ADVERTENTIES. BIH1TEHLA1ID. f 31. S UISOH. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. SPORT. Stadsnieuws. 3 92st0 S taats-ioterjj BEÏÏiL VAN ROTXEHDAM VIuiKcIm, CoëtiuiicM. llloiiscs etc. Vticdilzliiit Alt HK\Z0UU« Dr. NANNItG's Kinadruppels. bestaat. Een hunner, Sagasta, komt aan het hoofd van hot departement van binnen- landsche zaken. Reeds dadelijk in de eerste bijeenkomst van de nieuwe zitting is de zwakke zijde van de partijverhouding in de Doema het ontbreken van een vaste meerderheid weder gebleken. Bjj een stemming verkreeg het cen trum met de rechterzijde de meerderheid over de oppositie met één stem; bjj de tweede stemming sloten rechter en linkerzpe zich nanoen, en werd het centrum overstemd. Dit ■is een gevolg van de scheuring tusschen de Oetobristen en de gematigde rechterzijde, eu het samengaan van deze met de nationa listen. In de Doema toch beschikken de Oeto bristen over 125 stemmen, de rechtsche Oe tobristen over 11, de nationalisten over 96, de rechterzijde over 49 en do linkerlracties te samen over 153 stemmen. De Oetobristen zitten op het midden van de wip. Buigen zij zich naar de rechterzijde, dan heelt deze de meerderheid (125 11 97 -f -49} over de linkerzpe; buigen zij zich naar linksch, dan verandert het tooneél125 -f 159 tegen 11 96 49. Doch nu kan het gebeuren dat de Oeto bristen uit tactische gronden door de beide vleugels worden overstemd. Dit kan in de thans begonnen zitting herhaaldelijk het geval zp. In behandeling komenDe Finsche eo Poolsche quaestie, de wetsvoorstel tot vast- stelling der persoonlijke onschendbaarheid en de nieuwe regeling van het Hooger Onder wijs. In ieder dier gevallen zjjn nieuwe partij- combinaties mogelijk, en daarin ligt het gevaar voor de derde Doema. De tweede Doema struikelde over het ontbreken eener vaste regeeringsmeerderheid en het zeilde verwijt, dat tegen haar werd geuit, is in den laatsten tp herhaaldelijk tegen de derde Doema geopperd. Tovens wordt daarbij dan de raad gegeven, dat de Oetobristen elke liberale neiging zullen op geven, en zich onder de nationalisten znllen scharen. Do Oetobristen, de partij die «eb geheel op den grondslag plaatst van het Octobermanilest van 1905, heelt door haas voorzichtige on gematigde houding veel ge daan om de r.icuwe staalregeling in Rusland geleidelijk vasten voet te doen krijgen. De eisoh om zich bij de nationalisten nan te sluiten is niet veel anders dan een oisch, om politieken zellraoord te begaan; en dat kan men niet verlangen van een partjj, die geloolt in haar program en in haar politieke opvat tingen. Fbiskkijk. Meneer Pataud, koning Patand van de eleclriciensvereeniging, op wiens machtwoord de lichten uitgaan in Parjjs, heelt een kaartje gekregerr om naar „Chautocler te gaan kijken. Hij vertelde in een entrant», dat hij het heel vermakelijk vond o, trés rigolol Vooral die scène, teaar de nachtvo gels samenzweren I Maar het ging niet gotd, vond Patand, want ze waren niet georgani seerd. Duitsohlahd. De begrootings-commissie van den Rjjksdag heelt de vorming van een korps vee-artsen bjj het leger goedgekeurd. [je Duitsche vice-consul in Casablanca heelt op 's keizers verjaardag in de Duitsch- kolonie een toast gebonden, waarin lip het pacificatie-werk van de Franscben in het Sobanja-gebied zeer prees, ook, omdat het der. Dnitschen handel ten goede Was gekomen Hp hoopte, dat de betrekkingen tusschen Iran- sclren en Duitschers in heel Marokko steeds vriendschappelijker zon worden. I P)B icde, die nu eerst bekend geworden ff, heelt in Frankrijk een voortrcttelpken indrnk gemaakt. - Enoblakd. De Iersche nationalistische partp heelt een vergadering gebonden te Dublin. John Redmond werd er als voorzitter herkozen. Er werd hel eenstemmige besluit genomen O'Brien en zpn aanhangers nit de partp te sluiten. Men spreekt er van, dut lord Kitchener tot onderkoning van Indië zal worden benoemd. Van een altreden vau lord Minto is echter nog niets bekend. Balkan-Staten. Er beeft zich iu Macedonië een Grieksch- Bulgaarsch comité gevormd, met bet doei de immigratie van Mohammedanen in Mucedon 6 met alle mogelijke middelen te verhinderen en den voorzitter van