I>. S.t.MSO.H. ADVERTENTIE tT. BINNENLAND. Verspreide Berichten, VKKfiADERMG U\ DEK GEMEENTEHUI) Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. 392"° taats-loterij. Maalcls, Costumes, atlouses cte. VrwiiijuiiK Ali MKVZOii hij, is thans in tweo Britsche kampen Re- scheiden, aan de eene zijde schaart men zich naast de Unionisten, aan de andere naast de liberalen. Dat is e«.n gevaar voor den nationalen geeBt en ook vcor den godsdienst. Als de Iersche katholieken zich met de En- gelsche politieke partijen vereenzelvigen, zal dit zoowel den nationalen geest als den godsdienst schade brengen. Blijkbaar wil deze bisschop das een vol komen zelfstandige Iersche katholieke party. Te New-York zyn statistieken openhaar gemaakt van de voorraden voedingsmidde len door verschillende trutst in magazijnen en koelpakhuizen opgeslagen. En die statis tieken trekken in de Unie wei de aandacht. Want van de zyde der trust wordt steeds beweerd, dat de hoogo pryzen der levens middelen, waaronder Amerika thans gebukt gaat, 'een gevolg zyn van do schaarschte aan levensmiddelen, maar de thans bekend geworden cyfers omtrent de opgestapelde voorraden toonen, dat van schaarschte niet kan worden gesproken. Er zyn levensmiddelen genoeg aanwezig, maar ze zyn achtergehou den. De waarde van de in magazijnen en koelpakhuizen opgeslagen voorraden wordt op meer dan 7000 millioen gulden geschat. Reusachtig zyn de voorraden vleesch: 14 millioen runderen, G millioen kalveren, 25 millioen schapen en lammeren en 50 millioen varkens. In 78 vischpakhuizen is voor een waarde van 60 millioen opgeslagen. En dun zyn er niet minder reusachtige voorraden aan eieren, gevogelte, fi uit, aardappelen, groenten, boter, kaas, enz. De waarde aan kaas en boter alleen wordt wel op 250 millioen geschat. Zoo blykt toch wel dat de duurte in Ame rika voor een groot deel kunstmatig is. De Vereenigde Staten toouen hier wel zeer duidelijk, welke nadoelen-het protectio nisme met zich brengt. Vrije invoer zou dio speculaties van de trusts zeer zeker hebben doen mislukken. Wanneer de Nieren ziek zijn, wordt het geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan vergiftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het ge- heele lichaam verbreid beeft. Het groote werk der nieren is om uit bet bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of ziek zijn, kannen zy hun werk niet behoorlijk volbrengen en wordt bet geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Dat is de reden, dat gij u zoo afgemat terneergeslagen en prikkelbaur gevoelt. Het is of gij geen kracht, geen energie of werk last hebt. 's Morgens hebt gij een ellendig gevoel in aw rug, en pijn in de londenen en zijden, uw oogen zijn opgeblazen en uw ledematen rheumatisch, vooral by vochtig weer. Uw urine is bewRkt en komt brande rig en onregelmatig. Tenzij hot urinezuur onmiddellijk wordt uitgedreven, worden uw leveusdeeler. aant getast en treden noodlottige ziekten op; de nieren worden cel na cel vernietigd en de blaas verliest misschien haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan het urinezuur oplossen en de nieren helpen om du onzniverheden nit het bloed te filtreeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn als zoo danig bekend. Zy werken rechtstreek? op de nieren en blaas en herstellen ban natuurlijke werking. Let erop, dat de jniste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, en de handteekening van James Foster op de doos voorkomon en weigert alle namaak. De echte zyn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., West- haven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zo8 dooien. Frankrijk. Vijftig man van den kleinen kruiser „Fri- ant" van het Marokko-eskader zyn ziek geworden door het gebruik van bedorven vloesch. De burgemeester van Tauriers is door do civiele rechtbank t& JLargentière tot 50 frc. schadevergoeding ain den pastoor veroor deeld, omdat hij Hé} kerkklokken had laten luiden by oen bnJgMlyke begrafenis. De deken van dd rechtsfaculteit iu Parjjs, Lyon Cohen, om wien de studenten zooveel kabaal hebben veroorzaakt, heeft zyn ont slag genomen. Duitschland. De krijgsraad van de eerste divisie cava lerie dor garde in Berlijn heeft den sergeant Mannigel en den