Nightcap ADVERTENTIE IT BINNENLAND. Stadsnieuws. S UISOM. Gemengde Berichten. WvSrdj_^ Calorië, llatiielf, CoiUiuiea, Hlouses etc. Düitschlaitd. I Prins en prinses Eitel Friedrich en prinses Victoria Louise, die op 9 April de inwijding zullen bjjwonen van de keizerin Augusta Victoria- stichting op den Olijfberg bjj Jeru zalem, zullen ook een bezoek aan Egypte brengen. Zweden. Mevrouw Walenberg, die evenals de rijks maarschalk baron Essen ziek was geworden onder vergiftigingsverschijnselen na een diner ten huize van generaal Tamm, is aan de gevolgen overleden. Turkije. Ondanks de officieele tegenspraak blijven geruchten loopen, dat de afgezette sultan niet meer in zijn villa te Salonika is, hetzij hp gevlucht is (in vrouwenkleeren, gelijk met de haremdames), hetzij hij gestorven is. Men heeft namelijk gezien, dat de melkboer voor niemendal is geweest aan de villa Allatini en dat er 's avonds geen licht meer brandt Marokko. Er is een Fransche strafexpeditie van 1800 man naar Zaer vertrokken, waar onlangs een Franschrf&sAet'is vermoord. In Casablanca worden 2000 man versterking verwacht. Amerika. De minister van oorlog van Nicaragua deelt mede, dat de regeeringstroepen in een strijd* waarbij velen vielen, de opstandelingen bjj Tisma volkomen hebben overwonnen. Bö de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten te Amsterdam in distriet I (vacatnre mr. Monthaan) werden oitgebracht 2088 stemmen. Hiervan verkre gen de heeren mr. Th. Staart (vrjj-liberaalj 1224 stemmen, B. C. E. Zwart (liberaal) 865 stemmen, zoodat gekozen is de beer mr. Th. Stnart. Ondanks de naspóringen van de politie te Zeist is er nog altijd geen spoor gevonden van den aan den Dolderschen weg wonenden Jan van der Wiel. Het Utr. Dbl. deelt mede, dat ten huize van de onders van den knaap een briei was ontvangen uit Hilversum, waarin bericht werd dat aldaar in een penüion gernimen tjjd een vreemde mjjnheer had vertoeïd, die sedert was afgereisd en wiens signalement veel overeenkomst had met den „mijnheer met de grjjze jas en de haviksneus", die aan den Dol- der-chenweg was gezien en wiens aanhouding werd verzocht. Het blad verneemt, dat op dit oogenblik het onderzoek der politie speciaal gericht is op deze uit Hilversum verkregen informaties, wijl reeds bjj onderzoek is geble ken, dat deze mijnheer zich te Hilversum zeer zonderling heeft gedragen. De politie zoekt thans naar dezen persoon, die zich ook op andere plaatsen blijkt te hebben opgehou- den. Nog verneemt het Utr. Dbl., dat de burge meester van Apeldoorn telegrafisch heeft bericht, dat hem kennis is gegeven, dat tus- scheu Barneveld en Apeldoorn een jongen op den 'weg is gezien, die in vele opzichten over eenkwam met het signalement van Jan van der Wiel. Deze jongen had aan den bestuur der van een passeerenden hondenwagen om eten gevraagd en was daarna verder gedwaald, den weg op. Thans wordt van nit twee rich tingen, zoowel van uit Apeldoorn als van nit Barneveld naar dien knaap gezocht. Staking te Beek en Donk. Aan de Tpd meldt men het volgende: 1, De patroons zijn op verlangen van den Bisschop bereid te onderhandelen. Echter alleen op deze voorwaarden, dat de fabriek Java zal gesloten blijven, dat de nieuwe werklieden zullen aanblijven en ,maar een gedeelte der stakers weder zal worden aan genomen. Zjj hebben dit aan den Bond mede gedeeld en willen alleen schriftelijk onder handelen. 2. In een schrpven zegt de bisschop thans met genoegen te erkennen, dat de patroons niet tegen organisatie- zjjo, zooals steeds door den Bond is beweerd, zoodat de hoofdreden van den strijd nu vervalt, of beter gezegd nopit bestaan heeft. B De patroons waren eerst van plan slechts 30 werklui af te danken (wegens slapte in het bedrjjf en nieuwe betere machinerieën) nu echter, na de vijandelijkheden der stakers en geweldplegingen van sommigen zijn zjj vast besloten, met minder volk te gaan werken. Zij zijn ook thans nog bereid^stakers aan te nemen, maar kannen zeker niet meer dan de helft van dezen gebruiken, zoodat als de Bond het onmogelijke blijft vorderen (het weder aannemen van allen) de staking niet zal eindigen. 