het Jong-Turksche comité in Saloniki, Nazirn Bey, te vermoor den. Naar Verluidt te de Kretenzer partijleider Venizelos voornemens zich als Örieksch bur ger te laten naiuraliseeren en zich dan coudi- daat t» l»ten stellen voor de Orloksoh natio- nale vergadering. Andere Kretenzers zonden dat voorbeeld willen opvolgen. Amerika. Peary, de ondekker van de Noordpool, beelt te New-York een lezing gehouden en is daar nitbundig gehuldigd. Er werd hein een couvert met 10.000 dollur ter hand gesteld Peary bestemde dieonmiddellijk voor de Zuid-poul-expeditie. In afwijking van een vroeger bericht, nis zou Cook, de concurrent van Peary, in een Üuitscb sauatorium zitten, wordt nu ge meld, dat by zich op de Berinada eilanden bevindt. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 10 Februari. Du minister van Waterslaut heeft height dat hy oqk heden niet ter veigadermg uan- wezig kón zyn wegens ongesteldheid. De minister van Landbouw zal nu de begrooting van Waterstaat verdedigen. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting vao Waterstaat, waarbij minister Talma tegenover den heer Sickinga verde digt de door hem gevolgde regeling betref fende bet verleenen van buitengewone jacht- machtigingen tot uitroeiing van schadelijk wild. De minister hoodt tegenover den heer de Jong de noodzakelijkheid eener kaascontröle staar.de. De bedoeling is, in te stellen een controle-stempel en een herkennings-stempel, ter aanduiding van bet controle-station van afkomst. Het is een bpog-st ingenieus stelsel, waardoor alle mogelijke bedrog vtfbrkowen wordt. Binnen zeer korten tjjd is te ver wachten bet verslag van de commissie tot herziening van de Jachtwet; in verband hiermee kan op dit oogenblik nog niet een Vogelwet ter hand worden genomen. Naar de vraag of op dit oogenblik indie ning van de Boscbwet noodig en mogelyk is, zal de minister een onderzoek instellen by de ingestelde commissie betrekkelijk de bestrijding van de non-vlinderplaag, die bin nenkok nog eeuigszins zal worden aangevuld. Willi do Rijksverzekeringsbank betreft, wordt gestreefd naar inkrimping van de uit gaven. Sedert eenigen ljjd is 1 ton bezui nigd op de administratieve kosten. Dit moge weinig schynen, maar inen vergete niet dat de dienst nog lonpende is. Uitvoerig verdedigt de ipioister tegen over den heer Stork de Rijksverzekerings bank tegen de beschuldiging dat de Bank uit concurrentiezucht een onwelwillende houding tegenover de particuliere risico overdracht zou aannemen, en zet hy uiteen dat de Bank, om niet op een gegeven oogen blik machteloos te staan, vrijheid ruotfc hebben tot verhooging of vei laging barer tarieven. De minister bestrijdt het door den heer Stork aanbevolen stelsel van ziekte verzekering, nl. den werkgever te verplich ten alleen werklieden in dienst te nemen die aangesloten ziju by ziekenfondsen, op straffe van uitkeerifig, in geval van ziekte, van 70 pCt. van het loon van den werkman. invoering van Staatsponsioneering zou de drang naar invaliditeits- en ouderdomspen- sioneering niet verminderen. Na replieken wordt de begrooting van Landbouw, Nijverheid eu Handel goedge keurd. Hierna wordt overgegaan tot vaststelling der notulen van de gister gehouden verga dering met gesloten deuren. De griffier leest die notulen voor. De heer van Heeckeren zeide o. m. dat het zijn bedoeling was in comité generual te vragen naar do juistheid van het gerucht dat de Duitsche Keizer aan onze Koningin had doen weten dat hy ons land zou occu- peeren, indien wij ons niet in staat van ver dediging tegen Engeland zouden steRen, Op voorstel van den heer van Nierop werd hierop het debat gesloten en by stem ming uitgemaakt dat de zaak Diet verder in comité-generaal behandeld zon worden. Naar aanleiding van deze notulen vraagt en verkrijgt de minister van Buitenlandsche Zaken het woord en legt onder vele toejui chingen, de verklaring af, dat H. M. de Koningin nooit of nimmer van den Duit sche» keizer het/y een brief, hetzij een tele gram, hetzij een nota, betzij op eenige an- dero wijze eenig schrijven heeft ontvaugen over de militaire verdedigingsmiddelen van ons vaderland; dat nooit in eenig gesprek met Hare