sergeant Schröck resp. tot acht en zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdut zy op straat twee officieren in politiek hadden mishandeld. De officieren hadden zich direct bekend gemaakt. In het noorden van Finland is gevonden, zonder mand, de ballon „Luna", die eeuige weken geleden in Saksen was opgestegen met luitenant Richter. Over het lot van don luchtschipper is niets bekend geworden. Engeland. Gisteren waren voor den zetél der univer siteiten in Glasgow en Aberdeen uitgebracht: 4734 stemmen op den conservatief Craik 3317 op den nnionist-vryhandelaar Pollock. Aan de St. Andrews universiteit was de stand gistermiddag 540 stemmeu vooriden liberalen uniJuist Finlay, 282 stemmen voor den liberaal Simpson. Rusland. Doebrowin, dio als voorzitter van den reactionnaireu Bond van het Russische volk is afgetreden omdat by den Bond in den laatsten tyd geducht gecompromitteerd had, is vervangen door senator Riraski van Kor- sakow. Turkije. Aan de Grieksche grens, op het mi'itaire station Dereli, is een Grieksche herder door Tarksche soldaten doodgeschoten. Dit is de zesde maal in de laatste weken,, dat een Griek door Tarksche soldalen is gedood. In Smyrna zijn drie Grieken opgehangen, die hebben deelgenomen ann de ontvoering van den Engelsclimnn Patterson. Marokko. De Spaansche bewakingstroepen van Nador zyn weer door inboorlingen aangevallen twee soldaten werden gewond, doch de aan val werd afgeslagen. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 8 Februari. Aon de orde komt de behandeling van de Oorlogsbegrooting en van de VestiDgbe- grooting. Do heer van Voorst tot Voorst, bespre- keude den geest onder het officierskorps, stemt geheel iu met de betoogen van de hoeren Lobman en Tydeman, inzake de door den minister Sabron genomen bekende be schikking jegens kolonel Roest van Limburg. In het algemeen den geest onder het of ficierskorps nagaande, en daarby den offi ciersbond beschouwende als een gevaarlijke nitwas, meent spreker dat het plicht is voor ide Regeering vooral open oog te hebben voor de maatschappelijke positie van den officier. De heer van Lamsweerde bespreekt het doel, en vraagt den minister of een officier die een tweegevecht weigert, en dan, volgens de heerschende eerbegrippen in het leger, door zyn kameraden wordt doodverklaard, daarvan nadeel zal ondervinden in zyn promotie. De heer Staal constateert, dat van den zomer de proef met bet twee-ploegenstelsel mislukt is, en concludeert daaruit dat de invoering er van ontijdig, dus verkeerd was. Verder wensebt spreker een beperkt getal viermaanders en daarbij alleen in te deelen manschappen, die nit een fysiek oogpunt en door de noodige geoefendheid daarvoor ge schikt kunnen worder. geacht. Ten aanzien dor conduite-staten zet spre ker als zyn vaste overtuiging uiteen, dat de minister zich niet gebonden moet achten aan het oordeel, dat in de beoordeelingslyst door den beoordeelenden chef wordt uitge sproken, doch, indien hij zich niet voldoende ingelicht of bevredigd acht, zich volle vrij heid moet voorbehouden om langs anderen weg inlichtingen omtrent den beoordeelde in te winnen, mits echter dan ook die nadere inlichtingen ter kennis van den beoordeelde worden gebracht. Eindelijk dringt hy krachtig aan op snelle afwerking van de stelling van Arasterdam. Ten-slotte fpreekt de heer Staal over de offleiersbonden, en betreurt hy een dergelijke splitsing in ons offleierskorps. De heer van deu Biesen acht het een dure plicht der vaderlandsliefde, de Amster- dauische stelling af te werken. De heer van Löben Seis geeft wat het duel betreft, in overweging instelling van een Raad van Eer voor officieren, zooals die in Duitschland bestaat, ter beslechting van beleedigings- en dergelijke kwesties, en waardoor veelal tweegevechten voorkomen zullen kannen worden. Op onze kast is ter verdediging bijna niets Aanwezig. Na verdere discussie krijgt de minister van Oorlog het woerd, die verschillende sprekers beantwoordende, meent dat snelle afwerking van de Amsterdam>che stelling allernoodza kelijkst behoort te worden voorafgegaan door versterking van onze havens aan de west zijde, waar wy het allereerst een eventueele schending van onze neutraliteit te duchten zouden hebben, terwijl aan de