SAMSOM. ADVERTENTIES. BINNENLAND. Het W oonhuis opIJseloord Verspreide Berichten. VËR6\DËItl\G VHS DEK liKMEËNTEIliUII Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 392"6iStaats-lotersj. BEUES VAN ROTTERDAM. Mantels, Costumes, Itlouses etc. Veemarkt te Rotterdam. Vereeniging «AKMENZOItU* Dr, NANNING's Kinadruppels. Coza Institute, .SSEftSB. tk huur Servië en den prefect van Belgrado, Alim pitsj, die vroeger ook al eens aanleiding gaf tot onaangenaamheden, heeft op het hofbal verleden week weer tot een heftige botsing geleid. Alimpitsj die dit voorzien had, wilde het hofbal niet bezoeken, maar was door den opperhofmeester tot wel-verschjjnen genood zaakt. H(j bleef den geheelen avond nit do baurt van den prins doch plotseling, toen de prefect aan het buffet etond, kwam prins George met den Russiscben dragoman voorbij Op luiden en minachtenden toon zeide de prins, op Alimpitsj wjjzend, tot den drago man „Ziet daar dien hond", en andere onbehoorlijke scheldwoorden. Alimpitsj verliet het bnffet, om zich bjj den minister en den secretaris van het hof te beklagen, en verliet met zijn vrouw on middellijk hot paleis. Doch onderweg ont moette hij den prins weder, die hem in bij zijn van verschillende personen uitschold en beleedigde. Alimpitsj ging naar huis en diende zijn ontslag-aanvrage ir». De bladen keuren scherp! de houding van den prins af, en eischte strfnge maatregelen ffcgeD hem. 'i J Do kroonprins Alexander ran Servië heeft zijn plan, in Bonn te gaan stadeerer. opgegeven. Want zijn broeder Georgo wei gert Belgrado te verlaten, en daar deze grooten invloed in het leger heeft, vreest Alexander, dat van zijn afwezigheid gebruik zal worden gemaakt om den afstand van de erfopvolging te herroepen Daarom wil Alexander het hof niot verlaten, zoolang George daar blijft. IPRANKRIJJC. De bekende Pargsche anarchist Hervé heeft den moordenaar van den agent Deray ver heerlijkt. NaYr meerdorq bladen melden, zal de ministerraad overwegen of hij niet straf rechtelijk vervolgd kan worden. Rusland. Rusland heeft het Amerikaansche voor stel tot het neutraliseeren van de Mand- sjoergsche spoorwegen verworpen, heet het na. .Turkije. De Fransche gezant in Constantinopel heeft ter zake van het Tunesisch—Tripolitaansche grensconflict namens zjjn regeering aan de Porto voorgesteld, dat do vaststelling van de grens tnsscben Tonis en Tripolis zal geschie den door Fransche en Tnrksche officieren en niet door officieele afgevaardigden van beide partijen. Maar door dit voorstel aan te nemen, zou Turkije het verdrag van Bardo betreffende het Fransche protectoraat over Tanis erkennen. Ouderdomsondersteaning. De heer ds, D. A. van Krevelen en Frans Netscher hebben, in opdracht van den Bond voor Staatspensionneoriog, eva bezoek aan Denemarken gebracht en een rapport samen gesteld over de Deensche wet op de Oader- domsverzekering. In hun voorwoord zeggen genoemde heeren: Wat ons bij geschrifte en bij geruchte van deze wet bekend was, had ons den in- druk doen krijgen, dat zij op een uitne mende basis was gebouwd. B|j onze propa ganda werd dan ook steeds gewezen op de Deensche wet als een voorbeeld ter navol ging. Evenwel, ons ontbrak bet reclft tot oordeelen, dat alleen eigen onderzoek en vooral eigen aanschouwing kannen geven. Wij zijn gekomen bij een volk, dat op benijdenswaardige wijze democratie, be schaving en humaniteit met elkaar weet te verbinden en dat voorts door zijn vrij heidszin en zijn eenheid in godsdienstig- kerkelijk opzicht als aangewezen scheen om een dusdanige wet tot stund te bren gen. De wet van 1891 is dan ook in den geest van de overgroote meerderheid van het Deensche volk en daardoor in den wa ren zin des woords populair. De conclusies waartoe de heeren komen, zijn samengevat in de volgende stellingen: a. Een stelsel van Btaatspensionneoring gelijk het Deensche, met verdeeling der administratieve en flnancieele lasten tus- schen Rijk en Gemeente, komt ons ook voor ons land aanbevelenswaardig en uitvoer baar voor; b. Er