Majesteit de Koningin de keizer dit onderwerp heeft besprokendat Hare Majesteit uooit is benaderd door eenige derde persoon met eenige opdracht om de bewuste zaak met l:aar te bespreken. De minister vertrouwde dat deze logen straffing tot in do uiterste kriDgen van ons land en in bet buitenland zou doordringen en de indruk vau bet verdachtmakende ge rucht daurdoor zal zyn weggevaagd. Ouder luiden byval uitte de minister hierop hoogst waardeerende woorden aan den Dnit schen keizer, die steeds op ondubbelzinnige jwyze. blijken beeft gegeven zijner sympathie jegens Nederland, wijzende de minister ten slotte met voldoening op de ongestoord vriend schappelijke verhouding tusschen Nederland en Duitschland. De minister liet aan den heer van Hee ckeren (die niet aanwezig was) over zich te verantwoorden over bet door bem beweerd consult tusschen bem eu ^andere heeren over een brief die nimmer heeft bestaan. De heer van Löben Seis vroeg, by afwe zigheid van den heer van Heeckeren, nadere inlichtingen waarom, indien inderdaad in 1901 geen plotseling gevaar voor vreemde inmenging beeft bestaan, er dan in dien tjjd in de stelling Den Helder clandestiene mobi lisatiemaatregelen werden genomen. Voorts kwam hy er tegen op dat, hoewel niet on derdoende voor de Regeering in eerbied voor {Jen Duitschen keizer, hier ter plaatse niet uitsluitend hulde uan Duitschland had moeten zyn gebracht, aangezien in deze zaak ook nog een ander land is genoemd. De notulen van de zitting met gesloten deuren werden hierop vastgesteld, en de vergadering verdaagd tot morgen 11 uur, tot hervatting var. bet debat over de Water- staatsbegrooting. Aan de gehouden verkiezing van 8 leden Van het hoofdbestuar der Maatschappij tot tiut van 't algemeen hebben 78 departemen ten deelgenomen, samen uitbrengende 802 stemmen. Gekozen zyn resp. met 387, 272 en 294 Stemmen de heeren mr. F. Kranenburg te Amsteidam, mr. J. L. F. Böhtlingk te Rot terdam en J. IJzerman te Amsterdam; de laatste optredende met Maart 1910. Du ge kozenen hebben hun benoeming aaugenomen. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1910. (Vervolg.) De heer KnuttelLaat ik den heer Ne derhorst uit den droom helpen. Ik heb niet gezegd dat men geen waarde moet hechten aan het advies van de Patroonsvereeniging. Integendeel, ik heb gezegd dat de Patroons vereeniging zich natuurlijk op ander stand punt stelt, dat zij natuurlijk een advies geeft van haar eigen standpunt, dat kan ik mij best indenken en dat advies apprecieer ik ook. Ik heb niet gezegd dat men geen Waarde aan dat advies moet hechten. Maar tegenover een advies van de Patroonsver eeniging zou ook dienen te staan een advies van een arbeidersorganisatie. Ik wil gaarne afcmnemen dat do Patroonsvereeniging geen ander advies had kunnen geven. Wanneer ik zelf lid van die vereeniging was geweest, zou ik misschien, staande op het standpunt der Patroonsvereeniging, in denzelfden geest aan het advies hebben medegewerkt. Dit Wil volstrekt niet zeggen dat men geen waarde moot hechten aan het advies, maar men had er tegenover een ander advies moeten stellen. De heer Nederhorst spreekt van een be drag van f 1700 dat de arbeidsbeurs zou kösten. Ik kan mij voorstellen dat, als het zpoveel moest kosten, vele leden dat te hoog zouden achten. Ik meen echter bij voorbaat te kunnen mededeelen dat dat bedrag op vörre na niet bereikt zal worden. De heer Patijn heeft het ook niet in zijn lezing ge noemd. Ik ben niet ter vergadering aan wezig gewëest maar ik heb van menschen die er geweest zijn vernomen dat het als volgt zich heeft toegedragen. Toen een der aanwezigen vroeg hoeveel het jaarlijks zou moeten kosten, heeft hij het bedrag niet te laag willen nemen en heeft hij het getaxeerd op dat bedrag. Ik geloof dat een gemeen telijke arbeidsbeurs in Gouda op dergelijk hoog bedrag zou komen te staan. J)o Voorzitter: Wij hebben hier verschil lende opvattingen over de kosten. Door be voegde personen zijn de jaarlijksche kosten geraamd op f 1700daarentegen wordt hier betwijfeld of wel zulk een hooge uitgave noodig zal zijn. Nu zou ik zoo bang zijn dat, wanneer B. en W. kwamen met een kostenberekening, die nader