I «MIX. aar N THEE. IN HET7EHBE WESTEK. KRVEHI No. 11185. a en Erf yVtewws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken. iping 48ste Jaargang. I r Buitenlandsch, Overzicht. streken Donderdag 34 Februari 1910. mi IYPERS, \anofabrlek. NT. i Inkt 1>1 r ZONEN, FELILLETOX. 11 hij hun antwoord afwachten. lotarisKOEMAN (Wordt vervolgd.) oer te berichten regeld elke week >10. ihtigen de laatste der veiling van uren en op dien ur en Strahlen- en in alle piano's De Spaansche minister van oorlog beeft zich door een medewerker van de Impartial laten interviewen, waarby hy zich deed ken- 2, groot 70 Cen- I 1 n aantal onge- op aanvraag IS Jb Co. i No. 2897. en toepassingen tierde Pur er te. Zjj geven ars niet kunnen i, geen imitatie en modellen te B-.STE. 4AD£LIJK aND. T 19K iopél h gden >UUN, BUK te letten VAM M. worden afgele- e pakjes van vijl en een Nod. ons van Nommer en an nevenstaand Wet gedepo- ivoering van ge- Mvelende IJL, .RT Lz. fiOUDSCHI COURANT (Uit het Amerikaansch.) sche consul te Kanea de Kretenzer regeering een opgave zou verzocht hebben van de Grieksche officieren die dienen in de Kre tenzer gendarmerie. In verband hiermede loopt het gerucht, dat de mogendheden bin nenkort de terugroeping dier officieren zullen eiscben. Het lijkt vreemd, dat juist de Duit* sche consul die opgave zou gevraagd heb ben. Duitscbland toch behoort niet tot de beschermende mogendheden. -JK». des voor- piéteït „VREDK n overstaan vu Telefoon No. 51. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. meters afstand van de Porto Clichy. - De politie is, voorloopig tenminste, van oordeel, dat dit keer de daders niet moeten gezocht worden onder de apachen, welke meening zy o. a. grondt op het feit, dat de zakken van bet slachtoffer wel is waar uit gehaald zyn, doch dat in het vest twee vry kostbare sigarenpijpjes zyn achtergelaten. Ook de wijze van vermoorden valt niet in het kader dier beeren. Zaterdagavond zou de heer Gaillard, die bekend stond als een rustig levend burger, voor zaken een bezoek gaan afleggen in de rue Lemercier, welke straat twee K.M. ver wijderd is van de plaats, waar het lyk ge vonden is en geheel in tegenovergestelde richting van zijn woning. Hij is hier echter nouit aangekomen. Bovendien was de ongelukkige begaafd-met zulk een lichaamskracht, dat hy zeker een paar man van zich af had kunnen houden. Sporen van een worsteling zyn niet gevon den; om den bak zat een dun stukje touw, nauwelijks lang genoeg om den nek te ont sluiten. Het g>4aat drukie doodangst uit men ziet, gegevens gefyoeg voor boulevard bladen, om er lustig op los te fantaseeren V Moelai Hafld beeft zdus de door Frankrijk m»'(t El Mokri uit des sultans naam getroffen overeenkomst geteekeud. Blykens een tele gram is Ghabrit aan minister Pichon mtde- deeliug komen doen, dat El Mokri een brief van Hafld ontvangen bad, houdende ratificatie van de door de Marokkaansche afgezanten met Fraukryk gesloten overeenkomst. Ben Ghabrit is te Parijs de tolk van El Mokri. De brief van Moelai Hafld is wel beel onverwacht te Parys aangekomen, want vul-, gene half ambletyke mededeelingep was nog pas kort te voren de boodschapper van Frauk ryk met bet ultimatum uit Tandzjer naar Fez vertrokken. Men verwachtte, dat de bood schapper vandaag of morgen in Fez zou aankomen. Wanneer men dus niet aanneemt dat Moelai Hafid’s bekrachtiging van de door El Mokri met Frankryk getroffen overeen komst reeds voor geval van nood by El Mokri te Parys kant en klaar lag te wachten, dan blyft deze toevalligheid over, dat de brief van den sultan en het door Frankryk aan hem gezonden ultimatum elkaar gekruist heb ben, en dat noch de