I). SAMSOM. ADVERTENTIES Onnavolgbaar BINNENLAND. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. BEURS VAN ROTTERDAM Mantels, Cost unies, ■Houses ete. Veemarkt te Rotterdam. zou worden verlengd, de legaten vergroot zouden worden met een bedrag, gelijkstaande met de waarde der bier bedoelde pereeelen. In bet testament zegt de erflater, dat als de vergunning verloren gaat ten gevolge van het gedrag van de bezoekers der herbergen deZe oorzaak zullen zyn, dat een groot be drag voor hun stad verloren gaut en dat als de magistraat zich op het standpunt der geheelonthouders plaatst, de stad eveneens gestraft zal worden met het verlies van een aanzienlijke som. Daarom, spreekt hij de hoop uit, dat zijn voorwaarden de bnrgèry van Burnley aauleiding zullen geven zich uitnemend te gedragen, en tevens de stede lijke regeeriug zullen doen overwegen, dat het niet aangaat iemand door de wet te willen dwingen, niet te drinken, zoomin als bet billijk zou zijn, indien niet-onthouders door middel van wettelijke bepalingen ge heelonthouders zouden willen verplichten wel te drinken. j Frankrijk. De marini^pref^et in Lorient heelt tele grafisch opdracïïf gekregen de voltooiing van de in aanbouw zijnde Fransche Dreadnoughts, „Waldeck Rousseau" en „Mirabeau", zooveel mogelijk te bespoedigen. Tegelijkertijd deelde de minister den prelect mede dat in Augustus op de werf in Lorient de kiel zal worden gelegd van een pantserschip van 28.000 ton. Dditsohland. De verantwoordelijke redacteur van de Vorwfirts, Barth, wordt gerechtelijk ver volgd, omdat hij heeft aangezet tot ongehoor zaamheid tegen de bevelen van den Ber- A lijnschen politie-president. Nog Zondagmorgen gal het sociaal-democati8ch orgaan den men- schen den raad de „wandeling" om tegen het Pruisische kiesrecht te betoogen in het Treptowerpark, niet uit te stellen, hoewel de politie had bekend doen maken, dat het park zou worden afgesloten. Uit Bremmen wordt gemeld, dat de on- derwjjs-autoriteiten aldaar besloten hebben 80 socialische onderwijzers, die, Bebel ter gelegenheid van zijn 70n verjaardag een tele gram van gelukwensch zonden disciplinair te straffen. Engeland. De Neue Freie Presse verneemt uit Lon- den, dat koning Eduard dezien zomer ver moedelijk een samenkomst zal hebben met keizer Frans Jozef en keizer Wilhelm. Rusland. In de Doema heeft de directeur van het departement van politie zich verdedigd tegen het verwijt, dat de regeering haar belofte, niet gehouden heeft ten aanzien van het uitzenden van administratief veroordeelen naar Siberië. Op 1 Febr. 1902 waren er 17,120 personen verbannen, op 1 Febr. 1910 slechts 1200. In 1906 werden er verbannen 7677, in het vorig jaar slechts 1991 en in de eerste maanden van dit jaar 171, wat een vermin deringvis van 50 pCt. BALltAI^TATEN. De Turksche re&eering is van plan den Duit8che prins Eitél Friedrich bij zyn be- I zoek aan het H. Land feestelijk te ontvan- J gen. Amerika. De regeering van Honduras en San Sal vador hebben tusscbenkomst der Unie ver zocht om 'te zorgen, dat de op stand in Nicaragua niet naar hun gebied overslaat. Prins Hendrik gevoelde zich Zaterlag. avond kort voor den aanvang van de soiré ten Hove ongesteld en was daardoor genood zaakt dadelijk te bed te gaan. Z. K. H. is sedert lijdende aan verschijnselen van alge- meen-katarrhalen aard, gepaard met tempe- ratuursverhooging, welke des avonds tot 40 gr. steeg. Zondagmorgen was de temperatuur aanmerkelijk lager, u.l. 38 gr. De nacht ver liep naar wensch. De ongesteldheid van Z. K. H. bljjft, blij kens de berichten, een gunstig verloop ne men. De temperatuur was Zondagavond min der hoog dan Zaterdagavond. De Prins houdt voortdurend bet bed. Nader meldt men De Prins was Zaterdag tot in den laten namiddag nog per rijtuig uit geweest. Hij schijnt een zware kou te hebben gevat, die met een vrij hevigen koortsaanval gepaard ging. De zieke is onder behandeling van dr. Roessingh, die den Prins 's morgens en zoo noodig ook des avonds bezoekt. i in »up i in i1 Te Amsterdam is Zaterdag een valsphe munter uit Utrecht aangehouden, en deze arrestatie werd spoedig gevolgd door die van zijn zoon. Vermoedelijk heeft de politie hiermede de bron gevonden, waaruit de tallooze valsche kwartjes komen, die den tram-conducteurs in de handen worden gestopt. In een winkel in de