komt aan het hoogere cijfer, door de voorstanders van oprichting eener gemeentelijke arbeidsbeurs zoii gedacht worden aan een vooropgezette oppositie bij B. en W. Dat zou ik bejam meren. Zou het daarom niet verstandiger zijn dat, waar de opinie van B. en W. in deze bekend is, de heer van der Ree zijn voorstel indiervoege wijzigde dat de op dracht niet wordt gegeven aan B. en W. maar aan een commissie uit den Raad. Ik zal niet zeggen dat er dan veel meer waar borgen zouden zijn van onpartijdigheid, maar dan zon de schijn vermeden worden alsof het van tegenstanders komt. Ik geef derhalve den heer van der Ree in overweging zijn voorstel zoodanig te wijzigen dat aan een Raadscommissie worde opgedragen een kostenbegrooting temaken en desnoods verdere voorstellen te ontwer pen. De heer van der ReeIk geef daaraan gaarne gehoor en wijzig mijn voorstel in diervoege. Het gewijzigd voorstel van den heer van der Ree wordt voldoende ondersteund en komt derhalve in beraadslaging. De heer van der ReeM. de V.Naar aanleiding van hetgeen de heer Bokhoven heeft gezegd een kort woord. Men moet niet uit het oog verliezen in Welk verband en op welke wijze dat bedrag van f 17Ó0 door den heer Patijn is genoemd. Ik had namelijk vóór de vergadering aan den heer Patijn gevraagd of hy soms wist hoeveel een gemeentelijke arbeidsbeurs hier jaarlijks zou moeten kosten. Toen heeft de heer Patijn geantwoord dat hij dat onmo gelijk berekenen konhij zeidete 's-Gra- venhage kost het f 2400 en nu zou voor Gouda kunnen volstaan worden met f 1500. Intusschen zelf erkende hij dat het cijfer uit de lucht gegrepen was. Het gaat dus niet aan zich daarop te beroepen. Laten wij liever de cijfers nemen, welke de Kamer van Koophandel heeft verschaft, blijkens welke de kosten verleden jaar te Schiedam waren f 436, te Enschede f 300, te Delft, waar de gemeentelijke arbeidsbeurs uitste kende resultaten oplevert, f 800, te Venlo f 153, enz^ M. de V.Ik heb mij zoo even er over beklaagd dat B. en W. wel de Patroons vereeniging hebben geraadpleegd maarniet de vakorganisaties, en naar aanleiding daar van hebt U gezegd dat dit niet noodig was aangezien het verzoek tot oprichting eener gemeentelijke arbeidsbeurs was uitgegaan van de commissie voor werkverschaffing, waarin de groote werkliedenvereenigingen vertegenwoordigd zijn. Dit antwoord is niet geheel juist. Inderdaad hebben in de com missie zitting arbeiders, afkomstig van ver schillende vakvereenigingen, maar daarnaast zijn er in de commissie verschillende patroons. Ik blijf er das bij, het spijt mij dat B. en W. er niet aan gedacht hebben ook aan de vakvereenigingen advies te vragen. De heer Kolijn: Het spijt mij dat de heeren eerst wenschen een kostenberekening. De zaak is urgent, niet alleen in ons land maar over de geheele wereld, waar de or ganisaties zoo langzamerhand tot grooteren bloei zijn geraakt en verband zoeken op het terrein van den arbeid ten einde patroon en arbeider tot elkaar te brengen. Het spijt mij dus dat men eerst nog een commissie wil benoemen om een kostenberekening te lïiaken voor deze zoo nuttige zaak. Ik zou het veel beter achten indien de Raad daar voor dadelijk beschikbaar stelde een bedrag van f 500 en ik zou den heer van der Ree alsnog willen in overweging te geven zijn voorstel in te trekken en te komen met oen concreter voorstel. Dan zijn wij op het goede pad. Wanneer wij beschikbaar stellen stellen een bedrag van ten hoogste f 500 dan zullen wij verdienen den dank èn van patroons èn van werklieden en wij zullen aldus iets bijdragen tot betere verhoudingen, welke wij allen zoo gaarne wenschen in ons maatschappelijk en economisch leven. De Voorzitter: Ik wjjs er op dat volgens het voorstel van den heer van der Ree. zooals het nu luidt, de te benoemen raads commissie niet alleen zal worden belast met het maken 'eener kostenberekening maar ook met het ontwerpen van verdere voor stellen. Wanneer de commissie komt tot een matig bedrag zal zij uit zich zelve wei- licht de vrijheid kunnen vinden met ver dere voorstellen te komen. Zooveel opont houd 'zal het dus niet veroorzaken. De heer KolijnIk heb niet in de eerste plaats het oog op