vertegenwoordiger van Moelai Hafld te Parys, noch de Fransche gezant te Tandzjer dat geweten hebben. De Parysche bladen houden zich weder druk bezig met een sensationeelen moord, waarvan het slachtoffer de oud-apotheker Caillard, agent van een levensverzekerings- bank, Zondagmorgen gewurgd gevonden is in een der droge vestinggrachten by den boulevard Bessières, op eenige honderden 1 41) Ned verliet hare plaats, nam het hand schrift, zette zich aan de tafel en begon te lezen. Van te voren echter zei ze: „Neem me niet kwalyk, als ik er u op merkzaam op maak, dat men kopij niet op rollen moet.* „Dat mag voor letterzetters gelden, doch niet voor schrijvers,antwoordde de onder wijzeres. „Integendeel,* zei Ned, „het veroorzaakt den redacteur veel last.* „Goed, laten wij dat rusten en lees de geschiedenis.” Ned begon te lezen. Juffrouw Pauline leunde met een uitdrukking van zelfbewust heid op het gelaat in haar stoel achterover. „Wil u eens even kjjkenP* zei Ned. „Wel,* vroeg juffrouw Pauline en boog zich over de tafel, „heeft u iets verkeerds gevonden?* „Ja, luister maarDouglas had grooten eel gerestaureerd •F, aan de Groene- Centiaren. voor f 2.~. Jel gerestaureerd aan de Groen e- Centiaren. voor f 1.75. el gerestaureerd F aan de Qroene- Centiaren. voor f 2.50. el gerestaureerd aan de Groene- Centiaren. voor f 2.25. Er luopen weer allerlei geruchten, waarvan moeilijk te controleeren valt wat er van waar is. Zoo wordt o. a. als zeker verteld,! dat koning George aan het einde van deze week zal aftreden. Anderen spreken dit echter even beslist tegen. Verder zeggen sommige bericht gevers In het parlement voor de byeenroé- ping der nationale vergadering verzekerd is, tefwjjl anderen beweren dat die meerderheid er niet is. Wat echter zeker scbynt te zyn, is dat kroonprins Konstantyn. die reeds op weg was naar Athene, te Brindisi zyn reis plot seling heeft gestaakt. Dit zou geschied zyn na de ontvangst van een telegram des Ko- nings, dat op zyn beurt weer was uitgelokt door de houding van minister-president Dra- goemis. Deze toch zou den Koning met zyn ontslagaanvrage gedreigd hebben als de Kroonprins onder de huidige kritieke om standigheden te Athene mocht terugkeeren. De komst van den Kroonprins onder de hui dige kritieke omstandigheden te Athene mocht terugkeeren. De komst van den Kroonprins heet nu te zyn uitgesteld tot na de sluiting van het parlement en de verschijning van de koninklijke boodschap nopens de byeeoroeping der nationale vergadering. Prins Nicolaas zon intusscben heden te Athene aankomen. De vroeger vermelde geruchten omtrent plan’ nen tot het bijeenroepen van een familieraad worden nu weer gelogenstraft. Er komt geen familieraad, zoo zegt men, en do reis der prinsen stond uitsluitend in verband met den toestand der Koningin die zeer aan de oogen lijdt. Ten slotte maken we nog melding van oen bericht uit Athene, volgens hetwelk de Duit- laten, maar ik ben bang, dat mynheer Gan- sett ze dan niet in banden zal krygen. Ik weet, dat hy ze, ondanks uw critiek, zal drukken. Ge veroorlooft u, my te critisee- ren,“ ging zy voort en sloeg met de punt barer parasol op de tafel, „ik zal mynheer Gansett verzoeken, u betere maniei en te lee- ren. Ik ben op een seminarie geweest, een plaats, waar «Ie beleefdheid vergeten wordt,viel Ned haar in de rede. „Neen, mejuffrouw, een plaats, waar be leefdheid geleerd wordt.” „Ge hebt zeker vergeten den geheelen cursus te volgen/ „O, ik zou u kunnen slaan.” „Ik geloof niet, dat ge het kunt, want ik heb altyd in bet bosch gewoond en myn armen zyn sterk. Hebt ge ooit bont ge hakt, juffrouw Chackerin? Een uitstekende oefening!