zuid-oostzijde ons veldleger in orde moet gemaakt worden. Dit slnit echter geenszins in dat aan'de afwerking der stelling niets gedaan zal wor-. den. Inzake de approviande.ericg van de stelling is de regeering diligent. Maatregelen zyn in voorbereiding. Deze znllen, ook ir. vredestijd, veel geld kostenreeds op de begrooting voor 1911 hoopt de minister voor deze zaak gelden te kunnen aanvragen. Do minister verdedigt het standpunt van minister Sabron in de Bredase lie kwestie, een standpunt, door dien bewindsman inge nomen in het belang van de tucht in het leger. Wat het doel betreft, verzekert de minister volmondig, dat een officier, die weigert een tweegevecht aan te gaan, daardoor in zijn promotie niet benadeeld zal worden, en dat hy een dergelyken officier de hand boven bet hoofd zal honden. By de door den minister in te dienen nieuwe Militiewet hoopt hy verschillende nadoelen, t .verbonden aan het twee ploegen- stelsel, op te heffen. De viermaanders zullen niet geheel kunnen verdwijnen, maar de minister hoopt zich te kunnen beperken tot fysiek geschikte en degelijk voorbereide man nen, welker aantal dan geleidelijk kan worden uitgebreid. De minister verdedigd de discolatie van het 2e regiment huzaren. Mobilisatie la minute zou tóch niet mogelijk zyn geweest, met het oog op gebrek aan vrijwilligers.. De minister is het volkomen eens met den heer Staal, dat elke vereeniging van officie ren, die slechts eigen belang op liet oog heeft, nit den booze is van het standpant van leger belang. Tenslotte betoogt de minister uitvoerig dat, tot behoud van de haven te Scbeveningen, als men tot verdieping van die haven over gaat, een onafwijsbare eiscli is het plaatsen van een foit. Na replieken wordt do Oorlogsbegrooting aangenomen. Daarna komt in behandeling de W a t e r s t a a t s b e g r o o t i n g. Morgen 11 uur voortzetting. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1910. (Vervolg.) Ik heb hier bij mij het jaarverslag van de arbeidsbeurs te Arnhem, waaruit het wel de moeite waard is iets voor te lezendaar wordt gezegd „Denzelfden dag, dat de Gemeente-Ar beidsbeurs hare wachtkamers openstelde, maakte de Arbeidsbeurs van de Vereeni ging „Samenwerking" een einde aan haar werkzaamheden Bereidwillig werden eenige registers enz., welke in het begin voor de nieuwe Arbeids beurs wellicht eenig nut konden hebben, door die Vereeniging overgedragen. Zoo was dan de particuliere door de Ge meente-Arbeidsbeurs vervangen. Het is het bestuur een behoefte om te verklaren, dat het de overtuiging he^ft behouden, dat daardoor gehandeld is, niet alleen in den geest des tijds, maar ook in de goede rich ting. Mochten enkelen zich soms een oogenblik bezorgd hebben gemaakt, dat het adres van de Vereeniging „Armenzorg" een verkeer den stempel op de nieuwe Gemeente-instel ling zou drukken, het afgeloopen jaar zal wel onweersprekelijk hebben aangetoond, dat die vrees ongegrond was. Er bestaat niet de minste band met Armenzorgde Arbeidsbeurs bemiddelt, en brengt werkge vers eh werknemers bijeen, zonder dat een oogenblik, bij wie van hen dan ook, de, trouwens onjuiste, gedachte opkomt, dat er armenzaken behandeld worden. Men mag aannemen, dat nog slechts zeer weinigen zich herinneren, dat de stoot, welke tot oprichting van de Arbeidsbeurs leidde, van Armenzorg is uitgegaan. Reeds dat is een reden tot groote tevredenheid. De ondervinding heeft verder geleerd, dat het publiek, speciaal de werknemers een Gemeente-Arbeidsbeurs wenschen. In de eerste weken heeft de directeur zeer dikwijls uit den mond der werklieden vernomen, dat zij veel liever naar de Arbeidsbeurs der Gemeente gaan, dan vroeger naar de par ticuliere. Men moge dat een ongemotiveerde opvatting vinden, er behoort met zulk een stemming rekening te worden gehouden, een stemming, welke ook in Duitschland op meer dan een plaats bleek. Een gevolg van die meening onder de werklieden was, dat zich een geheel andere soort aan de Gemeente-Arbeidsbeurs ging aanmelden, dan de clientele van „Samen werking". De groote toeloop van minderwaardige elementen, m. a. w. van personen die wel werk vragen, maar het minder gaarne krij gen, welke in de maand Maart nog plaats had, verminderde ziender oogen, en daar voor kwamen personen