z.g. Indische buurt, het kwartier ten Oosten van het Muiderpoort- stution te Amsterdam, trachtte de valsche munter een onecht kwartje te loozen. De win kelier bemerkte het echter intjjds en leverde hem aan de politie over, die niet minder dan 40 valschen kwartjes op hem vond. De man kou niet anders dan bekeöuenhij gaf zijn adres te Utrecht op, en nog denzelfden avond vond de Utrechtsche politie toen alle aanlei ding, om den zoon van de aangehoud e n te arresteeren. Deze zoon, van beroep chemiker bij een tandarts, bleek de hoofdschuldige te zijn. Hü had thuis een volledig laboratorium gipsen vormen en alle andere benoodigdheden, als smeltkroezen, tinnen lepels, compositie trekpotjes en specie, en bovendien een goede voorraad valsch geld werden gevonden. De vader hielp den zoon bij het vervaar digen en had bovendien de taak bet product voornamelijk in Amsterdam van de hand te doen. Het tweetal moet het valscbe-munters- bedrijf reeds geruimen tijd hebben uitgeoefend, en al een zeer groot, natuurlijk moeilijk te schatten bedrag aan valsch geld in omloop hebben gebracht. Zij hadden een groote be drevenheid in de kunst; hun namaak was moeilijk van echt geld te onderscheiden. Alleen het kwartje, dat den vader erin deed loopec, was slordig afgewerkt. Het meeste valsche geld, dat op hen bèvon- den is, is samengesteld voornamelijk uit rood koper en eenige andere metalen, aangemengd met weinig zilver. Een ingezetene van Edam verkocht dezer dagen aan een koopman uit Amsterdam een tuinbeeld voor f 170. Hij dacht een goede i zaak gedaan te hebben. De Amsterdammer evenwel had er beter kijk op, en verkocht het voor een aanzienlijke som, stellig niet minder dan f 1000, aan den directeur van het Rijksmuseum. In Riedau (Oostenrijk) heeft een tragische gebeurtenis plaats gehad. Een logementhou der heeft zijn vrouw en twee zijner kinderen, een van vijf en een van acht jaar, terwijl ze sliepen doodgeschoten. Een derde kind, van negen jaar, kreeg drie kogels in het hoofd, doch werd nog levend aangetroffen. De dader begaf zich na zijn vreeseljjke daad naar de kegelbaan, waar hij zich tegelijk ophing en een kogel door het hoofd joeg. De verstandhouding der echtgenooten liet niets te weuschen over. De reden tot de wanhoops daad moet ziekte en geldelijke moeilijkheden geweest zjjn. In den nacht van 5 op 6 Maart ontstond een zware binnenbrand in de koek- en biscuit fabriek van de firma G. Terhaak en Zonen aan de Lindengracht te Alkmaar. De brand is ontstaan in de ketting-oven, die voor een groot gedeelte is vernield, terwijl het dak daarboven geheel verbrandde. De schade zal nog al groot zijn, ofschoon ze door verzeke ring is gedekt. Het moordproces te Venetië gaf Zater dag, al een schokkend tooneel.'s Middags be gon het verhoor van den 25-jarigen moor denaar Nauraow, een Russisch edelman. Hjj vertelde hoe gravin Tamowska hem geheel tot haar slaaf gemaakt had en door 't prik kelen van zijn jaloerschheid hem er toe dreef y graaf Komarowski te vermoorden. Bij 't verhaal van den moord barstte Naumow in luid snikken uit, maar hij vertelt nauwkeu rig hoe de misdaad in 't werk ging en be tuigt de waarheid te hebben gezegd. Toen Naumow werd weggeleid, kwam zijn. yader hem omhelzen. - v Merkwaardig was de hoüding vap de overige beklaagden. De advokaat Priloekow en de kamenier Perier weenden. Alleen 't gelaat van gravin Tarnowska bleef ijzig kalm. De geheeie bekentenis van Naumow had zij onbewogen aangehoord. Maar onder de aanwezige Rassen en 't overig idturna- tionale publiek maakte 't verhoor veel sen satie. De metselaar P. J. v. d. H., te Amster dam, is lastig gevallen door een staker, om dat hij aan het werd gegaan is. Zekere A. G. v. d. B. sloeg nl. eerst een der ruiten van» zijn woning in, en wist daarna binnen te dringen. Toen de indringer op de her haalde waarschuwingen van v. d. H. diens woning niet wilde verlaten, trok de laatste een revolver, en loste toen een schot op den staker. V. d. B. kreeg een schroeiwo'ndje aan het gelaat. De politie heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt. De boerenknecht Micbailowitsj, die pas te Björkö, in Finland, een gezin van zes raen- schen uitgemoord en een groote som gesto- leu had, is te Helsingfors io hechtenis ge nomen. Hij bekende zijn misdaad en zei het geld in een huis verstopt te hebben, waar