het oponthoud, maar het is mij om het principe vooral te doen. De heer van der ReeWanneer mijn voorstel door den Raad wordt aangenomen dan kan de commissie reeds in de volgende vergadering benoemd worden zij kan spoe dig aan het werk gaan en met voorstellen bij den Raad komen en dan kunnen wii zien wat de kosten zijn. Dat acht ik veel beter. De heer KolynIk ben niet overtuigd door hetgeen tegen mijn denkbeeld is aan gevoerd en ik wensch dus voor te stellen dat de Raad ten hoogste f 500 beschikbaar stelle tot stichting eener gemeentelijke ar beidsbeurs. Het voorstel van den heer Kolijn wordt voldoende ondersteund en komt derhalve in behandeling. De heer van der ReeIs de bedoeling van den heer Kolijn dat er dan geen Raads commissie benoemd wordt? De heer Kolijn: Juist; de zaak zal dan'"1 verder aan B. en W. opgedragen werden. De VoorzitterMag ik de vraag stellen aan den heer Kolijn wat er zal gebeuren wanneer B. en W. met geen mogelijkheid kunnen komen tot de inrichting eener ge meentelijke arbeidsbeurs, welke minder dan f 500 kost De mogelijkheid bestaat toch dat B. en W., ofschoon bezield met den besten wil ter wereld en zonder eenig plan tot tegenwerking, komen tot een hoogere raming van kosten. Wat dan? Dan zou er niets gebeuren, want de Raad zou zich in beginsel uitgesproken hebben voor de op* richting van een gemeentelijke arbeidsbeurs, maar met de toevoeging dat het niet meer dan f 500 mag kosten. (Wordt vervolgd.) Te Rotterdam is een werkstaking uitge- broken onder de voerlieden van den vracht rijder W. J. Verbakei, Touwslagerstraat. Een der voerlieden was Maandag wegens dienstweigering ontslagen en de andere voer lieden eischten dat dit ontslag zoa worden iogetrokken. Daar dit geweigerd werd, heb ben allen het werk neergelegd. Vook de stallen wordt gepost. De commissaris van politie te Nijmegen verzoekt namens den Polizei-President te Frankfort a'M de opsporing en aanhouding van Beruhard Flick, geb. te Kiedrich 13 Maart 1861. verdacht van verduistering van ongeveer 130.000 mark. Elick wordt ver moed zich hier te lande op te houden. Hy draagt een gonden lorguet aan een gouden kettiog. Op zyn aanhouding is een belooniog ge steld van 1000 mark. Gisternacht zyn door onbekend oorzaak uitgebrand de magazijnen van dun danstent- hoHder De Smet te Roermond. Vernield zyn een tobogan en drie groote draaiorgels, waarbij ter waarde van 12 000 frs. Verze kering dekt gedeeltelijk de schade. (Hbld.) Te Barneveld is in ruim 83-jarigen ouder dom overleden mej. E. A. Gaasbeek, die sinds baar zestiende jaar steeds te bed heeft moeten doorbrengen. Zy genoot, meldt het N. v. d. D., steeds een goede gezondheid, doch zy kon (naar 't heet wegens, losliggend hart") geen an dere houding aannemen, zoodat zy genood zaakt was steeds te blyven liggen. Misschien had deze vrouw den eigenaar- digen lichaamsbouw, waarbij bet hart zyn natuurlijken steun, het middenrif, mist, zoo dat men in staande houding, met „hangend" hart, ernstige bezwaren ondervindt. In elk geval is 't merkwaardig, dat zoo iemand nog zestig jaar lang gezond is kun nen blyven. Sedert eenigen tyd worden op enkele sta tions der Staatsspoor zeer zware treinen opgedrukt. De opdrukmachines worden tij dig voor het vertrek van den trein, los ach teraan opgesteld, en duwen den trein zoo lang, totdat deze eene flinke vaart heeft, waarop de machine weder naar het statioo terugkeert. >'Bij het niet spoedig in bewe ging (kqmeii van zware treinen, hetgeen men vauklzret, i dit een goede verbetering, ter wijl yfioor d t opdrukken, de trein zeer spoe- dig'in volh vaart is| zoodat meerdere mina- ten op zal een traject uitgewonnen worden. Binnenkomt wordt te Vlissingen eene proef genomen het opdrakken van een der zware mailfreinen naar Duitschland. Indien «lese proef voldoet, zullen vooi taan 's morgens en 's avonds de verschillende expresstreinen opgedrukt worden. Te Middelburg heeft de politie een onder zoek ingesteld naar de herkomst van En- gelsche postalorders, bestemd voor verschil lende bookmakerskaQtoren, die in 't bezit zyn gevonden van een hunner bediende. Deze beweert die stukken ontvangen te hebben van een anderen bookmaker, met