in ebt verrewesten. DIS, RF, geteekend leeuwykKa- .241, groot 4 ITO. NHDIS cooping cin, en Looping K, Mettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 11192 Vrijdag 4 Maart 1910. 48ste Jaargang. in Buitenlandsch Overzicht 1AN, FEVlLLETOiü. treken LSO» ;bare fPERS, tffabrlek. taris KOEMAN ing der Koop- .rie KOEMAN >den SALON- (Wordt rerrolgd.) it te berichten geld elke week jn op Maandag van 10 tot 2 ling van.9 tot De algevaardigde Molina beeft de regee- ring gevraagd welke maatregelen tg denkt te nemen, tot beacberming der belangen van de Italiaaneohe arbeiden, die in Frankrijk werken en of tg ran oordeel ie, dat bet Franacbe wetsontwerp tot belaitlnghotflog van patroons, die meer dan rjjt bnilenland- 4.80. m Maandagen n 10 tot 2 nren van 9 tot 11 No. 2897. er C. BLONK LG 9 MAART ren, ten over- [resideerenden eman, fiOUME IMBANT Hoogstraat te Cadaster Sectie Centiaren. ling der koop- (Uit het Amerikaansch.) Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. nis, dat katholieken van een anderen staat door de aanrichting van een bal midden in de Vasten een kerkelyk voorschrift met voe ten treden. Nog grooter wordt die ergernis, wanneer ook de gezant van zijne keizerlyk- koninklyke apostolische majesteit Frans Jozef en het heele personeel van het gezantschap met den consnl-generaal aan het bal deel nemen. Wy weten niet, of ook in Oostenryk zelf waar veel mogelyk is wat men elders ondenkbaar beschouwt zulke hoog waardigheidsbekleders aan danspartijen en bals in de vasten officieel deelnemen, maar de te Berlijn wonende Oosteurykers met den gezant aan het hoofd konden weten, dat aan het Duitsche hof met het einde van het carneval ook het balseizoen sluit, en wanneer hun eigen gevoel hun niet zegt, wat gepast en wat kerkelijk geoorloofd is, moest dat voorbeeld van het hof bun tot leering zyn. van ,Len afscheid had genomen, naar Oak Hill. Mangus Dockery behoefde niet lang te wachten op een antwoord op den brief dien hy geschreven had om over juffrouw Pau lines vader inlichtingen in te winnen. De burgemeester schreef hem„De oude Chac- kerin woont hier sinds verscheidene jaren en kwam, naar ik geloof, uit Indiana. Hy mag indertijd een groot landeigenaar geweest zijn, maar thans bezit hij niets en is een dronkaard. Zjjn dochter kreeg deels door eigen kracht, deels door hulp van anderen een zeer goede opvoeding. Zij had hier heel goed kunnen blijven, als zy daartoe, na baar terugkeer van school, niet te trotsch ware geweest. Het moge voor u van geen belang zyn, maar voor eenigen tyd heeft zy groot opzien verwekt, doordat zy een welbekend advocaat beschuldigde van verbreking der trouwbelofte. Als de oude man n niets ver schuldigd is, moogt ge van geluk spreken als ge myn vordering op hem wenscbt te bezitten, zal ik u die gaarne toezenden/ Dockery zuchtte terwyl hy den brief las, en ofschoon zyn kantoor geen verscbe lucht noodig had, rukte hy het venster open en stak het hoofd naar buiten. Daarna gooide hy het weder dicht, smeet een stoel tegen den wand, zoodat het huis er van dreunde, en zei woedend: „Haha! Ze denkt mjj in 1910, des voor- Koffiehuis van LEN, ten over- n vele gemak- Het debat van Maandag heeft voorloopig de eenheid in de liberale party en de samen werking met bevri(pnde’Arbeiders- en Red- mondietenparty in Engeland hersteld. Dat herstel is niet verkregen door de verzekering van den eersten minister en van minister Lloyd George, dat de regeering haar aanbly- ven afhankelijk zal stellen van de wettelyke beperking van het veto van het Hoogerhuis, waartoe naar.alle waarschijnlijkheid de mede werking van de kroon noodig is, want