zal echter een middel moeten wor den ge vonden om te voorkomen, dat som mige gemeenten, binnen wier grenzen door locale omstandigheden veel pensioengerech tigden mochten wonen (b.v. in indastri- eelo centra, en in visschersplaatsen) on evenredig gedrukt zouden worden; c. De leeftijd, waarop de pensioengerech- tigheid ingaat, behoort 65 jaar te wezen; wanneer zich tegen dezen leeftijd in deu beginne te veel beswaren verzetten, dan dient als overgui gsmaatregel in een hoo gere leeftijdsgrens te worden berust; en d. De gelden tot dekking der onkosten van zulk een Staatspensioen behooren, evenals in Denemarken, gevonden te wor den uit de opbrengst van een tegelijkertijd en speciaal voor dit doel in te stellen di recte belasting, welke gelieven moet wor den Van het bezit. VKIJDAG 14 JANUARI 1910. (Vervolg.) Aan de orde De samenstelling der stembureaux voor de verkiezing van een lid van den Gemeen teraad in het lste en in het 2de kiesdistrict. De VoorzitterIk verzoek de heeren Nederhorst, Bokhoven en v. d. Velde het stembureau te willen uitmaken. a. benoeming van 2 leden van het stom bureau in het lste kiesdistrict. De VoorzitterIk geef den heeren in overweging om telkens wanneer het geldt de benoeming van 2 loden gebruik te ma ken van de vrijheid, welke het reglement van orde verleent en beide namen op 1 briefje te plaatsen. Uitgebracht worden 14 stemmen, waar van 13 op de heeren N. A. v. d. Ree en P. J. Kolijn en 1 op de heeren G. Prince en A. J. IJsselstijn, zoodat benoemd zijn de heeren VAN DER REE en KOLIJN. b. benoeming van een voorzitter van het stembureau in het 2de kiesdistrict. Worden uitgebracht 13 stemmen, alle op den heer J. van Galen, terwijl 1 briefje in blanco was, zoodat benoemd is de hoer VAN GAbEN. c. benoeming van 2 leden in hetzelfde stembureau. Uitgebracht worden 14 stemmen, waar van op de heeren R. U. Jongenbarger en H. Knuttel ieder 13 stemmen en op den heer C. P. W. Dessüjg 2 stommen, zoodat benoemd zijn de he<»Ri JONGENBURGER en KNUTTEL. Aan de orde De benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op de Stadsmuziekschool. Worden uitgebracht 14 stemmen, waar van 10 op den heer C. van Veen Az. en 4 op den heer D. Hoogenboom Cz., zoodat benoemd is de heer VAN VEEN. Aan de orde De benoeming van een onderwijzeres) voor de piano-klasse aan de Stads-muziek- bcIiooI. Worden uitgebracht 14 stemmen, alle op mej. J. C. E. OUWENEEL, die, derhalve benoemd is. De Voorzitter: Kan de Raad goedvinden dat deze benoeming geacht wordt te zijn geschied voor 1 jaar? Aldus besloten. De Voorzitter: Ik dank den heeren stem- opnemers voor den verleenden bijstand. Aan de orde Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van woningen aan de Raam. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van perceel Nieuwe haven no. 173. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot verplaatsing van den Handelscursus. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1909. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het praeadvies op het bezwaarschrift van het Bestuur der R. K. Leesvereeniging tegen eene opgelegde vergoeding voor een gas meter. De heer Muijlwijk: M. de V. Ik kan mij met het voorstel van B. en W. niet geheel vereenigen. Het bestuur van de R. K. Leesvereeni ging wenschte by gelegenheid vandeland- bouwfeesten alhier te illumineeren, voor zeker een lofwaardige daad, maar door den Voorzitter van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentelichtfabriekon en den directeur der gasfabriek werd be zwaar gemaakt dat men zou illumineeren op den daar aanwezigen gasmeter op grond dat deze te klein was. Nu was de meter werkelijk te klein voor dat doel maar nu dacht het bestuur der vereeniging dat zij het wei met dien meter kon wagen; het had van verschillende personen advies ge vraagd en die beweerden dat het wel kon. Het bestuur deed het derhalve toch, niet tegenstaande het ontraden was door den voorzitter der Commissie en den directeur der gasfabriek. Dit is af te keuren