men hem bracht. In een onbewaakt oogen- blik sprong hij daar uit de vijfde verdieping en was op slag dood. De misdaad op de Nicolaas Witsenkade. Het N. v. d. D. geeft eenige bijzonderhe den omtrent den Ingcn moordaanslag te Amsterdam Buiten de verklaringen van de twee ver dachten, de 24-jarige dienstbode Imkje Beetsma, en haar vrijer, den 20-jarigen kruiersknecht Jacques Ronoe, heeft de jus titie geen gegevens dan de spaarzame en onsamenhangende mededeelingen van het slachtoffer, gedaan aan de menschen, die haar 't eerst aantroffen in den deerniswaar- digen toestand, waarin zy toen verkeerde, gefolterd door vreeselijke pijnen, welke ge regelde gedachtenuiting niet wel mogelijk maakten. Aanvankelijk scheen 't, dat de waarheid over het geheimzinnige van dit drama wel nimmer tot voldoende klaarheid zou zijn te brengen. Sedert de laatste dagen echter wanhoopt de justitie niet, dat haar dit te eeniger tyJ nog wel gelakken zal. De indruk, die zich al spoedig vestigde, dat de hoofdschuldige de dienstbode is, en dat de zoogenaamde vrjjer bij het misdrijf slechts een meer lydeljjke rol heeft vervuld wordt hoe langer hoe meer versterkt. Aannemende, dat de „vrijer" de waarheid spreekt en behoudens het feit, dat de uiter lijke omstandigheden hem wel als mede plichtige moesten aanwijzen, vindt reeds veel van wat hij mededeelde bevestiging. Volgens hem zou de toedracht de volgende geweest zijn. Imkje was over haar meesteres slecht te spreken en wetende dat de jongen een dief- achtigen aard heeft zij zelf is troawens ook reeds vroeger wegens diefstal veroor deeld had zy al meermalen het plan ge opperd juffrouw W. te bestelen, maar in die gesprekken zinspeelde zy er altyd op, dat't niet zou gelakken, als het slachtoffer levend bleef. Zoo kreeg hy ook in den avond van Vrij dag 25 Febr. de boodschap dadelijk bij haar te komen. Daaraan voldoende juffrouw W. was dien avond uit begon zy weer over de zaak, maar R., die ruiterlijk aan politie en jastitie heeft verklaard, dat hy wel stelen, maar niet dooden wou, weigerde het laatste pertinent. Hy zou dan maar dien nacht in huis blijven en werd door Imkje verstopt, op den zolder, in een ruime ope ning in den muur, twee meter boven den beganen grond, welke opening, van een klein deurtje voorzien was, waar hij in moest kruipen, vroeger gediend had als reservoir van de duinwaterleiding, doch thans, als zoodanig niet meer gebruikt, diende voor bergplaats. Hy kreeg wat beddegoed en een paar be schuiten mede als by honger mocht krygen. Zonder hulp van Imkje was 't hem niet mogelijk geweest in of uit dat gat te komen. Zij inoest het deurtje achter hem op de knip doen en het ook weer ontsluiten als hy er uit zou komen. Aldus heeft hy den nacht doorgebracht. Hij had voorgesteld, dat Imkje des nachts de' voorwerpen van waarde en een geld kistje, beide in de slaapkamer aanwezig (de overige vertrekken in het huis waren altijd gesloten en de sleatels onder berusting van mej. W.), zou wegnemen, opdat hij onopge merkt daarmede het huis zou kannen verla ten, maar dat wilde het meisje beslist niet. „Zy", dat was mej. W., moest van kant gemaakt worden. Des morgens heeft Imkje, die zooals men weet by haar meesteres in de kamer sliep, hem uit het gat gelaten en hem nogmaals aangespoord het moordplan ten uitvoer te brengen. Toen hy bleef weigeren, heeft zy stilzwijgend, in de keuken, die op de eerste étage is gelegen, de pan met water op het gaskomfoor gezël en gezegd: „Als jjj dan niet durft, ik well" Toen het water kookte heeft zij de pan opgenomen en is er mede naar de slaap kamer, op de tweede verdieping, gegaan. R., wel begrijpende wat zy doen ging, is haar tot voor de deur der slaapkamer ge volgd, om, zooals Hy verklaarde, op het oogenblik, dat de daad verricht zou zijn, ook binnen te treden en de aangewezen voorwerpen buit te maken en er zich dan ijlings mede te verwijderen. Hy hoorde bijna onmiddellijk juffrouw W. hevig gillen en „moordl" roepen. Toen is hy naar binnen gegaan, regelrecht naar het hoofdeinde van het bed loopende en juist op dat oogenblik wierp Imkje voor de tweede maal den nog io de pan zynden scheut kokend water het slachtoffer in het gelaat. Daar de mishandelde vrouw maar door bleef gillen en alle kracht inspande om op te staan, hebben beiden de kamer verla ten. Imkje, met de geheel