4. De patroons hebben tevens aan den Bond doen weten, dat als hij binnen zes dagen niet wil onderhandelen, zjj weer vreemde werklui gaan aannemen. Elke week wordt het getal open plaatsen aan de fabriek kleinernn werken er al 60 man30 oude en 30 nieuwe. Men meldt nit Amsterdam Woensdagavond omstreeks acht nur hielden zich twee personen op verdachte wjjze in de buurt op van het kantoor der firma S. en Co. O.Z. Voorburgwal 326. Eeb portier van het naastgelegen perceel vertrouwde deze mannen niet en voor het raam zittende, sloeg bij hen gade. Na eenige oogenblikken werd door den portier waargenomen, dat met behulp van valsche sleutels getracht werd de deur van het bovengenoemd perceel te openen. De portier waarschuwde de politie, waarna eenige rechercheurs de beide mannen op bee- terdaad arresteerden. De beideinbrekers.de 21-jarige M. en de 23-jarige T., zijn beken den van de justitie. Zp hadden een groot aantal loopers en vele inbrekerswerktuigen bjj zich. De zoon van een herbergier te Lorchhau- sen had een lootje in de loterjj van de Dussel- dorpsche tentoonstelling voor christelijke kunst eenige tijd na de trekking verscheurd, omdat bij dacht dat er niets op gevallen zon zijn en niet de moeite genomen had, de trek- kingsljjsten te zien. Pas eenige dagen geleden las hjj in een krant, dat op zjjn nnmmer de hoofdprijs, een voorwerp ter waarde van 30,000 mk. of 25.000 mk. in contanten geval len was, waarvoor de gelukkige winner zich niet aangemeld had. De prjjs kon niet meer uitbetaald worden, daar bjj het lot niet meer bezat en ook de termijn voor het afhalen van den prjjs verstreken was. Men schrijft uit Vlissingen De arrestatie en overbrenging naar het Huis van Bewaring te Middelburg van den assuradeur S., beeft hier groot opzien ge baard. Zooals gemeld, staat deze arrestatie in verband met diefstal of verduistering van Engelsche postal-orders. Naar wij vernemen trad de verdachte hier op als vertegenwoordiger van een Engelsch bookmakerskantoor te Londen eu kwamen de brieven voor bedoeld kontoor bestemd in zjjn bezit. Op welke wjjze hjj zich postal- orders heeft toegeëigend of verduisterd, daar over doen verschillende geruchten de ronde het gerechtelijk onderzoek zal wel uitmaken hoe deze diefstallen of verduisteringen in zjjn werk gingen. Nq kort geleden ook te Middelburg derge- Ijjke diefstallen aan het l.cbt zjjn gekomen, laat het zich wel begrijpeo, dat de aanhou ding van S. daarmede in verband wordt ge bracht. Men verneemt evenwel, dat dit in het geheel niet het geval is. Aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, dat de arrestatie van den heer S. wegens den dief stal of de verduistering waarvan hij wordt verdacht, geenerlei verband houdt met de diefstallen van postalorders, die te Middel- buig gepleegd zijn ten nadeele van book makers, in welke zaak tot dusver nog geen licht is gekomen, zegt het blad. Nader wordt gemeld over den diefstal van postalorders W0 vernemen nader dat een bookmakerskantoor in Engeland sinds eenige maanden bemerkte dat de postalorders door hem naar Vlissingen verzonden niet aankwa men, of, zoo ja, dan gedeeltelijk van den in houd beroofd. De gemeentepolitie ontdekte dat de thans aangehoudene dikwijls postalorders bjj een kassier verzilverde. Het verhoor van den ver dachte en diens confrontatie met getuigen gaf voldoenden grond tot zpn voorloopige aanhouding. t In het Noordelijk gedeelte der gemeente Haarlemmermeer gebruikt men voor verlich ting enz. brongas, waarvan de bodem aldaar overvloedig schijnt voorzien te zjjn. Op enkele boerderijen gebruikt men het ook voor be weegkracht van machineriën voor landbouw bedrijf. Aanvankelijk meende men, dat aljeen in het Noordelijk gedeelte de bodem zulk bron- gas bevattemaar thans zjjn ook in het Znideljjk gedeelte boringen gedaan en heelt men ontdekt, dat aldaar op verschillende plaatsen de bodem overvloedig gas oplevert. Op één boerderij ia reeds een compleete gasinstallatie aangelegd, voorloopig evenwel slechts voor verlichting. Waarschijnlijk zullen nu wel meer grond eigenaars boringen doen verrichten, om te zien of hun grond gashoudend is. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam vestigt de aandacht er op, dat sedert korten tjjd in de Groen van Prinstererstraat 22 onder directie van de firma Metz en Co., gevestigd is een inrichting, welke door die firma genoemd wordtNederlandsche Bank- vereeniging, Kantoor van Vertrouwen, opge- richt anno 1877. Genoemd© firma belast zich volgens haar opgave met coupons, effecten, bankzaken, behandeling van vennootschappen, assurantiën, hypotheken, koop en verkoop van vaste goederen en drijft een adverten tiebureau, een kantoor van rechtszaken, een informatie en commissiekantoor, een onder neming van publieke verkoopingen enz. enz. I Het kantoor is geopend van 10—2 en van I 5—9 uur, behalve op Zon- en Christelijke I feestdagen en werkt over de geheele wereld. I Bovengenoemde zaken worden gedreven I door zekeren Van Dolder, die vroeger der- I gelijke zaken uitoefende onder navolgende I namen Algemeen Administratiekantoor Con- I fldentia, Algemeen Administratiekantoor Fi- I garo, Bur. de Adelaar, onder dir. Bok en Co. I (Kapt. van Vertronwen Tot Nnt van't AlgI Algemeen Aanwijzingkantoor onder den naam I firma Van Dolder, Neêrlands Hoofdbureau I vao Informatie, directie M. Metz en Co., I Verkpop-Maatschappij Vitas, Maatschappij I Esdras, Internationaal Bnreau de Placement, I onder directie van de firma W. Metz en Co., I Wereld-Correspon^cntieboreau Cosmopolitas, I directie firma Metz en Co. Van Dolder biedt ook verschillende be trekkingen aan, doch vraagt vooraf storting I voor borgstelling en onkosten. Alvorens met hem in onderhandeling te treden, kunnen belanghebbenden zich desge- wenscht tot het verkrijgen van nadere in lichtingen vervoegen aan het hoofdbureau van politie, Stadhouderskade 115, kamer no. 7. D6 vrouw van den Parijschen apotheker Parrat, die door haa* man met kettingen aan den mnur was vastgeklonken, houdt de beschuldigingen tegen haar echtgenoot vol, Sommige berichten deden gelooven dat de vrouw dezelfde ziekelijke neigingen had als liefderijke echtgenoot, maar zjj handhaaft haar klacht door hem te zjjn geslagen en andere geweldpleging te hebben moeten ver duren. „Ik wil mijn kinderen en mijzelf voor taan beschermen tegen de brutaliteit van Parrat", verklaarde zjj. Tijdens een verhoor bij den rechter van instructie antwoordde zjj op een vraag van dezen, of het dan niet waar was wat haar man gezegd had, n.l. dat hij haar met haar toestemming had gebonden, dat dit een bru tale leugen was. Ook verzekerde zij den magistraat, dat „haar beul" korten tijd geleden haar ge dwongen had een soort testament te maken, waarvan de slotzin luidde: „Niemand mag van mijn dood beschuldigd worden. Ik heb zelfmoord gepleegd." De „Temps" geeft een voorloopige schat ting van de schade, die in Fraukrqk dezen winter door de overstroomingen is aange richt In het Seine-dal heeft men de schade nog maar alleen kunnen berekenen in de depar tementen, die stroomopwaarts van Parijs lig gen. Met, het schatten der schade geleden in de departementen stroomafwaarts zal men nog moeter, wachten tot de rivier in haar bedding terug is getreden. In het departement Cöte-d'Or wordt de schade op meer dan anderhalf millioen frank geschat. Bovendien zal het departement nog 200.000 frank moeten besteden voor het herstellen van bruggen en wegen. In het de partement Yonne wordt de verwoesting op meer dan 1,200,000 frank geschat; in het departement Aube is voor 4,227,000 frank schade aangericht, in het departement Marne voor meer dan twee millioen, in Loiret voor bijna een half millioen. In Seine-et-Marne, waarvan sommige plaatsen nog onder water zijn, worden de verliezen aan roerend goed op een millioen geschat; die aan onroerend goed zullen veel grooter zijn. Op aanwijzing van een conducteur en eenige passagiers werd te Rotterdam aan het sta- tion3|Delfsche Poort een berucht Amster- damsch kwartjesvinder door de politie ge arresteerd en geboeid naar het politiebureau overgebracht. InjJ den trein tusschen Dor drecht en Rotterdam had hij met nog eenige collega's van een remmer en een tweetal passagiers op de bekende wijze een som van f29 gewonnen. De afdeeling Handel van het Departe ment vau Landbouw, Nijverheid en Handel, Lange Houtstraat 86, 's-Gravenhage, deelt mede, dat bij haar nadere bijzonderheden kunnen worden vernomen omtrent eene firma M.... en Co. te Arasterdam, die voor de be diening in een door haar op het terrein der Brusselsche