dat hebben beide ministers al meermalen gezegd. Maar hersteld is de eendracht doordat de regeering de kwestie van het Hoogerhuis nu voor zal laten gaan. De verleden jaar door het Hoogerhuis ver worpen middelenwet zal, anders dan de regee ring aanvankelijk van plan was, eerst in de tweede plaats in behandeling komen. Wel heeft de regeering voet by stuk gehouden, in zooverre zy eerst een aanvullingsbegrooting voor het loopende en verschillende begroe tingen en andere dringende financieels aange legenheden voor het met 1 April beginnende nieuwe dienstjaar wil afdoen. Maar als dit voor de korte Paaschvacantie zyn beklag heeft gekregen, zal zy daarna de besluiten in zake het Hoogerhuis voorstellen. Men ver wacht dat omtrent het midden of in de laatste helft van April die besluiten naar het Hoo gerhuis zullen worden opgezonden, waar ze opgeborgen of verworpen zullen worden. Dat lydt geen twijfel. Of de regeering den koning zyn medewer king zaf gaan vragen dadeiyk nadat bet Lagerhuis de besluiten heeft aangenomen of eerst nadat het Hoogerhuis ze heeft verwor- een anders samengesteld Hoogerhuis dan de lords zelf en de unionistische party. wendde hy zich daarop tot een binnentreden den knecht, „mynheer Gansett blyft hier van nacht en morgen, tot ik vertrokken ben. Kom, het avondmaal staat gereed/ Na afloop hiervan bleven de beide mannen nog tot laat in den nacht zitten praten. Den volgenden morgen, by het aanbreken van den dag, vertrok de kolonel, nadat hy zit, logenstraft uwe bewering dat ik ver strooid ben.* „Ik ben te teergevoelig, Mangus, om voor den gek gehouden te worden. Laat ons ernstig zyn? „Ik ben ernstig,' antwoordde Dockery op zulk een ruwen toon, dat jattroaw Pauline hare handen wegtrok. „Het is tyd om ernstig te zyn, juffrouw Chackerin, en bot is my een pynlyke plicht, u te zeggen, dat onze innige betrekkingen een eind moeten nemen. Ik vereer u ten hoogste en zal steeds bereid zyn u by te staan, maar de plicht tegenover my zelf verbiedt m(j, dat w(j huwen.* De jongedame werd in het geheel niet boos, greep geen zakdoek om dien aan haar oogen te drukken, maar terwjjl zy van haar stoel opstond en zich recht tegenover hem plaatste, antwoordde zy „Het is dus uw plan, naar my voorkomt, rare bokkesprongen te maken.* „O neen, toch niet. Ik zie in, dat mfic vooruitzichten niet zoo schitterend zyn ala ik bet deed voorkomen. Myn Iflat van abon- né's is geslonken en myn advertenties worden steeds minder. Het doet my leed, het u te moeten zeggen, maar bet is mijn plicht.' „Ik kan u helpen terug te winnen, wat verloren ging.* De katholieke Germania is zeer verstoord op den Oostenrykscbe gezant, omdat hy Zaterdag te Berlyn een bal van Oosteurykers, meerendeels katholieken, heeft bezocht. Het is, zegt het blad, voor de geloovige katholieken! te Berlyn een ongehoorde erger- pen of op andere wyze zyn onwil beeft ge toond om ze aan te nemenen of ze hem misschien nog zal voorstellen de zaak aan een referendum te onderwerpen, waartoe echter Asquith voorshands niet genegen schynt, dat zyn nog onzekere dingen. Wellicht zal de regeering met beroep op de kroon ook nog wachten tol zy haar wets ontwerp ter uitvoering van de bewuste be sluiten beeft ingediend of het in het Lager huis, misschien ook in het Hoogerhuis afge handeld is. Hersteld is de eendracht eindelijk, wylde regeering baar plan om met de velo-kwestie de hervorming vau het Hoogerhuis in demo- cratischen geest, d. w. z. tot een verkozen vergadering, te verbinden beeft laten varen. De Ieren, de Arbeiderspartij, de radicalen en een groot deel van de overige liberalen stelden zich op bet standpunt, dat