geledigde pan in de hand, ging naar boven, naar de derde étage, waar haar eigen slaapkamer is, en hy, beangst geworden, stormde naar om laag, om het huis uit te komen. De tweede worp was met zooveel kracht geschied, dat ook hem een deel van het kokende vocht tegen den arm was aangekomen, zoodat hy nog had uitgeroepen„Wat blje ver brandt mij!" Men weet wat verder gebeurde: R. werd op de straat aangehouden en toen de politie en eenige voorbijgangers het huis waren binnengedrongen, troffen zy de meid daar aan in de grootste kalmte, zonder dat zy een band had uitgestoken om haar diep beklagenswaardige meesteres hulp te bie den. Deze moest zich zelve naar beneden sleepen om den politie-agent, die aanschelde open te doen. Zy ontkende iets van het gebeurde te weten, loochende, dat de vrjjer iq huis was geweest, hoewel een der omstanders, een lantaarnopsteker, die vlak voor het huis de lantaarn uitdeed, gezien heeft, dat zy R. uitliet; zy ontkende aanvunkelijk ook het briefje, waarmede tzjj hem in den voor avond had uitgenoodigd bij baar te komen (hoewel zy, dit niet kannende volhouden, op-die ontkentenis is teruggekomen). Toen maakte zy er vau, dat R. wel op haar ver zoek was verschenen, maar ook weer voor de thuiskomst van mej. W. vertrokken was eu dus, als hy dan den nacht in het huis had doorgebracht, stillekens was terugge komen en zich buiten haar weten ergens verdekt had opgesteld. Tegen dit alles pleit o. a., dat de nog warm zjjnde pan door de politie is in beslag genomen op haar kamertje en dat in het gat, waar R. zegt vertoefd en beschuit ge geten te hebben, hem door haar verstrekt, ook werkelijk beschuitkruimels gevonden zjjn. Behalve dit alles is by de jastitie nog een mededeeling gekomen, die, als zy bevestigd wordt, de vermoedens van schuld tegen het meisje zeer ernstig verzwaart. Donderdagavond, dus den dag vóór het misdrijf, is bij den drogist L. Van Winsen, in de Vijzelstraat 122, een jufje in den win kel gekomen, die rattenkruit vroeg. Met den heer v. W. nog in gesprek daarover, kwam een andere klant in don winkel, waarop het meisje het gesprek plotseling afbrak en zich omkeerdey als om zich door den bin- nengekomene niet te laten zien. Toen de klant weg was, zette zy bet discours voort, maar moest onverrichter zake vertrekken, omdat de drogist zeide dat vergift zoo maar niet te verkoopen, als hy den kooper niet kende en niet wist waarvoor het dienen moest. Volgens de beschrijving van haar persoon, moet dit jafje geheel beantwoorden aan het signalement van Imkje Beetsma. De heer v, W. is echter nog niet met haar geconfronteerd. Te Maastricht heeft Zondagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl men bezig was de lading van het schip, dat Za terdag, van Luik komende, in de Maas is vastgeraakt, op een ander schip over te brengen, knapte de ijzeren kabel, waarmee dit laatste schip aan den linkeroever be vestigd was, midden door. Honderden toe schouwers, die door de politie niet op een afstand te houden waren, stonden naast ec op dien kabel. De gebroken kabel ver wondde 5 personen zwaar, terwijl eenige anderen lichte kwetsuren hadden. Nadat aan de ernstig gewonden in het bareau van den Rijkswaterstaat de eerste geneeskundige hulp was verleend, werden zy naar bet ge sticht Calvarienberg overgebracht. De ver wonden zjjn twee meisjes uit Oud-VroenhoveD, waarvan de eene het rechter-onderbeen ge broken, en de andere een rechter-onderbeen- breuk heefteen man beide onderbeenen gebrokeneen man met wonden aan been en hoofd, en een man met verschillende huidwonden. 1 De vorige week werden in een stuk grond van den heer F. v. Eraaikamp, te Eesteren, twee zoo goed als gave Germaanscbe urnen gevonden. In de nabijheid vonden de gravers vele scherven van Romeinsch, Merovingtech en Earolingisch aardewerk, als urnen, am phora's, schoteltjes en mengschalen. Te Eesteren zijn, naar men weet, al heel wat Romeinsche overblijfselen gevonden. Scheuren id de nieuwe Westviaduot te Amsterdam. Aan de duarzaamheid van de yzeren pijlers van de nieuwe Westelijke Via duct, rustende op de met behulp van cais sons gebouwde, zeer stevige fundeeringen, valt voorloopig wel niet te twijfelen, zegt het „N. v. d. D." De viaduct wordt, zoo&ls men weet, geheel door deze pijlers gedragen en staat alzoo zeer vast. Echter is by me nigeen, die