tentoonstelling te bouwen café- restouraht personen in dienst heeft genomen na dezen een zekere som gelds te hebben laten storten, Later bleek, dat de firma hare befofte niet nakwam. Gisterenmorgen is op het stationsempla cement Uitgeest een personentrein gederail leerd. Geen persoonlijke ongelukken. De treinenloop is aan weerszijden stop gezet. De reizigers moeten overstappen nabij Uit geest om verder te kunnen worden vervoerd. Gisteren in den namiddag werd van den Hoornschen wal bemerkt, dat er in zee een schip in nood was. Het bleek, dat het het ijzeren tjalkschip „Actifvan West-Pannerden, schipper Th. P. van Miezen, was, die, terwijl men aan het grintlossen was, door een hevi- en, plotseling opgekomen zuidooster storm was overvallen. Botters trachtten vergeefs hulp te verleenen. Een der booten van den stoombootdienst Hoorn—Amsterdam had in middels stoom gemaakt, èn zich gespoed naar de plaats des onheils. De zee was echter te ontstuimig om dicht te nadereo. Toen werd op de Hoornsche boot een roei boot bemand, en na zeer veel moeite gelukte het een ljjn te bemachtigen van de tjalk. Een kabel werd overgebracht en bet gelukte de Hoorusche boot de tjalk van de kust te sleepen en naar Hoorn in veiligheid te brengen. De „Prins Willem II". Daar tot dusver nog niets van het stoom- j schip „Willem II" werd vernomen en men dus over het lot van het schip dus uog steeds in de grootste ongerustheid verkeert, kao het wellicht zqu nut hebbeu, een paar gevallen mee te deelen, waaruit blijkt dat het vreeselijk slecht weer ia den Atlantischen Oceaan moet zijn geweest, zegt het „Rbl." waardoor ook meer schepen reden tot onge rustheid hebben gegeven en toch behouden I zijn binnengekomen, zjj het ook in de nood- I havens. Zoo o.a. het Duitsche stoomschip I „Vogesen", dat 26 Januari van Bremershaven I naar Charleston vertrok en 21 Februari te I Halifax als noodhaven is binnengeloopen, en I het Engelsche stoomschip „Dandonian",'dat I 1 Februari van de Clyde naar Philadelphia I vertrok en 21 Febraari wegens dekschade I en gebrek aan kolen te St.-Michaele (Azoren) I is binnengelooped. Ib de „Ned. Financier" werd geschreven, I in het Weekoverzicht: I „Tot heden is nog niets vernomen van de I „Prins Willem II" van den West-lndischen I Maildienst. Is het waar, dat dit schip, naar I beweerd wordt, tot een minder goede soort I van zeeschepen behoorde, een „oude kast' I was, gelijk wij vernaraeu? Wjj hopen dat I de Maats, zal kunnen aantooneu, dat het I schip ten volle berekend was voor de reis, I die 't moest doen, maar naar wij vreezen I niet heeft kunnen volbrengen. Als 'p schip I vergaat, dan wordt veelal iets gezegd, wat I niet juist is, maar daarom te meer is het I noodig onmiddellijk die onjuistheid helder iu I het licht te stellen." Naar aanleiding hiervan heeft 't „Hbl." I zich tot enkele deskundigen om inlichtingen I gewend. De heer W. Feneuga, administrateur van de Droogdokmaatschappij, deelde het vol gende mee: „De Prins Willem II" is een zeer soiled schip. Negentien jaren geleden werd het te Amsterdam gebouwd, en, wat tegenwoordig zelden meer gebeurt, geklasseerd bfi Lloyds èn Barean Veritas. „Einde 1906 werd het schip voorzien van nieuwe ketels, eu by verwisseliug van die ketels heeft het schip een goede reparatie ondergaan, en is alles hersteld, waarvan maar even denkbaar was, dat voorziening noodig kon zijn. De totale kosten hiervan bedroegen f 80.000. j „De schroefas van de schepen wordt altqd om de twee jaren uitgenomen en nagezien; bij de „Willem II" heeft dat onderzoek plaats gehad, en zijn tevens schip en machine geheel nagezien. Het schip verkeert in puike conditie, het is zoo goed als het maar wezen kan: van „minder goeden toestand" is geen sprake." De heeren J. B. Slebe, expert van Lloyd s Register, en J. C. Vierhout, van Buread Veritas, verklaarden dat zij het oordeel vao den heer Feoenga van a tot z. onderschrijven. De heer H. Sluiter, inspecteur voor dp scheepvaart, wees er ons op, dat indien het schip „een oude kast" was, het zeker geen certificaat van deugdelijkheid vaudescheep- I vaartinspectie zou gekregen hebben. I Ongeveer drie jaren geleden nog heeft de I Prins Willem II", die in 1890 te Amster- I dam gebouwd is, oen