LAZEN, ERVEN UIS, IH BET TOTOK. cooping kooping JK, Woensdag 2 Maart 1910. 48ste Jaargang. No. 11190. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken,' en Erf Buitenlandsch. Overzicht. Iderde Kerkglazen XSKEKK 3E, FEUILLETON. Janskerk, der ilngen enz. ABETH, )A, :ramm, evers - Gouda. »A, MAN, 4 •taris KOEMAN o taris KOEMAN (Wordt verrolfd.) Telefooa No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon* en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. .Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Sir Waller Hely Hutchinson, de afge treden gouverneur der Kaapkolonie, beeft Voor Ik vertrek, heb taak af te bandelen, 0. itigen de laatste Ier veiling van ren en op dien gerestaureerd aan de Groene- entiaren. oor 1 2. gerestaureerd ian de Groene- entiaren. oor 1 1.75. gerestaureerd aan de Groene- entiaren. jor i 2.50. gerestaureerd ian de Groene- intiareu. )or f 2.25. 1T DER lende Kunsten enz.. Directeur der te Utrecht, 60 CENT. ding der Koop- l f 4.80. gen Maandagen an 10 tot 2 «ren ig van 9 tot 11 U.RF, geteekend ReenwgkKa- 1244, groot 4 (Uit het Amerikaanscb.) 1910, des voor- ieteit .VREDE overstaan van n eer C. BLONK lAG 9 MAART nren, ten over- it resideerenden leman, i—i j, I 1 GOÏINIIL WANT Naar aanleiding van de veroordeeling van Gustave Hervé hebben zjjn vrienden op ver schillende plaatsen uiting gegeven aan hun ongenoegen hierover. In de rue Danton hielden Zaterdagavond studenten een ver gadering, waar eenige woordvoerders vrijheid van schrijven van de pers eiscbten en pro test aanteekenden tegen het vonnis. Heftige redevoeringen werden uitgesproken tegen de rechterlijke macht. Ook. de vereeniging der „Collectivistische gonnen de toespraken eu tegen een uur was er gezegd wat er op de vrijzinnige harten lag. De uitgestrekte wei werd leeger en leeger, de lange risten van trams vulden en de stroom spoedde zich zoo snel mogelyk naar verschillende richtingen der stad, want 1 uur is het etensuur in Duitschland en de extra pot van Zondag wachtte. Natuurlijk was er een overtalrjjk publiek van nieuws gierigen, die minder om te luisteren naar de redevoeringen, gekomen waren dan om te zien of er iets gebeurde. Alles liep zoo rustig af, alsof de schouwburg uitging. En er waren er by, die twee of meer uren gespoord hadden om „den oorlog* in Frankfort te zien. Er was vandaag te Frankfort een druk verkeer van teleurgestelde Zondagsmenscben. groot 70 Can ons gesprek hebt uitgelaten.* Hy keek Dockery allesbehalve vriendelijk aan. „Geen woord, Honeykit, geen woord.* „Waarom zyt ge dan, direct nadat ge my verliet, hierheen gegaan?* „Ik had iets dringends met Len te be spreken.* „Wat was dat?* „O, bet betrof de uitgave van onze bladen. Maar men wacht op my met het ontbyl." „En ik moet verder op. Vergeet niet, dat ik niet van geheime zaken boud.* Dockery sloot zich weder by Len en den ouden Gansett aan. Nadat hy Honeykit den avond te voren verlaten bad, dacht de sluwe redacteur, dat zijn tijd gekomen was om een slag te slaan, en ijlde naar de farm. „Als ik Len waarschuw,* dacht hij, „zal hy alles doen, wat in zijn vermogen is, om my te helpen, en zelf loop ik geen gevaar, want de kerel zal zich niet meer herinneren dat hy my ontmoet beeft. Ik kan Len voorbe reiden, en als Honeykit verschijnt, kan Len hem neerschieten. Als de oude Chackerin my niet wil opnamen, moet Len ter wille van den dienst dien ik hem bewezen heb, in een verbinding van onze bladen toestem men, dan kan ik my weder voor de wet gevende macht verkiesbaar stellen." Dockery was, toen -by zyn mededeeliDg had gedaan, niet weinig verbaasd over do Reuter seint uit Charleroi, dd. 28 Febr. Vannacht heeft de was van de Sambre het hoogste punt bereikt; in don namiddag was het water 50 c.M. gevallen. De schade is onberekenbaar. Verschillende fabrieken aan den oever der Sambre gelegen, moesten bun personeel gedaan geven. De gasfabriek kan geen lichtgas of gas voor beweegkracht geven voor den avond. Te Marchienne en te Bour- quetville worden levensmiddelen aangevoerd in schuiten. 