* „Ge zyt een verachtelijk schepsel, en myn heer Gansett moest u ontslaan ik zal het weten gedaan te krygen. O, gij afschuwelyk wezen „Wind n niet zoo op. Neem plaats en verbeter uw novelle.* „Ik moest u verbeteren, hatelijk schepsel „Uw smaad is thans ver genoeg gegaan. Ge zyt bier gekomen om my over uw ellen dig gekrabbel in verrukking te brengen, en Voor de zooveelste maal is dezer dagen in den Fransche Senaat dit ontwerp tot in voering van de noodige maatregelen tot ver zekering van de vrye stemming, n.l. den om slag, de aanwezigheid van vertegenwoordi gers der candidaten in het stemlokaal en hel isoleerstelsel, in behandeling geweest. De beide laatste middelen beeft de repu blikeinsche meerderheid verworpen, terwijl bet gebruik van den omslag, waarin het stembriefje na invulling moet gedaan wor den, werd goedgekeurd. We zyn dus thans even ver als in 1905. By alle wijzigingen, welke dit berucht ge worden ontwerp heeft ondergaan, deed zich het opmerkelijke feit voor, dat de Senaats- meerderheid zich steeds, met de Kamer, voor stander verklaarde van de verwezenlijking der geheimhouding der uitgebracbte stem, voor welk doel zy echter het stelsel van den omslag voldoende acht. Hierin zit ook het groote onderscheid tusschen de Fransche senatoren en de Duitsche tegenstanders van het geheime kiesrecht: de eersten willen hel in begins terwijl de laatslen zich juist tegen het principe zelf verzetten. Niemand gelooft echter aan den ernst van de verklaring van den Senaat, datdeinvoe ring van het omslagstelsel alleen voldoenden waarborg geeft, en dat 4lhn de andere zeker heidsmiddelen grooter nadeelen Aankleven dan zij voo-deelen bieden. Het Journal des Débats ziet er alleen een middel in, om het geheeje stelsel te weren by de komende verkiezingen, terwijl de Temps de aandacht er op vestigt, dat de meeste sehatoren tevens lid van den „Conseil Géné- rai” in hun district en burgemeester zyn, in welke functie zy volgens het bestaande kies stelsel de leiding hebben by de verkiezingen „zy oefenen derhalve een drievoudige macht uit en willen die in niets beperkt zien. Iedere Inperking, welke men hen zou willen opleg gen, is deze arrondissementsvorsten een schrikbeeld. Zy zyn de heeren en willen dit blyven." minister,indien by niet in de Kamer kon blyven, niet zulk een uitval had moeten doen. Wanneer hy afgevaardigden aanviel, moest Reuter seint uit Philadelphia, dd. 22 Febr. Gisterenavond hadden wederom ongere geldheden, tengevolge van de staking van trampersoneel, plaats. Een persoon werd ge dood. De leider der staking werd gearres teerd. Deze inhechtenisneming wakkerde de woede der stakers aan. In het hoofdkwarlier der stakers, wordt voorspeld, dat voor het einde der week een algemeene staking door de arbeidersorganisaties zal worden afgekondigd. Meer dan honderdduizend man zouden daarbjj betrokken zyn. De president van de Central Labour Union kondigde de algemeene staking af, uit sym pathie met de stakers. Naar men schat zullen honderdduizend arbeiders aan die oproeping gevolg geven. Telefocn Me. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In bet koninkrijk Saksen dreigt een ern stige botsing tusschen de regeering en de liberalen. De nalionaal-liberalen en de vrij zinnigen hebben in de vergadering van de Tweede Kamer voorstellen ingediend, strek kende om de Eerste Kamer zoodanig te hervormen, dat ook handel en nijverheid er n&ar de mate van bun beteekenis in verte genwoordigd worden. In de Eerste Kamer honden de afgevaardigden van den landbouw ongeveer de helft van de zetels bezet, of schoon maar een tiende van de bevolking by het landbouwbedrijf betrokken is. De libe ralen willen aan