belangrijke reparatie 1 ondergaan, nieuwe stoomketels gekregen, ter wijl de machines gebeei zjju overbaald (alle nagezien en gerepareerd en vernieuwd waar noodig was) geworden. Om te zeggen, dat bet scbjp met goed in "orde «as, bestaat er niet eenige rede». Zeli was de heter S. den dag van t vertrek met de experts van deze inspectie nog aan boord geweest om te zien, hoe 't schip bela den was. Alles werd in orde bevonden en 'fc schip lag nog lang niet op zjjn veroorloof den diepgang, zoodat ook van te diep gela den zijn geen sprake was. De heer Sluiter legde nog den nadruk op de werking der Schepenwet, die het uitva ren van niet voor de reis berekende schepen beslist voorkomt, zoodat het vanzelf spreekt dat het schip in alle opzichten voor de te maken reis berekend was. GOUDA, 25 Februari 1910. Aan de Raadsleden zjjn de volgende inge komen stnkken toegezonden: Gouda, den 15 Februari 1910. De Gezondheids-Commissie heeft bij hare hierbij gevoegde missive van 25 Januari 1910 no. 1 B, onze aandacht gevestigd op den toestand, waarin de woning aan de Wijdepoort no. 5 verkeert. Deze woning ia niet voorzien van eene gelegenheid tot verkrijging van goed drinkwater, bezit geen privaat, heeft een onvoldoende hoogte, bedraagt slechts 1.95 M., onvoldoende ver lichting, natte muren, die tevens gescheurd en verzakt zijn, verrotte goten, terwijl het onderhoud slecht is. De Oommissie is van meening dat dit perceel onbewoonbaar is en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoon baren staat kan worden gebracht, zoodat -het onbewoonbaar behoort te worden ver klaard. Uit het van onzentwege ingestelde on derzoek is ons gebleken, dat de toestand zóó ia als door de Gezondheids-Commissie wordt opgegeven. Ons met hare zienswijze vereenigende hebben wij de eer Uwe verga dering voor te stellen het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Gouda, Gezien de voordracht van Burgemeester en Wethouders dd. 15 Fetyr. 1910 no. 22; Overwegende, dat de woning aan de Wijdepoort no. 5, kadastraal bekend in sectie C no. 1200, ter bewoning ongeschikt is en niet door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbaren staat kan worden gebracht Gelezen het advies van de Gezondheids- Commissie dd. 25 Jan. 1910 no. 1 B; Gezien Art. 18 der Woningwet; Heeft besloten: De^bovenbedoelde woning aan de Wijde poort no. 5 onbewoonbaar te verklaren met last tot ontruiming daarvan binnen drie maanden te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening zal zijn verstreken of het besluit tot onbewoonbaarverklaring zal zijn gehandhaafd. Gouda, den 14 Februari 1910. Bij hiernevens overgelegd sehrijven van 26 Januari jl. No. 2 B wordt door de Gezondheidscommissie betoogd dat de in de Verordening t£t wering en beteugeling van besmettelijke kinderziekten (Gemeente blad No. 158) voorgeschreven maatregelen tegen d§ mazelen hun doel hebben gemist, immers het voorkomen eener epidemie daardoor niet wordt bereikt. Vermits die maatregelen veel last veroorzaken, niet alleen aan de ambtenaren der gemeente, maar Vooral.aan de ouders van schoolkin deren, geeft de Gezondheidscommissie de intrekking der desbetreffende voorschriften in overweging. Met haar advies kunnen wij ons zeer tóed vèreenigén, met dien verstande evenwel at behoud van de artikelen 7, 8 en 9 der Verordening natuurlijk noodig blijft, in verband met de niet in te trekken artikelen 1 en 2. Wij. hebben mitsdien de eer den Raad hierbij aan te bieden eene Ontwerp-Ver ordening tot wijziging van meerbedoelde Verordeningde vaststelling behoort te geschieden onder aanhaling van het advies der Gezondheidscommissie van 26 Janu ari j.l. No. 2 B. (ONTWERP-)VERORDENING tot wijzi ging der Verordening tot wering en beteugeling van besmettelijke Kin derziekten. Eenig artikel. Van de Verordening tot wering en be teugeling van besmettelijke Kinderziekten, vastgesteld den 18 December 1903 en afge kondigd den 12 Januari 1904 vervallen de artikelen 3, 4 en 5. Gouda, 14 Februari 1910. Bjj hare hierbij gevoegde, tot Burge meester en Wethouders dezer gemeente gerichte adviezen van 27 October a. p. No. '49 Bm en 1 dezer No. 77 B doet de Gezond heidscommissie mededeeling van hare bevin dingen bij het door haar ingestelde