verzoek ze te verzilveren. Daarvoor is hij naar Neuzen geweest, maar heeft ze niet kunnen wisselen. Hoe de stokken in 't bezit zyn gekomen van den bookmaker, die intusschen verdwe nen is, is een raadsel. Of zy gestolen zyn door bedienden van de betrokken personen of wel postambtenureu in de zaak betrokken zyn, ligt nog in 't duister. De „St. Ct." no. 35 bevat een K. B. van 27 Jan., tot ;vaststelling van eenige buitenge wone maatregelen tot afwending van da pest en de Aziatieche cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen. Art. 1 van dit K. B. luidtVerboden zijn, tenzij met vergunning van den Min. van Bin- nenl. Zaken>njmet inachtneming van de door deze ter voorkoming van verbreiding der be smetting te geven voorschriften lo. onderzoek van personen en goederen op de aanwezigheid van pestsmetstoffen door mid del van proefnemingen op dieren 2o. het (verrichten van lijkopeningen op lijken van personen overleden aan de pest of verdacht vanjaan de pest lijdende te zyn geweest. Art. 2.|: Verboden is tenzjj, met inachtne ming van de door den Min. van Binnenl. Zaken ter voorkoming van oitbreiding der besmetting te^geven^oorschriften, het vervoer van stof fen, die pest- of cholerasmetstoffen bevatten of verdacht worden dit te doen. Woensdagochtend werd in een gezin in de Oosterstraat te Haarlem een ongeveer vijf tienjarig dochtertje wakker en bemerkte een benauwden kolendamp in huis. Spoedig kwam zij tot de ontdekking, dat alle leden van het gezin door dezen damp bewusteloos waren en snel ging het kloeke meisje de buren te hulp roepen, die dat dan oék direct deden, met het gelukkig geyolfff dat do bewusteloozen werden bygebr^ftT Door edn deurwaarder werd met toestem ming vatf den president der Rechtbank in een bovenhui! te Rotterdam cooservatoir arrest op den mboedel gelegd en een bewaarder aangesteld. De bewoner weigert den bewaar der alle voedsel tot zelfs een glas wateren is het ook niet mogelyk bem van buiten af van bet noodige te voorzien. Zelf kan hy er niet op uitgaan, want een maal buiten zynde wordt hy niet meer bin nen gelaten en in zulk een geval is by de wet niet voorzien. Woensdagmiddag had te Weert (LJ een ongevnl plaats met doodelyken afloop. Een knecht van den heer Scheymans, bierbrou wer te Ell, keerde met paard en kar huis waarts. Ter hoogte van de Maaspoort sloeg het paard op bol en de voerman bad het ongelak van de kar te vallen, met het nood lottig gevolg, dat hem de zwure kar over het hoofd ging en hy onmiddellijk een lyk was. Het lyk werd naar het St. Jansgesticht gebracht. Op vriendelyko uitnoodiging van het Kan tongerecht bracht een bekend Wageningscb strooper i.'e vorige woek eenige dagen door in een wel bekend, doch overigens weinig ge zocht hotel te Arnhem De tyd scheen hem, zoo verte't het Hbld., daar wat lang te vullen en, onder meer veitrouwelyke ontboezemin gen, vertelde hy aan een mede-logé dat hy thuis nog f 7.50 had liggen. Met de meeste belangstelling boorde de ander dat aan en liet zich nauwkeurig inlichten omtrent woning, bewaarplaats enz. De vriend vertrik een dag vroeger dan zyn Wageningsche lotgenoot. Bittere teleur stelling wachtte dezen by zjjn thuiskomst de drie riksen waren verdwenen. Onmid dellijk viel de verdenking op den belang stellenden Arnhemmer. Deze werd opge spoord, doch ontkende zelfs in Wugeningen geweest te zyn. Verschillende getuigen wer den echter opgespoord, die hem daar had den gezien. Twee van hen vertelden er zelfs bjj, dat by gekleed was in een zwarte jas. De jas werd gevonden en nu herkenden zy hem pertinent. De jas «self werd ook eens nagezien er zat niets in, behalve een contröle-bewys van de Oosterstoomtram Wageningen—Arnhem. De Arnhemmer zit nn weer in het hotel, waar hy zyn „vriend" leerde kennen. Op Walcheren is onder de broodbakkers een concurrentiestrijd nitgebroken, die ten- gevolgo heeft gehad de boycot van een paar leveranciers. Een comité, waarby de meeste bakkers uit Middelburg, Vlissingen en Souburg aan gesloten zyn, heeft eenige weken geleden aan de leveranciers van bloem, gist en andere benoodigdbedeo een brief gericht, waaiiu verzocht werd, niet meer te leveren aan twee bakkers