aldus vastgesteld hy gaat naar Bordeaux voor de inwijding van bet Aërodroom en naar Savoie ter gelegenheid van het herdenkingsfeest der vijftigjarige hereeniging dezer provincie met Frankryk. Maar naar Monaco gaat hy niet. ver was al zyn streven bescheiden, prozaïsch en kalm geweest. Maar Juanita was hem in een ongelukkig uur verschenenzy hud zyn rust verstoord en zyn phantasie zoodanig opgewekt, dat deze de vlucht tot de hoogste sferen ondernam, waar ze meer licht, doch ook meer storm vond, dan zyn vreedzame ziel kon verdragen. Don Paco nam het besluit, zyn vaderstad voor altyd te verlaten en in een andere streek, op een vreemde plaats, rust en geluk te zoeken. Zóó alleen zou hy in staat zyn zijne liefde voor de onwaardige Juanita te vergeten. Hij wilde thans een bepaalden weg inslaan, in plaats van in het onzekere, nevelachtige te gaan. Hy wilde noch zich zelf, noch anderen dooden, doch zijn naasten van nut zyn, 'orn weder door de menseben geacht en bemind te worden. Daar de herders hem den weg naar Cor dova gewezen hadden, volgde hy deze rich ting, minder ongerust dan daags te voren. Doch de hoofdweg hield spoedig op; er volg den verscheiden smalle voetpaden, en hy koos er een op goed geluk, den aanblik van menschelyke wezens vliedend, want hy schaamde zich gezien te wurden. Zoo verliep de tweede dag van zyn land- loopersleven tusschen loopen en uitrusten. zulk een onbekenden kameraad voor, een hoeve te plunderen tusschen Lausanne en Montreux. Uit hetgeen hy daarin schrijft, blykt duidelijk, door welk een waanzinnig droombeeld de knaap vervolgd werd „Indien het ons gelukt, zyn wij voor ons geheele leven ryk. Ik weet wel, dat er op de hoeve 12 personen zyn, maar om in het leven te slagen, moet men moed hebben en niet aarzelen”. Jaquiard is een kind van brave oudêrs. Zyn vader was stationchef op een klein plaatsje in Zwitserland. By zyn dood liet hy verschillende kinderen achter uit twee huwelijken. Jaquiard en zijn broer Ernest, beiden uit het eerste huwelijk, kregen een klein pensioentje van het spoorwegbestuur en werden verder door een oom opgevoed. Na eenigen tyd werd Jaquiard in een wees huis geplaatst, doch ontvluchtte. Door gen darmen teruggebracht, wist hy wederom te ontkomen, na allerlei streken te hebben uit gehaald. In het dorp by zyn oom aange komen ontnnn tte hy een paar dagen later een der raadsleden, die hem staande hield en hem zyn gedrag verweet. Hierover geraakte de knaap in zulk een woede, dat by zich op den man wierp, en hem zoo ranselde en* schopte, dat deze éen been brak. Dus wederom een reactie, die niet in ver houding stond tot de ontvangen berisping, evenmin als toen hy de bewoners der hoeve vermoordde, omdat zy hem voortdurend stand jes gaven en zyn werk afkeurden. Na die geschiedenis was hy heelemaal niet meer te regeeien. Hij liep altyd met een paar revolvers in zyn zak, waarmede hy op den straatweg op voorbijgangers schoot, om hen vreeaan te jagen. Uit de verhoeren van zyn vriendje Vieni blykt, dat deze geheel onder zyn invloed stond Jaquiard liet hem allerlei boevenver- halen lezen en had het altyd druk over misdadigers. zyn redevoering voort, en zoodat gisterenmorgen ontvangen de zitting te doen voortduren, ook in de kerstweek, zoo noodig tot 31 December, en eventueel ook in den nacht te blijven ver gaderen. Nadat de Roetheensohe urgentievoorstellen waren afgehandeld, werd aan de nieuwe voorstellen tot dringend-verklaring begonnen, voorstellen van allerlei aard, die door de Zuid-Slavische vereeniging aan de orde zyn gesteld. De voorzitter deelde het plan mede, om desnoods den geheelen nacht te blijven vergaderen. De afgevaardigde Kollarz hield een obstructische redevoering, die uren duurde. Te half vier stelde Pattai, de voorzitter der Kamer, voor de zitting voor enkele uren te verdagen, om de leden in de gelegenheid te stellen de begrafenis van graaf Harrach by te wonen. Van socialistische zijde werd tegen dit voorstel geprotesteerd. Seitz riep: „Begraaft zelf uwe dooden, doch laat ons arbeiden.” De Duitsche radicale afgevaar digde Stransky zeide„Wat gaat ons uw feudale graaf aan By de stemming werd het voorstel van Pattai verworpen, wat aanleiding gaf tot woeste tooneelen tusschen de Tsjechen en de socialisten. Kollarz zette j” de zitting werd niet onderbroken, zy volgens een telegram te 3 uur in den ochtend nog steeds voortduurde. 