onder zoek van de winkels-enz. der melkverkoopers te dezer stede, en van hare conclusiën naar aanleiding der haar overgelegde rapporten van den heer E. Grendel nopens zijne keu ringen van monsters der alhier verkochte melk en karnemelk. De kennisneming dezer adviezen heeft er ons toe geleid in hoofdzaak de wenschelij- kheid te beamen der door haar in overweging gegeven voorschriften ten aanzien van de winkels, het vaatwerk, de maten enz., bij de melkverkoopers in gebruik; onnoodig en van te ingrijpenden aard, althans voorloopig, achten wij het evenwel bepalingen in het leven te roepen, waar aan de reinheid, de verlichting en de ventilatie van veestallen zouden moeten voldoen. Wat de eischen aangaat, waaraan melk en karnemelk be- hooren te beantwoorden, zoo komt het ons voor dat behoud van de bestaande redactie van artikel 130a der Algemeene Politieveror dening alle aanbeveling verdient; eene verwijzing naar den Codex alimentarius brengt toch met zich het bepalen van mini- mum-cijfers, hetgeen gevaarlijk zon zijn zoowel voor de betrouwbare melkverkoopers, die soms buiten hun wil, alzoo zonder vgrval- sching, aan die cijfers niet zonden kunnen voldoen, als met het oog op onbetrouwbare melkboeren, die, werkende op deze cijfers, melk [of karnemelk van hoog gehalte onge straft zouden kunnen verdunnen. Een en ander gaf ons aanleiding eene Verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening te ontwerpen, waarin mede voorkomt eene bepaling tot het tegen- *aan*van den ernstigen hinder, welke in den1 aatsten tijd wordt ondervonden van het voetballen op de daarvoor volmaakt onge schikte openbare straat. Bij de vaststelling der Verordening be- hooren de bovengenoemde adviezen der Gezondheidscommissie te worden aange haald. ONT WERP-VERORDENING tot wijziging der Algemeene Politie-Verordening voor de gemeente Gouda. Eenig artikel. In de Algemeene Politieverordening voor deHgemeente Gouda, vastgesteld den 1 Juni 1906 en afgekondigd den 22 Juni d. a. v., worden de volgende wijzigingen aange bracht 1°. Het eerste lid van artikel 37 wordt „Het is verboden op den openbaren weg „vliegers op te laten, met een voetbal te „spelen of andere voor voorbijgangers en „bewoners van aangelegen huizen gevaar lijke spelen te doen". 2°. Aan Afdeeling I van Hoofdstuk V worden toegevoegd de volgende nieuwe artikelen Art. 130c. Het is verboden voor het uitoefenen van het bedrijf van melkverkooper in gebruik te hebben een gebouw of een erf dat niet is aangesloten aan de bestaande hoogdruk waterleiding of niet is voorzien van een door Burgemeester en Wethouders goedge keurde artesische put. Het is verboden in een dergelijk gebouw of op zulk een erf een ander middel van watervoorziening in bruikbaren staat aan wezig te hebben. Art. 130d. De lokalen, waarin voor den verkoop bestemde melk en karnemelk wordt bewaard moeten steeds zindelijk gehouden worden, van het spoelhok gescheiden zijn, en voor zien zijn van gewitte, geverfde of met gladde tegels bezette wanden en van een stofdichte zoldering. Zij mogen niet als woon- of slaapvertrek gebezigd worden, evenmin met dusdanige vertrekken in open verbinding staan, niet anders dan met water gereinigd wordenden in geen geval rechtstreeksche gemeenschap of verbinding hebben met privaten, urinoirs, zinkputten, beerputten of verzamelingen van mest. Het is verboden in deze lokalen andere waren dan melk, karnemelk, room, boter, eieren, brood, zout, cacao en dranken in flesschen te bewaren of ter verkoop voor handen te hebben. Art. 130«. Het is verboden vaten, gereedschappen, maten, kranen, buizen enz., wai rmede melk of karnemelk in aanraking komt, te bezi gen, wanneer deze 1°. zijn vervaardigd van of inwendig gesoldeerd met eene legeering welke meer dan 10 percent lood bevat; 2°. inwendig vertind zijn met eene le geering, welke meer dan 1 percent lood bevat 3°. inwendig voorzien zijn van een email, glazuur of verf, welke bij scheikundig on derzoek merkbare hoeveelheid lood afgeeft 4°. vervaardigd zijn van onvertind koper of van eene andere grondstof, welke scha delijke bestanddeelen aan melk kan afgeven 5°. vervaardigd zijn van eene zachte houtsoort of bestaan uit hout, dat inwèndig week geworden is. De maten