van veel beter ge halte. Het aantal vaklieden, dat gebruik van de Arbeidsbeurs maakte, werd steeds grooter, ook al als gevolg hiervan, dat door het college van B. en W. was besloten, den directeuren der onderscheidene takken van gemeentedienst op te dragen, bij het zoeken van werkkrachten gebruik te maken van de bemiddeling der Gemeente-Arbeidsbeurs, althans te trachten om werklieden door tusschenkomst der Arbeidsbeurzen te ver krijgen. Het vooroordeel, dat een arbeidsbeurs er alleen is voor de minderwaardigen, waar van men in het buitenland reeds lang is teruggekomen, kan natuurlijk eerst lang zaam geheel overwonnen worden. Ook wenden in vele gevallen werkgevers zich eerst dan tot de Arbeidsbeurs, indien ze zelf geen kans zien spoedig de betref fende werkkrachten te krijgen. Naar aanleiding van een verzoek aan de4 Regeering gedaan door het bestüur der Arbeidsbeurs van 's-Gravenhage om ver goeding van kosten veroorzaakt door het gebruik der intercommunale telephoon, is hiervoor op de rijksbegrooting voor 1908 f 1000 ten behoeve van daarvoor in aan merking komende beurzen uitgetrokken. Voor plaatsingen naar buiten ontbrak het den werkzoekenden in den regel aan het noodige reisgeld. Op een verzoek door het bestuur gericht aan Burgemeester en Wet houders, stelde dit college als proef f 100 beschikbaar uit de bëtrokken post der ge meente-begrooting, om daaruit reisgelden voor te schieten aan ingezetenen, die van wege de Arbeidsbeurs tot het bekomen van werk worden uitgezonden. Zooveel mogelijk zal echter getracht worden de voorgescho ten reiskosten weder terug te krijgen en in 1907 zijn dan ook alle voorgeschoten reis kosten door de betreffende werkgevers of werknemers terugbetaald." Ook heb ik hier nog een uittreksel van een statistiek over 1909, waarin voorkomen de cijfers van aanbiedingen en aanvragen bij verschillende gemeentelijke arbeidsbeur zen. In Amsterdam waren er verleden jaar 1470 aanbiedingen van werk en 1256 aan vragen van patroonsin Arnhem waren die cijfers 232 en 140te Delft 42 en 106 te DordxeGht 143 en 55 enz. Te Gouda, waar nog geen gemeentelijke arbeidsbeurs is, kwamen toch gemiddeld 30 aanvragen per maand in en gemiddeld waren er ook 30 plaatsingen. De cijfers wijzen er intus- schen op dat een arbeidsbeurs van gemeen tewege te allen tijde meer vertrouwen wekt dan een particuliere arbeidsbeurs. Naar hetgeen ik uit zeer goede bron ver nomen heb is het advies der Patroonsver- eeniging ook wel eenigszins eenzijdig. Op de vergadering dier vereeniging was beslo ten dat een commissie niet alleen naar Schiedam maar ook naar Delft en Leiden zou gaan om inlichtingen. Nu heb ik ver nomen dat de commissie alleen geweest is naar Schiedam, waar de gemeentelijke ar beidsbeurs niet zoo schijnt te werken als moest, door welke oorzaak dan ook. Ik heb de oorzaak gevraagd aan den heer Patijn maar die wist het niet of wilde het niet zeggen, of het b.v. aan den directeur ligt dan wel aan iets anders. De heeren der Commissie hadden er te gelijk genoeg van en zijn toen maar niet naar Delft en Leiden gegaan. Het ónderzoek heeft zich dus tot slechts één plaats bepaald en op grond daarvan hebben B. en W. advies uitgebracht. Ik wys ook op het jaarverslag van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Venlo, een gemeente, die ongeveer met Gouda is te vergelijken. Wel wordt gezegd dat daarvan veel gebruik wordt gemaakt door arbeiders, die naar Duitschland gaan. Dat is volkomen waar, maar uit den bij het verslag gevoeg- den Staat blykt dat de arbeidsbeurs daar niet alleen is voor werklieden, die in Duitsch land gezocht worden, maar werkelijk voor de gemeente Yenlo. De kosten blijken daar over het afgeloopen jaar bedragen te heb ben f 153.14, n.l. de kosten van advertee- ren, abonnementen, vuur, licht, lokaalhuur en administratie. Daaruit blijkt dat er werkelijk zulke groote kosten niet mede gemoeid zyn. De kosten van de Schiedamsche gemeentelijke arbeids beurs bedroegen vorig jaar f 486, te En schede f 300, en daar waren 878 aanbie dingen en zijn er 430 plaatsingen geweest. Te Delft heeft men groot succes met de gemeentelijke arbeidsbeurs. Onlangs sprak ik iemand daarover en die gaf mij de ver zekering dat het daar wel wat kost aan de