te Middelburg, die volgens het comité minder eerljjke concurrenten zyn. De firma's, die aan bedoelde personen bleven leveren, zouden door de aangeslotenen ge boycot wordA. Twee firma's, die aan den gestelden eisch niet wilden voldoen, ontvangen thans van de vereenigde bakkers geen bestellingen meer. Te Würzburg is een gehuwd treinconduc teur in Jiechtenis genomen. Hem wordt ten Taste gelegd, dat by in September tusschen Aschaffenburg en Lohr in een spoorwegcoupé een reizende dame geweld heeft aangedaan. Door 't ongeluk achtervolgd, zegt de „Limb. Koerier", scbynt wel de familie L., te Winthagen (Limburg). Do man, losse arbeider op de myn Oranje- Na88au, kreeg voor eenigen tyd een ongelak aan den voet. Na een paar weken vau de Ryksverzekc- ringsbank „getrokken" te hebben, genas by en ging weer werken. Nauwelijks een paar dagen werkzaam zynde, kreeg by aan han den en voeten een hardnekkigen uitslag, eit zat nu zonder werk, letterlijk aan handen en voeten gebonden, noch uit ziekenkas, noch van de verzekering iets trekkende. Doch niet genoeg, kreeg zyn vrouw, die al een jaar bedlegerig was eu juist even herstellende, een beroerte, die haar tong en ledematen verlamde. De kinderen waren aan hun lot overgelaten. Maar de maat van hun ongeluk scheen nog niet vol genoeg. Het oudste jongetje, 9 jaar, dat oog huis werk verrichtte, kreeg ou de vorige week door kokende koffie brandwonden aan den voet, zoodat de arme lieden nu geheel-en-al op de hulp en christelijke liefdadigheid der goede gemeentenaren zyn aagewezen. Het Chineesche departement van Onderwijs heeft eenige voorschriften opgesteld, welke door meisjes, die middelbaar of hooger on derwys genieten, moeten worden in acht genomen De Chineesche meisjes studenten moeten zich bescheiden en niet opzichtig kleeden. M#sj.;s onder de vyftien moeten in haar kleeding de uiterste soberheid betrachten. Voorts mogen meisjes-studenten haar voeten niet vermiuken, haar haar niet los laten hangen, geen bloemen in het baqr hebben enzich niet het gelaat poederen. Een sneltrein op den Missouri-Pacific- spoorweg is nabij Eureka dorr vier ban dieten aangevallen en gepluuderd. Twee hunner hadden reeds in den trein plaats genomen enTe overigen gaven met loode lantarens valsche signalen om den trein te doen stoppen. Zy sprongen op de lokomo- tief en knevelden machinist en stoker. De tweo anderen haakten de personenwagens af en reden met de post- en goederenwagens door. De beambten, die met revolvers be dreigd worden, lieten zich kalin vastbinden. Een hunner wilde vluchten, maar kreeg een kogel in 't been. Daarop reden de ban dieten met hun trein verder, terwyl de waardevolle voorwerpen werden byeen go- zocht. Toen de buit byeen was, lieten zy den stoomketel leeg loopen en gingen er van door. Hoe groot 't geroofde bedrag is, werd nog niet vastgesteld. Tengevolge van den sterken regenval had te West-Wylam. niet ver van Newcastle, een moorddadigen aardverschuiving plaats, waarby drie hutton werden bedolven. Drie vrouwen werden gedood en 9 andere perso nen* gewond. De massa aarde, die van een heuvel van 200 voet op de huisjes neerkwam wordt geschat op een gewicht van 500 ton. De druk was zóó sterk dat een mangel in een der huisjes door een 2 steen dikken muur heen drong. De drie dooden, 45 en 55 jaar on I, wa ren vrouwen van inynwerkers, een harer was juist enkele minuten voor 't ongeluk in huis teruggekeerd. E"n groep myuwer- kers, die spoedig de ongelukkigen te hulp kwamen, Ronden de kinderen nog lovend redden. Sommigen zyn echter vry ernstig gewonn. Under de g-jredden was een kreupel ineisje. Een ander meisje zat zoo beklemd tusschen het vtrnh ldo huisraad dat het ruim een uur duurde voor zy gered was. GOUDA, 10 Februari 1910. In de gisterenavond gehouden leden-ver gadering van de Kiesvereeniging „Birger- plicht" werden do aftredende bestuursleden de bh. H. J. Nederhorst Jr. en C. G. Spit als zoodanig herkozen. De rekening en ver antwoording van dt-D penningmeester werd door oen commissie nagezien en accourd bevonden. Heden slaagde te 's Gravenhage voor de acte Handwerken de dames A. O. van Cittert, L. Brons Middel en A. vau der Heiden, allen