of andere hulpmiddelen voor het afmeten van melk en karnemelk moe ten voorzien zijn van een handvat van vol doende lengte om te voorkomen, dat de hand met; de melk of karnemelk in aan raking komt. Art. 130/. Het is verboden melk ten verkoop voor handen te hebben, anders dan in vaten met los, gesloten, overhangend deksel, tenzij in daarvoor aangewezen, voor geen ander doel dienstbare koelkamers. De vaten moeten gemakkelijk- gereinigd kunnen worden; van melkvaten met meer dan 2 L. inhoud moet de opening zoo groot zijn, dat de hand van een volwassene gemakkelijk kan ingebracht worden. Zij mogen niet voor andere doeleinden worden gebezigd en niet zonder toezicht aan den openbaren weg worden gezet. Art. 130y. Het is aan ieder, die het bedrijf van melk verkooper uitoefent, verboden voor het reinigen van vaatwerk, gereedschappen of andere voorwerpen, welke hij voor de uitoefe ning van dat bedrijf voorhanden of in gebruik heeft, ander water dan dat uit de hoogdrukwaterleiding of de in artikel 130c bedoelde artesische put aan te wenden, te doen aanwenden of boe te laten dat het aangewend wordt. Art. 13QA Het ia aan personen, in wier woning een geval van besmettelijke ziekte, als ge- m noemd in de Wet van 4 December 1872, Staatsblad No. 134, voorkomt, verboden in die woning melk ten verkoop voorhanden te hebben, uit te stallen, in het openbaar af te leveren of door oen hunner huisge- nooten te doen afleveren, rondbrengen, venten of vervoeren. 3°. In artikel 202 worden in de zin snede, aanvangende met de woorden: „mot geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden" tusschen de nummers 130ó en 135 gevoegd de nummers 130c, 130d, 130c, 130/, 130y en 130A Iu de hedenmiddag gehouden zitting vnn den gemeenteraad, die door 13 leden werd bijgewoond (afwezig waren de hh. Bokhoven, Prince, van Ejjk, Vergeer, van Iterson en Mujjlwqk) werden de onlangs gekozen nieuwe leden geinstalleerd. Tot heelkundige van het ziekenhuis werd gekozen de heer Dr. A. Montagne; tot leden der Commissie van Toe zicht op de Stads-Muziekschool Mevrouw van der Garden, Mevrouw Lambrechtsen van Ritlhem en de hh. Dr. J. Geest, I. H. Nort en C. van Veen Az. Aan den heer M. Sprayt, heelmeester van het gasthuis werd tegen 1 Mei eervol ont slag verleend. De hper R. Leopold heeft mede ontslag gevraagd ea verkregen als hoofd ,der 2de Burgerschool voor jongens tegen 1 September. Op de ledenvergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Gouda en Omstreken, die 2 Maart a. s. wordt gehou den, zal na afloop der agenda Dr. K. Biichli, rijksveearts alhier een lezing houden over „het besmettelijk verwerpen bij het vee". G A S C O N T R O L E. 24 Februari 1910, 4 uur namiddag. Druk 49 m.M. Lichtkracht 16.2 Kaarsen. Door de politie alkier is een Duitscher aangehouden die alhier zwervende was. Gisteren is een gesignaleerd persoon aan gehouden, die nog drie dagen hechtenis moest ondergaan. Hij is naar hot huis vau bewa ring overgebracht. Nederlandsche Vereenig-ing- van Kaashandelaren. Als bestuursleden werden verkozen de heeren B. Batelaan te Bodegraven met 61 st. J. F. VV. 8. Middelbeek te 's-Gravenhage met 66 St., en J. A. A. Grqpink, lid der firma A. Grhpink, te Arasterdam met 36 st. Na ballotage werden met groote meerder heid van stemmen als nieuwe leden aangeno men de heeren A. Sterk en C. van Beek, beiden te Meer kerk, de Schager Kaashandel te Schagen, N, H. (directeur de heer Willem Vader) J. T. L. Withof Keus (firma Keus en Co.), J. Bern sen (firma Knoors en Co.), beiden te Gouda, J. Sirks en Zn. er. Dekhuizen De Moor, bei den te Rotterdam, H. GoebelenCo.enG.de Bruijn, beiden te Bodegraven. Het voorstel om aan de Gemeent» besturen te Gouda en te Bodegraven het verzoek te richten om de wekeljjksche kaasmarkten op een vastgesteld uur te doen aanvangen en dit nur niet vroeger te stellen dan 8 uur 's mor gens, lokte een vrij breedvoerige discussie uit. Ten slotte werd echter met een vrjj groote ■meerderheid definitief besloten om aan de be trokken gemeentebesturen iu dien geest een verzoek te richten. Bij pant 7 aer agenda, Mededeelingen, be- s'chreef de voorzitter uitvoerig wat door het bestuur inzake het contrölemerk der kaas was gedaan en wat tenslotte de resultaten