gemeente, n.l. f800, maar dat de resultaten zeer goed zijn. Mij dunkt, als wij dat zien, mag een gemeente als Gouda zich ook wel daarvoor een klein offer getroosten. Te Leeuwarden is verleden jaar een arbeids beurs van gemeentewege geopend en toen werd het woord gevoerd door den heer A. van Giffen, waaromtrent de dagbladen het volgende vermelden„Na gewezen te heb ben op de groote behoefte aan medewer king der pers, waar het betreft nieuwe be moeiingen der gemeente op sociaal gebied, wees spreker op het feit, dat particuliere arbeidsbeurzen, waarvan vooral in het bui tenland vele werden opgericht, échec heb ben geledengingen ze uit van den werk gever, dan werden ze gewantrouwd door den werknemer, en waar het initiatief uit ging van den werknemer, moest de patroon er in den regel niets van hebben. Daarom juicht spreker het toe, dat de gemeenteraad het besluit nam, van gemeentewege een der gelijke beurs op te richten, welker recht van bestaan reeds gewaarborgd is door het succes, ermee iu verschillende groote plaat ken van ons land behaald. Namens direc teur en commissie verklaarde spreker, dat naar de strikste onpartijdigheid zal worden getracht. Ook wijs ik er op dat een gemeentelijke arbeidsbeurs krijgt vrije intercommunale aansluiting wat veel waard is, niet alleen voor Gouda maar ook voor andere plaatsen, welke met Gouda in correspondentie staan, De arbeidsbeurs hier ter stede is opge heven, maar dat lag niet hoofdzakelijk in financieele redenenneen, er bestond door gaans niet genoegzaam samenwerking tus- schen patroons en werklieden. Zij vertrouw den de zaak niet. Trouwens in verschillende gemeenten is reeds gebleken dat waar een arbeidsbeurs van gemeentewege bestaat, er met veel meer gerustheid wordt gewerkt en dat er veel meer vertrouwen is tusschen patroon en werkman. Op grond van hetgeen ik in het midden gebracht heb, heb ik de eer voor te stellen dat de Raad B. en W. uitnoodige over te -leggen een kostenberekening van een op te richten gemeentelijke arbeidsbeurs. De VoorzitterDus de heer v. d. Ree stelt voor B. en W, op te dragen aan den Raad over te leggen een kostenberekening van een op te richten gemeentelijke arbeids beurs, zonder daaraan te verbinden een principieele uitspraak of die arbeidsbeurs, hier al dan niet zal opgericht worden. Het voorstel van den heer v. d. Ree wordt voldoende ondersteund en maakt dus een onderwerp van beraadslaging uit. (Wordt vervolgd.) Arbeidscontract. De kantonrechter te Heerlen heeft by 't berechten var. een arbeidsgeschil tasschen de Maatschappij tot exploitatie van Lim- bnrgsche steenkolenmijnen en een mijnwer ker beslist, dat, indien nit hetgeen tusschen werkgever en arbeider onmiddellijk voor 't ontslag is voorgevallen duidelijk blykt, om welke reden de werkgever den arbeider zon der inachtneming van den opzeggingstermijn den dienst opzegt, deze reden door hem niet nog eens uitdrukkelijk aan den arbeider medegedeeld behoeft te zyn om het ontslag rechtmatig te maken. Das indien men bv. tegen iemand, die dienst weigert, zegt: indien ge dat werk niet wilt doen, dan geef ik u op staanden voet ont slag, dan mag men by voortgezette weigering eenvoudig zeggen: gy zyt ontslagen. Een Amsterdamsche oplichter, G. R., plaatste in verschillende bladen advertenties, waarin trouwlustige nette dames door een rijken boerenzoon ten huwelijk werden ge vraagd. Een juffrouw schreef daarop, met het gevolg dat zy met den steller in kennis kwam, en zich met hem verloofde. Eens dat G. R. met zyn aangebedene aan het wandelen was, vroeg hy haar f 30 te leen, aangezien hij toevallig geen geld by zich had. De juffrouw gaf hem het gevraag de, doch kwam ras tot de ontdekking dat zy het geld kwyt was,. Zij heeft daarop haar avontanr aan de politie meegedeeld, met het gevolg dat R. werd aangehonden. Gewone en dagelykscbe uitgaven der huis houding. De kantonrechter te Sliedrecht had dezer dagen uitspraak te doen over de beteekenis van art. 164 B. \V. Een dame, wier echt genoot onder curateele is gesteld, weigerde een vordering te betalen, voortspruitende uit ten behoeve van de huishouding doof baar gedane inkoopen. Zy werd daarop ïr.et den curator van haar man voor den kan tonrechter gedagvaard, waar de cnrator aanvoerde, dat een beroep op art. 