hervorming van het Hoogerhuis afdoening van de veto- kwestie zou vertragen en misschien verijdelen, en bovendien dat zy tydens de verkiezing niet aan het oordeel van het land was onder worpen, althans niet van ministerieels zyde, en de (regeering er dus geen mandaat toe heeft. De regeering zou de eendracht echter niet hersteld hebben, indien zy, aan deze stemmen gehoor gevende, die hervorming ten eenen- male had laten varen. Want er zyn ver scheiden leden van de liberale party, die van oordeel zyn, dat bet Hoogerhuis zyn recht van veto te ontnemen zonder tevens door hervorming zyn aanzien en innerlijke kracht te versterken, zou neerkomen op bet één kamerstelsel, aangezien bet Hoogerhuis dan eigenlijk niets meer te beduiden zou hebben. Zoo denkt b.v. Sir George Kemp, een van de afgevaardigden van Manchester, er over. In een brief, dien hy de Manchester Guardian ter openbaarmaking heeft toegezonden, zegt hy, dat hy ook tydens de verkiezing deze denkbeelden heeft ontvouwd en de kiezers met hem af te vaardigen ze dus hebben goedgekeurd. Voor mannen die er over denken als Sir G. Kemp en tot hen behooren stellig Asquith zelf en andere leden van het kabinet, Grey en Haldane o.a. beeft de eorste minister vastgehouden aan zyn hervormings plan, schoon hy het naar een volgend jaar heeft uitgesteld. Maar natuurlijk, als bet ministerie zyn veio-wetsontwerp niet kan doorzetten, zal hqt de hervorming van het Hoogerhuis niet kunnen voorstellen, want dan treedt bet af. Dan zal echter ongetwij feld een unionistisch ministerie de zaak ter hand nemen, want nood heeft leeren bidden en er zijn nu geen vuriger voorstanders van Reuter seint uit Berlyn, d.d. 2 Maart: In den loop van het debat over de be groeting van binnenlandsche zaken, bepleit ten afgevaardigden van de burgerlijke par tyen de oprichting van een proefstation voor luchtscheepvaart te Friedrichshafen onder leiding van graaf Zeppelin. Staatssecretaris Delbrück verklaarde, dat het ministerie van financiën principieel tegen dit voorstel is, een standpunt dat men zich zal kunnen verklaren, wanneer men slechts bedenkt, welke de kosten zullen zyn en boe de financiëele toestand is. Toch dient deze quaestie ernstig onder de oogen te worden gezien. By mannen van de piaklyk en de wetenschap zyn daarom inlichtingen inge- wonnen, of zulk een inrichting noodig is, op welken grondslag zy opgericht moet worden en boe groot de kosten zullen zyn. De moties van het centrum en de natio- naalliberalen, waarin de oprichting van een proefstation wordt aanbevolen, werden met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd door een aantal afgevaar digden een voorstel tot verlaging van de spoorwegtarieven voor Duitsche zeeviseb ver dedigd. Er werd op gewezen, dat de Duit sche zeevisschery ernstig lydt onder de con currentie van het buitenland en dat de Duit sche visschers voöial in het nadeel zyn te genover de Nederlandsche, Schotsche en Noorweegsche endat zy ook schade lijden door belastingontduiking van Engelschen. De meeste sprekers verklaarden zich tegen verhooging van het invoerrecht op haring, wyl daardoor een noodzakelyk volksvoedsel duurder zou worden gemaakt. Een vrijzinnig afgevaardigde wees er op, dat het onvereenigbaar is met handelsver- dragen, dat buitenlandsche visch, wat het tarief betref, anders behandeld wordt, dau binnenlandsche. Een vertegenwoordiger der regeering ver klaarde, dat deze veel gevoelt voor het voorstel. De vereeniging voor de Duitsche zeevisschery heeft by het bestuur der spoor wegen reeds stappen gedaan, welke onder steund worden door het ryksministerie vau binnenlandsche