dien toestand een einde maken, door ook handel en nijverheid, die 75 pCt. van de Saksische belastingen op brengen, behoorlijk stem in het kapittel te geven. De regeering wil echter van de vervulling van dien billijken wenscb niets weten en de liberalen dreigen nu met ver werping van de credieten op de begrooting betreffende de gezantschappen en de ridder orden. Men meent, dat het wel tot een ontbin ding van de Tweede Kamer, zou kunnen komen. Hoe gespannen de verhouding op het oogen- blik is, bleek gisteren in de vergadering van de Tweede Kamer. Von Rüger, de minister van financiën, verklaarde toen in antwoord op een rede van den nationaal-liberaal Gleis berg, dat de regeering op haar stuk zou blijven staan, ook al sprak Gleisberg nog zevenmaal zevenmaal over dezelfde zaak. Daarop verliet de minister de Kamer. De nationaal-liberaal Langbatomer merkte op, dat de ministers in deze zitting tegen over qommige afgevaardigden gewoonweg een uitdagende houding aannamenmaar die afgevaardigden zaten in de Kamer krachtens de grondwet en moesten verlangen, dat de regeering in hare uitlatingen daarmee reke ning hield. Von Seydewitz, directeur aan een van de ministeries, bracht in bet midden, dat drin gende zaken minister Rüger elders' hadden geroepen. Höppner, de leider van de nationaal-libe. ralen, voerde hier weer tegen aan, dat de honger, en in zyn mand bad by niets te eten.* „Maar wat is daar voor verkeerds in „Hy kan het plan niet gehad hebben in de mand te eten. Ge bedoelt ongetwyfeld, dat Douglas niets in zyn mand had om te eten.* „Ge zyt dwaas,” zei juffrouw Pauline, „de eene uitdrukking is even goed als de andere.” „Ja,” antwoordde Ned, „maar ik geloof toch, dat de eene nog beter is dan de an dere. Hier is iets anders. U zegt, dat Donglas geen geld bad om het in zyn zak uit te geven, terwijl ge natuurlijk bedoelt, dat hy geen geld in zyn zak had om bet uit te geven. U moet er aan denken, dat zich rechtstreeks uit te drukken steeds bet beste is.* „Wie zgt gy om my zulk een raad te ge ven?* vroeg juffrouw Pauline. „En dan,” ging Ned voort, zonder zich aan de woede der schrijfster te storen, „plaatst ge de leesteekens niet goed. Als ge hier een kommapunt en daar een komma zet, moet ge niet drie op elkaar volgende zinnen met een voegwoord beginnen, wat, ge zult dit moeten toegeven, niet prettig leest. Elke zin kan op zich zelf blijven en behoeft niet aan de volgende verbonden te worden.” „Geef mij de kopij terug!” riep juffrouw Pauline verachtelijk uit. „Ik wilde ze bier nadat ge myn critiek hebt gevraagd en ge hoord, zyt ge in woede ontstoken. Ge tracht u hier aan te stellen als iemand die ver boven my staat; maar het scbynt, dat uw dwaas optreden dient om my vrees aan te jagen en te verdrukken. Ik heb er nooit naar gestreefd, u onrecht toe te voegen, nooit anders dan met respect over u gesproken, terwyl gy elke gelegenheid aangrijpt om met minachting over my te spreken. Ik geloof de reden te begrijpen; maar ge behoeft u deswege niet te verontrusten, mynheer Gan- selt en ik zyn oude vrienden.” „Wat bedoelt ge daarmee?” vroeg juf frouw Pauline, met tranen van woede in de oogen. „Als ge my niet begrepen hebt, denk dan eens na, 'en uw eigen hart zal u de verkla ring geven.* Juffrouw Pauline nam haar parasol open stormde het kantoor uit. Eenige oogenblik- ken later keek Ned door het raam naar bui len en zag dat Len en de onderwijzeres langzaam de straat afliepen. Collins trad net kantoor binnen. „Wilt ge heengaan, juffrouw Robdy? Wat heeft u zoo zenuwachtig gemaakt?” „Ja, ik moet weg; maar ik wist niet, dat ik zenuwacblig was.” s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1