164 B. W., dat eischer in de dagvaarding had gedaan, niet opging, omdat dit in casn niet van toepassing was, o. m. aanvoerendfc, dat bedoeld artikel in het leven geroepen was enkel om ten aanzien van de bnishonding de vrouw tegenover den man in eervolle positie te brengen. Waar de man onder curateele is gesteld, beweerde de curator, komt ook de vrouw in geheel andere rechts verhouding te staan: de curator beheert het vermogen, de vroow kan niet willekeu rig schjtldig maken en daarmede het beleid van den curator ter zyde stellen of te niet doen. In casn moet worden aangenomen, dat sg zonder machtiging van den cnrator heeft gehandeld en dat haar handelingen tlioo nietig zyn. Namens de eischende firma werd hierop geantwoord dut art. 164 B. W. geenszins is te beschouwen als een middel om de vronw tegenover den man in eervolle positie te brengen, doch om te voorkomen, dat een leverancier weigeren zon om ook maar iets op krediet te leveren dat art. 164 B. W. dan ook niet te beschouwen is als een soort verheffing der vrouw, maar als bescherming van 8cbuldeischers; dat, waar de wet zwijgt van het geval van curateele van den man, dan ook aangenomen behoort te worden, dat als de man onder carateele gesteld is, de vrouw voor wat de huishouding betreft, ge acht moet worden, de machtiging van don wettelyken vertegenwoordiger van haar man, den curator, te hebben bekomen. De kantonrechter wees de vordering toe, o. ra. overwegende: dat art. 164 B. W. een bepaling behelst ten opzichte van dè daar genoemde uitgaven ten aanzien van de ge trouwde vrouw, terwijl de wet hierop ner gens'een uitzondering maakt voor het geval de man onder - carateele gesteld is, en dat bovendien de grond voor het bepaalde by voormeld artikel is gelegen in den aard der gewone en dagelykscbe uitgaven, als be stemd voor de huishouding, in de huwe lijksverhouding en in de omstandigheid, dat het onmogelijk zoo zyn voor deze dikwijls voorkomende en daarby kleine uitgaven telkens bjjstand of schriftelijke machtiging van den man te eischen. De rechter van instructie te Ryssel ontving Maandag uit Parijs een brief van Favier, waarin hy zichzelf aar.goeft als de eenige schuldige aan den moord op den bankiersbe- diende Thain. Zyn vrouw heeft met de geheele misdaad niets te maken. De brief Zondag avond geschreven, bevat 12 zydjes schrift, waarin de misdadiger uitvoerig de misdaad meedeelt. Hy zegt den bediende in zyn kan toortje te hebben doodgeslagen met 'n hamer, dien hy uit de keuken haalde. Hy beweert dat zijn vrouw niets van den moord bemerkt heeft. Favier deelt mee naar 't buitenland te vertrekken, maar belooft nog meer ophel dering over de misdaad te geven. „Als de nacht komt." De vereeniging „Hnlp voor onbehuisden" te Amsterdam, heeft ge meend het publiek het een en ander te moeten vertellen van haar arbeid, en heeft dat ge daan in eeu boekske onder den pakkenden titel „Als de nacht komt, wa-ir dan heen?" Het boekje is op aanvrage te verkrygeu. Het hoofdkantoor der vereeniging is2e Const. Huygensstraat 35 (Oud Buitengast huis) te Amsterdam. In verband met een verzoek van de Bel gische justitie, is te Arasterdam eergisteravond een man aangehouden, die zich te Brussel aan diefstal mot geweldpleging had schuldig gemaakt. Men meldt uit DoesbargGister werd door den visscher O. J. Weyde, uit Doesburg in den Ouden IJssel drijvende gevonden het lyk van den 62-jarigen landbouwer Hendrik Harm- sen, nit Hoog Keppel, die sedert December jl. vermint werd. Op het vinden van het lyk was een premie van f 100 uitgeloofd, welke aan den visscher werd ter hand ge steld. Het lyk is naar Hoog Keppel ver voerd. De afdeeling Assen van den Volksbond zal in April een haisvlyttentoonstelling houden, waaraan een poppententoonstelling verbonden wordt. De keur der inzendingen wordt gezonden naar de nationale tentoon stelling te 's-Graveuhage waaronder „huis vlijt in de hut op de heide", bestaande uit vlechtwerk van biezen en russchen, werkjes van mos, dennekegels en beide, verzamelin gen van Drentsche flora, kapellenverzarae- lingen, natuurstokkec met snywerk, enz, Te Prjnsenbage is gearresteerd J. V., wis- sellooper by een kassier te Breda, die ge poogd moet hebben zyn vrouw te vergif tigen door baar drank te doen