en in geen geval neem ik die handelwijze in bescherming maar men deed het. De illuminatie is zeer goed gelukt, het bleek in het minst niet dat de druk onvoldoende was, de meter liet dus voldoende door. Daarna besloot de directeur der gasfabriek den meter te doen weghalen en te laten onderzoeken. Dat was niet een gevolg van een defect, hetwelk ontdekt was aan den meter. De directeur liet den meter weghalen om hem eens te doen onderzoeken en daarbij bleek dat de meter defect was. Nu is voor mij de vraag: is dat defect ontstaan doordat er bij die illuminatie te veel gas doorgegaan is of bestond het defect reeds vóór dien tijd Men vergete niet dat de meter al zeer oud was. Hij stond er ook toen er brand was in de Leesvereeniging; toen zal er naar alle waarschijnlijkheid ook wel heel wat gas doorgegaan zijn, ik maak mij sterk dat het heel wat meer zal geweest zijn dan bij de1 illuminatie. Na den brand bleek dat die meter niet stuk was, althans hij Jieeft goed aangewezen. Ook na de landbouwfeesten is niet gebleken dat de meter stuk was; het openbaarde zich althans niet. Na onderzoek echter, na uit elkaar genomen te zijn, bleek hij wel stuk te zijn. Do vraag is dan: wat is.de oorzaak? De brand of de illuminatie? Deze zaak is volstrekt niet uitgemaakt. Wanneer een meter te klein is, zal toch wel het eerste gevolg zijn dat men slecht licht krijgt. Dat is daar niet gebleken. Trouwens, hoevele meters zijn er niet in de stad die te klein zijn, waarop te veel lichten brandenals het gevolg daarvan was dat de meters stuk gingen, dan zou men huiverig worden gas te branden; elk oogenblik zou men aan het gevaar bloot staan door de Commissie voor de Licht fabrieken op de vingers getikt te worden en een aanmerkelijken schadevergoeding te moeten betalen. Maar «aangenomen dat ten gevolge van de illuminatie wat niet bewezen is de meter stuk is gegaan, met welk recht kan de commissie voor de Lichtfabrieken f 32 van het bestuur der vereeniging eischen voor vergoeding van dien meter Als men toch spreekt van vergoeding dan moet er toch schade voor de gemeente zijn. Nu is de meter 16 jaren oudaangezien het een 20-lichtsmeter is bedraagt de huur 20 cents per maand bijgevolg is voor dien meter door de vereeniging aan Huur betaald f 38.20. Maar dan gaat het toch niet aan om te eischen een vergoeding van f 32 als reeds veel meer aan huur is betaald! Dat is de onbillijkheid wel wat te ver gedreven. Men heeft aan huur reeds f 38.20 betaald en nu zou de gemeente nog eens zeggen ik mpet pu nog f 32 voor vergoeding hebben. Dat gaat niet op. Het bestuur der vereeniging is dan ook gaan klagen en toen heeft de Commissie haar eisch verlaagd tot f 18.35. Ook daar mede kon het bestuur niet instemmen en dat kan ik best plaatsen. Met welk recht vraagt men vergoeding De verordening spreekt wel van afsnijding der gasleiding wanneer er iets onbehoorlijks geschiedt, maar nergens is daarin sprake van het opleggen van boete. Als de verordening hiervan sprak dan zou ik het zeker goed kunnen vinden dat aan de Leesvereeniging een kleine boete werd opgelegd terzake van ongehoorzaamheid. In geen geval zou ik er voor te vinden zijn om te zeggen ge moet mij zooveel vergoeden. Dat gaat niet aan, want de meter is ruimschoots be taald door de huur. De heer van der TorrenM. de V.Bij het lezen der desbetreffende stukken ben ik tot de conclusie gekomen dat, wanneer de meter gebleken was niet defect te zijn,' hij weder op zijn plaats zou zijn gezet en dat de zaak daarmede zou zijn afgeloopen. Dit vind ik in het algemeen te betreuren. Wanneer toch een daad geschiedt tegen den wil van den directeur der gasfabriek en tegen het advies van den voorzitter der Commissie voor de Lichtfabrieken dan mag zoo iets niet ongestraft blijven. Er is slechts óón straf, namelijk het afsnijden der gas leiding of het weigeren van verdere leve ring van gas, maar dat acht ik in het al gemeen een te gestrenge straf. Ik wenschte daarom aaa B. en W. te vragen te willen overwegen of niet bepalingen