in de laatste dagen onder de viaduct is doorgeloopen, de vraag gerezen: „Wat, scheuren de maren na al reeds?" Inderdaad vertoonen de gemetselde muren, onder en aan weerszijden van de viaduct tegen den spoordijk hier en daar scheuren. Tegen het voortdurend gedreun van de trei nen schijnen geen muren bestand te zQo. De toestand is niet van dien aard, dat er voor verzakking vrees bestaat. Als de scheuren breeder worden, is 'tleelyk^om aan te zien, maar verder niet. Men zal om de zooveel jaren de viaduct-muren moeten vernieuwen. Vrees voor de viaduct zelf behoeft er niet te zyn. Een onaangenaam pleiziertochtje. Zondag middag moest een chauffeur in zijn auto een familie van Amsterdam naar Wouden berg (nabij Zeist) overbrengen. Twee Am- sterdamsche jongens, die, tuk op een gratis autotochtje, het oogenblik van vertrek met spanning hadden verbeid, sprongen achter op den vertrekkenden auto en reden door Amsterdam, via den straatweg, steeds verder en verder, en in razende vaart, tot zij ein delijk in Utrecht aaulandden. Blykbaar had den zy van het goede reeds lang te veel, doch daar de chauffeur zijn auto ook door bisschopsstad met een tamelijk gangetje liet taffen, durfden de bengels niet afspringen, en steeds verder raakten zij van huis, tot zij eindelijk, half suf van den uitgestanen angst, nabij Woadenberg konden afstijgen. Te voet aanvaardden zy den terugtocht via De Bilt. Hier werden zy echter door de politie4MDgehondeu en aan de Utrechtsche politie overgeleverd, die hen op transport stelde naar Amsterdam. Voorloopig zal hun de lust tot gratis-autotochtjes wel vergaan zyn. (Tel.) Voorbijgangers zagen, in den nacht vaa Zaterdag op Zondag, omstreeks één uur, dat een paar mannen zich op verdachte wijze ophielden in de nabijheid van de deur, toe gang gevend tot de bovenwoningen van per ceel Bilderdyk8traat 58, by de Ter Haar- straat. Zy waarschuwden een politie-agent, die met een collega naar bet aangedaide buis ging. Er was echter niets verdachts te zien. De agenten bleven wachten en hun geduld scheeu beloond te worden, want de deur ging open, doch werd op hetzelfde oogenblik weer van binnen dichtgedaan ook. Even later werd de deur opnieuw geopend en verscheen een jouge man, die een rywiel by zich had. Hy werd gegrepeo en overge bracht naar bet politiebureau aan de Lau riergracht. Hetzelfde lot onderging een tweede jonge man, die blykbaar op den uitkijk had gestaan. Het rywiel - - een damesfiets bleek ont vreemd te zyn ten nadeele van de bewoners der eerste verdieping. Daar woont de heer W. Arents, beambte der Nederlandsche Bank. Men placht de fiets in het trapportaal neer te zetten en dit schijnt de aandacht van een paar rywieldieven getrokken te hebben. Het plotseling openen en weder sluiten van de straatdeur schijnt aldus te moeten worden verklaard, dat de dief zich met het rywiel uit de voeten willende maken, eensklaps een agent voor de dear zag staan. Toen hij ech ter even later boven gestommel hoorde, be greep hy, dat hij in de val zat en gaf hij zich gewonnen. Het graanpakhuis „Alpha", van de heeren SchilthuiB en Co., aan de Oosterhaven te Groningen, is ingestort. Alle vijf zolders zfjn naar beneden gekomen, zoodat zwarte haver, witte haver, gerst en tarwe tot 8 meters hoogte door elkaar liggen, samen eenige hon derden lasten. Het personeel kon intijds vluchten. Als het voorjaar in 't land komt als een reeds warm, weldoend zonnetje weer nieuwe hoop en nieuw leven by den meqsch opwekt, hem uitlokt tot naar buiten gaan dan komen ook de zwervers weer opzetten. Het aantal woonwagens met paria's is dan afwisselend, vooral aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal bij de stoomponten te Velsen, belangrijk. Zaterdagnamiddag vras van zulk een woon wagen een bit in het Noordzeekanaal ge taakt ellendig mager beestje, al even groot ztak armoede als de bezitters van bet dier. Misschien zocht bet beest (iets wat paarden in znlke gevallen en ook bg onder- dom djgett moet zjjn) een einde aan zjjn be staan. Medelijdende handen hadden echter anders beschikt en brachten na veel moeite bet beestje weer op dea dijk. Armoo-vroawtje nam bot in ontvangst, en onder tranen misschien bevreesd voor heftige looneeien als straks „de man" thnis zon komen vertelde zjj met stokkende stem hoe dit ma ger boogpootig dier pas was