46) „Vroeg uit de veeren, he? Maar toch niet zoo vroeg als ik, want ik ben niet naar bed geweest. Hallo, Dockery, ik meende u gis teravond in de stad gezien te hebben." „Ik herinner my ook u gezien te hebben.* „Oude heer,* zei Honeykit, „ge ziet er toch maar kras uit." „Ik gevoel me dan ook zeer wel," ant woordde Bob. „En hoe maakt gij het?* ging Honeykit voort, zich tot Len wendende. „Uitstekend, dank u voor nw belangstel ling." „Hoor eens, Dockery, ik zou u gaarne een oogenblik willen spreken.* Dockery liep met tegenzin om de haag been en sloot zich by Honeykit aan. Zy lie pen samen een eind op, doch geen van bei den sprak een woord. „Ik wilde u vragen," begon Honeykitein- delQk, terwijl bij staan bleef, .of gij ieU van Reuter seint uit Luik, dd. 28 Febr. Sedert hedenmorgen 9 uur is de waterstand in de Maas onveranderd. Voor den nacht wordt een geringe val verwacht. De fabrie ken van Cockerill en Seraing moesten bet werk opgeven. De toestand te Seraing en Til- leur is betreurenswaardig. De wegen, die de verbinding met Luik vormen, zyn door het water onbegaanbaar, zoodat alle verbinding verbroken is. Over de bijeenkomst die Zondag te Frank fort a/d. Main in de openlucht is gehouden, meldt men van daar: De linksliberalen en sociaal-democraten hebben veel wil gehad van hun openlucht- vergadering tegen het bestaande Pruisische kiesrecht en het ingediende ontwerp. Ten minste 50.000 toehoorders hadden zich ver zameld om te luisteren naar de vier socia listen en vier vrijzinnigen en democraten en ook vroeg en verkreeg een stemreebtvrouw dankbaar gehoor voor haar betoog, waarom de vereeniging voor vrouwenkiesrecht tegen bet wetsontwerp is. Iets over twaalven bo. De Fransche minister van onderwijs heeft met de onderwyscommissie uit de Kamer van gedachten gewisseld over het wetsontwerp betreffende het staatstoezicht op de byzundere school voor lager onderwys, welks strekking wy reeds vroeger uiteengezet hebben. De commissie verklaarde zich tegen de aan de bijzondere lagere school opgelegde verplich ting om de in de school gebruikte boeken in twee exemplaren by de onderwys-autori- teiten in te leveren. Deze maatregel zal ver vangen worden door de verplichting om, veertien dagen voor de kinderen bun leer boeken ontvangen, een lyst dier boeken met de namen van schrijvers en uitgevers by de autoriteiten in te leveren. Zooals onze lezers weten, was in het wetsontwerp ook voorge steld om aan de hoofden der bijzondere lagere scholen de verplichting op te leggen om zich in bet bezit te stellen, van een cer tificaat van paedagogische geschiktheid, waar voor gerekend van bet oogenblik van afkon diging der wet af, twee jaar tyde gegeven zou worden. Op verzoek der onderwys-com- missie zal het certificaat niet geöischt worden van onderwijzers, die vijftig jaar oud of ouder zyn. In sommige gevallen wil de minister vyf jaar toestaan om de akte van paedago- gische geschiktheid te verwerven. gelastigde der Fransche regeermg, de consul Gaillard, zich naar den sultan. Deze laatste die reeds van het doel van dit bezoek op de hoogte was gebracht, ont ving den heer Gaillard op zeer minzame wijze. Nadat de