waren. Als zoodanig merkte bij aan, dat het gedeponeerde merk van het contrólestation naar alle waarschijnlijkheid spoedig door het rijk in zijn geheel zou worden overgenomen waaromtrent thans reeds een wetsontwerp bjj den Raad van State was aanhaogig maakt. De heer Van Zwet, van Rotterdam, wees bjj de rondvraag op een onjuistheid in het verslag van de N. R. C. van Donderdag van een Woensdagmiddag in den Haag geboaden vergadering van het kaascontröleetation Hierin toch werd gezegd, dat er een schrijven was ingekomen van de Ned. vereeniging van kaashandelaren, waarin deze vereeniging meedeelt dat zjj met algemeene stemmen be sloten heeft het nieuwe kaasmerk in den han del op te nemen terwijl deze vereeniging tevens aan het contrólestation haar medewer king toezegt. De heer Van Zwet wenschte uitdrukkelijk te constateeren dat het niet de vereeniging als zoodanig was die met algemeene stemmen daartoe besloten beeft, maar slechts het be staar der vereeniging. Iu de vereeniging zelf waren er verschillende leden ten sterkste K tegen geweest^ waaronder de heer Var. Zwet zelf. Spreker stelde ten slotte voor om dit door een ingezonden stuk in de N. R. C. te rectiflceeren. De voorzitter daarentegen wenschte een brief te schrijven aan de Redactie van dat, blad met het verzoek daarvan zelf een recti ficatie te geven, Een en ander gaf aanleiding tot een vrq scherp debat, waarna tenslotte des voorzitters voorstel aangenomen werd. Tenslotte sloot de voorzitter onder dankzeg ging aan de aanwezigen voor de betoonde belaugsteliing de vergadering. POLITIE- f200.- BELOONINU. De Commissaris van Politie te Dordrecht vestigt by vernieuwing de aandacht op de in den avor.d van den SOsten Januari j.l. aldaar gepleegdeu diefstal van ondersaande effecten Een> obligatie Rusland 1906, 2500 franc 5 pCt, no. 09501—09505; Een obligatie 1000 pesos Argentijnsche hypotheek, Cedul L. no. 42140;* Een idem 1000 pesos, no. 48J69 Een obligatie 100. - Mexiko 1899, 5 pCt no. 4269 Een obligatie 125 roebel Or A Vitebsk, no. 31017; Een obligatie 3 pCt. Venezuela 1905, serie B, r.o. 72041 Een obligatie San Paulo 1908 100, 5 pCt. Brazilië, no. 402510; Vier obligatiën Minas Geraas 500.franc, nos. 75107, 75108, 75109 en 75110; Twee obligatiën ieder 125 roebel Rusland 89 90. nos. 218059 en 218061: Een obligatie Rusland 89/90, grpot 625 roebel, no. 481331-481335; Van deze drie stokken zyo alleen de man tels ontvreemd, daar de talons opgezonden waren voor het couponblad; Een obligatie Rusland 1880, groot 625 roebel, 4 pCt. no. 889116 889120; Twee obligatiën Rusland 1880, groot 125 roebel ieder 4 pCt nos. 392208 en 072983; Vier obligatiën, Rusland 1884 gondleening, ieder gioot 500.-— roebel, nos. 24154, 15222, 27494 en 243B0; Twee obligatiën Rualand 1884 goudlcening, ieder groot 125 roebel, ros. 2967 en 08678; Vyf obigatiën Rusland 1894 Donetzk, ieder groot 125 roebel, no. 44128, 44129. 44130, 55202 en 26831 Een obligatie Antwerpen 100.'franc, serie 15595, no. 21. Een premie van f 200.wordt uitgeloofd aan hem, die zoodanige aanwijzing doet. dat de verdachte opgespoord en de effecten, of een gedeelte ervan, in beslag gen imen wordt. De Commissaris van Politie voornoemd, verzoekt beleefd by aanbieding of indien ze reeds aangeboden, gekocht of beleend zjjn, daarvan terstond kennis te geven aan het Commissariaat van Politie ih uwe gemeente. VERSCHEIDENHEID. In de van Diemenstraat te 's Gravenbage stak gister-middag een 4-jarig meisje dat daar zonder toezicht met an lere.^inderen speelde, de rails over toeu een tram aan kwam. De kleine zou, trots het krachtig remmen van den bestuurder, zyn overreden, indien niet een brievenbesteller, die op het voorbalkon stond, zich vóórover uit de tram gebogen en bet kind buiten de rails geslin gerd had. De man verloor daarbjj het even wicht en viel van bet trambalkon, doch kwam er, evenals het kind, met den schrik af. worden alle tot BALANSPRIJZEN OPGERUIMD. Predikbeurt by de Remonatranuch.) Gei oforraeorde Gemeente alhier. Zondag 27 Fobr., 's morgens 1(H/, uur, Dp. G H. BLANKEN, emer. prad. te Leiden. Eohte Oude Jenever P. HOPPE. Verkrijgbaar bjj PEETERS Jz. Let op cachet eti.Jcuribraitd.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2