gereild voor bnn eigen beter paardje, omdatzij gis- teren pas bet leven aan een kindje geschon ken bad, en er das een paar ceatea moesten s(jn!.... En toen ging de stnmperd bet arme dier met Sakken afdrogen, zjj die gisteren pas weder moeder was geworden, want straks kwam .baar man" tbnis en wat baar dan misschien te wachten stond, laat zich zoo wat begrijpen nit wat haar bjj haar inwo nende 70-jarige moeder gisteren seide, toen de verloskundige haar bnlp moest verloeaen: „dat alles nog wsl zon gaan, ais haar schoon zoon, maar niet zulk een ondankbaar mensch was, maar nooit een goed woord, altyd schelden en razen...." (Hbl.) Volkshnisvesting. De volgens de Woningwet toegelaten ver- eenigicg Amsterdamsch bouwfonds" hoeft aan B. en W. verzocht, te bevorderen dat haar een rentedragend verschot van f 240.000 worde verleend voor den aankoop van grond in de Javabnnrt en den bouw van 88 arbeiders woningen, die zullen zijn te verharen voor f 2.35 f 3.60 per week. Voor den grond, gelegen naast den door de Coöperatieve BonwvereeDiging „Kochdale" gekochten, zal f 15 per MJ betaald wordeD. De vereeoiging is een stichting van een der erfgenamen van wjjlen den beer P. VV. Janssen. Het jongmensch, dat eenigen tijd geleden op de Hobbemakade te Amsterdam zijn meisje met een revolverschot doodde en daarna het wapen tegen zich zelf richtte, is hersteld nit het Wilhelminagasthnis ontsla gen en naar het huis van bewaring nan de Weteringschans overgebracht. Men meldt nit Rotterdam: Bij het Zeemanshuis aan de Calandetraat is gisterenmiddag aangehouden de voort vluchtige huisknecht van het Israëlietisch Onde Mannengesticlit aan de Clnes de Vries- laan, die de vorige week des nachts inbraak pleegde met twee medeplichtigen met mede neming van f 700, al de gouden ringen en horloges der verpleegden. Van hetgestolene was niets meer over. GOUDA, 8 Maart 1910. Naar wy vernemen heeft de Commissie voor de restanratie van de St. Janskerk een gift ontvangen vau f 10000.— voor de res tauratie van het zuider transsept-raam No. 23. De schenker verlangt voorloopig onbe kend te blyven. Twee minderjarige jongens uit Schiedam zijn heden hier aangehouden en naar Schie dam overgebracht. Tegen zekere E. is proces-verbaal opge maakt uaar aanleiding van de wapenwet. Op de veemarkt te Rotterdam is heden morgen plotseling dood gebleven de veehan delaar A. van Wingerden van Oudewater, Voor den Bond van Vrouwkiesrecht hield gisteravond Mr. Roodenburg in de Réunie den 5en cursusavond. Mr. Roodenburg zou een vluchtig over zicht geven van het staatsbestuur, om daarna te komen tot een kort overzicht van de fi nanciën van den staat. Spreker kon onmoge lijk door den korten tijd in finesses treden, doch zou zoo hier en daar enkele grepen doen en er slechts grove omtrekken van geven. De natuurlijke plicht van den staat is zich zelf te handhaven, de nationaliteit steeds te bewaren. Van een oorlog van ons land met een buitenlandschen vyand is voorloopig nog geen sprake, daar de toestand in Earopa niet van dien aard is. Wanneer wy echter onze neutraliteit wenschen te handhaven, in geval van een oorlog tasschen twee mogend heden, b|jv. Dait8chland en Engeland, moe ten wy daarvoor een behoorlijk ingericht defensie-wezen hebben. Volgens art. 180 van de Grondwet zyn alle Nederlanders, daartoe in staat, verplicht mede te werken tot hand having der onafhankelijkheid van het Ryk en tot verdediging van zyn grondgebied. Alle mannen van 19-jarigen leeftijd moeten daartoe loten om mede te werken tot hand having der onafhankelijkheid. Daarin schuilt een groote onbillijkheid meende spr.; moesten ook allen onder de dienstplicht vallen. De loting dagteekent al van ouds. By de Unie van Utrecht toch werd bepaald, dat alle mannelijke ingezetenen gemonsterd en ingeschreven moesten worden voor den krijgs dienst. Onze vooronders vonden het echter veel gemakkelijker anderen te laten vechten en namen daarom huurtroepen in dienst. Napoleon voerde de conscriptie in, zoodat de inwoners zelf moesten stryden en in 1814 werd een dergelijk artikel in de Grondwet opgenomen. Daarin werd bepaald dat tot het dragen der wapenen verplicht waren de mannelijke ingezetenen „naar 's lands ouder gewoonte" en bg de Unie van Utrecht be paald, d. w. z. dienstplicht met loting en plaatsvervanging. Opmerkelijk is dit, „naar 