heer Gaillard het doel zijner zending had uiteengezet, antwoordde Moeley Ha fid, dat hy volkomen bereid was om der Fransche regeering de gewensebte voldoe ning te geven, doch poogde tevens om over enkele der gestelde eischen in discussie te treden. De heer Gaillard weigerde echter op deze discussie in te gaan, zeggende, dat zyn zen ding zich er toe bepaalde om óf een alge heel bevestigend antwoord óf een weigering van den sultan te vernemen, betreffende de voorwaarden welke reeds door El Mokri waren onderteekend. Toen liet de Sultan, in tegenwoordigheid van den Franscben consul, den grootvizier, de Ministers en de Oelema’s ontbieden, en begon met dezen over het ultimatum te be raadslagen. De beer Gaillard wilde echter op geenerlei wyze, ook niet als toehoorder aan deze be raadslagingen deelnemen, en hy ging been, onder mededeeling, dat hy op bet einde van den door bet ultimatum bepaalden termijn, zou terugkomen om het antwoord des sul tans te vernemen. als b(j u vragen mocht, waarom ik gister avond hier gekomen ben zeg bet bem dan in 's vrede» naarn niet. Hy zou zich geen tweemaal bedenken my neer te slaan." Na het ontbijt keerde Dockery onmiddel lijk naar Dug wood terug. Terwyl Leo op Ned wachtte, kwam kolonel Bentky aan rijden. „Ik moet Leo een oogenblik spreken,* zei hy tot den «uinn Bob. Deze had thans de haag bereikt. „Ik moet u een dienst verzoeken." „Die is u reeds toegestaan.* „Ik ben van plan bim enkorl naar Enge land te gaan. Zooals ge weet, ben ik een Engelscbman van geboorte. Ik zou zoo gaarne myn vaderland eens terugzien, en ik hoop, dat gij tjjdens mijn afwfir.igbeid, voor zooveel bet in uw vermogen ligt, naar myn hui» en myn aangelegenheden wilt omzien. G- be hoeft er niet dikwijls been te gaan, zoo om de drie dagen.* „Natuurlijk wil ik o gaarne van dienst zyn; maar u gaat toch niet zoo opitaanden voet heen?" „Neen, niet diren^ ik nog een belang^fe p en ik moet nn naar Oak Hill om den ver koop van myn omnibnsdienst af te sluiten." Jeugd” had een meeting uitgeschreven, twee duizend getrouwen hadden aan de oproeping gehoor gegeven. Onder leiding van den directeur van de Guerre Sociale”, den heer Anroy, werd het door het Hof van de Seine uitgesproken vonnis gehekeld en het optreden der zedenpolitie scherp afgekeurd. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarby de schandelijke praktijken van de agenten van deze politie afdeeling hoogst afkeurenswaar- dig werden genoemd. Een dergelyke bijeenkomst bad plaats op de arbeidsbeurs te St. Etienne, waar de sprekers pleitten voor vrijheid van denken en schrijven. Voor Zaterdag wordt een groote betooging op het g.-iouw gezet. Be sloten werd tot bekendmaking in ruimen kring van het geïncrimineerde artikel van Hervé. kalme houding van den ouden man en diens kleinzoon. Len zei slechts: „Whiskey heeft een verschillende uitwer king. Sommige lui beginnen te zingen, an deren te dansen, weer anderen willen vechten." Toen de regen viel, ging de oude man, in de wolken over het vooruitzicht op een goed jaargetijde naar buiten, werd als gewoonlyk doornat, en toen het tyd was naar bed te gaan, werd Dockery een kamer aangewezen. Hy bad geen maatregelen gezien om opeen mogelyk voorval voorbereid te zyn, en nadat by by elk gedruisch opgeschrikt was, viel hy eindelyk in een onrustigen slaap. Daaraan dacht Dockery, toen hy langzaam naar de plaats terugliep waar Len en zyn grootva der stonden. A „Hy wilde vyf dollar leenen,* zei Dockery, nadat hy de poort ic de haag gesloten bad. „Hebt ge hem bet geld gegeven?