8tem, „wat zoek je bier op dit uur en by dit hondenweer?” Don Paco verzweeg zijn naam en woon plaats hy vertelde slechts, dat hy zich in den weg had vergist, niet wist waar hy zich bevond, en een onderkomen voor den nacht zocht. De herder, een vroom man, kreeg mede lijden by don Paco’s verhaal, hy kwam naar buiten, nam hem by de band en diende hem tot geleide. Zoo kwamen zy aan een tamelijk gróote hut, waar onder een grooten schoor steen, by het gezellig schijnsel der lamp, twee andere, reeds bejaarde herders zaten en een knaapje van tien jaar, dat de zoon van don Paco’s geleider moest zyn. In den haard brandde een groot blok bout, waarbij don Paco zyn kleeren kon drogen, want men bood hem een plaats by het vuur aan. Eenigszins ter zyde stond op een driestal een pot met een krachtig gerecht, waaruit een heerlijke geur opsteeg en dat don Paco zeer smakelijk toesebeen. By den langen marsch was zyn ontbyt er by ingeseboten. In den pot bevond zich een soort groote en kleinen boonen en linzen, met krachtige specerijen, die ze smakelyk en sappig maakten. De herders boden hem aan, aan bun een voudig maal deel te nemen. Een blos van schaamte bedekte zijn wangen toen hy bet aannam, doch hy waa noch zoo onbeleefd, De Slavische Unie heeft besloten de ob structie in het Oostenryksche parlement voort te zetten, en droeg den Tsjechischen afge vaardigde Rychtera op, 37 nieuwe voorstellen van urgentie in te dienen. De Slavische Unie ziet geen enkele reden om haar houding tegen de regeering te wyzigen, hoewel de Polen, enkele Roethenen en de kathoiiek- nationale groepen zich tegen de obstructie verzetten. Naar aanleiding van dit besluit confe reerden de leiders der arbeidswillige parle mentaire groepen met den minister-president Bienerth; in die conferentie werd besloten •39) Zoo ging don Paco in deze droevige ge- ■dachten verdiept verder, zonder op den weg te letten, tot de nacht viel. Het was pik donker, maan noch sterren zag men aan den bewolkten hemel. Er kwam onweer opzet ten; bet regende, donderde en weerlichtte onophoudelijk. Onze pelgrim bemerkte tot zyn leedwezen, dat hjj een domheid had begaan, en vreesde het met den dood te moeten bekoopen, als hjj in de open lucht overnachtte. Hy bad den weg verloren, het hooge gras reikte hem tot over de knieën. By het licht der blik semstralen ontdekte hy, dat hy in de nabij heid van een menschelyke woning was. Hy hoorde het loeien van koeien en meende by het licht der bliksemflitsen een grooten stal te ontdekken, onder welks dak zich onge- twflfeld geiten, stieren, schapen en koeien bevonden. „Voor den duivel, mensch,” zei een zware Reuter seint uit Bern, d.d. 16 Dec.: De Bondsvergadering koos Robert Comtesse tot Bondspresident voor 1910, met 148 van de 160 stemmen. Rochel werd tot Vice president gekozen. De beer Comtessse neemt de leiding der buitenlandscbe zaken op zich. Hy behoort tot de radicaal-democratische party. Te Brunswyk werd gisteren het huwelijk voltrokken tusschen den regent van het hertogdom, hertog Johann Albrecht van Mecklenburg, en prinses Elisabeth zu Stol- berg-Rossla. De keizer en de keizerin waren gisteren morgen per extra-trein van Potsdam naar Brunswyk vertrokken, .om de plechtigheid bg te wonen. Te half elf begaven de vor stelijke personen zich naar het slot, waar de burgerlijke huwelijksvoltrekking plaats had, die gevolgd werd door de kerkelyke inzegening in den dom. Behalve de keizer en de keizerin, waren by de plechtigheid aanwezig de prins der Nederlanden, grootvorstin Maria Paulowna van Rusland, de koning en de koningin van Bulgarije, de groothertog van Saksen, prins en prinses Nikolaas van Griekenland, de groot hertog van Oldenburg, grootvorst Boris van Rusland, de erfprinses van Reuss, de groot hertog van Mecklenburg Schwerin en de leden der Mecklenburgsche vorstelijke fa milie. Na afloop der huwelijksvoltrekking, werd een cour gehouden, gevolgd door een feest maal op het kasteel Dankwarderode. Te 4 uur vertrok de keizer met zyne gemalin weder naar Postdam. Er is reeds melding gemaakt van de tegenspraak door verschillende Fransche bladen, na het gerucht, dat President Fal lières tegenwoordig zou zyn by de opening van het Oceanographisch Museum te Monte- Carlo. Wij herinneren daarbij dat dit gerucht waarschijnlijk verbreid was met ’t oog op de pogingen die de Vorst van Monaco sinds lang aanwendt om een samenkomst tusschen Keizer Wilhelm en de President der Fran sche Republiek te bewerken. Telefoon No. AD VERTEN TIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1909 | | pagina 1