's lands onder gewoonte", terwijl altyd hnur- troepen genomen werden. In 1891 werd ech ter de plaatsvervanging afgeschaft, zoodat zij die er thans in loten, ook werkelijk die nen moeten. Ons eigenlijke leger telt dan -r 17500 man elk jaar, die 8 jaar moeten die nen. De le oefening dnnrt voor de onbere den korpsen 8 maand, waarna nog enkele herhalingsoefeningen, en voor de bereden korpsen 18 maanden. Na die 8 jaar gaan de dienstplichtigen over tot de landweer, dieeigenlijk een legerreserve is. De land weermannen zullen bh' oorlog ook niet direct op den vijand los gezonden worden, doch steeds in de achterhoede blijven, Hierbij dienen zy 7 jaar, waarin zij ongeveer 2 maal opkomen, telkens voor een dag of zes. Dan hebben we nog onze kustverdediging, die onze zeegaten moet bewaken en verder de koloniën en bezit tingen buiten het ryk. Ons defensie-wezen is das nog geenszins voldoende geregeld. Wy gaan ook wel in de richting van een volksleger, met algemeenen dienstplicht, waarheen wel strooming is. Nochthans is dit verafby invoering ineens zouden de kosten te verzwaard worden. Men moet dan ko men tót een korteren oefentijd, met lan gere vooroefeningen. Niet alleen uitwendig, zeide spr. verder, maar ook inweadig moet de Staat beschermd worden voor onlusten, revolutie, enz. In zulke buitengewone gevallen zyn ook buitengewone maatregelen te nemen. By koq, besluit, bekrachtigd door de wet, kan de staat van beleg afgekondigd worden. Hierdoor gaat dan de handhaving van het Staatsgezag door de burgerlijke besturen over by het militaire gezag, dat een buiten gewoon groote macht beeft. Door spr. wer den daarna behandeld de verschillende toe passingen van die macht, als opheffing van de vryheid van drukpers, het briefgeheim buiten werking stellen, openbare vergaderin gen verbieden, instelling van tempóreele krijgsraden enz. Hierna ging spr. over tot het nationale waterstaatsggzag waarvan de koning bet hoofd is, en de Prov. Staten het oppertoezicht hebben. Deze waterstaat is al een zeer oude instelling. De ingelanden spraken zelf recht over overtredingen, hieven belastingen enz. Dit is thans nog zoo, behalve de rechtspraak, <jie in 184) ontnomen is. De Provinciale Staten hebben een zeer grooten macht, zy stellen een reglement vast en maken ingrijpende veran deringen, kunnen nieuwe oprichten en oude waterschéppen opheffen. In Friesland moet de toestand van thans een nalatigheid zyn der Prov. Staten, die eerder hadden moeten ingrijpen, meende spr. Verschillende kamerle den en ministers hebben zich van den toestand op de hoogte gesteld en waarschijnlijk zal men er wel van io de Earner hooren. By de overstrooming in Zeeland in 1906 zyn door de Prov. Staten van Zuid-Holland ingrijpende maatregelen genomen ten opzichte van Goeree en Overflakkee. Voor de veiligheid der personen en goede ren moet natuarlyk ook de staat zorgen. Zy zorgt voor een goede regeling van de rechts verhoudingen, naleving ervan en handhaving. Om dit te kunnen doen dient er natuurlijk een goed ingericht politie-korps te zijn. Van wege het ryk bestaat die uit marechaussee en ryksveldwacht, terwyl van de gemeente er gemeente-politie is. De marechaussee wordt by> voorkeur aan de grenzen gebruikt, terwyl de rijksveldwachter moet zorgeu voor een goede naleving-der wetten op het platte land. Verder zorgt de Staat voor goed onderwys, armverzorging volksgezondheid, pogingen tot verheffing van den landbouw, handel en wel vaart, alle onderwerpen, die spr. slechts ter loops kan aanraken. Verder regeling der maatschappelijke wetgeving om de toestand tusschen arbeiders- en andere klassen veel te verminderen. Hiermede begon men in 1874 wl, toen jongens beneden de 12 jaar niet meef mochten werken (voorstel—Van Houten), terwyl in 1889 een wetsontwerp kwam tot bescherming van jeugdige personen en vrouwen. Voor volwassen mannelijke arbei ders is echter nog niets gedaan. Een voorstel tot afschaffing van nachtarbeid voor bakkers is in de afdeelingen niet gunstig ontvangen, zoodat er wel niet veel van zal terecht komen. Er is dus nog zeer veel te doen om de levens voorwaarden beter te maken, meende sn|\ De ongevallenwet is niet uitgebreid genodfe;, hierin wil men oog doen opnemen de zeevtis- 8chery en den landbouw, verder ziekte- 4n ouderdomsverzekering of staatsspeusioen. De Ned. Staatsbegrooting