* vroeg Leu, zjjn grootvader een wenk gevende. „Neen; ik zei hem, dat de lyden slecht waren en ik hem niet helpen kon." „Het verwondert my, dat by ons gister avond niet opgezocht heeft," merkte de oude Gansett op. „H(j zal te beschonken geweest zyn," ant woordde Dockery; „maar bood hem in bet oog, Len, want hjj is een slecht menscb, en in een redevoering voor de Kamer van Koophandel van Sheffield een geschiedenis verteld, waarvan de moraal is, dat Znid- Afrika tegen zyn zin en voor boogereu prys in Duitschland moet koopen, niet omdat bet Empire geen beschermende rechten beft, maar omdat de Duitscbe zakeumenschen meer durf, meer ondernemingsgeest toonden te bezitten, dan de Engelsche. De „Rand Power Company”, vertelde hy, wilde electrische installaties aanschaffen. Zy trachtte bet daartoe benoodigde kapitaal in Engeland byeen te brengen, maar kun daarin niet slagen. De Dresdner en de Deutsche banken daarentegen waren zeer bereid, het g>-vraagde kapitaal te verschaffen, doch Mel den de voorwaarde, dat de bestellingen by Duitscbers zouden worden gedaan. Alles wat de mautschappy noodig bad, zeide sir Waller, had zy in Engeland vermoedelyk tegen Iageren prys geleverd kunnen krijgen, nu zag zy zich echter genoodzaakt bestel lingen tot een gezaïnenlyk bedrag van twee millioen pond by Duitsche firma’s te plaatsen. Voorts wees de oud-gouverneur erop, dat niet-Engelsche firma’s zich toeleggen op de massa-produclie van sommige goederen, die zy dientengevolge goedkooper kunnen leve ren dan Britscbe firma's en hy gaf den Engnlschen ondernemers den raad dit vbor- beeld te volgen. En ten laatste telde bjj den Britschen fabrikanten nogmaals nadruk- kelyk, dat het niet voldoende is reizigers uit te zenden of met prospectussen te wer ken, maar dat de fabrikant zelf de Zoid- Afrikaansche afnemers moet bezoeken, gelyk ook zyn Duitscbe mededinger doet. De toestand in Philadelphia heeft zich weer verscherpt, en Zaterdagavond vonden weer onlusten plaats. Dit was een gevolg van bel feit, dat de autoriteiten den leider der staking en presidnnt van de Centrale Vakorganisatie, John Murphy, hadden laten in hechtenis nemen. De arrestatie geschiedde wegens een vraaggesprek met Jubo Murphy waarvan het verslag verschenen was iu den plaatselyk blad. Volgens dat verslag zou Murphy hebben medegedeeld, dat Zondag door de centrale organisatie de algnmeene staking zou worden afgekondigd. Vuurts had de leider van de staking voorspeld dat er een vreeselflk bloedbad sou ontstaan, indien de politie ook maar een staker neerseboot of kwetste. Maar de overheid kon Marpby niet io hechtenis houden. Een reu»aontige dreigende menigte hield een demonstratie voor bet stadhuis, en Murphy werd tegen een borg tocht van 3000 dollar op vrjje voelen ge- Omtrent de overhandiging van het ulti matum der Fransche regeering aan Moeley Hafid geeft de „Matin” het volgende verhaal. Op den 23slen dezer maand begaf de zaak- Reuter seint uit New-York, dd. 28 Febr. Een telegram uit Wallawalla in den staat Washington meldt, dat een lawine 25 fami lies bedolven heeft te Mace in de staat Idaho. Zeven personen werden dood onder de sneeuwmassa vandaan gehaald, vyf-en-twintig levend. Men vreest dat onder de sneeuw massa en de ingestorte woningen nog honderd lyken liggen. Door de lawine is bet stadje Mace, waar ongeveer 300 mijnwerkers van de Standard- mynen woonden, zoo goed als vernietigd. Hedeuochten werden twaalf lyken opge haald. De bewoners van de naburige.steden zyn uitgetrokken om redding te brengen, maar de groote sneeuwmassa’s belemmeren het reddingswerk ten zeerste. Telefoen No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1