alhier. „'t Nut" gaf Donderdagavond een muziek avond. Mejnffr. Harry Has, viool, en den heer Marias Kerrebyn, piano, gaven een zestul nummers. Wie vroegere muziekavonden van den heer Kerrebyn heeft bijgewoond weet wat een be loofd kunstenaar hy is en mej. Has deed op haar instrument niet voor hem onder. Eerst werd de Frttbling Sonate op. 24 van Ed. Grieg gegeven. Als altyd toonde Kerrebyn weer zyn groote gaven. Wat liet meest is te bewonderen geweest zyn tech niek of zyn voordracht, we zouden het niet durven zeggen. Een meester is hy zeer zeker ook in 't begeleiden, steeds wetend welke plaats hy moet innemen. In beel veel opzichten was mej. Has zjjn geljjke, misschien niet zoo in de wyze van voordracht. Niet altjjd was alles even warm van toon, misschien wel de schuld van de vele moei lijkheden op het gebied der techniek die de stokken gaven. Dat is echter zeker dat het was een avond vol kunstgenot, waarann het een weelde zal zjjn terug te donken. Vooral bet Scherzo uit de Frühling Sonate was prachtig. Van de vioolsolo's leken ons de nummers 4a Andante, Lalo en 4b Scène de la Of-èrda, J. Hubay 't mooist. Van de solo's voor piano de Sonate op 27 no. 2 van L. v. Beethoven. Tot slot de Sonate, G dar, op. 13 van L. v. Beethoven. Een laid applaus weerklonk telkens na elk nummer. Zeker een welverdiende hulde aan beiden voor wat zjj dien avond te ge nieten gaven. We hopen hem spoedig nog eens te boeren. Zondag a.s. zl\ Olympiu I een voetbal wedstrijd spelen tegen Sportman te Leiden op het terrein. Voor den Goadschen Voetbal Bon 1 zal B. V. V. I uit Boskoop een wedstrijd spelen tegen D. V. S. I op het terrein te Alfen. 5s Klasse. Trekking van Vrijdag 11" Pebr. No. 791 premie van f 3000. 7681 I 100. Pryien van 1 70. 476 3425 6341 9837 13054 15496 18854 619 3968 71 8 52 14038 16930 19905 1463 4190 8341 12106 14981 17675 40 1892 5012 9073 12368 15488 18558 20605 2792 5156 9606 5e KLsae 16e Lijst No. 4849 1 70 rn. z, 4829 1 70. WOENSDAG 9 FEBROAKI. L.K. H.K. Staateleetmnjen. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 2xlj 77'/g Portugal. Oblig. Tabnksmouo polieleening(500—5000 fr.)4l .97»'. Rentelooze certif. f 6 80 Oblig. 2e Serie fr. 2500 3 67% Bulgarije. Oblig. Tabakslee.. ning 1902 5 91* 'g Hypotl.ec. Staalsl. 1892 6 94% Rusland, fwang. Dombr. Obli gation 4l/i 93% Azix. Japan Obligatie» 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Bnitenlandscho Schnld. R. 3 49 Hypotheek-flanken Patidb. ltotterd. Hypb. 4 101 Pdbr. Stod Hypb, 'sGrav, 4'/, 100% Pundb. Utrechtscbe Hypb. 4 99 Paudb Westlttiuhscke llypb. 4 100 Pnadb. Zuid-Holl. Hypb. 4 99 Pandb. Algemeone Groninger Scheeps-Hypb, 4'/, 1017 s Pandb. Nedari. Hyp. Pand- brief bank 4 99'/ - Pandb. Ned. Scboeps-Hypb. 4% 100% Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99% Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 991/, Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Sc/i eepvaart- Maatschappijen Oblig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4'/j 100 Stoomvaart Mjj. „Triton" Obl. 5 100 Preinieleentni/en Beloib. Stad Antwerpen 18872 97 /4 I liver sen Laan v. Meordervoort Mjj. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nutionral Grondbezit Oblig. 4 99'1 worden alle tot BALANSPRIJZEN OPGERUIMI). Predikbeurt bij de Remonstrantsche Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 13 Februari, 's morgens 10l/« "ur, Ds. H. VAN ASSENDELFT. Afdeling HttOKKKfllUIIM. ROZEN DA AL ROEK PARADIJS GOUDA Dezo inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijko voorwerpen tvelki* ook, zoo veel noodig te reparceren, en hoofdzakelijk aan ininge goeden voor goedkoope prjjzen te verkoopen l)e daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aau do neut file Vereoniging tAr- menzoru". Daar de verpakking onzer KINA DHUP- PELS De Vrij veelvaldig wordt nmje- boot>t om Kinaprueparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wjjzen wü er op dat roodo doezen zonder den naain ff. IW If fffti doch met opschrift „Kjnadruppelh", niet uit onxe fabriek af kornet Hl Men eische daarom uitdrukkelijk Sr. 1. liinn'i num. r»WU, Sn luj

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2