zijn te maken tengevolge waarvan het voortaan mogelijk zal zqn bij handelingen als waarvan hier sprake is bijv.' boete op te leggen. De VoorzitterIk geef den heer v. d. Torren de toezegging dat ik zijn denkbeeld in het college van B. en W. ter sprake zal brengen. De heer van Galen M. de - V. 1 De heer Muijlwijk heeft gezegd dat door den voor zitter der Commissie voor de Lichtfabrieken en door den directeur der gasfabriek be zwaar gemaakt is tegen het aanbrengen van de illuminatie op den gewonen meter. Dat is wel waar maar ik moet er toch iets aan toevoegen. Toen de aanvrage van het bestuur der Leesvereeniging om de illuminatie op den aanwezigen meter te doen branden inkwam was ik toevallig ten sfcadhuize. De heer Muijlwijk telephoneerde er toen ook over. Ik heb er met den Burgemeester over ge spróken en daarop is door dezen aan de gasfabriek telephonisch, niet verzocht, maar gelast: wanneer het kon gebeuren met den gewonen meter dan moest het ook. Echter kon het niet volgens den directeur der gas fabriek. Ik heb toen, om ook zekerheid voor mij zelf te krijgen, er over met den deskundige van het bestuur der vereeniging gesproken en die man is tenslotte tot de con clusie gekomen dat het niet kon hij moest toegevenik erken, het gaat niet. Dat heb ik vervolgens medegedeeld aan 2 leden van genoemd bestuur en ik dacht dat daarmede de zaak uit was. De heeren zijn desondanks toch doorgegaan en hebben eigener autori teit een aansluiting gemaakt op den aan wezigen meter. Ik zelf heb het 's avonds zien branden en toen ik er met den direc teur- over sprak deelde deze mij mede dat hij zelf er niets van wist, dat men het buiten hem om had gedaan. Hij heeft toen den meter laten weghalen en dien laten onderzoeken door de firma Wilson in den Haag, die gewoonlijk de meters onderzoekt en repareert, en die heeft geconstateerd dat de meter lek was en dat dit hoogstwaar schijnlijk een gevolg hiervan was, dat er te veel van den meter gevergd was. Nu kwam het den directeur voor dat daarvoor toch eenige schadevergoeding dien de betaald te worden. Hij meende fierst het volle bedrag \e moeten eischen maar de Commissievoor de Lichtfabrieken oordeelde het niet billijk het volle bedrag in rekening te brengendaar het echter een meter be trof die nog jaren had kunnen dienstdoen wenschte «zij het bedrag te halveeren en dat is ook geschiedt. Ik zie volstrekt niet in dat daarin iets onbillijks gelegen is. Wanneer iemand mis bruik maakt van een toestel, dat hij van de gasfabriek in huur heeft dan is het niet meer dan billijk dat hij eventueel daaruit voortvloeiende Bchade vergoedt. Wil men nu dat bedrag van f 18.35 ver lagen en op f 10 b.v. stellen, dan zal ik mij daartegen ver-zetten. Het is mij alleen om het principe te doen en dat moet hier ge handhaafd worden. Het gaat niet aan dat gasverbruikers maar op eigen gezag te werk gaan en aansluitingen maken buiten het advies van den directeur der gasfabriek om. (Wordt vervolgd). Vrijdagmorgen had in liet Duitschc grens- plaatsje Hassum by Gennep een gerechtelijk onderzoek plaats naar een aantal ernstige gevallen van diefstal en valscbheid in ge schrifte, waarvan zekere Ripkens en diens kornuiten werden beschuldigd. Drie gevange nen uit 's Hertogenbosch werden door de Nederl. raarecliaassee met den trein aft 's Bosch naar Hassum overgebracht om bij het onderzoek tegenwoordig te zjjn. ('s H. Ct.) Zaterdagnacht werd in de Zandstraat te Rotterdam aangehouden de 21-jirige G. Z., zich noemende W. Grutias. H(j wordt nl. verdacht zich te Amsterdam schuldig te heb ben gemaakt aan verschilleade diefstallen, waarvoor zijn medeplichtigen reeds eenigen tijd geleden veroordeeld werden. Ook moet hij zich te Breda hebben schuldig gemaakt aau diefstal van tafelzilver, waar hij zich destijds G. de Vries noemde. Door het aannemen van valsche nam«n had hij zich schuil weten te hoaden hij vertoefde den laatsten tijd te Rotterdam, waar hy op den Schiedamscben dijk woonde. De commissaris van politie der 6e sectie te Amsterdam