gebruiken, waarin strychnine gemengd was. De vrouw proefde, maar voed er een vreemden smaak aan, waarom zy het vocht aitspnwde en daar mede haar leven redde. Op het station Hennersdorf wilde een moe der haar dochtertje van acht jaar, dat ge vaar liep onder een rangeerende locomo tief te komen, van de spoorstaven redden. Zy Grok daarby haar andere kind van een jaar mee en alle drie werden door de loco motief gegrepen. De moeder en het oodste meisje waren op slag doodhet andere kindje verloor een been. Aan het Dnitscbe bof is bet gewoonte, dat er, wanneer leden van het keizerlijke buis, naar den schoawbnrg willen gaan voor af een telefonische boodschap wordt gezon den, om het bezoek aan te kondigen. Dan wordt de koningsloge open gebonden; zoo niet, dan worden de plaatsen aan de gewone bezoekers afgestaan. Dezer dagen ging de Kroonprins naar een voorstelling in het Theater des Westens te Berlijn, zonder vooraf deze voorzorg te hebben genomen. Hy vond de plaatsen bezet en moest terug. Volgens den Muncbenscben correspondent van de New York-Harald, beeft zyn vader hem, wegens deze inbreuk op de etikette, met tweo dagen huisarrest gestraft. GOUDA, 9 Februari 1910. Voor de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Gouda en Omstreken, zal op Vrijdag 11 Februari 1910, des avonds 6è uur in het Café van den heer Stop pelenburg te Stolwijk de heer De Vink, Rijksveearts te Zootormoer, eene Voordracht met lichtbeelden houden. OnderwerpDe Tabercnlose by het Vee en hare bestrijding. Deze vergadering is toegankelijk voor ledén en verdere belangstellenden. Uit Ouderkerk a.d. IJsel meldt men Terwyl Zaterdagmiddag eenige j ragen* aan bet geliefkoosde „ijsje brassen" waren op een ondergeloopen uiterwaard, brak het brooze ijs en vielen zy in het vrij diepe water. Op hun hulpgeschrei kwamen jongens en mannen aangeloopen, om hen te redden, hetgeen door het zwakke ijs, dat telkens afbrak, zeer be moeilijkt werd. Op één oogenblik lagen dan ook niet minder dan 17 personen te water. Met ladders en schippersboomen mocht het eindelijk gelukken, allen behouden op het droge te brengen, op den 12-jarigen I. J. H. na, die zyn pogingen, om zijn kameraadjes te helpen redden, met den dood moest be- koupen. IJlings toegeschoten medische hulp was zoo gelukkig de andere drenkelingen te behouden. Moordrecht. Donderdag-avond gaf do nra- ziekvereeniging „Euterpe" alhier een goed geslaagde uitvoering in het café Harmonie". Een achttal nummers word ten beste gege ven, terwyl voor afwisseling een tweetal -tooneelstukjes werden opgevoerd„Joost Uilenspiegel11 en „Terug van d-ra Congo", die zeer g rad werden weergegeven. Stolwijk. Woensdag-avond gaf onze mu ziekvereenigi g „Stolwjjks Harmonie" voor genoudigden en kunstlievende leden hare eerste uitvoering. Men wist, dat er onder leiding van don bekwamen directeur, den lieer Joh G. Arontz uit Gouda, met den mees ten ernst was gestudeerd en men verwachtte dan ook iets goeds. Die verwachting is niet teleurgesteld, al verzocht de directeur by deh aanvang, haar niet hoog te stellen, aan gezien men onder /yn leiding pas vier maan den gewerkt had. Een tiental muzieknummers werd op zoo'n verdienstelijke wjjze uitgevoerd dat ze algemeen ra by val verwierven, terwyl tweo nummers op de viool, op meesterlijke wi'ze door den directeor voorgedragen, niet weinig bijdroegen tot verhooging van het kunstgenot. Een woord van hulde aan den directenr en werkende leden mag dan ook niet achter blijven. Een enkele voordracht en de opvoering van een blijspel verhoogden de gezelligheid van den avond, die met een bal werd be sloten. Waddingsveen. Naar men verneemt heeft de heer J. G. W. Naber ontslag genomen als lid van den gemoenteraad. Door de Arrondissements-Reclitbank te Rotterdam werden gisteren veroordeeld A. De J.. 22 jaar, werkman alhier wegens mishandeling, tot f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Vrijgesproken werd, E. B., 35 jaar, landbou wer te Haastrecht, die terecht stond, be* kjpagd van mishandeling. Een 34 jarige winkelb.