zaken. De tolquaestie moet buiten deze zaak worden gehouden. Sultan Moelay Hafid heeft voldoening gegeven op alle hem door Frankrijk in bet ultimatum gestelde eischen. Gemakkelijk beeft de Franecbe consul Gaillard den siimmen Marokkaan hiertoe niet kunnen krjjgen. Na ontvangst van het ultimatum op den 23en Februari verzekerde de Sultan den beer Gaillard, dat hy te Parijs reeds de gevraagde ratificatie van de verdragen had doen geven, waarop de consul antwoordde, dat hij thans slechts te maken had met de eiseben, in het ultimatum gesteld. Monlay Hafid riep toen zyn wereldrijke en geeste lijke raadgevers byeen. Den 25en zocht de sultan een uitvlucht door de mededeeling, dat El Mokri niet voldoende volmachten bezat om de leaning te sluiten en tevens waarborgen te geven voor de wegzending van de Turksche in structeurs. Toen was bet geduld van den Franscben consul uitgeputbij verklaarde kort en bon dig aan Monlay Hafid, dat de termyn ver streken was en dat bjj zyn koffers ging pakken. En werkelijk gaf hü zyn onderge schikten de noodige bevelen voor een un- middellyke afreis, terwijl by aan de andere consuls kennis gaf van den stand van zaken. Nu begreep de bruine heerschar, dat bet spelletje uit washy zond een bode naar bet consulaat met de boodschap, dat hy geneigd was toe te geven, en net afschriften van de volmachten, aan Éi Mokri gezonden tot sluiting van het leeningsverdrag en der overeenkomsten betreffende de noodige waar borgen, en tevens tot het vereffenen der schulden van den Makhzen. Ook ontving de consul copie der instruc ties voor de Marokaansche autoriteiten, be last met de tenuitvoerlegging der verdragen. Ten slotte heeft de Makbzen do noodige stappen gedaan tot benoeming van een Hoo- gen Commissaris voor het grensgebied, en de afdanking der Turksche officieren en onderofficieren. Al deze stukken zyn onmiddellyk naar Tanger doorgezonden. haar netten verstrikt te hebben, maar ze vergist zicht Dat treedt bier op, als ware ze een koningin. Maar ik zal haar toonen, wie ze is. Ik laat me niet beetnemen. Thans, myn jongedame, moet ge maar alleen door het leven zien te wandelen. Ge moogt vol maakt en nog veel meer zyn, maar Dockery heeft geen lust zich aan u te verbinden. Bloem van Arkansas, vaarwel!' Op <len vastgestelden tyd verscheen Doc kery en vond juffrouw Chackerin bezig met op een oude, ontstemde piano te trommelen. Zy begroette hem met een onscbuldigen glimlach en zette een armstoel voor hem neer; zy qam op een stoel naast hem plaats, en hare handen op Dockery’s knieën leg gende, zag zy hem met dwepende oogen aan en zei: „De schaduwen van den avond komen en bullen het aardryk in duistermaar de liefde, de wederkeerige liefde verlicht alles.' Dockery bewoog zich zenuwachtig op zyn stoel heen en weer en* antwoordde dat is zoo.” Juffrouw Pauline keek hem eepigszins wan trouwend aan en zei: ,Ge ziet er op het oogenblik koud en verstrooid uit.* „Ik ben niet koud,' antwoordde Dockerv, terwyl b(j het zweet van ztfn voorhoofd veegde. „Ware ik het, ik zou niet zoo Try kunnen schertsen, en dat ik zoo dicht bjj u 48) ,Zou het te veel gevergd zijn, als ik u verzocht tnsschenbeide naar Oak Hill to gaan? Ik stel, zooals ge bemerkt zult heb ben, in myn koetsier niet veel vertrouwen, en geloof, dat myn agent te Oak Hill zich eveneens aan oneerlyke handelingen schuldig maakt' „Myn waarde kolonel,' viel Len hem in de rede, „ge kunt nooit te veel van my ver langen.' „Dank u, myn jongen. Het doet goed, iemand aan te treffen, die ons uit loutere vriendschap wil bystaan. John,' aldus Telefaan Ne- A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1