verzoekt aanhouding van den 20-jarigen kantoorbediende F. H. M. M. Gies- kes, Marnixstraat 262 te Amsterdam, verdacht van valschheid in geschriften en gebruikma king daaryan ten nadeele van zyn patroon G. L. Del Baere, assuradeur, wonende te Zeist en kantoor houdende aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. De verdachte is voortvlachtig. Men schrijft uit Den Bosch: De „Groat Swerree", die Zaterdagavond jl.f door oenige Oeteldonksche dames op touw gezet, door eenige Oeteldonksche „ko miekelingen" in de „HerrebergKersino" met medewerking vfcn Soleer en Hes se, die volgens het programma „mit deus ge- legenigheid der eigen Wèf hadden meege bracht", is prachtig van stapel geloopen. De „Herreberg" zat worstvol, en de aanwezigen hebben zich kosteljjk vermaakt. Na afloop werd er natuurlijk „gedaanst" en dat duur de tot laat in den nacht. Het was een echt f\jne Oeteldonksche partij! Hetgeen voldoen de kan blijken uit het onderschrift van 't programma„De vrollie wordt verzocht onder de uit vuuring niet te kwèbbele en de klèn hnujkes aaf te zette; de kèls nie te rooke of op de vloer te spauwe". Men meldt uit Veanendaal, dat de staking op de fabriek van de Gebroeders van Leeu wen aldaar zich gisteren heeft^uitgebreid. Na den eersten schaftyd legden 10 arbeid sters het werk neer, niettegenstaande de patroons hadden bekend gemaakt, dat de stakers zich als ontslagen konden beschou wen. J Ia 't geheel zjjn er 50, meest volwassen personen in staking, Onder de 56, die aan den arbeid zyn gebleven, zgn 12 volwassenen, de anderen zijn jongens en meisjes van 12 tot 17 jaar. Zondagavond omstreeks 11 uur is in het Kanaal te Lemelerveld verdronken de pol derwerker vermoedelijk genaamd Reiuder \ybudenberg, wonende te Apeldoorn, werk zaam aan de spoorlijn Deventer—Ommen. Hij schijnt door de duisternis misleid en mogelijk onder den iuvloed van sterken drank te water te zijn geraakt. (Zw. Ct.) Uit de lijst van krediteuren in het fail lissement Dieters, oud-lid van Gedepateerde Staten van Groningen, blijkt dat het totaal der vorderingen ongeveer f 750.000 bedraagt en drie flnancieele ondernemingen bij dit faillissement zijn betrokken voor f 240.277, f 197.677 en f 57.416. Verder is er nog een lange lijst van par ticulieren, waarbjj een vordering is van f 87.868^Eon vordering van f 20 000 voor niet **^int;voorde gelden en f 6280 voor provisie worden door den failliet betwist. Door ontploffing van gasoline in de wo ning van den burgemeester van Neurenberg kregen twee dienstboden zoodanige brand wonden, dat zij in 't ziekenhuis bezweken. De burgemeester, die ter hulp snelde, werd zwaar gewond. De beschuldiging, ingebracht tegen Charles L. Heicke, secretaris, en vier andere beambten - der American Sugar Refining Cy., wegens valsche aangiften in vier gevallen en wegens poging tot belastingontduiking in twee ge vallen bij het-afwegen van ingevoerde sui ker, is door do jnry te Newyork gegrond verklaard. In het verhaal, dat de metselaar de Leeuw aan het Hbl. van de mishandeling, waaraan hg van de zijde van slakende metselaars en opperlieden heeft blootgestaan, werd o. m. gezegd, dat hij tevergeefs de hulp had in geroepen van oen adj onderofficier en een sergeant-m ijoor. De bedoelde militairen, de adj.-onderofflcier Lamaire en de serg.-majoor van Rijt, beiden van het 7e reg. inf. zijn als getuigen gehoord en hebben toen verklaard dat zij wel een opstootje gezian hebben, maar hun hulp door niemand is ingeroepen, zoodat ook tasschen hen en den mishandelden met selaar niet de minste relatie bestaan heeft. Verschillende wegen gaande, hebben zy bet groepje stakers spoedig uit het oog verloren. Te Amsterdam is Zondagmiddag in het Paleis voor Volksvlijt vanwege het Lande lijk Comité der Internationale Anti-militaris ten vereeniging onder leiding- van den beer Croiset een protest-meeting gehoudeq tegen de veroordeeling der drie dienstweigeraars de Boer, Kamper en Koning. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door de ex-dienstweigeraars J. Terwey en C. Kriller, daarna door Kolthek, Reynders, Domela Nieuwenhuis en ds. Schermerhorn. Uit het gesprokene teekenen wij slechts op, datReynders en Kuithek dienstweige ring als strijdmiddel der anti-militarische be weging veroordeelden, omdat jonge menscben van 19 k 20 jaar er het slachtoffer van worden, zonder dat er eenig nut door wordt afgeworpen. Dit is ook het standpunt, inge nomen door het internationale anti militaris tische congres. De leiders der beweging hebben dan ook nooit tot dienstweigering aan gespoord. Na afloop had de gewone vertooning in de stad plaats, waarbij de politie eenige ge voelige klappen met den gammistok onder de betoogers uitdeelde en een arrestant maakte. Later kwam het troepje echter weer by el kaar, maar was aanmerkelijk gedund Het slot was dat de laatst-overgeblevene betoo gers, een drietal socialische liederen zingende juffers en een met cape omhangen jongeling, op den Nienwendijk de bescherming van een politie-hgent inriepen tegen de achter hen opdringende en jauwende straatjeugd. Gisterenacht is A. v. B., werkzaam aan de ijzergieterij de Etna te Breda, terwijl h(j een in gang zijnde machine smeerde, door een riem gegrepen en met verbrijzeld been opgenomeq. Eenige minnten daarna over leed hij. De ongelukkige was gehuwd en vader van 7 jeugdige kinderen. Eergisterenmiddag tegen 5 uur is te IJotai- denjuitgebrand het magazijn van ongeregelde goederen met woonhuis van J. Keesje, 't duurde ruim een nor voor water gegeven kon worden. Toen men daarna den brand krachtig aanpakte, was het gevaar spoedig geweken, ofschoon reeds de tegenoverliggende en naastgelegen perceelen in brand stondeu. Verzekering dekt de schade. De brand moet zjjn ontstaan, doordien de bewoner de lamp uit de petroleumkachel, die Zondags brandde voor het drooghouden der goederen, liet vallen. Omtrent de Elektra-Opvoering schrjjft men ons: Thans zal de Elektra-opvoering niet 11 doch 12 Februari in het Gebouw van Kansten en Wetenschappen te 's Gravenhage, plaats hebben. Aangezien het Gebouw den lOn Febr. den avond waarop das de generale repetitie moest plaats vinden, gehuurd was door de heeren Gebrs. van Lier en dien avond voor dat doel niet wilden afstaan dan tegen betaling van een onmogelijke schade loosstelling, wordt thans de generale repe titie welke niet toegankelijk is den lieu gehouden en de uitvoering bepaald op Zaterdagavond 12 Februari. Gelukkig doch niet dan na veel moeite is het concert-bureau de Haan ar in geslaagd zich van de mede werking van alle contractanten op dezen datara te verzekeren. Op dringende aanbeveling van Richard Strauss is thans als Elektra geengageerd Daitschland's eerste dramatische zangeres en beroemdste El.ktra vertolkster Frao Th. Plaichinger van de Hof Oper Berlin verder zooals men reeds weetOttilie Metzger, Mar. Siems, Perron, Jos. Tyssen. Voor de kleine partijen, die uitsluitend ook door solisten bezet worden is o.a. geengageerd Theod. Laitermann, Herman Schram Frao Keiler, Weber enz. enz. De Decors werden geheel nieuw vervaardigd in het atelier van Prof. Lutkemeyer Coburg. De moordenaar van de Hambargsche pandjeshuishoudster is ui gevat. Het is een koffiehui.sbediendo bniten betrekking, Arinr Holste geheeten. Het had de aandacht ge trokken van twee meisjes van pleizier, die wisten dat Holste op zwart zaad zat, dut hij plotseling het geld zoo liet rollen. En verder waarschuwde ook een koopman de politie, dat Holste bij hem een nieuw pak kleeren gekocht en de oude plunje, vol bloed vlekken, bij hem achtergelaten had. In een koffiehuis herkende tpen Holste en nam hem in hechtenis. Hij heeft volledig bekend. Hü zeide, dat bij de vrouw kende en haar uit den weg geruimd had, om aan geld te komen. Gisterenmiddag is de sneltrein, uit Utrecht, bij aankomst aan het station Amsterdam W.P. te 12 unr 44, aldaar, tegen het stoot- juk gereden roet bet gevolg, dat drie der reizigers door den forschen stoot aan hoofd en beenen verwondingen bekwamen en in het Ziekenhuis voorloopig