-diende stond giste ren voor de 4e kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd dat hy op ver schillende tijdstippen tasschen 1 Mei en 3 November 1909 zakken kofflnboomra, toebe- hoorende aan de firma H. Keyzer, heeft weggenomen. Beklaagde was gedurende tien jaren b(j de firma Keyzer in dienst tegen een weekloon van f 13. Hy werkte gewoonlijk in het pak huis der firma aan de Bloemstraat 13, en de firma was zeer tevreden over het werk van haren bediende. ^loewel hy zich acht jaren geleden in vereeniging met twee an dere bedienden had schuldig gemaakt aan oneerlykheid ten nadeele der firma,'t feit dat1 niet vervolgd werd nadat hy schriftelijk zyn misstap had bekend, vermoedde de firma niet dat zy wederom bestolen werd. Dit ervoer zy, nadat de politie een opkooper met een zak ongebrande koffin had aangehouden, terwyl ook in dfens molen een zak gebrande koffiebonnen in beslag genomen werd. Die zakken waren afkomstig uit het pakhuis van de firma en by onderzoek bleek, dat er drie zakken vermist werden. En by nader onder zoek ontdekte de firma dat er iu baar voor raad gemêleerde koffie een tekort van 645 kilo was; hoeveel er van haar voorraad on- getoêleerde koffie was verdwenen, kon zy niet opmaken. Opk ioper en bediende werden gearresteerd. Dn bediend bekende, dat de opkooper hem had overgehaald tot de diefstallen. Den opkooper verkocht hy de ongemêleerde koffie die 47cfnt waard was, voor 25 cent t de ongebrande gemêleerde koffie deed bij voor 20, 22 en 23 cent van de hand, al naar ge lang van de waarde. Wat den opkooper zelf betreft, deze onttrok zich aan de ge rechtigheid een uor nadat, hy in het Huis van Bewaring was opgenomen,- hing hy zich op. Het O. M mr. Bruyn, eischte zes maan den gevangenisstraf. Mr. F. A. Kokosky, als verdediger op tredende, deed uitkomen dat hier z i. ten onrechte diefstal is ten laste gelegd. Btjkl. had onder zich bepaalde balen koffie die hem toevertrouwd waren om temêleeren. Er had dus verduistering moeten zyn ten laste gelegd. Mocht de Rechtbank beklaagde schuldig oordeolen aan diefstal, dan verzocht hy op legging van een aanzienlijk minder zware straf dan door het O. M. geëischt, opgtond dat bekl., die een vrouw met vier kinderen heeft, verleid is geworden en berouw over zyn daad toont. 5e Klasse. Trekking van Woensdag 9 Febr. No. 5129, 6317, 9880 en 18956 ieder-11000 451, 1499. 15316 en 18079 ieder 1400. 6720 en 15991 ieder 200. '235. 3882. 7073, 9935, 41500, 12357, 12627, 13651, 14863, 17346 en 18299 ieder f 100. '20 27 39 171 218 75 321 467 732 76 846 62r 908 28 46 1013 37 67 79 92 1106 31 1252 1388 90 1736 58 1839 77 89 1938 54 57 77 2118 48 2201 '2556 61 2609 10 22 82 2751 2815 66 '2903 20 3200 13 3359 92 3400 68 3556 77 3618 68 87 3706 3811 '26 3954 99 4055 95 4129 40 61 4242 67 94 4452 4527 67 83 85 4661 Prijzen van 1 70. 4783 7640 10678 80 11054 7708 <18 45 11237 70 98 7813 11417 7956 36 8066 80 8119 11509 8201 '27 63 72 8409 11602 '25 34 8650 11770 8713 11806 8813 15 10 11952 81 12510 89 12762 8997 12852 9153 12947 69 13156 9200 12256 9414 76 59 88 9929 13312 97 10007 48 6730 29 67 89 10203 98 6862 11 13561 7077 10319 136118 90 33 88 '7129 49 13789 7269 51 13878 77 98 84 7301 10436 1,3968 68 37 80 7424 10594 14120 7686 4828 4960 5211 41 5465 5520 5667 5712 80 82 5839 52 5951 80 6053 6128 48 09 97 6295 6307 24 6411 6528 6610 14127 33 81 14303 14480 15043 15242 75 15359 15464 15522 16637 15739 48 54 58 15879 16057 16138 *0 76 16290 16383 92 16418 16566 94 16604 25 64 16834 38 17040 17154 89 93 17245 83 17428 911 17516 17695 17703 37 17813 17924 44 18046 18138 18253 18323 62 18462 18520 31 18613 63 18742 18920 74 91 19102 19804. 27 19943 20040 54 62 20188 20310 20 21 20420 '20585 20634 20823 worden alle tot BALANSPRIJZEN OPGERUIMD. Afdeling IIIIOKHËftllUIM, ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om oude. gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ookzoo veel noudig te repareeren, en hoofdzakelijk aan tninge- goeden voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan do neutrale Vereeniging „A.r- •Bccroond* op io Tcntooa- Hellingen, ook Ic 'i Hage, 1696. MHHB P™1"* Schoenapp-atuur, Pterles-Glosa, S«tin, Glantcréme tnt. gijn da beste middelen voor bet tonder keurig poetsen vsn alle rwartc - gekleurde Heeren, Otmet Kinderschoenen. Var- cnwerk, Gnlsnteriïn, «enjen ent Me» lette d op bet fabrieksmerk. Gsm-Agent: W. Setrdetnartit, Arnhem.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2