werd goedge keurd met eep uitgave vau 207 miliioen galden, terwijl de ramiog der ontvangsten is 188 miliioen. Het tekort zal dan gevon den moeten worden voornamelyk op belas tingen, en dan nog van de posterijen eu telegrafledomeinen, Ned. Bank, Staatsspoor. Een belasting, die rechtvaardig werkt, is niet gemakkelijk te maken. Verder kan nog veel opgebracht worden door een verboo ging der accijnsdie op suiker brengen onge veer 85 milloen ieder jaar op, die op de drank ongeveer evenveel. Dat is toch echter allemaal druk op de kleine benrzen. Op het oogenblik, zei spr., heeft Neder land een schuld van 1122 miliioen. De Ba- taafsche republiek voegde alle provincie- 8chuldeu by elkaar tot ééu schuld. Ouder Lodewyk Napoleon steeg deze geweldig, zoodat io 1815 er een schuld van 1719 mil iioen was. Deze schuld werd echter io 3 deelen verdeeld van V§ werd rente betaald, de werkelijk* schuld en vau de overige de uitgestelde schuld, voorloopig geen rente. In 1841 werd echter ook van die op beurswaarde rente betaald. Thans zijn er nog 21 pet. en 3 pet. obligatiën, de laatste dateerende van 1844, toen op voorstel van van Hall een leening aangegaan werd. Hier eindigde Mr. Roodenborg zijn lezing. Na dankzegging aan spr. werd de vergade ring gesloten. Op den volgenden, laatsten, cursusavond op 21 Maart a. s. zal Mr. Roodenburg spreken over: de provinciën en de gemeenten. MAANDAG 7 EAART. L.K. H.K Staataleeninqen. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 2'/, 77 Portugal. Oblig. Tabaksmono- poliel6ening(50U—5000 ir.) 4' ,97V, Rentelooze. certil. i 6.80 Oblig. 2e Serie ir. 2500 3 57% Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 91»/. Hypothee. Staatsl. 1892 6 94% Rusland. Iwang. Dombr. Obli gatiën 4 93% Azib. Japan Obligation 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 49 Hypotheek^ Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101*/ Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4100 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 99 Pandb. Westlandscbe Hypb. 4 100 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 99 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- brielbank 4 99i;„ Pandb. Ned. Seheeps-Hypb. 4V, 100'/, Pandb. Bataaische Hypb. 4 99'/, Eerste Ned. Hypotheekbriei- bank 4 99% Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Scheepvaart- Maatechappijen- Oblig. B. Smit en Co. Sleep dienst 4% 100 Stoomvaart Mg. „Triton" Obl. 5 100 PremieUemngen. Belgie. Stad Antwerpen 1887 2% 97'/, - Diversen. Laan v. Meerdervoort Mg. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 9911 worden alle tot BALANSPRIJZEN OPGERUIMD. Dinsdag 8 Maart 1910, Vette osseq en koeien goede aanvoer, pry zen waren voor iste kwaliteit ze, ae 30 en xc 27 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwaliteit 31, ae 27, en 3e 24 ct. per half KG. Stieren goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 30, ade kwal. 27, 3de kwal. 24 cents per half kilo. Handel voor alles stug, doch prijshoudend. Burgerlijke Stand. GEBOREN5 Maart, Maria Catharina, ouders M. Wolten en M. v. d. Horst 6. Cornells Jacobus, ouders C J. Sluiter en N. Lafeber. 7. Johan Jacobus Joseph, oaders H. v.|d. Draay en M. A. Nieawen- huyzen. Gerarda Adriana, ouders B- Weel- denburg en M. 8. Janssen. 8.2|Maria, ouders J. den Haag en M. Eeyne. OVERLEDEN 5 Maart."'r. Jvan'fEyk, 6 d. 6. li. Verboom, laatst wed. van E. de Grnyl, 76 j. "'j. Kok, wed. van L. Driehuis 77 j. 7. A. P. Holtbuyseu, 17 ra. 7yn thans door nieuw gevonden toepassingen onze in olieverf geachitderde Por tretten Peinture- iioguerta. Zy geven kracht en diepte, die namakers niet kannen bereiken. Men overtaige zich, geen imitatie voor de echte te ontvangen. Geïll. Prysconrant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratia op aanvraag Boxtel. H. BOOAER1S Jb Co Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, by wien modellen te bezichtigen zfln. Het be9t-i on»chad«lyK»t« «a iKa makkelykste poeumlddel voor HMrw li JPl en vooral dame» en Kiodenchovnwtrk, JÈSSvr de Appretuur van C. M MUIlar Ca x Berlin, Benth-Str. 14. —Men lette goed *Q\}y op naam en fabriekmerk.— S Vtrkryiktar ty Hssrss Wlnkelleri I* Mkeeewerfc, |«laist*rlM treearyaa aat. iu- Qaaaraal-Dapat ky W. lartmin, Arafcaa

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2