heelkundig moesten worden behandeld. Een van de drie moest daar voorloopig blijven. Een drietal rijtuigen waren zoodanig beschadigd, dat zij uit den trein moesten worden gezet. Het stootjuk was verbrijzeld en het trottoir buiten het station een heel eind opgeschoven. GOUDA, 18 Januari 1910. De Vereeniging „Gouda Vooruit" zal Vrij dag 21 Januari a.s des avonds 8i ure, eene bestuursvergadering houden in hotel „De Zalm". Het dure brood noopte de afdeoüng Moordrecht—Gouderak van het Algemeen Nederl. Werklieden verbond tot de oprich ting eener coöperatieve bakkerij. Het onmiddellijk gevolg was, dat de bak kers de broodprijzen met 5 cent afsloegen! Hedenmorgen werd door de Burgemeester van Waddinxveen aan den gemeente-veld wachter Ringelenstein de zilveren medaille uitgereikt voor twintig-jarigen trouwen dienst. Naar w{j vernemen zal Donderdagavond den gemeente-veldwachter Ringelenstein te Waddinxveen een serenade worden gebracht. Zooals destijds werd medegedeeld, wendde de openbare onderwijzer Dijkgraaf te Schoon hoven, die bij de jongste verkiezing voorde Tweede Kamer in bet district Scboterlapd, ten gunste van de candidatuar-Bergmeijer (S. D. A. P.) optrad, zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, met een klacht over de handeling van den burgemeester van Opsterland. Deze zou geweigerd hebben Dijkgraaf te doen optreden te Gorredjjk en Beets. De burgemeester heeft daarop nu geant woord, dat hem van weigering niets bekend is; trouwens vergunning voor dergelijke vergaderingen is ook niet noodig. Echter, hij heeft een onderzoek ingesteld en wat blijkt nu: Dat den politieagent te Gorredijk door een kastelein te Gorredijk gevraagd was of h(j op den 1 en Kerstdag langer mocht tappen, waarop deze ant woordde, daarvoor geeft de burgemeester geen verlof, wel op den 2en Kerstdag. Wat Beets betreft, den kastelein was nooit gevraagd zjjne zaal voor eene verga dering beschikbaar te hoaden. De burgemeester heeft den ook den Mi nister verzocht adressant in overwoging te geven later den burgemeester in kennis te stellen met te houden vergaderingen, opdat bfi eventueele ongeregeldheden, politietoe zicht aanwezig zy. (V.) 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 18 Jan. No. 20873 i 1500. 1042 f 1000. 11889, 12325, 14252 en 19630 ieder i 400. 5324, 10863 en 19256 ieder 1 200. 792, 1655, 1809, 2392, 2816, 5696, 8238, 8518, 10256, 11001 en 08275 ieder f 100. Pr(jzen van I 70. 193 3681 7711 10399 12478 15767 17985 234 3734 76 10414 12683 15916 18085 66 71 7977 21 12845 18 96 345 4089 8028 10535 12910 16003 18321 88 97 68 49 85 9 18411 683 4121 72 97 13051 36 75 960 4270 8120 10610 13192 16100 93 1279 4948 8204 10720 13284 16227 18621 1417 5151 76 10849 13457 16436 41 1528 5318 8348 10908 Ï2 81 50 98 86 91 51 136o2 16590 18703 1679 5614 8461 1(124 13790 16713 22 1924 5741 93 29 13838 83 73 73 93 8832 57 13930 16850 88 2071 5924 38 87 14099 16980 19168 2432 6174 63 11224 14171 94 75 •48 99 92 83 14401 17141 19220 2666 6278 9403 11620 14551 17216 19367 74 86 9513 63 14978 17384 19647 2712 6771 9638 11701 15040 98 19706 77 7027 9744 11893 15239 17561 19938 3076 7152 47 11970 16356 89 20064 3120 7357 9827 12046 63 17738 78 71 7430 39 92 15510 17906 20145 81 7615 10003 96 28 28 20630 3298 91 13 12446 15613 58 20731 3335 7611 54 20899 WOENSDAG 12 JANUARI. U.K. 11. K Staatsleeninqen. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 21/, 77V8 - Portugal. Ublig. Tabaksmouo polieleeniug (500—5000 fr.) 41 j97'/o Rentelooze certif. f 6.10 1 Oblig. 2e Serie fr. 2500 3 57Vg Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 97»./, Hypothee. Staatsl. 1892 6 998/« Rusland. Iwang. Dombr. Obli- gatien 4'/s 985/4 Azib. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 49 Hypotheek-Danke n Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 97 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 41/, 1008/a Pandb. Utrechtsehe Hypb. 4 99' Pandb. Westlandscbe Hypb. 4 100 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 98 V, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/s 1011 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99 */3 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'^ 99 Pandb. öataafsche Hypb. 4 110 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 99Vi Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Scheepvaart-Maatschappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4Vj 100 Stoomvaart M|j. „Triton" Obl. 5 100 Premieleeningen Belgie. Stad Antwerpen 1887 2/, 97 8/4 Diversen Laan v. Meerdervoort Mij. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 991 1 worden alle tot BALANSPRIJZEN OPGERUIMD. Dinsdag 18 Jan. 1910. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 35, 2e 30 en 3e 26 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goeden aanvoer ie kwaliteit 32, 2e 28, en 3e 24 ct. per half KG. Stiereü goeds aanvoer, prijzen waren "voor iste kwal. 30, ade kwal. 27, 3de kwal. 24 cents per jjelf kilo. Handel in vet vee, vette stieren traag, lager in prijs, vette kalveren prijshoudend. Óp de magere markt was de handel teleurstellend, prij zen iets lager. B u r g 0 r t u K e Stand. GEBOREN13 Jan. Alida, ouders A. Lexmond en A. Biom. 16. Arie, ouders H. Wieser en F. van Hattum. Huibertus Jacobus, ouders K. F. Hammer eu A. Kooi. Johanna, ouders A. Nienwveld en J. v. d. Valk. 17. Wilhelmina Maria, ouders K. W. Slingerland en A. Boogaard!. 18. Hendrika Dirks, naders H. Wortman,. en H. G. Doornbos. Thomas Petras, ouders P. J. var. Leeuwen en J. H. Hoogenboom. OVERLEDEN 15 Jan. A. N&otenboom, 37 j. A. de Vroege, echtg. van D. Holt- haysen, 47 j L. van Reeden, wed. A. F. Korper, 74 j. J. J. Bronwers, 2 ro. 18. M. E. Raabe, 69 j. Afdeding IIHOliKï'.iliilUIS. ROZENDAAB HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoop© prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Vereeniging tAr menzorg". Daar de verpakking onzor KISA DRUP PELS De Vrij veelvnldig wordt nage bootst om Kinapraeparaten van andere horkomst aan den man te brengen, wijzen wij er op dat roode doozen zonder den naam ff. M i 1.1 f 1 doch met opschrift „Kinadruppels", niet uit onze fabriek af kornet tg zfjit. Men eische daarom uitdrukkelijk Dr. H. VAHJflV&'f Phirio. Chita. Fabriek, Dia Haag Hij heeft geen druppel drank meer over zijn lippen gehad. Ik heb tot nu toe geen droppel drank meer ovei mijn lippen gehad. Reeds na het gebruik der eerste doos was ik zoo goed als genezen. Ik ben U dan ook ten hoogste dankbaar voor Uw voortreffelijk middel. Ik zal het dan ook een ieder aanbevelen. F. Dirks, p/a Mevr. de Wed: Dirks, te Haarlem. Een monster van het merkwaar digs Coza poeder wordt gratis toe gezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee Melk, LikeurAbsintBier, Water of in het voedsel zonder dat het noodig is, dat de dronkaard er iets van aj weet. Het COZA POEDER bezit de won derbare. eigenschap om tegenzin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, ateint enz.) bij den dronkaard op te wekken liet COZA POEDER werkt zoo onop gemerkt en zeker dat de cchtgenoote, tie zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patient ooit behoeft te weten waaraan hij zijne red ding ie danken heeft. H/t COZA POEDER heeft het huise lijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duuaiden personen van schaamte on oneer gerei en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der Mij. gemaakthet heeft menig jong persoon op den rechten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onscha delijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is ver krijgbaar in alle apotheken en in het vol gend depót, te GoudaWOLFF Co. Onze depóthouders reiken het attesten- boek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U direct naar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoende middel tegen dronkenschap. nabg Gouda, bevattende 4 groote Kame s, groote Keuken, Kelder en Zolder, Te be vragen bg den pachter beaedendijks.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2